De Langs en de Moraaz K eposit congres ooit een wetsontwerp zal aannemen, dat zou moeten heeten: Wetsontwerp tot overaame van Duitschland's schulden. KAAPSTAD ALS CENTRUM VAN HET BRITSCHE RIJK. Het plan van den prina van Wales, om in het volgende jaar een bezoek aan Zuid-Afrika te brengen, doet de „Cape Times-" het voorstel opperen, om ter gelegenheid van dat bezoek de conferentie van de premiers der Domini ons te doen houden. Het blad wijst op de ui- terste gunstige ligging van Kaapstad voor een dergelijke conferentie, a.l. halverwege tusschen Groot-Brittannie en Australie, en zegt voortHet is niet goed voor de premiers der Dominions om steeds naar Londen te gaan. Een conferentie hier houdt hen buiten de sleur van Downingstreet. IEEN1IHDN1D BEGENADIGD. De Sunday Ekpess" bevat een venhaal, dat op de wijze dler filmcomedies en der mo- derne romans getiteld zou kunnen worden De president, de man en zijn bond. De man is een1 tRlussisolie immigrant in den- staat Pennsylvanie, genaamd- Jacob Silver man, zijn bond beet Dick, en de president is Warren Harding, president der Amerikaan- eche repub'.iek to aen staat Penssylvanie be- staat een wet, waarbij het aan vreemdelingen verboden is een hand te houden. Hoe Silver- in ann er niettemto in slaagde, om onder de voortdurende bedreiging van deze zonderlin- ge wetsbepaltog een hondje groot te brengen, en- er zich aan te hechten, meldt de geschie- denis niet. D-'och een feit is dat ihij dfezer da- gen door zijn buurman werd vertraden en voor den magistraat ter verantwoording werd geroepen. Wat ton deze magistraat anders doen dan den man streng te berispen over zijn euvel- daad en 'Dick het hondje in kwestie, ter d'ood te veroordeelan. Silverman's hart dreigde te breken. Hij smcette hem zijn makker te la ten en richtte zich zelfs per ijlbode tot den gouvemeur van Pennsylvania rnr. Sproal met het verzoek, om dezen eenen keer een uitzondering te ma- ken. Mr. Sproal meende echter geen dispensa- tie te kunnen verl eenen en reeds zeu het ge- recht zijln loop hebben, -teen Silverman den maa-d kreeg, zich tot de hoogste autoiiiteit to den l'ande, den President te wenden. iHiji verzocht en kreeg 14 dagen uttstel van idienl strengen gouvemeur, en schreef alles wat zijn hart hem tagaf, en ziehier, wat mr. Harding in antwoord op zijn brief aan mr. Sproal deed weten: „Ik ben niet voldoende op de hoogto van die bepalingen der wet, die te hulp geroepen zijn, om den bond van den- Russischen immi grant ter d'ood te veroordeelen. Ik verneem alleefl, diat eetn1 vreemdeltog to Pennsylvani8 niet het recht heeft, om een bond te bezitten. Ik wi totusscben gelooven dat er wel een mlddtel is, om1 aan &1' geest van de wet te voldoen en tocb aan dezen vreemdeliiing toe te staan', zijn trouwen eni geliefden makker te •bebouden. Indiien het van mij afhing, en nrijb bevoegdbeid groot genoeg is, zou ik met vreugde gratie verleenen aan het veroardeel* de dler. Ik venonderstd1, dat de wet volkomen rechtvaardig lis to haar voorscbriften, maar 1k ben er even heilig van overtuigd, dat een man, die zoo van zijnl bond houdt, dat reeds de gedachte aan een scheiding hem tot groote neerslachtigheid brengt, ail'le (kwalitei- teri bezit, welike men van een1 trouw burger kan eischen." iNa oaitvangst van dit schrijven haastte de gouvemeur zich aan den rechter te setoen, dat aan Dick gratie was verleend. DE UITVTNDER VAN DE TELEFOON OVERLEDEN. Dr. Alexander Graham Bell, de ultvlnder van de telefoon, overfeed gistermorgen in zijn zomerverblijf te Baddeck in den ouderdom van 75 jaar, aldus d'eelt de Tel. made in een tele gram uit Halifax. Dr. Bell werd In 1847 te Edinburgh geboren, promovcerd'e in 1867 aan de Londensche uni» versiteit, vertrok drie jaar later naar Canada en ginig daarop naar Amerika, waar de hooge- school van Boston hem aanstelde tot professor In de natuurkunde. Hij nam in 1876 octrool op de door hem uitgevonden telefoon. Naar ver» luidt, is hij op het denkbeeld zljner uitvinding gekomen door den wensdh, om gemakkelijk met zijn doove moeder ta kunnen spreken. ONBRANDBAAR HOUT. Volgens een Engelsch procede kan houtfc onbrandbaar maken door het in ten cylinders met stoom to aanraking te gen, waardoor lucht en water uit het verwiiderd worden. Men perst dan door hy- draulischen druk oplossingen van onbrana- bare chemisehe stoffen door het hout heen en dro-ogb daarna het bout weer -langs kunst- matigen weg. De chemical ien zetten zich nu in kristalvorm in de pori&n van- het hout af en vor-men bi} het in brand steken van het hout door hun uitzetttog een beschermd laag- je om het hout. Dit zal d-us niet gaan bran- den: is de verhitting echter 'angdurig, dan zullen de kristallen wel in werkkracbt achter- ultgaan, maar toch op zijn hoogst een verto- ling en noolt een onmammtog van het hout ilB men I do- ren- hout itoelaten (Vraag en Aanbod). EEN VERSTOORDE GODSDIENST- OEFENING. De godsdienstplechtigheid in de katbedraal van St. Patrick te New-York werd, naar de „Daily Telegraph" meldt, dezer dagen eenige oogenblikken op sensationeele wijza onder- broken, toen een krankzinn-ige half ontkleed naar het altaar snelde, zich een diepe kruis- snede in de borst toebracht, en zijn bloed aan- bood als een „menschelijk offer". Toen de menigte den ongetokkige op het altaar heen en weer zag rennen met een ge- opend mes to de hand, dacht men, dat hij voornemens was, den pries ter te vermoorden, en gingen er angstige en waarschuwende kre- ten op. De priester behield echter zijn kalm- te; met groote tegenwoordigheid van geest beval hij den tadringer, voor het altaar te knielen. Hij werd onmiddellijk daarop van achteren aangegrepen en ontwapend, waarna hij zich zonaer verzet liet wegvoeren. De priester verklaarde, dat man, die zich Gabriel Johannes noemde, waarschijnlijk ook de schrijver was van een aantal brieven, met onsamenhangenden inhoud, die aan de katbe draal waren ontvangen. Deze brieven warm blijkbaar met bloed geschreven, en een ervan, 'gesteld in het Duftsch en1 Engelsch-, was ver- scheidene bladzijden lang, zoodat er een aan- merkelijk bldedverlies voor' noodig is ge- weest. DE DICTOGRAAF ALS DIEVEM- VANGE'R. 'Arthur Edward Sunderland, een 25-jarig variety artisit, heeft zijn arrestatie en veroor- deel-tog wegens oplichterij te dankra aan een der meest modeme lurlpmiddelen d'er politic, nl. de dictograaf. Door middel: van dit in strument kunnen1 geluiden van het eene vertrek naar het andere word'en overgo bracht, zoodat van een gesprek in een aan- grentzenide kamer elk woord duidelijk kan word'en verstaan1. Sunderland1 had zich1 bij de firma White, Tomkins en| Courage -te Londen, uitgegeven als Heaver, wonehde in het Hyde-park Hotel, suite no. 2. Hij vertelde aan eenl der firman- ten, dat hij een groote boCrderij -had getocht van lord Leicester. De firma vertrouwde de zaak echtier niet, te minder toen zij1 vemam, dat er in het Hyda-paik 'Hotel geen „suite no. 2" bestaa-t, -en dat er niemand ten name van Heaver woonde. Toeni Sunderland later nogmaals een- bezoek aan het kantoor der firma bracht, was er een rechercheur in een aan de directiekamer grenzend vertrek ver- borgen, en was er een dictograaf in den m-uur aamgehracht. Sunderland- verteldle, dat hij 540 stuk® vee had getocht, waarohder twintig sti'eren. „Ik gel oof, dat uw veehoudier heel goed is," zei- de bij1, ,,-en daarom zal ik als proet maar tien ton gekookte mais hestellen." Daarop gaf hij een vernuf-tig verhaal ten best-e over het ver- li-ezen van eert cheque-book, eni juist had hij verzocht, hem tien pond sterling te willen 1 eenen, toen die rechercheur, die reeds meer dan genoeg had gehoord, nan: het onderhoud een einde maakte, eni deni oplichter in -hechte nds nam. En „Heaver" vond nog de brutali- telt om op te merkenl: ,,-Dat was een bandige streek, met die telefoon!" EEN N1EUWE TREINBOTSINO IN FRANKRIJK. Er heeft z-ich al weer een botsing voorge- daan. De expresstrein van Parijs naar St. Brieux is op het oogenblik, dat hi} het station van Chartres verliet, in botsing gekomen met een machine, die zich van de garage naar een goederentreto begaf. De locomotief schijnt een te groote snelhedd te hebben gehad en brankovitsj kwam twee faar geleden bl} hern in betrekking en wist zich door bekwaamheid en ijver op te werken tot een verantwoordelij- ke positie. Ongeveer zes weken geleden begon mevrouw Stuilpnagel te klagen over pijn in de ma-ag, en spoedig daarna was zij ernstig ziek. Bij haar beide zo-ons en -later ook bij haar echtge- noot deden zich dtzelfde verschijnselen voor. Er werd een geneesheer geraadpleegd1, die vergiftiging constateerde, en resten van voed- sel, dat door het gezin was genuttigd, onder- zocht. In't brood en de suiker vond hij, spo- ren van loodwiit. Het was de gewoon-te, dat Stulpnagel zelf de levensmiddelen bestelde, die dan in den winkel door juffrouw von Vu- tobrankovitsj werden ontvangen en bewaard, totdat zij door een der zoons werden afge- haald. BELASTING OP VRIJGEZELLEN. In Belgie begint het er voor de oude vrij- gezellen bedenkelijk uit te zien. De provin cial raad van Henegouwen heeft in beginsel het denkbeeld goedgekeurd om van alle celi- batairs een extra belasting te hebben, bestaan- de in een verhoogfng van 25 pet. van alle pro- vinciale belastingen. DE DUITSCHE HANDELSVLOOT. „Le Journal" wijst er op, dat, blijkens het rapport van den handels-attache, bij het Ame- rikaansche gezantschap te Berlijn, de tonnern maat van de Duitsche handelsvloot op 20 Juni j.l. bedroeg 1.518.000 ton. Gedurende de maand Juni zijn er op de Duitsche werven acht schepen van stapel geloopen, terwijl er nog tien m aanbouw en bijna gereed zijn, te zamen metende 48,000 ton. Bovenlien heeft Duitschland- in den loop van die maand zeven schepen gekocht te zamen groot 22.000 ton. MORTE BERICHTEN. Officieel is vastgesteld, dat bit het onge- luk met de pelgrimstreinen in Zuid-'Frankrijk dertig perso-nen zijn gedood en 29 gewond. De intergeallieerde commissie te Com- stantinopel heeft besloten het onderzoek naar de Grieksche en Turksche wreedheden in Klein Az-ie over te dragen aan het Roode Kru-is. Volgens een bericht aan de Lid we No- viny" zijn te Praag twee Beiersche communi-s- tische agitatoren, Ernst Schmidt en Paull H-odridi, gearresteerd. heeft niet tijdig genoeg kunnen stoppen voor het beschermingssignaal -terwijl de express ook reeds met belangrijke snelhedd kwam aan- stoomen. De machinist van de express wist te sto] pen en daardoor is deramp nog van- betrei kelij'k geringen omvang gebleven. Een 20-tal reizigers werden gewon< Er bevo-nd zich een aantal geneesheeren in den trei-n, onder wei een dok-ter uit Parijs, voorts een der Parijsche deputy's, die dokter is in het hospitaal van Chartres en een der spoorwegdokters. De gewon-den bevinden zich alien to vrij bevredigenden toestand. VE'R'MANiINIGENl VOOR' DE!N SCHOU WBU R-G-fi EiZOE K'E R In de wiandelgang-eni van een der Miinche- ner schouwburgen kan men de volgende acht gebodeni voor den toeschouwer vindem aan- geplakt: Kom vooral niet zoo Iaat dat de zaaldeuren reeds geslotenl zijn. L'aat, vooral als het regent, uw parapluie in de vesti'aire. Lees onder de voorstelling niet in uw programma: er is toch geen lieht; het eenige resultaat is het hinderlijke geluid van het papier en er zijn betere tij-den voor. Als u vertoudem -is, blijf dan -to uw bed. Val uw buren met -l'astig met opmerkto- gen, Slaat de maat liever niet mee. Het is ook beter dat u niet mee-neuriet. Kijk uw buurdames niet senitim'eniteel aan, etc. etc. EEN VERGIFTIGINGSGEVAL TE WEENEN. Te Weenen zal binnentort een merkwaard-i- ge strafzaak voor den rechter tomen. Miliz- za von Vukobrankovitsj, de assistente van den Weenschen boekhandelaar 'Stuilpnagel-, zal namelijk terecht staan wegens pogtog tot vergiftiging van den boekhandelaar en diens gezin door middel van loodwit. Stulpnagel is een der meest bekende boek- handelaars van Weenen. Milizza von Vuto- to verband met de groote aankoopen van steenko-ol zijn de prijzen gisteren met 25 pCt. verhoogd, terwijl -men meent, da-t het voor het wtoterseizoen bij die verhooging niet zal blijven. De bladen wijden hartelijke woorden van begro-eting aa-n het adres van de honderd da mes, aangewezen d-oor 43 Amerikaansche steden, welke dames de verwoeste gehieden zullen g'aam bezoekem en thans metde „Fran- oe" te liavre worden verwacht. Te Bitterfel-d hadden twee tobrekers in een villa ingebroken, waar zij- o.a. een flesch cognac on-tdekten. Zij namen een fl-inken teug uit de f lesch, die echter met vergif tiegen rat ten gevuld bleek te zijn. De tobrekers, die on middellijk ernstig ziek werden, telef-oneerden zelf uit de villa o-m de politie. De daarop verschenen agenten hebben hen naar het zie- kenhuis gebracht. - Het congres van het Internationaal Ge« nootschap voor het Luchtverkeer Is Dinsdag bijeengekomen met vertegenwoordtgers uit Duitschland, Engeland, Belgie, Zweden, Noor» wegen en Denemarken. In ZuicbSlavie is een groot aantal chole* ragevallen voor gekomen, ten gevolge van be- smetting door matrozen. Ook te Boekarest, Saloniki en Cataro werd een aantal cholerage- vallen geconstateerd. De Duitsche bankiershuizen hebben de door de Sovjets gevraagde credieten voor den aankoop van igoederen geweigerd. Dientenge- volge komen thans veel minder schepen in de haven van Petrograd aan. In de Slowaaksche Volkspartij heeft een scheurin-g plaats gevomden, doordien de afge- vaardigde Virabeo en de christen-sociale vak» vereenigingen in oppositio zijn gekomen tegem de politiek van Hlinka. OL'IFAMT-EINISTAAIRTEN EN BI J- GiELOOF „Kain ik niet een haar uit een olifanten- staart krijgem?" Hlet bestuur van den Lon- denschen oierentuto zag zich geplaatst voor de beantwoordng van <reze vraag, die scihrif- telijk was togediend door sen dame uit een Engelscbe -Nla- lanjgdiurige bespreking ta de bestuurs- kamer kwamen de heeren tot het besluit dat olifantsharen geen dingen waren om maar zoo lieht over te denken en dat het verzoek dus van1 de hand1 moest worden gewezen. Nu- heeft die dame zich gewend tot de „Daily Mail". „Lk zou zoo'n olifantshaar toch zoo gaame hebben als talsman, om het in een gouden- ring -te iaten zetten. Ik heb aan de heeren van den d-ieretuto geschreven, maar die konden er me niet aan- helpen, of- schoon ik- dacht dat het heel eenvoudig was, want de oppassers moeten de dieren toch da- gelijiksch borstelen en: dan valt er tocb wel eens een haar af. Ik zou die geluksaanbren- ger toch zoo dolgraag hebben en ik heb er wel wat voor over." De „Daily Mail" voegt hieraan toe, dat het niet voor de eerste maal is, dat zoo'n talisman aan het bestuur van de „Zoo" gevraagd wordt, maar er wordt op die verzoeken niet ingegaan. De dieren zouden op't laatst geen haar meer overhouden. Men heeft zelfs maat- regelen moeten nemen om de bezoekers en de oppassers te beletten de olifanten kaal te pluk- ken. Het was d-en hoofloppasser den laatsten tijd al opkevallen dat de staarten van de oli fanten zoo naakt waren, dat ze hun bakke- baarden kwijt raakten en met hun oogen knip- perden, omdat zelfs de oogharen waren ver- dwenen. Het bleek toen, dat vrouwen en meis- jes de oppassers met fooitjes omkochten om zoo'n gelukshaar te krijgen en dat de opas- sers, die een dame niet graag iets weigeren, er een voordeelig zaakje mee deden. Sommige van lie staartharen zijn zoo dik als een ratte- staart en worden als braceletten gedragen, de kleinere worden in gouden of platina ringe- tjes gezet en de draagsters zijn er vast van overtuigd, dat die dingen geluk aanbrengen. 1 Gemengd Nieuws G'ROOTE BIRIANiD INI DE PLAMTAGE TE AMSTERDAM. Giistermorgen omstreeks tien uur is brand uiigebroken -to de gebouwen van de Twent- sche Chemica'lien Handelsvennootschap v.h. Dammers en- van- Assendelft ligende achter de tuioen van de Plantage Middenlaan. 'De dieproode vlammen die zich scherp af- teekenden- te inidden van de geweldiige mas- sa's bl'auwzwarte rook, laaiden hoog op boven- de pexceelen aan de Noordzijde van: de Plantage Kerklaan tusschen de Fansdie laan en de Middenlaan. iDe N. W. wind1 joeg stukken vuur en roet voor zich uit zo-odat zij op de gebouwen van Aritis terecht kwamen. Soms sl-oejg de rook neer en enkele miniuten lang ton men n de Plantage Kerklaan geen hand voor oogen zien. Overal dikke vuil-e rook, die de geheele straat met een roetlaag bedekte. De brand is ontstaan diooidat de vlaru to een pan met olie sl-oeg. Tegen 10 uur va-nmorgen was een weric- man bezig met het smel-ten van olie en vet in een pan. Op een gegeven moment sl-oeg de vlam- in de pan. De olie geraakte to brand en t-engevolge daarvan kreeg de man branch wonden to het gezicht. Hi} moest daardoor wegloopen en- het vuur kreeg toen gelegen heid zich uit te hreiden en zich mee te dee- len -aan andere brandst'offen in het vertrek. De groote voorr-aad- vetten en olien benevens verfwaren kruid-en en zuurstof in de pak- huizeni opgesl'agen waren een gretig voedsel voor het zich spioedig ui-tbreidend-e vuur. De to b-randi geraakte pakhuizen bevinden zich a-dnter de perceelen aan de noordzijde van de Plantage Kerklaan. Al spoedig sloe? gen de vlammen over deze perceelen heen, die dan' ook groot gevaar liepen. De bewoners begonnen in allerijil hun huisraad naar bui ten, te brengen. Dte branidwee ikwam spoedig -ter plaafse -met vrijWel al bet besdukbare ma-teriaal. Z-ii wist het vuur eenigszins te temperen zoodat de vlammen minder hoog uitsloegen. In het bnaridende perceel woedden de vlammen ech ter lonverm-inderd voort en voortdurend hoor- d-e men- het knappen van springende fles- ippen schen. lEven na- elf stortte me't donderend raas een m-uur van een achtergevel in. rook steeg opnieuw to; dikke wiolken naar bo ven- en het bleek, dat de strijd tegen het vuur nog lang niet was bes'lecht Van het dak der Aposiolische kehk to de Plantage Fransche Laan richtten bandwachts de stralen op het vuur. Bet dak van deze kerk werd ook even door het vuur aang-etast en op de zolders heeft het daar enkele oogenblikken gebrand. Dli't binnenbra-ndje ton echter spoedig ge- bluschit worden-. In de Middenlaan, to de Fransche laan en in d-e Kerklaan; overal stonden motorspui- ten en ladderwagens. Tegen half -twaalf was de brandweer het vuur in zoo verre meester, d-at het gevaar voor uitbreiding als geweken kon worden beschouwd. De dikke, blauw- zwarte rookwolfcen hadden plaats gemaakt voor minder dikke witte en gele rook. Allen verwachtten dat het nu spoedlig uit zou zijn doch op eens lekten de vlainmen uit dd bovenste verd-ieping van het fcantoorge- ebouw, de hrandladcfer, die tegen het ge- -ouw was opgesteld, bedreigend. De ladder moest toen loodirecht to de lu-dht staan doch ook zoo ton1 er een ftinke water- straal gegeven worden, die na eenige oogen blikken ook hier het vuur wist te overwtonen. Toen was alle gevaar geweken en ton een deal van heit materiaal torukken. De heer Van Assendelft directeur van de vennootsch-ap deelde mede, dat hij ongeveer tieni uur to zijn kantoor zat, bezng met het dicteeren van een brief, toen een magazijn- bedlenide hevig ontsteld' kwam binnenstormen met de jnededeeling, dat bij: het smelten van olie en vet de vlam to den pot was geslagm. -De patoon gal onmiddellijk last zakken op den pot te werpen, in de hoop, op die wij-ze het brandje te blusschen. Maar het was al te i-aat. to een oogwenk had het vuur zich door het geheele pakhuis verspreid en de vlammen baanden zich ook een weg door de gang, wel-ke het piakhuis met het 'kantoorgebouw, dat aan de Kerklaan ligt, verbindt. Daar het pakhuis niet meer te redden Week werd gepoogd al thans de kantoorboeken to veiligheid te brengen. Dit gelukte slechts -ten deele, want zoo snel grepen de vlammen om zich heen, dat na korten tijd in het kantoor niet meer kon worden gewerkt. iHet pakhuispersoneel heeft zich -tijdig in veiligheid weten te brengen. Een gedeelte van het personeel was met vacantie. Op het oogenbltik waren twaal-f personen werkzaam. Met pakhuisgebouw, waarto ook een vet- kokerij was daar is de brand begonnen - heeft naar schatting een totaal- vloerenopper- vlak van 2500- vierk. M. -De gebouwen be- hooren aan Hlellingman's Bouwmaatschappij en zijn verzekerd. De handelsvoorraad- van de vennootschp was op beurspolis geassu- reerd op ongeveer 100.000. B E S M ETTE'L IJ KE VEEZIEKTEN. Een bijvoegsel -tot de St.ct. no. 149 bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veez-iekten to Nederland, voorgekomen gedu rende de maand Juni j.l. Daaraan ontleent de N. Rt. Crt. de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwa-m) mond- en kilauwzeer bij de herkauwende die ren en de varkens (5)schurft bij. de eenhoe- vige dieren en schapen 53 (17); vlekziekte bij varkens 29 (12); miltvuur onder alle vee 13 (12); hondsdolheid 5 (5). SCHILDPADKEVERTJES. De Plantenziektenkundige Denst te Wage- ningen, vestigt de aand-acht der ilandbo-uwers op het momenteel veelvuldig vo-orkomen van het schildpad'kevertje o-p mangelwortels en suikerbieten. Het tovertje is plat ongeveer 5 tot 8 m.M. lang en heeft groenachtige dek- sohilden. Zoowel het kevertje als de larven vreten gaten to de planten en kunnen hieraan groote schade aanrichten. De bestrijding geschiedt door het bespuiten van de bla- deren met Parijsch of Uraniagroen. Met b-ehulp van een pulverisateur wordt een oplossing van 1 op 1-000 (1 ons op 100 L. water) fijn over de bladeren verdeeld, dus op dezelrae wijze als bij de besproeiing van aara- appelen. Aangez-ien Parijsch en Uraniagroen vergiftige stonen zijn, moet er voorzichtig mee omgegaan worden. MET G ROOT VERLOF. De ddenstplichtigen van o.s. wapens en torpsen, togelijfd in het tijdvak 15 Maart 1922, worden op 12 Augustus as. to het -ge net van groot verlof gesteld. (De Israelieten 11 Augustus t.v.)ziekendragers, torpedis- ten, vesting-arti'llerie, pan-tserfort-artillerie, schoolcomp. v. d. motord'ienst, comp. admini- stratietroepen. Bovend-ien de dienstplichtigen (voorgeoefenden), togelijfd tusschen 1 en 5 Juli 19-22, bi} de Vesting-Artillerie. EEN ZAKKENR-OLLER. Aan twee dames, die Dtosdagmorgen met den trein van 9.40 van het Maasstation te Rotterdam to de richting Utrecht wilden ver- trekken, is bij het instappen haar handtaschje uit een mantelzak ontrold. In een- der taschjes bevond zich een bedrag van 200. Geen1 der beide dames kon eenige aanwijztog aan de politie geven. RUBBERFABRIEKEN STO-PGEZET. De directie der Vereenigde Rubberfabrieken te Doorwerth heeft tegen 31 Augustus ont- slag aangezegd aan het geheel personeel van kantoor en fabrieken, ongeveer 500 personen. Inmiddels zal bij de regeering worden aange- drongen om den tien-urige werkdag te mo- gen invoeren. Alsdan ton het grootste deel van- het -personeel weer worden- aangesteld. Slechts enkele afdeelingen worden dan -ge- sloten. BRAND DOOR EEN KAT. - Te Oirschot is naar het „Huisgez." meldt, Maandagochtend in de boerderij van den landbouwer De Werdt, aan den ouden Grint- weg, plots-eling brand ontstaan door het om- vallen van een petroleumstel, welk toestel door een kat werd omgeworpen. De kat ge raakte vol 'petroleum en verbrandde heele- maal Door schrik en pijn gedreven holde het dier den hooizolder op, waar het hooi direct door de vlammen werd aangetast. De zoon, die bet dier nasnelde, kon het niet te p-akk-cn krijgen; wel verjoeg hij het naar een afzon- derlijk staanden stal, welke eveneens een prooi der vlammen werd. Inmiddels toegeschoten buren hebben eenig huisraad gere-d. H-et vee was gelukkig in het veld; alleen een varken en drie paarden, welke alle gered zijn, waren op stal. De kat, die door het veld de vl'ucht nam to de richting van een andere boerderij, is afge- maakt. Verzekering dekt de schade. Alle landbouw- machines, -als dorsch-, haksel-, hekel- en rooi- machines, alsmede ger-eedschappen, kar, rij- wiel en landbouwproducten, zijn verbrand. TEGEN K IP P END IE FST ALL E N. De gemeentera-den van Zelhem en Berg hebben thans oofc het vervoer van p-l-utoivee behoudens vergunntog van B. en W. -tusschen zonsondergang en z-oosopgang verbo-den. Ofschoon de meeste gemcenten in den Ach- terhoek reeds dergelijke bepalingen stdden nemen de kip-pendiefstalllen n-o-g steeds toe. Z-o-o werden alleen te Doetinchem to een nadit 30 kippen gestolen. DE BINNEN1VAART. Wif ontvtogen; elen exemp-laar van „de Bin- henvaart", zooa'ls di-t orgaan in bet vervo-lg (voorloop-ig eenimaal per maand) zal ver- schijnen', benevens een vro-egar verschijnenid, numm-er. Ondanks de zeer beniarde tij-ife'omstandigf hedieni is h-et gelu-kt deze uitbreiding aan het orgaan te geven, hetgeen voornamelijk -te danken- is aan den ondervoniden s'teun uit het BinnenSoh-eepvaartbedrijf zelve. Het blad, beef-t geenl politieto richttog en m'erigt zich ook niet in arbeidsconflicten en-z. Aan dm anderen kant staat -het openi voor alien die de btonenseheepvaart en! vooral het onderwijs(vak- eni gewoon) aan schippers en schipperekinderen will-eni bevorderen.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2