DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 6 No. 182. Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922. VRIJBAG 4 AUGUSTUS MM sJ»oiinoim«ntkprljs hij worulthetaliiiff per 3 miuindon f 2.—, fr. per post f 2.50. Itowijsn. 6 ct. Advertontiopr. 25 ct. p. regel, grootere iettors naar plaatsr..ii..it- Briev^n fk-anco N.V. en iiandekdr. r.li. iierina. (oster 2oon, Voortlam CO, Tel. Adminietr. No. 3. Redactie No. 33. Ukrectnur(i. II. LltAlv llobfdrGduetfturTj. N. AbLMA Buitenland. DE NOTA VAN BALFOUR. In bet Lagerhuis wend de aangekondigde discussie om trent de schadevergoedingskwes- tie gister geopend door Home, die verklaarde, na een nauwkeurig onderzoek van alle om- standigheden tot de conclnsie te zijn geko- men, dat Duitschland aanzienlijke bedragen kan betalen ter vergoeding der aangerichte schade, doch dat bet eenig uitstel behoeft. Balfours nota was gebaseerd op de betaling van de Engelsdhe schuld1 aan de Ver. Staten, maar, ging Home voort, men kan niet ver- wachten, dat wij in deze aangelegenheid al leen zullen staan en met bet oog op den zwa- ren financieelen laast, d'ien de Britsche belas- tingbetalers dragen, is bet onmogelijk om de betaling der oorlogsscbulden op bun schou- ders alleen te leggen. Asquith gaf in overweging de schadever- goeding terug te brengen tot „betaalbare" af- metingen, zoo-wel- ten opzichte van den tijd als van het bedrag en de wijze van betaling en bij bepleitte de vermindering der schulden aan Engeland. Daarna kwam Lloyd George aan bet woord. Hij begon de eerste minister met te berim- neren aan de woorden van Asquitb ten gun- ste van een v-olkomen „schooue lei", en bij. zei- de, dat dit juist da+gene was, wat Balfour in zijn nota aan1 de geallieerden bad gezegd en ook wat hij, zelf bad voorgesteld. Maar het was geen schoone ilei, wanneer men alleen uit- wiscbte wat anderen u scbuldig zijn en uw schulden aan andere volken er nog wat did- per inkraste. De feiten moeten onder de oo-gen warden ezien. Een daarvan is, dat er niet wordt on- eriiandeld tusschen de Britsche regeering en Duitschland, maar tusschen de geallieerden. Frankrijk, Belgie, Italie, Japan en wij:. Het moest komen tot een vergelijk of een breuk. Indien wij tot onze bondgcnooten badden ge zegd indien gij- niet instcmt met onze poli tick, verlaten wij de con-ferentie, dan zou dit het einde van de alliantie hebben beteekend Indien men de schade had vastgesteld als zijnde gelij-k aan de kosten om ze te hereto'- len en de schade zou zijn bepaald in een tijd, toen de prijzen door de inflatie waren bei'n- vloed, had Duitschland twee en een half maal zooveel moeten betalen als thans de kosten zijn. Duitschland werd uitgenoodigd een aan- bod te doen, nadat bet vredesverdrag was ge- teekend, doch bet deed dit nimtner. Daarom moest er een orgaan zijn als de Commissie van Herstel, dat de gestelde eischen zou on- derzoeken en vooral ook tijd geven voor bet kajmceren der hartstoditen en van de oor- iogszucht, waama zij in een -kalmer atmos- feer tusscben de verschillende partijen kon bemiddelen: Het bedrag van ca. 60OQ milli- oen pond, dat was vastgesteld, moest van itiijd tot tijd wordcn berzien door de Commissie van 1 ierstel, die bij bet vei'drag van Versail les zelf was ingesteild. Ik ben blij, aldus Lloyd George, dat Poin care ons voorstellen wensdilt te doen. Ik ver- trouw, dat bet Huis ons de vrije hand wil lar ten om ze te onderzoeken en ons best te doen om tot een vergelijk te geraken. Indien de geallieerden Duitschland ie hard aanpakken, zouden zij misschien niets krijgen en ook bestond het gevaar, dat 'Duitschland tot wanhoop zou worden gebracht en zidi zou werpen in de banden der reactionnairen of communisten. Indien dat gebeurde, zou -r van schadevergoeding niets komen. Een revo- lutionnair Duitsch'and in het hartje van Europa zou heel lets anders zijn dan een re- volutionnair Rusland. Het zou beteekenen een revolutie in een goed georganiseerd land met een uitstekend geschoolde en intdligente be- volking. Van elk oogpunt uit zou het een vergissing zijn am af te zieni van eischen, die fair zijn en rechtmatig. In de bijeenkomst op Ma andag a.s. zou tcgen alle voorstellen, die uitsluiitiend ten ge- Lloyd George, naar bij: verklaarde, ingaan volge zouden hebben, dat zij de ontbinding van Europa nog zouden doen toenemen, zon- der dat zij eenig nut zouden opleveren voor Engeland. Hij kon niet goedkeuren, dat En geland daarin meeging en iedter meende, dat Hit geschil op kosten van Groot-Britannie ging. Er zou worden onderbandeld op gelij- ken voet. Wij hebben onze eischen, aldus spr., Frank rijk, Belgie en Italie hebben de hunne, maar wij moeten ons als volkomen gelijken beschou- wen en wat er ook zou worden besloten, de vermindering moet plaats hebben over de beele linie. Wat er ook geschiedde, hij hoopte dat zij in staat zouden zijn samen te gaan. De Bdt- sche regeering zou alle eischen, die werden ingediend door het verwocste Frankrijk, Bel gie en Italie in redelijke en welwillende over- weging nemen. Men moest fair zijn tegenover Duitschland, rechtvaardig jegens Frankrijk, maar rechtvaardig ook jegens bet volk van eigen land. DE KWIJTSCHELDING DER SCHULDEN. Het Amerikaansche ministerie van: finan- cien decide offideel mede, dat de nota van Balfour geen verandering zal brengen in de houding van Arnerika betreffende de buiten- landsche schulden. Het oordeel van de offideele kringen te Washington over de nota van Balfour is, dat geen voorstel tot annuleering der Amerikaan- scbe vorderingen op Engeland kan worden aanvaard, DE ONRUST IN ITALIe. De minister-president Facta heeft de leiders der fascisten en socialisten ontvangen; het onderhoud bad ten doel een formule te vinden voor een verzoening tusscben bdde partijen. Zou bij nu de partijen op zijn hand krijgen, die kortgekden een motie van wantrouwen tegen hem en de andere Leden van het kabinet aannamen, tengevolge waarvan hij toen moest altreden De Kamer is tegen 9 Augustus bijeenge- roepen. De ministerraad heeft uitvoerig de maatre- gelen besproken, die genomen dienden te wor- ten teneinde den door de staking ontstanen toestand bet hoofd te bdeden. Deze schijnen intusscben niet meer noodzakelijk, daar de al- gemeen1 staking al weer geeindigd is. Zij is niet zoo algemeen geweest als verwacbt werd. Hier en daar in bet rijk hebben relle- tjes plaats gehad, in enkele plaatsen met doo- den en gewonden als gevolg. DE BEDREIGING VAN- KONSTANTINOPEL. In bevoegde politieke. en diplomatieke krin gen te Athene rekent men niet op een1 gewa- pend confbct tusscben de Grieksche en de ge- allieerde troepen Men boopt, dat het Grieksche-Turksche conflict door bemiddeling der geallieerden zoo zal worden beslecbt, dat de nationale eischen der Grieken worden er- kend. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de concentratie der Grieksche troepen voort- duurt; opnieuw zijn 10,000 6oldaten aan laud gezet DE AUTONOMIE VAN SMYRNA. De Turkscbe minister van buitenllandscbe zakieni heeft aan de regeeringscomrmsisaris- seni der Geallieerden1 een nota overbanidigd, waarin geprotesteard wordt tegen de Grie'kh sobe proclamatie, waarbiji aan bet bezette gebiedi in Klein-Azie zelfstandigbeid wordt verleend- Deze proclamatie van zelfbestuur heeft niet de miinste waarde, nocb feitelijk, nocb in recbten en dfe Verbeven Porte be- boudt zicb alie reserves voor ten aanziem van deze willekeurige besllssing, waarvan de voile verantwoordelijkbeid op Griekeniland rust. DE BESTRIJDI'NG DER MONAR- GHIST1SGHE GEDACI1TE. De Pruisiscbe minister van bmneniand- schc zakieni heeft vei'ordend, dat dq vroegere monarcbisitiscbe einbltemen, zoowel aan de binnen als buitenzijde van alle staats- en1 gemeentelijike dienstgebouwen en lokalen, alsmede in aeH andere voor. bet publiek als offieieel geldende plaatsen onverwijlld moeteni warden verwiilderd. Udtzonderingen zijn slecbts veroorloofd, wanneer de verwijdeiring niet zonder beschadiging, in bet bizonder van kunstwerken, mogelijk is. Gnder de gewraakte emblemenl wordien ook de beeltenisseni van den laatsten Pruisi- schen koning, zijn echtgenoote, famiilieleden en nakomellingen gerekend. WET RAPPORT DiEiR GA.R ANTIE- GOMMISSIE. De offideele overhandiging van het rap port der garantiecommissie aan de Commissie van Herstel heef t nog steeds niet plaats ge had, hoewel! dit rapport feitelijk sindis Vrij- dag j.l. ger eed is. Zooals dte In f ormation" reeds meldde, b-evat dit document de rappor- ten der drie subcommissies in zake de con- trole op de ontvangsten en uitgaven, de ka- qjitaalvlucht eni de publicatie statistieken alsmede een overzicht over de ondeihande- lingenl met de Duitsche regeering betreffende het herstel der Duitsche fiuancien, wielke onderhandelingen gevoerd zijn volgens de door da Commissie van Herstel verstrekte gegevens. De Engdsiche vertaling van het rapport der Subcommissies is voltooid; alle leden der commissie van Herstel hebben er officieus een exempt a ar van ontvangen. De definitieve red'actie van het rapport heeft echter op eenige punten van formeelenj aard verschil van meening opgeleverd. In verband hiermede komen de vijf leden der ga rantiecommissie elken dag geruimen tijd bijeen1, ten einde omtrent den definitieven tekst tot overeenstemming te komen. De offideele overhandiging van het do cument is hierdoor eenige dagen vertnaagd. DUITSCHLAND'S ANTWOORD AAN POINCARe. De Duitsche Rijksregeering bereidt, naar de „Vossische Zeitung" meldt, een nota van ant- woord voor op het ultimatum van Poincare. Zij zal in overeenstemming met alle partijen uit den Rijksdag den Franschen minister-pre sident in deuzelfden zin antwoorden ais den 26en Juli, n.l. dat het verrichten der compen- satiye-betalingen haar onmogelijk is. De Duit sche regeering zal zich echter tegelijkertijdi bereid verklaren voorstellen1 der geallieerden, die een andere, voor Duitschland mogelijke regeling der compensatiebetalmgen tot in- houd hebben, zorgvuldig te overwegen. De Duitsche nota zou heden naar Parijs worden verzonden. DE BEDREIGING VAN KONSTANTINOPEL. Aan de Grieksche regeering werd het ant- woord der geallieerden overhandigd. Hierin wordt met wapengeweld gedreigd tegen iede- re Grieksche poging tot bezetting van Kon stantinopel. De Grieksche regeering besloot in haar bij- eenkomst nogmaals een nota tot de geallieer den te richten, waarin de bezetting van Kon stantinopel opnieuw noodzakelijk wordt ge- noemd, om een einde te maken aan den tegen- woordigen onhoudbaran toestand. DE BIJEENKOMIST TUSSOHEN LLOYD GEORGE EN POINCARE. 'De bladen deelen mee, diat de berichten in offideele kringen uit Parijs ontvangen er op wij'zen, dat de besprekingen tusschen Lloyd George en Poincare van uitgebreider aard1 zullen wezen idatn1 aanvankelijk werd ver- wiacht. De „Manchester Guardian" schrijft, dat men uit de begeerte, welke Poincare heeft ge- toond voor een spoedig onderhoud, mag op- maken dat de rransdie ministemresidmt eenige zeer bepaalde voorstellen heeft te doen inzake de vergoedingen, wiaaromtrent tot- dusver geen details zijn bekend gemiaakt. Hlet blad voegt er aan toe, dat de besprekingen den Britschen -premier in staat zullen stellan zich er een be'ter oottdeei over te vortnen in hjoeverre de Fransche politiek werkelijk ver- eeniigbaar is met het economisch herstel van Eiuropia en in hoeverre tot dat doel zou kun* nen worden hijgadiragen door finandeele of fers, door Engeland te brengen. De kwestie betreffende de van de schuld van Frankrijk aan Engeland besprekend, zegt de Manchester Guardian" verder: „De waarheid is, dat zelfs een totale kwijitscheldiing geen cent zou afdoen van het bedrag, diat Frankrijk zou kunnen en daarom ook zou eischen1 vain Duitschland. Eir heetaat daarom geen reden om de schuld van Framk- riijfc kwijt te sclielden ter aansporing tot het verlagen van zijn vergoedingseischenIndien de sdiuld van Frankrijk aan Eingeland zou worden afgelost (op een1 andere wijze dan in geld, en daarop bestaat geen fcans), dan kan net alleen zijn doordat Frankrijk aan Enge- lang een idienst van werkelijke wiaarde be- wijst. iHet bewijzen van zoo'n dienst ligt ih het vermogen van Frankrijk. En het kan dat doen zonder schade voor zichzdf en zelfs met groot eigen voordeel, n.l. door zich te verzoenen met het fat, dat er opnieuw een welYarend Duitschland dient te komen. iDe Oost-enriiksche Bondskanselier Seipel heeft, volgens het Hbld., in een1 onderhoud verk-laard, dat -er bij1 de samenkomst -tusschen Lltoyd 'George en Poirrar6 ook over Oosten- rijfc zal women gesproken, en da.t vdrstrek- kende besluiiten over Oostenrijk zullen wor den gen-omen, daar voor Oostenrijk het l'aat- ste uur thans heeft geslagen. HET ANTWOORD DER BEIERSCHE REGEERING. De Beiersche gezant heeft gisteren den rijfcs- resident het antwoord overhandigd van de eicrsche regeering, waarin deze haar dank uitspreekt voor het initiatief tot het bereiken eener overeenstemming in het conflict. Met het standpunt echter als zou de Beiersche ver- ordening een grondwettelijken grondslag mis- sen, kan minister-president Lerchenfddt niet instemmen. Wanneer de verordening ter zijde zou worden gesteld of door een onbevredi- gende regeling worden vervangen, zou in ge- neei Beieren een toestand van onrust ont- staan. Veeleer vereischt de ernst van den toe stand1, dat er een rechtspositie wordt gescha- pen, welke ook met de Beiersche staatsbehoef- ten overeenstemt. De Beiersche regeering is te alien tijde bereid hieraan mede te werken. Zij koestert bovendien den1 dringenden wensch om den wortel van toekomstige conflicten uit den weg te ruimen, en daarmede de betrekkin- gen: tusschen het rijk en de verschillende sta ten duurzaam te dienen. Het Beiersche volk heeft hetVertrouwen, dat er met de krachtda- dige hulp van den rijkspresident een weg zal worden gevonden, en wel door voorschriften, welke een duurzamen waarborg bdeden dat de souvereine rechten der staten niet zonder hun toestemming kunnen worden afgeschaft of be- perkt. Al mag het antwoord ook in vricndidijke term-en zijn gegoten en den weg van bespre kingen en overleg vrij laten, toch blijkt wel, dat Beieren zal blijven staan op zijn „eouve- rrine rechten". Intusscheni nemen1 wij aan, dat Miinchen en Berlijn het toch nog wel eens zullen worden over de wet ter bescherming der republiek, b.v. door het bepalen dat al leen Beieren zal worden belast met de opspo- ring in haar land van overtreders der genoem- de wet. Dan bleef de wet gehandhaafd en toch zouden de Pruisen niet de Beiersche souve reine rechten schenden. Na met den rijkskanselier dr. Wirth een langdurig onderhoud te hebben gehad over den brief van de Beiersche regeering, heeft president Ebert den Beierschen premier uitge- noodied naar Berlijn te komen tot het hou- den van besprekineen. DE GODSOIENST DER DRUSEN. In het Fransche mandaatgebied Syrie ko men als v-oonaamste stammen de Maroniten en de Drusen voorde eersten Zijn Roomsch- Katholiek en den Wester! ingen vriendelijk ge- zind; de tweeden, vijandig aan het vreemde ezag, houden er een bijizonderen en weinig ■kenden godsdienst op na. Daarvoor geeft de ..Depedie Coloniale" een paar bijzonder- heden, die te danken Zijn aan den ethnoloog Sylvestre de Sacy. De Drusen meenen, dat God elf keenen op aarde gemearneerd is geweest, onder venschil- lende namen en in versdiillende gesjtalten, op allerlei plaatsen der wereldhet laatst in de gedaante van den kalief Hakem. Op den dag des oordeels zal Hakem weer opstaanbij zal met het zwaard in de hand over de wereld re- geeren, -alle vorsten en volken vernietigenl en hen daarna weer tot het leven roepen. Daar na zullen er vier godsdiensteu bestaan: die van de christen-en, de joden, de afvalligen en de aanbidders van den waren God. Deze laat sten, de aanhangers van Hakem, zullen sdhit- terende belooningen ontvangen- en als sul tans em pasija's de Handien regeeren:. Vreeselijk zal daarenJtegen- de straf der afvalligen' zijn. Hun spijs en drank zullen bitter worden op het oogenblik, dat zij ze willen gebruikem Zij zullen een muts van varkensvel als hoofddek- sel te dragen krijken, en in hun ooren een ring van zwart glas, die hen: 's zomers zal schroeien en's winters bevriezen. DE IERSCHE KWESTIE. De nationale troepen zijn van uit zee in de nabijheid van Fennit (graafschap Kernr) ge- land, aldus de rebellen verrassend, wier po ging om de ontscheping te verijdelen, volko men mislukte. Door deze belangrijke bewe- ging vallen de Vrijstaters de linkerflank der rebellen in den rug aan. Behalve andere mcidenten overvlelen de re bellen de Iersche nationale troepen van uit een hinderlaag bij Sweanford, doch zij werden afgeslagen. Vijf rebellen werden gevangen ge nomen. Twee man werden gedood, waaron- der de aanvoerder der nationale troepen, ter- wijl acht werden gewond. DRIE GENERATES IN «N MAAND. Een Ameri-kaansch bericht meldt het huwe- lij-k van den Nederlandschen offider Van Reig-ersberg Versluys met mej. Conkling te New-York Het interessante daarb-ij -is, dat de moeder van mej. Cokling 1 Juli trouwde met een New-Yorkschen advocaat en haar groot- moeder de wed. Eeastman Johnson 29 J-uli met generaal Kneeland Stillm-an. In den maand zijn d-us drie generaties ge- trouwd. DUITSCHE KOOPWAAR IN AUSTRALIe GEBOYCOT. Naar de „Daily Mail" uit Melbourne ver- neemt, is daar op I Augustus de eerste boot met Duitsche koopwaar sedert den oorlog binnengekomen. Hoewel het anbargo offi-cieel is opgeheven, schijnen de Australiers nieta van de Duitsche goederen te willen weten. Een woedende menigte zag toe bij de ont scheping der goederen. De bladen- snreken openlijk van een boycot en de winkels zetten biljetten In de uitstalkast: Geen Hunnen- waar. De Daily Mail" jammert, dat de En gelschen niet zoo flink zijn als hun broeders in Australia Dat zou ons vemedering, des- rllusie en verliezen hebben bespaard, meent het blad. KORTE BERIOHTEN. Te Berlijn is de -bekende politicus en leldster der Duitsche vrouwenbeweging, me- vrouw Mina Cauer, in den ouderdom van 81 j-aa-r o-verleden. Oml-angs heeft, naar de,bladen uit Miin chen vememen, de prins van Wales incognito in Oberammergau vertoefd om de passiespe- len aldaar bij te wonen. (jfemengd Nieuws. DE SPRAAK VERLOREN DOOR EEN DRQOM. De heer D., uit Markelo, die bij: familie te Wierden logeerde, kwam bij het ontwaken tot de ontdekkin-g, dat hij1 zijn spraakvermogen geheel verloren had. I)e onthoden geneesheer vr-oeg hem of hij geschrokken was. Hij. schreef nu op een lei, dat hij's na-chits een angstiger d-room had gehad, n.l. dat zijn broer, die em- stig ziek is, gestorven was. De geneesheer was van meening, dat hij tengevolge van de- zen droom zijn spraak moet verloren hebben. GOED AFGELOOPEN. Te Vdseroord is men bezig met hefc afhrc- ken van het Patronaatsgebouw, waarvoor een nieuw zail verrijzen. De terreinen van het klooster, waarop dit gebouw staat, zijn van den Zeeweg gescheiden door een twee Meter h-oogen muur. Tegen- dezen muur had-den, de aannemers zand opgestapeld-. De muur is tengevolge van den druk bezweken, zoiodat de weg over een flinke hreedte met zand er stee- nen versperd werd. Gelukkig bevond zidi toen dit Dinsdagavond gebeurde, op dezen anders zeer druk beganen weg niemand, zoo- dat geen persoonlijke ongelukken voorkwa- men. EEN DANKBAAR PRIJSWINNER. Bij: de te 'Bilversum gehoudeni groo-te ver- loting met vele kostbare prijzen, ten behoeve van de politieschool, is een praehtig ameu- blemen-t ten- deel gevallen aan den heer S. al daar. Zeer ingenomen met deze verrassing, besloot de prijswinner 200 aan de politie school te schenken en aan den verkooper van het lotnummer een douceurtje van 25, d. i. 10 maal den prijs van een lot. EEN OUDE BEKENDE. De inbreker die to Wageningen bij den landbouwer J. Pluim 240 uit de kast stal, is te Amsterdam door de politic gearresteerd. Van het omtvreemde had' hij nog ongeveer /40 in zijn bezit. Van het overige had hij: een rij- wiel gekocht, een harmonica, flanellen onder- kleederen, een hroek, pet enz. De man heeft' reeds heel wat op zij-n kerfstok. Hij werd reeds zes maal door verschillende rechrbanken we- gens diefstal veroordeeld. Op IS December vorig jaar werd hij uit de gevangenis te Am- hem ontslagen met een p-roeftijd van- een jaar. Behalve voor genoamde emstige feiten is hij nog tallooze malen veroordeeld wegens openbare dronk-enschap. Hij is thans te Arm hem in voorloopige hechtenis gesteld. VO'RSTELIJ'K BELOOND. De heer C. v. d. W., o-ndememer van den autodieust MontfoortUtrecht, passeerde do zer dagen onder Oudenrij-n een auto, die on- fclaar was geworden. v. d. W. bood teretqnd zijn diensten aan om de auto weer op gang te maken, hetgeen hem in korten tijd mocht gelukken, aldus het N. v. d. D. Tot zijn ni-et geringe venbazing werd hij daarna door nie mand minder dan H. M. de Kohingin Emma, die met gevolg in de auto was gezeten, vorstei- lijk bdoond voor zijn -diensten. GODSDIENSTONDERWIJS OP DE OPENBARE SCHOOL. Nadat de pogingen van Vrijzinnig Her- vormde zijde te Middelburg om op de open- bare scholen naast het orthodoxe godsdienst-* onderwijs ook het yrijzinnige toe te laten, meermalen schipbreuk hadden geleden, is dit thans eindelij-k toegestaan en zullen tegelijker- tijd lessen in orthodoxen en in vrijzinnigen geest worden gegeven, tenvijl de ouders bij den aanvang van den cursus per drculaire zullen worden uitgenoodigd mede te deelen welk onderwijs zij voor hun kinderen wea- achen. KLAS'SE-INDEELING VAN DE GEMEENTEN. 2 Augustus j.l. heeft te 's-Gravenhage de Commis-ise tot herziening van de classincatie der geme-en-ten vergad-erd. In deze verga-de- ring werd besloten met bekwamen sp-oed de noodige gevens te verziunelen, teneinde tot een klassenindeeling der gemeen-te to komen. MAGALHAES EN DELCANO HERDENKING. In verband met het bei-idit omtrent een tut- noodiging van de Spaansche regeering tot het zenden van een Nederlandsch oorlogs- schip naar -Guetaria ter bijwoning van het vierde eeuwfeest van de eerste reia om de aarde, deelt men aan het Hbl. mede, dat voor het bij-wonen van dit feest geen oorlogsschip beschikbaar is. EEN CLUB VAN DIKKERDS. Te Gorinchem bestaat een club genaamd de „Tachtig Kilo Glub." De leden zijn mannen van middelbaren leeftijd, die door hun leng- te of corpulentie minstena 80 kilo wegen. Reeds verleden jaar op den verjaard-ag van de Kon-ingiu, heeft de club deelgenomcn aan de volksspolen in de afdeeling wedloop met hindernissen en toen niet weinig hilariteit verwekt. Dit jaar -organiseert de club op den ver- ja-ardag van de Koningin zelf feesitien. Llet programma zal o.a. vermelden een optocht, gymnastische oefeniiigen en gecostumeerde voetbalmatch door T K. C. (Taditig Ki'o Club) tegen Unitas I. Het batig saldo van dezen match zal ten goede komen' aan de k-in- derherstellings- en vacantiekoloniea aldaar, GASGNITPLOFFING. Gistermiddag is in een perceel te Dordrecht waarin het beneden het kautoor van de Schil- derspatroons-vereieniging is gevestigd1, terwijl de bovenverdiep-ing bewoond wordt door die familie J.; een hevige gasontplo-ffing geweest. Een gasfitter was in de kantoorlokalen aan de leiding werkzaam toen een nog onbekende oorzaak de ontploffing veboorzaakte. De man bekwam aan- den arm lichte verwondingen en gen. Het plafond is zwaar beschadigd en alle ruiten zijn vemield. 0(VE RHEIDS PE R'SONEEL. Men meldt aan het Hbld. Door het Comit-e ter behar-tiging van de al- gemeene belangen van Overheidspersoneel (A. C. O. P.) werd in zijne vergadering van Dinsdag j.l. besloten een onderhoud aan te vragen met den Minister van Financial in verband met de uitvoering van arti-kel 3 van het K. B. van 11 Juli 1922. De regeling, dat ieder ambtenaar drie can- didaten kan aanbevelen voor de benoeming 6dn der boven wonende dames werd door den van commissaris van het fonds zal tot groote moeilijkheden lei-den. Op het voorstel van het C. N. O. P. om te komen tot regelmatig te houden voor-overleg voor de te houden vergaderingea van de Gentrale Commissie voor Georg. Overleg in schrik onwel. In het kantoor is alles kort en klein gesla- a-mbten-arenzaken werd in zooverre afwijzend beschikt, tot dat een gunstige beslissing is genomen, overeenkomstig de bijzondere nota van de leden dier Centrale Ojmmissie, verte- genwoordigers van het A. C. O. P. In deze situatie bestaat er geen reden tot eenig vooroverleg, tenzij bijzondere omstan- digheden daartoe aanleiding geven. HAGEL IN AUGUSTUS. Woensdagmorgen omstreeks elf uur ontlast- te zich boven Ede en omstreken een vrij: hevig onweer, gepaardvmet een groote hagelbui de hagdl, waarbij- steenen, grooter dan knik- kens, heeft veel sdhade gedaan aan de veld- vruchten, aldus weet het Hbld. te berichten. PRIJSDALING VAN GROENTEN. Te Bussum zijn sedert weinige dagen de prijzen van vele groenten, mede door den toe- nemenden aanvoer van elders, aanmerkelijk verlaagd. Op de gemeentelijke groentenveiling werd gister o. a. besteed voor tuinboonen 2 tot 4 cent per K.G., spercieboonen 9 tot 22 cent per K.G., wortelen per 10 bos 40 tot 58 cent, postelein van 1 tot 5 cent per K.G. i

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1