Bnitenland Ittgezondeit StufekeB. Marktberiehtea Zeetgctfugen Thans hebben zij vrijfwel uitskditend ihstarj- 6die waarde. (Hoe .haar boekem bij- die verschijning wen- aen gewaardeem mage o.a. blij-ken uit een criniek van G. Vailette m we „Indische Gida" over haar noveilen „Willen en handelem" en „Eallah Diaxnstoue". JhLij schreef o.a. „Haiar verbeddrug blijkt voartdux-end onder den in- vioed te zijn van den roes barer opgewonden begrippen. Daaiom weerkaatsten haar wer- ken slechts hetgeen in haar verbeeldimg en met hetgeen in het leven orngaat; daarom is daaiin alles schijn. v-alsdue iJdeur en onwaar- heid." Eenmaal in haar leven is Mina Kruseman als aetnice opgetreden,, in 187-6. Ondanks de tegenkanting van iMiultatuli, had zij weten te bewerkem, diat „Vorstenschiool" in Rotter dam wend vertoond. Zij zelf speckle de konin- gin, tot groote amtstemming va de auteur, die zich met haar opvaitmg in het gehed- niet kon vereenigen. In de vrouwenbeweging is Mina Kruseman langzamerhand op den achtergrond geraakt. Wdiswaar had zij den stoot gegeven, maar haar navolgsters begrepen, dat deze actie moest zijn een strijd voor de rechten van de vrouw, niet een strijd tegen den man. In de laatste jaren is zij vergeten geraakt. In het Maart-nummer van „Leven en Wer- ken" van 1921 heeft mevrouw Jo Ammers— Kuller haar nog eens in herinnering gebracht. Aan dit opstel ontleenen wij: „Een was er onder die voorvechfsters in Nederland, die feller heeft gestreden, warmer is toegejuicht en heviger is verguisd dan al de anderen; een vrouw met een fonkelenden, onafhankelijken geest en een ontemboren le- vensdurf, die storm heeft geloopen tegen- den kliekgeest, de dufheid, de zatte middelmatig- heid van het artistieke en intellectueele Hol land van die dagen; de eerste vrouw-van-be- schaving, die gepoogd heeft zich een plaats te veroveren op het laag gezonken Hollandsche tooneel, omdat ,ze dat tooneel liefjipd, en- zich bewust was van de enorme macht-ten-goede die het zou kunnen oefenen; de erste, die ge- vochten heeft tegen de toen zoo miserabele af- hankelijkheid der kunstenaars van uitgever of impressario, die te velde trok tegen onze schandelijk onvoldoende auteurswet en open- lijk in het strijdperk trad met en almachtige, tegen alle emancipate fel gekante couranteu- critiek: Mina Kruseman. „N-og wel twintig jaar nh den korten tijd dat zij in Nederland is opgetreden en alle conservatieve degelijkheid tegen zich in het hamas joeg, kregen brave huisvaders kippen- vel als haar naam genoemid werd; maar wie toen jong waren, jonge meisjes, met eigen, nog heimelijke idealen van vrijheid en zelf- standighcid, hadden vaak een dwepende be- wondering voor haar geestkracht en moed; en wanneer men leest in den ontzaglij-ken bundel brieven, die ze als ,,Mijn Leven" heeft uitgege- ven, van al den strijd, dien ze met de veront- waardlgde ouders en breeders van haar leer- lingen en volgsters heeft gestreden, begrijpt men hoe Mina Kruseman's voorbeeld in heel wat huisgezinnen van dien tijd tweedracht en opstand heeft gebracht. Men kan- geen tijd<- schrift uit de jaren '72 tot '75 doorbladeren, of men leest er pro's en contra's over Mina Kurseman, die, zooals ze't zelf uitdirukte: ,,in elk mensch een vriend of een: vijand en nergens onVerschilligen vond"; die niet, als de ande ren, voorzichtig en bescheiden haar „rechten" kwam bepleiten, maar ze opeischte, en nhm, met ..vlierend vaandel em sliaande from". Tegenkanting ondervond mevrouw Kruse man in ons land. Dat heeft haar ontmoedigd en verbitterd. Zij ,ging heen. als oude vrouw, naar Pariis, waar zij haar laatste levensjaren in moeiHike omstandigheden doorbracht. En waar zii nu is ontslapen. BRAND. Vermoedelijk door een brandend waschfor- huis brandden te Wijk bij Duurstede het achl- terhuis en de zolderverdieping van een wo- ning in de Munstraat gehed uit. terwijl het overbliivenae gedeelte veel waterschade be- kwam. Van den inboedel werd het grootste gedeelte gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. „SCHUTTEVAER". Gistermorgen te half twaalf is de Prins der Nederlanden ter bijwoninrg van de jaarverga- dering van „Schuttevaer" te 's-Gravendeel te Dordrecht aan boord gegaan van het Instruc- tievaartig „Prins Hendrik" van het Onder- wijsfonds van de Ned. Vereen. van Gezag- voerders bij de Binnenvaart. De Prins was te Dordrecht ontvangen door mr. Harm Smeen-f ge, voorzitter van „Schuttevaer", en den heer wytema, burgemeester van Dordrecht, die eveneens met het Instructievaartuig naar 's-Gravendeel vertrokken was. De Prins was vergezeld van zijn adjudant, jhr. von Muhlem. Voorts waren aan boord de havenmeester van Dordrecht, de heer Hoog1- stra en de burgemeester van 's-Gravendeel. Aan boord van de „Prins Hendrik" werd! de Prins welkom geheeten door den heer G. de Jong, voorzitter van het Onderwijsfonds van de Ned. Vereen. van Gezagvoerders bij de Binnenvaart. Bij aankomst te 's-Gravendeel werd onmid- dellijk gereden naar het huis van den burge meester, waar de lunch werd gebruikt. Te twee uur werd de vergadering van ..Schuttevaer" door mr. Harm Smeenge ge- opend. KORTE BERICHTEN. De commissie voor intoliectueele samen- wetking heeft besloten den raad van den Vbl- kenbond te verzoeken om een onderzoek in te stellen naar den toestand van den intellectu- eelen arbeid in de verschillende lauden, Te Melsbroeck nabij Brussel is een boer- derij afgebrand. Van de bewoners, een we- duwnaar met zijn kinderen, twee meisjes van dertien en veertien jaar, werden alleen de verkoolde lijken gevonden. Volgens een telegram uit Johannesiburg (Zuid-Afriika) is er een nieuw goudveto ont- dekt, dat zich vele mijlen ten noorden van Rustenburg uitstrelct. De mijnopzichters te Saulspo-ort zeggen, dat zich zestig mijlen ten- Zuid-Oosten van Derdepoort het centrum er van Ibevindt. FR1ANKRIJK'. „L'Oeuvre" wijst op de toeneming van de omtvolking van het land door den trek naar de steaen. De algemeene dienstplicht brerigt de jonge landbouwers voor geruimm tijd in contact met het etadsteven, met het gevolg, dat de dienstpiclhtigeni na afloop van hum militairen' diienst niet texugkeeren- naar hun dorp, maar liever zwaarder miaar winstgievender betrekking in de stad zoeken. De consekwenities dioen zich duohtig gevoe- leru in de afnemande bewerking van het land. 1NIBIRAKEN TE PARIJS. De „eamhrioleurs" zijn te Parijs weer aardig aan den gang ennatuurlijlkhebbende heerenl het vooral op juweelen gemunt. Ver leden week was er geheimzinnige inbraalk- in een winfcel, waar omdianks de blijkbaar diest- kundige hand" van de dieven voor geen at te groote waarde vermdsit werd; nu is er weer ,,gewerkt" in een Heine diamantsilijperiji dn de Rue du Temple. Vermist wordt voor een waarde van 300.000 francs, en alle sporen van de diaders ontbreken. EEN VORSTELIJKE VERLOVING? Verzekerd wordt dat bij het bezoek, dat de Italiaansche kiwaprins onlangs aan Vigo heeft gebracht, de indruk gewekt is, dat een huwelijk overwogen wordt tusschen den kroon- Erins van Italie en de oudste dochter van den oning van Spanje. DE VREEMDELINGEN IN RIJNLAND. Verschenen is een officieel statiatisdh over- zicht betreffende het aantal buiitenlandsche civiele personen, dat momenteel in de verschil- lend» -' -'cten der Rijnprovincie woonachtig is ot de organen der bezetting en en buiten- landsche commissies behooren 19 Amerikar nen, 225 Engelschen, 1471 Franschen en 615 Belgen. Voorts wonen er nog 147366 andere vrecmdelingen in Rijnland, Nederland levert met 58.593 personen het hooMcontingent. Al leen in het district DiisseLdoxf wonen meer dan 100.000 buitenlanders. DE RUSSISGHE KERKSCHATTEN. Het sovjetorgaan de „Prawda" heeft een statistiek gepuhliceeid over de globale waar de der voorwerpen, die uit de Russisdhe ker- ken zijn weggehaald. Op 21 Mei beliep deze waarde ongeveer 200 miltioen Rb. in goud, welke in de volgen- de maanden bijna verdubbeld werd. De sov- jets hadden op 21 Mei 129 kilo goud, 152.000 kilo zilver, 1.145 karaats diamant en ongeveer 30.000 andere steenen, tezamen een gewicht van 47 Kg. in bestag genomen. Op 1 Juli hadden de sovjets in hun bezit 441 kilo goudi, 344.000 kilo zilver, 1,300 ka raats diiamanten en 77.000 andere steenen. GELDGEBREK IN OPPER-SILEZIe. Het Krakausche blad ,,Nowa Refonna" schildert de verkwijning der Poolsch gewor- den steden van Opper-Silezie, b.v. Konings- hiifcte, waar de stadsbank van leening wegens geldgebrek moest sluiten en Kattowitz, dat 500 pCt. toeslagen op de inkomsitenbelasting van 1919 wil innen tot dekking der dringen<E ste udtgaven. De gouverneur tracht thans voor beide steden een leening te verkrijgen in Wan- schau om het formede bankroet te verhindie- ren. TAAL, VAD ER-L ANDSLIEFDE EN BELASTING. Twee.jduizend inwoners van Lotharingen, zoo meldeni de Fransche couranteni, waren naar de Argonnem getogen, waar zij- de ont- hulling van eeni oorlogsmonument wildten bijwoneni en tevens deni heer Poincare, die bij de plechtigheid tegienWoordig zou zijn, hun huldebetuiging aanbdedieni. Wiant deze menscheni, mijnweTkers eni landbouwers, spreken wel uitsluitend Duitsch, maar zij zijn „au coeur sincerement FranQais". Ongelukkig hebbeit ziji het moment van de onthulling gemistzij zondenJ echter denl mi nister-president een telegram met het verzoek, voortaan onder de Fransche fetgeving te mo- genl vallen, Het telegram spreekt van een badevaart naar het oorlogstehrein, betui-gt de groote liefde eni onwankelbare trouw der onderteekenaars aan de Republliek eni haar wetten, -en einidigt: „Zij (ondergeteekendeni) verzoeken in het bijizonder toepassing der Fransche wetten en afscbaffing der Duitsche belastingwetten, die hen tienmaal zooveel la- ten betalen als in F-rankrijk. Zij sprekenl hun wenschen uit voor de grootheid van het va- derland, met den kreet „Leve Frankrijk!"" HET LUCHWERKEER IN MIDDEN- EUiROPA, Men mddt uit Weenen dat diaar groote plannen! in voarbereiding zijn om van de hoofdstad van Oostenrijk het centrum van het Midden-Europeesch luchtverkeer te ma- ken. Ziji zullen tot uitvoering komen, zoodra het verbod van het vrije luchtverkeer, in het redesverdrag van St. Germain omschrevem, wordt opgeheven, hetgeen naar te bevoeg- der plaatse verluidt 1 eerlang zal geschie- d!en, De Beierache Luftloyd -en de Junkertwerke te Dresden hebbeni de Oostenrijksohe regee- ring reeds plannen aan^eboden voor 1 nen van Weenien naar Duitschland en Zwitser- land en te Weenien is eeni Maaischappij Austro-iLloyd gesticht voor de luchtvaart binnen Oostenrijk. iDte regeering zelve wil ook eeni dienlst or- ganiseereni in de eerste plaats tiidens diem zo- mer tusschen de hoofdstad -en ae Oostenrijifc- sohd vacantie-oorden. Daar Oostenrijk geeni vliegiu'ig-f abrieken heeft, zullen de toestellem uit net buitenland moeten wordeh betrokken, 't geen in verband met de valuta groote offers zal vergen. A'L'S OP DE FILM-. IDe heer Perron, eeh fabri-kant, passeerde met zijn automobiel- den spoorweg bi]- S-t.- Jean de Maurienne, en ward daarbij door eert sneltrein gegrepen. De -auto word- ver- splinterd. Toeni ae machinist 1200 Meter verder den -trein tot sti-lstamd1 had gekregen, Vond! men den heer Perron op den buffer zit- ten. Hijl was ongedeerd. QNTPLiOF'FINO VAN EEN AMMD'NI AT ANK. Te Leeds is een groote ammomi-atank plot- seilng in de 1-ucht gevlogen. De verschillende deel-ert der tank, te zameni meet -den toren, werdeni 50 voet de 1-ucht ingeslin-gerd. De hu-izen in den omtrek schudUen- alle op hun grondvesten. Twee arbeiders, die onder de tank nan het werfc waren- -em onder een hoop ijzer bedblvem raakten, werden gedood. iWEINIO VREEMDELINGEN IN OOSTENRIJK. Het vreemdelingenverkeer in oostenrijk is dozen zomer veel geringer dan verleden. jaar. De toenemende auurte, de bij-Sl-agen1 op de prijzen voor -buitenlanders, die bovendien met lasitige verbljj-fsvoorschriften te tobben hebben, heeft veto toeristen afgeschrikt. De hotels in de provinrie zijn leeg, doch -te Wee- nm is het bezoek nog vrij dxulk. In J-uni- wa rm ex 44.000 b-uiuenianders, teg-em 41.0000 in Mei. DiONDER-MO l-OR-EN GE S i'OLE-N. Dieven hebb-en -te Bexlijn uit een- theater- gebouw de dO-nder-xnachine g-estolen. De voorstellinigen zdjn gestaakt mio-eten wordem, omdat de'motoren, h-et a-ppaxaa-t -in bewe- ging brengen, dat -op het tooneel donder, wind en regen ma-akt, spoorloos waren ver- dwen-en. Het verlies is des te erger, omdat men juist -groote plannen had voor de opvoe- ring van een sensa-tioneele revue met een scene in de onderwereld, waar de donder- machkue een -hoofdrol in zou spelem. De mo- torem die v-erscheidene honderd-duizenden markeq hebben gekost, zijn niet zoo gemak- kelijk door andere te vervangen. 'De politie heef-t dr-ie electritiens van het theater gear- resteerd, die bekennen de motoren voor een paar hiondeid1 mark te hebben verkocht aan een niet -al te nauwgezet koopman. DE GiRENIZEiN VANl FI'UIM-E. De Zuid-Siavische minister van buiten- 1-andsGhe za-k-en, iNin-tsjitsj, zou gister em ui-t drie ledenl bestaande commissie bernoe- men, die met em op geliike wijze gevornuie Italiaansche commissie dm staat raurne zal organiseermi m zij grenizm zou vaststeldien. Deze g-emmgde commissie zal in Abazzia oijem kommt EEIN VUUR-TiOREN. VOOR DE LUCHTVAART. Op dm 5S4 meter -hoogem Mont d'Afrique bij- Dyon wordt em macbtige Mchtbron op-ge-' steld die voor bet luchtverkeer -tusscbm Pa rijs met Algiers en Italie als lichtbaak moet di-mm. De vuurtorm wordt voorzien van 8 lemzen die op twee stellages zoo verdeeld- zijn dat zij twee groepen- vormeni met straling in tegengestelde rich-ting. De stralenbundeLs' van vi-er 1-enizm ver- eenigm zich op zekerem afstand tot em- enke- 1-en bundiel van ruim 1! milliard1 kaaxsm. IBij- middelmati-g helder weer kan- men- deze liicbtbron zieq tot op eeh afstand van 450 K.M., bij1 helder weer tot op het dubbele van dm -afstand. Men verwacbt echter dat in de ijilere hooge luchtlagm het licbt- dank zij de grootere doorzichttghaid der bovehlucht tot op 400 K.M-. afstand kan wordm gezien. Om te bewexkm da-t in de buurt van dm toren tot op 4000 M. hoogte het lich-t zicht- baar is wordt bovemin em spleet gemaakt waardoor een verticale lichtbundel wordt -uit- gestraal-d, waarbij nog eemige spreiding der stralen mogelijk bMjf-t IHet geiheele apparaat is onder gebracht in erne kamer van 5.5 M. diameter welke door electrische kracht -in draaimde beweging wordt -gebracht. Bij1 elke -1ms behoont em booglamp van- 1!30 ampere ib-iji 65- vol-t. EEN ZIONISTI-9CH MANIFEST. Ter gdegenih-eid van de ratificatie van het mandaat door -P-alestina heef-t het besituur van de Zaonistische organ-isatie em manifest aan het Joodsche volk u-itgevaardigd, dat onderteekend -is door dr. Weizm-ann en Na- h-um Sokolow. In dit manifest wordt er op gewezen, dat deze gebeurtenis de vervu-llieg brach-t van het doel der Zionistisohe bewe ging, dat 25 j-aa-r gel-eden op het eerste Zio- nistische congres te Bazel gehouden, werd geformuleerd, namelij-k: „Het stichten van een publ-iekrech-telijk gewaarborgde woon- plaats voor bet Joodsche vol-k in Pales-tin a." Het manifest dringt er op aani, dat alle Joodsche krachtm gemobil-iseerd rnoetrn worden voor het groote werk van het herstel van Palestina. Een afzonderlijlke oproep wordt gepubli- ceerd door de directearm- van -het Palestina- fonds, waarin dezen em bero-ep doen -op alle Joden om een1 deel van hun inkomstm af te staan ten bate van het herstel van Palestina. HET VER DRAG TUSSCHEN ITALIg EN JOE-GO-SLAVIe. 'N-aar uit goed ingel-ichte kringen te Bel- grado wordt vemomen, zal heden te Rome de ratificatie van- het Adria-verdrag tusschen Joego-Slavig -mi Italie pal-a-ts vlnden, nad-at Woensdag volkomen overemstemmin-g om- trenit a-lje tusschen beide regeeringen be staande kw-esties was bereiki IB-inn-m vijif dagm1 na de ratificatie zal Italie de stad Cussa-k en bimnen 1-2 dagen de heele derde zone on-truimen. ALCOHOLBESTRIJDINO IN ENGELAND. Lady Astor heeft em wetsvoorstel Inge- diend ter bestrijding van het alcoholgebruik. De regeling is buitmgewoon omvangrijk en houdt een tot in bijzonderheden uitgewerkt systeem in tot invoering van plaatsel ke keu- ze, waarbij elke drie jaar een referenduni in de verschillende gemeenten zou plaats hebben. Naast een algemeen verbod of het beh-oud van dm tegenwoordigm toestand zou er ook een sort overheidsbemoeilng met den drankver- koop kunnen worden ingevoerd. KOLONIS E ER ENiDEi NEG-BR9. Een neger, afkomstig u-i-t Barbados en die thans -te New York woomt, Albert Thome ge- naamd, heef-t te kenn-enl gegeven dat hij een groote exodus van negers gaat 1-eidrn ui-t d-e Vereeniigde 'Staten- en West-Indie naar Nyassial-ana, waar -hiiii landooncessies -heef-t gekregen. E)ie officieele erkmde n-aam van zijh organisa-tie is „Afrikaansche koloniale ondern-eming" en volgens zijh bewering wordt zijn plan gesteund door de Britsche regeering. De groote uittocht zou in het volgende voorjaar beginnen. D-E GEZONDBEIDSTOE'STANiD VAN PRESIDENT WILSON. Washington is enfcele weken lang in op- winding veikeerde door herbaalde geruch- teni, _d-at ex-presidmlt Wilson- plotsel-ing zou zijn "gestorveni, schrijf-t de Daily Telegraph" Deze geruchteh deden vrijelijk de ronde -en hebben veel opwdnding veroorzaakt in de dagMia-dkringeni. totda-t hun- onjuistheid kon word-en vastgesteld, hetgeen niet gemakkelijk was met -het oog op het teruggetrokkm levm dat Wilson Lekft. irioe de geruchttenl zijn ont- s-taan is eeni raadsel. Het laatste gerucht deed enkde da-gem geledlen de ronde. Bij onder zoek bleek, da-t Wilson dien zelf-den m-iddag een1 a-utorit had gemaakt en zich zeer wd gevoelde. Er schijnt eeni zeer flin-ke verbete- ring te zijn ingeitredem in rij-n toestand. Hoe- wel hiji nog vertamd is m- slechts met zeer groote moei-te loopt, moet hijl opgewekt zijn en- is zijn toestand beter, dian- in dm laatsten tijd -het geval was. Simst «i JUBILEUM VAN HET STEDELIJ-K MIUZ IE KKORPS. Ons Stedelij-k Muziekkorps gaat op groot- 6che wijze het 50-jarig bestaan vieren dat in 19-17 op bescheiden voet de oorlog maakte toen em waardige feestviering on-rao-gelijik is -herdacht. A.s. Zaterdagavond- zal het een concert geven en o-p drie ach-teremvo-lgende Zondagen, 6 Aug. te beginnen em muziek- wedstrijd houden. De heer A. Ohlen, voorzitter der tegen- woordige commissie van toezich-t sdhreef in den officieelen feestwijzer 'n \oorwoord, en met toestomming van hem nemen wij- d-aaruit ids over, de geschiedenis in korte trekken al thans van ons korps behelzende. Zooals men het korps nu kent bestaat belt sedert 1867, v66r dien tijd was het uitslui tend ten dienste der sdiutterij. Vele ingezete- nen warm daar op den duur niet tnede tevre- dn en wenschten da-t het korps ook zomer's eenige concerten zou geven-. In de raadsver- gadering van 30 Mei 1866 werd d-aartoe een commissie benoemd die rapporteerdte dat er'n algeheele reorganisa'tie moest plaats vinden. £erst 7 April 1867 vid het besluit dat het sdhutterijmuziekkorps mat 1 April ontbondem was. Een- minder talrijk korps volgde het op met vrijwi-llige leden, waarvan sommige een scha- delo-o-sstelling voor tijdverzuim ontvingen. De naam was nu „Steddij-k Muziekkorps" en door het voteeren- van een subsid-ie uit de ge- meentekas werd er een commissie van toe- zicht en beheer benoemd. Als dirigent fun- geerde destijds de heer A. M. O-tto. Het eer ste concert van het gereorganiseerde korps werd- Zondag, 2 Jusni 1867, 's avonds van half 6 tot half 8 in den Hout gegeven-, en- ver- liep zeer ten genoegen van het talrijk opgeko- men publiek. De heer Otto overleed In Februari 1874 en werd door zijn zoon, den heer J. M. Otto op- gevolgd enTuim 34 jaar voerde deze de di- rectie over net korps en bdhaalde in wedstrij- den met zijn getrouwen menige overwinning. In October 190-8 trad de heer Otto af en werd in zijn plaats de heer H. A. Maas be noemd, die de'betrekking 1 Januari 1909 aan- vaardde. Ook onder zijn leidimg behaalde het korps op muziekwedstrifden, prijzen. De heer Maas fungeert nog al eens als jurylid bij dus- dani-ge wedstrijden, zijn plaats wordt dan in- genomen door den heer W. de Vries die het volgend jaar zijn vijftigjarig jubile ails 1-id van het ko-rps- -te herden-ken. De vele medail'es en -lauwerkransen door het korps 'behaald waren oorzaa-k dat men met veriangen uitzag naar het bezit van een vaendel. 3 April 1892 vierde men eenigszins feestdijk het 25-jarig bestaan en bij het naar aaolieding d-aarvaa gegeven -concert in den Hout, werd- het korps door een damesoommis- sie (E. Latenstein van Voorst, A. C. Gouwe, M. Blom en- G. E. M. Aghin-a) door rnilde bijdragen van in-gezetenen daa-rtoe in staat gesteld, em bizonder rnooi vaandel aangebo- den. Wijlen de heer K. Slinger, drager van de gouden schutterijmedaille bedankte de da mes in em -hartelijke toespraak voor dit fraaie geschenk. De heer Ohlen- wensdit aan het einde van zijn „voorwoordl" directeur en -leden van har- te geluk met dit herinneringsfeestwij- willen daarbij- niet achterblijven en roepen dirigent en leden van ons Stedelijk Muziekkorps een driewerf „Heil" toe. A. K. (Batten vtrarttwoordelijkheid van de Redoc- Me. De opnanu in deze rabrtek bewijai geem* zins; dat de Redacfte er meie irutemt). WINTERVREES? Eens op een donkeren winteravond tijdens den oorlog kwamen te Egmond aan Zee 300 ondervoede Belgische kinderen aan. Er lag een halve voet sneeuw. E>e kindertjes rilden van koude; versleten dunne jurkjes fladder- den om de naakte beentjes. Zelfs wij, voorstan- ders van winterverpleging, waren niet zon- der zorg. De tegenstelling tusschen Brussel en de Hollandsche zeekust was wel heel groo-t Alle vrees bleek ongegrond. Nooit is de waarde aer winterverpleging aan zee schitterendef gedemonstreerd dan toen! Sterk, krachtig, blozend verlieten de kinderen onze koloniehuizen. De gewichtstoe- namen warm formidabel. Het merkwaardig- ste wasziektm kwamen nagenoeg niet voor. Later zijn nog duizenden kinderm in den winter verpleegd in de bosschen- en aan zee, Het waren Duitsche, Oostenrijksche, Fransche kinderen en zeer vele Belgjes. De resul-taten overtroffen steeds verre de verwachtingen. Nog later kwamen in groot-en getale de on dervoede Nederlandsche -kinderen, ook weder- om met hetzelfde succes. Het Cmtraal Genodtschap, gewapend met zoo doorslaande bewijzen van succes, tracht al jaren de winterverpleging algemeen toe te passen. De huizen, het meubilair, hetnersoneel, aT- Ies is aanwezig. Allem het aaffral kinderen bliift betrekkelijk gering. Het Nederlandsche publiek laat zich niet gemakkelijk overtuigen. Den aanstaanddn winter hoopt het Cm traal Genootsehap vele huizen- te kunnen openhouden. Moge de meening einddij-k alge meen inganc vindm. dat het zwakke kind on der deskundig toezicht in de voile reine lircht hoort en niet op school, niet In don-kere bin- nmkamers en zeker niet ach-ter bedsteedeur- tjes. Moge de Overheid het voorbedd volgea van de provinde Noord-Holland, dat het ge- wone subsidie van 25 cent -per dag en per kind gedurende den tijd van- 1 October tot 1 Mei heeft verdriedubbeld en op 75 cent per dag heeft gebracht. Egmond aap Zee. A. C. BOS. BOVEN-KAR'SPEL, 3 Aug. 1922. Veilin-g ,,'De Tuinhouw™. Heden besteedde men voor: Bloemkool I 2 tot 4.50, Bloemfcool II 0.75 tot 0.85, Slaboonen- 1 tot 1.50. Snijboonen 1 tot 2.25, Augurken 2 te-t 18 cent, Roode kool f 0.30 tot 1.20, Witte kool 2.25 tot 4. WARMENHU IZE'N, 3 Aug. 1922. Sdiot- sche Muizen /2.10 tot 6.70, Negentigvoud 1.70 tot 1.90, Koksianen 1.70, School- meesters fQ.TO tot /4.90, Eigenheimera 2.30 tot 6.10, Drfelmgen 1.70 tot f 4.50, Sla boonen f 8.10, B-loemkool 5.80, Zilvemep 8.80 tot f 11.60, Zilver Uien f 6.90 tot 7.90. Aanvoer: 60990 K.G. aardappelen, 797 K.G. Ziivemep, 550 stuks Bloemkool. ZWAAG, 3 Aug. Veiling Bangert en- Om- streken. Aanvoer Aardappelen 400 baal. Schotsche 26 tot 27 stuivers, Koksehe 17 tot 18 stuivers de 100 pond, Roode bessen 20 tot 22 ct. per pond, Profefi-c 34 to-t 38 ct. per pond, Blok- veiiing Witte bessen totale aanvoer 2200 Kg., prijs 30.30 per 100 pond, Kruisbessen wiitte 10 ct., Kruisbessen roode 14 ct. per pond. PURMEREND, 2 Aug. 1922. 1227 za-k Aardappelen 51 to-t 93 ct. per zak (25 K.G.) 2414 zak Slaboonen 1.29 per zak (15 Kg.) Snijboonen 1.50 tot 3.7-5 per zak (15 Kg.) 1270 zak Tuiuboonen 27 ct. per zak (15 Kg.; Doperwten 4.20 per 100 pon-d, Perm 16 tot 26 ct. per K.G.Appelen 16 tot 32 ct. per Kg. Roode Aalbessm 30 tot 85 ct. per KG., Klapbessm 1.30 tot 2.70 per mand, Perzi- ken 6.30 tot 8 per 100, Frambozen /l.l 1 per KG., Aardbezien 0.91, per KG., Augurken /0.2-5 tot 0.90 per mand (6 Kg Bloemkool 2.70 tot f 5 per 100 stuks, Roo de Kool 2.50 per 100 stoks, Andijvie 3.30 per 100 bos, Uien 3.10 per zak (25 Kg-X Handel mati-g. BROEK O'P LiANGENDIJK, 3'Aug. '22. In de heden gehouden veiling werd be- taa-ld voor: Bloemkool le soort (p. 100 st.) 2.30 tot 8.50, Wortelen per 100 bos f 1.20 tot 1.70, R-oode kooil le soort per 100 K.G. 0.80 tot /1.80, Gele kool le soort per 100 K.G. 1.50 tot 2.30, Witte koql le soort per 100 K.G. 2.50 tot 3.50, Schotsche muizen 2.10 tot 5.80, Schoolmeester® per 100 K.G. 1.90 tot 5, Eigenheimers per 100 K.G. f 2.90 tott 3.90, Drielin-gen per 100 K.G. 1.20 tot 4.10, Kleine per 100 K G. /1.20 tot /1.40, Koksianm per 100 Kg. 1.60 tot 2.10, Due per 100 K.G. 1.50 tot 2.20, Bieten per 100 K.G. 1.50, Zil- vernep per 100 KG. 13.20 tot 13.'50, Ge le nep per 100 K.G. 10.10, Uien le soort 12.60 tot 16.10, Slaboonen per 100 K.G. 6.40 tot 7.70. Aanvoer 12200 stuks Bloemkool, 63000 K.G. roode kool, 9800 K.G. witte kool, 5250 K.G. gele kool, 4645 bos wortelen, 2150 Kg- losse wortelen, 90' K.G. uien-, 700- K.G. nep, 121,600 K.G. aardappelen, 500 KG. bieten, 6300 K.G. dridingen, 1020 KG. Slaboonen. NOORDSCHARWD-UDE, 3 Aug. Schot sche muizen f 2.30 tot 5.30 per 100 KG., Negentigvoud 1.80 toll 2.30, Koksianen 1.90 tot 2, Duken 1.8-0 to-t 2.20, Schoolmeesters 2 tot 3.90, Eigenheimers f 2.60 tot f 3.-50, Ideaai 1.90, B-lauwe Eigenhdmers 2.30 tot 3.10, G'ladblaad- jes 4.40, Dridingen 1.30 tot /4.80, Klei ne 1.30 tot 1.60, Spertieboonen f 7.80 tot 8.40, Zilveruien 8 tot 9.10, Drielin- gen- f 9.70 tot 10.-50, Nep 8 tot 11.30, Roode kool 1.10 tot 1.50, Witte -kool 3.70 tot 4.50, Boswortden- 1 tot 1.40 per 100 •bos, Bloemkoo-l 3.10 tot 4.50 per 100 stuks, 2e soort 1.40 tot 1.80. Aanvoer 2 Aug. 457929 K.G. aardappelen, 10.500 K.G. roode kool, 8353 K G. zilver- nep, 2300 K.G. -witte Kool, 124 K.G. Sper- cieboonen, 600 K'G. gele kool, 4017 sltuks Bloemkool, 4300 bos peen-. STOOMV A ARTLIJ NEN. STV. MIJ. NEDERLAND. Ni-aa (ui-tr.) vertr. 2 Abg. v. Hamburg. Prinses Juliana (thuisr.) vertr. 30 Juli van Sabang. Prins der Nederlanden (ithuisr.) vertr. 1 Aug. van Port Said. KON. NED, STB. MIJ. Bacchus arr. 2 Aug. v. Salonica te Smyrna,. Calypso arr. 2 Aug. v. Ro-tt. te Cascaes. Castor arr. 2 Aug. v. Malta te Alexandrie. Hebe -arr. 2 Aug. v. Algiers te Amsterdam. Hector arr. 1 Aug. v. Constamtza te G-alatz. Iris vertr. 2 Aug. v. Tarragona n. Valencia. Vesta arr. 2 Aug. v. Napels te Catania. Zeus arr. 3 Aug. v. Amst. te Rotterdahi. Erato vertr. 3 Aug. v. Amst. n. Passages. KON. MOLL. LLOYD. Amstelland (uitr.) arr. 2 Aug. te Antwer- pen. Eemland (uitr.) vertr. 2 Aug. v. Rio Janeiro. Gelria (thuisr.) vertr. 2 Aug. v. Las Pal- mas. Moutferland (thuisr.) vertr. 2 Aug. v. Ri-o Janeiro. KON. WEST-IND. M-AILD. Haarlem vertr. 1 Aug. v. Mejillones a. M-ol- lendo, Orestes vertr. 31 Jul-i v. Coquimbo n. Valpa raiso. Hermes, v. Amst. n. Chili, arr. 3 Aug. te Adt- werpen. Medea vertr. 2 Aug. v. Port -au Prince n. Santiago de Cuba. HOLLAND AMERIIKA LIJN. Lochkatrine, v. Ro-tt. n. d. Padfickust, arr. 2 Aug. te San Pedro. Noordam, v. Ro-tt. n. Newyonk, arr 3 Aug. HOLLAND AUSTRAL le LIJN. Aagtekerk (ui-tr.) arr. 2 Aug. te Fremanfle. Tosari (thuisr.) arr. 3 Aug. te Hamburg. HOLLAND OOST-AFRIKA LIJN. Rijperkerk (ui-tr.) arr. 3 Aug. te Antwerpen. Texel (thuisr.) arr. 3 Aug. te Londeu. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. Kilstroom vertr. 2 Aug. v. Amst. n. West- Afrika via Bordeaux. Triton vertr. 2 Aug. v. Hamburg n. Amst. HOLLAND OOST-AFRIKA LIJN. Rijperkerk vertr. 2 Aug v. Amst. n. Oost- Afrika via Antwerpen. Texel (thuisr.) arr. 3 Aug. te Gravesen-d. HOLLAND O.-AZIe LIJN. Oostkerk arr. 2 Aug. v. Hamburg n. Bremen. HOLLANB-B RITSCH- INDIe LIJN. Meerfcerk (uitr.) arr. 2 Aug. te Karachi. ROTTERD. ZUID-AMERIKA LIJN. Waalwijk (thuisr.) vertr. 1 Aug. v. St. -Vin cent. ROTTERD. LLOYiD. Kawi (uitr.) arr. 1 Aug. te Pad-ang. Menado (thuisr.) vertr. 3 Aug. v. Port Said. Tabanan vertr. 2 Aug. v. Batavia n. Ro-tt. STOOMV. MIJ. OCEAAN. Dardanus vertr. 1 Aug. v. Vancouver naar Liverpool. Hyson vertr. 3 Aug. v. Rotterdam naar Ja pan. Pyrhus, v. Japan n. Amsterd., vertr. 1 Aug. v. Colombo.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6