DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 184 Honderd vr©r en tmntigate Jaargang 1022 MAANDAG 7 AUGUSTUS Bit trammer bestaat alt 2 bladen Deze Conrant wordt ELKBN AVQND, bfehalve Zon« en Feestdagen, tritgegeyen. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.banco door het geheele Rijk f 2.50. Aizonderlijke en bewqsnuinmers 5 cents. Prfls der gewone Advertentifn. Per regel 0.23, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerlj v/h. HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. v Directenr: G. H. KRAK. Telefoonmimmer 3. T.clofonmm. JBiidaeiio liS. Hoofdredactenn: Tj, N. ADEMA. Bultenland. HET DUITSCHE ANTWOORD EN DE FRANSCHE MAATREGELEN. In antwoord op de nota der Fransche re geering in zake de 'termijnbetalingen, die he- den naar Parijs is v-erzonden, zegt ae Duit sche regeering, dad zdj op grand van heft schrijven der commissie van hersitel van 13 Juli, het schrijven der Britsche regeering van 1(4 Juli en het schrijven der 'Belgische regeering, gemeend had, dat reeds voor 15 Augustus een prinsipieele regeling der kwcs- tie van de tennijnbetalingen mogelijk zou zijn. Mbcht dit niet zoo zijn, dan zal de Dui-tsche regeering haar besit doen om te vdldoen aan de verplichtingien van het ver- drag, voorzoover het rijlfc daartoe in'staait is. Wat betreft de betalingen der Ausgleich- verpliohtingen aan de particuliere scnulde- naren, doet de regeering voorloopig opmer- ken, dat een wetsomtwerp, bij den Rijksraad ingediend. voorziet in1 een wijziging van het verrekenstelsel, volgens hetwelk ook de Au®- gleich-schuldenaars sterker dan totnogtoe mee word-en geteld. Alfc de heer Poincarfe de In de nota van 26 Juli aamgekondigde maatregden au betitelt als vergeldingsmaatregelen dan is d'aarop het volgende te antwoorden: Volgens de overeenkomst van 10 Juni '11921 moet van de niet-vervulling van de door Duitschland op zicb genomen verplich'tingem het gevolg zijn, dat de geallieerde mogemdheden, wien zij aan-gaat, haar opzeggen, waardoor diam de bepalingen van net verdrag van Versailles betreffende de betalingen der sobuldsialdo's weer van kracht worden. Het verdrag geeft in geval van niet-betaling den geallueerden alleen het reoht op de opbrengst nit de tikwir datie der Duitsche eigendommen. 'Het gebrui- ken van vergeldingsmaatregelen zou in strijti zijn met de beteekenis en het doel van deze hcpa'tingem, vooral wat betalingen be treft, die eenat 15 Augustus vervaden. Sedert de nota van Poincare van 26 Juli is de eoonomiscbe en financieele toestand van Duitschland nog weer buitengewoon. verer- gerd. De mark is intusschen ged'aald tot het twedionderdste van haar waarde 'in den vre- de en de betalingscapaciteit van Duitschland dien overeankomstig vermindert. Onder de ze ohiistandighieden beveelt de 'Duitsche re geering de Fransche zeer dringend aan de a-angfelegenheid nogmaals te ondcrzoeken en haar beslulit nit te'stellen tot n'a de in die Engelsche en Belgische brieven vermdde on- dernanddimgem der geallieerde mogendhe den. De boven weergegeven inhond van het Duitsche antwoord komt Frankrijk niet vol- doande voor, het beschouwt dien als ont- wijkemd en de regeering van Poincarfe heefit daarom de volgende maatregelen bevolen. lo, De verrekenbureaux te Parijs en te Straatsburg zulten opdnach't krijgen, de er- kenning van alle Dulitsche vorderingen op te schorten. 2o. De verrekenbureaux krijgen instructie, om de schadevergoedimgen, welke door de uiispraken van het gemengde -hof van arbi trage aan de Duitsche regeering worden toe- gekemcl voor de liquidatie van die Duitsche eigendommen in Frankrijk, tot nader order niet uit te betalen. De maatregelen, voort- vloeien.de nit de Duitsch-Fransche overeen komst van Augustus-September 1921, welke o.m. de bedoelde betalingen door de verre- kenbureaux te Parijs en te Straatsburg ten gevolge hadden, worden dus geschorst en de Duitsche regeering zal de uiispraken,, welke haar tot betal'en verplichten en1 lalisnog zallen verplichten, moeten uiitvOeren. 3o. De verrekenbureaux te Parijls en te Straatsburg kregen opdracht, Duitschland niet mm- in kennis te stdlen met de netto- opbrengst van de liquidatie der Duitsche digendommen in Frankrijk. Door dezen maatregel zal het vergoeden der in Frankrijk 'geliquideerde Duitsche eigendommen feitelijk onmogeTijk wiorden, en zal Duitschland belet worden, .gebruik te maken van de voordeelen, welkie anders daar- uit zouden voortvloelen. 4o. De uitvoertng van de Fransch-Duit- sche overeenkomst te Baden-Baden: in zake de teruggave van de meubden, welke door Duitsche eigenaars in Elzas-Loiharingen zijn achtergelaten, wordt geschorst. 5o. De beteeffende eigendommen1 in Elzas- Loth'aringen zulllen onmiddellijfc onder re quester worden gesteld. In geval deze maa'treglen niet voldotende mochten blijken voor de spoed'ige regeling de- zer aangdegenheid, zullen zijf door andere progressieve bepalingen worden aangevuld. Eiet blijkt dus voldoende, dat Frankrijk in elk geva-1 zijn eisch tot betaling blijft hand- haven en reedls nu, nog 101 dagen voor den vervaldag, maatregden neemt om tot beta- ling te dwingen. Zou de mark nu nog meer dalenDan zou het yoldoen der rekening dbor Duitschland wel eens heelemaal onmogelijfc blijken en dan had Frankrijk nog niets met all zijn be- dredgingen. Intusschen, zoover is het nog niet. Hidden vangit te Louden de vedbespro- ken1 conferentie aan, waarop de betaling kwesties besproken worden. Mogelijk zullen de Franschen kunnen worden bewogem hun maatregelen in te treikken. Engelsche des- kundigen hebben immera uitvoerig uiteen- gezet, dat Duitschland ultstel noodig heeft, alvorens te kunnen betalea. DE IERSCHE KWESTTE. De verrassende landing van de nationale troepen op de kust van Kerry achter de linie der republikeinen, is het sein geweest voor een krachtig nieuw offensief van het Iersche leger. Gesteund door artillerie, heeft het vele versterkingen aangevallen en genomen, wel ke het in zijn opmarsch naar Cork in den weg stonden. Aanmerkelijke successen zijn behaald door de Iersche nationale troepen door de verove- iing van Kilmannock en Adare. De insurgen t-en trokken zich haastig terug naar Charles- i yille. De overwin-nende troepen van de Vrij- staat werden hartelijk verwelkomd door de bevolking der steden, die in grooten getale naar buiten kwam om hen toe te juichen. De insurgenten hebben- bunne impopulart- teit bij de bevolking doen toenemen ooor wa- ted-eidingen te vemielen en haar op nog an dere wijze schade te berokkenen. De nationale troepen, die te Fenit zijn ge- land, rukten op naar Tralee en namen de stad. Ook Tarbet en Ballylongford werden geno men. De troepen1 trekken thans op Listowel aan. DE SCHADELOOSSTELLING. Glsteravond heeft de Commissie van Her- stel den tekst gepubliceerd van de resolutia van Su John Bradburg, het Britsche commis- sielid, betreffende de opschorting der Duit sche betalingen in contanten voor de rest van dit jaar. De Commissie besloot met drie tegen d&i stem de beslissing over de resolutie uit te stellea tot na afloop der Londenscha conferen tie. De tekst der resolutie luidt a!s volgt: Met het oog op den huidigen financieelen toestand van Duitschland en de ineenstorting der Duitsche valuta is de Commissie van Her- stel van oordeel dat het noodig Is tot op schorting van alle contante betalingen, cfie door Duitschland in buitenlandsche geldmid- delen oVereenkomstig de bepalingen van het vredesverdrag voor de rest van hit kalender- jaar 1922 gedaan moeten worden, over te gaan. De Commissie beveelt derhalve aan de geallieerde regeeringen aan, dat de betalin gen ten opzicfite van de clearing offiches (be treffende de parti-culiere 6chulden door Duitschland te betalen) wordt opgeschort on der beding, dat de som van 500.00 pond per maand door de Duitsche regeering diepaan- gaande aangeboden aan de Commissie van Herstel, wordt betaald volgens een1 nader met haar te treffen regeling. Ingeval de geallieer de regeeringen daarmede instemmen, zal de Commissie de overige termijnen der schade- loosstelling in dit jaar te betalen, opstibonten. Het bedrag van de opgeschorte betalingen zal worden overgeschreven op dezelfde manier als geschiedt met de uitstaande bedragen vol gens het besluit der Commissie van 21 Maart jongstleden. Met het oog op den drang van den huidi gen toestand vindt de Commissie het niet noo dig nieuwe voorwaarden op te leggen voor een verder moratorium ten opzichte van de betalingen van dit jaar verleend. Het zal evenwel noodig zijn op een vroeg- tijdigen datum de betalingen vast te stellen, die van Duitschland in de jaren 1923 en 1924 worden vereischt en de geheel kwestie van de voorwaarden, op te leggen voor ieder ver der uitstel van betaling, welke condities nood- zakelijk strenger moeten' zijn dan die van het huidig moratorium, zal in verband met dat besluit worden overwogen. LLOYD GEORGE OYER INDIA In een rede in het En-gelsdb Lagerhuis over de verbou ding van Engeland' tot In-die, erkenh de Lloyd George, dat er onder de Britsche bestuursambtenaren groote ongerustheid be- sitond1, doch hij wees er op, d'at diit zeer na- tuurlijk was wanneer een groot constituti- -oneel experiment plaats had Dit experiment moest zorgvulig en gedu'ldig worden' gadtege- slageh en m-oest niet tot overijlde conolusies leiden. doch „wiji moeten dhidelijk te verstaian geven zoo zeide hij: verder „d!at Britan- nie onder geen- enkele omstandigheid zijn ver- antwoordelijkheid in Indie zal opgeven. Dit is een kardinaal punt, niet alleen- voor de tegen- woordige regeering, d'och voor elke regeerin-g. die het vertrouwen van het volk in dit land wil beho-uden. Wij zullen alle stappen nemen die noodig zijn om ons van die verantwoorde- -lijfcheid te kwij'ten." Lloyd George zeide ver der, dat hij niet kon inzlen; dat er ooit een pe- riode zou fcomen, dat Indie het zou kunnen stellen zonder de ileiding van de fcleine kern Britsche bestuursambtenaren, die zi-ch in In- dig bevond. Niemand dacht er dan ook aan, den bestuursdienst op te -heffen. EEN DRAMA. Op de spoorweglijn van Berlijn naar Hof in Beieren werden in de buurt van Leipzig, naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, twee lijken gevonden; beide waren door overrij- dmg onthoofd. Het zijn de lijken van Richard Seiffert uit Reichenbach (Vilgtland) en Ella Oelscblaegel uit Luhnsdorff bij: Plauer. Daar zij in elkaars armen op de rails gevonden wer- aen, veronderstelt men zelfmoord. DE SANCTIES. V Omtrent de sancties voor de compensatie- schulden, die Frankrijk zou wiillen nemen, wanneer, zooals men volgens de berichten uit Berlijn verwaditen mag, het Duitsche ant woord op de laatste Fransche nota niet be- vredigend is, wordt van o-fficieele zijde steeds het grootst mo-gelijke stilzwijgen betradbt. Maar in- de bladen wordt meer en meer als vaststaandi aangenomem, dat ze bestaan zul len in de uitzetting van, om te beginnen, 150 Duitschers uit den Elzas, en het onder se quester stellen van hun bezittingen. Als deze maatregel geen succes heeft, volgt een- week later een nieuwe uitzetting. Uit Straatsburg wordt gemeld dat het Ka- merlid Frey, die in zijn blad, de ,,Neue Zeir tung", deze maatregelen hesprpekt, oordeelt dat zij zeer weiinig zullen- -uitweilen. De mees- te Duitsche bezittingen in den Elzas toch zijn reeds gel-iquidtecrd, en er rest nog slechts voor ecu waarde van enkele millioenen, ttierwijl het totaal van hetgeeu het compensatie-buxeau te Straatsburg van de Duitschers te vorderen heeft, meer dan een milliard bedraagt. Frey concludeert dat er maatregelen genomen moe ten worden in Duitschland zelfT Da Duitsche xedeneering dat voor den ver valdag van 15 Augustus nog geenv sancties mogen worden toegepast, wordt volgens het Hbld. te Parijs bestreden met het argument dat de Duitschers, door reeds biji voorbaat te verklaren dat zij niet zullen betalen, zelf de toepassing der sancties hebben uitgelokt. In- dien Duitschland te goeder trouw was, moest het antwoorden dat het betalen zal, en nu het dat niet wil, komt zijn bonding met niet betalea overeea, en motiveert dus krachtmaat- regelen. TREINBOTSINO IN DE VEREENIGDE STATE'N. Bij een botsing tusschen een exprestrein en een lokaalitrein nabij- Sulpher Springs (Mis souri) werden- 60 personen gedo-od en 10 go- wood. Tal van menschen vei-brandden door den stoom van de locomoitief van den expres trein. OO'K EINSTEIN'S LEVEN BEDREIGD? De „Leipziger Neueste Nachrichten" brengt het voJgende opzienbarende beridut: Prof. Albert Einstein bad toegezegd op bet eeuw- feest van de vereenigimg van Duitsdie na- tuurvorschers en artsen te Leipzig een voor- dracht te Louden over de relativiteitstheorie. Kort na de vermoording van Rathenau deci de bij echter bet bestuur der vereen-iging ma de, dat hij zijn deelneming aan bet eeuw- feest moest afzeggen, daar biji voor eenigen tijd naar bet buitenland ging. Dit plotseling besluit nam Einstein, teen bij; vemam, dat ook bij op de lijst stend der personen, die de moordorganisatie uit den weg wilde ruimen. De voorzitter der vereeniging van Duitsche natuurvorscbers en artsen beefifc inmiddels ge- tracht Einstein tot terugkeer naar Duitsch land en dfeelneming aan bet eeuwfeest te be- wegen. 'Het doet hem leed, dat deze pogimg tot dusver nog niet is geluikt. DE TYPHOON OP DE KUST VAN CHINA. Renter verneemt, dat vij-fduizend! menschen bij de ramp te Swatow zijn omgekom-en. De itypboon woedde bijna zes unr; ae stad werd overstroomd en zoo goed als vemield, terwijl alle inlandscbe vaartuigen verbrijzdd wer den. EEN ZEPPELIN VAN 70.000 M». De Duitsche regeering heeft een Duitsche maatsdiappij toestemming verleend voor het bouwen van een bestuurbaar luchtsdiip van 70.000 M®. Het luchtschip zal een lengite krijgen' van 500 Meter, de graotste diameter zal 28 Me ter bedragen. Het luchtschip zal uitgerust worden met 5 motoren, die een snelheid van 125 K.M. mogelijk zull-en maken. Het luchtschip wordt gebouwd voor reke ning van de Amerikaansche regeering. EEN NIEUWE ENCYCLIEK VAN DEN PAU'S. In de kringen van het Vafticaan spreekt men veel over de binnenkort te verwadxten ency- oliek van den Paus. Deze encyclfek zou in den loop dezer maand' verschijnen, en van het graotste/belang zijn, zoowel uit een relir gieus als uit een politick oogpunt. Zij zou een scherpe omlijn'ing bevatten van de gren- zen, binnen welke de katholieken hun- sociale actie dienen te beperken, tieneinde zoodoen- d'e elke verwarring tusschen godsetienst en politick te vermijdien. GROOTE SPOORWEGDIEFSTALLEN. De spoorwegdirectie te Keulen is een aan- tal groote spoorwegdiefstallen op het spoor gekomen. Tot dusver zijn vijfti-g personen- ge- arresteerd, doch naar verluidt, zijn er meer dan h-on-derdtwintig personen bij deze aange- legenheid betrokken.'In den loop der laatste jaren hebben eenige dievenbenden des nachts op het traject Keulen-Neuss rijdendfe goede- rentreinen stelselmatig bestolen, waardoor aan de spoorwegmaatschappij een- schade van verscneidene millioenen mark is berok- kend. REDDINGBOOTEN MET DRAADLOOZE INSTALLATIE. In Amerika heeft men, volgens het „Poly- techn. Wkbld.". tegenwoordig reddingbooten welke van een araadlooze installatie zijn voor- zien. De antenne is aan de eene zijde met het rne- taal-oppervlak van de boot verbonden. Door deze installatie is bet mogelijk verbinding te krijgen met de kust of met vliegtuigen, zoodat van hieruit aauwijzingen gegeven kunnen worden aan de reddingboot omtrent de tig ging van het in nood verkeerend schlp, wat Yooral bij stonnweer van bajzonder veel be- lang is. reel ervaring is met deze booten nog ntet opgedaan. Toch is men reeds zoover, dat men zelfs bij zwaar stonnweer berichten in de boot kan opnemen. Een losse antenne kan men' bij deze redding booten natuurlijk niet meenemen. De installa tie is ongeveer op dezelfde manier ingeridit als aan boord van onderzee-booten. FRANSCH GELD IN DUITSCHLAND. De Duitsche banken hebben binnen de af- geloopen 48 uur, aldus een bericht uit Parijs, d.d. 5 Augustus, en bedrag tusschen de 60 en 70 millioen Fransche francs naar Nederland en Zwitseriand overgebracht, dat in deposito was op Amerikaanscne en andere buitenland sche banken. De ..Associated Press" verneemt, dat deze maatregel beschouwd k2n worden als gevolg van de mogelifkhcid, dat dit bedrag door Frankrijk in besljig genomen wordt, als deel uitmakend van het schema der maatregelen tot invordering van de maandelijksche betalingen aan de verrekenbureaux. DE UITVINDING VAN DE TELEPOON. IDe D-aly Mail geeft nog eenige bijzondler- heden over die uitvindlng van de telefoon door deni deze dagen- overfeden Dr. A. Gr-aham Belli JHet eerste bericht," vertelt de Dlaily Mail, „dfat per telefoon were! overgehradnt, luidd-e als volgt: ,,-Mlijnbeer Watsoni, fcom' bier, k heb ui noodig." iDit werd op dtenl lOera Maart 187-6 door den uitvitnder 'gezegr vanaf den zolder van een hulls in 'Boston, -tegen een collega, Thomas A. Watson, in -een kamer daaronder. Waison konl iedler woord hooren en snelde naar boven om den gl'iml'achenden1 uitvinder Igeluk te wenschen. lOingeveer 401 jaar daarna zond dr. Bell de zelfde boodschap aan Watson, maar met dit versdtil dat Bell nu ib NewijiYork was en Watson -io San Fransisoo. •Dr. Bell verteldle graag de geschied-enis van de telefoon. 1 I Alls jong, onbekendl man had biji proeven genomen met een1 telegraaftoestel, en igiib'g naar Washington om met prof. Henry over zijn denkibeeldlj bet gesproken woond1 woord door eleciririitett over te brengen-, van gedacb-1 ten te wisselen. Alleen de noodiige kennis van elcctriici'teit owtbrak hem. Professor .Henry igaf hem een raad, die uit twee woortden bestond: Get it! (Verwerf u die kennis!) „Ik vodldle toen," zei dr. iBell, „dait dfe moei- ffijikheidl bestoind in mijn gemis aan kennis van electridtei't, maar' ik zie nu in, dat ilk mooit de telefoon zou hebben. uitgevonden, indien ik iets van electricilteit bad afgeweten. Geen enkel vakgeleerde zou de proefnemingen beben genomen, die Ik nam, daar waren die experimeniten- fe beltacbelijk voor." Telefon-ie op grooiter -afstand onfstond in October 1867. Het eerste gesprek werd ge- v-oerd tusschen Boston en Cambridge (U. S. Oe uitvinding van de tl'efoon werd: belacfae- lijk gemaakt door die Almerifcaansche bladen-, en het werd Bell slechts door den financiee len steun van zijin schoohvader mogelijk ge maakt de telefoon voor practisch gebruik ge- schikt te maken. KD'RTE BERIOHTEIN. - Te Hamburg wordt in September een boogeschool opgmdht voor dte tooneelspeel- kunst d-oor kunstenaars en- geleerden, die werketijk begaafde personen zullen- u-itlaezeE ten eimdfe die misstanden, die biji het tooned- spelonderwijs bestaan, ite do-en verdwijnen. -D onweenschJadfe in de 'Duitsche provin- de Saksen bedraagt meer dan 100.000.000 mark. De regeering is reeds een builpactie begonnen, om het bestaan van vele kleine boeren te redden. Een Pnanscb antiquair, die zich aan- vervalschihg van schilderijen had schuldig gemaakt, werd tot twee maanden gevange- nilsstraf en1 37.000 frs. boete veroordeeld. DC verdacbten van den moordaanslag op- Scheidem-ann, zijn uit Klein-Altbammer, waar ze zijin- gearresteerd, naar Berlijn over gebracht, Te Rteval wordt een conferentie* gehou- den vtani de generate staven van Elstland, Let- liand en Polen over bet ontwapeningsvoorste! van Rusland. Uit de gegevens van bet rijksbureau voor statisifciek btijkt, dat de kosten van bet levensoodlerhoud in -Duitschland in de maand Juli 32 procent gestagen zijn, vergdeken bij de maand Juni. Dbor de waardedalliimg van de Duitsche miarir zijin de Tsjochiscbe ko-ten onverkoop- baar, daar de -Duitsche nu- veel goedkocper zij. Een groot laantal mijnen in Tsjecho SIo- wakijte zijn reeds stopgezet. De moeder van den vennoorden minis ter Ratheniau- -is voomemens, de brieven van haar overleden zoon- uit ite geven. Tot alle be- zitters van brieven van Rathenau richt zij het verzoek, haar deze brieven- met het oog op de uitgi'fte gedurende korten tijd ter bescnikking te stellen. In Tsjecho-Slowldje is een wet aangeno mem op dien militairen dienst, waardoor de uiigaven aanmerkelijk bekrompen worden. President Haiding had Zaterdag met de mibisters een conferentie ter bespreking van de conflicten bij de spoorwegen en de mijben'. Er werden geen beslissingen geno men. LJit de ingekomen rapporten bleek, dat de staldingen ziilob In een positieve, vreedzame ricbting ontwi'kkelen. laar upit Terioki aan- die .(Information" wordt igemeld, heeft het Ceniirale Uitvoerende Comi'tfe in Sovjet-Ruslamld1 een decreet g< Mceerd, waarbiji de doodstraf wordt i schaft voor personen, dife op het oogenblik dlat zij het misdrijf pleegdien, hun adtttiende jaar nog niet hebbcti voleindigd1. eplb- afge- nblik Binneulfind. NEDERLANDSCHE DELEGATES BU DEN VOLKENBOND. Het Departem-ent van Buitenlandsche Zakon deelt mede, dat als vertegenwoordigers van Nederland naar de derdo zitting van de vergo» dering van den Volkenbond, wclko is bijeenge» roepen op 4 September a.s. teGen6vo zijn be< noemd-: jhr. dr. J. London, buitengewoon ge» zant en gevolmacbtigd minister, oudkminister van buitenlandsche zaken, te Parijs; prof. mr. dr. A. A. H. Struycken, lid van den Raad van State, lid van het Permanent^ Hof van Arbb trago to VGravcnhngo, prof. jhr. mr. W. J. M. van' Eysinga, hoogleeraar aan de R. Universi* teit te Leiden. Gemengd Metiws. ■EEN! INDRINGERTJE. E-en 11-jarige jongen M., uit Renkum, be- zocht een- drieta-1 bij1 de Rfenkmusohe bedk kampeerendte jongens en wilde zich' ma een langdlurig verblijf en op herhaaldi verzoek niet verwijidcren. Ten sl-otte werd' biji al spe- lende in die beek gezst em liep daardoor matte voeten1 op. SHfet ll-jari|ge ventje maakte zidi d-aarover zoo woedend, dat bij in een opbe- waakt oogenblik uit wraak, ziooals bij, ten slotte bekendle, een brand-end1 spiritusstel to de richtinig der tent schopte, waardoor ter.t, koffers, dekens enz. in vlammen opgingen. VERDRONKEN. IV'rijidlaigmidjdag gcraakte een jongen van twiaailf j-aar, die op eeu' v-lot in den Ainster nabiji den Ornval aan bet spelen was, te water. lEfen politie-agent der rijwlelbrigade, dbor burgers gewaarscbuwd!, sprang gekleed! te water em diook eenige m-alen, zonder resultaat evenwel. Later iverdl $e jongen mat de dreg opge- haald. Toepassing der kunstmati-ge -ademha- ting mocht niet meer baten. De levensgeesten waren geweken. „RE-I!QElN" VF.RBODEN. Naar „Het Vad." verneemt, -beeft de bur- gemeester van- dem Oaaig de voorstelling van Reigem door de Hamburgers voor Zondag- mididag in1 den1 Kon. 'Schouwbnrg verboden. DE FILM OVER OE GESLACHTSZIEIK- TEN VERBODE N. Volgens' de ,)Dordtsche Crt". Is de film „De Geslachitsziekten en bare gevolgen door de keurinigscommissie daar ter plaatse afge- keurd. De vertooning ervan gaat dlus niet door. Welke overwegimgen dfe keurimgsconi- missife ibeeft laten gelden biji deze diaaidi is niet befcend. DE WIERIKDLOO-9HEID DER ZEE- LTEIDIEN. IHet bestuur van de Nederlandsche Zeelie- denvereeniging „Eendiracht" te Rotterdam heeft een laidres -gezomden aan aan B. en W. djiier -gemeente. waarin o.a. wordt gezegd, dat tienta-llen v-an zeelieden geheel dakloos zijn em hier en diaar in de stad onder den blooten hern-el moeten overmachten. en- dat op onoor- deelkundijge wijfce wordt beoordedd of een zeeman al of niet voor ondersteuning in aan- ALKHAARSCII COURANT

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1