DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. K*. 185 J&argang W22 DINSDAG 8 AUGUSTUS Dit nranmer hestaat nit 2 bladen Deze Courant wordt ELKEN AVO.ND, behalve 2on- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementspr^s b3j voornitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 2.franco door" het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsntunmers 5 cents. Prtjs der gewone Advertenti&n, Per regel 0.23, bij groote contracten rabat Groote letters naar piaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdmkkertj v/h. HERMs. COLTER ZOON. Voordam C 9. Directeur: G. H. KRAK. Telefoonnummer 3. Helefoomuj. Rarinffltf-ft aa. Hoofdredacteux; Tj. N. ADEMA. Jiulteiiland DE CONFERENTIE TE LONDEN. De conferentie tusschen Engeland, Frank- rijk, Italie, Belgie en Japan tozake de schade- vergoedingskwestie ea de iatergeallieerde scnuiden is gistermorgen geopend. Er werdea twee zittingen gehouden, beide in de ambtswoning van den eersten minister in Downingstreet De gedelegeerden werden door Lloyd George persoonlijk ontvangen. De Britsche en buhenlandsche gedelegeerden werden vergezeld door bun secretarissen en deskundigen. In totaal waren er tusschen de _>u m 40 personen aanwezig. Poincare en Lloyd Georgehidden lange re- clevoeringen. Poincare stelde een vast omlijnd program voor,, dat hij geheim wenschte te houden. Dit werd verwezen naar de commis- sie van ministers van finantien, welke heden- ochtend bijeenkomt en rapport zai uitbren- geu aan de plenaire conferentie. Lloyd George zeide o. a.: De geallieerden lijden ernstig onder den toestand, ide overal heerscht. Spr. berinnerde aan de slachtoffers in Engeland en Italie en aan de uifbreiding der belasting. De aan Engeland opgelegde last was ton miuste even zwaar als die van de zwaarst belaste landen. - V.oorts berinnerde bij, aan1 de ontwapening van Duitschland en zeide, dat er met geen mogdijkhcid genoeg wapens konden zijn om een leger uit te rusten, in stadt om zicb zelfs met en der kleinere mogendheden te meten. Over Duitscbland'3 betalingen sprekende, zide Lloyd George, dat dit rijk reeds een be- drag van 500.000.000 p. st. bad betaald en dat de geallieerde staatslieden rekening moes- ten houden met de dalbig van de mark. Hij wenschte Duitschland niet vrij uit te laten gaan, maar de vraag was, welke methoden men moest gebruiken. Poincare verklaarde in zijn rede, dat DuitsQhland in steeds minder mate de bepa- lingen van bet vredcsverdrag uitvoerde. Zijn maatregtlen mzake de berechting der oorlogs- misdadigers waren boogst ouvoldoende, de Duitsche ontwapening was onbevredigend De Duitsche begrooting werd gestadig ver- minderd, zoodat Frankrijk niemendal krceg. Duitschland, verklaarde Pomcar6, moet geen moratorium bebben zonder waarborgen. /onder eenig gewetensbezwaar zet het de fa- flatie voort. Schanzer (Italie) en Theunis (Belgie) brach- len de door hun landen geleden verltezen in herinncring en zeiden accoord te gaan met Lloyd George's voorstel om't plan van Poin care aan <Jc coofttuissie van ministers van fi- nanden voor te leggcn, Hasiasji (Japan) meepde. dat het eenige doel der geallieerden moest zijn al het geld1 te krijgen, dat zij konden. Ook hij stemdie in met Lloyd George's voorstel. Wij laten bier enkele Engelsche perisstean- men volgen: Er zullen twee politieke gedragslijnen ter sprake komen, de Engelsche en de Franscbe, zegt de „Times" o. m. De Engelsche politick is zoer eenvoudig: zij wenscht heel bet inge- wikkelde stelsel van schulden uit de wereld te helpen, maar is niet bereid om dit op derge- lijke wijze te doen dat iedereen er baat bij heeft, behalve Engeland. Engdand is bereid aan zijn vorderingen op Duitschland te red'u- ceeren, wat de vdor-oorlogsche schulden en de schadcvergoeding betreit en zijn vorderin gen op do geallieerden wat betreit de leenin- gcn tijdena den oorlog gcsloten, tot een be- drag gclijk aan het bedrag dat het aan de Vcreenigde Staten schulditr is. Indien Amerika lgde Staten schuldig is. Indien Amerika zelf de Engelsche schuld wilde kwijt schel- den, zou Engeland alle vorderingen waarop het aanspraak kan maken, zeli kwijt schelden. Over het algemeen neemt men aan dat er geen kans bestaat dat Amerika van zijn aan- spraken afziet. Daarom blijft Engeland zijn eigen vorderingen op de geallieerden en Duitschland handhaven tot een totaal gelijk aan dat bedrag De Daily Chronicle" zegt: Het is niet om>- dat de kwestie der separates ons onverschilr lig laat, maar omdat wij beseffen dat zij van vitaal belang zijn voor een eventueele liqui- datie van den toestand van Europa, dat wij; de mogelijkheid wenschen open te houden om ze te verkrijgen door middel van een moratori um of van een reductie-eisch. De „Daily Telegraph" meent: Het stand- punt der Engelsche regeering is dat maatre- gelen van pressie Duitschland's betalingsver- mogeh verminderen zullen door't nog dieper in het financieele moeras te drijven en door omstandigheden te scheppen die een gunsti- gen bodem opleveren voor een sociale revolu- tie. Het standpunt van dp Fransche regeering is vennoedelijk dat wij door de ger'mgste con siderate te toonen voor Duitschland, het aan- moedigen om te gelooven dat het zich aan zijn verplichtingen kan onttrekken. Er is echter een middenweg te vinden, indien men Duitsch land niet ruineeren wil en het ook niet met overdreven toegeeflijkheid wil behandelen. Het is om de kwestie der oorlogsschulden eenvoudig en zakelijk te behandelen en aan Duitschland dezelfde betalingsfaciliteiten te verleenen als schu ldeischers gewend zijn aan een debiteur te verleenen, van wien zij nog zooveel mogelijk van hun vorderingen wen- sen en terug te krijgen. DE FRANSCHE DWANGMAATREGE- LEN. Het Duitsche Rijkskabinet beraadslaagde gister over die vergeldmgsmaatregalen en um juridischen staat van zaken. Voorai het moesdagnemen van het meuhilair van Duitsche omdierdamen acht men een bijzon- der krassan maatregeli, want diit werrfi door de Duitsche regeering jMentiijd voor 25 miil- lioen ir. gekocnt en reeds betaald. De in he- siagname as dus geen vergeldingsmaatregel maar een repressaiile der scherpste soort. Over Pomcares diwangmaatregelen' is de heeie B'erlijnsche pers, zonder onderscheid van rioiong, zeer slecht te spireken. De „Vossische Zeitung" noemt de maaitire- gdlen volkomen in strijd met de verrekeniags- overeenkomst, die op voliedige wederkeeng- heid herust. Zonder die wederkeengheid, zegt-het blad, is verrekening onmogelijk. De „Lokal Anzeiger" (Volksparitiji) ver- klaart, dat Poincare niet den vervaltenmijn heeft afgewacht, maar de wereldi heeft wil- len toonen hoe stark Frankrijk zich voeit bij zijn vooroemen, om zijn eischen jegeus Duitsdiiaud met geweld] door te zetten. Dit is siechts de aanvang; de troepeubewegiugen in het bezette gebied bewijzen, 'in welke richting men de verdere maatrogelen moet zoeken. De „Vorwarts" spreekt van een „nieuwe, ongdhoorde verdragsbxieuk", en meent, dat ^oolang Frankrijk aan Poinoarisme lijdt, geen conferentie kan baat brengen, die niet haar besluiten ook itegenover Frankrijk weeit door te zetten. De „Fredlheiit" betitelt die maatregelen als „zuivere wililekeur", de „Tagliche Rund schau" zoekt er een nieuw voorbeeld) in van „Franikrjjk'a oude chicanepolitiek." De (rechtsche) ,,Kreuzzeitung" vindt ze het juiste loon voor de altijd tegemoetkomen- de houdiing der regeering. Het „Berliner iageblatt" ret uitean, dlait Poincare niet heeft beweerd, dat Duatsch- land1 hot recht iheeft geschonden, maar dat het onvriendelijk en onbiliijk jegeus Frank rijk heeft gehandeldi en thans met gelijke munt moet worden betaaldJ, Men moet later- nog cans denken aan dezen gedaditengang van een jurist, die anders nooit rekening houdt met economische verhoudingen, maar die alleen het recht crkent, Volgena de Deutsche Allgemeine Zei tung" hegint Poincard een- velatocht tegen den Duiitschen eigeudOm. De maatregelen zijn niet gescbikt om Duitschland^ dioch om Euro-pa in den afgroad its storien. De „Berliner Borsenzeitung" spreekt van „roavei'8politifik, die zelfs in het verdrag van Versailles geeni steun vindt/' Te Straatsburg zijn de eerste bevelen tat uitzetting van Duiitsche onderdanen ontvan gen. Zij zijn gericht tegen die Duitschers, die gedtemonstreexd hadden ten gunste der „neu- halitedtsf"-ibeweging van K'aus Zona von Bulach. Volgens dte Matin" heerscht er buibenge- wone opwinding in Duitsche kringen in den Eizas, waar men, ondanks offioieele demen ti's, vreest voor massa-uitzetting van Duit schers. Blijkena mededteeling van Ihet persbureau van hot hooge commissariaat voor Eizas-iLo- tharingen mogen de banken en financieele to- stel'iiugen aan Duitsche onderdanen niet meer de dloor dezen gedeponeerdie waardlepapierien of gelden of de rente daarover uitkeemi. on geacht het tijdstip, waarop het deposito neeft plaats gevonden Uit Goblenz is een bericht ontvangen^ mdldit de Tel., volgens hetwelk het Amerikaansdie blad „Amairioc News1" irueldt, dat de Fran sche troepen in het bezette gebied zich ge- reed houden iter eventueele steunverleening aan de Fransche autoriteiten bij de tenuitvoer- legging van zekeie economisdie en financi eele dwungmaatregelen tegen Duitschland. In dit verband publiceeren een aantal Berlijn- sche bladen met vette letters bericbten om- trent een binnbnkort te verwadhten poliitiionee- le actie der Fransche Ibezettingstroepen, wel ke allereerst gericht zou zijn op die stedlen Mullieim en Essen. De Belgische troepen zouden voorloopig niet aan de actie deelne- men, maar zich gereed houden om zoo noo- dig de Fransche troepen te versterken. De „Tag" weet zelfs te bexichtem, dat het En gelsche opperhevel is aangezocht, om Engel sche officieren bij! de verschillende Fransche troependeelen in te deeleni, opdat de Engelsche officierein er zich er van op de hoogte kunmen stellen, dat de voorgenomen actie inderdaad siechts het karakter van een pol'itioneele actie heeft. De Engelsche opper- bevdhebber zou echter het voorstel van de hand hebben gewezen, d'aar hij geenerld in- structie dienaangaande nit Engeland' had ont vangen- Te offitieeler plaatse te Berlijn kon geen bevestiging van dfeze beridhten worden ver- ikregen. Men hedht daar dan ook voorloopig geen waardia aam de gertuchiten en beridhten, welke sedert eenigen tijd in de Duitsche pers opdu'iken. DE ONRUST IN ITALIe. Aan de „Messagero" wordt uit Milaan ge- meldIn den loop der botsingen zijn vier per sonen gedood en meer dan zestig gewond, waaronder vijf doodelijk gekwetst zijn. De aartsbisschop van Milaan heeft een oproep uitgevaardigd, waarin hij op vrede tusschen de partijen aandringt Uit Parma wordt aan hetzelfde blal ge- meld: Hevige gevechten zijn l ier voorgeval- len tusschen fascisten en communisten; de laatsten hadden mitrailleurs en bommen bij zich. Er komen steeds meer fascisten aan. Volgens de bladen is de toestand van Ge nua nog steeds ernstig. De fascisten blijven voortgaan met het land in opschudding te brengen Tal van euvelda- den worden weer gemeld. Te Genua hebben 6000 faspisten, na het zware politiecordon te hebben verbroken, een inval gedaan in het Palazzo San Giorgio, waar Eetbestuur van het Vakverbond zetelt er^dit voorjaar de be- kende conferentie bijeeakwam. Ete fascisten wisten gedaan te knjgen, dat die codper a ties, die het monopolie hebben van den havenar- beid, op staanden voet werden- ontbonden; en voorts verkregen ze garantles met betreik- king tot de vrijheid van arbeid. Bij1 de bot- sing met de openbare macht vielen orie doo- den en verscheidene gewonden. De autoritei ten hebben besloten net paleis te belegeren. De bureaux van een socialistischl blad te Ge nua zijn door fascisten in brand gestoken. Wegens het dooden van een fascist en het verwonden van een tweeden hebben te Cir- cello de fascisten de Kamer van Arbeid en het vereenigin'gsgebouw van het spoorwegperao- neel in brand gestoken. Er zijn eenige perso nen gewond Te Milaan werd ecu wielrijdend faadst van zijn fiets geworpen, Daarop ontstond een gevecht, waarbij de fegeistanders elkaar met revolverschoten bestookten. Tevens begonnen ze met handgranaten te werpen. Een zteken- drager uit en ambulance-auto werd door een grnnaat den schedel verbrijzeld, Uit de pie- fectuur van politic kwamen toen veraterkia- gen, die van tijd tot tijd salvo's mocsten tost- sen, om belde partijen uit elkaar te faoudien. De drukkerij van de saclalistische ,,/i.vanti" w<tc! in brand gestoken-. Tc Tri5st wlerpen de communisten cen bom te midden van een groep fascisten, waardoor vlcr personen werden gedood en elf zwaar gewond. De toestand daar ter stede Is zeer ernstig De regeering heeft, ten dnde het herstel der openbare orde te bespoed-igen, den raili- tairen autoriteiten in de provinciesi Ocnua en Milaan en de steden Ancona, Parma en Livor- no bevoegdheden verleend betreffende de handhavlng van de orde en de zorg voor de openbare orde. DE HEIRSCH1E .KWESTIE. T-e Dublin is off icieel- m-eegedeeildL dat die opstand'elingen een verrassing hebben b-e- proefd in den nacht van Zaterdag op Zon- dag fa de »tad en het graafschap 'Dublin. Hun doel was !verschtlllenidle bruggen- fa die luohf te laten vliegen. -Het plan as ten- voile mislukt, d'aar de VriiStaatscbe troepen de uitvoering er van hebben voorkom-en, waarbij zij meer dan >60 gcvangenen- maakten. iDe Iersche opstandel'i n-gen hebben nieuwe stappen gedaan biji de voorloopige regeering om een cind te ma ken aan de vljiandetijikhc- 'dlen. Deze heeft haar voorwaarden bektend ge- maakt, welke een onvoorwaard'elijke uitlew- ring van alle oorlogstuig en teruggaaf van alle to beslag gemomen goedleren tohoudlen. Generaal Michael Collins heeft den op- stand-elingen te venstaan gegeveni, dat bet vechten za-1 ophoudeni, zoodra ziji hun wapens toteveren en ophouden met hun aanslagen zegt het -N. T. A.-berichit uit Londen. iwd hebben- de opstandel'togen dlen laat sten tijld! tal van nederlagen. geleden- en moes- ten zij herhaaldelij-k tCTugtraklkea! voor de actie der vrijsta-a-tsche tro-epen, maar of zij spoedigf zullen toegeven aan de blijkens bo- venstaand telegram aangeboden voorwaar den, staat nog te beziea. Daar ischijnen die Va-liera en de zijhen de m-enschen niet voor. In elk gevat zullen z\\ hun propaganda voor een onafhankelijke Iersche repub-liek we! nimmer staken. EERST ONTWAPENEN EN DAN KWIJTSCHELDING VAN SCHULDEN. Na rijp beraad heeft ook de Amerikaansche senator Borah, de leider der „onverzoenlij- ken" to den toenmal-igen strijd tegen het Ver- drag van Versailles en den Volkenbond, zich over de nota van- Balfour, welke wederzijd- sche annuleering der totergeallieerde schul den voorstelt, uit-gelaten. Hij stelt zich op het standpunt, dat Europa Amerika eerst dan mag verzoeken het zijn schulden kwijt te schelden als het ontwapend heeft „Elk plan voor de kwijtschelding van schulden, dat niet buiten twijfel vaststelt, dat het een verminde- ring van strijdkrachten te land en ter zee zal tot resultaat hebben" zegt hij „ia niet in het belang van den vrede, doch to het be-- lang van den oorlog, en niet in het belang der humaniteit, doch to het belang van den moord. Indien- schulden worden kwijtge- scholden, zoo betoogt Borah, „zou dit prac- tisch neerkomen op net steunen en aanmoedi- gen onzerzijds van deze groote mili-taire en maritieme bewapeningen en daardoor van het aanmoedigen van den oorlog." Wij vreezen, dat Europa op Borah's voor- waarde geen kwij tacheldang van schulden zal weoisohen. En toch is de ontwapening iets, waar ieder individueel over spreekt, ook de staatslieden, maar zij durven het idee niet in toepassing te breflgen. DE BEDREIGING VAN KO N ST ANTINOPEL. Ingevolge nadere instructies van het Griek- zijn algemeene gezondheidstoestand goed is. Vier jongelui uit Grenoble, die een toeht sche opperhevel heeft gen-eraal Vladiopou-los aan den opperbevelhebber der geallieerde troepen te Konstantinopel medegedoeld, dat de terugtrekking der Grieksche troepen tot op 3 kilometer van de demarcatielijn is aange- vangen. De werkzaamheden voor de afbake- ning van de nieuwe neutrale zdne zullen on- middellij-k beginnen. VERKLARINOEN VAN WIRTH Tegenover den Berlijoischen vertegenwoor- diger van de ,.New York Herald" uitte de Riikskaaiselicr Wirth zich over de economische ellende van Duitschland. Duitschland kan de goudbetalingen onmogelijk verder verrichten, die van den uitvoer afhankelijk zijn, aauge- zien- da uitvoer nauwelijks 30 pet. bedraagt van dien van v66r den oorlog. De verdere be talingen zijn afhankelijk van het toestaan eener leening. Oogenblikkdijk is echter de waarde der mark zoodanig gedaald, dat het buitenland de geheele Duitsche induatrie voor enkele milliarocn dollar zou kunnen koopen, welke kapltaalsbelegging hoogstcna 2 pet. rente zou opbrengen. Alle beweringen om- trent den blijkbarcn welstand van Duitsch land worden reeds alleen door de verminde- ring van het vlecschverbruik wecrlegd tot 76 pet. van dat van 1914 DE- TO-EOTAiND IN- IDE OEKRAI'NE. In verband met fact voorkom-en van een ge- val van cholera, te Kischtaew h-eeft de -Roo- Tengcvo-lge van deze afsluifing voer van levensm'iddden voor de a an dlen Diijestr -gelegen h-ongergebi-eden over land gestaakt. De levensaniddcleai zu-llten- than® per schip via Odessa- vervoerdl wotrden. V-olgetnis -to Warschau uit betrouwbare bron, ontvan-gen bcrichiten- uit d'e Ukraine is de tegenspraalc van Ru-ssische zljidle omtrcnt het voorkomcn- van o-pstanden in de geheele Ukraine diet to overeenstemming met de fei- ten, De anti-bolsjewistische beweging breid-t zich nog steeds uit en volgens de laatste bc- richten is -het geheele gouvemem-cut Podolie -h-ieronder begrepen. Het uit M-o&kou naar die sfcreek van Kame- new-Podo'lsk gezonden comm-un'istisch regi ment is door de opstandeltogen -ondei- leiding van Overste K'aczarowski versl-agen. Op de van Overste Kaczarowski ebben de Sovjet autoriteiten to de Ukraine een beloonitog gezet van een- milMard roebd. Aan de grens van -Podoliie concentrmien die Sovjeb'autoriteiten belangrijke trodpen- machten om de opstand-olingen een besl-issen- de nedarlaa g tee te bren-ge-n. BEIERElN EN -HIET DUITSCHE RI-JK. Den ben Augustus begonn-en te Miinch-c-n de ondbrh-andeltogem van faet Rijk met den Beiersch-en ministerpresiident, door bemidde- ling van de hiermee bel-asite rij-ksministers Gessler en -F-ehr. -leid door de Beiersche minister® van justiti-e en btonenl'andsche zaken, morgen- (Woens- da-g) to B-erlijn -kan wtorden verwacht. KO'RTE iBIEIRIIOHTEN. Het communistisch blad „Rud-e Pravo" te Praag deelt mee. dat in de kazemes te Brno (Briton) strikt order werd gegeven, dat de soldaten geen lid mogen zijn van den com- munistenbond en geen communistische blaad- jes mogen colporteexen. Te Frankfort is Zondag een congres van den intern ationalen mijnw-erkersbond ge- opend. Het aantal dooden bij het spoorwegon- geluk nabij Sulphur Springs (Vei'eenigde Sta ten) bedraagt 35 k 40, het aantal gewonden 60, zegt een nader telegram. Uit Moskou wordt gemeld, dat de cho lera zich verbreidt in de gebieden van, Omsk en Barnaul. In de Duitsche exportfadustrie en han- delskringen is men vol ergemis over het Za terdag bij de belastingcommissie van den rijksraad voor de economie ingediende voor stel der regeering. Volgens een bericht uit Moskou heeft de Sovjet-leider Kamenef bij de opening van het communistische congres medegedeeld, dat Le nin veel baat vindt bij zijn rustkuur, en dat i maken op de Meije (een der hoogste rgtoppen van West-Frankrijk), zijn ver- dwaala. Drie hunner zijn van kou gestorven, de vierde is nog gered. De „Matfa" berekent het verlies, door de Fransche oorlogsvloot gedurende den krijg geleden, op 11.337 man, de vermisten inbe- grepen. De Oostenrijksche minister van finan cial heeft den tabaksprijs met 30i h 40- procent verhoogd. Dergelijke prijsverhoogingen heb ben thans iedere week plaats. De eerstvolgende intemationale 6ocialis- tische conferentie zal op 12 Augustus te Praag worden geopend. Nederland zal verte- genwoordigd worden door Troelstra. De burgerlijke bladen in het industrie- gebied van Solingen verschijnen niet ten- gie- volge van een staking van drukkers. Bij een motorwedstrijd te Brooklands bij Londen is gister een rijder tegen de oonhei- nin-g gereden, tengevolge waarvan hij eenige malen over den kop sloeg en gedood werd. De gangmaker werd ernstig gewond In Kopenhagen wad Zondag de confe rentie geopend van den Kerkclijken Wereld- bond tot bevordering van intemationale over- eenkomst met 200 geddegeerden uit 25 lan den. Volgens berichten uit Parijs zou er kans bestaan op een nieuwe bijeenroepfag van de commissie van bankiers, en wel uiterlijk in October, ter bespreking van den- ftoandeden toestana van Europa. De Tsiechische Kerkelijke Synode be- reidt voor de herfstconferentie der orthodoxe kerken een voorstel voor tot hdligverklaring van den refonnator Huss als nationalen held en voorvechter der Tsjecho-Slowakische onal- hankelijkheid. Blnnewland. PERM ANIENT HOF VAN INTE RNATI- ONAL-E 1USTITIE. Het Permanent Hof van Internationale - Justitie h-eeft thans, ov<.-reen'kom£tig zijn reg- toment, ziin kamer voor aummiere procedure voor hot jaair 1023 sameugesttid. De gewo ne jaarlijksche zitting v-au het H'of nadlert h-a-ar efade en -aan het efa-dle van, de gewone zitting van iod-er j,aar m-oeten de leden van die summ-iere kamar voor' het volgend jaar gekozen worden. Het resultaat van de verkicztog is geweest, dat de h-eeren L-oder (Nederland), Moore (Vcreenigde Staten) en Weiss (Fratikrijk) d-e kamer zulll-en vorm-en. De beer Loder zal in zijn hoed-ani-gheid van presidlent van het Hoi ook de kamer presidoercn. Alsjyiaatsvervan- gtaic|e lodm zijn geko-zen Lord Fasoher (Groot Britannift) en de heer Altam-ira (Spanje). Zooals men weet, is d'e kamer voor s-um- mi-ere procedure in net le-ven geroepea „voor de spoedige -afdoening der zaken" en is ziji air leon'bevoegd-, indien de partijen to het gcr ding het erover eens zijn, liever v-oor hhkr te proctdecren d!an voor het voltallige Hof. EEN MIN-ISTERIEELE MEMORIE AAN „ONS BELANG". De minister van Oorlog heeft, naar de Crt. verneemt, thans aan het hoofdbestuur van de vereeniging „0ns Belang" een- memorie doen toekomen, waarin de salarisverminderlng van het militair personeel wordt tocgelicht, onder toevoegfag, dat abusievelijk verge ten was deze memorie aan „Ons Belang" te doen too- komen, iNaar het HM. verneemt, Hgit het -to het vooraetnen van dton minister van Oorlog om -alle militia tren, die op wachtgeld1 zullen- wor den igesteld, gedurende den tijd, dat zij' to het genot van wachtgeld zijn, ,te doen vallen on der de bepaltogen van de rescrve-wet voor de landlmiacht. MILITAIRE KLEER- EN SCHOENMAKERS. De milita-ire kleer- en schoemnakers zul len eeriang -geheel -uit de organ-isatie van het leger verdwijnen; hunne werkzaamheden zullen lalsdan aan burgerpeo®oneel> worden opgedlragen. Gemengd Nienws MOTORDNOELUK. Men meldt uit Den Haag aan het Hbld. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op de Nieuwe Parklaan een ernstig motorongduk plaaiis gehad. Te ongeveer 2 uur reed een 43-jarige schoonsteenveger, wo- nende Toussaintkade, op een- motorrijwiel van Scheventogen naar Den Haag, met iemand op do duo. Ploiseltog reed de motarfiets met de treeplank tegen een lantaampaal, met gevolg, dlait bei-de rijders van het rijwiel wer den- gesltogerd en do lantaampaal uit den grond werd gerukthet motorrijwiel was ge heel to elkaar gedruikt. De bestuurder was emsiti-g verwond aan hoofd, beenen en armen en- werd bewustdoos naar het Gem. Ziekenhu-is overgebraclit, waar men voor zijh leven vreesde. .Gisteren was hi} nog buiten kennds, zoodat hij nog ALIHAAISC1I COURAHT

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1