De Langs en de Moraaz Safe-Loketten KENNISGEVINO. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te AJLKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis van de ingezetenen, dat bij hem in- gekomen en aan den Ontvangex der Rijks Di- recte Belastingen binnen deze gemeente ter in- vordering is overgegeven: HET KOHIER DER PERSONEELE BELASTING No. 6, voor het dienstjaar 1922, uitvoerbaar verMaard door den Directeur der Directe Belastingen in Noord-Holland te Am sterdam den 4en Augustus j.L, dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van1 twee maanden binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, 8 Augustus 1922. De Burgemeester van Alkmaar, A. F. THOMSEN, loco-Burgemeester. zijiL vrouw, een paartje van 70 jaar. Haar zoon schrij-ft haar llange levem .toe niet enkel aan een zeer gezonde constitutie, rnaar oolk aan 'haar afkeer van geneesmiiddelen. Eens per maand komt de dokter eens kijken, maar ihij sdhrijft haar nooit een recept voor, om- dat hiji weet, dat zij1 z» toch niet inaeenk. NOOIT TE OU!D OM TE LEEREN. Aan de Columbia Universiteit te New- York is een1 dame van 7,1 jaar ingeschxeven ails studente. Ik beb mijn tank volbracht, zei- d-e zij. Mijn zes kinderen zijn alien getrouwd Thans moot ik toch de een of andere bezig- heid hebben. Welnu, een mensch is nooit te oud am te leeren en derhalve ga ik als toe- hoorster die lessen aan de Columbia Univer- aiteiit volgen. i YERDWIJNE'ND OUD-PARIJS. De Cour des Miracles, een der oudste en meest romantische overblijfselen van oud-Pa-1 rijs, wordt volgens de l nnest" afgebroken. Oolegen in het centrum der stad nabij de beurs en niet ver van de groote boulevards is zij thans een onaanzienHjke en nauwe straat, welke nog de sporen draagt yan haar 0-ucten oorsprong. De straat werd n.l. in de diertiende eeuw aangelegd en was het eenig overgcbleven. gedeelte van de beruchte Impas se de YEtoile. welke in de zeventiende eeuw de verzamclplaats was van dieven, mooide- naars en bcdelaars. EEN HUWELIJKS-GESCHIEDENIS. Een trouwlustig weauwtje van 76 jaar uit een dorp in de buurt van Portsmouth deed onlangs van zich spreken door het niet alle- daagsche feit, dat zij voor de zesde maal in haar leven in het huwelijk zou treden. Haar zesde bruigom, een eerzaam tuinman van 78, jaar, was al met haar in ondertrouw op- genomen en de bladen hadden het geval als een merkwaardigheid vermeld, met naam en toenaam van het bruidspaar er bij. Maar deze publiciteit heeft nu het wel zeer onverwachte gevolg gehad, dat de bruigom is gearresteerd, onder beschuldiging van bigamie. Hij heeft deswege al terecht gestaan ook en zijn teleur- gestelde bruid trad in de zaak als getuige op Ze droeg al haar trouwringen en toen ze den eed aflegde, stak zij vijf er van voor een iege- lijk duidelijk zichtbaar omhoog aan den der- den vinger van haar rechterhand. Toen de bruigom, op wien door de berichten in de bla den de aanaacht was gevestigd, wegens biga mie door een rechercheur werd aangehouden, had hij gezegd: ,,Ja, dat is waar ook. Ik heb nooit gezegd dat mijn vrouw dood was." Er zal nu van dit zesde huwelijk niets kun nen komen. Maar wie weet..... het geval heeft zod'n algemeen bekcndheid gekregen, dat alle jonggezellen in Engeland en daarbuiten nu weten, dat deze vijfvoudige weduwe nog vrij en daarenboven ganscheKjk niet afkoerig van den huwelijkschen staat is. KORTE BERICHTEN. Uit de kerkcin en kloosters der stad1 Pe- trograd zijn in beslag genomen 65- K.G. goud, '615© KG. zilvpr, 25- groote, 444 midL delsoort -en 3221 kieine bnljanteo. In het gouvernem-ent Petrograd zijn Ira beslag ge nomen 10.4 KJQ. goud, 2484 KG. zilver, 22 niiddd-soort en 45-6 kieine briljanten. De verkiezingen voor den Oppor-'Sile- zisdhen Laradda-g zijhi bopaald op den 24en September. IDinsdagmlddag heeft in het tuchthuls te Brandenburg -een ernstige mu-iterlj- plan is gehad. Ach-t tuchthulsboeven overvielcn de bewakers, mnakten dezen onscbadelijk en ontkwnnion uit het tuch-thuls. De vluchtd-in- gen werden oiiniiddellijk achtenia gezet. Mien slaagdo er in zes van hen weer te arrestee- ren; de zevomle werd op de vlucht doodge- sdioten, terwljll do achistc o-ntk-omen is. To Nlaiiilos is Maaiidiag 1.1. door de Pultadie regeerinig een droogdok af-gdlevcrd als deol van do door Duitschland vorschul- digde scliadevergooding wegens -hot doou zinke-n zijner sciicpen lhSeapa Flow. Een draadloos tclegrain uit Gibraltar meldt, dat do atoomboot Poterel, welke den lOden Augustus te Casablanca mocat aain- konven, schipbreuk geleden heeft in de bu-urt van de Straat van Gibraltar. D Schotsche spoorwegmaatschappij en hebben besloten tot -een algem-eexie ta-riefver- laging over te gaan in overcenstemminig met de tarieven van Wales en Engeland. Goed nieuws! De taatste jaarmarkt te Nisljnl Nowgo- rod had1 in 191'6 zullen plants hebben, maar de oorlo-g heeft het houden er van verhin- derd. De Sovjet-a-utoriteiten willen tegen 1-ederen prijs de jaarmarkt tu-sschen 15 Aug. en 15 September a.s. heropenen. De Beiersche regeeringoommlsise met graaf Ler-chenfeld aan het hoo-fd, is gister in Berlijn aangeikomen. Graaf Lerehenjeld begaf zich onm-iddellijk naar de Rijkskanse- Tarij, waar in den loop van den dag onder zijn voorzitterschap de besprekingen over de "Beiersche kwestie zullen aanvangen. Harding's tweede bemiddelingspoging ter bij legging van het spoorwegeonfliet in Amerika is mislukt De Hollandschc stoomboot „Mont Blanc", o-p weg van 'Hamburg naar de Zwarte Zee, is Emden binnengeloopcn, om- dat d'e lading in brand was geraakt. -De Fransche minister van posterijen heeft aan de postbeambten verboden hunne vacantie in Duitschland door te brengem. Uit Stockholm wordt bericht, dat het j.acht „Venetia" van baron Henri de Roth schild, die met zijn familie aanb oord was, nabij- Kalmar op de Zweedsche kust is ge- strand. Het jacht voer zonder Hoods. Er zijn itwee -sleepbooten- gezondien om te tr-aohtcn het schiip weer vlot te brengen. -Gisterochtend begonnen in die Rijlkskan- selarij; te Berlijn de onderhandelingen der R-ij-ksregeering met de Beiersche regeerings- commissie. Aan beidle zijden rekent men op eene spoedige afsluiting en een bevx-edi-gend resulta-at der besprekingen. - In Engeland telde man in Juli 1.362.000 werkeloozen tegen 19.200 in Duitschland. De Diuitsche vlieger Zimm-erm-an ver- wierf biji de wedvluch-ten van Napels naar Palermo den Terraeina-beker der Tyrrhean- sche zee en Barppers 150.000 lire, nadat hij de 21000 K.M. in 12 u. 8 m. '5 sec. had afge- legd. In Kattowitz hadden levensm-iddelenop- roeren plaats. De markthal en de standplaat- sen voor den verko-op van vleesoh werden ge- Klunderd. Hetzelfde igeschiedld-e in- Konigs- iitte. -- De iHiollandsohe stoomboot „Zeelandia" op weg van Buenos-Ayres naar Amsterdam kwam te iRio de Janeiro aan, terwij.l het eer- ste ruim water maafcte. Waarschijnilijk zal het schip gedofct m-oeten worden. Vanaf 12 Augustus zal de brood prijs in Duitschland met 80 pet. verhoogd gewor den. Een brood van 3% pond op bon ver- strekt, kost alsdan 27.80 Mark tot 29.70 M. -r- Op het congres der vereenigingen van Duitschers in het buitenland, dat begin Au gustus te Kulmbach werd gehouden, werd medegedeeld, dat van de 100 millioen Duit schers thans 40 millioen buiten de grenzen van het Duitsdhe rijk won en. Binnenland. PERMANENT HOF VAN INTERNA TIONALE JUSTITLE, Vooff een zeer talrijlk publiek, waaronder dc Fransche gezant, heeft het Permanente Hof van Internationale Justitie gisteroch tend de groote rechtszaal van 'het Vredes- paleis de belhandeling voortgezet van de vraag, door den Volkenbondsraad aan het Hof -om advies voorgellegd, of het onderzoek van voorstellen tot de organisatie en ontwik- -keling van methoden van landbouwprod-uc- t'ie en van andere vragen van den-zelfden aard) al dan niet binnen de bevoegdheid valt van de Internationale Arbeddsoxiganisatie. PERMANENT HOF VAN ARBITRAGE. Voor het scheidsgerecht inzake het geschil tusschcn Noorwegen en de Vereenigde Staten is gisterochtend de behandeling van deze aan- geregenheid voortgezet. DE RECHTSCHE KAMERFR ACTIES. In den loop van deze week houdt elk van- de drie rechtsche Tweede Kamerfracties een ver- gadering ter bespreking van de door haar in, de komende wetgevende periode aan te memen h-ouding. DE KONINGIN-MOEDER OP REIS. De Koningin-Moeder vertrok hedenoch- tend van het Loo om het voorgenomen bezoek aan haar broeder, den Prins van Waldeck Pyrmont, te Arolsen, te brengen. H. M. heeft het voorncmen, 26 dezer voor den- verjaardag van de Koningin op het Loo terug te komen (pfemengd Nieuyrs. P R E NTB RIE F K A ART EN MET GLAS- OF MICA-OPDRUK. Men vestigt er die aandacht op, dat het tegenwoordig veelvuldig voorkomt, dat prentbriefkaarten met glas- of mica-opd'ruk open worden veraondten, hetgeen verb-o-clen Is. Dergel-ijlke kaarten mogen alilcen in enve- -loppen worden verzonden. Indien ze open, niet in envelopp-en, verzonden worden, wor den ze ingebouden en wordt dus het publiek gedupeerd. VEIRLENGI'NG AR'BEIDSTIJD RIJKSiPERSONiNElL. De Resjbode meldt, dat de minister van arbeid aan de commissie de Wlilde opdiracht heeft gegeven, het arbeidsreglement van het rijkspersoneel in overeensteniming te 'bren gen met de gewij-zigde Arbeidswet, zoodat ook voor het rijkspersoneel die 834-urlge ar- bei-dsd ag wordt ingevoerd, met vrij en Z a ter- da-gmidaag. AMIBTSWONHNGEN. Zooals bokend is, wordt een bedrag van 16- pet. afgetrokken van de bezoldliigingea van de aimbtenaren, die in rijksgcbouwen wonen, en van 10 pet, van de wedden derge- nen, die belast zijn met de zorg voor en de bewaking van- in die gebouwen gevestlgde rljlkskantoren. Dc regeering schljlnt van oo-r- deelt, dat deze bedragen in vele gcvallcn te laag zijin, en heeft daarom een herscli-atti-ng gel ast van a lle zoodanlge k an toorg-ebou1 wen cm woningen. S POORlWElGP'ER'SOiNEE L-. Het hoof-d'bestuur Van den Bond van Amb- -tenaren van de Ned'erlan-dlsohc Spoorwegen heeft de 'besturen- van de overige -organ isa-t-les van spoorwegp-ersoneel uitgenood'igd tot een gemeensehap-pelijlke vergadering op 18 de zer, ter bespreking van sa'menweitin-g en het 'beramen van plannen, teneinde eendrachte- lijik verweer te biedian tejgen eventueele lbonsn verl aging. DE STAKING IN' HET SLEEPVAARTBEDRIJF. Men deelt aan de N-. Rott. Crt. mede, dat in de gisteren gehouden huishoudelijke vergade ring van den Centralen Bond van Transport- arbeiders een klein-e meerderheid zich heeft uitgesproken voor heropening van de onder handelingen met het com-it6 van werkgevers, om tot opheffing van de staking te geraken. Indien' de stakers in de andere steden zich in gelijken zin uitspraken, zou men terstond de onderhandelingen heropenen. Nader wordt van de zij-de van den Centra len Bond meegedeeld, dat in ledenyergaderin- gen van verschillende bij de staking betrok- ken afdeelingen van den bond met groote meerderheid van stemmen besloten is, in on- derhandeling te treden met de commissie tot regeling van loonen en arbeidsvoorwaarden in het Rijnsleepvaartbedrijf. Gistermiddag zou, op verzoek van den Centralen Bond van Transportarbeiders, een vergadering plaats hebben van de commissie uit de werkgevers met afgevaardigden van den bond. i f PREDIKANT-KAMERLID. In de laatste zitting der Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk kwam aan d-e orde het rapport van den heer Barbas over de conside- ratien betreffende art 3 regl. kerkeraden (de vereenigbaarheid van het predikambt met het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaai). De commissie adviseert de voorloopig aangenomea wijziging (bedoelen- de de vereenigbaarheid onder zekere voor- waarden) definitief aan te nemen. Een min- derheid wil bovendien zien toegevoegd, dat de beslissing daarover bij elfae nieuwe benoe- ming zal moeten worden vernieuwd. Dr. Slotemaker de Bruine is nimmer voor- stander geweest van de verbodsbepaling. Hij gevoelt niets voor het argument, dat de pre- dikant in de Kamer de kerk moet vertegen- woordigen Dat zou clericaal zijn. Evenmin gevoelt hij de portee van het argument, dat een der beide betrekkingen den geheelen mensch eischt. De hoofdvraag is, of het ge- wnscht is, dat een dienstdoend predikant een gemarkeerde plaats inneemt in het politieke le ven. Hij beantwoordt die vraag ontkennend. Het herderlijke werk is voor hem belangrijker dan het politieke werk. Men moet echter niet vergeten, dat er veel predikanten zijn, die so- ciaal optreden in een politieken kring, en daarin zich niet belemmerd gevoelen. Boven dien, predikanten kunnen nu (met de verbods bepaling) lid zijn van politieke vereenigingen, enz. Er wordt dus toch niet bereikt wat be- oogd was. Daarom is spr. v66r de definitieve vaststeiling van de vereenigbaarheid onder zekere voorwaarden Dr. van Veldhuizen verklaart zich beslist te- genstander van elke wijziging van het regle- mentair vastgestelde. De secretaris zegt, dat als een predikant- Kamerlid in zijn daenstwerk voorziet, dit niet hetzelfde is, als dat hij het zelf dioet. De vice-president en de heeren Tammens en van der Grient deelen het gevoelen van den prae-adviseur uit Utrecht. De president staat echter aan de zijde van den secretaris. Hij merkt op, dat iemand, die lid van de Tweede Kamer wordt, reeds geruimen tijd tevoren zich op politick terrein moet hebben bewo- gen. hiij moet nu kiezen wat hij wil. Maar zijn plichten op andcren schuiven mag hij met. De bepaling van het eervol ontslag met de daaraan verbond-en bevocgdhcid van het emeritaat moet voor zoo iemand voldoen- de zijn. De kerk behocft niet te zeggenOm u ter wille te zijn, wil ik uw gemeente zoo- lanig voor u open houden. De concl'usie der commissie wordt vcrwor- pen met 9 tegen 8 stemmen. (De heer dr. Schokking was bij de stemming afwezig.) Te gen hebben gestemd de heeren Fliieriniga, Bolt, dr. Deeleman, mr. Phaff, Franck, Pi- card, mr Tijssens, Stoel en dr. Wijyland. DE R. K. UNIVERSITEIT. Naar de iRes. Bode veraeemt, heeft de col- lecte o-nder de kathiolielken voo de R. K. uni versiteit een bedrag opgeleverd van ongeveer /1.700.000' waabij niet inbegrepen zijin de bijizon-diere echenkingcn of het kapitaal, waarover de St. Radboudatichting reed$ be- schikt. Verd'er meldt het blad, dat de nadere uit- werking van de sti-chtingsplannen zooveel nieuwe en groote bezwaren heeft opgeleverd, dat op dit oogenblik de voltooing weer verder af 1b, dan eenige maanden geleden kon wor den -gedacbt. lira de allereerste plaats gcldt dit dc stich- tlngapilaats 'Nijlmegcn, waartegera bij de vef- dere ,u-itweilkiing van de plannen zoovele fi- nandeele en practisclie bezwaren naar voren kwiamen, dat van NSjmencn dcfini.tief mocat w-ordtn a-fgezlen. Hlet advies van de mcd-ict aan- het ep-iscopaat idtgcbraclit was vain dion aard, diat de sticliting on ontwiikkeling van een medische faculteit te "Nlijmegen, niet alleen buitengewoon kostbaar, niaar ook om vele amdere redenen, niet mogelijk was. De moei- liijkheden in Groningen zouden zich hier nog in veel erg-er mate laten gelden. Mlaar afgezien van de plants van de vesti- ging zijn ook nog andere bezwaren gerezen, die een voorloopig uitstel van de plannen noodzakelijk maken, waarvan het bezwaar van een vold'oende bezetting van een facultei- teni, waardoor aan hooge eischen kan wordien vo-ldaan, niet het geringste is. !De zegsman van het blad verzekerde, dat van een vestiginig -in Nij'megen geen sprake meer is, en dat de stichting elders nog wel eenige jaren1 op zidh zal laten wachten. OVERREDEN. Op den1 Leidschen Straatweg te Leiden1 is Dinsdagmid-dag een zoon van de wed. de B. uit Rijswijk, die, op zijn rijwiel gezeten, zich aan een electrische tram vasthield', door een uit de andere richting komende tram gegre- pen en overreden. Met ernstige verwondin- gen is hij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar hij vannacht is overleden. ONTSPOORD. Dnsdagavond is te Oosterbeek een tram van- de Ocster Stoomtraxmnaatschappij! ont- spoord De locomotief, en personenri]tuig en een goederenwagen liepen uit de rails en- de locomouef viel om. De machinist moest uit de macnine oevrijd wordenhij- is er echter met een kieine verwonding afgekomen. Verder heeft niemarad eemg letsel gekregen. EEN CANARD? De bakker L. te Zuid-Beierland opende de zer dagen een eendenei, waaruit tot zijn groote verbazing een ander ei te voorsclujn kwam, dat volkomen gaaf en omschaald was. BOSCHBRANDENl Daar de provincie Noord-Brabant telken jare zer te lijden heeft van bosch- en- heide- brand-en, hebben Ged. Staten van dit gewest overieg gepleegd- met den inspecteur van het Staatsboschbedrijf te Utrecht, ten einde tot al gemeene bestrijding van brandgevaar te gera ken. Het resultaat van dat overieg is geweest, dat Ged. Staten in zake deze materie aan de gemeentebesturen hunner provincie een circu- iaire hebben verzonden. HOLLANDERS ZONDER PASSEN. Aan „De Tijd" wordt gemeld: De Belgische bezetting toont de laatste da gen vooral eOn bijzondere activiteit in het op- sporen en aanhouden van Hollanders, die geen passen hebben. Het aantal Hollanders, die de laatste dagen in Aken, Kohlscheid, Richterich en Herzogenrath is aangehouden, is legio. De boeten varieeren tusschen 1000 1300 Mark en bovendien nog 50 cent of 1 gl'den Hollandsch geld. Het standpunt der Belgen is: boter bij de visch. Wie niet direct betalen, worden mee naar de wacht genomen. Familieleden zorgen veelal, dat de boete wordt betaald. Anders 4 dagen brominen. SAMENWERKING RIJKS- EN SPOORWEGPERSONEELBONDEN. De Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel heeft bij het Comite voor neutraal georgani- seerd Overheidspersoneel, waarbij ruim 33000 leden zijn aangesloten, het voorstel aanhan- gig gemaakt om alle organisaties van Rijks- en spoorwegpersoneel van alle richtingen bij- een te roepen en een plan van samenwerking tegen loonsverlaging, zooals blijkbaar mid- dels de classificatiecommissie van Regeerings- wege bedoeld wordt, voor te leggen, Vcrzocht werd dit voorstel op de vergade ring Van genoemd comite, die 'Zaterdag 12 de zer in den Haag plaats vindt, in behand-eling te nemen, opdat zoo spoedig mogelijk uit- voering aan het voorstel kan gegeven wor den. VUURBOLLEN. Naar aanileiding van dtera Dihsdagavond te Doetichem! waargeraomeni vuiurbol sdirijft 'het Meteorologisch lnstituut in de Bilt lElectrische vuurbollera zijn bij- anweer dik- wiils waargenomen. Hun gr-ootte wlssel-t tus schen die vara een ei en eera hoofd. Zijlra zijn meestal vele seconde lang zi-ditbaar, bewegm zich' langzaam zweven-d en veroorzakext zel- denl sohade, niettegenstaandte het geweldige geluidi bij niteenbasting. De Fransche na- itmnkundige Plants heeft reeds lang geleden- -g-eifcradit het vescliijnsel op kieine schaal na»te hwtsen, maar zoowel zijn experknenlen als theorie verdunde luchtmassa -in ean sterk ge- laden veld, n.l. tusschen) wol'k en aarde) z'ijn niet overtuigend. Volgens Walter zou mem hier met een watenbal te doen hebben. Deze hebben een lading van hetzelfde teekem als de omg-evimig en worden dus steeds afgestooten: een electrlsch geladen zeephel verto-ont in ge- lijlknainig vein soortgelijike bewegingen1. Zoolang men het verschiijnsel ni'et op groo te schaal ican repoduoeeren, zal de verklaring anibevredigend' blijven. KOM 'INSOTTUUT VOOR DE MARINE. De minister van marine a.i. brengt ter ken nis van belanghetobenden, dat de volg-ende joinigelingen1, tin alp-habetiische volgo-rde ge~ raigschilkt, in aanmerking komen voor plaat- sing biji het iKoninklijk lnstituut voor de Ma rine te Wi'lllemsoord en wel als: 1 Adelborst voor den zeedienst: W. S. van Braan (voowaardelaifc)K. van Dongera (voorwaa-rdeliijk: I. Th. H'. Exel; jhr. A. van Geen-, D. Gestel, R. A. J. E. Gratters N. Ouilonaird; J. J. Hiogendoortn (voorwaar- deliik), J. W. Hootsen: J. P. Houterman; F. T. J. janssen; H. J. Koster; W. A. Looff; J. M. Logger, J. M. Mla-dsera; C. Roldanus; B, C. M. Schouten; IH. Tichelman, D. J. A. WesterveldC. J. Wimgende, W. H. Zadel- hoff: J. IH. Zeernam; aicfsp-irant-admlnistrateur J. E. Ho-orens vara Hieyningen, J. C. W. Jobse; Nl B. SPOOIR. 'DE TOESTAND IN IRU9LIAND, Het ho'ofdbestuu-r vara het Nederlandsche R-oode IKr-uis heeft een brief oratvan-gen van zuster J. D. Ben-thcm, waaraan het votgende oratleend is: Pestrof-ka, 23 Juli 19212. Sedert een week is ritijn ziekenhuis liiei" geopend. Zooals ik u in -mijn vori-gen brief s-dh-reef, heeft de dokter mij, -met eera j-ong Russisch mc-isjc voor hulp, drie weken gele den h-ier -gebradht. Twee wc-ken hebben we hard gewerkt om het huis en omgeving sdh-oon te m'ak-en. Daarna zijin we aan de in- rich'ting begonnen. Den v-origen Zondag was alles klaar. Dank zij1 -de mooie goed'eren uit Nederland ziet on® ziekenhuis er heel Euro- pe-esehl uit. Maandag nam ik de eerste pa- tien-ten op. A-liles was best in -ord-e. -Dinsda-g- middag 'kwamen general consul Ekstrand, dr. Wass'en en een Zweedsoh journalist. De dokter was zeer verwonderd, dat we zoo'n rnooi-e inri'dhting gemaakt hadden. Er z-ijin hier zeer veel zieken, -meest typhus- en malaria-patienten en v-oorts vele verwaar- loosde wonden. O-ns ziekenhuis h-eef-t 24 bed- den. Twaal'f zijn nu bezet; -omda-t ik morgen naar Samra moet, nemen, ze voordat ik ter rug ben, geen patienten meer op. De Sov iets willen geen ziekenhuis zond-er dokter en hebben o-ns a-angezegd, dat ze -over een paar dagen een dokter zullen zenden. Nu ga ik m-orgen naar Samara met de auto om een dokter, die door de Zweden is aanbevolen. De heer Mulder werkt ui'tstekend. In het heele Nederiands-che -gebied heeft ieder te eten. Vreeselijlk veel ellende is -hier geweest, maar nu is het in onze diistricteo voor ieder goed. Er zijn overal nog heel' veel verzwakte m-ensdhen en kinderen, ma-ar met den dag wordt de toestand- beter. Dinsdag komt de heer Mulder een- paar da-gen in deze streek. De oogst is binnen; en nu zullen alle men- schen, die bebouwd -land en eem koe h-ebbe-n, minder of geen voedsel meer krijgen. Dit is echer -ma-ar een zeer kl-ein gedeelte. De mees- te men-schen bezi-t-teni nivts meer. Ze hebben den vorigen winter alefls ingeru-idl voor le- vensmiddelen en zullen nu, zoodra de 'hulp gestaakt wordt, weer bonger 'lijden. Mijn assistente en ibwonem in een steenen huis, twee minuten van het za-ekenhuis, waar we om de beur-t slapen. We hebben drie meis- jes uit h-et dorp, die ons bel-pen-. De patienten zijn zeer -tevr-ed-eni -met -hun witte brood, soep en pap van m-elkpoeder. Wi] zij-n ook bezi-g, hier een kmderhuis in -te riclhten. i Er zijn- hier 59' oudierl-ooze kinderen. Die zijn in- een huis samen-, ze slapen buiten en zijn a-llemaal geheel „verluisd." De kl-einen worden misliandeld -tot ze dood zijin. 'Een zoo'n stumper-d heb iki bij' ons genomen, maar -het kind was zoo gestagen, dat het dlrie da gen later s-tierf. Ik ga er nu- ied-eren dag eenige kinderen helpen, tot ons nieuwe huis klaar is. DE VOORSTELLINGEN VAN EEN PHYSIO-TELEPAIAT EN MAGNETI- SEUR VERBODE-N. Op groote aanplakbiljetten en per adver- tentie in de d'akbladen was bekend gemaakt, dat de physio-telepaat en mag-netiseur „prof. H. Spoeistra gisteravond en enkele volgen- de avonden een seance zou geven in een- zaal van het -Paleis voor Vol-ksvlijt te Amsterdam. Toen echter -gisteravond het publiek aan den ingang van de zaal verscheen, werd -mee gedeeld, dat de seance niet ko-n plaats heb ben, omd-at de burgemeester van Amsterdam de vereischte vergunning voor het houden van de voorstelling heeft geweigerd. Om- er voor te waken, dat -de seance inderdaad1 niet zou doorgaan, werd de ingang van de zaal door twee politieagenten bewaakt. Desgevraagd1 verklaarde „prof." Spoeistra, dat het de eerste maal was,dat het geven van een stance hemi wordt befet. Op vreschil- lende plaatsen in -ons land is hij- reeds opge- treden, nooit is dit hem door de autoriteiten verhinderd. Hij meende, dat de burgemeester van Amsterdam -de vergunning geweigerd heeft, omd'at hij het optreden van den- heer Spoeistra die openlijk verklaart, alle ziek- ten te genezen (dus ook organische ziekten) beschouwt a-ls onbevoegd uitocfenen van de genees-kunde. Over het niet toestaan van de vergunning was de heer Spoeistra zeer -ontstemd, vooral ook, omdat de afwijzen-dte besch-ikking eerst gis'termiddag 4 uur is afgekomen de ver gunning was reeds een week gdeden aan- gevraagd en daardoor eer. betrekkelijk groo-t bedrae voor reclame noodeloos is uit- gegeven Nadat hem bekend1 was geword'en, dat de burgemeester de seance verboden had, heef-t de heer Spoeistra nog -getracht vergunning te krijgen vo-or het veranderen van de aangekon- digde seance in een' lezing, doch ook daar- voor Icon hij geen vergunning van -den bur gemeester krijgen. DE STAKING IN HET SLEEPVAART- BIEIDIRIJF In dte gisiterem op verzoek van den Centra len Bond van Transportarbeiders gehouden bespreking van afgevaardigden van di-en bond met de comm'ilssie tot egeling van de loon en arbeidsvoorwaarden in het Rijnsleepvaartbe drijf en de vaart naar Belgie, heeft het Be stuur van den Centralen Bond d-e bekende voorstellen van d-e werkigeverscommissie aan- vaad1 onder vo-orbehoud, dat in de vandaag te houden Hedenvergadering van den Centra len IB-ond1 tot algeheele opheffing van de sta king zal warden: besloten. Men zendt ons de volg-ende mo tie toe: Het stakende Rijnsleepvaartpersoneel, aan gesloten bij de Nederl. rederatie van Trans portarbeiders, op 8 Augustus in huishoudelij ke vergadering in De Vriendschap te Dord recht bij-een; gehoord een uiteenzetting over den stand van de staking in het Rijnsleep vaartbedrijf; kennis genomen hebbende van het telegram van het stakingscomite aan de Ruhr, waarin verlangd wordt, d-i staking uit te breiden. ook de riviersleepvaart voor de stad, waardoor vooral te Rotterdam de kracht der staking bel'angrijk kan worden- verstcrkt; is van oordeel, dat het in het belang is van de betrokken stakende arbeiders, dat onder geen voorwaarden meer vergunning tot het weg- sleepen van schepen mag worden gegeven en dat d-e staking over de gansche sleepvaart op den Rijn (ook de sl-eepvaart voor d-e stad te Rotterdam) dicnt te worden uitgebreid KORTE BERICHTEN, Verschencn is het eerste nummer van een nicuw nuumciblad„Administratie en Eco- nomie in de Zickcuhuizen", orgaan van de Vcreeraiging van Adminlstratieve (Economi- sclic) I lofaen van Ziekeninriclitingera in Ne derland. De 22stc jaarlijksche vergadering van- de O-cref. Vereeniging voor drankloestrijding is gisteren in Den Haag begonnen. Te Silvoldc is gisterochtend het 12-jarig zoontje van M. door de stoomtram ovcrredeu cn gedood. In het perceel Spinozastraat 6 in den Haag is een man uit Deventer beroofd van 535 Te Udenhout (N.-B.) is de b-oerderij van J v N. door den bliksem getroffen; en tot den grond toe afgebrand. Het vee en een Heel van het huisraad zijn behouden gebleven. Gisterochtend is aan het station Zuid- broek de 18-jarige ten C., b-ehoorende tot het spoorwegpersoneel, op onverklaarb-are wij-ze onder den trein gekomen. Den jongen werd een been afgereden en verder kreeg hij ernsti ge verwondingen Hij is naar Gronin'gen ver voerd. HISTORISCHE ANECDOTEN. De ,,iEveniing News" geefit het volg-ende kiekje uit Parijs. E-en bliinde veteraan strompelde -langs een groot gebouw en vroeg aan een voorbijgan- ger: „Pard'on, ben i:k hier dicht bij het gesticht voor oorl-ogsverminkteira? Ik ben er maar tweemaal geweest en nu weet ik niet precies den weg." Je bent vl-ak bij, vrierad, kom rnaar mee, was het antwoord. Toen ze bij de poort waren, z-ei de geleider tot den portier: Wilt u dezen man n-aar

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2