DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. u m rnmm No. 190 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922 MAANDAG Dlt trammer bestaat nit 2 blades Deze Courant wordt ELKEN AVQND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Prijs der gewone AdvertentiSn. Per regel 0.25, bi] groote contracten rabat Groote fetters naar plaatsruimte. Brieves franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkery v/h. HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. Directew: (a. H, J^RAK. Telefoonnumiaer 3. Telefoonnr, Reiiaotio 33. Hoofdredactetcci TJ, N. ADEMA. ttuiteiiland. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Sen communique van Havas zegt, dat, in tegenspraak met de bewertogen van sommtge bladen, de besprekingen tusschen Lloyd ueorge en Poincare mmmer een heftige oi faamstochtelijke wending hebben gen-omen en steeds volikomani noiledjk en vnenuscfaappelijk waren. Poincare heeft Vrijdag, zoo voegt het com munique er aan toe, mets van zijn program laten varen. Hij bhjlt ongewijzigd zijn inoe- nmg haudhaven, dat een moratoxiuin alleen aannemeujk is, als Duitschland onmiddellijke cii producueve onderpanden biedt. De Engel- scfle regeering scheen dit beginsel te aanvaar- uen, doch de onderpanden, welke zij voorstel- de in haar tegenvoorstellen, kwamen Poincare geheel en al onvoldoende voor en er, jverdl geenerlei deftoitieve overeenstemmtog getrof- tea. In strijd met de beweringen van sommlge bladen vroeg Poincare ailereerst het jveigeren van en moratorium overeenkomstig de bon ding van Louis Dubois in de commissie van herstel, maar mgevolge het vredesverdrag kan de commissie bij meerderheid van stemmen een moratorium verleenen ondanks het verzet van Fraukrijk. Met het oog op de voomranens der geallieerdicn was de Fransche regeering verplicht zich bijeen moratorium neex te leg- gen, maarzij vroeg aan haar mede-committen- ten waarborgen en onderpanden en zal deze biijven vragen, zoo niet dan zal zij haar vrij- heid van handelen hernemen. Reuter vemeemt, dat in de Zaterdagmor- gen gehouden kabinetszitting met algemeene stemmen werd besloten LJoyd George in alle opzichten te steunen bij de onderhandelingen inzake het aan Duitschland te verleenen mo ratorium en hem volkomea de vrije hand te la- ten. Daar de commissie van d'eskundigen het on- derzoek der haar voorgelegde punten nog steels niet heeft voltooid, zal de conlerentie met bijeenkomen v66r Maandag. Reuter vemeemt, dat de onderhandelingen in de commissie van deskundigea op het doo- de punt zijn gckomen tengevolge van een ver- schil van meening omtrent de controle over de Duitsche mijnen en bosschen. De kwestie moet thans aan de premiers worden voorge- legd. De klove tusschen de geaUiecrden is dieper dan ooit De Franschen dringen er op aan, dat het moratorium op 31 December 1922 zal eindigen. De Italian e stellen cinde 1923 voor, terwijl d i 'gelschen cn Belgcn v66r een langer termijn zijn. Volgens de „Cliicago Tribune" zon 3e Commissie van Hersfcei tegen 15 September een tweede b an.k i crsconfer en tie willen bijfeen- roepen, ter behandeling van het vraagstuk cener internationale leentog voor Duitsch land, De Commissie van Experts heeft Zater- dagnacht lie t onderzoek van de Engel sdte tegenvoorstellen betreffende het morato rium aan Duitschland, zooals gewijzigd in den loop van de gisteren tusschen de gealli- eerde premiers gehouden besprekingen, niet voltooid. Zij hervatte hedenmorgen haar werkzaamheden. De stand van de conference wordt door de „Daily Telegraph" als volgt uiteengezet Fiet blad zegt: „Het is mogelijk om na de gebeurtenissen van Vrijdag een iets hoopvob ler standpunt in te nemen. Het is echter niet mogelijk om te zcggen, 'dat men nader tot een overeensternming is gekomen. Gevoelens van venirouwen zouden tot jEusver nog geheel niet op hun plaats zijn en men kan slechts zeggen, dat de atmosferische druk iets verminaenl was, toeni de premier zijn angdurige besprekingen met Poincato en Theunis be- sloot. Zij bdhandelden punt voor punt het ge heel der tegenvoorstellen, welke door het Brit- •che kabinet waren opgesteld. Evenwel moet net de gevolgtrekking worden gemaakt, dat Poincare's eigen plan is opgeborgen ter wille van het Engelsche. Hij trad zonder eenig vooroordeel to dis- cussie omtrent de Britsche voorsttellen en het is mogelijk, dat hij zijn standpunt ten1 opzich- te van zijn eigen plan weer op den1 voorgrond zal brengen. Maar wij zijn geneigidi om "te ge- looven, dat voomamelijk het redelijke en prac- tische karakter der Engelsche voorstellen niet heeft nagelaten inVloed uit te oefenen. Zij: vor- men zoo'n belangrijke tegemoetkomtog aah het Fransche standpunt en de argumenten ten gunste van deze voorstellen, berustende op zakelijke gronden als een middel om werke- ijke en tastbare betalingen van Duitschland te verkrijgen, zijn zoo krachtig, dat men moei- lijk kan gelooven, dat zij ter zijde kunnen worden gesteld. De bouwstoffen voor een compromis zijn thans echter aanwezig." In het algemeen stemmen de overzichten, die de bladen van de Engelsche tegenvoorstel len geven, met elkander overeen, hoewel deze nog niet officieel bekend zijn gemaakt. Ge- meld wordt, dat zij tien punten omvatten Het eersfe voorstd behelst, dat de Duitsche rijks- bauk bevrijd zal worden van de staatsi-con- trole en onder toezicht der geallieerden zal stabuiseering a, dat ae wordea gesteid. Het tweede punt behandelt de maatregeien, welke door de garautie-com- uussie moeten worden genomen ten pinrif die izuuscne viottende schuid te besnoeien. Met derde en vierde punt handelt resp. over ae 20 pet. hetimg op den Duitschea uievoex en de douane-ontvangsten uit to- en uitvoer. Uemeid wordt, dat deze kwestie geheel door ae experts zijn afgedaan en dat er slechta eeni- gie discussie was van technisehen aard. De „Daily Telegraph" zegt, dat de Engelr sche gedelegeerden voor het overbrengen, van. de garantie-commissie dec Commissie van Herstel naar Berlijn zijn. De Franschen zijn er tegen, terwijl Theunis als compromis voor- stelde, dat twee leden van de Commissie van Herstel steeds te Berlin aanwezig zuilen moeten zijn. Het vijfde ariikel bevat voorstellen betref fende de controle van de Duitsche tokomsten en uitgaven door twee sub-commissies van de Commissie van Herstel. Het zesde artikel han delt over de wettelijke maatregeien door de Duitsche regeering genomen pm de kapitaal- vlucht te vorkomen. Gemeld wordt, dat om trent deze punten prindpieele pvereenstem- mtog bestaat. De bijzonderheden er van moe ten door experts worden gerege'ld. De grootste moeilijkheden betreffen de aritl- kelen zeven en acht, welke handelen over de controle der staatsmijnen en bosschen to het bezette Rijnknd. Gemeld wordt, dat hoewel de Engdache ge delegeerden erkennen, dat er controle op deze mijnen en bosschen moet zijn, ziji niet bereid zijn om in te stemmen met de effectieve con trole, welke de Franschen voorstdden. Er be- staan ook moeilijkheden van wettelijken aard, welke de experts hebben trachten op te les sen. Artikel negen betreft de maatregden, welke moeten worden genomen ten behoeve van de controle op en het to evenwicht brengen van de Duitsche begrooting door de garantie- commissie in verband met de stabili van de mark Men zal zich hertoneren, i garantie-commissie voorstelde, dat de inkom 6ten en- uitgaven van het Duitsche rijk zouden worden gecontroleerd door twee leden der garantie-commissie. Artikel tien heeft betrekking op het toestaan van een moratorium aan Duitschland tot het einde van 1922 op voorwaarde, dat de Duit sche regeering de verplichtingen ten opzichta van de Commissie van Herstd nakomt. De Daily Telegraph" zegt, dat voorgestdd wordt, dat de Commissie van Herstel de voor- waarden zal nagaan, welke zullen worden ge steld voor de volgende periode voor wat be treft de betalingen in baar. Deze zullen worden verkregen uit de hef- fing van 26 pet. op den Duitschen uitvoer. Het is niet moeilijk om in te zien, zegt de oDaily Telegraph", dat deze beffing in goud of de tegenwaarde er van een zeer goede basis zal vormen van de verwachte mteraatioinaiQ leening. Wat betreft de oorspronkelijke voorstlellen van Poincare nopens de instelling van doua- ne-grenzen om het Rijnland in het algemeen en het Roer-gebied in het bijzonder en de hef- fing van 60 pet. der aandeelen van bepaalcte Duitsche industiiieen, gelooven sommige bla den, dat Poincare deze voorstellen heeft laten varen. to officieele krtogem wordit er de nia- druk op gelegd, dat hoewel overeensternming op zekere punten mag zijn verkregen, elk plan in zijn geheel moet worden opgenomen. Opge- merkt wordt, dat betreffende zekere punten van den aanvang af gc-en verschil van mee ning is geweest. De betaling door Duitsch land1 van 26 pCt. van zijh uitvoer wordt aian- gehaald als een voorbeeld hiervan. DE1 TOE'STA'ND IiNl IERL ANID. Uit nadere beriohten omtrent een aanval op het hoofdpostikantoor te Dublin bilijlkt, dat het doel van dezen aanval was, om de tele- grafische instrumenten voor de verbtoding met Engetandi te verbreken. De zaal, waarin deze instrumentrail stonden, werd met petro leum besprenkeldi en daama to brandl gesto- ken. De Vrijstaattohe troepen wisten den brand echter spoedig te blusschen, zoodat de scha- de zeer gering was, en die instrumenten zoo goed als ongescihonden bleven. Naar de „Timies" meldt heeft generaal Pront thans ook Clonwel genomen. Deze plaats, die vtoodheen een: bloeienden handd to graan ien) kolonial wareni had, was reeds weken lang van de buitenwereld afgesloten. Gedurende al dien tijd wareni er geen bladieni binnengekomen, en de bewoners hoorden stods geruimeni tijld nieis van betgeem er to de wereld gebeurde. De Vrijstaatsch troepeni moesteni artillerie gebruifcen omi de republikeinen uit hun laat- ste stelltogen1 to de stad- te verdrijven. Verschil lenide person en werden gevangen genomen, terwijl er slechts een: man ward g- aood. Voordat zij de stad verlieten, staken de rebelled de kazeraes in brand. H'et volgende officieele bulletin is door .het hoofdkiwartier van het leger te Dublin uit- gegeveni: „Biji het binnentrekken der stad Cork wer den. die nationale troepeni uiitbundiig verwel- komd door de burgers. Die tosurgenten troikr ken to wanorde terug voor. de aankomst der nationale stirijdikTachten, terwijl zij! hier en1 daar hune bagage in de rivier wierpen. Al- voren:s terug te trekken, staked de tosurgenj- ten verscheidene kazernes, eenige technische scholen en drie bruggen to brand De ver- liezen aan de zijde der troepeni bedroegen 7 dooden en vale gewonden. De verliezen der tosurgenten waren b dooden en 20 gewon den. Vijtfitig tosurgenten werden gevangen genomen. De troepeni boudenl thans net post- kantoor en het douanefcantoor bezet. ARTHUR GRIFFITH f Arthur Griffith, de president van Iersche Dail Eiereann ia Zaterdagmorgen aan hart- rerlammtog overleden. Griffith kreeg tien dagen geledem influen za. Door een towendige kwaal werd zijn toe- stand erger, en Woensdag jl. ondergtog hij een operatie, naar aauvankelijk scheen met gunstige resultaten. Vrijdag deden zich complicatiea voor, en Zaterdag stierf hlji aan een bloeduitatorttog in die hersenen. H'et bericht van zijn dood kwami zeer on- verwacht en bracht groote ontstel tenia te Du blin teweeg, waar men niet geloofde, dat zijn toestandl zoo emstig was. Griffith, is een dei- trouwste aanhangera van de Vrijlstaat-gedachte. In lerland; ge weest, een diergenenf die met Collins die be- teekenis van een vnj Ierland to Bdtsch staatsiverband naar waarde hebben weten te schatten en die den strijd, thans zoo sueces- vtol verloopen:, tegen de extremiisten van De Valera hebben aangedurfd, aldus de Td. Hdji was to 1872 geboren, to 1918 Lager- huislid geworden voor East Cavan, en to 1921! president van het nieuwe parlement voor Ierland, den Dail Eireanh. DE TOIElSTANlD IN ITALIC. De regeertogsverkln ring van het nieruwe Italiaansche kabinet heeft, naar uit Rtome .aan de „Daily Telegraph" wordt gemeld, noch! de extremisten1 iter rechter-, noch die ter ito'ker- zijde bevredigd. De socialisten besloten na ver- scheidene vergaderiingen, itegenl het nieuwe miinisterie te ziuillen stemmen, doch zij maak- ten daarbiji die niet ©neigenaardige bepaling, dit alleen te zullen doen, wanneer het kabi net er niet door ten vail zou worden gebracht. Ook de fascisten beraadslaagden over hun houdtog en besloten, dat faun fractie itegenl de regeeringi zou stemmen, orndat de minister van Justitie Allissio, en een of twee andere leden. van het kabinet verdacht worded v'ao verstandhouding met de soda listen. Fiet Kamerdebat van Woensdag kenmerkte zidi, vooral aan het slot, door woeste toonee- Len, waarover wiji reeds een en ander meldden. Verschillende sprekera haddien het woord gevoerd; zonder er. ook slechts eenigszins to .te Slagen, de belantgsteliltog van het Huis gaande te maken, toen de communist Reposi zijn reden begon.' Zooals reeds werd gemeldt, verdadigde hiji de jongste staking eni ver- klaarde hij, dat het proletariaat haar met de wapems to de hand zou voortzetten. iMet deze woorden ontiketende hiji een pan- de moni'um. De fisdstische afgevaardigdie van Tniest, G'uinta, stool overeind en schreeuwde. dat dergelijke redevoeringen aan&poorden tot rebellie, bloedvergieteni en- misdaden en niet moesteni worden toegelaten. Hiji verklaardie niet te zullenl toestaan, dat Reposii zijn rede voortzette, en zeide tot dozen: „Wammeer u 6di woord zegt, schiet ik." roote opwinding maakte zich van de Ka- merleden meester. Da voorzitter zwaaid'e met zijh bel, hetgeen niet de mtoste uitwerking had, de fasdstische lafgevaardigden gingen te keer alls bezetenen, en een hunner stond op en ging met een geladen revolver to die hand acfater 'Repiossi' zitten. 'De boden sneldeni naar hem toe en riepen de assistende van politic- beambten to. iNIa eenig geredetwist moest de mooidliustige afgevaardiigde zijn vuiurwapen afstaan. inmiddels was de zitiing voor een' half uur geschorst, dock na de hervatting was de op- gewondenhdd nog steeds Eoodanig ^af ae voorzitter zicik verplicht zag, de vergadering voor dien dag ite sluiten. AMERIKA EN DE VOLKENiBOiND. Het Amerikaansche Senaafid, Cox, oud- gouverneur van Ohio, heeft to de eensfe week dezer toaand een bezoek aan Geneve gebracht en zich zeer sympathiek uitgelaten over het werk van den Volkembond en het Intematio- naal Arbdds-bureau, aldus beridit de corres pondent van de Tel. uit Geneve. Hij betreurde het, dat zijn land geen lid van den bond was, en voegde er aan toe, dat, terwijl presi- denten, eerste ministers en pariementen fco- men en gaan, Internationale conferences biji- eenkomen en weer uiteengaan, de Volken- bod' driehooderd-vijf-en-zestig dagen per jaar een weekend orgaan blijft, een permia- nemte tostelltog van vooruitgang. is d'aarom van het grootste bel'ang, dat alle na- ties lid worden van dien bond. Men zal zich hertoneren, dat tijdens de laatste presidenitsverkiezingen to Amerika, Gox, de dranocratische candidaat voor het presidium der Vereenigde Stated, tegenover Harding stond. Mien meant hier, dat bij da eerstvolgende presidentsverkieztogen de ver- kiezing van den heer Cox geenszmis uitgeslo- ten is. Vandaar dat aan de verklartogen van dezen Senator veel waarde wordt gehecht met het oog op een eventuede latere toetre- dltog der Unie tot den Vodcenbond. OOSTENRIJ'KS FINANCIEELE NOOD. Op de conlerentie te Londen is een1 Oosten- rijkscha nota overhandigd, waarto de regee ring van Oostenrijk den nadruk ilegt op dien erast van den toestand. De nota zegt o.m. „De Oostenrijksdie regeering, die to de toekomsf niet meer to staat zal1 zijn, om on- gedekt papierengeld te blijiven drukfcep, ia thane to ae volstrekte noodzaak, om die reeda iangen did geleden' toegezegde bui- tenlamdsche creoiecen te onitvangen. Het kabtoet-Seipl heeft het zijh pllcht ge- acht, thans, nu door de opricbttog van een nieuwe drculadebank een wijzigtog In den economdechen toestand van de repuMiek zal komen, zich tot de Londtensche Conferentis te wenden, ten elude de dlaar vergaderde mo- gendheden op duidelijke wijze te wijzen op deni hoogen ernst van den binnenlandischen politieken. toestand to Oostenrijk. Deze nota is geen ultimatum, doch verheelt geenszihs, dat het de Oostemrijksche regee ring otnmogelijk zou zdjn den staat vender te besraren, wanneer to het buittenland1 dfi be handeling van de credietenkwes'tie op zulk erai trage wijze wordt voortgezet. Op het oogenblik heeft de btomtolandadie politieike toestand to Oostenrijk nog geen verandiertog ondergaan, dlocfy het buitenland mag den hoogen ernst der situatiia bij verdere weige- ring van ftoancieelen steun niet uit het oog veri DE MOORD OP RATHENAU Omtrent de arrestatie van Ernst von Salo- man te Frankfort a. Main, onder verdenking van mcdeplichtigheiu aan den mooxd ap Ra- theau, wordt nog gemeld, aldua de Tel., dat Salomon onder den naam Erich SchrSder op- trad. Hij had op zich genomen om te zorgen voor een chauffeur voor de besturtog van1 den auto, vanwaaruit de moordenaara hun mis- daad volvoerden. Hij is de zoon van een Kiri- minallnspektor te Frankfort a. Mein en genoot zijn opletding aan de cadettenschool te Lich- terfelde. Hij behoorde tot het vrijcorpa Maer- ker, stond later bij de Baltisclie troepen, diende tijdens den Kapp-putsch ondier den ka- piteto-aviateur Berthold te Haarburg, waar nij tegen de republiek streed. Daama maakte hi] deel uit van een vrijcorpa tegen de comJtnu- nistische troepen to het Roergebied. In 1920 was hij lid vap de Sdbsischuta to Opper-SOeziS. Het verhoor van Salomon to het Polizei- praesidium te Berlijn zou nog Zaterdag wor den gesloten. RUSLAND EN HET VATICAAM. De Echo de Paris" vemeemt uit goede bron, dat de bolsjewild nieuwe voorstellen hebben gedaan aan het Vaticaan. Zij verkla- ren de kerkelijke goederen aan' den meest bie- dende te willen verkoopen en dat dua de koop door den Heiligen Stoel niet kan ge- schieden, tenzij deze door derden gedano bod verhoogt. De Paus heeft de zaak onderwor- pen aan het oordeel van een buitengewona congregatie. BEEEREN EN DE DUITSCHB REPUBLIEK. Bij de onderhanddmgen tusschen da rijks- regeertog en de Beiersche regeering wradi overeengekomen. dat de Beiersdie regeering de op 24 Juli uitgevaardigda verordentog ui- terlijk 18 dezer zal totrekken. Het voomaamste punt van het protocol fa zake de overeenkomst tusschen het rijk en Beieren is, dat Beieren de Beiersche verorde- ning uiterlijk 18 dezer totrekt, waardoor het gevaar voor de eenheid van het rijk uit den weg is geruimd. De rijksregeerfag veridaait in hoofdzaak, dat zij niet over haar grondwette- lijke bevoegdheden heem de souveretoiteits- rechteu dfer landen aan zich zal trekken. Bij de wet tot bescherming der republiek bleek de pltbreiding van de bevoegdhdd van het rijk nodazdijk te zijn, zonder dat echter de be voegdhdd der landen in belangrijke fcwesties, welke hen betreffen, zal warden beperkt. Men hoopt, dat deze overeenkomst het be gin zal zijn van een rustiger ontwikkding van de betrekkfagen tusschen het rijk en de Duitsche statcn. Uit Munehen wordt gemdd, dat de mfais- terraad md de overeenkomst tostemt. Slechts enkele partijen der coalitie zouden zekere on- belangrijke details betreffende de wet in zake de rijks crimineele politie gewijzigd willen zien. DE AANSLAG OP SCHEID'EMANN. In opdracht van den Staatsanwalt te Cassel hadden twee beambten van de recherche zich naar Cassel begeven, waar zij de twee aldaar onder verdenking van schuldig te zijn aan den aanslag op Scheidemann gearresteerde perso nen aan een verhoor onderwierpen, aldus de Tel. Beiden legden een algeheele bekentenis pf. Zij hadden da daad gemeenschappelijk voorbereid en besproken. Zij waren eenigen tijd v66r Pinkstexea te Cassel aangekomen en hadden hun fatrek genomen to een pension Zij sloegen de bewegingen van burgemee&ter Scheidemann nauwkeurig gade en volgden hem, toen hij op Pinkster-Zondag een tocht naar Wilhelmshdhe maakta Ziji bleven, zon der op te vallea, to zijn onmiddellijke aabij- heir. De gearresteerde Oehlschlager was die stur wende kracht bij den aanslag. Hij droeg ook de blikken bus met het blauwzuur, alsmede een repeteer-revolver, waarmee eventueel op den burgemeester zou worden geschoten. Daartoe kwam het echter niet. Zij hadden den burgemeester het blauwzuur in het gezicht gspoten en vluchtten onmiddellijk na drai aan slag naar den Frankforter straatweg. Onder- weg ovemachtten zjj in een klefa dorpje en begaven zich daama naar Opper-Silezie, waar zij zich ala landarbeiders verhuurden. Het verhoor van de bdde daders was but- tengewoon veel-omvattend. Zij: bekenden vol- komen. Slechts over de herkomst van het blauwzuur weigerden zij. zich uit te laten, Het verhoor zou Zaterdag wordea voortgezet. DE SPOORWEG STAKING IN AMERIKA. Het uitvoerend comite der spoorwegbestu- ren zou gister antwoorden op Bardfag'a voorstellen tot bijlegging van het conflict. Vol gens een der leden van genoemd comite zal ait antwoord een voorwaardclijke aanvaar- ding van Harding's voorstellen zija DE ZWEEOSOHE HU.LPAlCTIE IN RUSLAND. Gravin Trolle Gydenstolpe, de vrouw van den vroegeren Zweedschen minister van Bui- tenlandsche Zaken heeft, juist teruggekeerdl uit Samara, waar ze ecu tehuiiis voor 400' kirn- deren uiit het Zweedsche hulpgebied heeft gcstidiit, verkliaard dat de oogst to het gehied van Samara er heel goed voorstaat maar dat men' vreest dat de Bprinkhanen, die thans to grooten getale versdiijnen, dien weer zullen Sederven. STAKING KO'LENTREMMERS. De oplcving to den steenkooHfaandd aan' de Tyne in Engeland heeft een ernstigen schok te verd'uren gehad, doordien de ri'etnmers wei- geren het drieploegemstelsel te aanvaarden, dat de werkgevere volstrekt willen aangeno- men zien. De „Iron Company" heeft to verhandl met dlit besluit der tremmcrs besloten, haar adit mijnen te sluiten, waardoor 10.000 man werk- loos worden. Er liggen thans 64 schepen op lading te wachten. Eer ze die hebben, kunnen ze niet uitvaren. EEN KROONJUWEEL DER TSARENFAMILIE De „Independ!ance Beige" meldt, dat de douane te Arlen aan het postkantoor aldaar een juweel van buitengewoon hooge waarde in beslag heeft genomen, dat in strijd met de douane-bepaltogen verzonden werd. Het ju weel la een prachtige smaragd in den vorm van een peer, 4SA cM. lang en 2% cM. breed, op ouderwetsche wijze geslepen en geomeerd met 20 briljanten, welke op oud gedselleerd zilver gemonteerd zijn. Het geheele juweel ia als een hanger gemaakt, terwijl het bovenstuk een enorme briljant is van 5 bi 8 m.M. Het juweel zou afkomstig zijn van de familie Ro man of of een oudere voomame amilie. Dit is ook uitgemaakt door het parkjet, dat een onderzoek tostdde. De beschrijving was naar alle groote steden van Europa gezonden. Het juweel was door de afzenders bij de dou ane aangegeven voor een waarde van 160.000 francs. DE UIWIJZINO DER DUITSCHERS. De aangekondigde uitwijztog van 500 Duitschers uit Elzas-Lotharingen werd Za terdag verwacht. De regeering heeft maatre geien genomen om de uitgewezenen to Keul te herbergen. Zij zullen voorloopig bij' parti- culieren worden ondergebracht. Ook to Trier heeft men advies- en liulpbnreaux voor de vluchtelmgen ingericht. VERONTWAARDIGINO VAN DE FRANSCHE SOCIALISTEN INaar uit Parijs wordt gemeld, protesteerd het socialistiech. orgaan „Le Peuple" ten fcradhtigste tegen de te Moskow gevelde dlood vonnissen over de sociaal-revoiutionairen en zegt o.a.iNlooit te voren is er in de geschie- denis een legeerfag igeweest, die zulk een ab solute mtoaditing aan den dag gelegd heeft voor de meest elementaire recbtsbeginselen. IHET PROCE'S TE MOSKOU. Naar de Tel. meldt, heeft het beslluit van het al-Rnssisdie executieve tekst: „Wiat de be- klaagden betreft, die tot de zwaarste straf zijn veroordeeid, geldt het vonnis, als voorwaar- delij|k, wanneer de vooroordeelen verklaren, den strijd tegen de Sovjer-Republiek niet te zullleni voortzetten,." IMAAKSC COORANT

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1