usA f i is* J Q LUX Die vorwaardelijke straf heeft *Ju» de be- teekenis van een waarborg. De beklaagden Semjenof en iKonioplewa, werden vrijgespro- ken. Niaar verluidt werden de vxouwen van eenige gearresteerde sociaal-revolutionairen uit Moskou gedepiorteerd naar een onbekende bestemming. Volgens een telegram iuit Omsk zijn negen g-eesteiijkcn ter dool veroordeeid DE VERJAARDAG DER DUITSCHE GRONDWET. Op bet plein voor het Duitsdh Nationaal Theater te Weimer heeft Vrijdag in tegen- woordigheid van -tal van autoriteiten de vle- xing van den verjaardag der grondwet plaats- gehad, waarbij een brouzen gedenkplaat werd omithuld, waarop de woorden„Hier heefit het Duitsche volk zich zeltf zijn grondwet gege- ven, den lien Augustus 1919. GEEN verkoop a an VREEMDE- LINGEN. Volgens een telegram uit Bonn verzetten de winkeliens daar ter stede zich krachtig itie- gen den „uitverkoop" aan buitenlanders. In die zaken wordt een strenge controle uitge- oefend op de nationaliteit der hoopers. DE PRESIDENA VAN ARGENTINA TE brussel. De president der Argenjtijnsche republiek, Alvear, is uit Parijs te Brussel aangekomcn; waar hiji bezoeken aflegde bij den1 honing, hardinaal Mercier en burgemeester Max. Ten paleize werd een cfficieel diner gegeven. DE DIEFSTAL VAN HET VALIES MET ,VO L KENBO NDSDOCU MENTE N." £>e in de pens verschenen berichten over diefstal van een diplomatiek valies van den Vol'kenbond worden door het secretariaat te- gengesproken aldus de Tel. De gestolcii ba- gage was het privd-eigendom van een lid van hot secretariaat, dat naar Geneve terugkeer- de. Er is dus geenszins sprake van diefstail van diploniatieke stukken die aan den Vol- ken'bond toebehooren. DE SPOORWEGSTAKING IN AMER1KA. Eeh nader telegram meldt: De spoorwegstaking is thans getreden in t stadium der directe onderhandelingen. Ingevolge de reeks gehouden conferenties met Harding hebben gisteren de spoorwegdi- recties en- de stakingsleiders gezamenlijk be- raadslaagd. Aan beide kanten werd een tege- moetkomende houding aan den dag gelegd, jegens het voorstel om de kwestie van de au- cienniteit aan een onpartijdig scheidsgerecht voor te leggen. Dit is de eenige kwestie, die het treffen van een regeling in den weg staat. ESPERANTO-CONGRES TE HELSINGFORS. Den 9den Augustus werd in het Nationaal Finsche Theater te Helsingfors het 14de In tern. Esperanto-Congres geopend. Het con- gres telt ongeveer 1000 deelnemers van meer dan 30 verschillende nationaliteiten, waaron- der een 15-tai Nederlanders. Gedurende de opcningszitting werden toespraken gehouden door den Minister van Ondcrwijs, Loimaran- ta, door den ex-minister Prof dr. Setala en door den bekenden Esperato-redenaar dr. Pri- vat uit Geneve. Buitengewonen bijval oogst- te een voordracht van den Hongaarschen dich- ter dr. Kaloscay. Verder spraken vertegen- woord'igers van het International Arbcids- bureau te Geneve, het Roode Kruis, de Bond van Intern. Vereenigingen te Brussel, regee- ringsafgevaardigden of vertegenwoordigers van ministers van: Albanie. Brazilie, Bulga- riie, Tjsecho-Slowakije, Es-tland, Duitschland, Lithauen, Spanje, Nederland (Ir. Isbriickcr voor den Minister van OnderwijS); Rusland en Uruguay en ten slotte afgevaardigden van alle tegenwoordige nationaliteiten. DE HONDERSNOOD IN RUSLAND. De toestanden in de Russische hongerge- bicden beginncn zich te wijzigen. De situatie aan den Wolga, waar in den winter van 1921 1922 en in de daarop volgende maanden de vreeselijkste hongercatastrophe woedde, is gaandeweg verbeterd, niet net minst door de hulp, wdke varnuit het buiteniand door ver schillende hulp-expedities aan de betrokken gebieden verleend werd.. De verschrikkelijke massa- sterfte is verminderd en men kan de hoop koesteren, dat de overlevenden in de Wolga-gebieden zich in elk geval ten deele door middel van den oogst van het jaar 1922 kunnen voeden, voor zoover de bewoners ook verder nog ondersteuning ontvangen, vooral wat betreft de noodige gereedschappen zooals landbouwwerktuigen en kleeding, De toestand in de Ukraine daarentegen, die in den afgeloopen winter beter was dan die in het Wolga-district, dreigt thans even erg te worden als die, welke voorheen in laastge- noemde gebieden heerschte. Het Duitsche Roode Kruis deelde dezer dagen de volgende hartverscheurende bijzonderheden uit een rapport van dr. Nansen mede: „Duizenden vluchtelingen uit de Zuid-Russische hongerge- bieden trekken naar Kiew, Charkow en Odes sa, om daar hulp te zoeken welke zij ech- ter niet vinden. De overheid beschikt niet over de noodige middelen om te kunnen helpen en zoo worden deze vluchtelingen de slachtoffers van den honger, dien zij eerst trachtten- te ontvluchten. De ziekenhuizen in de groote steden der Ukraine moeten wegcns gebrek aan genees- en levensmiddelen gesloten wor den. Lijhwagens, die de lijken vervoeren, heb ben bijna eene geheele week noodig, om de rondte door de stad te doen. De lijken blijven vaak vier dagen op straat liggen en wanneer zij vandaar worden vervoerd, zijn zij veelal voor de helft door ratten.en door de hon- gerende bevolking opgegeten. Het geheele ge- bied tusschen Odessa en Pultawa, dat eais het rijkste district der Ukraine was, is totaal veranderd. De huizen zijn verlaten; de boe- ren hebben het stroo van de daken opgegeten. De gevallen van kannibalisme zijn zoo talrijk. dat de overheid er van moet afzien, diegene, welke zich daaraan schul'dig maken», te ver- volgen. De toenemende hongersnood in de Ukraine dreigt eene vreeselijke catastrophe te worden. Ook groote deelen van het Wotga-gebkd zullen, zooals o. a. kortelings de Zweeidsche consul-generaal Eckstrand uit Stockholm die verschillende hongerdistricten inspecteer- de berichtte. in den komenden winter we- derom door den hongersnood1 geteisterd wor den. Om deze ramp te compenseeren zou het TACONIS 30ct p/zQNS PUP TABAK Ook de gebieden, welke er het best voor- staan, zullen in het gunstigste geval genoeg broodkoren voortbrengen voor de voeding der volwassen arbeidende bevolking. Voor de voeding van kinderen en oude menschen en ook van zwakke en zieke personen ontbreekt ten eenenmale ieder middel. Om deze in leven te houdien moeten nieuwe voedingsmiddelen en medicamenten onvoorwaardelijk ter be- sclrikking worden gesteld, ook voor die ge bieden, welke vooruitzichten hebben op een zeer gunstigen oogst. Enkele berichten uit Engelsch-Amerikaansche bron, als zou reeds op eene beeindiging van den hongersnood gerekend kunnen worden, zijn in tegenspraak met den werkelijken toestand KOTE BERICHTEN. Weenen geeft biljetten uit van 100.000 kronen. De motor-zeilboot van Krupp, „Gaar- den", liep bij het Kjedser Rif in de Oostzee aan den grond en zonk spoedig. De kapitein en a-cht man verdronken. Een deel van de be- manning klemde zich aan de kiel van de bo- vendrijvende reddingboot vast. Het Zweedl- sche zeilschip „Rundegg" redde vijf man. Zooals reeds gemeld is von .Kahne uit de voorloopige hechtenis ontslagen. De procu- reur-generaal is voornemens hiertegen te pro- testeeren. i Sedeut zes dagen vemielt een brand de bosschen in de streek tusschen Bone en de grens van Tunis. Er zijn reeds 20.000 H.A. verwoest. De brand wordt aan kwaadwillig- heid toegeschreven. Het Int. Mijnwerkerscongres te Frank fort a. Main heeft Vrijdag zijn slotzitting ge houden, waarop besloten werd om aan te dringen op vermindering der kolenleveranties, tot het doen waarvan Duitschland verplicht is. In de haven van New-York is Vrijdag na een ontploffing een sleepboot omgeslagen. Twee personen werden daarbij gedood. De Amerikaansche Senaat heeft een voor stel aangenomen, om aan den president de volmacht te geven, de tarieven van de nieuwe Tariefwet tot Juli 1924 te verhoogen of te verlagen. President Harding heeft William Dey, rechter bij het Amerikaansche Hooggerechts- hof, benoemd tot arbiter in de Duitsch-Ame- rikaansche commissie voor schadevergoeding. (Jemengd Nienws. DIE ACTHE VAN HET SPOORWEGPER- SONEEL. iDe Niederlaodsche vereeniging van Spoor- en T^amwegpersoneel had tegen gisteren een vergadering hijeen geroepen te Ultirecht om te demonstreeren tegen de idreigende loonsver- 1 aging voor de spootrwegarbeiders drei- genidi ook voor die categoden van arbeiders voor wie de loonsverlaging nog niet, als voor hot wer-kplaatspersoneel, is doorgevoerd. In den loop van den ochtend, schrijft de Ort. bemerkte men reeds aan de Amsterdam- sche stations dat er iets bijzonders te gebeu- reni stond: aan het station W. P. was, in af- wijking van hot gewone doen geen toegang voor wie gecn plaatsbewijs had en op de perrons was het drulker dan ooit. De treinen die naar Utrecht gingen. waren stdjfvol en in Utrecht zelf, vooral in ae buurt van het sta tion, was het een geweldige diruikte van groe- pen van elders gekomen spoormenschen, die met vaandels en veelal ook met muziek, op- trokkeni naar Tivoli, waar de vergadering zou gehouden worden. In Tivoli was het drukker dan ooiit. Tegen een uur, het unr waarop 'de vergadering zou aanvangen, liep allies vol, de groote zaal, de kleine zaal en de tuin, en wii overdrijven zeker niet als wij schatten, dat daar een acht- duizend menschen biieenwaren. allies spoor- wegpersoneel uit heel het land met de vrou- wen. Als sprekers traden op de heeren Molt- maker, iNlathans, van Braambeek, Joustra, Van 'Hlinte en Oroenewoudi. Wiji maakten de vergadering mede in de groote zaal tot op net kaatste plekje gevuld waar de voor- zitter en de secretaris van de Ned. Ver. de hee ren Moltmaker en Nathans, spraken. Daar wiaren als gasten aanwezig de neer Edo Fim- men, secrelBria van het I. T. F. en van het I. V. V., en bestuurders van den bij het neu- trale vakverbond aangesloten Centralen Bond van P. T. T. persoued. De heer Moltmaker. de vergadering ope- nend, deelde mede, dat er verschillende tele- grammen van instemming waren ingekomen, o,a. van de personeelen van Haarlem, geor- ganiseerdi in verschillende bonden, van den heer Oudegeest, van het hoofdbestuur van het ontslagen spoorwegpersoneel van 1903. De heer Moltmaker hield dan een rede, waarin hij1 begon critiek uiit te oef'enen op de houding van St. Raphael en van den Protest. Chr. Bond. Daartegenover steekt gunstig af de houding van de leden van de Ned. Ver., die geofferd hebben tot steun van hun ont slagen kameraden, aan wie reeds 12000 'gul den is uiigekeerd. Het ware te wenschen dait alle spoorwegmenschen samenwerkten, maar die samenwerking stuit af op den onwil van de andere organ isaties. Er is thans weer een uitnoodigiug tot een bespreking op a.s. Vrij dag om itot samenwerking te komen.1, en na- itumlijk zeide spr, zullen wij! aan die uitnoo- diiging gehoor geven. Maar als er samenwer king kornt, dan zal die niet ten doel kunnen hebben het schrijven van briefjes zonder meer. Het doel van samenwerking zal moeten zijin gezamenliijke krachtige actie. Hoe noodig deze is blijkt wel ais men bedenkt, dat de directie van de N. S. en de regeering de be- siiuiiten van den Loonraad enivoudiig aan haar laarzen hebben gelapt. Spreker richit dan een verwij't aan de Regee ring d at zij de loonsverl aging voor het werk- plaatspersoneel heeft goedgekeurd, direct na 5 Juli, toea dus de verkiezingea aehter den rug waren en bespreekt verder den brief van den Raadi van connnissaiissen van de N. S. <aan de Regeering den brief waarin loons- verliagimg ook voor het andere personeel wordt bepleit. Komen de daarin uitgedriukt-e veriangens toit verwezenlijking, zoo zegt hi), dan beteekent dit een belangrijken achteruit- gang van het geheele spoorwegpersoneel. Ten slotte oeienit spr. criitiek op de verlia- ging van het loon van het werkplaatsperso- neel, en de nieuwe classificaitie, wedke geen- andere bedoeling heeft dan terugzeuing van het loon, en hiji eindigt met een krachtige op- wekking' tot organisatie en tot eenheid in de oxganisatie. i oen de vergaderingen in Tivoli afliepen, viel er een stevige regen. Dat nam echier niet weg dat zoo goed a'ls alle deellnemers zich schaarden in den optocht die ter demonstra- tie door een groot deel van1 de stad Utrecht zou trekken. Het werd een lange stoet, met muziekcorpsen en met tallooze vaandels, zoo- wel van groote als van zeer kleine afdeelin- gen van de Ned1. Verg. Voorop ging een looo- motief, verbeeldiend de Ned. Ver. alls stuw- en trekkradit voor elke actie, dan volgde het hoofdbestuur achter het vereeniigingsvaandd, en .daaracbter de verschiliende aldeelingen1, meedragend allerlei doeken met opschritten en motto's, in woorden brengend de huidige stemming van het spoorwegpersoneel. Hid was een groote massa menschen. De steeds neervalleade regen deed de demonstranten in nogal snel tempo voorhijtrekken. Toch duui> de het voorhijgaan van den geheelen optocht bijna een half uur. Wiji wij' zegt de Crt nog al eens door het land trekken. kennen wij spoorwegpersoneel uiit allerlei plaatsen. Van die kennis maakten wiji gebruik om tijdiens het opstellen van den stoet met dezen en genen een praatje te ma- ken. En het viel ons op dat herhaaldelijk werd verzekerd dat ook niet biji de Ned. Ver. aan gesloten en zelfs in andere organisaties ver- eenigd personeel was medegegaan naar Utrecht met de aideelingen van de Ned1. Ver. om onder de hanieren van deze organisatie mede te demonstreeren. Wiji achtten dit vel- schijnsel merkwaardig genoeg op het hier even te vermelden. De optocht maakte een weg door de stad van ongeveer drie kwartier om eindelijk het Vredenburg te bereiken. Daar werd de stoet „opgerold"om, nadat nog enkele woorden ter opwekking waren gesproken, uiteen te gaan. Het slot was dat het aan het Utrechtsche station en in de treinen overvol was. De secretaris, de beer Nathans, ging de geschiedenis na van de organisatie sedert 1903 toen de Ned. Ver. vrijwel uit elkaar ge stagen was. Aanvankelijk was het de tijd van de ca'tegorische vereenigingen, die goed aan- geschreven stonden bij de directies maar niets in te brengen hadden. Langzamerhand echter outwikkeldie zich de organisatie weer, en op- vatlend is hoe de verbetering in de R. D. V.'s (Regiement Dienstverband- en) geliiken tred hield met de ontwikkeling van de N'ea. Ver. Er is veel bereikt, ook vooral in de Novemberda- gen van 1918 en daama, maar nu is er de xeactie. En nu is't geen tijd meer voor papie- ren vertoogen, nu moet het personeel den em- stigen wil itoonen om -te behouden het overi- ens nog maar weinige dat het verkregen eeft. Er wordt veel gesproken over samen werking, maar een samenwerking, die ten doel heeft samen brief jes te schrijven, helpt ons niet uit de misere zegt spr. Samenwerking moet gebusseerd zijn op de gewone v-akveree- nigingsactie en wanneer deze niet tot het ge- wensdite resultant leidt, dan moeten de sa- men'werkende organisaties 'haar voile gewicht in de schaal werpen, tot het uiterste toe. Wil men samenwerken in dien zin, dlan zijn zij be- reid het verleden te vergeten en met de andere organisaties op te itlrekken. Ten slote voerde nog kort het woord de heer van der Jagk voorzi'tter van den Centr. Bond van P. en T. personeel, die erop wees, dat hiji hier niet was om een bdeefdheidsvi- site af he leggen, maar -om te getuigen dat zijn organisatie erkendle denzelfden strijd te moeten voeren als het spoorwegpersoneel, den strijd tegen de reactie. tAll deze redevoeringen werden aangehoord met groot enthousiiasme, welke zich herhaal delijk uitte in applaus en1 andere teekenen van bijval. De volgende reso'lutie werd dan oolk biji acclam-atie en onder Langdurig ap plaus aangenomen, zoowel door de verga- derd-en in de kleine zaal en1 in1 den tuin als door die in de groote zaal: -De massavergadering van Spoorwegperso neel, bifcengeroepen door de Ned. Ver. van Sp. en Tr.-wegpersoneal op 13 Augustus 1922 te Utrecht gehoorai de besprekingen van IDirectite en Raad van commissarissen over verlaging van de inkomsten van het per soneel van meening dat de tekorten, welke het spoorwegbedrijf oplevert, geheel! buiten toedoen van het personeel zijn en worden ver- oorzaakt protesteert tegen elke poglng tot oph-efing of vermindering dezer itekorten door verslechteriug der arbeidsvoorwaarden en het niet-invoeren van de reeds toegzegde verbe- terimgen in zake de pensioenen verwacht dat op dfen grondslag van daadwerkelijk ver- zet iftlle organisaties van spoorwegpersoneel in: onderlinge samenwerking zich zullen ver zetten tegen de in vooihereidlng: zijade ver- slechteringen en de reeds ingevoerde verla ging der lioonen van het personeel in uurioon, en- de verlenging der diensttijden keuxt on voorwaardelijk goed de in deze door het Hloofidbestur der Ned. Ver. gevolgde tactiek - en- roept het geheele personieel op door masale aansluiting bij- de Ned. Ver. de voor- waarden te scheppen tot het keeren van de boven-omschreven verslechteringen RUSLAND. Enkd-e personen in ons land hebben het ini- tiatief genomen, nadat zij zich hebben verge- wist van de instemming van dr. Nansen met hun plannen te trachten met medeweiHring van vooraanstaande personen een maat- sdiappij op te -richten, ten doel befobende, op bescheidien schaal een proef te nerneni om in een gunstig gelegen dorp in het Russische hongergebied1, langs commercieelen weg tot herstel daarvan te komen. Ook met de s-ov- jet-regeering zijn- onderhanddingen aange- iknoopt, die tot dusver een gunstig beloop hebben. In het uitgewerkte plan is een com- binatie getroffen, tusschen liefdadigiheid en zafcelijklheid. Het hooge commissariaat van dr. Nansen deelt mede: In de Russische pers wordt tegenwoordig openlijk erkend, dat in1 sommige streken van Rusland de vreeselijike hongersnood blijft vo:rtduren. Kort geleden deelde de Iswestia mede, dat de Mpverleeningen in sommige streken zou moeten worden uitgebreid. De toestand in de Krim is verschrikkelijk. Daar zijn 40OJ0I0O menschen, die honger iij- den; siechts de 'helft van deze ongelukkigen wordt door de overheid verzorgd. De oogst in de Krim bedraagt niet eens een derde ge- dedte van de gewone opbrengst. Prof. lN. van Wijk, voorzitter van het Ne- derlandsche comi-te tot hulpverleening aan Russische mannen en vrouwen van weten- schap, is door den Oekrainischen historicus Hruschewskyj gewezen op den nood van de Oekrai'nisChe geleerden en op de moge- lij'klheidi hun te helpen, doordat er contact be- staat met Kief en Charkof van Weenen. uit, waar prof. Hiruschewskyi's Comite gevestigd is. Het Nederl. Comite oelast zidh met het invangst nemen en doorzenden van geld, dat men voor dit speciale doel wil offeren. DUURTETOE'SLAG'EN AAN ONDER- WIJZERS. In StaatBbl. 447 is opgenomen het Kon. B-esluit tot vemietiging van het besiluit van den Raa-d der gemeante Weesp, van- Id Ja- nua-ri 1920, voor zoover het betrelkking heeft op de onderwijlzers biji bet Oipenbaar Lager Onderwijs in die gemeente, waaTbij 'b-epaald is, dat van de amibtenaren, wier jaarwedde met ingan-g van 1 'Januari 1919 is verh-oogd, de van gem-eentewege verleen-d-e d-uurtetoesla- gen zullen worden teruggevorderd. Tot het nemen van dit Kon. Best, hebben o.m. de volgende overwegingen gegolden: dat biji de wet van 14- Juli (Stbl. no. 493) wdke te rekenen van 1 Januari 1919 in- wor king is getreden, de jaarwedden der onder wijlzers zijn geregeld, en de g-emeenteraad, kraohtens het beginsd van art. 150 en vol gende der Gemeentewet, sedert dien datum niet meer bevoegd is, het door de wet bepaal- de bedrag dier jaarwedden van de openbare o-nderwijzers te verhoogen, of aan die onder- wijzers bov-en hunne jaarwedde eene baloo- ning of eene toelage te verleenen, behoudens in de uitzonderinigsgeva-llen genoemd in art. 26 duodeceis der voormalige wet tot regeling van het lager onderwijs. dat dterhalve de gemeen-teraad van Weesp tot het nemen van zijn besluit van 29 No vember 1918 (om n.l. een foeslag van. 10 pet. te verleenen aan ieder. die in vasten di-ens-t der gemeente wenkzaami is) bevoegd was, en hiji niet in strijd -met het beginsd van -art. 150 em volgende der -Gemeentewet, se dert 1 Januari 1919 het door die Wet be- oaalde bedrag der jaarwedden van de open- >are onderwij-zers in die gemeente heeft ver- iioogd, of aan die onderwijzers bo-ven hun aarwedde eene belooni-ng of eene toelage neeft verleend; dat mitsdien teredht de in dat -besluit ge- no-emde gemeentelijke duurtebijslag in het jaar 1919 ook aan de onderwijzers biji het openbaar lager onderwijs is nitbetaal-d, en ziji er aanpraak op kunnen- maken, in het go- not daarvan te worden gelaten1; dat derlhalve het besluit van den Raad van Weesp van 16 Januari 1920, waarbij be- paald is, dat van da .ambtenaren, wier jaar wedde met ingan-g van 1' Jartuari 1919 is verhoogd, de van gemeentewege verleende duurtebijslagenj zullen- worden teruggevor derd1 voor zoover het betreklking heeft op de onderwijzers bij- het openbaar lager onder wijs in die gemeente, is in strijd met het al» gameen belang." IHIET -SOHOEN EN LEDIERBEDRIJF. De igezamenlijke werkgevers en werkne- mers in d-e schoem- en lederindUstrie te Lich- itevoorde hebben aan den minister van binnem- landsche zaken geschreven: dat het sch-oen- en lederbedriiif te Lichte- voorde in een jammerldjken noodtoestand ver- ikeert dat deze toestand zichi -afteekent in het Ibiji- na geheel stillliggn van de fabrieken, en- -als gevolg daairvan in een sinds maanden heer- sch-ende en steeds groo-ter wordende werkloos- heid! dat deze toestand veroorzaakt is en voort- duurt door de abnormale concurrentie van het buiteniand, met name van DuiiisChllanld, dat vrij1 en onbel-emmerd' zij-n producten over onze grenzeni invoert en daard-oor een produc- -tief werken voor de hier bestaande fabrieken onm-ogelijik maakt; redenen waarom adressanten den minister dringend vexzoeken zoo spoedig mogelijk een invoerbelemmering- van sch-oenen en led-er te stellen, a-l's aanggeven adres van werkgevers en werknemers in het schoen- en 1-ederbedrijf en van de Kamer van Koophandel te Waal- wijk. Het voornaamste bedrijf in onze gemeen te gaat, schrijven adressanten1 verder ten gronde; hondcrden arbeiders en .arbeidsters zijn beroofd van hum broodwinninggansche gezinnen verkeeren in befa-oefti-ge -omstandig- h-ed'en; de uitkeeriing van de w-ericloozenkas- is bijlna geheel stopgezet. Miet schrikt en ont- steltenis zien- ondernemers en werknemers de toekomst tegemoet. Sledhts een- onverwijld in- grijipen: van de regeering kan hier uitkomst bieden. Dat de regeering eindelijk eens -luis- tore naar de stem van zoovelen, die door den nood van industrie en van. huisgezinnen ge- dwongen warden, een dringend beroep tot haar te rich ten om de moordende concurrentie van Duitschland onmogelijk te maken en het v-oortbestaan van het schoen- en lederbedrijf te verzektren. VUURBOLLEN. De heer W. N. van der Zwalm, sohrijft aan de N. R. Ct.: Dat het verschijnem van bolvormige blik- sems (globes de feu) in de natuur lang geen zeldzaamheid is volgens een berioht door u ontvangen van bet Koninklijk Neder- landsdi Metelorologisch Instituut en medege- deel-d in nwe courant van 10' dezer kan ook nog bevestiging vinden in wat wij kun nen -lezen in de Oeuvres Completes van den beroemden natuurkundige Francois Arago vol. 4, h-oofdstuik „le tonnerre". Daar wordt zelfs van een groot aantal gevallen melding gemaakt, waargenomen tusschen de jarem 1718-1809 Uit bet f-eit echter dat -de man nen der weten&chap tot heden daarvan. geen verklaring -kunnen geven will-en sommige, -menschen (zoo als ik dezer dagen vernam) d-en eisch stellen, nu ook maar geen' geloof te weigeren aan de meest legendaire verha- leni die men immers ook n-iet kan- Verklaren. Een bedenlkelijke conclusie. HET REGEERING-SJUBILEUM VAN DE KO'NINGIN. Het comite 1923, in Den Haag, dlat de or ganisatie van die feestelijkheden ter gelegen- heid van het regeeringsj ubileum van de Ko- ningin- heeft ter hand gen-omen, is reeds flink opgeschoien met de voorbereiding. De 'bedoe ling is, een feestweek in te richten. In de .kerken zal een plechtige herdenking plants hebben. De muziek en- zangvereenigin- -gen, de tooneelvereenigingen de sportvereeni- giri'gen zullen uiltvoeringen, geven. Er wordt gedacht aan een feestd'ag voor de kinderen en voorts bestaan er pllannen, de sliad te versie- ren en te verlichten en die burgerij de gele- genheid te bieden tot een grootsche dem-on- stratie. Verder is men voornemens, eenige tentoonstellin-gen op kunsfgebied te h-ouden. Voor de versiering van de buitenwijken zul- lein wijkco-mite's worden gevormd. Het Haagsch comite voor volksfeesten, dat het initiatief -heeft gen-omen tot de organisa tie, heeft van den aanvang af de med'ewerking gezocht van allte vereenigingen1 in Don Hla-ag, waarvan zij medewerking meen-de te kunnen verwachten. Inderdaad is haar van alle zij- den steu-n toegezegd. Dezer da-gen was er sprake van de -oprich- ting van a'fzanderlijke comi'te's. In de krin- gen van het Haagsche comite voor volksfees ten hoopt men evenwel -dat hier niets van komen- zalmen is van oordeel dat een „ver- snipperieg van -krachten" de nationale betoo- gin-g slechts zou scha-den. FGRTUNlA's GIR-I'LUEN! Meni schrijft ons: Fortuna is een luimige Godin. 'Men weet nooit wat men aan 'haar heeft. Denikt men haar biji't hoofd- te pakken te hebbeni dan -is 'het nog niet eens bij de staa-ri. Zij deelt haar gunsten uit naar eigeni willekeur, laat zich nooit beinvloeden. Voor Limburg scheen „Fortuna" in aanmerkiug genomen het inwo- ners-aan.ta-1 nog al eemig zwak te hebben. Werd indertijd) de eerste hoofd-premie van de Roltiterdamsche Handels- en Landbouwbank, Boscli-en-veld te Ap-eldoorn niet gewonn-en door een' werfcman van Pope's la-mpenfabrek te V-enlo? En toeni deze on-danks het verleide- lijlk aanbod -gratis per auto eeni reisje -naar Apeldoom te maken] om- zijn premie te be- zidhti-gen1 toch maar -liever zijn dertig roode ruggenl in zijn hand wou drukklenl eni Bosch- HVeldl opni-euw onverplieht door de directie beschikbaar was gesteld, was toeni niet een verver aan de m'ijn-em te Heerl-enl -de ge-luklkige prijswi-nnaar, die zijin noodwoning aldaar met het voor hem vorstelijk verblijf te Apal- doom verwisselde? Waa-r de bank j.l. Woensdiag haar premi-e- -trekkiing hield te Heerlen-, hadden' ongetwijL feld velen der uit de geheele omgeving toege- stroomde schare gehoopt dat in de naaste omgeving li-oofdpremies zouden vallen;. Maar Fortuna die gri-mg is, zei„nu ilekik-er -n-iet", verspreidde haar mi-lde giften over die andere deelen) van't land, li-et zelfs de hoofd-premie -in Gronin'gen va-llen, z-ooa'ls ons werd- mee- gedeeld. De L-imburgers zelf werdien door eenl groot aantal kleine prijzen! gelukkiig ge maakt. Ja op een accoordlje gooien met Fortuna ka-n je -t nu eenim-aa-1 niet, maar de -aanwezi- genj hebben zich kunnen overtuigem dat de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank enikel administreert maar dat Fo-rtuna's wil wet is. Dat elke i-nvloed ode is bu-i't-engesloten, daarvan hebben zich- -de gemeente- en politie- autoriteiten door serieus ond-erzoek, waar- voor hen alle lof toekom-t, overtuigd. EEN KIESCH G-EKOZEN MOMENT. Voor een begr'afenis naar de begraafplaats Te Vra-ag bij Amsterdam was, zoo meldt men aan het N. v. d. D., om financieel-e redenien met den aannemer gecontracteerd 8 dragers in plaats van 12. Toen het lijk nu Zaterdag- morgen in de lijkkoets gepkatst was en men zou wegrijden, werd opeens 'n volgkoets ge opend en me'ldden zi£h twee leden van- 't bc- stuur der Dragersvef. aan, met de mededee- iingen, dat de d'ragers zoud'en staken, wan neer er niet eerst nog 4 mian bij genomen wa ren, die, zoo zei-den zij, -ook reeds aanwezig war-en. Er schoo't niets andere over dan toe te stem-men; de diroevige plechtigheid kon toen doorgaan. UITWI'JZING VAN OHINEEZEN. In de pere is gemdd, d'a-t de A'm'ster-d-amr sche politie-au toriteiten- bij het nemen- van- maatregelen tegen Chineezen te Amsterdam vol'komen1 medewerking hebben gehad van de Chineesche legatie in Den1 Haag, die van oordeel was, dat -het het beste is, die Chinee zen, die hier zonder miid'del'an van1 bestiaan vertoeven, zoo spoedig mogelijk naar bun land terug te zenden. De Chineesche 'legatie verzoekt dit bericht ails zijnde o-ngegron-d, beslist tegen te s-pre- ken. GEHEIME BRANDERIJ. In het gebouw De Leeuw te Weesp is een volledig -geheime branderij- onitdekt. D-e poli- tie heeft een en ander in- besliag genomen. Mien gel-o-of-t, -dat -het zaakje gedreven werd door Ams'terd-amlmers en- er ook personen uit Haarlem en Weesp bij 'betrokken waren. BOTSTNG. Vrij-dagavond heeft in de Do'Maan te Am sterdam een botsing plhaitls gehad tusschen een motorrijwiel, bestuurd door den limona- defabrikant G. L. en den widrij'der M. E. nooaig zijn, uat m uc nuuac tricten zulk een groote oogst binnengehaald werd, dat aan de noodlijdende gebieden vol- doende koren afgestaan kon worden. Hierop is echter in de gegeven omstandigheden niet te rekenen. Aldus worden wederom groote ge bieden langs den Wolga door den honger be- DE TEERSTE WEEFSELS BLUVEN ALS MIEUV OB LEVEtt'S ZEBP-MLt WASCHT ZOUDEB FABRl KAMTENVArt kBOETIEN^SUnUSHT ZEE?

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2