DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 191 Hoirderd Tier en twintigste J&argang 1922 DINSDAG 15 AUGUSTUS Dit nnmmer bestaat alt 2 bl&flen Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Prfls der gewone AdvertentiSn. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrnkkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. Directeor: O. H. KRAK. Telefoonnummer 3. Telefoonnx. Redaetie 83. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. liuitenland DE CONFERENTIE TE LONDEN. Het Einde. De conferentie der geallieerden is geein- digd, zonder dat eene bepaalde overeenkomst werd bereikt. Poincare nam een standpunt in, tegengesteld aan dat der overige geallieerde ministers en verklaarde, dat het noodzakelijk was, met zijne regeering te raadplegen. Intus- schen wordt de kwestie van een moratorium aan Duitschland opnieuw verwezen naar de Commissie van Herstel, die ,ingevolge art 234 van het verdrag van Versailles, gerech- tigd is, deze kwestie te behandelen. Niaar men thans verneemt, zal eene nieuwe bijeenkomst der geallieerden plaats hebben tegen het einde van het jaar, om te beraadslagen over den, toestand, zooals die zich dan zal voordoen. De toestand, zooals die zich gistermorgen voordeed was, dat de deskundigen het niet eens konden worden over de kwestie der con trole van de Duitsche staatsmijnen en bos- schen. Het Britsche standpunt, gedeeld door alien behalve de Fransche gedelegeerden, was, dat de Duitsche kolen alleen konden worden geproduceerd door de Duitsche mijnwerkers en dat rechtstreeksche controle der geallieer- den slechts tot verwarring zou leiden. Contro le der geallieerden op de bosschen zou, naar men inzag, tot hetzelide restotaat leidien. Toen de deskundigen aldus op het doode punt wa- ren gekomen, stelde Schanzer Zondag voor, dat de geheele bespreking verdaagd zou wor den, tot de vfrschillende landen hunne onder- handplingen met de Vereenigde Staten om- trent fundeering der schulden hadden vol- tooid en dat de conferentie alsdan opnieuw zou bijeen komen op een in de toekomst nader te bepalen datum. Naar men vemami, had Poincard hierin toegestemd in de besprekin- fen van Zondag met Schanzer en Theunis. oen de zaalc echter dezen morgen op de bij eenkomst van gedelegeerden te berde ge- bracht werd. zeidc Pomcard, dat hij het voor- stel slechts Icon aannemen wanneer in dien tusschentijd geen moratorium aan Duitsch land verleend werd. Alle andere geallieerden hidden het voorbehoud van Poincard voor onpractisch. Schanzer stelde toen een morato rium voor van 2 maanden, maar opnieuw weigerde Poincard toe te stemirien in eenig on- voorwaardelijk moratorium. Lloyd George zeide daarop, dat Brittannie nooit de noodza- kelijkheid eener conferentie had ingezien en volkomen bereid was, de geheele kwestie van een moratorium1 over te lafen aan de Commis sie van Herstel, die door het verdrag van Ver sailles uitdrukkelijk gemachtigd was, dergelij- ke moeilijkbeden te behandelen. Lloyd George hcrhaalde voorts, dat Brittannie bereid was, vooreerst eenen vorm van verdaging te aan- vaarden, zooals door Schanzer was voorge- steld, in de tweede plaats de kwestie van een moratorium te la ten beslissen door de Com missie van Herstel, in de derde plaats, er in toe te stemmen, dat de waarborgen, reeds ver- Ikngd door de garantie-commissie en aange- nomcn door de Duitsche regeering, onmid- dellijk zouden worden in toepassing gebracht en ten vierde zouGroot-Brittannie beloven, geene eischen in te dienen tot rente of kapi- taal aan zijn geallieerde schuldenaars vooraat de bijeenkomst aan het eind! van het jaar had plaats gehad, door Schanzer voorgesteld. Deze Britsche voorstellen werden aangeno- mcn en sterk gesteund door alle gedelegeer den behalve Poincard. De Fransche premier zeidc, dat Frankrijk niet zou toestemmen in een mortatorium zonder nieuwe panden en waarborgen. Na deze verklaring van Poincard zieide Lloyd George, dat hij niet kon toestemmen in eene verdaging zonder dat besloten was over een moratorium, aangezien dit gelijk zou staan met het geven eener instructie aan de Commissie van Herstel, een moratorium niet te verleenen. De geheel reden van bestaan der cpnferentie was het algemeen geloof, dat Duitschland thans zijne betalingen niet kon volhouden De Britsche regeering had altijd het standpunt ingenomen, dat dit de toestand was, waarover de Commissie van Herstel mo?st verhandelen en dat de conferentie der geallieerden niet had moeten worden geh'ou- den voordat aanbevelingen. dezer Commissie besehikbaar waren. Zij hadden nieuwe pan den en waarborgen besproken bij de aanvaar- ding van deze noodzakelijkheid van een mo ratorium. Brittannie was van oordeel, dat de panden en waarborgen, door de garantie- commissie aangeraden, geheel voldoende wa ren en jceurde de nieuwe, door Poincard ge- rgdene af, niet uit eenige teederheid voor Duitschland, maar omdat het geloofde, dat zulke verdere maatregelen hun eigen oog- mcrk te niet zouden doen. Na gesprolcen fe hebben over de bezwaren tegen de controle der mijnen en bosschen, wees hiji op de moei- liikheden, op welke de Duitsche regeering ge- stuit was, om den Rijksdag over te halen, de waarborgen, door de garantie-commissie ge- steld, te aanvaarden. Nieuwe maatregelen, die niet de strekking hadden, de Duitsche fi nancial te stabiliseeren, maar veeleer de be- doeling 1) ad den van sanctien en de uitbrei- ding der buitenlandsche bemoeimg met het Duitsche economische raderwerk, moesten onvermijdelijk een ernstigen terugslag hebben op den Duitschen politieken en economischea toestand. Dat was de reden, waarom de Brit sche regeering zich gen o opt achtte dit stand punt in .te nemen. Zij verlangde. dat Duitsch land in een zoodanigen toestann zou geraken, dat het in staat werd gesteld, zoo groote beta lingen te doen, als zij voor tnogelijk hield, en waardoor spoedig een tijd zou worden be reikt, dat eene leening door Duitschland kon worden gesloten, die tengevolge zou hebben, dat groote sommen ter beschikking der geal lieerden kwamen. Hij vreesde evenwel, dat geene overeenkomst mogelijk was. Wanneer men niet tot eene overeenkomst kwam, voegde Lloyd George er bij, hield de Britsche regee ring zich aan het verdrag van Versailles, waarbij in art. 234 bepaald werd, dat de kwes tie van een moratorium zou worden behan- deld door de commissie van herstel. Wanneer deze dienaangaande niet tot overeenstemming kwam, zou de zaak worden verwezen naar den Volkenbond volgens art. 13 en 14 der sta tutes Wanneer deze alle niet slaagden, moes ten zij overeenkomen, het oneens te zijn. Met uitzondering van Poincare deelden al de arldere gedelegeerden de inzichten van Lloyd George. Poincard zeide, dlat hij over den' toestand zou moeten beraadslagen met zijne regeering. De conferentie is vervolgens geeindigd De buitenlandsche gedelegeerden zul'len morgen uit Louden vertrekken. De conferentie kwam op ddn punt tot over eenstemming: zij bevestigde n.l. den raad der deskundigen. dat de compensatie-betalingen van Duitschland ten bedrage van 2 millioen pond, die 15 Augustus vervallen, binnien 4 weken betaald moeten worden en dat daarna nieuwe regelingen door de verschillende lan den met Duitschland zullen worden gemaakt aangaande toekomstige bepalingen, terwijl deze regelingen aan de Commissie van Her- tel ter goedkeuring zullen worden voorge- legd. De Oostenrifksche gezant overhandigde de conferentie eene nota aangaande den toestand in Oostenrijk. In de nota werd den- geallieer den verzocht, de Oostenrijksche regeering eene nieuwe leening van 15 millioen pond sterling te waarborgen, daar anders, naar verklaard werd, de Oostenrijiksche regeering niet in staat zou zijn, den staat verder te be- sturen. De nota werd gisteravond door de confe rentie der geallieerden in voltallige zittinig overwogen. Lloyd George zeide, dat het moei- lijk was te zien, wat door de geallieerden nog meer gedaan kon worden. Hij wees er op, dat Brittannie reeds 12 millioen pond had voorgeschoten. Poincard en Schanzer ver- klaarden, dat Frankrijk en Italie eveneens cre- dieten hadden verstrekt Frankrijk 55 mil lioen francs dit jaar en Italie 280 millioen li re. Men was het algemeen eens, dat geene geallieerde regeering hare belastingbetalers kon aanbevelen, zich nieuwe lasten op den hals te halen voor Oostenrijk, tot de toestand aldaar grondiger was onderzocht Aan den anderen kant was men het eens, dat de groo te mogendheden de ineenstorting van Oosten rijk niet met onverschiliigheid konden aan- zien. Poincare stelde daarna voor, dat, daar de Volkenbond reeds bezig was geweest met het onderzoek naar de toestanden in Oosten rijk, aan dezen zou kunnen worden1 verzocht, dat onderzoek te voltooien. Dit voorstel werd goedgekeurd DE TOESTAND IN ITALIe. Aan de „Times" wordt uit 'Rome gemeld, dat in vehband met de jongste wederwaar- digheden in de Italiaansche Kamer, waar de afgevaardigden, met name die der fascism ten, zich niet ontzien, fa'um politieke tegen- standers met vuurwapenen te bestoken, al daar een maatregel is genomen, ten einde de heetlhoofden in staat te stellen, zichzelf on- sdhadelijik te maken, aleer ze bijgeval in den loop der debatten hun1 hoofd mioohten verlie- zen. Er zijn n.l. in de garderobe specials loket- ten aangebracht, waar de 'heeren, die het oir- baar of noodig vinden op straat gewapend te loopen, zich van hun vuurwapenen c d. kunnen ontdoen, alvorens de zalen van Mon- tecitorio te betreden. Hot incident tusschm den fascist Giunta ien den onafhankelijken socialist Canepa, waarbiji de eerste tevergeefs trachtte te schie- ten (het wapen werd hem ontnomen) is voor den president der Kamer aanleiding ge weest, om stappen te doen bij den officier van jusitie, in verband met een evenltueele klacht tegen) Giunta wegens poging tot diood- slag. DE DOOD VAN GRIFFITH. 'De Engelsche fconing heeft het volgenlde telegram gezonden aan de weduwe van Ar thur Griffith): „Met diep leediwezen verneem ib den) dood van den heer 'Griffith. Ik geef u d'e verzeke- ring van rnijn diep medegevoel in deze, en ik bid, dat ondanfcs zijn ontdj'digem dood, ler- land' spoed'ig weer den vrede eni de welvaart deelachtig moge worden, waarvoor hijl heeft gearbeid." Ook zijn telegrammeni van deelneming aan Michael Collins gezonden door den Lord- Leutenant van Ierland en door Lloyd George. Verder heeft Lloyd 'George telegra- fisch zijn deelneming betuigd aan mrs. Griffith. DE TOESTAND I;N IERLAND. In Amerika heerscht, aldus dedt de „Ti- mes" mee, groote verontwaardiging, met na me in zakenbringen, over d'e verbreking der telegrafische verbind'ing tusschen Frankrijk en de Ver. Staten door de mannen van 'De Valera. Het gevolg van een en ander is, dat men in Amerika vrijwel geheel verstofcen blijft van nieuws uit Europa. De ^Public Ledger" heeft zich tot folk gemaakt van de ze gevoelens, toen het blad dezer dagen schreef„'De Valera's krankzinnige leren maken ziehzelif tot sehadelijke wezens voor heel de wereld. Hun ache doet de Amerika- nen al meer verbitterd op hem worden'. Thans zullen zij' in de Ver. Staten, zoo mogelijk, nog meer impopulair worden, nog erger in discrediet raken dan ze ooit waren. 'H'et blad waarschuwt dan De Valera's vollgelingen, d'at ze een „inltemationale pest worden,, en besluit aldus: „Wanneer ze voortgaan als thans, zullen ze hun hoofd' in een wespennest blijkem te hebbem gestoken, dat hun in een) minuut meer last zal' bezor- gen dan de mannen' van den Vrijstaat hun geven' in een week". De rebellen heroverden Dundalk. waar zij de gevangenen uit de gevangenis bevrijdden en de kazernes opbliezen. De rebellen ver- overdea ook op weg naar Drogheda Dun- leer. Zij ontruiinld'en hun hoofdlkwartier te Fermoy nadat zij de kazernes in brand had den gestoken. ERNSTIG AUT'O-ONGELUK IN TALIS. Een autoniobieli, die tail van pleizierreizi- gers vervoerde, is Oinder het rijden omgesla- gen, naar nit Genua gemield wordt. Er zijn 5 dooden en 16 gewonden. EEN KABINElTSCRISIS IN EOYPTE. De kabinetscrisis, welke reeds eenigen tijd drejgda uit te breken, is thans een| feat, naar de Tel. mieldt. Ziji is te wijtem aan de geschil- leni tusschen het hof en de regeering. De ver- houding tusschen het kabinet en denl boning is zoo gespannenl geworden, dat het ontsl'ag nemen der regeering ieder oogenbliilc ban1 worden verwacht. DE GIRIEKSQHE AOTIE VOOR CONST ANTINOIP EL. iDe metroipolieten van Caesarea (Kalsa- rije) 'eni Tsataldslja zijn naar het Tsjataldsja- front vertrokken, om ae zich' aldaar bevindem- de Orieken uit naam van dem Oecumienisdhen patriarch van Constantinopel te 'begroeten. EEN AARDBEVING De aardbeving op de kust van den Pelepo-1 mesus te Methana, niet ver van den Piraeus, waarvan een telegram uit Athene dezer dagen melding maakte, heeft in die heele kuststreek een geweldige paniek veJroorzaakt. De schii- derachtig gelegen badplaats op het schier- Hland Methana met haar witte landhuizen en hotels langs het strand, tegen een ach'ter- grond van met pijnbosschen begroeide heu- vels, is geheel verlaten. Vele huizen zijn daar tengevolge van de aardschokken geheel ver- nield en haast alle zijn onbewoonbaar ge worden. De badgasten en de bewoners vluchtten met stoombooten die uit den Pira eus en van het naburige eilandje Poros ge zonden waren. De gasten in de hotels lieten hun bagage in den steek en durfdien niet naar bimnen gaan omdat de gescheurde en wanke- lende muren ieder oogenbhk konden instor- teni, zoodra er weer een aardschok kwam. Men heeft duidelijk rookspiralen waargeno- men, komende uit een nieuwen krater van een uitgedoofde vulkaan, die in de dagen van Pli- nius nog werkte, maar die nu al sedert eeu- wen uitgedoofd was en1 die geheel met wijn- gaarden en bosch was begroeid. Aan de na- bijheid van deze vulkaan danfct de badplaats Methana haar zwavelbronnen, waar vele bad gasten baat bij vinden. DE PAUS. Het gerucht was verspreid dat de Paus ziek was. Volgens Roomsche bladen was hij Woensdagavond slechts ongesteid geworden en wel tengevolge van een verkoudheid, opge- daan in den tuin van het Vaticaan, waar hij den dag tevoren langer dan hij gewoon was had vertoefd. Zondag was de Paus weer ge heel hersteld'. DE MIJNWERKERSSTAKING IN AMERIKA. Lewis, de leider der mijniwerkera, heeft na- mens de arbeiders in de anthracietmijnen de uitnoodiging der mijneigenaren tot een op 16 dezer te Philadelphia te houden conferentie aangenomen. Deze conferentie heeft ten doel, te komen tot heropening van de mijnen vol gens den ouden loonstandaard, terwijl de too- nen in de toekomst en andere geschilpunten aan arbitrage zouden worden omderworpen. ITANNUNZIO GEKWETST. D'Annunzio is in zijn tuin gevallen, waar door hij vrij emstig aan het hoofd werd ge- kwetst Zijn toestand is niet verontrustend, doch de doktoren onthouden zich van voor- 8pellingen. EEN ERNSTIGE AUTO-AANRIJDING. Te Henstridge in Somerset is een oorlogs- gedenkteeken, dat pas dezer dagen was ont- huld, emstig beschadigd door een zware motorwagen, die er tegen aanbotste, terwijl de bestuurder haastig uitweek om een aanrij- ding met een andere auto te voorkomen. Het gedenkteeken staat op een kruispunt van we- gen en de aanrijding geschiedde met zoo'n kracht, dat het gemetselde bovenstuk van het monument afbrak. Het ongeluk gebeurde juist op het oogenblik dat een elfjarig knaapje een bloemkrans aan den voet van het gedenktee ken neerlegde. Hij raakte bekneld tusschen de auto en het voetstuk, waardoor een van zijn beenen zoo werd verwond, dat het in het hos- pitaal moest worden afgezet. Een klein meisje werd door de vallende steenbrokken emstig gekwetst. E'EN A'A'NSLAO TE CAIRO. De reeds moeilijike toestand in Egypfo wordt nog verergerd door een aanslag op een Engelscihe familie, welke Zondagmorgen te Cairo plaats had. jDe directeur der tuinbouw- af deeling van het ministerie van landbouw, Thomas W. Brown, reed in zijn rij'tuig naar het centraal station, van waar'hiji met vacan- tie zou vertrekken 'Hij' ontmoette vijif Elgyp- tenaren, die 'hem eerst een vaarwel toerie- pen, en, nadat het rij'tuig voorbiji was, erop begonnen te schieten. De Engelsche groom werd gedood, de beer Brown, zijln zoon en een dienstbode werden gewond. 'In de Engelsche kolonie heeft deze mis- d!aad groote verontwaardiging gewekt. TRAGISOH. Gteorge Ounningham, een visscher uit Lancaster, is op een bijzonjder tragische wijze oim het leven gekomen. Hij bevond zich in een roeibootje op de Lune, toen 'hiji plotseling be- meitte, da)t hij zioh in de onmiddellijke nabij- hei'd van een groot stoonischip bevondl, dat uit de tegenovergestellde riCht^ig was gena- dcrd. Om een botsing te verinijden, spnong Gunninghiani, die uitstekend zwemimien km, te waiter, onx op deze wijze dien oever to be- reiken. Op vijif meter afstand van den wal ge komen, begaven zijn krachten hem en hij ver- dronk KOLENSCHAARSCHTE IN' CANADA De Canadeescha regeeringscommissie, die ben oemd is om den toestand in zake dte kolen- voorziening te onderzoeken, welike dOor de AmerikaansChe stakingen is ontstaan, zegt in haar rapport, dat Canada in een ernstigen ko'lennood loan geraken, wanneer de staking niet spoedig eindigt, aldtts de Tel. De com missie bezodh't de Vereenigde Staten en vond1 den commissaris voor brandstoffen, Hoover, bereid, om het tekort aan te vullen, voor zoo- ver de toestand! <ht zou toelaten, imaar te- vens ontving zij'aanwijzingen, dat, zdfs in- dien de string spoedig mocht edndigen, de kolenvoorziening van Canada gedurende de eerste maanden ernstig beperkt zou moeten worden. DE PARIJSCHE „REINES" AFGE- SCIiAFT. iParijs zal, naar de ;,Times"-correspondent aldaar meldt, geen nieuwe „reiae des rei- nes" fcrijgen. Dit opzienbarende besluit is niedegeaieeld door 'het Parijsobe comite der 'Fetes op een banket, .gegeven ter eere van de bevallige waardigheidsbekleedster van dit jaar mllte. Gron, die, zooals men zidhi zal her- inneren tot den troon werd verheven, nadat de oorspronkeliike koningin van dit jaar mile. Budhet, daarvan vervallen was ver klaard. Niaar verluidt is d'it besluit genomen' in verband met d'e omstandigheid, dat de „ko- ninginnen", die uit den wericenden stand worden gekozen, zich' na Ihet neerleggen van deze waardigheid meestal' te goed aChten voor hun vroegere werfczaamlheden en- dat ziji, die eertijids handige naaisters' of stmaak- volle modistes waren, er dan de vooriceur aan geven, als „ster" van de zcwveelste groot- te te schitteren bij een filmtroep, of een twij- felachtige toopbaan als actrioe aan te van- gen. Het geheele Mi-careme camaval zal tot het verled'eni behooren. In plaats daarvan zullen' (historische optochten en feesten in bet Bois de Boulogne plaats hebben, als bulde aan de nijverheid. INiBIESIL'AGNEMTNG VAN BRITSCHE SGHEPEN. Amerikaansche reizigers die tot den Kau- fcasus komen, deelen mee dat de bolsjewisti- sdhe auitoriteiten te Batoem in d'e haven al daar niet alleen beslag hebben gelegd op het stoonisChip „Georges II", maar ook op an dere schepen, onder voorwendsel, dat die schepen oorspronkeiijik aan Russische reeders toebehoorden. en eerst onlangs bij; opbod aan cen Engelsche maatschappij overgingen. DE FRANSCHE DWANGMAATREGE LEN. De Duitsche gezant te Parij's heeft Zater- ta overhandigd, waarin geprotesteerd wordt dagavond aan de Fransche regeering een no- tegen de Fransche dwangmaatregelen. In deze nota spreekt de Duitsche regeering haar j leedwezen uit over het feit, dat de Fransche I regeering niet tegemoet is gekomen aan den wensch der Duitsche regeering om de kwestie der comipensatie-betalingen uit te sitteTllen tot de algemeene besprekiogen over het morato rium. De Duitsche regeering verklaart, dat de maatregelen der Fransche regeering niet hun grondslag vinden1 in het verdrag van Versailles en in de met de Duitsche regeering geSloten overeenkomsten, met name de over eenkomst van 10 Jitli 1921, terwijl zij; ook niet door het volkenrecht worden gemo'tir veerd'. De nota geeft dan een1 opsomming van de punten, waarop die dwangmaatregelen in strijd zijn met de bestaande verdiragen. Aan het Slot der nota wordt gezegd: De Duit sche regeaing heeft met haar nota van 12 Juli slechts de wijziging voorgesteld van een bestaand verdlrag en daarmede slechts de consequenties getroikken uit een toestand, die is ingetreden onafhahkelijk van tjen wil! der Duitsche regeering en in strijd met de Duit sche belangen. Het feit, dat de Fransche regeering het verz'oek om uitstel met dwanguiaatregelfcn heeft beantwoord' zondea den vervaldag der Duitsche verplichtingen af te wachten, wordlt door de IXiitsche regeering als een groot on- recht gevoeld en zij protesteert tegen de dwangmaatregelen en verzoekt om de ophef- fing er van'. Indien de Fransche regeering op haar standpunt blijft etaan, stelt de Duitsche regeering voor een. arbitr::.!c uitspraak uit to lokken over de rechb/aardigheid der getrof- fen maatregelen. In een 'tweede noitla protesteert de Duit sche regeering tegen' de uitwijzing van Duit- schers uit Etzas-Lotharingen Zij verklaart, dat deze uitwijzing in strijd is met het volken recht en de humaniltfeit. Er is geen verband1 te zien tusschen de compensatie-betalingen en de uitwijzing. 'De geldhommen, die de uitge- wezenen mee miogen nemen, Jkomen to waarde overeen met 2% pond sterling of IWi dollar. De uitgewezenen wondten dus als bedelaars op straat gezet. 'De note eindigt met de woordenDe Duitsche regeering protesteert met alien nadrUk tegen de getroffen en to uit- zicht gestalde maafcregelen dler Fransche re geering. VLIEGEN ZONDER MOTOR. Het vraagstuk van het vliegen zonder motor is itegenwoordig aan de otde. iDe groote ben teekenis ervan is weer, zooals to een beschou- wing to de „Matto" wedi uiteengezet, dat zoo'n vliegtuig zonder motor zulk een krach- tig oorlogswapen zou zijn omdat het niet als de tegenwoordige vliegtuigen door zijn ge- raas zijn tegenwoordigheid verraadtl en dus een uitstekend1 wapen zou zijn om to oorlogs- tijid onverhoeds steden aan te vallen. Het eerst hoorde men van die proeven met motoriooze vliegtuigen uit Duitschland', waar de proefnemers er at to gesteagd waren heele afsiteedbn af te leggen' en minuten lang te bl'ijven zweven. Thans worden er ook to Frankrijk op dit gebied uitgebreide offideele proeven geno men te CI ermond-Ferrand, to het departe- ment Puy-de-Dome. Behalve Fransdhen' nemen ook Amerika- nen en een Zwitser deel aan deze proefne- mingen, waarvoor de militaire autoriteiten groote belangstelling liioonien. Het vliegen zonder motor vereisdit een' langdurige ope ning en veel meer vaardigheid d'an het vlie gen met een gewoon vliegtoestel en daaroin besdiouwt men de te Chermont-Ferrand) be- haalde resulteten' nog maar als een eerste be gin van dezen nieuwen vorm van luchtvaart. Chardon de Zwitsersche vlieger m'aakte eerst een vludit van 45 secondten, daarna- een van 30 en na hem vloog Bassoutrot 47 secon dten. De vliegers brachten hun foestel op een hoog punlt, liepen dan hard' de helling af om ald'us het foestel, zooals mm- bn het oplaten van een ouderwetsehe vlieger dioet, te lafen opstijgen. Boussouttrot Vloog met een Farman-twee- dekker, waar de motor afgenomen was en leg- de een afstand van meer dan 800 meter zwe- vende af. Alleen een van de Amerikaansche deelne- mers, Vloog op een hoogte van 150 meter ge durende een minuut 10 secondten en later nog een van 1 mfauut 12 seeonden, waarin hij 1100 meter aflegde de langste glijvlucht dit tot nog toe gemaakt werd en vlot neerkwam. De Zwitsersche vlieger die aanvankelijk met succes had geVlogen kreeg later met zijn lidhte toestel veel last van den wind, evenals de Franschman Paulban, die bij' zijn tweede poging over den' kop sloeg, waardoor zijn MIliiBSCIE C0U1AIT

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1