DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 192. Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922. Gemengd Nieuws fcteJt f ton hofiui'nientkprljw bfj vooriilthetftling per 3 tuaandwi f 8.—, fr. por post t 3.cU,». ltowijsti. 6 ct. Advertentlopr. 2b ct. p. regal, grootere letters r.««;r itcieven fr/meo N.V. Itoek- em llflnriekdr. r.li. Harms, (toster 2oon, Voordftin CO, Tel. Administr. Ko. 3. Rednetie No. 33.- WOENSDAG Dtoecteur: (i. 11. IlItAk. lloofdrodaeieurTJ. N. AiiliMA. AUGUSTUS Buitenland NA DE CONFERENTIE TE LONDEN. De buitenlandsche delegaties vertrokken gistermorgen uit Londen. Thames vertrok zeer vroeg. Aan Poincare en Schanzer werd bij hun vertrek uitgeleide gedaan door Sir Edward Grigg, als vertegenwoordiger van Lloyd George. Sir Robert Home, kanselier van de Schatkist en Sir William Tyrell ais vertegenwoordiger van Lord Curzon Voor zijn vertrek legde Poincare een krans op het graf van den „onbekenden Tommy" in de Westminster Abbey. Lloyd George is gistermorgen vroeg naar Wales vertrokken. Poincare is gisteravond om 7 uur te Parijs teruggekeerd. Aan de Gare du Nord werd hij door de aanwezigen toegejuicht. De Kamer is tegen 22 dezer bijeengeroepea. Poincare zal dan een expose geven van de gedragslijn, vvelke door hem te Londen is gevolgd. Terwijl Poincare v66r zijn vertrek u'it Lon den het stilzwijgen bewaarde over het misluk- ken der conferentie, hebben andere gedele- feerden hun overtuiging uitgesprofcen, dat de ntente moest blijven bestaan. Theunis verklaarde: „Wij zullen nogmaals bijeenkomen, daar ben ik zeker van. Het is onmogelijk zich een breuk. of zelfs maar ver- vreemding tusschen Engeland en Frankrijk voor te stellen. De Entente is van te groot be- lang. Zij -is de grondslag der buitenlandsche politiek en noodzakelijk voor den wereld- vrede." Deze gevoelens vinden krachtig wecrklank in de geheele Bxitsche pers. De „Daily Tele graph" schrijft: ,,0-elijk wij naast Frankrijk stonden in het uur der beproeving in 1914, wenschen wij dit ook thans te doen. Wij: zijn even vast besloten om Duitschland te la ten betalen zooveel in zijn vermogen is en de conferentie zal niet vruchteloos zijn gebleven als die daaromtrent de tucht zuivert en het Fransche volk toont dat er slechts verschil is omtrent de nuttigheid der toe te passen mid- delen en niet omtrent de kwestie zelf." De „Manchester Guardian" zegt, dat die Entente niet afhangt van geschreven waar- borgen of van iets ander tastbaars De ban- den van svmpathie tusschen Engeland! en Frankrijk betfeekenen meer dan zooiets." Verder verzuimcn de bladen niet te wijzen op het neerleggen door Poincard van een prachtigen krans met de Fransche driekleur op het graf van den onbekenden soldaat. De vertegenwoordiger van Havas geeft de volgende uiteenzetting van het officieelc stand- punt der Fransche ddegatie bij het einde der conferentie: De Fransche delegatie heeft sedert het be gin der besprekingen voortdurend blijk gege- van van geduld en gematigdheid. Er client herinnerd te worden aan de bijzondere posi- tie, waafin Frankrijk verkeert, aan zijn tien vcrwoeste dcpartemcnten, aan zijn offers, welke't aan ac zaak der geallieerden heeft ge- bracht, en welke grooter zijn dan die der an dere geallieerden. Nadat de prioriteit voor de schadeloosstelling aan Frankrijk steeds was ontzeg-d, mocht het hopen, dat de beta- ling van zijn vordering op Duitschland vol- gens den staat der betalingen gewaarborgd zou zijn na 1 Mei 1921. Duitschland heeft echter stelselmatig den markkoers doen dalen door een steeds toenemende uitgifte van pa- piergeld, welke een bedrag berei-kte van tien milliard per maand. Met hetzelfde doel ging Duitschland voort met het verkoopen van marken aan het buitenland, zoodat de buiten landsche markencirculatie in Maart j.l. hon derd milliard beliep. Het Duitsche plan is' zeer cenvoudig. Duitschland heeft geen bui tenlandsche schuld, terwijl de Fransche, En- gelsche en Italiaansche buitenlandsche echul- den ontzaglijk zijn. Duitschland streeft er dus naar, het bedrag der schadeloosstelling te vcr- mindcren, ten einde zich verder te kunnen ontwikkelcn, Daama vervolgt Duitschland h'ardnekkig een politick, welke Ihet in staat stelt, in dc oogen van Europa failliet te gaan. Dit is de red en, waarom het zijn geld stelsel matig heeft doen deprecieeren. Duitschland vemietigt zijn crediet, doch het rekent erop, de geallieerden te kunnen dwingen tot het be- gunstigen van een internationale ieening. Duitschland hoopt, dat de eerste credietope- ratie, welke men't zal toestaan, zal geschie- den zonder dwang en zonder onderpand, en het zal van meening zijn, dat het voldoende betaald heeft, wanneer deze operatic twintig milliard mark voor de schadeloosstelling op- brengt De positie van Duitschland zal gunstiger ziin dan die der overwinnaars, omdat het s'echts een kleine buitenlandsche schuld zal hebben met een op voile kracht werkende In dustrie. Het zal dan, ten- koste van de gealli eerden, in Europa en de wereld de economi se hegemonie heroveren, welke gedurende '•e vier oorlogsjaren aan Duitschland is ont- glint De Fransche delegatie heeft tegenover dit r>Dn een billijk gn redelijk intergeallieerd pro- rrrani willeti stellen. dat ten doel had, de obli- te>«es C. van den betalingsstaat aan te wen- ri°n voor de liquidate van de oorlogsschul- A»n d"ch de.iongste Engelsche nota heeft dit initiatief onmogelijk gemaakt. DE BESCHERMING DER DUITSCHE REPUBUEK. De ratificatie van de overeenkomst, welke is bereikt tusschen de rijksregeering en1 de Bei- ersche regeering, kan nog eenige" vertraging ondergaaii dooraat de coalitie-partijen (tear- over eerst Woensdag en Donderdag zullen beraadslagen, zoodat de Beiersche regeering officieel haar standpunt niet voor Vrijdag kan bepalen. Inmiddels is van rechts-radi-cale zijde een campagne op touw gezet, gericht tegen het kabinet-Lerchenfeld. E>e nationalisitische „V6Ikische Beobachter" zegt, dat in den strijd tegen de Beiersche regeering alle per- soonsbelangen moeten worden opzij gezet. De „Miesbacher Anzeiger" zegt onthullingen te zullen doen over het partialliere leven van Lerchenfeld, die dezen tot aftreden zullen dwingen. EEN CONFERENTIE TE BRUSSEL? Naar te Londen verluidt, werden de geallir eerde minister-presidenten het er over eens, dat de a.s. conferentie in November te Brus- sel zal plaats vinden. DUITSCHLAND BETA ALT EEN HALF MILLIO-EN POND. Dte Duitsche-Rijksregeering ontvinig nog geen nxededeeling, dat de termijn voor de oom- pensatie-betaling 4 weken was uitgesteld. Zij deed heden een vierde der vervallen som, n.l. 500.000' pond sterling, toekomen aan de com- pensatie-bureaux van Parijs en Londen. Deze Duitsche praestatie, welke veel hoo- gere uifgaven n-oodig maakte dan bij- het aan- obdi van 14 Juli volgens den toenmaligen icoersi der mark, aangenomen; werd, bewijst iat Duitschland het uiterste doet, cm zijn goeden wil te tjewijzen. DE STAKING IN HET SLEEPVAA-RT- BEDRIJF. Naar men! uit Fra-nkifort a.d. M. seint. wordt algapeen rekoningi gehouldteni met stopzetting van die geheele Rijn-scheepvaart. De BovenrRijnsdie reederijien weigerani van gisfcren al elk-e verptochtinig tot trans port. IMIen) hoopt nochtans, nu de hooge looneischen bij' dte Rijjnvaairt ingeavilligd zijn, op het iiaatste oogen'blik nog een staking, wel ke voor het economische leven in Duitschland rampspoedige gevolgen zou hebben, te kun nen vermijdan. STAKING TE KQ'NI'NGSBERG'EN. iZaterdagmiddag zijn te Koningsbergen de haven-arbeiders in staking gegaa'n, nadat ziji aan de werkgevera buitensporig hooge looneischen haddeni gesteld, naar de Td. meidit. Zij verlangen een loonsverhoogmg van 00 pet. met terugwerkende kracht enJ bo- vendi-en met ingang van 15 Augustus nog daarneven eeni loonsverhooging van 70 pet., zoodat een arbeider bij' deze 130 prooemtigc loonsvcrhooging 7148 mailk per dag zou vcp- dlemeni. 'fevers wordit eeni uurloon van 300 mark geeiscbt. EENI AFORiIJ&ELIJK MIS DA AD. Te Hampton, eeni voorstadi van Melbour ne (Australite), ih-eeft, naar de Tel. medei- deelt, eeni buitengewone misdaad plaats ge- had. In deze voorstadi woonde een zekere dr. Granstowm met zijn gezin. Een vrouwelijke patiente, wie, toeni zij, zidh1 ten huize van- d-en dokter vervoegde, niet werd opengedaan, decide dit mea-e aan de politie. Deze ver- schaf-te zidh toegang tot net huis, waar zij' dr. Gramstown bewusteloos en stervende in de hall vo-nd. Biji huiszoeking werd m-evrouw Gramstown zwaar ziek in naar slaapkamer ontdekt. De drie zoons werden in verschil- lende vertrtekken; dood aangetroff-en; de beide dochters bleken ernstig ziek te zijn. Het schijnt, dat financieele moeilijkhedeni den dokter tot deze moorden en tot zelfmoord hebben gebracht. Niaar verluidt, bestaat er kans, om mevxouw Gramstown, de beide dochters -en de gouvernante, die eveneens ernstig zltek was, in het -leven1 te bouden. EiNOELAND's SCHULD AAN AMERIKA. 'Naar de Londensche correspondent van de Wossische Zeitung" veraeemt, heeft Lloyd George aan de Fransclie en Italiaansche de legaties medegedeeld, dat de kanseierl van d'e Britsche schatkist, sir iRobert Home, een bezoelk zal brengen aan Washington om aldaar te sprek-en over de consolideering van de Britsche schulden aan Amerika. In- dienl Home dan weer -te Londen is terugge keerd, zou een algemeeme conferentie -ter be- spreking van de geallieerde oorlogsschuldten worden belegd, waaraa-n, naar Lloyd 'George h-oopte, ook Amerika zou- dednemen. Een dusdanige conferentie zou waarschijnlijk in November plaats vinden. HET OVEIR'LI JDEN VAN LOlRD NOR LHCLIFFE. De lijkdienst voor den overladen 1-ord Northdiffe zal Donderdag in Westminster Abbey plaats vinden. Het aanbod daartoe werd gedaan door den deken der Abbey, R'yle. Er is een- eno-rme belangstel-liog bij1 den dood van lord Northdiffe uit alle dee- len van de wereld. -De „Times" bevat kolom- :m-enl met uittreksds uit Engelsche en buiten landsche bladen. Zelfs uit Duitschland zijn bewijzen van deelneming ontvangen1. IFACILITEIT AAN HOL-LANDSOHE M ESS'E-BE'ZOEKE'RiS. Uit Wezel wordt gemeld, dat volgens me- dedeeling van dte Duitsche regeering aan H-ollandsche messe-bezotekers wordt toege- staan, de Duitsche grens -te oversdirij'dten op v-ertoon eener vanwege het Weseler messie- amt ui-tgereikte messe-kaart. Het grenscom- missariaat is daarvan in kennis gesteld.- KORTE BERICHTEN. 1 Bij een onweer sloeg die bliksem in de machinefabriek van den heer H. Lanz te Mannheim. Verscheidene loodsen met machi nes wdke gereed stonden om verzonden te worden, werden een prooi der vlammen. De schade bedraagt meer dan een millioen mark. De voorbereidende werkzaamheden voor het lichtcn van de gekenterde stoomboot „Avare" zijn, naar uit Hamburg wordt be- richt, thans in zooverre gereed. dat men Woensdag met het lichten zou fcmnen be- ginnen. - Het Poolsche staatshoofdl, maarschalk PilsoedsM, heeft voor da eerste maal sedert de politieke crisis een openbare plechtigheid, n.l. de overrenting van een vaandel aan het regi ment uhlanen te Wilna, bijgewoond. Hij werd zeer hartelijk door de bevolking toegejuicht. Aan het volkscommissariaat voor den buitenlandschen handel te Moskou zijn de voorbereidende werkzaamheden betreffende het Duitsch-Russische handelsverdrag begon- nen. Het Italiaansche handelsverdrag met Po- len is onder voorbehoud' van nadere -goed- keuring van het parlement, in werkiug getre- den. Edmond Freiwald, een bekend publicist, advocaat en politicus te Riga, Is, terwijl hij een bad in zee nam, verdronken. Joffe is als vertegenwoordiger van Rus- land in China derwaarts vertrokken. De leiders der Amerikaansche spoor- wegorganisaties, welke niet in staking zijn, verklaarden na een conferentie met president Harding, dat zij hun pogingen voortzetten om in de staking der arbeidera der spoorweg- werkplaateen te bemiddclen. De werkgevera en werlcnomera der bruin- kolenmijnen in het Midden-Westen, Pennsyl- vanig, Indiana, Illinois, N. W. Virginig en Michigan zijn in principe tot overeenstem- mihg gekomen over de loOnsehaal. Alle mijnwerkers van Cape Breton heb ben Maandagnacht een staking geprocla- rneerd. Zij eischen het weer invoeren van de loonschaal van 1921. De leidtera der vakver- eenigingen verldaren, dat het werk to alle mijr nen van de provtocie Nova Scotia zal wor den stilgelegd. De Duitsche mijnwerkersbonden hebben nieuwe onderhandelingen met de mijneige- naars voorgesteld over ecu loonsverhoogmg. Wanneer dteze onderhan Mingen een bevmli- g<nd verioop hebben, dtoi is het te verwach- ten, dat het resultaat tavloed zal hebben op de kwestie van het overwerk, en dat het over work op 1 October a.a. weer zal worden to- 'gevoera. 1 —In Juli 1922 verlieten slechts 1396 Duit-x schers het land over Hamburg tegen 2120 to Juli van het vorig jaar. In Omsk, het bestuuracentrum van het Sovjet-Russische Siberie, werden 9 geeatelij- ken ter dood veroordekL De regeertogspresident Momm te Wies baden is door de totergeallieerdje Rijnland- commissie met Ingang van 16 Augustus van zijn ambt ontheven, aaar Hij bij de toddenten gedurende de demonstrates na den moord op Rathenau niet energiek genoeg zou zijn op- getreden. Het te Berlijn verschijnende Russische blad „Rul" bericnt, dat Enver Pacha volko- men is verslagen door de roode troepen en uit Turkerstan en Buchara naar Afghanistan Is teruggekeerd. Uit het Midnapoerdistrict to Bengalen worden groote overstroomingen gemeld Een oppervlakte van meer dan honderd vierkante mijlen staat onder water. De regeering heeft een dienst tot hulpverleening georganiseerd. Het personeel van de Union Pacific spoorweg is een staking begonnen. Vier trei- nen, die naar het Oostm waren vertrokken, zijn teruggeroepen. Naar de „Intransigcant" uit Turijn ver- neemt .zijn vereclieidene Fransclien, dte een uitstapje maakten to het Aoste-dal, to een ra- vijn gevailen, Er moeten een tiental elachitof- fera zijn. Het bekende socialistisch'e dagblnd' de ,,Avanti" deelt mede, dat de Rometosche edi- tie zal ophouden te verschijnen. In de commissie voor den buitenland schen handel te Moskou -begonnen voorberei dende werkzaamheden voor een Duitsch-Rus- sisch handelsverdrag. De algemeen staking to Itali5 heeft een schade veroorzaakt van 40 millioen lire. In talrijke textielfabrieken to Midden- en Noord-Beieren is een verkorting van den werktijd aangekondigd, to verbandi met het feit, dat d-e hooge doliarkoers het aantoopen van grondstoffen onmogelijk maakt. Prins Karl van Zweden en Prinses Inge- bo rg zullen op 27 Augustus hun zilveren .huwelijksfeest herdenken. De landarbeiderssiaking to Midd,en- Duitschland breidt zich van AnWam en Kas- sel uit over Barim en Hersfeld. De Italiaansche regeering heeft strenge straffen aangekondigd tegen de verkeersbe- ambten, die aan staktogen hebben deelgeno- men. Bij de spoorwegen alleen1 zullen 50.000 man wegens deelneming aan de jongste alge- meene staking, gestraft worden met uitstel van bevordering of zelfs ontslag. De staking in de Amerikaansche bitumi- neuze steenkoolmijnen is geeindigd door een vergelijk tusschen de mijneigenaars en de ar- beidersleiders. U-ilt Omsk wordt gemeld, dat dlaar 9 per- sonen zijn ter dood- veroordeeld wegens ver- zet tegen het in beslag nemen van kerkschat- ten. Htet aantal togeschreven werkloozen to Denemarken verminderde de vorige week met 671 tot 34.911 tegen 55.500 in dezelfde perio- de van het vorig jaar. Ter gelegenheid van- de plechtige teraar- debestelling van1 het stoffelijk overschot van Arthur Griffith te Dublin zal Michael Collins een oproep tot het volk ridden voor de een- heid van Ierland. Een telegram uit Toledo aan- de bladen meldt, dat daar Dinsdag om 9 minuten voor 2 een aardbeving is geregistreeiti op een af- stand van 2730 K.M. Binnenland. PERMANENT HOF VAN ARBITRAGE Voor het scheidsgerecht. tozake het geschil tusschen Noorwegen' en de Vereenigde Stat- ten is gisteren) de behandeltog van d'eze aan- gelegeniheid voortgezet. HET COLLEGE VAN 'B. EN W. VAN AMSTERDAM. Volgens de Tel. heeft wetboudter Vliegen het voomemen, na de behandeltog to deni raad van het voorstel inzake de reorganisa- tie van het lager onderwijs als wethouder te bedankeni en zich geheel te wijdieni aan zijn Kamerlidimaatsohap. Er zou in den raad een stro-oming bestaan om na het bedankeni van den heer-Mitogen het aantal wethouders op 5 terug te brengen In verband met dit bericht zegt de N. R. Ct. hertonereni wil er aan, dat het con-gres van dte S. D. A. P. met Kerstmi® van het vorige jaar op voorstel van het partijbest-uur de volgende reso-Iuti-e heeft aangenomen: „Het oongrea verklaart onvereenigbaar het lidmaatschap van de Tweede Kamer met het wethouderstinap van een dter vier grootste gemeenten; met het burgesneesterschap van een belangrijike gemeenite of -het lidmaat schap van Ged. Staten. In de beide laatate geva-llen wordt echter, met de omstandighe- den- rekening houdende, icdcr geval door het partijbestuur en den partijiraadi overwogen." ONDERSGHlEH-DiINO. Biji Kon. besluit van 7 dezer is beaoemd tot commandeur to de Orde van den- N-eder- land&chen Leeuw A. J. Callier, bisschop van Haarlem. DE WONINGBOUW EN. DE WONINGHUR'EN. Dte Nationale iWontograad ibceft de twee voligande adressen gezonden aan den M!toi&- ter van Arbeid: „'Het bestuur van den National-en Woning- raad heeft de eer het volgenldte onder de aan- dacht van Uwe Excellentie te br-engen. Alls gevolg van de hmirverhoogiugen der laatate jaren treedit het verachijinsel naar vo- ren dat de huren der oudere wontogen, daarm-ede bedoeld de wontogen wdke gieex- -ploiteerd worden zonder bijdrage to de an- u-uiteit, rdatief hooger zijn dan de huren d-er nieuwe vereenigings-wontogen, hoewel de laatate zondier ui-tzond'crtog tegen aan- zienlijk hoogere stichtingskosten wordeni ver- -kregeni en somtijds meer woongerief biedien. Ook komt het meermal-en- voor, dat to een bouwvereenigtog voor een ongeveer gdijk type woning een- versdiill-emde hunr moet worden gevraagd- Vooropstellen-d de wenschelijkheidl dat die Rtegeartog de huur d-er (oudere) wontogen bepaalt volgens een vast eysteem, van kracht voor allfe vereenigtogeni en voor alle wontogen, en erkemnend de billijkheid dte h-uurd-ers der oud-e, goedkoope wontogen ook iets te doen bijdragen to de lasten deh hooge re hu-ren van de meu-were woningen, achten wiji het tech billijk, dat aan de huurvexhoo- gingenl dor woning-eni eeni grens wordt ge steld' en lijkt bet ons de mcest juiste weg dat htervoor dezelfde limiet wordt gehandhaafd en dezelfde miaatataf aangelegd als de Huur- commissiewet stelt voor wouingen' van parti- oulieren. D'e huurdera van vereenigta-gswontogen beihoev-en niet to betere, doch mogeni ook niet to sltech-tere conditie worden geplaatst d!an de ihuurders van particuli-ere wontog-enl en waar de Regeering de Huurcommissiewet to- stelde om ongemotiveerde wtosten van de particuliere huiseigenaren -tegen te gaan en huuropdrijvto'g te voorkom-en, komt het ons voor on strijd te zijn met deze opvatttog ten opziohte van dte vereenigingswoningen met huurverhoogtog verder te -gaan dan de Huurcommissiewet toestaat, nl. 50 pot. bo- ven de hunr van 191'6. Bereids zijn in sommige gevailen die hurni der oude woningen met 100 boven dte huur van 1916 verhoogd. Op grond hiervan heb ben wij de eer Uwe Excellentie te verzoeken de huren der oude woningen niet hooger te stellen dan 50 boven de huur van 1916, hiertoe slechts geleidelijk over te gaan en eventueele hoogere huren in het komende ex- ploita tie jaar tat dlat peil te verlagen." Het tweede adres luidt: „Het bestuur van dten Nation-alen Wo- ningraad neemt de vrijheid de aandacht van Uwe Excellentie te vesitigen op de fi-nancieel nadeelige gevo-ligen-, welke dte woningbouw- vereenigingen ondervinden dteor de 'late vast- stelling dter Rijlksbij-dragen in dte annuiteit van de voorscliotten, welke aan de vereeni'gingen zijn verleend, overeenfcomstig de bepalingen van de Woningwet. Floewel de vereeni.gin*gen tijdi-g en voigens den eisch voldoende aan haar ftoandeele en adkntoistraitieve verplichtingen ten opzichre van Rijk en Gemieente, verloopt er geruimen tijd alvorens de vereenigingen de beschikking krijgen over de Rijksbijdrage in de annuiteit, welke ziji bereids voldaan hebben. Daar de bo'uwvereenigtogen het bedrag der annuiteit niet geheel uit eigen kasmidatelen kunnen voldoen, zijn wij-, in afwadhting van de uitkeering der Rijksbii-drage, genooaza-aM het ontbrekende gedeelte op te nemen bij- de gemeente of een credictinstelling tegen een rentevergoeding van circa 6 per jaar. Aangezien de uitkeering der Rij'ksbedraigen gewoonllijjki 6-24- maanldbn na de storting der annuiteit geschiedt, zijn vele vereeniginigen v-erplidit aanzienlijlke bedragen j aarlijks aan rente te betalen. Ingeval de bouwvereenigiqgen dte betalimg der annuiteit uttstellenl totaat zij1 de Rijksbij drage hebben ontvangen, vervallen ziji in een rentevergoedtog aani net Rijk van 6 pet. per jaar over het bedrag der aohterstal-uge am- nuilteilt. Kortom, welken weg de bouwvereenigin- gen ook volgen, steeds staan zij voor de ver- plichting rente te betalen waardoor haar ex- ploitatie-uitgaven respectievelijk de huren harer wontogen, verhoogd worden. Hoewel wij volkomen beseffen dat de vast- stelling der Rijksbijdrage door het Departe- ment van Arbeid steeds tijd zal vorden, waar- mede renteverlies gepaard gaat, vermeenen wij toch, dat de vereenigingen niet aanspra- kelijk mogen worden gesteld! voor dte financi eele schade, welke uit een te late vaststelling der Rijksbijdrage voortvloeit en verzoeken wij Uwe Excellentie een termijn te bepalen, bin- nen welken, na ontvangst van de betreffende aanvrage, de Rijksbijdrage zal worden uitge- keerd, met dien veratanae, dat, bij eventueele overachrijding van dien termijn, de bijdrage zal worden vermeerderd met een- rentevergoe ding van 6 pet. per jaar." BEZUINIGING INVALID1TE1TSVEK- ZE'KERING. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg em Omstreken iheefit -aan den minister van arbaidi geschreven: Het zal niet onbekend zijn, dat de ergernia van handel en nijverheid over het huidige stelsel van premicbetaltog voor de invalidi- teltsverzekenng door middel van- het p-l-akken Ivan zegeltjea aloemecn ia, en dat, merle ten- gewlge vain da steeds tvuatiger makiae, -die bezuiniging op elk gebied tot een dringeuden eisch maakt, deze ergernia tot een groote out- stemming ia gegroeia, vooral waar tot nu toe iflgrijpende maatregden om tot bezuinigtog op dat deel dter organisatic van de sodiale vcr- zekertog te geraken, achterweza zijn geblo v,en. Onze Kamer, wicr ledien uit <j9n - .ard hun- ner positie zeer vaak de klachtm van handel en Industrie over do huidige organisatie van de tovaliditeitsvcrzekertog vememen, nam dan ook met bijzondere tosteamiing kennis van de mededeeltog van Uwo Excellentie in de memorie van an'twoord aan de Eerste Kam'er op het voorloopig verslag over de begroo- ting van uw departemcnt voor 1922, dat bij u reeds sedert begin Mei j.l. het denkbedu to overwegtog' is, om de Invaliditeitswet zoo- danig te wijzigen, dat de lcntekaarten en de pr-emiebetahng dloor middtel van het plakken ven rentezegels komen te vervallen. Het zou onze Kamer bijzonder a'an'genaam zijn, van Uwe Excellentie te mogen veme men, of deze o-verwegingen reeds tot eenige oonclusie geleid hebben, en zoo ja, tot welke. Waar handel en industrie thans zoo zwaar door de malaise worden getroff-eri, mag zij iberecht verwach-ten, dat de noodige spobd bij het ontwerpen van1 de dringend noodige wij- zigtogen door de overhead betradht wordt. Intusschen begrijpen wijl volkomen, dlat het nog wel eenigen tijd zal duren. alvorens een nieuw stelsel van prentie'lietjitiug zal zijn togevoerd. Anderzij-ds mag naar de meening van onze Kamer niet longer getalimd wor den met het totstandbrengen van bezuinigin- gen, die reeds thans bmnen het raarn der thans vigeerende wet mogelijk zijn. Op de eerste plants 'komt dan naar onze meening to aanmerkiag beperiktog van het aantal Ra- den van Arbeid Het wil onze Kamer voorkomen-, dat to de ze richttog belangrijke vermtodertog van kosten ite bereiken zou zijn. Daamaast stel len wij: ons de vraag, of ophefftog van de funetie van secretaria en van bezoldigd plaa'tsvervangend' voorzitter van den Raad van Arbeid niet mogdijk zou zijn^ terwijl naar onze meening vendere beperfciag op perso- neellsuitgaven emstig onderzocht zou dienen te worden. MGR. CALLIER. Het gouden feest van mgr. bisschop Callier is gister te Haarlem zeer luisterrijk gevierd. De St. Bavo was versierd met groen en witte rozen, en aan de muren eg' pilarcn, hingen ontdlerscheidene banieren. Onder dc aanwezigen waren' o.a. d'e commissaris der Kontogto in 'Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Roell, de burgemeester, d!e heer C. Maar schalk en eenige vertegeniwoordigera van het gemeentebestuur. Ook waren vele geestelijke autori-teiten en' hoogw-aardigheidsbkleeders In groot omaalt aanwezig o.a. de vicarisHgene- raal mgr. M&lmann, 'plebaan L. C. k. A. Westerwiouldt. Toen de hooge jubilaris het kerkgebonw binnentrad, brachten de d'jizen- den aanwezigen eerbie-d'ig hun groet. De bis schop droeg- de pontificate H. Mis op, waar- xrij oa assistentie werd verleend door Mgr. Molmann vicaris-generaai, migr. T-askin, IMAARSCIE CQURAHT

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1