Alkmaarsche Gourant Persgesprekken met buitenlanders. JubllBum Buitensocietalt. Ftonderd DrtB en Twtotigsta iaargang, Woensdag 16 Angustus. F e u i 11 e t o n. Stormachtige hoogten. x*. ids. m. Meer dan ooit tevoren houdt men zich in deze dagen bezig met de verhouding van En geland tot Frankrijk. 'Ik deb een vertegenwoordiger van Engeland eens gepolst over die verhouding, en zijn ant- woora kwam op het volgende neer: Frankrijk heeft, dank zij onze hulp en later dank ziji de hulp van onze Amerikaansche vrienden, den oorlog niet verloren. Van een oorlog in den tegenwoordigen tijd kan men nooit een besliste overwinnmg of nederlaag met de wapenen verwachten, Men kan bier het goede Engelsche spreekwoord toepas&en „The bead I win; the tail you loose". (Dit hangt samen met het lotea door het werpen van een muntstuk, en beteekent vrij vertaald: Bij kruis win ik, bij munt verlies jij). Zoo juist heeft de Engelschman daarmede willen weergeven, dat ieder der belligerenten zichzelf tijdens den oorlog de overwinning toekent, maar zqpals reeds meer gezegd, bij achtte feitelijk eene besliste overwinning met de wa penen in een oorlog als dezen uitgesloten. Daarom had naar zijne opinie Engeland' ook een juiste pohtiek toegepast, door het „econo- mische" middel der blokkade in werking te brengen. „Mijnheer", bracht ik in't midden, „gij werpt u op-als beschermer van kleine naties; wanneer tijdens een luchtraid van Duitsche- vliegers de groote teen van een kind1 geraakt werd, dan stonden de couranten er vol van hoe schandalig onze Oostelijke buren oorlog voerden en thans vier jaar na den oorlog prijst gij Engeland om zijn wijshedd eene hon- gerblokkade toe te passen die millioenen en millioenen Duitsche vrouwen en kinderen het leven gekost heeft." Mijn geinterviewde werd na deze interrup- tie zeer emstig en verklaarde: „Een oorlog is versehrilckelijk en moet met alle middelen vermeden worden. Is die oor log er echter eenmaal, dan is m. 1. elk middel geoorloofd, om hem te winnen. Evengoed als ik die blokkade goedkeur uit dat oogpunt, evengoed kail ik mlj begrijpen, dat de Duit- echers zich verweerden met de duikbooten, die de'Engelsche schcepvaart onnoemelijke scba- de hebben aangebrachi" IM'aar wij zouden het hebben.1 over de ver houding van Engeland en Frankrijk. Enge land is een land, dat altijd in zijn geschieae- nis naar een evenwicht op het vasteland' heeft gestreefd, aldtis mijn geinterviewde, en het zal die politiek blijven volgen, want een even wicht van machten is voor Engeland een po litiebe levensbehoefte Nu is Duitschland op 't oogenblilc eeonomfech lam geslagcn, want al die groote uitvocren door de I age valuta geven maar een schijnwdvaart. Maar Frank rijk staat er ook niet al te best voor, dus tot op zekere hoogte zal Engeland het do vrije hand laten. Gaat Frankrijk echter te ver In zto streven naar de oppcrmacht op het Euro- peesch vasteland, dan zal het Engeland te- genover zich vinden om- het dat te betetten. Ziedaar de ged'achtengang van den Engel schen vertegenwoordiger. De conclusies, die Meruit to trekken zijn, komen hierop neer, dat inderdaad de Engelsch-Fransche vriradschap tijdelijk is, en dat Engelandi den oorlog niet begonnen is om de ideine naties te bescher- men, maar omdat Duitschland te sterk was naar Engeland's zip. Deze feiten zijn van al- gemeene bekendheid, maar door het boven- aangehaalde nog eens bijzonder duidelijk on- derstreept. Een al te zwak Duitschland kan Groot-Brlf- tanie echter evenmin nangenaam zijn, en bet Is daarom ook te begrijpen, dat Llovd George zich ongerust maakt over eene dallng der Duitsche mark, Immers in dike nieuwe da- ling treedt het dulddijker aan den dag, dat eene leening aan Duitschland! absolute nood- zaak wordt En het is niet prettig geld te leenen aan een land, dat zoo wankel staat als het Duitsche rij'k van thans. Toch vloeit nit diezelfde evenwichts-politiek een verlangen van de Engelschen voort, om de mark te siou- nen, Daar komt dan nog bij, dat bij een stij- genden markenkoers de Duitsche nijverheid minder scherp kan concurreeren. „U gdooft toch zeker niet, dat Duitsch land steeds lamgeslagen zal rjvea," vroeg Ik dan Jjphin 'Bull-vertegenwoordiger. Dat zeer zeker niet, antteoctfdne deze, maar het zal langen tijld noodig hebben om zich te faerstellen. Om pjijnlijUde situaties te venniijldten, gfeij ik nietop de kwesffe door wie cerder hersteh zoui zijn, Duitschland dan- well Franlmjk, maar vroeg hoe Engeland1 zich. zero gedragen tegenovar latere Duitsche expansie-pogingen De EmgelscMnan keek snij. aan alsof hij mij wilde vrajgein: of ik missdiien niet heele- maal goed bij 't hoofd! was, maar ik wees hem op het felt, dat voor l'S-70 niemand ooit aan Duitschuand als koloniseerende mogendi- heid .gedacht hadl, maar dat de DUifechers toch inderdaadi iefcs tot stand h adder, gehracht in die van nature zm- onvruchtbare of on- gunstig gelegen koloniSn. die't verworven had En toen de ommuchtbare of ongunstig gele gen kolonien hun niet meer genoeg waren, gingen zij betere koopen of pachten. ,yweily bei Mr. El., „thy may buy them again." (Ziji mogen ze weer- koopen.) Gemakkelijk kan dit gezegd warden. Im mers in diezem toestand1, en zelfs in. een igun- stiger toestandl dan raians in Duitschland heeracht is het toch geen kleinigheid om ko lonien te gaan. koopen. Toch bleek mij oyer t geheel genomen, dlat de Engelschen ni'et bepaald vijandig staan tegenover Duitsdhschlandi als koloniale mogendheid mits het miaar een kleine koloniseerende miachit blijjve. filet koloniale gesprek bracht ons alsrvan- zdt naar het Engelsch-Japansche verdlrag, dat met 1 Januari 1923 buitien werking zal treden. 0,p mijp vraag of de Engelschen het „gele igevaar" niet dUehten, haalde de ver tegenwoordiger van de Engelschen de schou- ders op. „Maan als de Japanners nu eens Neder- landsch-Indie aanvaflen," vroeg ik. Dan zijn Engeland en Amerika nog nooit zoo eensgezind geweest," antwoordde hij. Dit was aardig gezegd, en geeft na de uit- legging, die later* volgd'e den toestand zeer duMeliik en iuist weer. 'Kederlandsch- Indie, is een. hnug, die vara Japan lijdt naar het ont- zaglijlke rijke Britsch-Indie, en vandlaar ver- der naar het Western. Maar hebben de Japan ners eenmaal vaaten voet in) onze kolonien, dan zijn oak de Amerikaansche Philippijnen bedreiigd. welke gelegenheid de Vereemgde Staten niet zuTlea nalaton te gehruiken cm bun. lang gekoesterden wrok tegeu Japan te laten uitrazen. iNla nog eenige complimenierj over den ESaag en Sdheveningen in ontvanpst genomen te hebben, en na vele „shakehanas" verliet ik den vriendelijken zoon van Albion. Naar het Engelsch van Emily Bronte, door W. A. C. van Strien. 42) „I!k zal mijn avondmaal iini een1 ander ver- trek-gehruiken," zei ik. „Heb je niet zooiets als een huiskamer?" „iEen huiskamer I" echode hij spottend, een huiskamer! Nfcen, we hebben geen ihiuiskamers. Alls u niet op ons gezelschap gesteldi bent, is er dat, van den meesfer; en -als u niet van den' meestier houdt,- is er dat van1 ons." „Dan zal ik naar boven gaan antwoord de ik; wijs me een kamer." Ik zette mijm kom op en Mad en ging zelf wat meer melt Eaten. Oddest lUid gemor stond de kerel op en ging mij naar boven voor; wij- klommeu naar die zalderkamertjeshiji opende nu en dan eem deur om in1 de vertrekken te kijken die wij vocwbijl gingen. (Tlier is1 een vertrekzei hij ten slotte, ter- wijll hiji een wrakke plank op hengsels terug- wierp. Dat is igoed genoeg om een beetje pap in te eteoL Daar ligt een vrij heldere zak met koreni in xien hoek; als u bang bent om. uw mooie zijden kleeren vuil te maken, spreidt er dan uw zakdoek boven over uit." fdet vertrek was een soort van rommelka- 1897 16 Aug. 1922. Ter gelegenhieid van het 25~j arig bestaan der Buitensocietei't, waarvan de herdenking de vorige week Woensdag plaats had, ontvin- gen wniji van het bestuur (seci"etaris de heer S W. Amtz) de volgende mededeciingen. De tegenwoordige Buiton-sociteit, opge- richt 16 Aug. 1897, is te beeohouweu 'als een verheterde editie van de oude B. S1., die, een' 50'-tal jaren geleden, op initiatief van den heer Qhmstedt, werd opgerkht door eeni combinatie van Alkmiaarsche notabelen, waarvan. o.a. lid waren de heer em C. Bosnian, W. Br-uinvis, A. Siebert Coster, J Dido- zea, J. G^uwe, iMr. N. ;H. de Lange, 11. J. de Lange, J. J. Moleaaar, J. Nuhout v. d. Veen, J. C. Ohmistade, J. M!. de Sonnavillie, W. F. Stoel ien| 'H. J. Verhoeff. Den1 combi natie bracht een bedrag van circa 2500' bij- een! cm etichtte met behulp hiervan eeni eenl- voudig gebouwtje met veranda enl tudn, gele genheid gevend voor gezellig samenzijnin deni zomertijd en voor het B anhooren van de Zondagc.cc; rten van het reeds in 1867 ap- gerichte 8 "'jjk Muziekkorps; aan andere stadgemoo' werd toegestaan om tegem ecu j aai lijlcsche hetaling van f 5> Ed van de So- ciebeit te warden, zonder verder eenige redi- tcni te kimneni daen golden'. Toieni de erfpacbtetmnijn in 1897 afliep, zag men algemecnj het onvoldoende van den1 toestand in, en vereenigden zich cnbete be- atuursledeni met eemige mdere leden: met het doel om1 op het oude terrein aen behoorliik nieuw gcbouw te stichten' en de oude combi natie te doen overgaan in een koniuklijk goe.i- gekeurde vereeniging van stemhObbende - - oien met stafcuiten en reglement. Deze pogir- gen slaagden naar wensch, Als bestuursleck-n van do „Alkmaarsche Buiton-SocieteiE' wer- deni bemocmd de heeren1 H. J. Vonk (voorzit- tex), W. F. Stoel Jr. (socretaris), Mr. W. C. Bosnian (penningmeester), Ir. D. J. Bos nian, G. de Groat, Mr. N. 'H1. die Lange en Mr. EI. Boelmians ter Spill. Met nieuwe bestuur vcrkreeg van de ge- meente het erfpachtsrecht van; hot bedoelde terrein tegen een canon van 100 per jaar voor deni tijd van 29 jaar en 1-1 maandeni eni slaagde spoedig in de plaatsing onder parti- culiieren van eeni 4 pet. leening van 10000, verdeeld in obligaties van1 100, noodig voor de ovememing van de oude opstallen 300) de stichting van eeni nieuw ge- bouw, wiaarvoor eeni prijsvraag werd uitge- schreven. Op advics van de jury, bestaande uit de heercr O. Loman, G. N. Itz en1 A. de Groot, werd bekroond het ontwerp van den1 Leidschen architect 'HE. J. Jesse, waama de bour werd aanbesteed- op 26 M aart 1898 en daarna gegund aan den Laagstea inschrij- ver W. Swager voor 6400. Aan bdjkomem- de kosten werd drca f 2700 beta aid, de rest werd besteed aan aankoop biljart en verdere meubilair. Dank ziji de activiteit van den aannemer fcon, na verpachting van het buffet aan den heer A. Pijper, de Spcieteit reeds met Pimk- steren ip exploitatie warden gebracht em ein- de Juli feesjtelijik worden geopend met een concert van het Stedelijto Muziekkorps, on der leiding van deni heer J. M. Otto. Dat zij in een bestaande behoefte voorzag, Meek spoedig uit de toenaming van het aantal le- den1, dat het volgend jaar klom tot 310. Niet weinig werkten hiertoe mee de op Woensdag- avonaen gegeven extra-concerten van het Sited. Muziekkorps en van beroepskorpsen uit andere plaatsea. Bij de laatste Meef geen plaats onbezet. Deze gunstige toestand handhaafde zich tot het jaar 1906, het jaar, waaria de nieuwe stoomtram naar Bergen en Egmond werd geopend en aldus de gelegheid werd gcto- den oin voor weinig geld van het natuur- schoon aldaar te kunnen genietea. Het teden- ta i da aide toen tot 260. Verdere dating, gevolg van entree, over- lijden en bedanken bleef niet uit. Ook het op- treden van den nieuwen direcfeur van het St. M., den heer H. A. Maas, die 1 Januari 1909 in functie getreden, er spoedig in slaagde om het korps tot hooger peil te brengen, vermocht hierin geen verandering te brengen, het iedental slonk in 1912 tat 180. Een poging, in 1916 en 1917 aange- wenid om door een fusie met de Burgersociei- teit den toestand te verbeteren, teidide tot geen resltaat. Ook moest wegens gebrek aan geldmiddelen worden afgezien van den bouw van een pachterswoning, een leemte, die steeds meer werd gevoald. Het is dan ook niet te verwonderen dat, waar het Iedental steeds meer daalde, ook door do sharing van de Societeiit in de ge- wone wericdagen, het buffet geem pacht meer opbracht, het bezoek steeds geringer wterd, het biljart zelfs moest worden verkocht en in denzelfden tijd1 stammen in het bestuur op- gingen nu over te gaan tot liquiidarie of tot overdracht aan de gemeenten. Met een Ieden tal van 60, dat in 1919 werd1 genoteerd, kon de vereeniging niet worden in stand gehou- den. En zekc zou het hiertoe zijn gekomen, als niet in 1920 een gunstige wending was ingetreden door de verpachting. van buf fet aan den heer Th. Jorissen. Dank ziji de openstelling van de Societeit gedurende de zomermaanden dm geheelen dag, de verbete- ring van het meubilair, de verruiming van introductie, het geven van extra-concerten door korpsen uit omliggende plaateen enl de activiteit van den pachter steeg het Iedental aammerkelijfc, z66 dat nu 175 lectern zi],n inge- schreven ieni 9 Augustus j.l. -ter herdenking van het 254 arig bestaan een feestavond met bal-champetre kon worden gegeven, die druk bezochi werd en algemeen bijval vond. Het Bestuur hoopt en verwacht dian1 ook, diait binnen enkelo jaren het aantal ledten weer op het oude peil is gekomen, maar wijst er op dat dit lang niet void'oende is om gevolg te geven aan zijn voomemen om door "t en- gageeren van uitstekende beroeps-korpsen als anderszins die aantrekkelij.kheid1 te verhoogen Bedenikt men dat b.v. 4 concerten van de Haarfemsche Orkestvereeniging (dir. N. Ger- liart) tenminste op f 1500 komen te staan, dan is het duidelijk dat een Iedental van 500 ais wenschelijk minimum is te beschouwea. Men kan wenschep uiten, aanmerldugein1 maken, maar geen enkel besitluur zail in staat zijn om daaraan te gemioet te komen1 zonlder eem wlgevulde kas 'De Buitensodteit, die wdlcht Mj haar 50- jarig jubileum is overgegaan in een Volks- tuin door uitbreiding aan die aehterizijide, d.i. de zonzijde, met een detl1 van dten Middien- hour, plaats gevend van een. nieuwe muziek- ifent of-nis, biedt nog steeds een eenige ge legenheid om zich1 na eeni wandering m (ten cmvolpnezen iHbut te verpoozen, om op mm kostbare wijze te genieten van goede muziek, om de leden van vereenigiugea of oongressen aan welke door de Gemeente een conceit wordt aangdhoden, ie ontvangen, oni fami- liefeesten te" geven, enz. en is" daarom een Alktnaarsch belang. Toonti dam burgers van A.lkmaar, van1 welken stand' oak, door rui.me toetreding als iild, ook dat belang te willen bevorderen. De Alcmaria-combinatie won met 43 de match. Ven beide kanten werd enthousiast gespeeld, vooral van Vrone'9 kant. Na de rust maaktea beide elftallen elk 1 goal. Van Vrone werden 2 goals en van de Alcmaria-combinatie 1 geannuteerd. De Alc- maria-combinatie won dus met 4—3 de mach. Van beide kanten werd enthousiast gespeeld, vooral van Vrone's kant. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Gister had de heer D. Dirkmaat Sz. bet on- geluk met een schuit bloemkool te ztnken. Daar hij laarzen aanhad, was het hem niet mogelijk zichzelf te redd'en. Zijn geroep om hulp werd gehoord door de dienstbode van den heer A. Glas, die met nog iemand hem, hoewel bewueteloos, op het droge bracht. Na behandeling door den. dokter kwamen de levensgeesten weer terug en kon hij naar zijn woning worden getransporteerd. Heden is hij echter aan de gevolgen over leden. UIT STOMIPETO'REM IDe drie kennisdagen gaven aani jong en oud gelegenheid tot genot en vermaak, waar van ©ink gebrui'k gemaakt werd. Zomdag werdl \'66r caf Reuses ringsteken op fietsen gehOudenl, waaraan door 30 personen werd aeelgenomen. De uiitSlhg was: le prijs O. Comtnandeur ite Ursem; 2e prijs, J. Kohne, 3e prijs Jb. Flokstra, 4e prijs, Jh. Imrning, alien te Stompetoren. M'aandagmiddag hadden bdj het cafe van den,' heer Reuses Idnderspelenl piaats, waaraan 24 jongens en meiajes ideetoamen. De commis- sie zag hare moeite en opoffering ruiim- sdioots beloond! en verdient een woord van lof voor hare goede regeling en vlugge af- werking. Vele bdangstellenden woonden de vermaiken biji, waarvan de uitsllag was: le pr. Dieuw Imming, 2e pr. Geertje Schreuder, 3e pr. Jb. Schrjam, 4e pr. Lientje Hkxxnn, 5e pr. Theo Imimiing, 6e pr. Jb. iKialverhoer. Evenals vorige jaren; werd' Dinsdag handi- draveriji gehouden, welke werd opgeluisterd door Schermeers fanfarecorps. Hieraan na- men 12 raarden deel. Na vele mooie, 30ms spannmoe ritten werd de le prijs 60.) be ll a alti door Jomker van den heer C. Spaan te KoedSjk, her. de dgenaar, de 2e pr. 30) door Fien van den heer K. iMuis te fieiloo, ber. de eigenaar en de 3e pr. (/1'5) door Jan van den' heer Jac. Lorenz te Amsterdam, ber. Beekman. Nla afloop betufgden' de pi- keurs hunne insfemming met de regeling en beslissing van den handieapper, al scheeni de uiltslag aanvankelij'k niet ieaeirs goedkeuring te kunnen wegdtragen. t UIT BERGEN Aan de Algemeene Vlieg- en Automobiel- Maatschappij „Avam" te Amsterdam is vcr- gunning verleend om op Zaterdag, Zondag en Maandag, 19, 20 en 21 Augustus a.s., in deze gemeente met passagiers rondvluchten te maken. Het vorige jaar zijn door diezelfde maatschappij op dezelfde dagen aLhier rond vluchten gehouden. Ook thans zal, indien door de exploitatie over het terrein aan den Natteweg de beschikking wordt verkregem, dit als vliegterrein worden aangewezen. Het vliegtuig hetwelk zal worden gebezigd is een geheel meuw vliegtuig en zal ten dezer daged uit Hamburg aankomen op het militate vliegkamp Soesterberg, alwaar het nagezien en gekeurd wordt door de van Rijlcswege aan gewezen militaire keurmeesters. Door de pachters van de gemeente-lan- derijen, behocrende bij de gewezen boerderij aan den Kerkedijk alhier, is aan het gemeen- tebestuur het verzoek gericht tot vermindlc- ring van de pacht voor de nog Ioopende huurjaren (tot 1926). De herziening der pachtprijzen wordt verzocht. aangezien ten tijde der verpachting (in 1920) de prijzen. van voe en melkprodUcteen op een zeer hoog peil stonden, en deze thans aanzienlijk zijn ge- daald, terwijl te voorzien is, dat de prijsaa- ling nog zal toenemen. Provinciaal Meuws UIT SINT PANCRAS. Zondag j.l. speelde alhier S. D W. 2 van Oudorp een match tegen Vrone 2. 't Was een vrij geanimeerdea-'wedstrijd, waarin beide partijen elkaar niet veel toegaven. Toch was Vrone iets sferker dan S. D. W. De overwin ning was dan ook aan Vrone 2, en wel met 31. Dinsdag d.a.v. kon men genieten van1 een wedstrijd tusschen Vrone 1, die met 3 inval ids ufflowami em een- lAflcmiaria-combinatie. mer, dait sterk naar mout en graan rook; ver- schi'Mbnde zakken met die artikelen waren in het nomd opgestapeld en lieten in het midden een, groote kale ruimte open. „Wel miam!" riep ik uit, terwijl hem toormig aankeek, „dat is geen plaats om in te slapen. Ik ver lang mijn siaapkamer te zien." Siaapkamer!" herh'aalde hij op een toon vain spot. „U hebt alle slaapkamers die er zijn gezien dat is de mijne." IHIiji wees naar een tweede zolderkamertje, dlat alleem in zooverre van het 'eerste verschil- de dat er minder tegen de muren stond, en dat het een breed lag bed had zonder gor- diijnen, met een indigo kleurige gewaititeerde dfeken1 aan het eene eind. Wat heb ik met dat van Jou te maken?" antwoordde ik' „Bc onderstel1. dat Mr. Heath- criff niet boven in het huis wOont, wel 7" „OJ moet u die van Mr. Heathdiff heb ben riep hij uit ailsof hij1 een nieuwe oniddc- kilng deedi. ,jHiad u dat niet dadelijfc kunnen zegigan? IDan zou ik al die moeite niet ge- daan hebben en u gezegd hebben dat dit juist le eenige kamer is die u niet kunt zien hij houdt cfe altijd op slot en er is nooit iemand arnders dan Mj zelf." Je hebt een prettig hula, Joseph, kom ik mij1 niet weerhouden op te merken, „em aange- name bewoners! em ik denk dat al de waan- zin der wereld in mijn hersenen een verblijf gevonden had op den dag, dat ik rnljln lot met het hunne verbondi! Maar daar hebben we niu niet mee te maken er zijn andere vertrekken. Wees om's hemelswil. wat vlug en laat mijr ergens gaan zitten!" 'Hij antwoordde niet op die bewering maar slofte stuursch te houten trappem af en hield voor eem vertrek slil waarvan ik uiit dat sril staan en de betere kwaliteit van zijn meube- len giste, dat het het beste was. Eir was een' fcleed een goed kleed, maar het patroon was door het stof urigewischt een haarrii die met behangselpapier Sehaugen was, dat to Harden hing; een moode eiken bedstee met breede karmdjnMeurige gordljnen van nogal dure stof en modem maaksel; maar ze wareni blijkbaar op ruwe manier ge- bruikt: de franjes htogen in guirlandes, daar ze van hun xingeni gerukt waren en de ijzeren roe die hen laroeg was aan eem kant to een boog gebogen, en maakte zoo dat de draperie over len grond sleepte. De stoelen waren ook beschadigd; vden van hen emstig, en diepe insnijdingen misvomden de panee- len van- de muren. Ik trachtte mijn moedl te verzamelen om binnen te treden en' bezit te nemen toen' mijn gefc van een ginds aamkondigde ,,Ddf is de kamer van den' meester." •Mljin avondmaall was u'ntusschen koud ge- worden, mijn eetlust verdwenen en mijta ge- duld uifgeput. Ik stond er op om terstond een wijkplaats en middelen om te rusten te ont vangen. KERK-CONCERT. Bergen's Mannenkoor, onder leiding van den heer G. Anderson, gaf gisterenavond in de Rume-Kerk een herlialtog van zijn con cert van de vorige week. Hoewel de kerk niet weder geheel geyuld was, kan het aantal be- zoekers toch vrij bevredigend worden ge- noemd Ook nu weder kregen we van am mannenzang een goeden to druk, hoewel o. i. .er een zekere matheid over seboen te liggen. Enkele nummers, als^bijv. „Nimmer Nacht" en' „Ave Maria" wdren minder goed, anderen daarentegen als „die Vesper" veel beter ge- zongen dan de vorige keer. Over't algemeen kunnen de heeren tevreden zijn over dit con cert. Ook nu weder had men de medewerking van mej. Teunissen uit Alkmaar en van den heer Kooger ato organist Mej. Teunissen voldeed ons nu Veel meer en haar zang was'veel beter fa; verband met den tekst. Hoe mooi was bijv. het oud-Hol- landsehe liedje „Hoe leit dit kindeke" en' voor al daarin het „Nu, nu, nu". De nu goed be- heerschte stem klonk sober en lief in dit werkje. Ook haar andere liederen voldeden ons zeer goed. „Waar voor den dU'vel begon de gods- dientige oude „God beware onsDe Heer ver- geve ons! Waar ter wereld wou u dan naar toe? verwende, verve!ende nietsnnt! U hebt alles gezien. behalve Hareton's kamertje. Er is to het geheel'e huis geen andere plaats om in te slapen!" Ik was zoo boos, dat ik mijn Mad en zijn inhoud op den grond sl'ingerde; ging toen bovetn op de trap zitten, verborg mijn gelaa-t in mijn handen en schreide „Ach! Ach!" riep Joseph uit „Goed ge- daain, Miss Cathygoed gcdaan, Miss Cathy De meester zal over die gebroken potten strui- kelen en1 dan zullen we wait te hooren krijgen we zullen hooren waar het op staat. OnnuHe dolkop! u verdient van nu fot Kerstmis go- pijnigd te worden, om de kostbare gaven- van' God op zooto manlier tegen den grond te slin- geren in uw dalle buienMaar als ik mij niet vergis, zult u dat faumeur niet lang toonen. Etenkt u dat Heathdiff ztilke fraaie manirren zal verdragen Ik won maar dat hij u in dien toestand betrapte. Dat wou ik maar." Eta zoo ging hiji scheldend naar zijn hoi beneden, terwijl hij die knars meenam; en ik bleef to het donker. iDe tijd van nadenken, diie op deze dw.aze daad voligde, dwong mij; d'e noodzakerijkheid te erkennen, dat ik mijn trots bedwong en mijh toom bedwong en mij er toe zette zijitt gevolgen te verwijdleren. Een onverwachte hulp versdheen weldra to de ge- De heer Kooger begeleidde haar zangnum- mers weder heel juist en bescheiden op het orgel en speelde ook nu weer diezelfde solo- nummers op verdienstelijke wijze. UIT OUDKARSPEL. Bij de gehouden stemming op gister is voor de benoeming van. een lid van net bestuur voor de banne Oudkarspel met volstrekte meerderheid van stemm.en gekozen de heer M. Rootjes (iz. UIT LIMME'N. Bij uitspraak van Ged. Staten is aan oodler- staande personen van de Editing 1923 vrij- stelltog verleend wegens broederdienst P. Dekker voor good, G. Winder tijdelijk. UIT HEILOO. Een twintig-tal vereeni-gingen hebben een uiitinoodiging ontvangen: omi Zaterdag 19 Augustus, 's uamidoags 4 uur te Utrecht ter vergaderin-g te komen ter besprektog het 25- jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Ko- ningin to September 1923. Het slot van de serie-wedstrijden van de voetbaildub V. V. H. alhier beloofit a.s. Zondag belangrijk te worden. Meerdere clubs zullen zich met elkander meten De wed1- strijden worden met muziek opgeluisterd. TOE LAG EN UIT DE FONDSE'N VAN DE ALGEMEENE 5YNODE. De Algemeene -Synode der Nederlandkche Hervonnde Kerk, heeft to haar 107e verga- dering o.a. de volgende toelagea verleend uit hare fondsen; Uit het Fonds voor Noodrijdfende kerken en personen. a/Groote toelagen: Akersloot (classis Alkmaar) voor herstelltog van het kerkgebouw 250; Den Burg op Texel (classis Alkmaar) voor het verbouwen van de pastorie 4000; De Rijp (classis Alk maar) voor herstelliug van' het kerkgebouw 5000. Uit het Fonds tot verbetering der schraal- ste predikantstracternenienvoor 1923 aan Heer Hugowaard feliaseis Alkmaar) 350; Eieriand op Texel id. f 250: Oosfceread id. 350; Urk (diassna Htoorn) 200. Uit de generate kas: Eieriand op Texel (classis Alkmaar), voor onderhoud van die kerkelijke gebouwen 350. Obdam (classis Hoom), voor aflossing van de bouwschuki, aangegaan ten behoeve van herstel van kerk en toren 500. Biiitenland. DOORTASTENDE MAATREGELEN TEGEN PRIJSOP DRIJVING De Hongaarsche regeering heeft, ten einde den koers van de kroon, ook in het binnen- land, te doep stijgen, cp krachtige wijze met de prijsopdrijving den s+rijd "aangebonden Onder de kooplieden in het bijzonder onder de levensmiddelenhandelaren, werden raz zia's gehouden en zij, die niet to verhouding tot de koersstijging van de kroon de prijzen verlaagden, werden1 met opsluittog of verlies van recht tot handeldrijlven gestraft. Op den eersten dag van de razzia werden tegen 100 kooplieden gercchtelijke stappen oudemo- men. In de markthallen is voortdurend een vertegenwoordiger der rechterlijfce macht aauwezig, om de prijsopdrijvers onmiddellijk te oordaelen. Deze strenge matregelen heb ben een prijsdaling van 30 pot. tengevolge gehad. Het optreden en de bedrijvigheid der „Dc- viezencentrale" heeft in de kringen van da oppositioneele afgevaardigden groote tevre- denheid gewelct. Men verwacht, dat dte Kro- nenfcoers te Zurich nog tot 0.50 zal stijigm, hoewel ook d'eze ko6rs niet voldoende is voor de veel hoogere koopprijzen to het binnem- land. OPLICHTER EN VERVALSCHER. Aan den „Lokal Anzeiger" wordt uit Of fer burg een interessante "complicatie uit de zaak-Killinger bericht Toen het proces tegen von Killinger aan den gang was. werd door een deel der pens meegedeeld, dat die vroegere oppasser van den bekbagde, Rabectschlag geheeten; getradii had, zijn voormaligen superieur uit de voor- loopfge hechtenis te laten antvluchten. Thans is tegen Rabensdhlag echter een proces aan- hangig wegens bedrog, en daarbij is de juiste toedracht der zaak aan het licht gekomen. De nu eerst 22-jarige Rabenschlag, was na de ontbinding dei* marine-brigade Ehrhardt in zijn woonplaais Elberleld teruggekeerd, waar tegen hem een onderzoek wegens land- yerraad werd aanhangig gemaakt, daar men hem er van verdacht, Duitsche wapenen aan de Entente te hebben uitgeleverd, Na de ar- restatie van von Killinger, op grond van hulp- verleening bij den moord op Erzberger, ver- trok Rabenschlag naar Offenberg en kreeg op zijn aandringen van- hoogerhand verlof om von Killinger in de gevangenis op te zoelcen en hem levensmiddelen te brengen. Hij stelde zich toen in verbindtog met eenige personen', voomamelijk hooggeplaatste militairen, en't gelulcte hem om, onder het valsche voorwend- sel, dat hij geld noodig had voor de lichame- daante van Throttler, dien ik nu her ken de al3 een jong van onzen oud'eni Skulker; hij had zijn, jeugd op de Grange doorgebracht en was door mijn vader aan nu*. iHiiindley igegeven. Ik denk dat hij mij Ikendehiji druktte bij wijze van begroetinig zijini neus legem den mij-men -aan, en' haas/tte zich: toen om de pap te versltoden; terwijl ik van trede tot trede tastte, en zoo de ver- spreidde scherven verzamelde en met mijn zakdoek de melkspatten van de leuning wischte.( Ons weric was nauweMjks gedaam toen ik Eamshaws tred in de gang hoorde nrijn hel per took zijn staart to en drukte zich tegen den muur; ik sloop in den1 togang die het dichtst Mj was. De paging van den hond am hem te vermijden viel niet gelukkig uilt: dat giste ik uit een igehol de trap af en een lang- gerekt, erbarmelijk geh-uill Ik was gduldkiger, hij ging voorbdj; toad zijn kamer binnen en sloot de dieur. Terstond daar op kwam1 Joseph binnen met Hlareton, om hem1 naar bed te brengen. Ik had een schuilplaats to Haretons kamer ge vonden., era toen de oude rnijl zag, zeide hij „Er is nu ruimte genoeg in huis, zoowel voor u als uw trots, denk ik. Het is leeg en u kan het nui heelemaal voor u zelf krijgen en voor hem, die alrijd de derde is to sledht ge zelschap!" Wxndii wnnlgd.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5