DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 194. Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922. 18 AUGUSTUS Dit nommer bestaat nit 2 bladen ifooiiitemw»tsprijft bij rooruitbetaltna; per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.&0. Bewijsn. 6 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters n*&r Brieveo franco N.V. Itoek- en handelsdr. v.h. tlerins. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. ftedadio No. 33. VRIJDAG Ihrecieur: U. (iltAL MoofdreducieurTJ. N. AbliMA Buitenland. NA DE CONFERENTIE TE LONDEN. In tegenstelling met het oordeel, hetwelk is verschenen in de Fransche en Belgische pers, is bet staandpunt, in officieele kringen te Lon- den ingenomen, dat het voorstel, om controle uit te oefenen op de Duitsche mijnen en bos- schen, wel verre van eene zaak te zijni van' be- trekkelijk minder belang, er daarentegen eene is van het hoogste belang en men verklaart, dat het verzet daartegen van Brittannie op de conferentie der geallieerden door zeer voor- name redenen werd geboden. Uit politick oog- punt werd door Brittannie gevreesd, dat het overnemen der Duitsche mijnen en bosschen, die staatsij en geen bondseigendommen zijn, emstige verbrokkelende gevolgen zou kunnen hebben, waardoor de stabilitdt der Duitsche regeering nog meer zou worden geschaad. De Fransche politiek zou opnieuw eene emstige verdeeldheid tusschen Beieren en het overige deel van Duitschland hebben kunnen1 veroor- zaken. Zij zou zelfs den val der Duitsche re geering ten gevolge gehad kunnen hebben. Wat de geallieerden van Duitschland ver- langen is geld en eene tweede belangrijke re- den om te weigeren, toe te geven op dit voor- name punt was natuurlijk, dat alle deskundi- gen, behalve de Fransche, bericht hadden, dat Duitschland geen geld had. Llovd George trachtte eenvoudig de Franschen de werkelijk bestaande toestanden in deze zaak te doen in- zien. Hij kon er niet in toestemmen, den Franschen de controle te geven over een be- langrijk gebied in Duitschland;, torn de meer- derheid der deskundigen verklaarde, dat het oniwerp economisch onuitvoerbaar was, Het wordt twijfelachtig geacht, of de Fran sche Kamer, wanneer zi] wordt bijeengeroe- pen, bereid zal zijn een voorstel goed te keu- ren, hetwelk de meeste der geallieerde deskun digen verworpen hebben, daar het niet waar- schijnlijk was, dat dit het geld zou voortbren- gen, hetwelk Frankrijk noodig heeft. In offi cieele kringen wordt herhaaldelijk spijt te ken- nen gegeven, dat Poincar6 alleen onder de ge allieerde geaelegeerden het edelmoedige aan- bod. door Lloyd George op het einde der con ferentie gedaan, niet kon aannemen. Dit aan- bod omvatte, naar men zich herinnert, de vol gende vier punten, In de eerste plaats steunde de Britsche pre mier het voorstel, gedaan door Schanzer, den Italiaanschen minister van buitenlandsche za ken, dat de geheele bespreking verdaagd1 zou worden, tot de verschillende 1 arid en hunne on- derhandelingen met de Vereenigde Staten tot fundeering hunner schulden hadden ten einde gebracht, hetwelk op het einde van het jaar het geval zou kunnen zijn. Ten tweede stelde Lloyd' George voor, dat de kwestie. of er een moratorium zou zijn of niet, zou worden beslist door de Commissie van Herstel. Ten derd'e stelde hij voor, dat de waarbor- gen, door de garantie-commissie verlangd en door de Duitsche regeering aan-genomen, ter- stond in werking zouden treden. Ten vierde beloofde hij, dat Groot-Brittan- nie geene eischen zou indienen tegen de geal lieerde schuldenaars tot betaling van rente of kapitaal voor de bijeenkomst, die, naar was voorgesteld, op het einde van het jaar zou plaats vinden. Volgens een bericht it Parijs zal aan de Duitsche regeering verzocht worden, een ver tegenwoordiger te zenden tot het voeren van onderhandelingen met de Commissie van Her stel, om het betalingsvermogen van Duitsch land uiteen te zetten, zoodat eene beslissing wellicht eerst de volgende week zal kunnen worden genomen. In officieele kringen te Berlijn is to't nu toe van zulk een op-roeping niets bekend. De mo- gelijkheid bestaat echter, dat alsnog eene rechtstreeksche uitnoodiging aan Duitschland gericht zal worden, daar het, naar bekend is, volgens art. 234 van het vredesverdrag in be langrijke kwestie uit billijkheidsredenen ge- hoord moet worden. De Belgische ministerraad heeft gister ver- gaderd ter bespreking van de gebeurtenissen te Londen. Na de zitting werd het volgende communique uitgegeven ?,De premier Theunis en de minister van buitenlandsche zaken Jaspar hebben rapport uitgebracht over het verloop der conferentie van Londen en over den toestand, die daar- door is .ontstaan. De ministerraad heeft de bonding der Belgische gedelegeerden volko- men en met algemeene stemmen goedgekeurd en hun geluk gewenscht mget hun onvermoei- de pogingen om de Entente in stand te hou- den, daar de regeering van oordeel is, dat de Belgische buitenlandsche politiek zich op die Entente moet baseeren." De ..Libre Belgique" voegt aan dit commu nique nog toe, dat de ministerraad zich ook hepft bezig gehouden met de instructie - voor den Belgischen vertegenwoordiger in de Com missie van Herstel. Het blad acht het waar- schifnliik, dat Delacroix opdracht zal: krijgen om in zake de kwestie der schadeloosstelling een oplossing voor te stellen, die in overeen- «tprnmino' is met die, welke Theunis te Londen Uppff verdedigd. DE TOESTAND IN IERLAND. De Iersche rebellen hebben De Valera tot hun opperbevelhebber benoemd. Zij willen zich in het, gebergte terugtrekken voor een langdurige guerilla. Gister werd een reeks door de Vrijstaters behaalde successen gemeld. De Vrijstaters heroverden Dundalk; de rebellen trokken zich terug in de bergen tusschen Dundalk en New- ry. De Vrijstaters rukten over een uitgestrekt terrein voorwaarts; zij, nestelden zich in het Blackwaterdal van het graafschap Waterford naar het Westen en namea Mallow, Fermoy en Mitchelstown, alle drie steden van groote strategische beteekenis. Het draadloos Marconi-station te Clifden, in Connemara, is van rebellen gezuiverd. Ver- wacht wordt dat het station gister zijn werkr zaamheden zou hervatten. De Vrijstaters land- den twee afdeelingen, die convergeerden op Clifden. Na een geveent namen de rebellell, de vlucht met achterlating van vier man aan ge- vangenen. Een sterke garde Vrijstaters is thans in het bezit van het station. Generaal Michael Collins verklaarde in een interview, dat de voomaamste tegenstandi der ongeregelde troepen thans zoo goed! als ge- broken is en dat hij verwachtte, dat de mili- taire operaties in het Zuiden binnen veertien dagen geeindigd zouden zijn. Gevraagd wan neer verwacht kon worden, dat het niieuwe parlement zou bijeenkomen, zeide hij, dat hij de regeering kon adviseeren, dat wat d'e - ml- litaire positie betreft, het nieuwe parlement kan bijeenkomen wanneer men wil. HET DUITSCHE MORATORIUM. De Commissie van Herstel zou gisteren vergaderen en dan waarschijnlijk de Duit- schers hooren, gelijk bij het verdrag voorzien is. Zij zail niet vodr hedlea 'haar anitwoord ge ven. De Fransche regeering is bereid te hande- len volgens het besluit van de Commissie van Herstel, maar indien dat een onmogelijk be sluit is en niet overeenkomstig de bililijkheid en indien het in strijd mocht zijn met den geest, zoo niet met de letter van' het verdrag, door met name te weigeren het onbetwistbaar in gebreke blijven van Duitschland te consta- teeren, dan zou het Fransche kabinet, zijn vrijheid van handelen hememend, op eigen initiatief de economische en financieele con- trole-maatregelen toepassen, welke het over eenkomstig de Fransche voorstellen te Lon den zou noodig achten. BEIEREN EN DE DUITSCHE REPUBLIEK. Da besprekingen van de partijeommissies over de met Berlijn te sluiten overeenkomst hebben Woensdagavond niet tot een beslis sing geleid, aldus bericht de Tell. Woensdagmorgen verschenen in den Land- dag een aantal aanhangers van de zooge- naamde vaderlandsche vereeniging uit het Oberland en verlangden verwerping van de Berlijnsche voorstellen, aftreden van het tnir nisterie en ontbinding van den Laaddag met nieuwe verkiezingen. De stemming in de coa- litiepartijen maakt een crisis door. In kringen van den Landdag rekent men op een ontbin ding van dit lichaam en de „Munchener Neueste Nachrichten" beweert, dat een dus- danige ontbinding bijna niet meer te vermij- den is. In ieder geval kan reeds worden ge- constateerd, dat de overeenkomst niet meer op onverdeelde sympathie aanspraak kan ma- ken. Het orde-bloc rteeft Woensdag een ver- gadering gehouden waarin werd geprotes- teerd tegen de Berlijnsche voorstellen. Het bestuur van de Beiersche midden- standspartij heeft met algemeene stemmen verklaard, de Berlijnsche overeenkomst on- aannemelijk te achten. Het bestuur van1 de Bei ersche volkspartij heeft zijn beraadslagingen nog niet geeindigd. Waarschijnlijk zal de Bei ersche Boerenbond zich bij het besluit van de middenstandspartij en de volkspartij aanslui- ten. Het onafhankelijke LandidagHd Schuler, die verantwoordelijk redacteur is van een1 onaf- hankelijk partij-orgaan, is gearresteerd in ver- band met een artikel in dat blad, getiteld „Verborgen wapenen en de arbeiders Tegen hem zal een proces wegens landverraad en verraad van militaire geheimen worden aan- hangig gemaakt. Onder de arbeiders heerscht over deze arrestatie groote opwinding. Ook de Beiersche VoUkspartiji heeft die Ber lijnsche overeenkomst verworpen en verklaard, dat de overeenkomst van 1 Augustus 1922 niet allies bevat, wat moet worden verlangd voor de waarborging van de zdlfstandigheid van de souvereimiteit van Beieren. De patrtij- oommissiie zal echter trachten de bestaande bezwaren uit den weg te ruimen en adit het vanzelfsprekendl, dat tot dien tijd de verorde- ning der Beiersche regeering vaii' 24 Juli van kracht blijft en dat de strijd voor de spoedige opheffing der beschermmgswetten en de waar borging en uithrtiding der Beiersche souve-. reiniteitsrediten wordt voortgezet. DE TOESTAND IN ITALIe. De Messagero" meldt dat er te Mantua vrij emstige inddenten tusschen een groep Volksarditi en fascisten hebben plaats gehad. DE GRIE'KBN CONTRA DE TURKEN. Gister kwam er een Britsch draadloos be richt, waarin melding wordt gemaakt van gruwelen, gepleegd bij de deportaties van Grieken dbor de Turken en waarvan de medle- deelingen afkomsjfcig zijn van de Amerikaan- sche Ethel Thompson, die ze opzond aan her British Armenian Committee. DE GRIEKEN IN THRACIS. De overeenkomst in zake de neutrale z6ne bij de TsjataldSja is geteekend. Bepaald wordt, dat de geallieerde en Grieksche troe- pe ntien K.M. van de demarcatielijn zullen te rugtrekken. De Grieksche hoofdmacht trekt terug achter de lijn RodostoMidia; de Grieksche posten langs de demarcatielijn wor den door gendarmerie vervangen. De vertegenwoordiger der Turksche natlo- nalistische regeering te Constantinopel over- handigde aan de geallieerde commissarissen een nota, waarin o. m. het volgende wordt ge- zegd: „De groote Nationale Vergadiering pro- testeert met de meeste kracht tegen het auto- noom verklaren van het bezette deel van Klein-Azie en tegen de plannen van de Griek sche autoriteiten, welke in strijd zijn met de onaanvechtbare beginselea van het volken- recht.t Zij hoopt, dat de groote mogendhe- den' Griekenlana zullen dwmgen, zich te ge- dragen overeenkomstig de voorsoiriften van het internationale recht en de gewoonten wel ke tusschen beschaafde naties gebruikelijk zijn. De Grieksche regeering heeft de lidding 1923 gemobiliseera, meldt een bericht uit Berlijn. De vertegenwoordigers van Itali5, Frank rijk en Engeland hebben aan Balfhazzy een collectieve nota gericht, waarin zij protestee- ren tegen de autonoom-verklaring van Jonie. EEN GESCHIL MET ENGELAND IN TUNIS. Tusschen Frankrijk en' Engeland Is een ge- schil gerezen in verband met de rechtspositie van de kinderen van Britsche onderdanen in Tunis. De Fransche regeering heeft nu gewei- gerd deze kwestie aan arbitrage te onderwer- pen. Londen had van tevoren Parijs gewaar- schuwd, dat indien Frankrijk het Britsche voorstel tot arbitrage zou verwerpen, de Brit sche regeering de kwestie aan den Raad van den Volkenbond zou voorleggen, die haar op zijn beurt naar het Permanente Hof voor In ternationale Justitie verwljzen kan. Poincar6 schijnt nu te Londen te hebben verklaard, dat hij er niet in zou toestemmen indien neutralen zitting zouden hebben in een scbeidsgerecht-in zake een Fransch-Britsch conflict. Naar aanleiding daarvan merkt de „Dailv Telegraph" op, dat Frankrijk als lid van den Volkenbond verplicht zou zijn diens arbitrage te aanvaarden indien1 Groot-'Brit- tannie officieel en formed de interventie van den Bond mocht inroepen. VERDACHTE PERSONEN TE WEENEN GEARRESTEERD. Naar het W. B. uit Weenen meldlt, zijn, op grond van aanwijzingen aan de politie ge daan over een z.g. Ptvfsch van „zwartgde le- gitimisten", huiszoekingen gedaan in eenige magazijnen. In het gehcel werden acht jon- gens van 16 tot 20 jaar aangehouden; skch'ts enkele wapene werden gevondien. De jongens venklaarden, d'at de samenkomsten' niet plaats hadden om een omwenteling voor te bereir den, doch slecb'ts ter verdediging van een door communisten voorgenomen Putsch. KON1NGIN MARIA VAN JOEGO- SLAVIe OP HET POiLITIEKE PAD. iDe jonge koningin- Maria de Roemeen- sche prinses, die voor enkele maanden met koning Alexander 'in het huwelijk 'trad' scliimt ook poHtieke ambities 'te 'hebben, naar de Balkan-correspondent van' de Tel. bericht. Volgens den „Pecser Est" tracht de koningin tot een eindelijke verzoening van Serven en Kroaten te kornen. Aanleiding tot dit voor- nemen1 was de omstandiigheid. dat het kro- ningsfeest van toning Alexander om redenen van binnenlandsdi-politieken aard, dat is te zeggen, wegens de onverzoenlijke houding der Raditsj-partij, nog niet kon gevierd worden. De koningin schijnt haar gemaal er thans toe te willen bewegen met de Kroaten tot een be- vredigende overeenkomst te komen; zij' moet de stich'ting eener Servisch^Kroatische mo- narchie beoogen, waarvan Jt Kroatisch deel een eigen parlement en een eigen regeering zal bezitten. Pasitsj schijnt zich evenwel te gen dit plan te verzetten, daar hij bij1 verwes zen'lijking daarvan' verbrokkeling van dlen staat voor onvermijideldjk houdt. Deze paleis-poli'tieke onthulilingen d'ienien wel met net grootste voorbehoud aanvaard. HlET PiROCES TEOEN DE RUSSISCHE SQC.-REV. De conferentie van het Bureau der Tweede Internationale heeft om een resolutie aange nomen, waarm geprotesteerd wondt tegen het vonnis van de recntbamk te Mostou, gevolgd door een oproep aan de arbeiderisorganisaties om hun protesten' te hemieuwen, ten einde de in vrijheddsstelling der veroordeelden te be- werkstelligen. Voorts werd een resolutie aan genomen, waarin sympathie wordt betuigd aan het Italiaansche proletariaat in zijn strijd tegen het reactiomnaire regime der fas cisten. DE RAMP TE FUTZIG. Naar aanleiding van het ongduk te Put- zig, waarvan wij gister melding maakten, wordt nog gemeld, dat de teiweridng der ontploffing verschrikkelijk was. Hlet was fei- telijk de bedoeling van de vliegers geweest, den bom in het water te laten vaJlen, doch zij hadden den afstaod verkeerd geschat, waar door de 'bom juist te midden van de toe- schouwers viel, hetgeen tevens het bijzonder groote aantal dooden en gewonden verklaart. Uit Danzig zijn doktoren te hulp gekomen, om de talrij'k zwaar gewonden te verplegen. Het tooneel' van de ramp bood een verschrik- kelijken aanblik. Eenige zwaar gewonden zijn reeds overieden. Een later telegram melldt: Het ongeluk op het Poolsch'e vliegterrein te Putzig heeft th'ans reeds dertien slachitof- fers geeischt, w.o. de adjudant van de Pool- sdhe legerinspeotie. Bovendien liggen er nog vijftien gewonden op sterven. De vliegar, die het ongeluk veroorzaakt heeft, was geduxen- de den oorlog in Duitschen dienst. Hijl moest ter beveili'ging van zijn leven in hechtenis worden genomen, daar hij uit veriwijfeling zedfmoord wilde plegen. SPANJE 'EN MAROKKO. De president van den Spaanschen minis terraad spreekt het gerucht tegen, als zou de minister van binnemandsche zaken zijn ont- slag hebben ingediend en spreek't categorisch ook alle tendentieuze beridxten tegen, die be- weren, dat Frankrijk aan Spanje moeilij'khe- den zoiui hebben in den- wsg gelegd in Marok- ka. TWEEDE BELGISCHE BINNENSCHEEPVAARTCO'NO'RES. Zooals reeds gemeld, werd deze week te Gent het Tweede Belgische Binnenscheep- vaartcongres gehouden. Behalve de heerea H. Bax Jr. en A. A. Kleija uit Dordrecht en M. v. d. Sleen van het Onderwijsfonds, waren ook nog aanwezig de heeren Jansen en Lindr sond van den R. K. Bond van Transportarbei- dera. i Na de opening van het Congrea door den voorzitter, Pater E. P. v. d'. Haute, werden de Nederlandsche veriegenwoordigera onmid- dellijk in de gelegenheid gesteld eveatueele mededeelingen te doen. Namens den R. K. Bond' van Transportar- beiders sprak de heer Lindson. De heer M. v. d. Sleen van het Onderwijs fonds gaf een uiteenzetting van de werkwijze van deze sitichting in Nederland. Veal belang- steliing bestond op het congres voor de wij- ze, waarop de Binnenvaartscholen van het Onderwijsfonds het leerplan gcregeld is. Het Onderwijsfonds had op het Congres een kledr ne tentQonstelling ingericht van eigen leer- middelen, atlassen, leerboeken, enz. Behalve de kwestie van het lager- en vak- onderwijs besprak het congres de arbeids- Den tweeden dag van het congres werden voorwaarden in die bimnensdheepvaart. de verschillende vraagstukken in commissies behandeld. Een aantal belangrijke besluiten werd genomen, welke voor de toekomstige samenwerking tusschen de Nederlandsche en Belgische organisaties van veel belang zul len zijn. O. m. werd besloten tot het instdlen van Studiecommissies, welke later rapport zullen uitbrengen. Voor de studiecommissie inzake het Schippersonderwijs werd besloten den heer G. de Jong, voorzitter van het On derwijsfonds te Amsterdam, uit te noodigen hierin zitting te nemen als vertegenwoordiger van de Nederlandsche organisaties. Den derden dag werden de genomen beslui ten vastgesteld. Eenige Belgische volksveite- genwoordigers voerden nog het woord en zegden alle steun tot verwezenlijking der p lannen toe. Een boottocht, aangeboden door het ge- meentebestuur van Gent, besloot het congres. De Nederlandsche afgevaardigdem vertrok- ken daarop naar Antwerpen, waar hen door het Bestuur van den Chr. Bond van Haven- arbeiders aldaar een boottocht werd aangebo den. 'KORTE BER'IQHTEN. IHet pantserschip „Alphons XIII" een kruiser en een kannoneeiboot hebben Dar- drius gebombardeerd. Vele eskaders vlieg- tiugen bombaardeeren vooriidurend de tost van Albucemas en de streek waar de moor- denaars van kolonel Laquetty zich schuil hou- dien. Te Sandusky (Ohio) zijn schoten gewis- seld tusschen spoorwegwach ters en stakers. Stone, de voorzitter van den machinis- tenbond, heeft 'de leden van zijn bond, die op de lijn van Santafe zonder machtiging het webk hebben neergelegd, aangezegd, dat zij: onverwijild weer aan den aibeid moeten gaan, zoo zij hun betrekking niet willen verliezen. Gistemniddag begroette de RijkBminis- ter van posterijen, Giesbei:ts; in het Postmu- seum de deelnemers aan de Internationale te- legrafistenrwedstrijd en tort daarna het In ternationale Congrea van Post- en Tdegraaf- personeel. Zooals een persbureau medfedeelt, heeft de vroegere kroonprins op Wieringen pen soonlijke herinneringen uit Duitschlands „,Heldenkampf" geschreven, die binnenkort, voorzien van tailrijke kaarten, in boekvorim zullen verschijnen. Het aantal arbeiders, dat den dood heeft gevonden tengevolge van het ongeluk op dien Anhalter Bahnhof te Berlijn is gestegen tot 10. Gall, dte president van de Hongaarsche Nationale Vergadering is afgetreden.. De Daily Telegraph bericht, dat alle Britsdie onderdanen uit de sovjet-republieken Georgia en Azerbeidschan zijn uitgewezen. In dd Petersburgsche spoorwegwerfc- plaatsen is voor korten tijd de eerste locomo- tief na de revolutie vervaardigdi voor 75 milli ard sovjet roebds. Te Showbridge bij Quebec is, naar de „Times" meldt, Woensdag een- Joodsch jon- gensweeshuis afgebranld, waarbij twaalf per- sonen, onder wie een der verplegers, zijh vrbuw en twee kinderen, zijn om gekomen. Van de 60 weezen worden nog 8 vermist. 'De Japansche regeering stel in een nota aan Sovjet-Rusland! voor, de Russisch- Japansche onderhandelingen wederom te Dairen te houden, zij verwerpt het voorstel van Rusland om de besprekingen te Tsjita of Tokio te doen plaats vinden. Op 14 en 15 Augustus zullen te Karsls^ bad conferenties plaats vinden aan welke de besturen en de vertrouwensmannen der bdde joodsche conservatieve partijen in Slowafcije en Sub-Karpathisch Rusland zullen deelne- men. De vervoerscapariteit der Poolsche spoorwegen is dit jaar met 20 pet. vermeer- derd. In' de Vereenigde Staten zijn ongeveer 7000 wagons aangekocht. De bebende Iersche priester Bernard Vaughan- is Woensdag naar een ziekenLuis te Sheffield overgebracht. Hij lijdt aan een gedeelteliike verlamming. Zijn toestand is zeer emstig. Gemeld wordt, dat binnentort verschei- dene oorlogsschepen naar de scheepswerven zullen worden overgebracht om te worden gesloopt. Wahabi-Bedoulnen dfedten een aanvat op Arabieren in de burnt van Amman. Britsche vliegmachines deden een' tegenaanval en brachten den Bedoulnen zware verliezen toe. De Londensche minister van Binmen- landsche Zaken heeft medegedeeld, dat hij geen termen kan vinden om' grade voor te stellen voor Allaway, den moordenaar van Bournemouth. Volgens het bestaan'de voorne- men izal die terechtstelling 'e Zaterdags om acht uur in de Winchester gt\ angenis plants hebben. De onderstaatssecretaris van het rijks- mmisterie van Verkeer, Stieler, opende gister een zitting van den rijksspoorwegraad met een rede, waarin hi} verklaarde, dat de Duitsche rijksspo'orwegem zich gedwongen zien, het goederentarief met Ingang van 1 September a.s. met 50 te verhoogen. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de a1- gemeene staking d'aar is geeindigd1. Naar de „Vofcsische Zeitung" van be- trouwbare zijde vemeemt, is to Berlijn het be richt ontvangen, dat op het slagveld in Tur- kenstan eenige weken gelcden onder een groot aan'tal andere gcsneuvelden het lijk van Ever P'asja is gevonden en herkend. Sovjet-Rusland heeft voor de hongeren- den in de provinde Odessa een serie postze- gels uitgegeven van 250, 500, 750, 1000, 5000 en 10.000 doebels. Binnenlaiid. PERMANENT HOF VAN ARBITR,\GE. Voor het scheidsgerecht inzake het geschil tusschen Noorwegen en de Vereenigde Staten is gisteren de behandeling van deze aangele- genheid voortgezet. PROVIINCIALE STATEN. NDORlD HOLLAND. IHet lid der iStaten de heer P. H. L. J. Lom- men heeft de volgende vragen tot Gedeputeer- de Staten gericht 5 1Kan door 'Gedi. Staten: worden medege deeld. in welk stadium het provinciaal we- genplan verkeert? 2. Adh'ten Ged. Staten den tijd niet geko men, belangrijk meer dan tot heden het geval was, geldbn uit de provindale kas aan" te vragen voor aanleg, verbetering en ondferhoud van" alle wegen in die provincie (met uitzon- dering van de rijkswegen) welke voor het ver keer van- meer dan plaatselijk belang zijn? Hlet antwoord van Gedq>uteerde Staten luidt als volgt: 1, De hoofd ingenieur-d irecteur van d'en provincialen waterstaat heeft voor eenigen tijd een overzicht ingezonden van alle wegen in deze provencie, met vermelding, welke daarvan z.i. voor het doorgaand verkeer in het gewest van beteekenis zijn en welke meer in het bijzonder van plaatselijk belang moet worden- geacht. Dit overzidit is bij Gedepu- teerde iStaten In onderzoek en vormt inmid- delis een leidiraad voor hun beslissingen en subsldieaanvragen of vefzoeken om andere maatregelen ten' behoeve van wegverbeterin- gen. Van een bepaald „provindaal plan" kan echter op dit oogenblik nog niet worden ge- sproken. 2. IDe toestand van vele wegen'in de pro- vonde eischt, ook naar het oordeel van Ged. Staten, verbetering. Zij zullen echter de vraag, of de provincie bijl de heerscfaende min der gunstige economische toestanden voor die verbetering belangrijke bijdragen beschik- baar zal willen- en1 kunnen stellen, eerst aan het oordeel van de vergadering der Staten kunnen onderwerpen na afloop van het on- derZoek, bedoeld) -in het antwoord op de eerste vraagj DE KABINETSCRISIS. Volgens de Residentiebode hebben de ka- tholieke en de anti-revolutionnaire partij zich met het door minister Ruys de Beerenbrouck ontworpen regeeringsprogram vereenigd. Iiet antwoord van de christelijk-historische partij verwachtte men gisterendit zou ook niet af- wiizend zijn. De zegsman van het blad vertelde, dat het tot nu toe gevolgde subsidiestelsel geducht is herzien, en ook andere uitgaven, hoe dringend noodzakelijk die ook waren, voor een groot deel zijn gesnoeid. Het verba al van het „Handelsblad", als zouden de formateur en de geheel rechterzijde zijn gezwicht voor den heer Colijn, is vol gens den zegsman van de Residentiebode" onjuist. Gemengd Nienws POLITIE EN BRANDWEER. De hoofdeommissaris van poiltie te Am sterdam, de commandant van de brandweer

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1