Paardenmarkt Maandag4September'22 JwinK GROOTE Een luttele uitgave PUP TAB AK op hebben van, alle kiezers, die het recht hebben om rte stem-men. De Sovjet van Peteograd is een proces begonnen tegen de beide offideele organen, de „Krasnaja Gazeta" en de „Prawda, we- gens bet verspreiden van valsche bericbten, die een paniek kunnen teweegbrengen. Binnenlaiid. TA'BAKWET. De minister van financien, gelet op art. 85 der gewijzigde Tabakswet (St.hi. 1921 no. 712), trengt ter kenns van belangheb- benden en van de ambtenaren der accijnzen, dat tot verlbruik bereide iabriek nog tot 1 November a.s. in bet vrije verkeer niet voor zien van zegels zal mogen worden veriocht, te koop aangeboden. afgeleverd of ten ver koop in voorraad gehouden, voor zoover aani- nemelijtk kan worden gemaakt, hetzij dat daarvan volgens art. 83 dier wet aangifte bij den ontvanger is gedaan, hetzijl dat daar van na het in wenking treden der wet de ac- djns is betaald. De mspeeteurs der actiio- zen zijn tot dien datum bevoegd maatregelen te treffen waardoor het vervoer van de hier- vorenbedoelde tabksflbrikatem met een door de ontvangers der accijnzen af te geveni ge- leibiljet mogelijik wordt gemaakt. ©inn em den hiervorengenoemden termijn blijft de losae verkoop van si-garem ook ui't van zegel voorzien© venpakik-ingen- van 25, 50 en 100 stuiks en voor zoover weteilijik toegela- ten in verpakikingen van 250 stuiks, algeimeen geoorloof-d, mits bet op de verpakking voor- komende belastingzegel, dadelijlk nadat die verpakking ledig is, wordt vernietigd door verwijdering van het 'zegel of althans van dat gedeelte, waarop die kleinhandeilsprijs voorkomt. De hieibedoelde sigaren mogen echter niet door kleinhiamdelaren buiten de van zegel voorziene verpakktingen in voor- aad worden1 gehouden. Het vorenstaande geldt ook voor verkoop op mafkten, enz. en door de fahrikanten. winkeliers aie oath-effing bebbeni gevraagd of verkreg-enl van het bepaalde bij1 art. 29, tweede lid, en art. 40 der Tabkswet, ook al mocht bun in de beschikking, waaxbi) onthef fing is verleend, de verplicmting zijn opge- legd- om sigar en niet an dens dan stuksgewijs gezegeld te venkoopen of in voorraad te heib- ben. De bestaande regeling betreffende voor- radem van marktventers en vervoer van on- gezegelde tabaksfabrikamten naar en van de markt blijift tot 11 November a.s. gehandl- baafd. (Ziji, die van deze gunstige bepal-in-gem mis- bruik zo-udenj maken, zullen daarvan worden uitgesloten, ongeacht de vexder tegen ben te memen maatregelen. DOORVOER VAIN' VE'E. De minister van landbouw, nijverheid en ihandel heeft afwijking van bet veibod van doorvoer van vee toegestaan voor ee, op in Nederland langs de daaroor in aammerking komende kantoren binnenkomemde schepen aanwezig, mits de dieren tijden® bet vertblijf bier te lande afgezonderd blijven van ander vee en niet gelost worden. Ingeval eeni der dieren tijdens bet verblijf -hier te lande sterft of in noo'd wordt geslacht, is de eigenaar of h-ouder verplicbt hiervan onmiddellijik aan den betrokken inspecteur van ren veeartsenkundigen dienst kennis te geven en meet alles, wat tot het gestorven of geslachite dier behoort, aan boord blijven, totdat dienaangaande genoemde inspecteur zal hebben beslist. weggedragm. Inmiddels verschenen eenige auto s van den Gemeentelijken Geneeskundi- gen Dienst, die de beide anderen naar, het Wilhelmina Gasthuis overbrachten. Nog v66r hij in de auto was gedTagm, had Orlemans den geest gegeven. Zooals wij zeiden, is de fraaie wedstrijd- avond wel op droevige wijze beeindigd. Op de eerste plaats gaat onze deernis uit naar de slachtoffers, waarvan er een op zoo noodlottige wijze bet leven verloor. En te meer trof dit ongeluk ieder zoozeer, omdat v6or de pauze juist zulke goede en spannende sport te zien waszonder mo- toren I EEN ONGEVAL TE ZANDVOORT. De Zondagen van deze maand brengen wel I emoties voor de talrijke badgasten en aagjes- menschen die op mooie dagen als deze aan het strand zijn woeligen, kleurigen aanblik hergeven der vroegere, betere jaren. Wekte heden twee weken geleden het droe- J vig ongeluk, waarbij twee zwemmers om het lyeven kwamen, heftige ontroering, gister- j middag werd strand en dorp opgeschrikt door de mare „een boot omgeslagen". 't Was juist na de lunch, en menigeen spoedde zich uit huis en hotel en pension naar het strand, waar voor Hotel d'Orange reeds honderden samendromden. De eerste vraag die alien stelden„worden er menschen vermist" kon gelukkig ontken- nend beantwoord worden. Nadere iaformatie deed de volgende bijzonderheden kennen': Een der Zandvoortsche pleiziervaartuigen, de zeilboot .Johanna", toebehoorend aan den heer Jac. nollenberg, keerde om ruim 1 uur terug van een tochtje op zee. Als schipper was aan boord Arie Molenaar, als matrozen Piet Molenaar en Klaas Paap. Wij vermelden dit afzonderlijk, omdat mcestal de bemanning slechts uit twee personen bestaat. De boot een der stevigste en grootste van onze Zand voortsche pleizier vaartuigen, biedt plaats voor 56 personen, maar telde thans slechts acht passagiers, de dames Petronella Beek, Truus Mars, en Maria Cornelia Vcrdurmen en de heeren J. J., J. Th. en Theod. Verdur- men, en P. G. Picavet. De zee was heel kalm, er was weinig wind, de witte bal, het waarschuwingssein „Pas op bij het zeilen", was niet geheschen. Toch stond er op de kust een zeer sterke branding. Bij de eerste bank, waar de branding het hevigst was, sloeg het vaartuig om. Het was blijkbaar in „middenslag" geraakt, het ge- vaarlijk oogenblik, waarop de boot even stuurloos is. Door de lichre belasting trok de boot met de terugloopende golf te veel teru en een weinig dwars. De daarop vol] golven hebben toen het vaartuig doen len, en alle inzittenden geraakten te water. Hun positie was, waar ae zee hier nog pl.m. 3 h 4 meter diep is, niet zonder gevaar. Ge lukkig werd aanstonds hulp geboden, en dank „WELNEEN,ALLEEN MAAR GETW1NKT." TwinK ver\schafle Ka.ao? de moole nieuwekleur>dte zij ol too lang had willen heb ben, doch maar steeds rbei had' kunnen krijgen. Verkrijgbaar* in 24 Weurai. EalrJwnien van 3un2icfit en Zux bozensaus over A.J.P.'s Yantlle-CrOmepud- ding, met den heerlijken Vanille Roomsmaak, brengt groote vreugde In't hulsgezin. Gemengd Nieuws. EEN ONGEVAL OP HET STADION. De „Courant" schrijft; De wedstrijd-avond op het Stadion, waar met het prachtigste weer een talrijk publiek getuige was van een uitstekend en zeer geami- meerd programma, is op zeer droevige wijze geeindigd met het eerste ernstige ongeluk, dat op de Stadionbaan plaats had en waarbij een doode te betreuren valt. De nummers vo6r de peuze, tandemwedstrijden en wedstrijden met levende gangmaking, waren alle goed verloopen, waama, toen de pauze voorbii was, de veel besproken 100 K.M. wedstrija tusschen de vier beste Nederlandsche stayers een aanvang nam. Toen bijna de helft van den wedstrijd ge- reden was, gebeurde het verschrikkelij'ke. Snoek, die de vierde plaats bezette, deed een aanval op Blekemolen en "wist hem te passee- ren. Vlak daarop passeert Blekemolen, die komt opz,etten, in de bocht voor het rechte einde bij de onoverdekte tribune Snoek op zijn beurt en Ullrich, Blekemolen's gangma- ker, let te veel op znij rijder achter zich. Door- dat hij omkijkt houdt hij geen baan en riidt aedi eenige tientallen meters verder naar beneden het middenterrein op. Hier staan, als steeds een aantal verzorgers, die ontzet op zij stui- ven. Ullrich tracht nog naar de baan te stu- ren, wat mislukt, doch hij raakt Snook's hel per, C. Orlemans, die meters ver wordt weg- geslingerd. Dan komt Ullrich te vallern en raakt inmiddels nog een anderen' helper, zeke- ren Engelen niet den sprinter van dien naam. Algemeen ontzetting op het overtolHge Sta dion Nog even knetteren de motoren, dokto- ren en helpers van den Geneskundigen Dienst die bij elken wedstrijd aanwezig zijn schieten toe, dan wordt de wedstrijd afgebeld. Drie man liggen op den grond. De arme Orlemans is er het slechtste aan toe. Hij kreeg de zware machine in vaart tegen zich aan. waardoor hem beide beenen zoo goed als verbrijzeld werden. Ullrich zelf lag met een zware hoofdwonde, terwijl Engelen aan de voeten gewond werd Onmiddellijk begon men met het verbin- den der slachtoffers. Engelen werd het eerst zij deze onverwijlde hulpverleening van1 bad- employ6's en leden der reddingsbrigade, is het ongeval goed afgeloopen. De badman Anton Koper, van de badinrich- tinig „Neptunus" het ongeluk gebeurde voor de Zeestraat, in de strook waar „Neptu- nus" de directie hulp te verleenen heeft mocht er, niet zonder moeite, in slagen, vier der „schipbreukelingen" veilig op het strand te brengen. Ook de gebroeders Albert Kraay- enoord (Groot badhus), maaikten zich verdien- stelijk, evenals de employ^ Joh. v. d. Geer (Orange) en de postbeambte Fr. Burry. In een ommezien waren de „Zeemeuw" en een boot van hotel d'Orange te water, en door de krachtige hulp van genoemde readers en met medewerking van andere leaen der reddings brigade, die onder leiding van den heer Gun- ters werkte, zag men zijn pogingen met suo- ces bekroond. Ook doktersulp was aanstonds aanwezig (ook de kranige Koper moest een oogenblik onder handen genomen worden, en werd, ondanks zijn tegenstribbelen, naar uhis gedirigeerd, maar een uur later zagen wij hem alweer bedrijvig tusschen de badkoetsjes in fundie) en in de serre van hotel d'Orange werd den drenkelingen de eerste hulp ver leend. Vier hunner hadden eenige verpleging noodig, waartoe de directie van het hotel een slaapkamer ter beschikking stelde, en gelijke hulp werd den anderen geboden door de hee ren Koning en Weenink. Omtrent de oorzaak van het ongeval ver- nemen wij nog, dat bij zwaardere belasting de boot niet zoover teruggetrokken1 en branding zeker ongehinderd gepasseerd zou zijn. Een vaartuig als dit zou, zoo verzekerde men ons, in de gegeven omstandigheden met minstens 20 opvarenden bemand moeten1 zijn. Den schipper en zijn matrozen treft voor hun navigatie uitteraard geen blaam. Een der redders meende eveneens dat bij zulk een gerlnge wlndsterkte en de kracht van deze branding het varen niet van1 onvoorzlch- tigheld was vrlj te pleiten. Intusschen verdienen de menschen der red dingsbrigade een woord van hulde voor hun snel optredendlit deel van den Zandvoort- schen vell'gheidsdienst functionneert voor- beeldig. (Deat.) DE VUHEOFEiESTEN TE ROTTERDAM. PONTO'NIS MIE'T EEN OESCHIEDENIS. Het hootvervoer voor de aanstaande bezoe- ken is thans volledig geregeld. De haven- dienst Spido zal in combinatie met de reederii Fop Smit een geregelden tienminutendiensi onderhouden van het Wi'llemsplein, eind lijn 4 naar het vliegveld Waalbaven. Op de boo- ten van Fop Stout is plaats voor 800 personen, terwijl voor zeer diruik vervoer nog een aantal reservebooten ter beschikking gehouden zul len worden. De landing van een groot aan tal passagiers aan de steigers in de Waalba ven biji het vliegveld bad een erastig punt van overweging uitgemaakt. Deze moeilijkheid is opgelost, doordat de I. C. A. R. de beschik king gdkregen heeft over drie uit Engeland gekomen, zeer bijzondere pontons, twee van elk 180 M. en een van 90 M'., te zamen dus met een1 lengte van 450 M. Deze pontons heb ben1 een merkwaardige gesdhiedenis. De En- gelsche regeering had ze tijdens den oorlog met groote kosten gebouwd, ten einde er een landing mee uit te voeren aan de Vlaamsche kust. Ze zijn te dien einde van eigenaaidigen vorm, daar het de bedoeling was ze met de lengte-as op het strand te sdiuiven. De pon tons waren aan de landzijde voorzien van licht gesdhut, terwijl aan de zeezijde de transportsdhepen aanlegplaats konden vin- den tat ontsdneping der troepen. Ze zijn van dusdanige breedte, dat op elk der pontons drie collones artillerie op konden marckeeren en ze waren voorzien van hooge horstweringen om bij1 ontstuimig weer be- schutting te bieden. Aan een zijde zal deze bostWering worden verwiiderd ten einde vlot- te ontscheping van de I.C.A.R.-bezoekers mo- gelijk te maken. ERNSTIOE IBRANDi TE ROTTERDAM. Zaterdagnadht omstreeks half vier is een felle brand uitgehroken in de groote zaal van het feestgebouw in de Oranjeboomstraat te Rotterdam. Zoowel het feestgebouw als een tiental woningen zijn geheel uitgebrand. De ze groote, uitslaande brand heeft den gehee- len nadht de geheele Rotterdamsahe brand- weer in actie gebradht- IDe Hiarmonie-vereeniging „Klein maar dapper" had een feesltavond in het gebouw gehouden, die tot half drie duurde. Korten tijidi later ontdekte een knecht den brand, die in de groote zaal was ontstaan, vermoeaelijk door het wegwerpen van een brandend eindje siigaar, tusschen de papieren feestantikelen, waarmede de grond was bedekt. Het vuur ver- spreidde zich buitengewoon snel en was in dian aanvang niet te stuiten. De groote zaal van het feestgebouw is tus schen ae huizen van de Oranjeboomstraat in- gebouwd. Verschillende nooduiigangen loo- pen onder de woningen door. In een der wo ningen bemerkte een vrouw het gevaar dat voor de omringende huizen- bestond. Zij deed haastig eenige kleedingstukken aan, bracht haar twee kinderen in veiligheid en ging toen deb uren alartneeren. Hieraan- is het te dan- fcen dat biji dezen fellen brand; midden in een vo'lkrijke buuht, waar de menschen dicht op- een wonen, geen1 persooniijke ongeluildcen zijn voorgevallen. Veertien woningen werden in alle haast ontruimd. De helft hievan ging geheel in vlamtnen1 op. De brandweer, onder leiding van den heer W. Poortman stelde alle pogin gen in het werk om den brand te stuiten. Van alle zijden werd de strijd tegen het vuur kradhfig aangebonden. Met vier stoombrandspuiten en acht hand- spuiten in totaal ongeveer 201 slangen werd een enorme hoeveelheid water in het branden- de gebouw geworpen. Het geheele blok, de woningen. incluis, was 6en vuurzee. Eerst te gen den morgen begon men te winnen en pas 0m1 half acht gistermorgen was men den brand meester. In het total zijn zeven woningen verbrand. 15 gezinnen zijn dakloos. Het feestgebouw, dat eigendom was van mevrouw R. M. Huys- senaar-Desmet was voor 35.000 verzekeid. Dte inboedels der bewonens van de overiige huizen zijn gedeeltelijk wel en gedeelltelijk niet verzekerd. IDe burgemeester heeft fadlitelten toege- ztegd aan de daklooze gezinnen, die zoo spoe- dig mogelijik geholpen zullen worden. VEGHTPARTIIJ. Zaterdagnacht om 2 uur ontstond in de Zandstraat te Rotterdam een veditpartiji, waardoor eenige surveilleerende agenten moesten ingrii'pen. Doch nauwelijks .hadden zij zich met ae ruziemakers bemoeid, of zoo wel de vechtendan, als de omstander® keer- den zich tegen de politiemannen, welke van gumtmistok en sabel moesten gebruik maken, zoodat de aanvallers het hazenpad koozen, en in de omliggende krotten en stegen ver- dwnen. Nu begon eahter het verzet tgen de politic eerst, wan-t vanuit de huizen werd met allerld voorwerpen naar de agenten gewor- pen. Assistentie was daardoor noodig. Een aantal agenten, die naar met terrein van den strijd waren gezonden zetten nu en dan de omgeving af. Doch zoodra waren- de orde- beoakrders nigt verdwenen of ounieuw be gon de herrie op straat. Vertoonden de agen ten zich1 weer, dan begon het bombardement met bloempotten, steenen1, en.z.; opnieuw. Mear dan 50 revolverschoten werden- door de politic gelost om de menifte af te cshrik ken. Gelukkig werd niemand gewond. Ook geen der agenten had eenig letsel bekomen. Nadat ruim andenhalf uur een der beruch- ste buurten van Rotterdam in opstand was eest keerde de rust om half vier wegr. fce politic stelt een onderzoek in naar de oor zaak van d deelnemers akn, dit relletje. GEMEENTERAAD. In de Vrijdagavond gehouden raadsvergade- ring van Amersfoort bevond zich onder de ingekomen stukken een missive van de Mi nisters van Atobeid en Financien- en van Oto- derwijs, Kunsten en Wetenschappen, waar- in werd medegedeeld, dat het Raadsbesluit betreffende het sloopen- van de torentjes van de Kamperbinnenpoort tot 1 April 1923 is geschorst. Genoemd Raadsbesluit is door de Gedeputeerde Staten van Utrecht aan de Kroon ter vemietiging voorgedragen wegens strijd met het algemeen belang. De geloofs- brieven van hei nieuwe raadslid, den heer F. M. van Veen, werden in orde bevonden en vervolgems werd tot de toela- ting besloten. Besloten werd voor de Intern. School voor de Wijsbegeerte de canon van 1558.50 terug te brengen op f 600. Naar aanileiding van een adres van den Ned. Bond van Werklieden in Overheids- dienst en van den- Alg. Bond van Politie- personeel in Nederland, wordt na eenige discussie besloten, de vaca-ntie van genoemd personeel te verlengen. Afwijzend wordt be- schi-kt over het verzoek vacantietoeslag uit te keeren., zu-lks in verband met den slech- ten toestand der gemeente-financien. DE STAKING IN HET RIJNSLEEP- VAARTBEDRIJF. Men schrijft aan de N. R. Crt. De staking neemt voor de reeders een steeds gunstlger verloop. Dagelijks ventrekken eenige booten van- Rot terdam- en worden de schepen successievelijk opgeruimd. In Dordrecht, waar zich in de eerste twee weken van de staking vele sche pen opgehoopt hadden, ie van abnonmalle toe- standen haast niets meer te bespeuren. In Rotterdam -liggen nog vele geladen schepen boven de Maasbruggen, waarvan een zeer groot aantal door de ontvangers met het oog op den steeds dalenden markenfcoers. opzettelij-k teruggehouden wordt. Zelfs is het reeds geschied, dat schepen hier weer zijn ge lost en de ladingen hier verkoeht werden. Graan- en Iwurtsdiepen slepen eveneens prompt opwaarts. Niettegenstaande dit alles ziet zich de Duitsche industrie genoopt, de zeebooten naar en in zorgelij-ken toestand in het ziekenhuis moest worden opgenomen. OUDERDOMSPENiSIOEN. Naar wij vememen, zal de algemeene maatregel van bestuur, die dte categorien be- paalt, die op 55-jarigen leeftijd recht hebben op ouderdomspensioen tevens een overgangs- bepaling bevatten, waarin hun, die dit recht hebben, ook bij de toepassing van de nieuwe wet wordt gewaaTborgd, daarop recht te be- houden. AUTO-ONGEVAL. Wederom heeft te Haarlemmermeer een auto-ongevall plaatsgehad. Gelukkig zonder persooniijke ongelukken. Op den Hoofd-weg te Nlieuw Vennep reed' Donderdag een auto met een kalm gangetje. Ter hoogte van de boerderii van den landlbouwer K. raakte de -bestuurder zijn stuur -kwijt met dit gevolg, dat de auto eerst met een boom in aa-nraking kwam, waa-rna hij, tegen een hek bo-tste en eindelijk geheel onderstboven over de weg- sloot kwam te liggen. De inzittenden, een ho- telhouder en zijne echtgenoote, te Amster dam woonachitig, kwamen in de sloot terecht, doch wisten- zich daaruit te bevrijden, Zij be- kwamen geen ander iletsd dan eenige snijwo-n- Duitsche Noordzeehavens te dirigeeren. In de van ^iasscherven. De auto werd deerlijk laatste dagen werd een groot aantal erts- en g^havend. kolenbooten voor de Duitsche Noordzeeha vens bestemd, zoo ook vandaag weer de zeer groote entsbooten Blossom Heath en Dagfredl OVERI-JSELSCHE LANDBOUW MAAT- SCHAPPIJ. In de jongste vergadering van het bestuur der Overijselsche Landbouw-Maatschappij -is besloten-, aan de commissie voor pluimveehou- derij: een credliet te verleenen van 1000 voor het inrichten van gebouwen en terrein voor een tweeden legwedstrijd. De algemeene vei-gadering van de Maati- schappij! zal 26 dezer te Kampen gehouden worden. Jhr. C. J. A. Greve zal in die ver- DE LU-CHTV A A RTTE'NTOO NISTE LLING (I. C. A. R.) TE ROTTERDAM. De voorbereidingen tot de I. C. A. R. gaan i ongestoord- verder. Van- alle kanten komien I mededeelingen over deelname in, ook een glijboot met luch-tschroef (hydrogl-isseur) van de Fransche iirma Farman za-1 tijdens de ten- toonsteiling in Rotterdam komen. Farman is van plan met deze glijboot een- veerdienst van de stad1 Rotterdam naar het vliegveld Waalha-ven te o-rganiseeren. Van den chef van den militairen -lucht- vaartdienst te Belgmdo is, door bemiddeiing van het Zuid-Slavisch konsu-laat te Rotter dam, mededeeling ontvangen, dat deze dienst gadei-ing de vraag bes-preken, wat dient te ^'.7, al^i if a a geschieden, om dm achteruitgang in de vee- ?rLhV o-kkerij1 in deze crisis tegen te houdien. iDE WERKLOO SHEID1 IN DE VE'NENl Aan 't antwoord van den Mia. van Water- staat, ten vervolge op de beantwoording van vragm van den heer Weitkamp betreffende de oorzaak der werkloosheid in de Drentsche venen en het nemen van maatregelen in het belang der tur-industrie aldaar ontleenen wij het volgende: Omtrent de econ-omische oorzakei der werk loosheid in de iDrentsche venen en omtrent de malaise in de turfindustrie veroorlooft zich de minister op te merken, dat de beoordeel van een en ander niet tot zijn arbeidsvel- hehoort. Voor zooveel verband wordt gezocht tusschen de economische inzinking in. .Drente en den- toestand der waterwegen, die toegang geven tot de venen, welke toestand daaxbij- een rol van beteekenis zou hebben gespeeld, komt zu-lks den- minister onredelijk voor. Deze waterwegen m-ogen in dm allerdruksten cri- sistijd wellicht voor het turfvervoer niet vol- doende zijn gebleken, voor nonnale tijden zijn zij dat zeker wel en -de Minister meent er ove- rigens op ite mogm wijzen, dat de bedoelde waterwegm niet bij het Rijk in eigendom of onderhoud zijn, zoodat initia-tief ten aanzien van verbet-ering van de betrokken besturen zou moeten uitgaan. Uit dit anitwooid blij-kt, dat de hierbedoel- de euvelen niet dim naam verdienen en weg- neming er van bovendien niet in de eerste plaats op den weg van het rijk zou liggen. Ten aanzien van het denkbeeld van de op- richting eener met turf gestookte cantrale in de veen kolonien moge net volgmde worden opgemerkt. -Bij het stoken met turf van een electrische central doen zich tal van moeilijkheden voor, waarvan de voomaamste zijn. le. :Het verkrijgeni van een vioer em geheel jaar voldoende hoeveelheid turf gedurende de enkele zomermaanden, waarin de natuurlijke droogmethode der turf mogelijk is. tracht, aan de vliegfees-tm op het Vliegveld Waalbaven ook Zuid-Slavische mili-taire vlie- gers te -laten deelnemen. SCHRI-FTELIJK BEAN1TWOORDE VRAGEN. Op een vraag van dm heer van Braam- beek betreffmde het raadplegen van de vak- hondm bij- het verlemen van ontheffingm der bepalingem van dte regeling der d-ienst- m rusttijdm- voor het spoorwegpersoneel heeft de minister van waferstaat geantwoord. Z.-HO-LL. CREDIETVEREE-NIGING De H-aagsche rechtbank verklaarde giste- ren de Zuid-Hoirandsche Credietvereen-iging, Prkisestraat 4 Den Haag, in staat van fail- -lissemmt met bmoeming van mr. H. E. Cost Budde tot rechter-commissaris m mrs. J. W. de Kanter en F. M. Westerouen van Meete- ren tot curatoren. BEN VAKVE'REIEINIOING EEN BEDRIJF Wethouder Wibaut heeft aan de Tel, mee- gedeeld, dat de aanslag van den Algem. Ne- derl Diamantbewerkersband- in de za'kelijke belasting op het bedrijf waarschijnlijk op een vergissing berust. OVE RHE rDSPERSO NEE L. Het Co-mite ter behartiging van de alge meene b-elangen van Overheidspersoneel (A. C. O. P.) is Vrijdag in vergadering bij,- eengekomen, ter bespreking van den toestand van het overheidspersoneel, mede in verband met hetgeen zich in het spoorwegbedrij-f af- speel-t. Naar aanleiding van den bekenden brief van den raadi van commissarissen der NeNdeNlrlandsche spoorwegm heeft de regee- ring aan de door haar ingestelde classificatie- comimissie opdraclit gegeven, een voorstel in te dienen, waarbij: de gemeen-ten in ten minste 4 klassen moeten worden veTdeeld, hetgeen groo-te ontstemming onder het overheidsper soneel iheeft gewekt. Het comite heeft besloten, em hoofdbes-tuursvergadering te beleggen van de bij het A. C. O1 P. aangesloten orga- nisaties, waarin de oogenblikkelijke toestand 2e de nondrakelii-kiheid- van een 7eer aan wdctuu «ogenoiiKKeuj:Ke toestana en Hike L nm 1/™^, de. ^Orden gfizim. Dan Zal- zienlijke opslagruimlte om de droogvrije turf te kunnen bergen. Deze moeilijkheden baarden bij de In het iaar 19-101 in Oost-Friesland opgerichte Wiesmoor tuffcentrale em vrijiwel op zidt zelf staand geval van em met turf gestookte centrale zooveal zorg, dat weldra tevens tot het stoken met ateenkool moest worden overgegaan. i Bovendien heeft mm bij dm- bouw eener electrische centrale in de eerste plaats reke- ning te 'houden met de vraag of wel een vol- doend afzetgebited voor den geprdouceerden stroom aanwezig is. In de -Dren-tsdhe venm, de door het comite uitgestip-pelde gedragslijn worden vast gesteld, ten einde te teach ten „de aanslagen op (het bestaan van het over- heidspersoneel af te wenden." Er zullen con ferences worden aangevraagd- met de soc.dem. Kamerflractie en de soc.-dem. raadsfractie in de groot-e gemeenten, en men verwacht, dat het Nedeflandsteh Verbond van Vakvereenigingen bereid1 zal zijn, aan de actie van het over heidspersoneel steun te verleenen. UIT DE! SI-GARENNIJVE HHEHD. De algemeene secretaris van het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in met hun. d-unne bevolkiing en de betrekkelijk - Nederland deelt mede, dat in de W-oensdag te weinige industie, is zulks naar de meening van aen iMlinister niet het geval. Zou de op-gewtekte stroom overgebrach-t moeten worden naar een industriegebied, dan zullen de transportkostm dm prijs per een- heid, die (bij de turfemtrale toch al niet bij- zonder goedkoop zal zijn1 nog beduidend ver- hoogen, zoodat de rentaoiliteit van een zoo- damge ondememing zeer twij'felachfig schijnt. IDE MOOiRD IN DEN HAAG. IDe tramconducteur die in een vlaag van waanzin in- zijn woning aan- de Hasselaarstr. te's Gravmhage zijn vrouw om- het leven bracht, is naar het krankzinnigen'gesticht Ou-d- Rozenburg onder Loosduinm- overge- bracht. -Hiet lijk van de vrouw is voor onder zoek gtehradhlt naar het gemeenteziekenhuis. UIT HET RAAM- -QEVAULEN. De zevenljarige O. v. L. te Schiedam, die een deken die uit ih-et raam hing ild-e -grijpm, verloor het evenwicht en viel ongeveer 5 M. naar beneden. Het ventje werd met ernstige inwmdige verwondingeni opgmomen en naar het zitekenhuis vervoerd, alwaar het korten tijdi later overieed. ERNSTIG ONGELUK. Ou de Geldterstehe kade te Rotterdlam- ge- raalcte de veertigjarige melkbezorger H. G. bekneld1 tusschm em passeerenden vrateht- auto m zijn melkwagm, tengevolge waarvan hij ernstige inwmdige kmeuzingen btekwam Utredht gehouden vergadering, waarin niet de besturen der patroons-organisaties, doch- en- kel -de voorzitters met de secretarissen van die verbonden aanwezig waren, besloten is, de uitvoering van het door de patroonsorganisa- ties .genomrn besluit tot invoering van de 48- urige werkweek met een loonsverlaging van 5 prooent nog op te schortm, en aan de pa- troonsvereenigingen en verbonden de vraag voor te leggen, of deze bereid zijn, hierover door -a-rbiteage te -laten beslissen. DE STAKING IN HET SLEEPVAARTBEDRIJF. Men meldt uit Frankfort aan de Main: Het gevaar voor een staking op den Rijn- in Duitschalnd schijnt voorbij te zijn. Op den Boven-Rijn neemt men weer transporten aan naar en van Rotterdam. IN-BRAAK. Inbrekers hebben Zaterdagnacht getracht den brandkast op het goederenkantoor aan het station aan aen Ruigeplaatweg te Rotter dam weg te halen. Zij zijn waarschijnlijk ge- stoord. De kast is voor het kantoor gevondm. Er wordt niets vennis-t. DRAADLOOZE VERBINDING MET AMERIKA. De Compagnie Radio France heeft sinds 7 dezer een nieuwe draadlooze verbinding tusschen Frankrijk m Amerika in exploitatie genomen en van Dinsdag id. af is het draad looze verkeer via Radio France toegelaten tusschen Nederland en Amerika, een n-ieuw fVajQ „MAAR VROUWTJEALWEER EEN NJEUW TOILETJE Oe LEVER'S ZEEP flAATSCMAPPO. VCAAROiNGCN

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2