Alkmaarsche Gourant Honderd Oris en Twintigste Jaargang, Donderdag 24 Augustus, F e u i 11 e t o n. Stormaclitige hoogten. Provinciaal ftieuws VERSLAG VAN DE WER'KZAAMHEDEN VAN DEN R1J KSZUIVE LOO'NSU LENT IN DE PKOVINCIE N-OORDHOLLAND OVER HET JAAR 1921. (Vervolg.) Het gebrek „konf op een andere boerderij wer-d bestreden door't gebruik van een goeo- den thermometer ter vervanging van een exemplaar met 40 dienstjaren, die 2 F. te hoog aa-nwees, verder door bet nawarmen van de wronged' met een mengsel van wei en gekookt waiter en door ten sltotite nog enkele minuten vlug na te klienen, tot een bal wron- gel op de band uit dikan'der vied. De dubbelwandige tobbe van een zelfkazer was bij: den bodem voorzien van een buis voor bet af fcappen van de laaitiste weideze opening werd afgeslo-ten met een doorboorde gummi- stop, iusschen twee metalen ringen geklemd. De ruimten in en our deze stop warm gevuld met gorigheid, waarmede dagaliiks de meik en de wei werden besmec. In bet algemeen vereischen dergelijke buizen met stop-pen of kranen een zeer zorgvu'ldige retoiging, waar- om ik ze liever niet aan een kaastobbe zie. Op een andtere boerderij werd een zeer ^lecbt product gemaakt; de meesite kazen wa- ren los en knijpers, andere kort met boat1 zui vel, Bi| een bezaek bleiek, diait de bereiding in verschillende opzidh-ten te wenschen over liet. Met do:rbaleni gesch-ied-de veel te langzaam en er werd niet opgelet, dat de wrongel veel te grof en zeer ongelijk van kortrel bled, voor- al langs den wand van de tobbe, doordait de kliener niet werd opge'haald. Htet was noodig, den volgenden dag de kaas volgens eigen met- hode te maken en- voor al-lerM fouten te waar schuwen, o.a. bet gebruiiken van wei uiit het vat voor het nawarmen/het schuren met fclei, het boenen van een botermout boven den mengketel, enz. De ho'uten handvattem van den kliener werden vervangen door koperen. Van het kleveni van de kaasd-oeken aan de kaas en aan de merken had men geen hinder rneer, toen men de doeken dag-ell'ijks in pekel bewaarde. Ala middel tegefl het gebrek „los" hebben •wijj meenmalen o.a. door het tijdtelijk toevoe- gen van salpeter aan de kaasmelk aaribevo- len; gewoonlijk wordt geadviseerd een eetle- pel vol per 100 Liter meik, vooraf op te lessen in wat kokend beet water. Een boerin verdubbelde de voorgeschreven hoeveeliieid salpeter. De kazen van eenige dlagen waren vuilgeel van kleur en onverkooplbaar. Op een boerderiji, waar losse kaas gemaaM werd, kon men niet in de lange wed blijven verschillende adviezen werden nauwkeurig opgevo'lgdi met het resulitaat, dat de kazen minder los werden, dodb de wet was telkens na eukde dagen weer kort. Afkoeling van de avondlmelik gaf nog een bellangTijtoa verbefe- ri-ng; z-oodra men echter begonnen was met het gebruik van1 reinculltuur in plants van lange wei, werd geen losse kaas meer ge- toaaJct. Een bacteriologisch onderzoek van' het gcbiuikte fabrieksstremsel wees uit, dat hieraan de rijzing in de kaas niet te wijten was. v Op meerdere boerderijen wordt de kaas in de boat gemaakt, terwiji in deztelfde ruimte varkens en kalveren worden gemest. Het moest niet meer noodig zijn, de menschen te wijzen op de ongesehiktheid van zulk een orn- geving voor arbekL waarvoor zindelijkheid een hoofdvereischte is. Erger wordt het, wan- neer de avondmelk gedurende den nacht in dezei-fde ruimte in sdro-tels of in de kaastobbe te roomen gezet wordt. Het enorme aantal vliegen alleen m-aakt het all onmogelijk, de wei, het gereedsdhap, enz. voor besmetting te vrijwaren. In 3 gevallen is met goed gevolg geadviseerd, naar een betere .gelegenheid in het ruime buis om; te zienv Een zelfkazer rnaakte kleine Edammers, die later scheuren in de korst hadden. De manier van opmaken Week hier de hoofdoorzaak te zijn; de wrongellaag werd onvoldoemde op- gehaald en was daardoor te dun, zoodat de stukken in de koppen als het ware in elkander zakten en toepe vouwen vormden1. Het gebrek verdween, toen als volgt werd gehandeld: de wrongelaag wordt na voldoend beztoken langzaam met behulp van den kliener flink opgehaald, dama de zijden aangedrukt, zoo dat het geheel een langwerpig rechthoekigen vorm krijgt. Met een mes wordt het in z66- veel werpige stukken1 gesneden, als er kazen te verwachten zijn, waarwa ze z66 in de kop- Naar het Engels'ch van Emily Bronte, door W. A. C. van Strien. 49) HDOFDSnrUK XVI1., In dien nacht werd omsteeks twaalf uur de kleine Gatharina geboren die u op. Withe ring Heigths zag; een zwak, zevenmaandsch kindle, en twee uur later stierf de moeder, zonder voldoende bij: kennis te zijn gekomen om Heathcliff te missen of Edgar te kennen. De verbijstering van den laatste bij zijn ver- lies is een onderwerp te pijnlijk om bij stil te staan de latere gevolgen er van lieten zien hoe diep die smart was. Ih rnijn oogen kwam daar nog in sterke mate bij dat hijl zonder een' erfgenaam gela- ten was. Ik bej ammerde dat als ilk ik naar Uet zwakke weesje keek; en ik verweet het den ou- den Yinton (hetgeen alleen natuurlijke par- tijdigheid was) dat hij1 zijn bezit aan zijn ei gen dochter verzekerd had, in plaats van aan de dochter van zijn zoon. Het was een onwelkom kind, belt arme schaap. Het had zich kunnen dood schreien, zonder dat iemiandi er ook maar iets om gat gedurende de eerste uren van zijn bestaan. We herstelden later dit verzuim; maar zijn begin was even vreugdeloos als vermoedelijk zijn einde zal zijn. pen worden.' gezet, dat de oorspronkeiijke on- der- en bovenkant de buitenzijde van 'de ka zen vonnen. In een dergelijk geval, toen.' het commissie- kazen gold, werd met goed gevolg het groote stuk wrongel doorgesueden en de eene helft omgekeerd op d'e andere gelegd. De aldus verkregen laag was dlk genoeg, om in zeo- danige blokken te snijden, dat twee stukken voldoende waren voor een kaas. Op een viertal boerderijen duunde het kar- nen veel te lang, n.l. 3 tot 5 uur, waarna te slappe boter werd verkregen. Met gunstig gevolg werd1 in alile gevallen geadviseerd, het roomvaf en' de kam met deksel en pols te be- handelen met kalkbrij en bovendien te zorgen voor een meer regelmatige roomzuring, door aan de eerste hoeveelheid in het vat een wei- nig kaaszuursel toe te voegen en den room na elke toevoeging van aieuwen roomi door te polsen. Op een boerderij! was die kaasmelk in de tobbe wat goor, hoewel de avondmelk toch op een gesdiikte plaats buiten in een hok- je met gaas te roomen stood. Aangezien in de onmidddlijke nabijheid van de boerde rij gem'olken werd!, had men de verkeerde ge- woonte, om's morgans bij tusschenpoozen een een emmer koewarme mlorgenmelk in de kaas tobbe bij de geroomde avondmelk te gieten. In het vervolg werd de ochtendmdk in een paar bussen verzameld, en tqgelijk bij da avond melk gevoegd. Op een boerderij: bleef de kaas na nauwge- zette toepassing van; de gegeven adviezen nog tikkerig; toen men' later ook den raad om- trent het niet gebruiken van eigen gemaakt stremsel opvolgde, verdween het gebrek. In Mei' kwam een zelfkazer om hulp, om- dat een monster van zijn commissiekaas slechts 38 vet in de droge stof bevatte; te- vans had hij jederen dag veel drijfwrongel in de tobbe en zijn kaizen waren kort. Biji onder zoek bleek, dat verschillende f outen werden gemaakt. In den beginne gebniikte men fa brieksstremseldeze was echter naar het oordeel van de boerin duur en' zwak; op den dag van het bezoek begon men juist met de toevoeging van eigen gemaakt stremsel van 1920, waarvan evenals het vorige jaar slechts 12 gram per 100 Liter meik werd gebmifct. Waarschijnlijk was dit stremsel erg in sterkte achteruit gegaan, want eerst na P/4 uur kon met het snijden begonnen worden. De meik was inmiddels vrij sterk opgeroomd!; na het eerste snijden was een groote hoeveelheid vet- tige fijne drijfwrongel zichtbaar, welke groo- tendeels d'oor de teems been in het weivat te- recht kwam. De wei uit het eerste vat bleek 0.65 vet te bevatfan, de overige 0.45 dus te veel. Voor het nawarmien tot 90 'iini plaats van 88 0 F. werd nu en' in het vervolg een meng sel van. wei en kokend1 water gebruikt en ten- slotte bleek het noodig te zijn, daaraa nbg eenige minuten vltig te klieii'en, om die wron gel behoorlijk rijp te maken. Bij onderzoek van die meik der 27 kodten bleek die van 1 koe niet en van 8 stukS zeer langzaam te stremmen; bovendien' moest de meik van 2 dezer koeien worden afgekeurd op grond van de resultaten der katalaceproef. Geadviseerd1 werd: le. een gededte van' dlen room1 van de avondmelk eerst na vermenging met wat warme meik bij de kaasmelk te voe gen; 2e. per 100 L. kaasmelk minsfens 25 gram goed R Lrieksstremsel te gaan gebrui ken 3e. eer- gelijfca hoe\"eelheiid diloorcald- um-opflossing ;aan de meik toe te voegen. Over te laag vetgehalte van de kaas werd niet meer gekiaagd. (Eerst na het afzonder- lijk houden van de meik der 3 koeien had men geen hinder meer van drijfwrongel.) Een boexencommissiekaas was tin het mid den erg gaterig het overige gedeelte taimelijk kort. Het zuivel had een zeer onaangename reuk en smaak naar een teerproduct, wat bij nader onderzoek bleek te zijn veroorzaakt door het te roomen zetten van de avondmelk in een tobbe en in schotels in dien stal, waar van na den schoOnrnaak de muren en de vlloer waren geteerd. Van de verschillende fouten, die na het bezoek met goed1 gevolg verbetend werden, zijn de volgende te vermeldende zeer oude thermometer (30 jaar) wees 3 0 F. te hoog; de meik van de schapen werd mede verkaasd1;- aan het bewaren van de lange wei werd te weinig zorg 'besteed, (in het vervolg to een emmertje met een geemailleerd1 del®el en een oek er over)de houten schommelaars waren onder de klampen to erge mate vervuildi; een transportbus was zeer ondpelmatig alleen aan den buitenkant gerepareerd, zoodat zich van bimnen gorigheid bad' verzameld1. Een kleine kaas- en boterfabriek maakte to September korte kaas, die eerst geheel dictot waren en later knijpers werden. Met het oog op het kort werd de thermometer, die 2 F. te hoog aanwees, bui)ten gebruik ge- stcld, en de methodic van bereiding to enkele Den volgenden morgen die buitenshuis helder en vroolijfc was sloop- verzacht door de blinden van het stille vertrek binnen, en overgoot het rustbed en haar die er op lag met een zadhten teederen glans. F.dgar Linton had zijn hoofd op het kus- sen gelegd en zijn oogen gesloten. Zijn jon- ge, fraaie trekken waren bijna even lijkkleurig als die van- de gedaante naast hem en bijna even1 onbeweeglijk; maar die van hem waren stil van uitputting en zielsangst, en die van haar door volkomen vrede. Haar voonhoofd glad, haar oogleden gesloten, terwiji haar lippen de uitdrnkking van een glimlach had den, geen engd in den hemel kon schooner zijn dan zij! sdheen. En ik onderging den to- vloed van de oneindige kalmte waarto zij; lag; rnijn geest was nooit heiliger gestemd dan toen ik naar dit ongestoorde beeld van God- delijke rust keek. Ik herhaalde tosttoctief de woorden1 die zij1 enkele uren geleden geuit had: „Overgelijkelijk ver buiten en boven ons alienOf ze nog steeds op aarde Was of nu to den hemel, haar geest is ithuis bij: God P Ik weet niet of het iets eigenaardigrs in mi} is, maar ik ben zelden anders dan gelukkig als ik in de kamer des doods waak, als ten- mtoste geen' ijlhoofdige of wanhopige rouw- drager, die taak met mi} deelt. He zie een rust die aarde noch hel kunnen verbreken, en- ik voel mij! verzelkerd van het eindelooze en scha- duwlooize hiernamaals de Eeuwigheid die zijl zijn btonengetreden waar bet leven grenzeloos is in zijn duur, en de liefde to zijn opzichten gewijzigd, oja. toevoeging aan die wrongel van 2 emmers gekookt water tijdens het nawarmen. Het bedrijfswater to de fabriek bleek on- deugdelijk te zijn, een deel van het gereed- schap vereisch'te dringend reparatie. Op 2 dagen werd de geleverde morgenmdk op deugdelij'khdd onderzocht, waarbij 3 van de 22 monsters mdk een slecht resdltaat ga- ven bij de katalase- en etterproef en de meik van 5 boerderijen bij de gistingsproef. Bij. de inspectie van het melkgereedschap op de 16 boerderijen moesten 5 emmers worden afge keurd. Nog werd geadviseerd, aan een 3-tal leve- randers te verbieden, de melkemmers een- voudig's avonds na het melken met slootwa- ter om te spoelen en tot den volgenden mca> gen to de weide te la-ten. Bij de inspectie eener kaas- en boterflabriek bleek een en ander dringend behoef te aan verbetering te hebben. De teems, to den si nus hangende, was versleten en practisch niet meer goed te reinigen. De melkpomp (een stempelpomp) bleek evenals de mekldtongen naar den koelier ontzettsnd- vervuild. De laat ste bestond- uit een gega-lvaniseerd ijzeren buis, die niet geregeld losgekoppeld werd? en die een stoomleidtog voor it uitstootaen miste. De ronde fcoder had- eenige plaatsen, waar oude melkresten aan den schoonmaak ont- snapten en voor de nieuwe meik jbesmetittogs- haarden vormden. Verscheidene" deksels der melkbussen hadden een open naad, to een paar oude melkbussen b'eek het z.g.m. roest- werend plUaatje een schuilplaats te bieden aan bedorven melkresten. De bussen- werden aan de fabriek geretoigd, doch niet vo-l-doendeer kwam aanzetsel op het tinlaagje. Het soreebt wei vanzelf, dat men deze zaiken direct lliet verbeteren, maar op rnijn ad-vies, om verder te gaan en de wei buiten dte fabriek te bewa- ren, waardloor to de behoefte aan pekdlruim- te voorzien kon worden enz. is de fabriek voor- 1-oop-ig niet togegaan. De kaas was los to't hart en het zuivel was overigena goed, doch had een eigenaardigen reuk. Op de Afdeeling Zuivelbacteriologie van het proefsta-tion werden to de kaas geen cblii-commune bacterien gievonden, evenmin Bact. lactis aerogenes, boterzu-urbacterien noch toe, welke de boekelsdieurtjes kunnen veroorzaken. Doch wei waren gisten aanwe- zig en' een kleine duplococ, die to weigelatine na een .week gas ontwikkdlde. Het is miogelijk, dat deze to staat waren gas te vortoen, te meer omdat de mdkzuurbacterden to het zuursel niet virulent bldcen te zijn. Het pro- duet was na den sdhoommaak direct beter. (Wordt vervolgd.) DE L. E. T. T. TE HEILOO. Door een fout in de catalogus staat onder de rubriek „bekroond fruit en snijbloemfen" G. J. Smits; tot moet zijn G. F. Smits, Heiloo. Er bleek ondanks het slechte weer voor het concours-hippique nog belangstelltog te zijn, het aantal bezoekers bleef echter beneden het gemiddelde. De deetoame aan het coucours was zeer goed, to de eerste serie was slechts een deel- nemer weggebleven, doch een ander bdjgeko- men, zoodat hierin 18 rijtuigen waarvoor een merrie of ruin, type landbouw-tuigpaard was aangespannen. De jury stond hier werkdijk voor geen ge- makkeiijke taak, want het was ontegenzegge- lijk een mooie serie. Kort na de le serie ving de 2e serie aan, n.l. voor tweespannen, type landbouw-tuig- paard, aangespannen voor boerenwagen. Van de zes ingeschrevenen waren 2 wegge bleven. Hierop volgde het concours voor twee spannen, type luxe- of tuigpaard. Hiervoor waren 4 deelnem-ers ingeschreven, die alle war ren opgekomen. Dit was cen extra mooi num- mer. Het was zeer jammer, dat de regen- het mooie van die spannende ritten geheel be- dierf. Daarop kwam als extra nummer de heer P. Wonder Pzn., Hfeerhugowaard, met 3 paar- den voor elkander gespannen, voor een twee- wielig rijtuig. „Eenig mooi was de alge meen uitroep. De prestatie van den heer Won der als pikeur dwong bewondtertog af. De paarden voerden allerhande wendtogen uit en trots de regen bij stroomen neerviel, liepen de edele dieren zeer mooi. Terwiji fanfares schet- terden bracht het publiek den kranigen pikeur een spontane hulae. De jury kende hieraan een eereprijs toe. Daarop ving de 5e serie aan, omvattend e&ispan merrien of ruinen, gereden- door da me. Het weer was toen deze serie gereden werd, al bijzonder ongunstig. Daarop volgde de 6e en laatste serie, waar voor de eerste prijs, de gouden medaille door het gemeentebestuur van Heiloo bescliikbaar gesteld, werd verreden. De vierspannea waren in alle opzichten mooi. Toen het concours afgel-oopen was, Kep het terrein tengevolge van den regen geheel leeg. sympathieni en de vxeugde in zijn volheid. Ik zag bij die gelegenheid hoeveel zelfzucht er zelfs in liefde als die van- mr. Linton is, toen hij; Cathama's zalige verlosstog zoo betreur- de. Zeker, men zou- na het eigeuzinnige en on- geduldige bestaan dat ze geleid had in twij- fel kunnen trekken of ze ten slotte een vredi- ge haven verdiende. Men zou tot to tijden van kille overdenking to twijfel kunnen trekken, maar toen niet, in tegenwoordigheid van haa lij-k. Het getuigde van zijn eigen rust, helt- geen een gelijike rust voor zijn vroegere be- woonster scheen aan te duiden. „Gelooft u dat zulke menschen in de an dere werdd gelukkig zijn, mijriheer? Ik zou het heel graag weten." 'Ik weigerde te antwoorden op de vraag van juffrouw Dean, die mij- eenigszins kettersch toescheen'. Ze ging voort. Ails we den levensloop van Catharina Lin ton nagaan, vrees ik, dat we geen- recht heb ben om te denken dat ze het is; maar we zul- len hlaar aan haar Maker overlaten. De meester scheen te slapen, en ik waagde het spoedig na zonsopgang om weg te slui- pen naar de zuivere verfrissohende lucht. De bedienden' dachten dat ik gegaan was om de slaperigheid van rnijn langgerekte wacht af te schudden in werkelijkheid was toijn hoofd- motief otn Mr. Heathcliff te zien. Als hij den geheelen nadht tusschen de lorkeoboomen ge- bleven was zou hij! ndetis van de opschudding op de Grange gehoord hebben; bahalve dat hij: misscihien de haastige gang van den Wat de prijsuitreiking betreft, deze had on der een toepasselijk woord plaats. De voor- zitter, de heer Mulder, bracht dank aan- alien, doch vooral aan de jury, die de weinig benij- denswaardige taak had gehad om de beoor- deelingen toe te kennen. Aan onze plaatsge- noot, den heer D. Bos, werd voor zijne inzen- ding hoefbeslag een medaille als extra prijs toegekend. Het besjuur zou goed hebben gedaan om de tuinbouw ook cens op deze wijze aan te moe- digen. Dit is inderdaad een middel om to deze afdedtog het aantal te geringe inzendto- gen te doen vermeerderen. Ondanks het slechte weer besloot het be- stuur met het vuurwerk door te gaan. H-e-t orkest van den heer Kroon, uit Alk- maar, bestaande uit de heeren Druijf, als cel list, Wubbenhorst en v. d. Pol, als le en 2e violist, kwam op het terrein en gaf een echt gczellig strijkje met pianobegeleiding. Ook ons fanfarecorps, onder directie van den heer D. Harder Jr., kwam het corps van Egmond-Binnen vervangen en liet zich niet onbetuigd. Er was nog veel publiek. Door den steriken wind bleef het droog en omstreeks 10 uur werd het vuurwerk afgestoken, dat helaas veel van het water had geleden. Het slotstuk was nog vrij goed. De mislukte dag behoort weer tot het verle- den. Toch bleek uit het bezoek, dat de ten- toonstelling, het concours en het vuurwerk nog altijd de belangstelling van het publiek heeft. Voor de verloting zijn meerdere waarde- volle prijzen aangekocht. De h-oofdprijs, een rijtuig met volledige bespann-ing, kan er zijn. Het hi-ervoor aangekochte paard van den1 heer Th. Broers, alhier, een 2%-jarige merrie, ver- overde op de tentoonstelling nog den 2en nrijs. Er zujlen, mede door het ongunstige weer, nog wei eenige loten van de L. E. T. T. over zijn. De gevraagde steun voor geregeld d-oor- gaan der tentoonstelling kan men geven door een of meer loten te koopen. De uitslag van het concours-hippique is als volgt: lste serie. Concours van denspan merrien of ruinen, type landbouwtuigpaard, in Nteder- land geboren en gefokt. Prijzen: Eereprijs, gouden medaille, le pr. 40 met verg. zilve- ren medaille, 2e pr. 30, 3e pr. 25, 4e pr 15, 5e pr. 10, voor't schoonst geheel 10. Eereprijs C. A. Beudeker, Alkmaar, met Bones'', donkerbruine ruin, le prijs J. J. Stroomer, Oudbrp, met „Queien III, merrie slamboek No. 1764. 2e prijs Th. W. Straathof, Egmondl-Binnen, met „Annie", 7 jaar, zwarte merrie. 3e prijs J. P. Kraakman, met ,tooda I", zw. S T 1181. 4e prijs Jac. Posch, Berkhout, met „Adolf\ vos, 16-jarige ruin. 5e prijs Wed. P. A. Langendijk, Velsen, met ,,0-lgo", 8 jaar, schimmel meme. Schoonste geheel: A. Wit, Akersloot, met „Emina", Stamboek No. 1280. 2e serie. Concours van tweespannen, type landbouwtuigpaard, aangespannen voor boe renwagen. Prijzen: le pr. 25, 2e pr. verg. zilveren medaille, 3e pr. 10. le prijs P. Wonder, Heerhugowaard. 2e prijs Gebrs. Hoed, Alkmaar. 3e prijs J. J. Stroomer, Oudorp. 3e serie. Concours van tweespannen', type luxe- of tuigpaard. Prijzen: le pr. 25, 2e pr. verg. zilveren- medaille. 3e pr. 10. le prijs C. A. Beudeker. Alkmaar. 2e pr. j. J. Stroomer, Oudorp. 3e pr. P. Wonder, Heerhugowaard. 4e serie. Extra nummer. Eereprijs P. Won der Pz., Heerhugowaard, 3 paarden voor el kander voor een tweewielig rijtuig. 5e serie. Concours van eenspan merrien of ruinen, gereden door dame, vergezeld van heer. 3 prijzen, bestaande in kunstvootrwer- pen: le pr. C. A. Beudeker, Alkmaar. 2e pr. J. J. Stroomer, Oudorp. 3-e pr. Mevr. Broers-Doeswijk. 6e serie. Concours van vierspannen, open klasse. Prijzen: Eereprijs, gouden medaille, beschikbaar gesteld door den Raad der ge- meente Heiloo, le pr. 20, 2e pr. 10: Eereprijs J. J. Stroomer, Oudorp. lste pr. Gebrs. Hoed, Alkmaar. 2e pr. P. Wonder, Heerhugowaard. De heer van Dam, Boekelermeer, alhier, rijdend met twee paarden aangespannen- voor een boerenwagen, had het ongeluk bij Ter Coulster tegen een boom te rijden door het schrikken der paarden voor een auto, terwiji de berijdter van den wagen slingerde. De wa g-en werd zwaar beschadigd. Het eene paard bekwam -kwetsuren aan de borst, terwiji het andere op hoi sloeg, dat bij de kweekerij „Ro- zenlust" werd gegrepen. Wonder genoeg kwa- men de twee mannen met den schrik vrij. Alhier kwam een ontvluchte uit Castri- cum aangeloopen. De on-gelukkige Hep op een kous en een sch-oen. Een paar verpleeg- sters brachten hem weer naar het gestieht. boodsohapper waamam toe naar Gimmerton ging. Als hij dichterbij- gekomen was zou hij waarschijnlijk aan het open-en en sluiten van de huitendeuren begrepen hebben dat er iets niet in -orde was. 'Ik verlangde en was toch bevreesd hem te vinden. Ik voelde dat het vreeselij-ke nieuws verteld moest worden1 en ik verlangde er spoe dig dooirheen te zijn; maar hoe ik het moest doen wist ik niet. Hij; was daar tenmiinste enkele meters ver der het park in; en' leunde tegen een ouden esch met zijn1 hoed af en het haar d-oorweekt van den dauw die zich- o-p de uitloopemde tak- ken verzameld had en rond hem neerkletterde. Hij had langen tijd to die houding gestaan, want ik zag een- maar merels nauwelijks drie voet van hem af been' en weer gaan, bezig met hum nest te bouwen, terwiji ze zijn nabijheid niet meer achtten dan die van- een stuk hout. Ze vfogen weg bij rnijn nadering, en toj- hief zijn oogen op en sprak: )rZij is dood!" zei hij; „ik heb niet op jou gewadit, om dat te vernemen. Doe die zak- doek weg grien niet in mijn bijzijn. Weg met jul-he alien Zij heeft jullie tranen niet noodig I" Ik weendte evenzeer voor hem -als voor haar, we hebben soms miedelijden- met schepsels die noch voor zich zel-f nodi voor andere eenigs zins dit gevoel hebben. Toen ik het eerst zijn gezicht zag bemerkte ik dat -hij bericht van de ramp getoegen had; en- het dwaze id-ee kwam- mij, miji op dat hij- to zijn hart venal a- -UIT BIRSOEIK OP LANG'ENDIJK. Vergadering van- het B-estuur der L.2.ngedi}- !ker Groenteu Centrale op Maandag 21 Aug. 's middiags half drie, in de vergaderzaal van het! betaalkantoar. Aanwezig waren alle laangesl-oten vereeni- gin-gen, de v-ereeniging d-e Icoophandel en het eerelid die heer A. -Slot A.Pz. iDe worzitter, burgemeester Slot, opende met een gepast woord, inzonderheid aan de afgevaardigden van de L. T. iB. vereeniging uit de Rijn, toe voor het eerst ter vergadering waren. Uiii het rapport van het betaalkantoor bleek, d!at er over de maand Juli is verhan- deldi voor een bedirag van 4S7.492.07, waarvan voor -Broek op Langemiijk 78773.50, iStot Pan-orqs f 112,2)13,29, Koe- gen was en- bad- om-dat zijn- lippen bewogen -en zijn -bilk op den grond- gericht was. „Ja, zij is dood/' antiwoordde ik, terwiji i-k mijn snikken bedwong en mijn wangen droog- de. „Naar den hemel gegaan, hoop ik; waar ieder van- ons- haar moge volgen als we ons laten waarschuwen en onze slechte wegen ver- laten om die goed-e te volgen „Liet zijl zich d-an waarschuwen?" vroeg (Hea-thdiff, terwiji hij beproefd-e te spotlachen1 Stierf zij- als een heiilige. Kom, geef me een trouw verhaal van de gebeurtenis. Hoe is IHij probeerde den- naam uit te sprek-en, miaar slaagde er niet in; an terwiji hij zijn lippen samenMemde streed hij een zwijgenden steijidl met toneiiijlken zielsangst terwiji hij totussdhen- m-ijn medelijden terughield door mij onverschrokken en woest aan te staren. „iH!oe stierf zij?" heraam. hij ten slotte gedwongen om niettegenstaanae zijn moed een- steun achter hem te zoeken; want na dte worsteling tri-lde hij ondanks hem zelf tot zijn vingertoppen Itoe. „Airme dwaas," dacht ik, „je hebt een: hart en zenuwen even goed als je tnedemenschen waarom- ben j-e zoo verlangend om ze te ver- bergan? Jie trots kan Cod niet misleidem! Je verzoekt Hern om ze te schokk-jn tot bij- ver- nedering afdwto'gt." ,,Kalm als ean' lam," antwoordde ik lnid-. „Ziji zuchtte en strekte zich uit als een- kind d-at onltwaakt en weer in slaap valt; en vijf minuten later voeldie ik nog even haar hart si aan em toen nieta meer (Wordt vervolgd). No. 199. 1922. UIT EGMOND AAN ZFE. Feest in de „kolonie". Eigenlijk een geregeld voorkomende gebeurtenis in de huizen van het Centraal Genootschap, daar elke vacantia groep op haar tijd een vroolijken dag heeft. Doch niet altfjd merkt de -buitenwereld daar iets van. Dinsdag evenwel was het goed te zien. De vlaggen wapperden boven Kerdijk in de lucht en in den voormiddag trokken onge» veer 250 „koloniekinderen" met strikken en mutsen in de groen en witto kleuren van het C. G. getooid onder veel vlaggengczwaai zin> gende door de straten en vervolgens naar het strand. Ditmaal zou het feest in den lijn des tijds een echt strandfeest zijn, bestaande in een wedstrijd in het maken van sierwerk. Na» dat de honderd»elf groepen haar plaatsen in de afgezette ruimte hadden opgezocht, begon de arbeid, die met lust en liefde voortgezet ten slotte allerlei moois of kinderlijks deed ont» staan. Van alles en nog watl Bloemen, vogels, bladeren, tuintjes, huizen* schepen, potten, kannen en verder huisraad, vruehten, vlinders, viervoetig en kruipend gedierte (een heel arke Noachs scheen op het strand een luchtje te scheppen), zelfs „Hanneke en Janneke onder moeders paraplu" en last not least: Jopie Slim en Dikkie Bigman-s. Aandoenlijk was het een« voudige, maar niettemin correcte sierwerk met schelp-jes van een paar groepen blinde kin-de* ren en ook dat van eenige doofstommen. Na het werk een feestmaaltijd, terwiji des namidd'ags de prijsuitdeeling plaats had. Hoe< wei het werk stuk voor stuk door den heer en mevr. Ketelaar met den heer v. Eenennaam beoordeeld was, schoot er toch voor ieder wei wat over en werd dus deze Dins-dag voor alle gastjes van het Centraal Genootschap -een blfj» do adg met aangename herinneringen. UIT OUDEsNIEDORP. Maandag werd onder groote belangstelling het programma afgewerkt, samengesteld door de Commissie voor Volksfeesten. 'a Morgens blaastrappen voor jongens. 7 deeb nemers, lste prijs H. Kriller, 2de prijs P. Win* kel, 3de prijs C. Kort, 4de prijs N. Kooijman Zakloopen: 8 deelnemers. lste prijs C. Kou* wenberg, 2de prijs J. Kouwenberg, 3de prijs B. Klaver, 4d'e prijs J. de Boer. Voor dames: Blonde Frans. lste prijs. E. Visser, 2de prijs L. Bui-sman, 3de prijs T. v. Zoonen Dd., 4de prijs J. Smit. Qm 1 uur d'es namiddags werd een gecostu* meerde voetbalwedstrijd gehouden voor ge» huwde personen, die nimmer hadden gevoet* bald. Hiervoor was zeer groote -belangstelling van die zijde van het publiek en er werd dan ook menigmaal gelachen om de dwaze cos* tuums en de enorme mistrappen van de deel* nemers. Het elftal gonaamd Kwik wist met 21 te winnen van het Kwak*elftal, en be* haalde dus de 11 humoristi-sche draagmedailles, Hiema werd een begin gemaakt met paling* rapen, waarvoor 32 -deelnemers waren. Er werd daverend gelachen om de wanhopige po« gingen van sommigen om een glibberig beost te grijpen en goed en wei over te brengen. lste prijs P. Witsmeer, 2de prijs P. Lange* dijk, 3de prya T. Scheringa, 4de prys S. Vis* ser. Het volgende nummer, sprietloopen voor heeren was eveneens geschikt om de lachspie* ren in werking te brengen. Van -de 26 deelne* mers tuimelden er 24 in het waterl lste prijs F. Leek, 2de prijs M .Beets, 3de prys J. van Zoo* nen, 4de prijs T. vap Viiet. Tot slot kregen Wij zakloopen voor dames, waarvoor ook veel liefhebberij was. 32 deel* neemsters, de een meer, de ander minder vlug betwistten elkander dit „kampioenschap". lste prijs behaalde M. SemeinsBossen, 2de prijs T. Merehoer, d3e prys K. Krap, 4de prijs A. do Jong. 's Avonds werden we vergast op het tooneel* stuk „Tropenadel", opgevoerd door de rederij* kerskamer „Moliere". Door de spelers werd zeer goed spel gele* verd. Het noemen van de spelers afzondcrlijk zou te vervoeren, doch wei kan aan het geheel een woord van hulde worden gebrscbi voor de wij2e waarop het alom bekende tooneelstuk werd vertolkt Het was wei eenigszins jammer dat reeds zooveel menschen dit stuk gezien hadden. Een gezellig bal besloot dezen pretti* gen en zeer goed geslaagden kermisdag.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5