DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Etondord Tier en twintigate Jaargang M. 203 1028 DINSDAG 29 AUGUSTUS n Bit nummer be&taat alt 2 blades Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nltgegeven. Ab&raementsprfjs bij vooruitbetaling pet 3 tnaanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rfjk 2.50. Afzonderlijke en bewfjsnumme-rs 5 cents. Prfls der gewone AdverfenfiPn, Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkeri} v/h. HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. Diiecteux: O. FL KRAK. Telefoonmimmer 3. Tolcfoonnr. Redactie 33. Hooldredactettn Tj, N. ADEJVtA. Buitenland. DE IERSCHE KWESTIE. De Vrijstaters hebben Waterville, het eindstation van de kabels der Commercial Cable Company, heroverd. De door de rebel- len bescbadigde kabels worden hersteld. Geheel Ierland heeft den vermoorden mi nister de laatste eer bewezen. Te Dublin stond al het werk stil, de wtokels waren ge- sloten, de blinden neergelaten. De begrafenis werd bijgewoond door dui- zenden 'van alle rangen en standen. Na' de hoogmis in de kathedraal, waarheen het stoffelijk overschot Zondagavond was overgebracht, vertrok de stoet, waaraan de voornaamste leden der Vrijstaatsche regeering en een afdeeling Vrijstaatsche troepen deelna- men, naar het kerkhof van Glasnevin, waar Collins naast Griffith werd begraven. In alle steden en dorpen van den Vrijstaat werden herdenkingsgodsdienstoefeningen ge houden. Inmiddels diiurt de guerilla voort. In een gevecht bij Blarney (graafschap Cork) wer den drie rebellen gedood en velen gewond. De Vrijstaters leden geen verliezen. WEEIRi EEN R EVOLUTIONN AI RE BEIWEG-INIG IN MEXICO. Het bijna nimmier rustige Mexico wordt weer door een nleuwe revolutionnaire bewe ging bedrdgd. Naar gemeldi wordt, is de ge- neraal Murgia met een a-antal officieren, waaronder Carranza's scboonzooo generaal Candido Aguilar, biji Brownsville de Rio Grande overgestoken eni M-exico binnemgew trokken,. Zij1 -ontmoetteni daar meer dan 500 revolutionnairen. Een andere tro-ep, die met M-urgi-a samemwerkt, is biji Laredo dezdfde rivier overgestoken. Het dioel is de regeering van president Obregon omver te werpen. Men verwacht, dat Miurgia naar Tampioo zaili oprukfcen. MIJNWERKERS LEVEND BEGRAVEN. Vijf -en zevemtig arbeiders, die de nacht- ploeg vormden dni de mijin Argonaut te Jack son (Californie), zijn tengevolge van een ui-tgebroken brand op 3000 voet diepte levernd begraven. IMet het ralidingswerlk is ©nvexwijld ben gonnen. EEN AMERIKAANSCHE OONTROLIE OVER -DE DUITSCHE FINANCIeN? -De belangstellitog, vvelke in Londen is ge- wekt door het deukbedd van gouvemeur Cox van Ohio, dait Hoover zou wordenl aan- gewezen ails Amerikaansch vertegeniwoord-i- ger in de Oommi-ssie van Heratel, -ten einde een opiossing .te 'bevorderen der thaos op het doodle punt gekomen kwestie, is nog ver- groot door een sister u-it. Parijs ontvangen mededteeltog, volgens welke, naar verluiidt, de Duitsche regeering aan Sir John Brad bury, -to en deze te B.erlijh was, zou hebben te kenn-en gegevem, dat Duitschland zich zou ooderwe-rpen aan eenl f-inanrieel onder- zoek en control e door Amerika, handeliend op geza-g van de Commissie van Heratel. De heer Vanderlip, die zich thans te 'Lon den bevindt, mioet door den Duitscheo kanse- lier zijn -genoemd als -een controllera, die den Duitschers wdgevallig zou zijn. Vanderlip verklaarde, bierover geintervi-ewd, dat het hem onmogeiijk voorkwam em man te be- noemen tot curator over 60 millioen men schen. Hijl vo-egde er bij, dat gewoonlijk die crediteuren en niet een aebiteur den curator aanwij-zen. Andere vooraanstaande! Ameri- kanen, die En gel and bezodken, legden er evemeens dtem nadruk op, dat eenig Ameri- kaansch loptredm- van dezen aard1, aangeno- men, dat net door de regeering der V. -S-. in 'gunstigem zin werd besoh-ouwd, geen werk zou zijn voor den man. lets in den geesit van een financieelen en -economiechen- raad van controlle, handeliend in samenwerking met de Gommissie; van Heratel, word-t besch-ouwd alls uitv-oerbaar en het minste kans biedend om verzet te vimden in de V. S. Ten aanzi-en der kwestie of Frankrijk het met zulfc een voor- stel eens zou zijn, verklaren Amierifcanen te Londen dat ails gevolg van een bespreking tusschen leden van het Fransche kabimet en vooraanstaande Amerikanen te Parijs ont- dekit werd, dat er longetwijfeld een bellangrijk deel dter invloedHjfce Fransche openbare m-een-ing is, -hetwelk -oordeelt, dat de gealllii- eerden de V. S. en andere, neutraile, landlen zoud.cn kumnen betrefkken to deze zaafc. ERNSTIGE BOTSINGEN TUSSCHEN STAKERS EN POLITIE. Te Havre is Zaterdagnamiddag door een nog niet bekende oorzaak een botsing ont- staan tusschen stakers en politic. De naaste aanleiding ervoor is de staking der metaalbe- werkers. Deze duur-t nu al zoowat twaalf we en. De patroons wilden namelijk de loonen verminderen, waartegen de arbeiders to ver zet komen. In't algemeen genot-en d-e stakers d-e sympa- thie der bevolking. De gemeenteraad stemde verscheidene malen1 voor ld-eine subsidies voor de weerstandskassener werden collecten to de stad gehouden die hel wat opbrachten; de bisschop schonk zijn- steun aan de beweging. Natuurlijk werden er ook veel meetings en demonstraties gehouden. Alles bleef echter volkomen ordelijk tot op het midden der vo- rige week. Die week was begonnen met een toterventie der regeering. De minister van bmnenland- sche zaken onttrok de bevoegdheden van hoofd der politie aan den burgemeester der stad. Voortaan zou de prefect van het depar- temetn er voor zorgen, dat de orde niet ver- stoord werd. De burgemeester kwam daarte- gen in verzet en de verordening werd toge- trokken, maar idt incident had aan een beele beweging een poltiek karakter gegeven, waar- van de extremistische leiders handig gebruik wisten te maken. Er werden sympathiesta- kingen togericht en de havenarbeidera maak- ten van de gelegenhdd gebruik om hun eigen eischen in verband met de hemieuwtog van hun arbeidscontract, dat to September afloopt, door te zetten. Er heerschte een zekere opgewondenhdd In de stad. Talriike gendarmes trokken door de straten en nadat er zich enkele onbeduidende rdletjes hadden voorgedaan, begonnen de ar- bdders hun lokaal te versterken. Het kon niet uitblijven, of de opgewondenhdd- moest tot uitbarsting komen. Dit gebeurde Zaterdagnamiddag, zonder nader bekende aanldding. De stakers verlieten na een dagelijksche bijemkomst hun gebouw, dat door bereden- politie bewaakt werd. In de nabijheid van het vereenigingsgebouwd be- von zich een aantal to aanbouw zijnde hui- zen, en in een oogenblik tijds werden met het daar aanwezige materiaal barricaden opgiet- worpen en planken neergdegd in verachillem- de straten. Een verwoed gevecht ontstond, waarbij bloedige Happen viden. De troepen deden de bajonet op- 't geweer en! chargeer- den. De gendarmes te voet losten schoten. Ach-ter het „front" werden intusschen door de stakers loop-graven aangelegd, b-oomeni om- gehakt om barricades van te maken. Om twee uur 'snachts liepen de troepen ^torm op de versterkingen en wisten ze te vermeesteren. Toen was de rust spoed-ig weergekeerd. Tal van stakin^sleiders werden gevanigen- geno- men, waaronder Ferri, secretaris der metaal- ai-beiders, en Guy Tourette, redacteur van de „Humanit6". Om de opgewondenhdd onder de stakera wat te doen bedaren, hebben de autoriteiten eenigen der gearresteerde vakvereenigingslel- ders weer op vrije vocten gesteld. De C. G. T. heeft naar aanldding van het v-oorgeval-lene een protesitstakta-g van 24 uur afgekondigd, aan welk bevel echter lang niet door alle aangesloten leden is voldaan. Van de 15000 Parijsche bouwvakarbeiders staak- t-en b.v. slechts 1400 uit solidaritdt met de stakers te Havre. Eenige parlementsleden uit de streek van Havre hebben stappen gedaan biji de werkge- vers in de metaal-industrie om eenige facilii- teiten te verkrijgen ten gunste van de stakers, die blijk geven, dat zij er genoeg van begin- nen te krijgen en geneigd zijn tot verzoentog. DUITSCHLAND EN DE COMMISSIE VAN HERSTE'L. iGisitermorgen kwamen de biji die sehadever- goedingslkwestie betroikken Duitsche minis ters bijieen in een samenkewnst, waarin over de offd-eele uitaoodiging d-er Gommissie van Heratel beraadslaagd werd. Er werd baalo- -ten de Gommissie van H-erstel made te dee- Ian, dat de Duitsche regeering de uitnioodi- ging der Commissie aanneemt om in de bi]- eeofcomst van Woensdag door Duitsche ver- itegenwoordigers het standpunt der rijksre- geering in de kwestie der schladevergoeding te doen- uiteenzettqn. Als Duitsch: gedele- geerde werd sta-atssecretaris Schrod'er van net R-ijiksmtoisterie van financien laangewe- zen, aan wieni versch-eiden ambteniaren der beferokken afdeeltoigen-, to het bijzonder van het mindsterie van Econiomie en Wederop- bouw toegevoegd worden. WEER EEN DRAMA IN DE FILIM- WERELD. Eeni der directeurm van de Fox Film Cy., Qtoe te Edgewater, heeft den1 bekmden ilm- acteur John Bergan- doodgeschoiten. Cline verHaiardfe bij zijn vdrlioor, dait Bergan eeniige weken gelleden zijn vrouw had aangevalilen. Een chauffeur vond Bergan zwaar gewond voor het huis van Qtoe liggen. Op het poli- tiebureau -kwam- hiji nog enkele oo-genblikfcen -tot bewustzije, doen was niet to staat te spre- ken. Op een sink papier schreef hiji toen Cline heeft mij vermoord. Cline zeide, dat hij Bergan to zijn wontog had ontboden, om hem over het voorgevallene te spreken. Ber gan zou hem -toen hebben bel-eedigd, waarop hij Bergan tot een duel op fact p-istoot zou hebben uitgedaagd. Bergan zou hem echter met een do-lkmes hebben bedteigd, waarop hij -op hem- had geschoten. Cline is nog maar eenige jar en getrouwd en- lcefde zeer gelulk- Hg met zijn vrouw. Hiji heeft twee fctoderen. iEIEN DIEFAOHTIG HDOFDOFFICIE'R. In 1047 vetrtrok uit Amiens zekere heer Oe- lacourt, na voor 200.000 francs -aan gelds- waardige stukken in de calorifere der cmtrale verwarmtog te hebben verborgen. Toen -hiji to zijn woning terugkeerde, w-aren de stukken weg. Onlangs meldde zich te Longwy echter een iLuxemburger. genaamd Wtokeler, die ef- fecten wilde verxoopen. Hoorende dat er iernand was die rechten op de door hem -aan- geboden stukken kon doen gelden. noemide hij dengeen die hern to opdracht had! gegeven ze te vericoopen, dat was een Duitsch oud-kolo- nel, zekere Mlerkel. 'De Luxembur-ger hielp toen ook mee om dezen man te zoeken. Een -oogenblik had dte Flransche politie te iMlavuz Mierkel in handen maar ze moest weer vrijlaten. Thans heeft de krijgsraad te Amiens Merkel bij verstefc veroordeeld tot 5 j-aar gevangenisstraf en 500 francs boete wegens diefstal ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK. Naar de „Peuple" meldt, -heeft een emstige ontploffing plaats gehad in de fabrieken van Cackeriil te Seraing Belgie). Texwijl een aan tal aabeidsitiera beziig waren met het afgieten van metaalslakken, sp-rong plotseltog de giet- lepel jiiteen, waardoo-r een twtotigital vrou- wen min of meer emstig werden gewond. V-erschillende gewonden moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. HET HUIS VAN JOHANNES HUSS. De „Narodni Lysti" meldt, dat een ban- kimgroep te Praag het huis te Konstanz, waar Johannes Huss woonde, voor hij door het concilie van Konstanz ter dood werd- ver oordeeld, heeft gekocht. Het huis zal gewijd worden aan het Tsjecho-Slowaaksche volk. De koopprija bedraagt twee millioen mark. Aan den huidigen bewoner wordt het recht gegeven, zijn geheele leven gratis in het huis te blijven wonen. DE EPIDEMIE6N IN RUSLAND. Dr. Madsen, hoofd van h-et Deensche Staats-Serum-instituut en v-oorzitter van de totemationale gezondheidscommissie van den Volkenubond, ilet zich bij zijn terugkomst van een d-ezer dagen te Gen&ve gehouden bij- eenkomst der commissie ter vaststclltog van de maatregelen tot het tegengaan van de ver- spreiding van de epidemieen, die thans in Rut land woeden, naar andere landen, totervie- wen. Hij zeide, dat alle rapporten, die de com- misise had ontvangen, er op wezen, dat de toestand zeer slecht is. De epidemieen woed- den nog altijd, in het bizonder de cholera en de typhus, en daar de bevolking hoe langer hoe meer ui-tgeput raakte, vermtodierde ook haar wemtamdsverm-o-gm1 en wel zoodanl dat de dood zelfs toted tengevolge van zi< ten, welke to nonmale omstandigheden niet als bizondier gevaiaridjk zouden worden beschouwd Tusschen de 15 en 20 millioen menschen wa ren reeds overleden en het was niet overdre- ven te zeggen, dat alleen- in het afgejoopen jaar ongeveer een millioen Russen aan cholera en vlektyphus waren gestorven, terwijl het be- kend was, dat 20 millioen menschen door den typhus waren aangetast. TEGEN DEN UITVERKOOP VAN DE RIJNPROVINCIE. In een te Keulea op initiatief van den op- perpresid-ent voor de Rijpprovinde gehouden vergadertog ter overweging van middelen om den aankoop to marken1 door vreemdelingen 1 tegen te gaan, werden belangrijke beperkin- gen voorgesteld voor den verkoop- aan vreem delingen gedurende een maand. De Intergeal- lieerae Commissie heft haar goedkeuring aan die maatregel-en gehecht. Een desbetrefferide verordening wordt thans tegemoet gezien. VACANTIE-ONGELUKKEN IN FRANKRIJK. Aan de „Tim-es" wordt bericht, dat twee broers, Charles en Eugfcne Dussoly, uit St. Etienne, met vacantie in Savoie vertoevende, bij een bergtoer naar de Grande-Casse to den afgrond van duizend voet diepte zijn gestort, waar een reddingsbrigade van gidsen de ver- minkte lijken vond. Te Mimizan, een badplaats to de Landes, werden dinie dochtertjes van een arts uit Bordeaux bij het baden door den stroom mee- gcsleurd. De rnoeder en een oudere zuster sprongen dadelij-k in zee, o-m de kinderen te redden, doch alle vijf verdronken. Twee jon- gens, die in hetzelfde gezelschap waren ge- weest, slaagden er in, het land te bereiken. INTERP ARIL EIMIENTA IRE UNTE. De Interparlementaire Unie begion gister hare beraadisllagtogeni to het oude JHierren- haus" van het parlem-enlt te Weemen, .waarin thans de Duiisich--Oostenrij ksche Nationale Vergadering bijeenkomt. De Chr. soc.-afge- vaardigde Miatajia -heette de 300 ventegeni- woordigers uit 24 parlamenten1 van 'Europa, Canada, Australie, Japan eni China wdllkom. Na een herdlenking der onlanigs overteden- leden, verkreeg bondskanselier Seipl het woord voor een toespraak, die onder de ge- delegeerdenl zichtbare beweging eni aan -net slot grooten bijval wekte. Hij zeide: „Gij vergadent to het pariement, waarin de Oos- tenrijksche volksverteg-enwoordi-gtog wellicht reeds to de eeratkomende dagen voor de al- lermoeilijkste beslissing za-1 staan. Ik heb thans juist gepoogd door mijn reis den ring te doorbrekem, die ons omgeeft. De wereld heeft verbaasd gestaan, de weheld heeft zich er van ovextuigd, dat Oostenrijk een gewich- ti-ge sobakel to die keten der stat-en is eni dat deze schakel niet mag worden) verbroken als men niet wil, dat er nieuwe onrust over de werdd zal fcomenu" De bondskanselier deed' een warm beroep op het congres om wed-er sympathi-e te koesteren voor het oude cul tural and en de oude cultraustad Weenen en eindigde aldus: ,,,In ooze har-ten vlamt de liefde voor alle naties der wereld op en wij heeten u van ganscher harte welkom in onze stad. Wij- zijn bardd -iedere andere na- tie de vriendenhand te biedeni voor den op- bouw der geh-eele menschhdd, die zoo nood- zafcelijk geworden is, nadat die oorlog zoo vele putohoopeni gesoh-apeni heeft." IDe Niederlandsche oud-minister van ftoian- tifin Treub bracht het financieele verslag uit -en diendte de reeds dloor de afzonderlijke de- legaties behandelde rcsolutie to, waarop de Duitsch rijksidagipresiklent Lobe namens de Duitsche delegafie het woord nam om to het algemeen de voor den vrii en -handdi eni den terugkeer tot den toestand' van- voor den oor log opfconuende eisdien van den heer Treub goed te keuren, maar zich- tegen) het vooratd' zelif te verklar-en. Blijfcens een draadloos bericht grondde Lobe zijn bezwaar hierop, dat Duitschland, hoewel een overtuigd aanhanger van het begtosal van den vrijlen handel, toch na dien aan het land opigellegden vrede gedwongen is tot beperktog van den1 tovoer en de ver- vaardligfag van weelde-artikden. DE NOOD VAN OOSTENRIJK. Zondagmiddag vond te iWeenlen na den terugkeer van den bondskanselier Seipel uit Verona een mtoisterraad plaats. Volgens cen officiede mededeeltog wordt alles voor- -bereid om in hat geval eener guostige beslis sing van den Volkenbond de onverwijlde doorvoering der voorgenomen maatregelen- mogelijk te maken of in het geval van een weigerend antwo-ord de aansluiting bij een naburigen staat voor te bereiden. De mtoisterraad heeft besloteni den- minis ter van buitenlandsche zaken- Grfindbenoor naar Genfeve af te vaardigen omi ter vergade ring van den Raad van den- Volkenbond op het urgent® te wijizen eener huipactie voor Oostenrijk. Volgens ingefcomen beriohten uit Italic boudt de Italiaansche pera zich zeer uitvoe- rig bezig met het denkbeeld -eener tolunie, die to bet algemeen gunstig schijnt te wor den beoordeeld. Merkwaardigcrw-iize heeft het offideuze Prager blad „Czas" oogen- sohijnlijk zijin bedenktogen tegen een tolunie -tusschen Oostenrijk en Italic bpgegeven, want het bliad schrijft: „Eien -aansiMting van Oostenrijk bij] de Kldne Entente is bij voor- baat ui-tgesloten, iterwijil een aanslui-timg bij Italic door geen -vredesverdrag wordt vev- boden- -Door een tolunie zou aan de zelfstai*- digheid van Oostenrijk niet worden geraakt, want het begrip buiteniland is biji -het Ooaten- rijksche propileem niet een politick, maar in de eerat plaats een- eoonomisch vraagstu.k" Daartegenover m-erfct de ^Nlarodny Poli- tika" op dat het de taak der tegenwoondige beraadslagingen met de Kleine Entente zal zijix zich' mzake het Oostenrijk betreffenide voorstel tot den Volkenbond te wenden. „Bij de onberelkenbaarhdd van de voilkenbondbbe- sluiten zal hat niet gem-akkdijk zijin het standpunt der Kleine Entente tot zijin recht te doen komen. Er korneni emsti-ge tijden voor ons en onze bondgenooten." Renter vemeemt, dat volgens een telegram uit Rome oveneengekonfen] is, dat de 70 mil lioen lire, reeds aan Oostenrijk door Italic beloofd, onmiddellijk aan de Oostenrijksche regeeri-n-g zullen worden voorgesch-oten op voorwaarde, dat de scan zal dienien- tot deik- fctog van de nieuwe uitgifts van bankbiljet- ten -en niet zal worden gebezigd voor loo- pende ui-tgaven of openbare werken. KORTE BERIOHTEN. O-emelld! wordt, dat te Tampioo (Mexi co), de balangrijksta petelenmstad der we reld, door een hevi-gen brand 27 bedrijfsge- bouwen zijn verwoeSt. - Lentos gezondheidistoestand heeft vol gens bericht uit -Riga opnieuw een slechte wending -genomen. Lloyd -George bestemt de opbrengst z^- ner memories voor liefdadige doeletoden. -Zondagmiddag reed te Houx, een plaateje -aan den weg van Namen naar Di- nant, een auto to voile vaant op tegen de stoep van een -huis, waarop eenige dorpdtogen waren gezeten, E-em 17-jarig m-eisje en een ■kind van '5 jaar werden gedood, terwijl1 3 vrouwen emstig werden -gewond. De-chanf- feur en de eigeniaar van de tauto zijin aange- -houdan. De strijd in Marokko tusschen Spanje en den opstandigen Raisoeli schijnt weer te beginnen. De onderhandeltogen over de on- derwerping van den hoofdman- zijn gestaakt. Door toedoen van het Fokkersfonds ad 1000-verwacht men, dat de p-roefnemingen ymet motorlooze vliegtuigen in Duitschland opnieuw zullen worden aangemoedigd. Dit jaar wordt van het bedrag reeds 100.000 mark verdeeld voor den langstett overland- vlucht van minstens 25 K.M. Volgens den „Times-coirespondeat te Riga heeft een bende roode troepen alle aan- zienlijke gebouwen in het Letlandsche dorp Saveiki vemield. Uit Moskou wordt gemdd, dat de ver- dedigers der sociaal-revolutionnairen naar het gouvemement Archangel zijn verbannen. Dit pleit niet voor een onafhankelijke rechtspraak in Rftsland. Voor zoover de resultaten der Zondag gehouden volksstemming to Zweden over het tovoeren van een drankverbod bekend zijn, hebben 772.777 personen v66r en 846.536 'personen tegen de tovoertog van het verbod gestemd, In het Fransche departement Var zijn 20.000 H.A. boech door brand verwoest. De schade bedraagt ongeveer 10- millioen- francs. Hot schijnt, dat de oorlo-g tusschen Grieken en T-urken opni-euw zal ontbrandea. De Turken maken nieuwe voorbereidingen. In Baden heeft de regeering besloten de buitenlandsche valutahandelaars onmid dellijk over de Biadensche grenzen te zetten. Volgens een bericht uit B-erlljin is ial- daar een nieuwe nota over de kwestie der oorlogsmisdadigcrs togekomen. Blijkens een bericht uit da stad Guate mala heeft de regeering de oaHangs door de revolutionnairen vermeestarde steden eni dor p-en heroverd. De rebdien hadden 22 vol- wassenen en twee kinder-en vermoord. Twaalf opstandelingen zijn terech-t gesteld. --N. T. A. meldt draadloos uit Berlijn, da-t d-e Italiaansche vlieger Bracfcpapa met een vlilegtuig, voorzien- van een 700 paards motor, het werddsnelheidsrecor-d op zijn naam heefit gebracht met 336.4 K.M. uur- snelheid. Volgens Poolsche bliaden zou er sprake zijn van een PoolsCh-Nederlandsch handds- verdlrag. -Engeland en Frankrijk zijn het zoo -ails eens -gewordenl iover de voorwaar- len, waarop Gri-efcenland en de regeeringen van Konstantino-pel eni Angora zullen w-or- deni uMgevaardigd voor een conference te VenetiC, ter bespreking van de kwesties In- zake -het naburi-ge Oosten. Het blad „Auronai" mdidt, dat btanett kort Japansche schcpen zich- te Konstantino- pd bij die Gealieerdie vaartuigen komen voe- gen. - Een deputati-e uit de Tsjecbo-'Slowaak- sche vakvereenigtogen heeft dien minister voor sociale voorzorg verzoCht om maatregelen te memen tegen de eoonomische crisis. Het m-eest zijn de glasn, metaal- en textidindusi- trie getroffen. Er zijn 600.000 werkLozen to Tsjech'o-Slowakije. Biiinemland, DE KABINETSCRTSIS. Als gevolg van de confanentie, welke Woensdag p. is gehouden tusschen den beer Ruys de B-eermbrouck -en de voorzitters der reohtsch-e Tweede Kamcrledeni, heeft naar de Ned. mddt verleden week de Chr. h-ist. Kamerfraictie een! vergadertog gehouden en gisteren de anti-rev. Kamerd-ub. Vandaag kan de heer Ruys dan de nadar-c antwoorden in zijn bez-if hebben van beide Kamerd-ubs. Het Hdbl. meldt nog dat de heer H. Co- lijh voor de bijcenfcomsfc van die anti-revolu- tionnaire Kamerled;en van gister's morgens vroejg uit Verdun to den Haag is aamgeko- m-en -en gisteravond weer naar P-arijs ver- trokfcen is. PERMANENT HOP VAN ARBITRAGE. Voor het scheidsgerecht tozake -het geschil tusschen Noorwgen en' da Vereenigde Staten is vandaa-g de bdiandeltog van deze aangele- geniheid voortgezet. N-EDERLAND EN DE RANDSTATEIN. iNiaar aanldding van het bericht o-ver een verzoek van de N«llerlandschfe regeering a-an de Poolsche om tot omderbandalingeni te ko men over eeni handdsverdr-ag, dedt de par- lem-entsredactera van het Vo-lk nog mee, dat hem- te bevoegder pala-tse is mcegcdeldi, dat dit bericht eeni uimoeisel rnoet zijn van het feit, dat en a-anvang is gemaafct met pogto- gen om te geraiken tot eenigerlei regeling op handelsgebi-ed -tusschen ons land en <$e nieuwgevormde staten- a-lis Finland, Po-len, Tsjochio-S-lowakijie, Est-land, Letland enz. Mien denfct zich- de regelingenl, die van de ze onderbandlngen het gevolg zouden fcun- nen' wordien, als overeenkomsten min of meer to den -trant van de regelingen, die thans -tus schen Nederland -eni veraohillende stateni be- staan, op dten- voet van meestJbegunsti'ging enz. en to verband met den economisdhen toe stand van- de ondbrscheiden landen. De N-ederlandsche geZant te Kopenhagen, die biji de randstaten geaccrediteerdi is, heeft bezoeken to de hoof-dstedien daaiwan -afge- legd. - ALKNAAISCIIGOURANT

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1