Damrubrieb. W y 0 a m i JMtieiiza en dfe gewlgm 1 1^ 1 i M M B 1 m Provinciaal Nieuws SLA PEL OOSHESD Gemeng^ Nieuws ii Vdcnvhdibem tot bun sahade cmdarvandSB, dat de gevolgen van influenza ca gmp sunn erger dan de kwaal zelf zijn. Een van de gevolgam te achterwitgang van de nieren, en dit kan ma at! den van pifn en dlende met zich brengen. Bij kon en koorts toch worden de teere nierorganen overspan- nen door hum pogem om de ongewone hoe- veelheid onzuivere stoffen uit hot bleed te filtreeren. Zorg voor de nieren, bij deze in- spanning zou uitputting voorkomen, doch hoe zelden wordt die zorg besteed. Eo deze verwaarloozing leldt tot ontsteklng van de nieren en blaas, urinekwalen, onzuiver bloed, niergruis, nierwaterzucht, rheumatiek, steen, rugpijn, duizeliigheid enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen baten tegen deze nierverschijnselen. .Wees niet moedeloos door vroegere verwaarloozing; faoewel vroe- gere behand'eling bet best is, kan verdere ernstige ontwjkkeling voorkomen worden. Dit sneciaal geheesmiddtel voor de nieren be- haalde zelfs bij gevorderde en ernstige nier en blaaskwalen sucees. Duizenden dankbare mannen en vrouwen hier in het land danken bun goede gezondheid a an tjjdige behande- ling met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De handtoelkmimg van James Foster op de verpakking waarborgt de echtbeid. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Alkmaar ver- krijgbaar bij Nierop Slothoubex k f 1.T5 per doos. handels- en verkeerspolitiek zich toe. Wan- neer bijv. de prijzen van enkele metaalwaren in Duitschland (ik neem den toestand van voor 1914) hoog waren en daardoor ver'schil- lende fabrikaten in Duitschland duurder wa ren dan in andere landen, dan konden de bui- tenlandsche, bijv. Engelsche fabrikanten van de dutirte der Duitsche fabrikaten profitee- ren, door hun soortgelijke goederen in Duitschland te importeeren en dus te concur- reeren tegen de Duitsche producenten. Het gevolg zou dus zijn, dat de prijzen van die "oederen in Duitschland nooit hooger zouden unnen komen dan de prijzen in Engeland vermeerderd met de kosten van vervoer van Oroot-Brittanje naar Duitschland. Dat is na- tuurlijk voor de betreffende Duitsche fabri kanten niet aangenaam, en kan voor eene jonge nog niet gevestigde, Industrie zelfa fnui- kend werken. Daar komt echter nog iets anders bij. Door de vele internationale relaties, die de landen tengevolge der arbeidsverdeeling hebben, zal het altijd voorkomen, dat het eene land iets te vorderen heeft van of wel iets schuldig is aan het andere. En daar deze saldi ontstaan door de handelsbeweging, noemt men eene dergelijkc opstelling; de handelsbalans. Heeft nu het eene land1 eene vordering op het andere, dan noemt men de handelsba lans: actief; heeft het eene schuld, dan is de handelsbalans: passief. Onderstellen wij nu eens het geval, aat Duitschland eene actieve handelsbalans heeft ten opzichte van Enge land, dan heeft het dus'eene vordering op En geland. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat Duitschlands handelsbalans t .o.v. Rusland. of Amerika, of welk ander land ook, actief moest zijn. Ieder land moet dan weer afzon- derlijk beschouwd worden. Maar bij een actieve handelsbalans van Duitschland t. o.v. Engeland, zijn er dus veel Engelsche kooplieden, die schulden heb ben, bij Duitsche exporteurs. Het gevolg is, dat er dus in Londen veel vraag is naar en weinig aanbod van wissela op Duitschland, hetgeen eene stijging van den wisselkoers met zich brengt. Terzelfder tijd is er in Berlijn weinig vraag naar en veel aanbod1 van wis- sels op Engeland, zoodat de pondenkoers daalt. Men zal thans begrijpen, waarom de landen zoo buitengewoon gaarne een actieve handelsbalans hadden, en deze met alle mogeliike middelen trachten te beredken; hoe, (dat zullen we later zien. Ik begrijp wel, dat menige lezer zal vragen, wat nu, bij normale toestanden, het vreeselijk wenschelijke van een hoogen wisselkoers is. Dat is niet zoo erg moeifijk te begrijpen. Bij een hoogen wisselkoers toch kan men buiten gewoon gemakkelijk en goedkoop grondstof- fen in het- buitenland inkoopen, en treedt dus de mogelijkheid op voor de Industrie om mecr winst te maken. Bovendien zal door de groo- te inkoopen de prijs van die grondstoffen in het buitenland stijgen, en worden dus de bui- tenlandsche concurrents met hunne heel wat Iagere valuta eenigszins uitgeschakeld, zoo dat de prijzen in Met binnenland stijgen. Er komt dus eene goede tijd voor de industrie, die veel Verdient en| dus meer gaat producee- ren, wat o.a. de werkeloosheid zal venninde- ren. Maar alle9 heeft twee zijden, ook een lioo- ge wisselkoers, waarover de volgende meer. maal UIT WINKEL. Openbare vergadcring van den Raad op 29 Augustus 1922. Tegeowoordig alle leden met uitzonderimg van rnevr. Houtlkoopcr-Bol. In verband met de mededeeling in de vo- rige vergadcring ged&an dat incbem niet tot schoolbouw te Lutjewinkel wordt overgegaan de daarvoor geslotem teeming voor 34 De cember a.s. moet worden afgelost, wordt thans overwogen, nu het aanbouwen van een derde lokaai in de eerste jaren niet is te verwachten de bestaande twee lokalen naar hehooren in te richten en bet maken van een plan em kostenberekening is opgedragen aan den bouwikundige 'S. Vis te Oudkarspel. Goedgevonden, mits men zich) tot het aoo- digste beperkt. Ten opzichte van het betalen van een wls- kundige reserve voor een zander pensioen ontslagen gemeenteambtenaar, in dit geval de schoolschoonmaakster G. Napde Vries, to door 'Burg, en Weth. tot bcfcalimg van een. bedrag van 177.95 overgegaan, omdat ;een middelen zijn gevonden van. die beta- ing te worden vrijgesteld, en. haar als niet ontslagen te beschouwen voor de g-errteente eenl jaarlijksdie uitgave zou medebrengen van 9 pet. van het salaris. Goedgevonden. Ter voorziieniing in de beboefte aan drink- water is aangevoerd te Lutjewinkel 1 wagon duinwater, de kosten hebben bedragen 51.92 waartegem een onttvang van 31, een verliies van 20.92. Te Wimkel is aangevoerd 1 wagon duinwa ter. De kosten hebben bedragen 34.17 waartegen een ontvang van 34.20, een winst van f 0.03. Het verlies te Lutjewtntaei to veroorzaakt omdat daar axbeidsikrachten moesten worden betaald. Ingefeomen stukken. Een besiluit van Ged. Staten toit goedkeu- ring van: de gemeemterekening over 1920; het kohier Hondenbelasting over 1922; bet imstellen van een recbtsvordening tegen bet Centraai Verrekemkantoor voor brandr stoffen. Een mededeeling van Ged. Staten: dat aan P. Molenaar vergunning to ver- leend tot bet leggem van een loopbrug over de riogvaart te Lutjewinkel; dat voor 1922 em volgende jaren. subsidie wordt verleend in de kosten der Wijkverple- ging tot tenl boogste 1/5 der uitgavenl. Een mededeeling van de Cezondheidsoom- missde te iHooro, dat bij] een verzoek om ont- beffing van de verpdichting tot aansluiting aan de Wiatarleiding goen genoegen kan worden gen omen met een raport omtrent war teronderzoek van den beer Oudendal, 'arts, alhier, doch een verklaring wordt gevraagid van een bureau voor drinkwatar of dergelijr ke instelling. Door Ged. Staten wordt het gevoden van den Raad gevraagd omitremt verlaging van die jaarwedde van den gemeente-ontvanger met het oog op de vermindering der werk- zaamheden. Verlaging zal echter niet worden toege- past op de .tegen,'woordige tituliaixisisen. Het komt Burg. en| Weth. niet van balang voor nu reeds voorstellen tot verlaging to doen aangezien dit voor den tegenlwoordagen ontvanger niet van toepassing is doch eerst bij eene eventueele vacature. Door verschililemde leden ward de houding van Ged. Staten eigenaardig gevonden. Te gen den zio van den, Raad zijn destijds de salarissen omhoog gedreven, laten Ged. Sta ten nu ook den moed hebben die te verlagen als de omstandigheden d!it noodig maken, vooral als de werkzaambeden zoo zijin ver- minderd. De gemeenteoutvanger faeeft doen weten met verlaging laccooxd te kunmenl gaan in- dicu in. zijn zittmgsdagen verandering wordt gebracht. Aan Burg, en Weth. werd opgedragen met den ontvanger overleg te plegea en daaxua bet lan'twoord vast te stellen. In verband met bet laansluitea aan bet P. W. B. van de gemeente Barsingerborin zal ook „de Strook" worden laangeslotenl en nu woraen door den Directeur van genoeimd be- drijf, bij de voorgeetelde leiding ook ver- schillendc plaatsen voorgesteld voor bet aan- brenlgen van brandikranen en spruitsto'kken.. 'Burg, 'en IWetb. stelden voor ook aan dat gedeclte der leiding geen brandikranen iaan to brengen, doch slechts een spuitstuk aan het eimde der leiding in den Middenweg van den Groetpolder om daaruit water te kunmen afgeven aan ben die niet fcunnen aa.nsluitea. Goedgevonden, terwijl tevens jbij de brug naar Kolbom een brandkraan zal worden aamgehracht. IBurg. enj .Weth. stddenl voor te bepalen dat die aanslagem op bet kobier Hondenbe lasting 1922 moeteni zijn betaaldl v66r of op 1 October a.s. Aldus besiloteni. Tex voldoening aan de bepaling dex Vleesohkeuringwet to voor een' combimatie van 9 gemieemten met Barsingerhom als centrum- gemeenite eeni ontwerpvexordening toege- zonden waarvan de bebandeling werd ver- zocht voor 1 'September a s. Burg, eni weth. stelden voox bet ontwerp onveranderd vast te stellen. Aldus besloten. Eveneens werd vastgesttdd de veroxdening op bet keurem van vee en vleescb in de ge meente Winkel. Tot lid der commtosie van uitvoering wexd' benoemd de beer Jb. Spaans. Door J. Kaaij werd verzochlt vrijgesteld te worden van de verplichting van bet betalien •van een bedrag van 18 voor 2 pnivaattonr nen. B. en W. stelden voor op het verzoek af- wijzend te beschikken. Aldus besloten, terwijl verzoeker in overfweging zal worden gegeven zelf de faecalien te bouden, waardoor die kos ten op f 9 worden gebracht. Door de commissie van beheex dier gas- fabriek was een ondexzoek ingeeteld naar de mogelijkheid om o.a. ook acbooUokalen door middel van gas to verwarmen. Blijkens een daarvan ingekomen riappoxt zijn daar aan vele voordeelen verbonded en infichtingen in andere getfaeenten ingewonnen spreken ook van gunstige resultaten. Besiloten werd met deze wijze van'verwarming een proef te ne- men ien die proef aanvankelijk te bepalen tot d6ni scbooliokaal. 'Voorstel gascommdssie tot bepaling van den gasprijs voor ilokaalvenwamning. Teneinde bet gebruik van gas voor vex- warming zoovteF mogelijlk de band te wer ken, ien toch nog een loonenden gasprijs te bedingen, m'eende de commissie van beheer der gasfabriek te kunmen voorstellen den gas prijs voor lokaalverwartning to bepalen op 7 cent per M3. Aldus besloten. Door de Commissie van Beheer der Gas fabriek werd voorgesteld van bet ten oosten van de fabriek gelegem bouwterrein ongeveer 1090 M:2 te verkioopen aan den beer j. A. Poqrtormians voor 1 per M2. Inmiddels was door den Raadl van Nieuwe- Niedorp besloten diem grornd te verkoopen voor 0.75 per iM2 en verzochi den raad dezex gemeen te in gelijken geest te besluitem. Besloten, wexd den grond voor 0.75 per M2 af te staan en als scbeiding een sloot voor te schrijven. Aanbieding rekening 1921. Suppletoire begrooting 1921; af-en ovexschrijvmg 1021, betaling uit den poet voor onvoorzieme uit- gaven 1021. A1 deze ontwerpen zijn bestemd om den dienst 1921 sluitend te maken. iViastgesteld. Aanbieding rekening 1921 van bet Alge- meen Armbestuur. Aanbieding rekening 1921 der gemeenn schappelijke gasf abriek. Benoeming commissie voor ondexzoek der rekemingen. Als gewoomlijk stelden Burgemeester en Wethoudexa voox daarvoor aan te wij'zen de leden' van deni raad die -geen deel uitmakem van het college van burg, en weth. Aldus besloten. Door P. Blaauboex, doodgraver, werd een vergoedSing gevraagd voor Heeding bij het ivoorloopenl bij begrafenissem enl h« gedu- scbuld was bljl de Nat. Bank en vnoeg wel wenschelijk was alles biji een Bank rende diem tfld to doen Ibidem van de fctok door een wader.. 'Aangezien! het meer en meer regel is ge- worden dat de doodgraver biji begrafenissieni voorloopt ien! aan diem stoet leiding geeft, en dat ged.uren.de denl tijd dat biji zutks doet een lander voor bem moet iluiden, kiwam zijn ver zoek Burgem. em Weth. niet omgegrond voor, en stelden zii voor bet salaris van den dood graver met 25 te vexboogm Aldus besloten, ingaande 1' Jan. 1922. Opmaiking voordracht zetters ter voorzie- ning in de periodic,ke aftreding op 31 De cember a.s. Voor el'ke aftreding werd ge vraagd een dubbeltal, aan de beurt van af treding zijn de beerenD. Kooijl en G. Kamp. Voorgedragen zullen worden, vacature-D. Kooij: 1. D. Kooij 2. J. Vetbman. Vaca ture G. Kamp: 1. G. Kamp, 2. Jb. Spaans. Door den commandant in het lamdstorm- verbamd Helder worden pogingeni aange- wenld om in deze gemeente of te Nieuwe-Nie- dorp een cuisus op te richten voor militaire vooroefeningen voor jongelieden van lb tot 18 jaar. Ingevail1 een zoodanige cursus tot stand komt en in deze gemeente zal .worden gege- veri to daarvoor noodig een lokaal en daar voor werd bet gymnastieklokaal zeer geschikt bevonden. Voor verlicbting, vexwanning ien schoonhouden wordt door genoelmd'en com mandant gezorgd. Burg, en weth. stelden voor om ingeval een zoodanige cursus te Winkel zal worden gegeven, daarvoor het gymnastieklokaal be- schikbaar te stellen. Enkele leden verzettem zich prindpieel te gen het beschikbaarstellten van een lokaal om bet militairtome to be vorderen. Met 4 te gen, 2 stemmem werd beslotenl het lokaal be- schikbaar te stellen. Reclame hoofdelij'ke omslag J. A. Wiaiboer. In een beslotenl vergadering werd reclla- mant in de gelegenbeid gesteld zijn reclame nader toe to lichtou. Rondvraag. De beer Breebaart vroeg of gezien de groo- te bedragen iaan H. 0._ontvangen er nog of het to de- poneeren. 1 De voarzitter deeldie mede dat die schuld was of wordt afgelost terwijl! de 2de vraag in overweging zal worden genomen. De beer Kriek vroeg wanneer de proef met het teeren van een gedeelte weg wardt men, a,to het nog lang duurde was spre- voor uitstel tot volgend voorj-aar. De voorzitter 'kon daar niets van mededee- leni, maar was ook voor uitstel talis bet niet zeer spoedig gesdhiedt. Aldus bebloten. De neer Kooijl gaf in overweging er bij de direcie van het P. W. B. op iaan te dringeh bij het leggeni der waterleiding in de ge meente gebruik te maken van werkeloozen uit die gemeente. Zal aan vold'aan worden. Daarna sluiting. UIT EGMOND AAN ZEE. Donderdagmorgen reeds tamelijk vroeg stond de Egmondscbe scbooljeugd vol ver- wacbting gexeed om te omtvamgen, wat door de feestcommissie, door de vereeniging „Ko ninginnedag" alhier bijeen geroepen, onder leid'ing van den heer Garriisetn, boofd der R. K. School, voor haar was toebexeid. En dat was, zooals in de laatste jaren gewoonte geworden to, een tocht naar buiten door de kinderen der vier hoogste leerjaren. Ditmaal ging het per spoor naar Alkmaar en verder met de boot naar Schoorldam, om zoo een bezoek te brengen aan Schoorl. Prachtig weer, een reuzenbof in dezen herf- stigen zomer, begunstigde het plan en van be gin tot eimde was de stemming onafgebroken vroolijk en opgewekt en ging het zelfs steed3 excelsior! Totdat wie stem had zong en wie beenen had danste en wie had dat niet - van den zwaarlijvigen voorzitter van, ,JCo- ninginnedag" af tot den rankstea sprinkhaan onder de jeugd toe. In weerwil daarvan kwam het gezelschap, ongeveer vierdehalf honderd kilnderen, met een laantal geleid(st)ens in uit- stekende conditie om vijf uur des namiddags weer binnen. Aan het station weid het opge- wacht door een gecostumeerden Optocbt, waarvoor zich eenige personen in samenwex- king met „Koninginneaag" hadden ingespan- nen. Het resultaat was schitterend. In den zeer korten beschikbaren tijd waren een no- ;ental groepen gevormd, voorafgegaan door .erauten te paard en afgewisseld door eenige jonge dames in verschillend costuum. De eer ste groep vormden Willem van Oranje, Prins Maurits en Fred. Hendrik met pages, vervol- ens een wagen met de Hollandsche maagd, iaama verschenen de Graven van Egmond en Hoome met pages. Eenige dames stelden op een wagen de zeven provinden voox, waarach- ter twee aan twee de leden van het Verbond der Edelen voortschreden. De volgende wa gen droeg eenige dames, Geloof, Hoop en Liefde voorstellende, terwijl Neptunis met zijn trawanten de volgende wagen' bezet hadden. Een stelletje typische oud-Egmonder vrouw- .tjes vexgezelden den zeegod op een afzonder- 1 liken wagen, terwijl de redidingboot met haar stoere bemanning den stoet sloot, Costumee- ring en grime waren keurig verzorgd, de wa- gens beboorlijk aangeklleed en in1 ware turn en van groen hersehapen, zoodat alles een schit terend effect maakte. Jammer, dat de jeugd, die den stoet volgde, er zelf niet veel van zag, doch zij werd daarvoor 'savontto ruim- scboots in de gelegenheid gesteld. Toen. trok de optocht opnieuw met fakkellicht het dorp in, allerlei richtingen door, nadat eerst de muziek de gebruikelijke serenade bij: den Bur gemeester gebracht bad. INla afloop van den optodif verspreidde de menigte zich. Ouder gewoonte werd de dag besloten met een gezehig samenzijn dit maal in „Welfeelegen" van bet bestuur van ,J<oninginnedag" en de verschillende perso nen, die aan de uitvoering van bet program- ma van den dag hadden medegewerkt, welke bijeenkomst door de aanwezigheid van het faioofd dex gemeente met 'diens ecbtgenoote een eenigszins officieus cachet droeg. De heer Pluimgraaff, die namens het bestuur dit sa menzijn opende en sloot, beijverde zich om ieder den lof toe te zwaaien, die hem geacht werd toe te komen, natuurlijk niet het minst aan den heer Garritsen. Opmerkelijk was wel, dat er ditmaal nu eens absoluut niet ge- toast werd, hetgeen aan de groote gezellig- beid1 even wel geen afbreuk scbeen te doen. De deelnemers aan den optocht waren voor een groot gedeelte bij den beer Jonkex bijeen ge- komen en ook daar mochten we ongedwont- gen vroolij'kheid opmerken, die tot in de Heine uurtjes onverpoosd voortduurde. „Koninginnedag" mag over dezen 31en Augustus tevreden zijn. UIT SCHAGEN. De Langedijker gemeenten en de gemeente Harencarspel hebben den heer H. Wester al hier benoemd tot veeaxts-keurmeestex. De beer P. A. de Rode, opzichter bij bet P. E. N. alhier, wordt ovexgeplaatst naar Hoom, terwijl de beer van der Veen te Hoom naax bier komt. Bij bet vextrek van den inge- nieur Memeling van Schagen naar Alkmaar gaan de functies van dezen tevens op den heex v. d. Veen over. UIT BURGERBRUG. De hofstedo „Burgerbout", groot ongeveer 20 H-A., in de Zijpe, nabij Burgerbrug, is onderhands verkocht aam dien beer Zut in de Diepsmeer voor 52000. UIT URSEM. (Vervolg Raadsverslag van 30 Aug.) De voorzitter had overleg gepleegd in zake de vleeschkeuxingswet met zijn ambtgenoot in de Rijp, doch meende, om de booge kosten te moeten ontraden zich bij. den keuringsdienst van de Rijp aan te sluiten. Het leek bem ver- standiger zich met het dagelijksch bestuur van Alkmaar te verstaan, van welk college bet bericht nog ingewacht werd. Dan zou dit de gemeente niet meer dan 1300 X 10 cent 130 kosten. De beer Schaap gaf nog ten beste hetgeen bij vemomen bad op eene vergadering, waar- in over electrisch bedrijf gesproken werd, in welke bijeenkomst de burgemeester van Pur- merend die zaken, ni. de financieele, uiteenge- zet bad. 't Scbijnt aldus vervolgde de spreker, dat bet tekort in de millioenen loopt, waaruit hij concludeerde, dat het verbruik van elec- tnch licbt in deze gemeente wel zou stijgen. De heeren begrepen niet, dat bet tekort zoo enorm kon "zijn, doch de voorzitter zette met een enkel voorbeeld uiteen, op welke wijze men tot zulke kolossale sommen kon komen1. Uxsem to spaarzamer. Aan twe hier be staande vereenigingen werd een subsidie van 25 per jaar toegekend: aan „Kunst naar Kracbt" en aan een voetbalclub. De rondvraag naderde. De heer Broertjes vestigde de aandacht op een paar vuile slooten, die, naar hij vermoed- de, niet In overeenstemming zijn met de zorg, die men hier aan de hygiene schenkt. De heer Koopmans besprak de prijzen van ht materiaal voor het electxisch bedrijf. Waar de Gebroeders Rolf, aldus de heer Ruiter, goedkooper allerlei stoffen kunnen leveren dan enkele andere leveranciers, meende biji, dat uit een oogpunt van bezuiniging bet aan- beveling veraiende, hier met een enkel wooxd dit te moeten zeggen. De voorzitter stelde voor, dit nader te on- derzoeken. Nog een enkele vraag, rakende een hufeaan- sluiting, werd gedaan. Die wooing scheen te laag te zijn. Hierop volgde sluiting. Aan de Dammers! Met dank voor de ontvangen oplossingen van probleem No. 718 (auteur Bartding).) Stand: Zwart: 4, 10/13, 17, 19/22, 24, 27, 29, 35 Wit: 30,32,33,36,37,38,41/45,47, 48, 49. Oplossing 36—31 1. 27:36 2. 36:27 3. 22:33 4. 33:44 5. 35 44 6. 24:35 7. 44 33 8. 33 31 9. 27 38 10. 4 13 1 2. 37—31 3. 33—28 4. 44-39 5. 49:40 6. 41—36 7. 43—39 8. 42—37 9. 48—42 10. 36 9 11. 42: 4 Goede oplossingen ontvingen wiji van de heeren: W. Blokdijk. P. Dckker, D. Gerling, G. J. v. d. Ploeg te Alkmaar, J. Dik Jr. te La- rcn (N.-H.), J. Smit te Heerhugowaard. Van No. 716 nog van S. van der Neer te Noordscharwoude en van No. 716 ea 717 nog van J. Dik Jr., Laxen. COUP TURC. De volgende mooie voorbeeldien van den' origineelen slag, genaamd „Coup Turc", zijn van den heer Kleute. Ook het probleem be- rust op dien1 slag. Zwart: 8/11, 13, 17, dammen op 15 en 26. Wit: 22. 23, 24, 29, 32, 37, 39, 41, 42, 46. Wit speelt hier als volgt: 424—38 26 28 (4 sch.) 15 :18 1. 424—38 1. 2. 32 :23 2. 3. 23 5! Ook de slagcombinatie in No. mooi. 2 to zeer 5 30 26! Ter oplossing voor deze week PROBLEEM No. 719 van P. KLEUTE Jr., den Haag. Zwart: 1, 7/10, 20, 29, 36 en dam op 16. Wit: 17, 18, 22, 28, 32, 37, 38, 41, 43, 46, 47. Oplossingen voor of op 6 September 1922, Bureau van dit Blad: oopaii, gejaagdheid, owrsp&nning, Gebruik MUNHARDT'3 Zfsnuw-iableblen Pep koker 75d bijApolh eg droqistea. /cat DE KABINETSCRISIS. De Res. bode meldt Sommige bladen komen met berichten dat de Kabinetscristo deze week zal opgelost worden. En ze voegen er aan toe, dat zulks ook wel moet met het oog op het feit dat H. M. de Koningin a.s. Maandag naar de Noor- sche Landen vertrekt en dus is v66r dien tijd de formateur niet gereed de beeediging der nieuwe ministers, de troonrede, enz. in gevaar zouden komen. We kunnen mededeelen, dat al deze onder- stellingen en beschouwingen er naast zijn. Vooreerst is het een fedt. dat deze week de crisis zeker niet opgelost wordt. Van een zij- ae, die het weten kan, wordt ons verzekerd, dat er nog ten minste een voile week over been gaat, voor de formateur gereed kan zijn. De oorzaak van den langen duur der crisis to makkelijk te radep. Vooreerst is bekend de omstandigheid, dat verschillende politieke grootheden, die geraadpleegd moesten wor den op vacantie waren. Maar dan, de even- redige vertegenwoordiging heeft de taak van den formateur niet vergemakkelijkt. Zooato men weet. hebben alle partijen sinds de in- voering tier E. V. uitvoerige programs. De kabinetsfonnateur heeft die, bij dc samenstel- ling van het regeeringsprogram te raadple- gen. Heeft hij dan zijn program voorloopig eformuleerd, dan hebben de fracties er weer let oog over te laten gaan. Haar aanmeririn- gen komen dan weer bij den formateur, die in deze dagen wel zal weten wat werken to. De verschillende wenschen, Waaronder som mige tegenstrijdige, tot een program verwer- ken, is geen sinecure. Vraagt men nu, hoe het dan zal moeten met de beeediging,der ministers enz. nu Hare Majesteit volgende week afreist, dan lijkt ons het antwoord nog al voor de hand liggend: De nieuwe ministers zullen niet anders dan op termijn benoemd kunnen worden en het demissionaire Kabinet blijft voorloopig bet werk afdoen. De driehoekscorrespond'enf van de Tel. schrijft naar aanleiding van tegenovergestel- de berichten: Van een sluikschen toeleg der anti-revolu- tionairen om Ruys de Beerenbrouck te doen struikelen to waarlijk geen sprake geweest. En evenmin heeft ae formateur toegegeven aan een ultimatum van die zijde. Iemand, die het geheele verloop van de crisis van nabij heeft gevolgd, en die volstrekt niet tot's mi nisters geestverwanten behoort, zeide ons, dat die ultimatum-berichten voor den formateur zeer onaangenaam zijn geweest, juist omdat ze ongegrond waren." De heer Ruys de Bee renbrouck heeft dan ook doorloopend een zeer zelfstandige houding aangenomen, ook al moest hij natuurlijk rekening houden met de opvattingen der rechtsche partijen. Ten slotte moge er nog de aandacht op ge- vestigd worden, dat het wel niet meer moge- lijk zal zijn, de Grondwetsherziening in dez6 buitengewone parlementaire perioae af te doen. Volgens het Voorloopig Verslag had den „zcer vele leden" de wenschelijkheid daar van uitgesproken, maar de memorie van ant woord is nog niet verschenen. Blijkbaar stel de de minister-president zich op het stand- punt, dat de huidige (demissionaire) regee- ring.de Grondwetsherziening niet kan afdoen. Waarschijnlijk zal de behandeling nu wel da- delijk na de opening van het nieuwe parle mentaire jaar plaats hebben. De Tijd deelt mee, dat ook de Kamerleden der roomsch-katholieke staatspartii niets we ten van pogingen van de anti-revolutionairen om te komen tot een kabinet-Colijn, die het Vad. hun heeft toegedicht. EEN MINIATUUR-PAEDAGOOGJF- Het Hbl. schrijft: Niet alile oudiers getven- bum kinderen een ed voorbeeld, zooato een dezcr daigem nog eek, toen eeni dertiemjarige jongem uit oen raam sprong omdat zij'ni ouders xuzie ihad- dem. Eeni Engetoob juffertje van veertiem jaren go hie Wm PSi JaB,ia i n m Zwart: 4, 9, 12, 15, 18, 19, 23 en dammen op 46 en 50. Wit: 25, 28, 30, 32/35, 37, 38, 39, 44. Wit speelt hier: 1. 32—27 1. 46 29 (4 sch.) 2. 33 22 2 23 21 3. 22—18 3. 50:13 4. 25-20 4. 15 24 geeft in „The Manchester Guardian" van 16 Augustiis een soort van paedagogisehe adviezem aan ouders en' kinderien. We nomen -ex enkele dingen uit over: er zijn moeders, die meemen, dat het haar kind geen kwaad doet, eenl beetje moeders lieveling te zijn. Maar inderdaad zullen' dergelijke kinderen ■niet in staat ziin, later voor hun eigen be- langen te strijden. Ouders moetem zoo vroeg mogdijk acht igeven op de speciale neiging van bet kind, b.v. of het gaven heeft voor kunst, voor schrijlverij1, voor de vloot, eniz. ien met dien eventueeLenl aanleg rekening hour den. Ieder kind moet naar school, bet paeda- googje acht het verkeerd, een kind alleen door huisonderwijs en arbeid in huto groot te brengen. Laat uw kinderen niet bun gehee le jeugd doorbrengen in een dorp en bl'ijf daar zelf ook niet uw geheele levem: daaruit omtstaam Heinbebuisde, benepen, dorpsche denkbedden enl opvatingen. Stuur hen eens te logeerenl naar Londen, opdat ze vroeg kennis maken' met het groote levem. Dhving de kinderen niet, dingen te etem die ze niet lustem, want daardoor doet ge bun afkeer .van dergelijke gerechten slechts toenemen, vsj >aau a x., vi 0 K

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6