DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. If®. 208 1922 MAANDAG 4 SEPTEMBEB Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij voortxitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door bet geheele Rijk f 2.50. Afzonderlijke en bewijsntimmers 5 cents. Diiecteni: O. £L KRAK. B Telefoonnummer 3. &Telefoonma, Redaetlo 33. Prijs der gewone AdvertentiEn. Per regel 0.25, bfj groote contracten rabat Orootc letters naar plaatsroiate. Brieven franco dan de N.V. Boek- en Handelsdrnkkerijj v/h. H^RMs. COSTER ZOON. Voor dam C 9. Hoofdxedacteras Tj. N. AD.EMA. Buitenland. •HET VRAAGSTUK DER SCHADE- VERGOEDING. De beaprekingen met de Belgische gedele- eerdeni van de Commissie van Herstel, De- ilacroix en Bemelmans in zake de van iDuitschland geeischte wa arbor gen voor de sohatkistbiljetten zulien Woensdag aanvan- igien. De eischen, die de Belgische onderban- delaars.met zich zu'llen brengem, worden te iBerlijn met spanning tegemoet gezieni. Daar van Belgische zijde behalve. de beilde ledlen van de Commissie van Herstel ook nog een deskandige op bankgehied de onderhandelin- gen zal bij wonen. zal van Duitsche zijde naar alls >va arsdnijnlijkheid ook de president van de rijksbanfe, dr. Havenstein aan de be- sprekingem deel nemen. In politieke en financieele kringen ver- waeht men, volgens deni correspondent van de Tel. slechts aan eent practisch resultaat, wanneer gegrond uitzichif bestaat, dat de onderhandefingen in zake het plaatsen1 van een leening nog dit jaar zulien kunnen wor sen hervat. De „Vossische Zeitung" verimioedt, dat ook in Belgifi slechts dan met die mogelijkheid van een verdisconteering der schatkisihilijet- teni wordt gexekenld, indienl nog dit jaar een a'lgemeene regeling van bet geheele problem der sdhadeloosstelling tot stand Ikomt. Dan zal de rageling der aan 'Belgie verstrelkte schatktetbiljetien worden opgenomen in de allgemeene regeling. De panden aan Bdigiie. zulien dan worden opgenomen in't complex •der panden, die de garantie zulien votrmen voor een Internationale leening. Te Londen verwacht men, dat om over- ijling te vermijden, de komiende financieele conferentie niet voor eind November zal plaats vinden, waarschijnlijk zelfs eerst half December. Mem verizekert op het Witte Huis dat een deelnemen van Amerika aan de bespreking van de maatregelen tot herstel in de toekomst onvermijdelijfc is, hoewel de President nog altijd het gevoelen deelt, dat de tijd voor de Vereenigde Staten nog niet gekomen; is om aan de thans gevoerde econoin.i8che bespre- kingen deel te neinen. Voorts wordt verzekerd, dat de President gelooft, dat de Europeeache landen beginnen te begrijpen, dat het herstel van de wereld afh.angt van een internationar le regeling van de kwestie der echulden, de schadeloossteliingeni inbegrepeni De zegs- man van het Witte Hiuis heeft ook nog ver- klaardi, diat. wannccr de Europeeache staats- lieden in diem geest hun besprekingen over cconomisoh herstel voeren, Amerika zlcb niet afzijdig zal houden, wanneer. ze den raad der Vereenigde Staten' noodig hebben. De voorzitter van de sub-commissie nit de Fransche Kanier voor de uitvoerjng der vre- dvJsverdragen, Kioto, heeft een, Sdhnjven ge- ridht aan Poincare, waarin hij verzoekt om nadere uitlegging van het gedeelite van de motie der Commissie van Herstel, waarin de volgende woorden voorkomen: „evientueele vermindering van de buitenlandsflhe verplich- tingen van Duitsdhland". Poincare antwoordde, dat de regeermg- Dubois heeft gewezen op het ongewenlsohte van deze dubbelzinnige redactie. Dubois gaf de verzekering, dat hlji nimmer een reductie beoogda ten koste van de redhten van Franlk- riijk. Poincari voegde er, aan toe, dat de re- geering zich houolt aan de poilitidk, die hij herhaalde rnalen in het openbaar heeft uit- eengezet. Zij1 zal geen enkele vermindering van haar vorderingen op Duitsdhland kun nen toestaan en zal een vermindering van de lasten van Duitsdhland slechts goedkeurieni, wanneer een algemeene regeling wordt ge- troffen, waarbiji fe inbegrepen de likwadlatile van alle intergeallieerde schuldeni PUTSCH-PLANNEN IN« BE1EREN. De besturen der groote economische en so- DE STRIJD IN KLEIN-AZIe. De Grieksche pers erkent, dat de terugtocht van het Grieksche leger aan het front in Klein-Azie heeft plaats gebad1 over een af- stand van 150 K.M. De publieke opinie is verward; in politieke kringen bestaat groote opschudding. Men spreekt van een vervan- ging van den opperbevelhebber Hadjanesti. Als zijn opvolgers worden genoemd de gene- raals Tricoupis en Papoulas. Bij een> ontvangst van Grieksche journalis- ten zou de minister van financien hebben ver- klaard, dat de schatkist niet meer beschikt over middelen, noodzakelij-k om den strijdi ge- durende een maand voort te zetten. Het Grieksche kabinet heeft Zaterdag een zitting gehouden om het verslag te vernemen van de ministers, van Ooriog en Binnenland- sche Zaken, die van hun reis naar het front zijn teruggekeerd. Na de zitting d'eelde minister Stratos aan de pers mede, dat het geheele zuidelijke Griek sche leger in AnatoliS order had ontvangen, zich te concentreeren op de Oeajak-linie. Deze concentratie zou den toestand zeer verlichten. Stratos verzekerde, dat men het verder ver- loop van deze operatie inet optimifiime rnoet beschouwen. In de Atheensche bladen dloen geruchten die ronde omtrent een spoedig aftreden van het kabinet. Gemeld wordt, dat Goenaris, die minister van Justitle is in het huidige kabinet- Protopopodnkis, een kabinet wenscht onder leiding van Stergiadis, die de hulp der volks- partij zou inroepen om een spoedige oplos- sing van den huidigen kritieken politieken toestand te bereiken. De ministers Goenaris en Stratos ontkenr nen, dat de regeering van plan zou zijn, aJ te treden. In een officeuze nota spreekt de Grieksche regeering tegen. dat zii stappen bij de gealli- eerden zou neboen gediaan, en hun onnilddel- lijke interventie in het conflict zou hebben Verzocht. Te Smyrna is het Engelsche slagpichip „Iron Duke" aangekomen. Bericht wordt, diat nog meer Engelsche oorlogsschepen zulien1 aahko- men. De Grieksche vloot heeft order gekregen ook naar Smyrna op te stoomeni. DUITSCH PROTEST TEGEN FRANSCHE TROEPEN. In een nota aan den Volkeubond protes- tcert de Duitsche regeering opnieuw tegen de aanweziglieid van rransche troopen in het Saargebied, welke in strijd is met het vcrdrag van Versailles, daar volgens bit verdrag de cu-de in het Saargebied1 slechts door de pilaat- selijke gendarmerie gehandhaafd mag wor den. Bovendien is het onvereenigbaar met het karakter van volksstemmingsgebied, dat daar troepen achterbijlven van een mogendhdd, welke bij den uitslag der volksstemjning be- lang heeft. Nadat van de vijftieni jaatr, die v66r de volksstemming moeten verloopen, reeds meer dan een zesde deel verloopen is, is de Duitsche regeering van oordeel, dat net terugtrekken der Fransche troepen en hun vervanging door de plaaitselijke gend'aimerie als een der meest noodzakelijke voorwaarden voor de waarbdrging van een vrije volkssstein- ming rnoet worden beschouwd. FINANCIEELE NOOD IN OOSTENRIJK. De Oostenrijksche bondskanselier dr. Seipel is naar Genfcve vertrokken1, aangezien hiji op de Woensdag te houden zitting van den Vol- kenbondsraad de belangen van Oostenrijk wenscht te behartigen. In deze zitting zal, zooals bekend is, de beslissing vallen over de hulpactie van den Volkenbond ten gunste van Oostenrijk, nadat inmiddels de financieele commissie het geheele vraagstuk zal hebben nagegaan. HET HERSTEL VAN NOORD-FRANKRIJK. De Lubersat, senator voor het departement Aisne en voorzitter van de algemeen cooperar tieve vereeniging voor het herstel van de ver- ciale bondea, welke in nauwe relatie staan WO€Sj:e gebieden, welke vereeniging recht met de Beiersche volkspartij, publiceeren een verklaring, waarin er op wordt gewezen, riat de opwinding onder het Beiersche volk over de Berlijnsche overeenkomst tusschen Beieren en het rijk door rechts radicalen zal worden misbrurkt om wederom te spelen met die ge- dachte van een putsch. Zij verklaren, dat hun vereenigingen de putschpogingen der radica len met alle middelen zulien bestrijden. Te Miinchen liepen in de laatslte dagen her- haaldelijk gerchten omtrent voornemens van rechts-radicale zijde om een putsch uit te lokken. De sociaal-deruocratische „Munchener Post" meldt, dat in de laatste dagen lieden, gekleed in de dracht van de bevolking van Opper-Beieren, te Rosenheim zijn aangeko men Te oordeel en naar hun dialect zijn deze lieden geen Beieren. Zij eischen te worden on- dergebracht in de slaapzalen van het „Real- gynmasium" en toonden inkwartieringsbiljet- ten en oproepingspapiieren, die door generaal Von Mohl zijn geteekend. De ,,Miinchener Posf' protesteert in een oproep tegen deze gebeurtenissen en spoort alle republikeinen aan om de strengste disci pline in acht te nemen en allcen de aanwijzin- gen van hun leiders op te volgen. heeft op een schdaeloosstehingsbedrag van 13 milliard francs, heeft dezer dagen nabij Mainz een ontmoeting gehad met Hugo Stin- nes. Bij deze gelegenheid zijn door beiden verschillende contracten geteekend hinnen het kader van de overeenkomsten van Wiesbaden enl Berldjh voor de levering van materialen voor bet hersteL WAPENS-SMOKKELARIJ NAAR IERLAND. De Engelsche torpedo-jager MDooni" heeft Zaterdag bij de Westkust van Ierland een schip aangehouden en opgehracht. dat uit Hamburg onderweg was naar de Iersche westkust met een lading wapenen en: muni- tie. Het schip is naar de haven van Cork ge- bracht en laten vandaar naar Dublin, waar het ter beschikking van de voorloopige regee ring van den Ierschen Vrijstaat zal worden gesteld. Gemeld wordt, dat bet schip Ham burg verl'iet met een ladling, die werd beschre- ven als van algemeenen aard. De maritieme autoriteiten te Cork ontvingen evenwel een afwijkende beschrijving van de lading en zon- den dus een torpedojager uit, die het schip opwachtte en in beslag nam. HET INCIDENT TE OBERCASSEL. Naar aan de „Vossische Zeitung" over het incident wordt gemeld, werd de moord op de beide Belgische soldaten voorafgegaan door een twist in een cafe, welke twist weliieht met de misdaad in verband staat. Te 3 uur des nachts zag een politie-beambte van Dussel- dorp nog licht in een cafe te Obercassel. Hij. vend hier een aantal burgers en twee Belgi sche militairen. Toen hij, oe aanwezigen aian- maande om tc vertrekken, ontstond een woor- denwisseling, waarop de Belgische sergeant handtastelijk werd tegenover de buffetjuf- froiuw en den kastellijn. De inmiddels gealaii^- meerde Belgische wacht arresteerde enkele personen. Toen de bewuste Duitsche poMe- agent een uur later in een andere wijk pa- trouilleerde, werd hij door de Belgische par trouille ingerekend, .aangezien die sergeant, met wien hij de woordenwisseling had gehad en een Belgische post, die hem te hulp was gekomen, dood waren gevonden. De Duitsche zaakgelastigde te Brussel heeft officiteel namens die Duitsche regeering zijn leedwezen betuigd met dlen moord. Haj ver- klaarde, dat zijn regeering ten zeerste veront- waardigd was over deni aubbelen moord, die een Me daad was. De zaakgelastigde ver zocht verder aan minister Jaspar oin de con- doleantiebetuiging der rijksi'egeering aan de familieleden der beidle slachtiffcra te wilkn overbrengen. De Duitsche regeering zou allies in het werk stellen om het opsporen der dia- ders te vergemakkelijken, terwijl zij: op de Bel gische eisch in zake schadevergoeding zou antwoord'en, zoodra zij van het resultaat van het gerechtdijk onderzqek in kennis zou zijn gesteld. In de Duitsche pens wordt de moord: scherp veroordeeld en op een onmiddelliij'ke ophelde- ring aangedrongen, niet enkel in het belang van Belgig, maar ook van Duitschland. De districts-president van: Dusseldorp heeft aan de Belgische autoriteiten de med'ewer- king der speciale po'itie van Essen aangebo- den voor net opsporen van de raoordenaairs en hij heeft een som van 100.000 ultgeloofd voor dengene. die aanwijzingen kan verstrck- ken, welke tot arrcstaties kunnen leldlen. De burgemeester van Obercassel, die met verlof afwezig was, keerd en heeft aan zijn leedwezen betuigdi zig te kunnen zijn bij de begralenis der slacht- offers. Mot het oog op dleze hullpvaardige houding van de Duitsche autoriteiten cn op't felt, dat het zo6 gocd ate vaststaat, dat do schuldigen zich onder de gearresteerden be- vinden, zijn de waarnemende burgemeester cm die commissiaris van politie. die a. waren gearresteerd, weer in vrijheid "gesteld, De Belgische pens constateert met voldoe- ning, dat van een provocatie met voorbedach- ten rade gen sprake kan zijn en dat het benrde het gevolg is van- een persoonlijta twist tusschen den Belgischen sergeant ien eenige bezoekers van het wachtcafd, dat tegen over de kazerne is gelegen. De staat van te Obercassel blijft voorloopig nog haafd. DE ECONOMISCHE CRISIS IN DUITSCHLAND. De communistische bedrijfsraden hebben uit hun midden een dieputatie benoemd, welke een aantal eischen aan de regeering heeft voorgelegd. De deputatie gaf te kennen, diat, indien deze eischen niet zouden worden inge- willigd, ihet tot durute- en honigeronlusten zou moeten komen. Tot deze eischen! behoordem o. a de inbe- sLagaeming van' leveusimiddelen en kleeren, die voor woekerprijzen worden verkocht en ver- koop daarvan1 door de regeering aan- de ar- beioers tegen wettelijk geregelde maximunir prijzenvoorts onmiddellijke inbesLagnemiag van alle groote woonhuizen, villa's en voor- name hotels, opdat de woninglooze arbeiders- gezinnen daarm een onderdak kunnen vinden, terwijl verder een contrdle wordt geeischt door de bedrijfsraden op de spoorwegea en de levensmiddelen-produictie. DE HONGAARSCHE SCHADE VERGOEDING. De Commissie van Herstel heeft een nieuwe nota aan de Hongaarsche regeering gezon- den, waarin uitvoering van paragraaf 194 van het vredesverdrag van Trianon wordt ver- langd, die bepaalt, dat Hongarije alle aandee- lea van die ondememingen in de bezette ge bieden zal afgeven, welke openbare wexken als spoorwegen, verlichtingsr en waterwerken betreffn. Tevens wordt in de nota aangsdrongeni op levering van den 2en termijln der sdhade loosstelling zoowel levend vee als het voor- schot in contanten op de schadeloosstellingen. De ministerraad hield zich bezig met de schadeloosstellingseischen, die't land zwaar belasten en gaf den naar Geneve vetrirokken minister van buitenlandsche zakerii, graaf Banffy, de opdradht, over verzachtingieni te onderhandelen. EEN HERINNERING AAN' DEN TOCHT DER „VINDICTIVE". De stad Ostende heeft gister de nagedach- tenis gehuldigd van de geailieerde en Belgi sche matrozen en soldaten die tijdens den oor iog op haar grondgebied zijn gesneuveld. Daartoe is een gedenkteekien onthuld, dat voor de keik is geplaatst ter gedachtienis aan den moed, welke door de geailieerde soldaten en de matrozen van de „Vindictive" aan den dag is gelegd. Engelsche, Fransche en Itali- aansche delegaties waren voor deze gelegien- heid naar Ostende gekomen. Generaal De Moor legde namens koning Albert een groo- ten krans aan den voet van het monument. De minister van Justitie, Marron, hield namens de Belgische regeering een rede. Vervolgens voerden nog de leiders van aMe delegaties het woord. Dlriehonderd vereeni gingen defileerden daarna langs het gedehk- teeken en: legden bloemen aan den voet. De delegaitie was naar Ostende geko- van het slagschip „Stork". VALSCHE ENGELSCHE BANKBBLJETTENl Naar de ^Evening News" verneemt, wordt er thans in verschillende landen een onder- zoek ingesteld naar een werkplaats van val- sche munters, die er hun speaaliteit van ma- ken, valsche Engelsche bankbiHetteni te vein- sprciden-in Midden- en Oost-Europa. Naar gemeld wordt, wiizen de laatste gie- gcvens er op, dat de valsche biljetten waar- schijhliik in Duiitsichland worden. vervaar- digd. De vervalschingen zijn bijzonder gped gje- slaagd, en Engelsche banikbeambten zoowel als tourisfcen zijn er het sladhtoffer van ge- worden. Het zijn meestal biljetten van tien of twin- tig pond sterling. Zij hebben de nummiers van werkelijk bestaande bankbiljetten en het- zelfde watermerk. Er is echter een' klein ver- schil in die kwaliteit van het papier. Om de il- lusde te volmaken, zijn sommige valsche bil jetten voorzien van het tstempel van een En gelsche bank. Hoewel de redherche reeds sedert Junl j.l. met haar onderzoek bezig is, mocht zij tot dusver er nog niet in slagcn, de werkplaa'ts op te sporen of de hand te ilieggen op de da- dera. HULP AAN OOSTENRIJK. Volgens bericht uit Rome is de beslissing over de Oostenrijksche kwestie uiigesteld tot na afloop van de Volkenbondsvcrgadcring te Geneve. Van het krediet van 70 milhoen lire zal di rect aan O'oatenrijk 20 miiliioen worden be- taald1 en de rest in halfjaarlijksche tennijnen. De ondiorhandelingen over een O- Italiaausch handelaverdrag zijn hervat DE STAKINGEN IN AMERIKA. De atterncy-gcneral Daukhcrty heeft bij; het gerechtahof tier Verenigde Staten een aan- klacht ingediend tegen alle sitakende leden van de vakvereenigingen der arbeidlers in de spoorwegwerkplaatsen. In deze aanklacht wordt aangedrongen op het uitvaaidigen van een bevel, dat den stokers verbiedt, op eeni- ;erlei wijze de exploitatie der spoorwegen te het Daugherty verklaarde, dat het land door een ernstige industrieele crisis wordt be- direigd. Bij1 zijn diepartamiemit zijn meer dan veertigduizend verzoeken om steun bij' de bandhaving van de orde ingeiomen. Het uitvoexend comity der communistische Internationale te Moskou heeft tot die arbeir ders van Engeland een oproep gericht, waar in dezen wordt verzocht. zich solidair te too- nen met de Amerikaansche miin^verkers, door te verhindercn, dat uit Engeland steehkool naar Amerika wordt getransporteerd. EEN RIJKE BEDELAAR. In New-York sipreekt iedereen oogenblik over den bedelaar zonder uit Fifth Avenue, die zich daar in een wagen- tje voortbewoog. Men heeft nu onideikt, dat de man met zijn vrouw op kamers woonit in een bekend hotel in Broadway en dalt hij er een auto met een chauffeur op mahoudt. Hij moet juist een maand vacantie aan de meren hebben doorgebrachit. Voor het diner in zijn hotel stak de bede laar zich in avondtoilet, deed een paar alu- minium-beenen aan ae zijne had hi} zes jaar geledten bij een spoorwegongeluk verlo- ren en ging zich met zijn vrouw in de stad vermaken. HET ONDERWIJS IN RUSLAND. De Sovjet-regeering heeft besloten om het onderwijs in Sovjet-Rusland belangrijk te be- perken. Volgens de laatste statistiek is het aantal scholen verminderd met 7341, het aan tal onderwijskracbten met 13.185 en het aan tal Leerlingen met meer dan een millioen. Het laatste betal beteekent een vermindering van meer dan 25 pet. De Kussische boeren, waar- van een zeer groot aantal lezen noch schrij- ven kan, zijn zeker nog te zeer omtwikkeld volgens ihet inzicht der Sovjet-autoriteiteu. DE SN'URREVAAD-VISSCHERIJ. Gnder de vischmethoden. van den- jongsten tijd trekt in het bijzonder de „Snurrevaad- visscherij" de aandacht. Voor deze uit De- nemarken afkomstige vischinethoda is ook in ons land nogal reclame gemaakt, en' er zijn ook enkele proefhemangen van nit Schevenin- gen en Vlaardingen mee gedaan. De verkre- gen resultatea blieven evenwel vrij: wat bene- den de gekoesterde verwachting, en zoo is er in Nederland tot nu toe meer over die vis- scherij: gepraat dan dat er aan werd gedaan. Het laat zich nu evenwel aanzien, dat er ook in ons land eenige vooruitgang op dit gebied zal komen. De Vereenigde Exploitatie-Maatschappij te IJmuiden' heeft een van haar stoomdrifters, de „Victoria IJM. 325", met dit vischtuig uit- gerust en ter visscherij op de Noordzee ge- zonden. Reeds aanstooids werd een mooi suc- ses verkregen, want hoewel maar een paar efmaal kon worden gevischt, bracht de ^Vic toria" niet minder dan 400 manden visch aan en dat wel van de allerbeate kwaliteit, waar- voor 2100 besomd werd. In aanmerldng ne- mende, dat deze visscherij minder kolen en minder arbeidskrachten vordert, is dit resul taat ook fiancieel zeer verblijdend. De met de Snurrevaad' gevangen visch heeft in het net veel minder te lijden, dani de visch die met de treil wordt gevangen en is derhalvo visch van veel bebere noedlanigheid. ElEiNl iKEIRIK G'EBOUiWD DOOR m\ MAN'. Het groote f eit van deni Benedictljner mon- nikeni te Buckfast (Devon), die hun eigen klooster bouwden-, is inans overtrbffeni door oeni monndk te Hayes (Middlesex), die daar op het land van de katholieke kerk een, kerk 'heaft gebouwd. 'De pda-ts waar de kerk staat was vroeger inigenomien door koestalleni eni varkenshokken. •De moiinik brafc deze af en) gebruikte later de steeneni als materiaal voor net huidige ge- bouw. Hij begon in 1014, doch rnoest wegen® den ooriog het werk staken. In 1010 na deni wa- pensti'Lstand begon Shiji opnleuwi, eni tot iheden toe heeft Ihij doorgewerkt. In do laaiste jar eni was intusschen de ge- meenlte zooveel grooter gewordeni, dat hi} ge- 'diwongcn werd zijn bouwplanneni.te wijizigen em uiit te breiden. Hi} is zijn eigen: meted aar, timnienman, lood'gietcr, gasfitter, achilder, en electricien gewecst. De kerk is thans GO voet tlang, 16 inoog cm 20 breed. Zij! heeft vier kiidne ra.iocni em ecu groot ericerraam terwijl de kumstmatige verlichtinlg gcsehlcat door •dlrie electrisone kaudelaars. Het plafond Is incdcgd, em de bodemi Is bevloerd met 5000) ciikem biokjes. E!r zijn drle' deureri, waarvan de grootste van mahonle- hout gemaakt is. BEKLAOENSWAARDIGE VERSLAG- GEVERS. Op het congtres van Duitsche natuur-onldleir- zoekers en ortsen, van 17-24 Sept. te Leip zig, zulien niet minder dan 840 voordrach- ten worden gehouden, waaronder er van 161 buitenilanders uit Oostenrijk, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Holland, Zwe- den, Noorwegen, Bulgarije, Aimieriika, Japan enz. op de agenda staan,. DE MALAISE IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De malaise in Tsjecho-Slowakije breidt zich steeds uit. In die textid-lndustrie Is thans aan 22.000 arbeidere ontslag aangezegd. In de ijzer-industrie hebben de werkgevers de vertegenwoordigers van de arbeiders voor de keuze gesteld, dat een bepaald aantal arbei ders zal worden ontslagen of dat de loonen met 10 tot 20 procen t. zulien worden ver- laagd. Ter bestrijdlng. der werkloosheid wordt voorgesteld bclangrijke openbare werken te doeo KORTE BERICHTEN. Er te een geheimzinnige diefstal ge- pleegd in de Russische kerk in de Rue Daru te Parijs. Er wordt een strenge gebeimhouding bewaard over d'e zaak, welke waarschijnlijk in verband staat met de jongste inbraken bij den vroegeren Russischen gezant. Uit New-York wordt gemeld, dat zeven personen zijn gedood en elf gewond bij dlen brand van een logement voor spoorwegper- soneel te Pittsurg (Pennsylvania). Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog grooter zal blijken, daar het vuur bijzonder snel oai zich been greep. De werkgevers bij de anthraciemijnen' bfl Philadelphia hebben die voorstellen aangeno- men, om de kolenproductie te hervatten. Zij stemden er in toe, om het looncontract van Maart 1922 tot Augustus 1923 te verleng De arbeiders hadden voorheen reds voorstellen in principe aangenomen. Uili Barcelona wordt gemeld, dat ban- dieten een trein hebben aangevallen', zich meester maakten van een bedrag van 145000 pesetas en daarna per auto de vlucht naimiea in de richting vail Barcelona. Een van de ban- dieten en een werkman zijn tijdens het ge- vecht gedood. De „Petit Parisien" meldt, dat in; den loop van den te Parijs gehouden ministerraad de minister van Openbare Werken mededeel- de, dat Duitschland opnieuw in gehreke is gebleven wat betreft de steelkool leveringen Dit zal ter kennis van de Commissie van Her stel gebracht worden. De mljnwerkersstaking in Noord-Schot- land is geeindigd. Morgen wordt het werk voor mot Hq KoiQfO.on.o irAlbonorlfii tM1inll/>APit"£»ti AOtl

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1