RUST IS EES LEKKERKIJ SS, verwarming van eeni lokaal aldaar tijdena commissi evergaderingen. iDe Voorzitter zal deze aangdegenheid met het sdhoodhoofd bespreken en oordeelde het't beste, van wage de gemeente eeni paar mud kolen te koopen en die besehikbaar te houden voor zuike gevalien. 'De heer Qrie stelae voor, om de Albertus- weg naar Zee zoo op te knappen, dat hij door de sdielpenvissdhers bereden kon wor- den. In Castricum ihebhen1 vele tuinders, nu ihet hun zoo sleeht gaat, de sdhelpenvissdherij weer ter hand genomem enl met suoces. De heer Apeldoom wilde afwachiten tot daarvoor een verzoek ink warn en dan dezen winter bij wijze van werkversehaffmg deze werkzaamheden uitvoeren. De Raadi ging hierop in Comity. UIT OUDE NiEDORP, Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 8 September, des iianiiddags 4 uur. Voorzitter de heer J. Nagelhout, burge meester. Afwezig de heer J. Ligthart. Mededeelingen: lo. dat door Burg, en Weth., behoudens goedkeurng van Ged. Staten, aan die iirma Heernai te l iengelo het tnaken van het elec- trisch net in het Noordelijk gedeelte dezer ge meente is opgedragen voor 17663,—, gere- kend op 106 aansluitingen 2o, dat de gewijzigde bouw- en' wonrng- verordentng goedgekeurd is terug ontvangen. Ingekomen stukken: lo. De begrooting van de Gezondlieids- commissie te Hoom, geraamd op 2003,57 34 in outvang en uitgaaf, zijnde 3 cent per inwo- ner. Goedgekeurd. 2o. Een adres van de Handeldrijveade en Industrieele Middenstandsvereenigtog te Schagen om een subsidie van 10 voor elke leerling,-wd'ke aan dezen eursus deelneemt. Burg, en Weth. stelden voor om 10 per leerling te geven tot een maximum berag van 30. Onveranderd aangenomen. 3o. Een adres van de Alg. Ned. Vereen, „het Groene Kruis", om een subsidie van rains tens 10 te mogen ontvangen. Aangezien door deze gemeente reeds een belangrijke subsidie aan het Witte Kruis te Nieuwe Niedorp afd. Wijkverplegtog wordt gegeven, stelden Burg, en Weth. voor, op dit verzoek afwijzend te beschikkent. Algemeen goedgevonden. 4o. Een verslag van het Provinciaal Watear- leidingbedrijf oveb 1921. Zal criculeeren. 6o. Een adres van die Vakteekenschool te Schagen, verzoekende om voor elke leerling die schoolgaat, 10 te mogen ontvangen. Be- sloten werd dit bedrag toe te staan tot een maximum van 30. Hieraa kwam de gemeente-relcening ter ta- fel, die door een cominissie was onderzocht. Deze werdl goedgekeurd in ouitvang op een bedrag van 356*96,0434, en uitgaaf op 30524,05, alzoo een voordeelig saldo van 5171,9934. De gemeente-begrooting werd hierop door Burg, en weth. aangdxxlen, die in ontvang en uitgaaf aangaf een bedrag van 35832,10, met ;een post voor onvoorzien groot 2848,57. De hoofddijke omslag was ge raamd op 7000, terwiji het vorige jaar 13000 werd1 geheven. Voorgesteld werd geen opcenteni op de per- soneele belasting meer te heffen. Een voorstel van Burg, en' Weth. tot het aangaan van een geldleening groot 18000. tegen een rente van ten hoogste 6 pet., al te iossen in 30 termijnen van J 600, te begto- nen in het dienstjaar 1924, voor het eiectrisch bedrijf, werd goedgekeurd. Vaststelling salaris- lijnwerker bij' het eiec trisch bedriji. Burg, en Weth. stellen voor het salaris te brengen op 200 per jaari Goedgevonden. Benoeming lijnwerker. Van de 2 sollicitan- ten werd benoemd de heer C. Scholten. In de comimssie reclames hoofdelijken om- slag werden benoemd de heerem J. Nagel hout, C. Over en J. Ligthart. De bijdragen van de gemeente-ambtemaren in het pemsioenfonds werd bepaald op 8 pot. Dit bleef onverandcrd. Nog werd1 vastgesteld een verordening op het keuren van vleesch en cen verordening of voorwaarden en tarief voor leverantie van eiectrisch licht voor het bedrijf te Zijdewind. UIT ZWAAO. Men mddt dat te Zwaiag (N.H.) de prui- menboomlen rijik dragen; ze zijn vol geladen. In 1921 itroik een bouwer 200 pond pruimen van zijn boomen, dit jaar braCht hij 60.000 "pond aan den afslag. De prijs is nog al hoog. UIT EGMOND AAN DEN HO'EF. Zaterdagavondi speelde V. I. O: S. uit 1J- muiden een goedloopende wedlstrijd tegen de Zeemeeuwen, met den uitslag 4—0 voor de laatsten. Van beide zijden werd goed gewerkt, doch de Zeemeeuwen hadden, wat men noemt, „een goede dag" en bun tegenstanders niet Zondagmiddag is de wedstrijd niet doorge- gaan, daar de tegenpartij (uit Alkmaar) niet opkwam, ondanks het mooie weer. UIT ANDIJK. Tusschen Andijk en Enkhuizen Is uit een sloot het lij'k opgehaald van den 77-jarigen Andijker landbouwer J B. Vermoedelijk is de man bij het opladen van zijn schuit te wa ter geraakt en verdronken. UIT SCHAGEN. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het 2de gedelte van het notarieel staatsexamen de heer P N. Roggeveen UIT HiEERIHUOOiWAARD. Bij kon. besluit is aan de gemeente _Heer- hugowaard eeni voorscihot tot een maximum van 2750 toegekend1, ter verstrekking aan de in die gemeente werkzame vereeniging, uits'luitena werkzaam' ter bevordering van die verkrijging van onroerend goedi door land- 'arbeiders, ter uitbetaling van het door een •Landarbeider benoodigd bedrag voor de ver krijging van een plaatsje. Blnnenland. A. J. P's Frambozensaus, een halve liter van een pakje h 7^2 et8» Van die heer Ter Hall aan de ministers van justitie en van arbeid: 1. Is het den ministers bekend, diat het meermalen voorkomt, dat in de grensplaat- sen (oostellijke grens) van ons land buaten- landlsche orkesten en mluzikanten komen spe- len, waard'oor de Niederlandsche muzikanien ten zeerste in hun broodwinning worden. ge- adhaad, daar de Duitsche werkkraehten tegen een loon, ontoereikend voor de Nederlandsche musici, verschiilende muziekpartijen in ons land aannemen 2. Is bet juist, dat verschiilende Duiiitsdhe orkesten als bovenbed'oeld geen passemmoei- lijfcheden ondervinden en het zoodoende mo- gelijk' was, dat geheele muziekorpsen in ons land werkzaam werden gesteld? Zooals o.a. te MiWigen het korps brandweer uit Kleef (4 dagen(, te VHeerenberg een orkest uit Wezel op 3 September en te Varssevekt een korps uit Grefeld op 67 September?' 3. Is het den ministers bekend, dat, mede ten gevolge van deze concurrence, de Hol- landlsche musid in de steden 'in het algemeen en die aan de grenzen in het bijzonder in zeer benarde omstandigheden verkeeren? Achten de ministers het in dit gevail niet noodzake- lijk, dat onmiddellijk afdoende maatregelen word'en getroffen, dat de Niederlandsche rnusi- d niet langer het slacfetoffer worden van' de ze ontoelaathare valutaconcurrentie? Uemengd Siieuws. SOHRIFTELIJKE VRAGEN, Van den heer Gerriitson aan den minister van ondebwijs, kunsten en wetenschappen 1. Is het juist, dat aan dr. P. Tack, door den gemeenteraad van Ensdhed'e tot leeraar aan het lyceum aldaar benoemd, die Konink- lijke goedkeuring is geweigerd, die vreemde- lingen bdioeven om iiier fe lande onderwijis te kunnen geven? 2. Zoo ja, is de minister bereid mededieding te doen van de motieven, die hem er toe heb ben gdeid deze Koninklljke goedkeuring niet te bevorderen 75-JARIG BESTAAN VAN HET KON. INST. VAN INGE'NIEURS. Vrijdag werd in den Haag het 75-jarig (be- staan gevierd van het Kon. lnslt. van Ing. In verband daarmee heeft De Ingenieur een fnaai geilustreerd ieestnummer met rijken in- houd doen vexscMjmen. De buitiengewone vergadermg ter herden- kdng van het 76-j arig bestaan vond plaats in den Dierentuin, Den Haag. De president, prof. ir. S. G. Everts, opende de zeer druk bezochte vergadering met een 'toespraak. Daarna ward overgegaan toil uitreiking van de diploma's van eerelidmaatschap aan de heeren Max Laubeui, Gustave Trasensiter, air Charles Algernon Parsons, K. C. B., dr, J. H. Tudsbery, Oh. Le M&isibre, Ch. Warren Hunt, Calvin W. Rice, dr. ir. G. de Thierry, dir. ir. Tb. Rehlbock, dr. iir. Fr. von Emperger, ir. C. A. Jollies, dr. ir. C. Lely, generaal C. J. Snijders, te. dr- F. G. Walter en dr. J. W. Ijzertman. Niet aille heeren waren in persoon aanwe- zig. Na prof. Everts sprak ir. R. A. van San- dick. Aan de hand van een groot aantal fraaie en- belangwekkende lidhtbeeldlen 'hood deze zijn hoarders eenige grepen nilt de ge- schiedenis van het Instituut. Na het noenmaal, waaraan 430 persionen deelnamen, bield te. P. J. Obt de Vries, oud- dlirecteur van het departement van burger- dijibe openbare werken in- Ned.-Indie, een rede over.: De werklkring en de taak van den inge nieur in Nederltandsch- Indie. Na af'loop van' de vergadering begaven de aanwezigen zich naar het eigen gebouw aan de Prinsessegracht. De president weadda dit bouw met een fcoespraak in. Nadat de president zijn toespraak beein- digd had;, werden' verversdhingen aangeboden en beziichtigden de mini 400 aanwezigen het gebouw. 's Avonds had een feestmaaltijd plaats, waaraan 225 personen dednemjen. Onder hien was minister van IJsselsteyn, die reeds 44 jaar lid is van het Instituut. NEDERLAND EN SPAN'JE. Men meldt ddi. 7 dlezer uit San Sebastiaan aan de N. R. Crt: Vandaag heeft de koning van Spanje, in tegenwoordigheid van het corps diploma tique, marine- en militaiire afgevaardigden, Hr. Ms. gezant te Madrid, alsmede dian af- gevaardigde van de Nederlandsche regee- ring, en vele genoodigden, den eersten steen gelegd van het standlbeeld ter eere van Juan Sebastian d'Elcano, de eerste die de wereld rond zeilde. De plcchitigheddi werd geopend door den president van het bestuur der feesten, die daarap het woord gaf aan de afgevaardig den van de verschiilende buitenlandsche coin- missies. Namens de Hoillandsche commis&ie, '.be- staande uit de heeren K. Marang van Yssel- veere, H. W'attel en dir. W. Vinkhuyzen, sprak •eerstgenoemde een rede uit, en hood een ziil- ■veren palmtak aan DE MPSLLWE IMr EN EXPORT. TENITOONOTE'LL I NO Nlaar aanleiding van de mislukking der .import en exporttentoonstelling te Schevenin- gen en het gebleken slordig beheer, hadden volgens de "tel. de raadsleden prof. C. L. van der Bilt en L. P. Miaartens tot B. en W. vfa- gen> gericht waarorn het gemeentelijk tentoon- stellingsgebouw zonder nadere informatics en garanties was afgestaan. 'Hiierop hebben 'B. en W. het volgende ge- antwoord Bij! de ingebruikneming van een deel der voonnalige electrische centrale te Sehevenin- gen als Gemeentelijk Tentoonstellingsgebouw was de opzet, dat dit gebouw zoo moest wor den verhuurd, dat rente en aflossing van het kapitaal zouden worden opgebracht. Dit k an alleen, indien gedurende de zomer- maanden het gebouw geregeld bezet is. Een toezicht op het gehalte der te houden tentoon stellingen is daarbij niet wel mogelijk. Alleen kan getracht worden, en door politietoezicht, een behooriijk gebruik van het gebouw te waarborgen. Burgemeester en Wethouders is niet gebleken van een meer dan ergearlijke ex- ploitatie dier laatste tentoonstelling, zooals de heer Maartens schrijift. De mededeelingen, hierover aanvankelijk in enkele dagbladen ge- daan:, zijn overdreven gebleken. Blijkens inlichtingen van den hoofdeommis- saris van politie is er geen reden tot strafver- volging. !L)e slordigheid en onbekwaamheid, die het bestuur verweten1 worden, betreffen de verhouding van het bestuur met de inzenders. De gemeente heeft de huur regelmatig en in haar geheel ontvangen. Al meenen B. en W. dat de Gemeente zich niet dan zeer in het algemeen aansprakelijk kan atellen voo het gehalte der tentoonstellinr gen, die in het gebouw worden gehouden, 200 zij erkend, diat 00k hun wenschelijk voorkomt herhaling van een tentoonstelling als deze laatste in den vervolge te voorkomem Met betrekkingen tot waarschuwingen, die zouden zijn gedaan, kan het volgende worden medegedeeld. De aanvrager voor de huur ten behoeve dezer tentponstelling was aan den dienst voor kunsten en wetenschappen be kend van de voorbereiding eener tentoonstel- lng in 1921. Bovendien werd' de tentoonstel ling aanbevolen door de Algemeene Vereeni- ging van Nederlandsche Im- en Exporteurs. Op grond van een en ander was een huur- overeenkomst aangegaan. Voor dit tijdstip was geen enkele waarschuwing ontvangen. De minder gunstige inlichtingen, die daarna den Burgemeester, in verband met een verzoek om de tentoonstelling te openen, zijn verstrekt, en mededeelingen, die den Dienst later v^nwege het bestuur der tentoonstelling van 1921 zijn gedaan, met betrekking tot de persoon van den aanvrager, waren niet van dien aard om op grond daarvan de aangegane overeen- komst te verbreken. EINDELIJK GESN'APT. Eenigen tijd! geledfen bedreigdfe iemandl te Stratum (gem. Eiindhioven) een ander met een met sdherp geladien revolver. 'De bedreig- de dteed hierVan aangifte bij de gehieentepolli- ■tie. Bij* onderzoek gaf de dadier op, Verduin te h'eeten en kasielem van beroep te zijn. Hij woonde te Eindhoven. De wijze waarop hij de juistheid van- zijn ihlichtingen trachtte te sta- ven, deedl de po'Me vermioeden, diat zij' hier met een ontvluehten misdadiger te doen had!. In verschiilende paaatsen werd een inderzoek ingesiteld, met het gevolg diat de commissaris van politie te Eindhoven bericht kreeg van de politie te Beverwijk, dat een zekere J. van E., vroeger aldaar woonadhtig en bekend als een gevaarlijk in'breker, door :de justitie werd gezocht, daar hij nog een jaar gevahgenist- straf had te ondergaan. Verdter was zijin aan- houding verzocht door de politie te Zeve- naar, naar aanleiding van een aldlaar ge- pieegden diefstal met braak. iDonderdag was een ambtenaar van die Be- verwijksche politie te Eindhoven gekomen en werd Verduin" gearrestoerd. Het bleek dat hij de gezodite van E. was. Nla zijn gevan- genneming trachtte die man zich door ophae- ging van het leven te berooven, mjaar diat werd hem bdet, eveqals later zijn poging tot ontMluchfen. G'isteren is van E. ter beschiydng van' dien officier van justitie te 's-iHertogenbosdi ge- sitelld. LUCHTSPIEGEL1NG INI ONIS POLDER- LAND. to het Tljdsdhr. van het Kon. Aardr. Ge- nootsohap publiceert de 'heer K. Braak een in- teressant artiikel over luditspiegeling en ver- wante verschijnselen in ons polderland, waar aan- het volgende ontleend is: Wanneer lichtstratenl schuin door lagen gaan van naar beneden toenemende dicht- heid, zooals dat in de atmosfeer in het alge meen het geval is, dan wordfn die stralen naar de verticaal toegebogen. Ze wijlken dus van de rechte lijn af en beschrijven een gebo- gen lijin, waarvan de concave kant naar be neden gekeerd is. Daardoor zien we de hemel- tichamen boven hun werkelijke plaats sehijn- baar hooger aan den hemel staan. Dit is de bekende straalbuiging in de sterrenkunde. Wanneer nu echter de benedenste luchtlagen zoodanig door de zon verwarmd en daar door uitgezet worden, dat de optische dicht- heid (al is dit maar over geringe hoogte) naar boven toeneemt, dan zal de schuininvallende lich'tstraal in omgekeerden zin al boven be- schreven, van de rechte lijn afwijken en steeds meer de horizontale richting naderen. Dan zullen we de voorwerpen, die die lichtstralen uitzenden door de straalbuiging lager zien, dan ze werkelijfc zijn. Zijn de stralen zoover gekromd dat ze nagenoeg horizontaal gericht zijn, dan kan ten slotte totale terugkaatsing aan een van de benedenste lagen optreden en dan ziet men onder de voorwerpen hun spie- gelbeeld IHoe sterker het tempera tuurs- of dicht'heidsverschil. hoe sterker 00k de straal buiging en hoe grooter de mogelijkheid van totale terugkaarsing. Dit verschijnsel van to tale terugkaatsing is de gewone luditspiege ling, 00k wel genoemd de „luchtspiegeling naar beneden," omdat het spiegel'beeld bener den het voorwerp te zien is. De gewone luditspiegeling is een typisch verschijlnsel van het vlakke land. Hoewel meer bekend uit de woestijn of de Hongaarsche steppe, is ze in ons polderland's zomers bij- na altijd dagelijiks te zien. Een van de beste waarnemingspunten vond de heer Braak, on middellijk ten W. van Hleiloo (bij Alkmaar), vanwaar men over de vlakke weilanden een :eheel onbelemmerd uitzicht heeft naar het ni het na Oosten tot Akersloot (4 K.M.), naar't Zui- den zelfs tot Uitgeest (7 K- M.), en1 Heems- kerk (10 IK. M.) Daar vertoont rich', bif eenigszins helder weer, in het voorjaar en' in den zomer, reedls in den vroegen mogen terwiji de dauw nog op't veld ligt, een witte dampstreep langs den' Zuidelijken horizon, to die richting is het verste vrije uitzidit. BoVen die witte streep zijn de torens van Beverwijk en Heemskerk flauwtjes1 te zien en daarnaast schijinen boom- toppen zonder ondergrond te zweven. Dit ver schijnsel in het verschiet is echter slechts bij oplettendbeid waar te nemen. Want dichter- bij lijfct alles normaal, behoudens een zekere ondoorzichtigheid van de lucht, zoodat alle verwij'derde voorwerpen in een witachtig waas gehtild zijn. Maar bukt men rich een.' weinig, dan wordt in de verte de bodem hier en daar wat neergedrukt en groote voorwerpen daar.achter worden evenredig naar beneden uitgerekf. Bij verder neerbukken, tot plm. 50 c.M. boven den grond komen op die plekken dneens uit- gestrekte, blinkende waterplassen te zien, waarin zich huizen, molens, boomen en de schepen in't kanaal, duidelijk spiegelen. De basis van al die voorwerpen is als verzonken in't water. Echter kan men, op hoe 'n laag niveau men het 00k op brengt, op afstanden b'innen plm. 3 K. M. dit verschijnsel niet te voorschijn roepen. Omgekeerd, als men zich hooger plaatst, verdwijnt de spiegeling geheel, 00k die in de verte, die bij gewonen stand zichtbaar was. Wat toen zwevende boomtoppen scheen blijkt thans groen land te zijn. Over de strekea woor de luchtspiegelmgen voorkomm, zegt de heer Braak: geh Oosten tot aan den dij'k van het Noord-Hol- landsch kanaal (2y9 K. M.), naar het Zuid- Reeds bij eenige golving to het terrdn, 0! J eenige helling kan men het verschijnsel ge- woonlijk niet zien. In Nlederland zal het dus hooidzakelijk beperkt zijh tot het polderland. Ook is het een gewoon gezicht op het strand, op onze vlakke geestgronden en op de spoor- banen, bijna ieaeren warmen, zonnigen dag. Soms ook, op een stillen dag, kan men van de Zuiderzeekust een verwijderd hoog eiland, Wieringen of Urk, luchtig boven' de vlakkke, glanzende zee, aan den horizon zien zweven. Oo*k uit het buitenland vindt men deze luditspiegeling steeds beschreven voor uitge- strekte vlakten, hoewel gewoonlijk bij die be- sdirijving meer de aandacht pleegt te worden gevestigd op den dnvloedi van de zonnehitte, dan op het horizontale van den bodem. Zoo kent men de luchitspiegeling der woestijnen waar de kans van zichtbaarneid door grooter temiperatuursverschil, ook bij niet geheel effen terrein, grocter is, steppevlakten, meren of kale meervlakten in de zee, maar ook op het arctisdi' of antarctdsch' zeeijs of het barrtere- ijs. Wel vinidit men soms door betrouwbare waarnemers eigenaardige en fantastische luchtspiegellngen beschreven, die rich geheel anders voord'oen dan de hier besprokene en waarvan de zichtbaarheid ook geen verband houdt met horizontale vlakten. Maar die fata- morgana zijn ook in het buitenland hoogst zeldzaam en hier heeft de heer Braak ze nooit gezien. Sport DRiAVERIJ TE BEVERWIJK. Onder begunstiging van heerlijfc herfstwer der is gisteran^ ter gedegenheidi van de groo te sportfeesten welke gehouden wordien op het fandgoed „Schulpen", onder Beverwijk, een intemationialle harddraverij (handicap) gehouden 'De uiMtag is als volgt: le prijs, 200, Meteor, br. hengst, eig. Stal Z., berijder P. Kout, afstand! 350 Metier; 2e prijs, 100', Harrold, br. ruin, eig. S. db Kidder, berijder de eig., afstand 340 Meter 3e prijs, 50, Long Ago, br. hengst, eig. W. K00I, berijder I. v. Leeuwen, afstand 350 Meter; 4e prijs, 25, Fini, metric, eig. Re- gelensteyn, berijder J. Zijlhof, afsitandl 340 Meter. VOETBAL. In de eerste klasse speelde R. C. H. 22 tegen V. O. C. Z. F. C. began met een 21—1 nederlaag op eigen veldi tegen Excelsior. 0^5/^/ klas Theole-Hengelo 61, BeQuidoQuick Oi2, U. D.—Heracles 1-—1. Zuidel. le klas. Bredlania^Nbadi 22. Noordet. le Has. Friesluid—-Frisia 4—6. Opening van het voethalseizoenAlcmaria verliest haar eersten thuiswedstrijd nut 21. Ten' aanschouwe van een ibuitengewoon talrijk publiek, dat de opening van het com- petitie-seizoeni zeer op prijs sdheen te stellen, speelde Alcmaria gisterem haar eersten thuis*- wedstrijd. Velen hadden gohoopt op een eerste overwinning en wer'kelijk ziji schenen 'kort na de hervatting in't gelijlk te worden gesteld, toeni Alcmaria de leiding 'kreeg door toedoen van Bos, die snel van den vleugel kwam toevliegen em den bal onhoudbaar in den version hoek plaatste. Drie minuten later was de stand echter weer gelijk tengevolge van een misverstand in de achterhoede, waar d'oor een Hollandiaman gelegenheid kreeg in't leege doel te plaatsem. Tot ongeveer drie minuten voor tijd bleef de stand 1*1 en iedereen rekende reeds op eeni gelijfc spel als uitslag toen' Freezen, aan de bewaking van v. d. Pol ontsnapt, even eerder bij* dien bal was dan I lartland en langs den nitgeloopen keeper in't Alcmariadoel plaatste. Hiermede was tot veler teleurstelling het pleit beslist en* kreeg Hoi 1 audi a inderda ad iets meer dan haar toek'wam. Toen tegen half drie de elftallen in't veld waren zagen de Alkmaarders dat het Alc maria elftal als volgt was samengesteld. ,,'Hansen" (doel), Stuy en1 Hartland (achter), v. d. Pol, Nol eh Roozendaal (midden), Bos, Doesdhot, Peetoom, Reitsma en' J. Zweedijk (voor). iHollandia had vrijwel 1t zelfde elftal als vorig seizo,en. Wij' zagen tentoinste goede be- kenden zooals Deikker, Oerlemans, Dapper, Freezen;, iBlauw en als recbtsbuiten Blokfcer. Nadat er tien minutem was gespeeldygeraab- te de spill van' Alcmaria onklaar. (Hij tracht te nog 'wat op de backplaats te presteeren (Stuy" spil), maar spoedig moest hij den strij'd opgeven en t kleedliokaal opzoeken. Hollandia stond eeni invaller toe en Kes de rechtsback van't bveede kwam het elftal completeeren. Stuy bleef spil, wat absoluut fout was. Na de rust ging eerst Kes enl daar na Roozendaal spil doch beiden belken tegen die zware taak niet opgewassieni. Het gemis van een goedeni spill heeft gisterem Alcmaria, naast eenige zwafcke oogenhlibken in de ach terhoede, de overwinning gekost. De beste speler der Alcmariaploeg was gisteren K. v. d. Pol. iHij heeft eeni bijzonder goereni wed strijd gespeeld. Roozenldaal wordt stellig een goede linkshalf. In de voorhoede wilde het nog. niet al te best vlotten. Reitsma was nog niet op voile kracht en speelde zeer onfor- tuinlijk. Op Bos werd zeer weinig gespeeld. Zweedijk had het tegen d'e rechterhelff dler Hollandiaverdediging 'heel zwaar. Als ge heel is de voorhoede te bang en zet veel te weinig op fanatieke wijze door. Zijl maakt te kort goals om eventueelle zwakke momenten der vexdediging, die een doelpunt kosten, te neutraliseerem. Was de voorhoede echter wat gelukkiger geweest dan waren voor de rust zeker drie ballem in't Hollanddadoel geko men. Maar op't geluk mag men niet rekenen. De leiding van den wedstrijd berustte bij scheidsrechter Breethoff diid naast 'gtoede mompniten ook zeer zwakke oogenblikkem had. Vooral zijn, opvattingen, wat betreft het niet straffen van ongeoorloofd aanvallen in den rug, konden wij niet deelem. Ook riep hij meermalen de' grensredhters te hulp, waarvan eenige absoluut verkeerde beslissingen het gevolg waren, en die het prestige niet ver- sterkten. Alhoewel hat jammer is, dat de eemste wedstrijd geen gunstiger verloop heeft geL had voor Alcmaria, zal dit toch zeker geen ontmoediging brenigen. „Hiema beter"! Hollandia blijft altijd voor Alcmaria een* zware tegenpartij', omdat de sprier® iets for- scher zijn enl fanatiricer op den bal zitteni. Beide elftallen mochten nog wel eens leeren den bal tooh vooral- laag te spel en langs den grond is meer waard dan vfjftig ball en to de luch't"? En dat sloeg vooral op t aangeven van den bal aan de medespelers. Volgende week maar W. F. C., dat gisteren uitstekend werk deed dloor in Haiarlmi tegen Edo gelijk te spden 00. Q. S. G won met l0 van Hortus. BQgKAA.*TK(m>ieiNG. HOUDT DEN) MONID GEZOND. Door de finna J. C. Boldoot te Amsterdam is een Ktoderboekje uitgegeven „Houdt den Mond Gezond", waarin op prettige wijze den ktoderen wordt verteld hoe nuttig em moo- dig het is, de tanden regelmatig te poetsen en den mond goed te verzorgen. Met is een kleto maar aardig boekske, dat de ktoderen met pleizier zullem doorkij'ken ea lezea en het zal hun een aansportog zijn, mond en tanden regelmatig te blij.ven verzor gen. Op aanvrage wordt een benoodigd aantal exemplaren van wege de firma Boldoot gratis toegezonden. In en om de Alkmaarsche Waag, voorheen en thans) is de titel van een boekje, geschre- ven door Leo Speet, met medewerktog van G. W. de Munk, president-waagmeester, en, uitgegeven door L. Franikenberg. m „Een woord vooraf" spreekt de heer de Munk, sinds twee jaar president-waagmees ter, er zijn vreugde over uit, dat de heer Speet bereid was zijn lieveltogsdenkbeeld om een boekje te schrijven over de gescbiedenis vas waag en kaasmarkt te hdpen verwezealijken. N'a een Oorkonde behalve to het Neder- landsch, nog to het Fransch, Duitsch, En- gelsch, Spaansch en Esperanto geeft de heer Speet, aan de hand van een. dental ge- schriften over Alkmaar en zijne geschiediemis, uitvoerige beschrijvtogen oyer de kaasmarkt en de waag, daarbij mededeelende boe de marktplaats vroeger was en hoe het eertijds H. Geesthuis geheel ingericht werd voor het wegen der kaas. Het laatste, derde deel, van het boekje Is speciaal gewijd aan de kaasdragers, die deze week hun 300-jarig jubil6 vieren. De regle- menten en ordonnantien voor het gilde der kaasdragers de schrijver spreekt Steeds van d e gilde geven tal van bijzonderhedea, die velen stadgenooten waamchijnlijk onbekend zijn. Verschiilende foto's, zoowel van voorheen als thans, zijn in den tekst opgenomen. Deze zijn-, evenals de oorkonden en het oudste d'o- 'Schreef een der balcritiri vorige er grootste Engelsche voet- weric niet: „E£n bal gespeeld -elijkheid en waarde. Jammer is het, dat voor het zetten oude matrijzen zijn gebruikt, waardoor de letters niet zuiver af- dirukken en dat tusschen den tekst eenige pa ginal advertenties voorkomen, die het gedenk- boek ten zeerste ontsierai. In een boek als dit behoort geen reclame te worden opgenomen, ook niet achter in, al is zij daar het minst hin- derlijk. NetscheAs Revue No. 5. Een interessant numiner ditmaal. Het fronltespiece geeft een portret van Mr. P. J. Trodstra. De karakter- schets handdlt over het soc- diem. Tweede Ka» merlid A. B. Kleerekoper, verlucht dtoor en kele teeikentogen en foto's. Enkele spotpren- ten en lezenswaardige artikelen vullen verder ■dit nummer. Marktberichten ADKM AAiR, 11 'Sept. 11922. Op de heden gehouden weakmarkt waren aangevoerd: 27 koeien en ossen f 2751—'500, 21 vette kal- j verem 70—140, p. ned. pond l.lOi I f 1.40, 14 muchtere kalver'enl 15'f 35, 11 1 vette schapem 46'f 56, 449- vette varkens p. ned. pond 0.9'3—-/ 1.10. BROEK OP LANIGENOIJiK (Langedijh ker Groentenveiling), 9: 'Sept. 1922. In de he den gehouden veiltogen werd betaald voor: Bloemtoool le soort per 100 st. le cerf 4.40—/ 8, le soort Langedijfcer 4— 5.60, Roode 'kool 1-e soort 0.'50—1/ 1.80, Gele kool le soort 0.401—2.10, Witte kool le soort 1.30—/ 1.6*0, Aardappelen: Schotsche muizen 2.20f 4.60, (School- meesters 1.603.30, Blauwe 3.90, Eigenheimers 1.90—/ 2, Kletoe 1.40— 1.50, Due 1.90—/ 2'. 10, JSeten: 1.10 1.40, Gele nep 41—/ '5.50, Drieltogen 2.40—/ 3.30, Uien le soort 2.80—/ 3.6*0 2e soort 0.90, Losse wortelem 0.80— 1.10, 'Slaboonen 10.5015, Snijboouen 25-, alles per 100 K.G. Aanvoer: 3300* st. bloemkool, 82400 K.G. roode kool, 69.700 K G. witte kool, 200-0 K.G. losse wortelem, 19200 K.G. uien, 3750 K.G. gele nep, 29.000 K G. aardappelen, 3500 KG. bieten, 200 KG. slaboonen, 1115 K.G. snijboonen. iNOORDSGHA'RWOUDE, 9 Sept. Sdhiotsobe muizen I.18O—4.30; Negen- tigvoud 2.10, Duken 1.9CHf 2.10, iSchoolmees'ters 1.60f 3; Blauwe aard- appelen 2.'60f 3.20, DAdingem 1.70*— 1.80, Kletoe 1.20—J1.30, Spersieboonen 8.10, Grove uien 2.803.30, Drielto gen 2.810—/ 3.20, Nep 4.20—/ 5.40, Peem 0.701, Roode kool 0,50— 1.30, Gele kool 0.80—/ 1.10; IWitte kool 1.10—'/ 1>4Q, alles per 100 KG. 'Bloem kool 2.205.501 per 10 stuks. Aanvoer 8 Sept.: 28850 KG. aardappelen, ,33 KG. spercieboonenl, 35601 KG. uieni en nep, 21900 KG. roode kool, 48400' K.G. witte kool, 13860 KG. gele kool, 1100 KG. peen, 4438 stuks bloemkool. iPURiMIEIR'ENID, 9 Sept. A'fslagvereeni- "ng „Beemsiter. Purmerend' en Omsireken". 4160 mand Augurfcen: middel 86 ct., basterdi '56 ct., stek 24 ct., bommen! 37 cent per mand 6 KG. H'andd vlug. ZWAAG, 9' Sept. Veiling Bangert en Om- streken. Gele pruimen 35- ct., Victoria 10— 14 ct., Slaboonen 4—6* ct., Snijboonenl 7 ct., Suikerperen 334 ct., 'Goudbal 234 ct., Tros 2 cent. iB'OV-ElNKARSIPEL „De Tuinbouw", 9 Sept. 1922. Heden besteedde men voor: Bloemkool 3—/ 6, II 12.25, Roo de kool 0.30—/ 1.80', Witte kool 0.40- 1, Gele kool li1.50, Slaboonen 1.50 tot 1.60, Snijboonen 1.75*—/ 2. WAIRMIEINHUIiZE'N, 9 Sept. 1922. Schotsche Muizen 3.60. Negemtigvoud 1.70, S'ohoOllmeestere 7 V60'f 2.60, Blauwe 3.10, Witte kool. 0.90—/ 1.20, Roode kool 0.40—/ 0.70, Gewone nep 4.7*0—/ 5.50, Gew. Drielingeni 2.20— 2.80, Gewone Uieni 2.50i 3.10*. Aan voer: 8085 K.G. aardappelen, 138*00* K.G. witte kool, '5300 KG. roode kool, 5200 KG. gewone nep, 109*20 KG. gewone uien.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6