Brieyen uit Weenen. hebbenden aanwezig waren vertegenwoor-1 lang* heeft aan, dm Min. ran Oorlog een no>- 0d door wethouder dr. I. H. J. de Vos. be Eerste Intern. Schoen- en Lederjaar- ^uis zal tot en met Vrijdag alleen voor be- .aiignebbenden, Zaterdag ook voor bet pu- ouek tegen entree geopend zijn. Ze bestaat uit cngeveer 80 inzendingen, en wel van gros- ers en fabrikanten van schoenen, lederhan- dclaK'n, ledeifoumiturenhandelaren, ledet anporteurs, schoenen-importeurs, schoenma- ut fabrikanten. ook vertegenwoordigers van I nlandsche huizen in a! die branches, en ui.irts zijn er een aantal inzendingen, be- trekking hebbende op aanverwante vakken. Gdijk bekend is, heeft er tegen deze onder- neming eenige animositeit bestaan van de zij- de van de Jaarbeurs te Utrecht, omdat men vreesde, dat zij daaraan afbreuk zoude doen. Tnderdaad is het aantal schoen- en lederfabri- kantcn die hier uitkomen, aanmerkelijk groo- ter dan te Utrecht; het bestuur van de schoen- en lederjaarbeurs verzekerde ons ech- tcr. dat het niet de bedoeling gehad heeft, met Utrecht te concurreeren. De bepaling, dat aan deze jaarbeurs alleen mogen deelnemen fir- ma's die op geen andere jaarbeurs vertegm- woordigd zijn, is, zoo verzekerd'e men, alleen "•cmaakt om de menschen niet op te boogie kosten te jagen, door hen te dwingen, op twee iaacbeurzen uit te komen. De huidenbeurs, die anders steeds in Kras- nanolskv gehouden wordt, vond gisteren haar onderdak op de jaarbeurs in bet Paleis voor i waar ook Vrijdag de Nederl'. Ver- van Schoenfabrikanten haar alge- in^ene vergadering zal liouden. DE TOENEMING VAN HET AMBTE- NARENKjORPS. In ihet Alaandsdirift van het Centraai Bu reau voor de Statistiek komt een overzicht voor van den omvang van en die mutatiea in het ambtenarehcorps skids 1891. Wanneer men under ambtenaren verstaat alien, die hun safaris ontvangen uit een open- bare kas, dan- 'is deze statistiek onvoliledig, want doordat zij is opgemiaakt op grondi van de gegevens der vorige Pensioenwet, zijn er niet in opgenomen o.a. de onderwijzers, de ambtenaren en werMieden der Staatsbedrijven van Oorlog en Marine, en nog eenige andere rubrieken. Maar ;todi geven deze cijfers een inzicbt in de enonrne toeneming van het aantal' amb tenaren. Er waren biji bet begin dier bieron- der genoemd jaxn an dienst Mannen. Vrouwen. -1891 15.533 195 1900 19.606 485 1910 28.387 1500 1913 30.192 1653 1914 3-1.477 1831 1915 32.250 1938 1916 32.817 2085 1917 33.799 2444 1918 34.755 2767 1919 364075 3358 1920 38.752 4616 1921 42.360 6211 Wat in deze cijfers bijzonder de aandadht trefot is (hehalve de verhoudingsgewijze veel sterkert toeneming van het aantal vrouwelijke ambtenaren dan dat der manndijke) het feit, dat na 1900 het cijfer der manned ijke ambte naren sterk opliep, in de oorlogsjaren vrij!wel gelijk bleef, althans niet stoker venmeerderde, om daarna weer enorm .te stij'gen. Men kan bet ook zoo tetdrulcken, dat onder het ministesrieMCort van der Linden slechts weinig nieuwe ambtenaren werden aangesfteld, maar onder het volgend ministerie zeer veel meer, vooral in 1921, zoo wel mannen alls vrouwen. Met betrekking tot de toeneming van het aantal ambtenaren in de laatsefc jaren werd: medegedeeld, dat bij de Posterijen en Telegra- fie in 1919 en 1920, mede ten behoere van den Pos'tscheque- en Girodienst resp. 1985 en 1954 manndijike en 1047 en 1120 vrouwe- llijike ambtenaren. zijnde in1 totaal resp. 2942 en 3074 ambtenarep werden aangesteld, ter- wijl in 1920 bij de Raden van Arbeid! 754 manndijike en 361 vrouwelijke, in totaal 1115 ambtenaren benoemd werden. EET-tfOE'RMIS. iMten schrijft uit Maastricht aan het <Hbl. Wat de Maastrichtenaar eenmaa] heeft, teat hij zich niet gauw afnemen. En zoo ook de kermis. De voor- en najaarskermis beston den van oudsher. De eerste trok altijd veel vreemdelingen naar de stad door de St. Ser- vaasprocessie en vroeger door zijn jaa-rmarict op 13 Mei. De Septemberkermis was de zoo- genaamde eetkermis, Wlant, wat er dan aan eetwaren en lekkernijen werd ingeslagen, is onigelooflijk. Oeen huisgezin, zelfs dat van een arbeider, of het had zijn biggetje (spee- bak), zijn1 komjn, kip, haan, eend of kuikens. Elke huisvrouw bakte krentenbrood' (mik) of een soorti taart van fijn brooddeeg met rijst of vruchtenmoes (vlaoien) en de Mhastridite- naren, die elders een betrekking hadden, zorg- den dat ze de drie kermisdagen, den 2den Zondag van September, den Maandag en. Dinsdag vacantie hadden. De oorlog m'aakte dan deze kermissen een eind, of beter gezegd, had ze opgeschort. Wel had het dagelijksch Bestuur gedacht, dat, waar in zooveel jaar geen kermis gehouden was, men die best kon afschaffen. En het voorstel daartoe werd ge- daan. Er kwam echter protest. Aangenomen werd toen de voofjaarskermis weer in te voe- ren', de najaarskermis echter af to schaffen. Maar wiat gebeurde verleden jaar? Al waren er geen' tenten, er werd kermis gehoudien als weleer, neen erger; want het was nooit zoo woelig geweest. En men be- weerdeals er tenten en kramen zijn, wordt er niet zoo veel in de 'herbergen gezeten. En de slotsom was, dat men weer teugkeerde tot vroeger en de tenten weer voor acht dagen op de markt toeliet. Tegelijkertijd treedt bet operette-gezelschap van Kohler in den schouwburg met „Graaf bliift Graaf" op. In het Feestgebouw der „Mastreechter Staar" een varitte-gezelscbap, de Cinema-Royal met ,,De drie Miusketiers Op 'het Vrijthof elken middag van 12-1 con cert, de scholen vrija'f. kantoren gesloten. Een niettegenstaande de algemeen heer- schende malaise is het bijna overal vol en' zou- den onze Oostelijke naburen watertanden bij het zien van al de lekkernijen die hier in die dagen1 verorberd worden. Het weder werkt echter niet mee, want het is guur en het regent telkens. DE WERV1NG VOOR ONDER- OFFICIEREN. De Onderofficiersvereeniging ,/)ns Be- ■aa gezonden, waarin ziji uiteenzet de gronden, vaarop vrij'Wiiiiige dienstveblating en stqpzet- ling der werving, bij v. o ver een tijdvalk van vijl jaren .tot meer hezuiniging kan leiden ban de gedwongen afviloeiing van het kader. >Zij komt in het kort tot deze conclusies: lo. Met toepassing van de maatregelen, door O. B. voorgesteld, zal het aantal onder- officieren jaarlijks met 300 venmiinderen. 2o. A'annemende, dat het, door* den M. v. O. genoemde, aan'tal overoompiete onderoffi- cieren 1500 bedi'aagt, zal het organ iek be- nood'igde aantal na vijf jaar bereikt zijn. 3o. Aan een wachtgeHidregel'ing ter voorzie- ning in de VTijwillige diiensbvertating kunnen minder hooge eischen worden gestelq, hetgeen dus bezuiniging bevordert. 4o. Van hen, die van die regeling gebruik zulilen maiken, is te voorzien, dat wij reads aanstonds andere inkoims'ten zulien hebben en welllicht korter van het wachlgeld gebruik zu'llen makenook zal uit het voorgaande venmindering der peusioenlasten voortvloeien 5o. Het stopzetten der werving zal niet at leen een grandige reorganisafcie van het on- derwijs en opleiiamg tot het beroepskader mo- gelijk m'aien, maar bovendten een. aanmerke- iijke hezuiniging met zich brengen1. Doordat dioor den minister van Onderwijs reeds is bepaald, dat voor de werving niet meer mag worden gepropageerd, zal het ge- tal gegadigden reeds thans sterk verminderen. Onder deze omstandigheden rijsit de vraag, of de tegenwoordige kosten dezer inrichtingen wel in overeenstemming zijn met het nut, dat zij opleveren. 6o. Waar tegenover de hoogere kosten, die de vrijwi'lige dienstverlating met zidi zal brengen, bezuinigingen staan als hiervoor b&- dield, zal blijken, dat na verloop van vijif ja ren de VTijwillige dienstverlating goedkooper is gevveest dan elk ander systeem van af- vloeiing. 7o. Naast het onder 6 genoemde voordeel staab het mored voordeel, dat gevaar voor on- biilijikiheden is uitgesloten, noch rechten zul ien worden geschonden; evenmin vooruitzidi- ten zulien worden te met gedaan. EEN LAAT HUWELIJ-K. In Zuidwolde is een paartje ondertrouwd, waarvan de -man ruim 70 en de vrouw IS jaar oud is. Dc vrouw zal door het huwelijk moeder worden over eenige zoons em dodders, waar van de oudste zooa ruim 40 jaar oud is. VAN JE FAMILIE Een meisje uit de Ceramstraat te Amster dam, dat op een kantoor in betrekking was, kreeg opdracht een brief met 250 aan bank- papier en een cheque van 150 naar het postkantoor te brengen. Daar het te laat daarvoor was geworden, nam zij den- brief met het geld voorloopig mee naar huia. De vader kwam tot de ontdekking welke schat zijn dochter m huis bracht. Hij nam de buit en ging er mede vandoor. Een broer van het meisje deed bij de politie aangifte va nde Yer- dwijning van den vader en van- het gdcL DE NEDEREANDSCHE BOSOH- BOUWVE'REEN I GING. Doze vereeniging heeft te Breda een druk bezochte vergadering gehouden, onder voor- zitterschap van den neer Bruinsma, oud-chef van 'hot Indische bosdhwezen. KORTE BE'RICHTEN. Oisteren werd1 te Rotterdam de jaarlijk- sche algemeenie vergadering geopend van de Vereeniging voor Waterlddingsibelan'gen) in Nederland onder voorzitterschap van ir. Jan van P-rodgeest, directeur dier Waterleiding- mij. Zuidbeverland. De verlakker J. O. te Leeuwarden is bij het visschen' in de Sneeker.trekvaart verdron- ken,. ProTlflciaal Ilenwft UIT NOORDSCHARWOUDE. De voetbalvereehiging Holland 1 spedde Zondag op eigen terrein tegen Ro<xi-Wit 1 uit Alkmaar. In een mooi gespeelden wedstrijd- wist Hol land met 1—0 te winnen. Volgende week speelt Holland I een wed strijd tegen Vrona 1 voor de competitie N. ti. V. B. Holland1 2 en 3, gecombineerd, speelde met 9 man tegen Vrona 2 en verloor daar met 7—0. Hier Is een boekhoudcursus geopend, waaraan door 16 personen wordt deelgeno- men. UIT EGMOND A. D. HOEF. Dinsdagavond hield de voetbalvereeniging ,,De Zeemeeuwen" een openbare vergadering in de zaal van den heer Akkerman, met het oog op de a.s. competitie-wadstrijden in bet komende seizoen. Eenige zaken tot nu toe -met ooderling goedvinden geregeld werden offideel vast- gesteld. Er zal o.a. gewerkt worden om meer dona- teurs te krijgen, welke poging zeker niet zal falen onder sportliefhebbers en degenen, die de jongeren liever aangezonde sport zien doen, dan andere. minder prijzenswaardige, tijdverdrijven zoeken. UIT OTERLEEK. Bij beschikking van den Min. van Oorlog, is aan den dienstplichtige J. C. Heep, uit deze Gemeente, met ingang van 9 dezer, vrijstel- ling van den dienst verleend, wegens kostwin- nerschap. WARMENHUIZEN. (Augustus.) G e b o r e n Cornells Johannes, z. van Johannes Groot en Anna Maria van Lierop. Franciscus Martinus, z. van Maarten Go mes en Catharina Lossie. Ondertrouwd: Jan Booij en Orietje Kcppel, Overleden Arie Blom. 53 j., weduw- naar van Geertje Mol. Wilnebmna Geer- tmida van den Brink, 49 j., weduwe van Wil hclmus Bernardus Veldhuis, overleden t-e Bolemcndaal. UIT VENHUIZBN. Aan den dienstplichtige Th. Knijn, uit de ze Gemeente, is geen vrijstelling verleend van de e.v. herhalingsoefening, dbch van de even- tueel volgende herhalingsoefeningen en jaar- lijksch ondeizoek. UIT OUDKARSPEL. De voetbalvereeniging D. T. S. 2 speelde Zondag met 9 man een wedstrijd tegen Hei- ioo 2 op het terrein van Heiloo en verloor met 2—1. De gymnastiekvereeniging Hercules be- naaide Zondag te Sehagerbrug den1 2en prijs m deu bmderuisewdloop, terwijl de adspiran- icn 3 prijz,en wisten te behalen. Maandagmorgen omstreeks zes uur ont- siond brand in het perceel van1 den eigenaax en bewoner Js. Houtkooper in den Laanweg. De brand ontstond, doordat de vrouw het forauis met petroleum aanmaakte, waarin de vlam sloeg. Spoedig waren een achttai buren aanwezig om te redden wat te redden was en zoo wist men met vereende krachten den brand tot een binnenbrand te beperken. Het febouw is blijven staan, doeh er is zoodanige rand- en waterschade, dat het perceel mo- menteel onbewoon'baar is. Er is vrij aanzien- lij'ke schade aangericht. Huis en inboedel zijn verzekerd in de Noord'hollandsche Brandver- zekeringmaatschappij alhier. Zondagmiddag hadden op het voetbal- terrein van. D. T. S. motoiwedstrijden plaats, uitgeschreven door de Langedijker Motorclub. l5eze wedstrijden, welke werden- gehouden vooral om de betrouwbaarheid te bevordesren en voor het meerendeel bestonden uit hindea"- uisrijden, werden door ongeveer een driehon- dtrdtal belangstellenden bijgewoond. De uitslag van' een en ander is als volgt: Betrouwbaarheidsrit met hindernissenle prijs C. Wagenaar te Zuidscharwoude; 2e pr Hoogedoorn te Oudkarspel; 3e pr. Jn. Deutie- kom te Noordscharwoude; 4e prijs Jn. Kra mer te Zuidscharwoude. Bij deze wedstrijd maakte de -e prijswinner slechts 1 strafpunt, terwiji het hoogst aantal gemaakte strafpun ten 21 J/2' was. Ringsteken le prijs mej. Cor toman te Noordscharwoude en de heer S. Kramer te Broek op Langend'ijk; 2e pr. meji E. de Wit- Smit en de heer C. de Wit te Noordscharwou de; 3e pr. mej. J. Tauber-Ootjers en de heer H. Tauber te Oudkarspel; 4e pr. mevr. Bott- ger en den heer Bottger te Zuidscharwoude; 5e pr. jongejuffrouw M. Janssonius en de heer P. Deutekom te Noordschawoude. Vaardigheidsrijdenle prijs K. de Wit te Noordscharwoude; 2e pr. P. Deutekom te Noordscharwoude; 3e pr. H. Tauber te Oud karspel 4e pr. G. Goudsblom te Noordschar woude; 5e prijs Hier maakte geen enkele der prijswinneis een strafpunt, zoodat om de prijzen' geloot moest worden. Wedstrijd voor dames, welke beatond to het u't- en aankleeden van een pop en het scbrij- ven van een naam: le prijs mej. T. Keizer, rii- der de heer Jn. Deutekom; 2e pr. mej. L. de Wit-Smit, rijder de heer C. de Wit; 3e pr. mej. N. Tauber-Ootjers, rijder de heer H. Tauber; 4e pr. mej. Smit-Schram, rijder de heer Cor Smit; 5e pr. mej. J. Kist-IJff, rijder de heer Jn. Kramer. eEn 6e prijs werd nog toegekend aan mej. Gr. Booij, rijder de heer A. Ootjera, voor het hoogst aantal seconden. De eereprijs voor heeren werd toegekend aan den heer C. Wagenaar te Zuidscharwou de, die daarmee in het bezit kwam van de ver- guld zilveren medaille, geschonken door den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. De eereprijs voor dames werd toegekend aan mej. Cor Joman, die een Weckketel werd toebedacht. Bij den vierden wedstrijd was het 1-aagste aantal strafpunten 1 en het hoogste aantal 58 */B. Waar niet anders genoemd, bestonden' de prijizen uit kunstvoorwerpen. De visschers-vereeniging „Geestmer-Am- bacht" vergaderde gistenniddag met 34 leden to het lokaal van den heer Kuilman. Naar aanltiding van de notulen werd op- jemerkt, dat het bestuur zich niet gehouden leeft aan de bepalingen tozake de hengelver- gunntogen to de vorige vergadering genomen. Voor de togezetenen moesten deze gratis worden verstrekt, doch er is 25 cents per stuk geheven. De voorzitter deelde mee, dat de a an vr age te groot was om er steeds voor klaax te staan. 2i* is echter later de hand niet aan gehouden, omdat geen medewerking van den kanton- rechter te verwachten was. De voorzitter deelde mede, dat door het zoute water de rietworm geheel verdwenen is en ook geen enkel azollaplantje meer ontmoet wordt. Heeft dus het zoute water veel nadeel ge- oracht, dit zijn er enkele niet onbelangrijke v-oordeelen van. Verder werd meegedeeld, dat de proef voor let kunstmatig telen van jonge snoek geheel mislukt is, dat een mooie partij snoekbroed is uitgezet en 2000 pond jonge paling te water is gel a ten. Na breedvoerige bespreking werd besloten om de maat van de blij weer ierug te brengen van 35 op 30 cM. De heer J. Vlug waarschuwde tegen dit be- sluit, omdat de kleine blij aan de Engelsche markt niet gevraagd wordt. Voorstel len voor de algemeene Vergadering en voor de bondsvengadering werden niet in- gediend. Een voorstel van den heer A. Vlug om bij overtrading van het beschadigen van 'n an der zijn vischtuig bedoeld lid direct te royee- ren, werd na breedvoerige bespreking aange nomen. In bespreking kwam hieraa de invoer van Duitsche paling, waardoor de Hollandsche paling ten zeerste bedreigd wordt. Wel is de kwalitedt aanmerkelijk minder, doch de prijs is van dien aard, dat bij doorzetting er van de prijs van de Hollandsche paling zoodanig vermindert, dat ook dit niet meer loonend is. Op bijna elke kermis komt een auto vol. Op de Zaandamache kermis was zelfs een heele spoorwagon. Gevreesd werd echter dat hiertegen welnlg te doen zal zijn. Het zal op de bondsvergade- ring ter sprake gebracht worden. Besproken werd het versnelde vischvervoer naar Frankrijk, dat nu in 18 uren kan ge- schieden. Waar echter de prijs van het ver- voer verdubbeld werd is het met mogelijk van dit snelle vervoer gebruik te maken. Nadat nog gewezen was op het ondeskun- dig politietoezicht, waardoor meermalen emstig nadeel voor den visscher ontstaat en de noodzakelijkheid, dat aanstelling van meer deskundig toezicht plaats heeft, werd de ver gadering gesloten. UIT LANGENDIJK. Tengevolge van de vele regens beginnen de aardappelen het te kwaad te krijgen. Verschil- lendc tuinders vinden er reeds eenige zieken in de een meer, den ander minder. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijk/md van de Redac- lie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins; dat de Redactie er mede instemt). Aan den (Heer N. Schats, Voorz. Ouder Commissie School I. In antwoord op Uw drie vragen dienen: Wanneer de ouders daartoe hun' verlangen kenbaar maken aan het Hoofd der School, waar de klnderen geplaatst zijn, dat hoofd een gunstig ad vies geeft en op de door de ouders bedoelde school plaats is in de klasse, waarin het kind1 moat worden opgenomen, kan- de overplaatsing- geschieden. Hn antwoord op Uw bewering, dat de ouders niet gekend zijn to de plaatsing hun- ner kinderen, diene: Dat dit jaar bijna alle klnderen geplaatst zijn op de school door de ouders voor de kin deren gevraagd. De ouders hebben dus zeg- gingschap gehad over het onderwijs, dat ze voor hun kinderen wenschten,. Wanneer niet alle ouders weten, welt soort onderwijs hun kinderen ontvangen, is dat hun schuid. Iedere informatie daaromtrent zulien de Hbofden van scholen gaame verstrekken Ten slotte: De Reorgamsatie is 15 Septem ber tot stand gekomen. Aan het leerplan van de scholen is nog niets veranedrdd.w.z. zoo- als het onderwijs was, zoo is het nog. Van on- gerustheid der ouders behoefd dus geen sprake te zijn. Miet beleefden dank voor de plaatsing, Mijnheer de Redacteur. J. Cloeck. Wethouder van Onderwijs. Reclitszaken ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 12 September. VEROORZAKEN VAN DEN DOOD DOOR SCHULD. De 20-jarige aannemer R. van D. te Enk- huizen siond terecht ter zake dat hij op 16 Juni te Alkmaar een put aan' de Uitenbosch- straat niet voldoende heetf doen afdekken, ten gevolge waarvan de 2H-jarige Corn. Henrica M'Ulder to die put is gevallen en verdronken. i let lijkje is te Leiden onderzocht door dr. Hulst. £)eze heeft een rapport uitgebracht en werd als getuige-deskundige gehoord. De conclusie luidt, dat het kind is gestorven door verstikking. Mej. Netel heeft geziea dat haar ouurman Geerding het kinderlijkje uit de put heeft te voorschiin gehaald Het lijkje is op 22 Juni op het R. K. kerkhof opgegraven en ge- uige heeft dit lijkje herkend. De 24-jarige timmerman P. J. Mulder is de vader van het verdronken meisje. Hij heeft het kind's morgens om 11 uur voor het laatst le- vend gezien. De straat was opngebroken en in het midden was een put gedeeltelijk gevuld met drangwater. Beklaagde bekende, geen maatregelen geno men te hebben, dat de put bedekt of voor kin deren niet te bereiken was. Het O. M. heeft niet den indruk dat beld. doordrongen is van den ernst van het delict. Hij was verplicht geweest te zorgea dat er geen ongeluk gebeurde. Het O. M. vorderde 2 maanden hechtenis. Beklaagde zeide, dat hij 2 opzicbters had en ook zelf altijd op het werk was. Hij heeft de familie gee deelneming met het droevig on- geval betuigd. Het is het eerste werk dat hij aangenomen heeft, voorheen was hij metse- laar. RIJWIELDIEFSTAL De 28-jarige kellner George S., wonende te Alkmaar, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Amsterdam, ter zake rijwieldief- stal, waarvoor 1 jaar gevangenisstraf is ge- vorderd, stond terecht ter zake dat hij, te Uit- geest op 30 April zich een rijwiel heeft toege- eigend. Bekl. was erg zenuwachtig en kreeg een glas water. Hij wilde echter het hem ten laste gelegde feit niet erkennen. Hfj heeft het rijwiel ten geschenke gekregen. In deze zaak zijn 8 getuigen gedagvaard. Een controleur heeft bekl. aangehouden met een fiets aan de controle. Hij; kon geen refu toonen. Bekl. had wel een- plaatsbewijs enkele reis 3e klasse ZaandamAlkmaar. Bekl. be kende dit. Vroeger heeft hij, dit steeds ontkead. BekL zeide nu, dat ze met hun tweeen zijn ge weest. De tweede is Louis Kemp, uit het Gr. Nieuwland. Hij heeft niet gezien dat deze de Lets heeft weggenomen. Hij kwam aan met de hets en zei: „George, ik heb de fiets." Bekl. oegreep toen dat net een gestolen fiets was. Bekl. heeft de fiets overgeaomen en daarvoor J 1,25 vracht betaald. Om Kemp te dekken- heeft hij voor den rechter-commissaiis de waarheid niet gezegd. De president vroeg of die Louis Kemp ook betrokken was bij de fiets te Amsterdam. (Be klaagde werd weer zenuwachtig en' snikte en huilde). De president geloofde, dat het verhaal van beklaagde over dien Kemp een kaartenhuisje is dat wel spoedig in elkaar zal vallen. Hoe kwam je to het bezit van dat Amster- damsche rijwiel? Bekl. snikte en bleef het antwoord schul- dig. Eindelijk, na lang aandringen, zeide hij, dat hij het rijwiel van een kruier had irekre- gen. 't Is wonderlijk, zeide de president, dat, als 5. om en fiets verlegen was, er een ander bij de hand is die hem deze verschaft. De controleur heeft denzelfden avond op net perron een rijwielsneltretokaartje gevon- den. Het kaartje paste precies to't stukie, dat nog aan de fiets zat. Je hebt het er zelf afgehaald, natuurlijk, zeide de president. Beklaagde schudde ontkennend het hoofd. De conducteur Kroonstuve heeft to Alio maar beklaagde uit den treto zien stappen; met de fiets. Hij was niet in het bezit van een rii- wielre^u en gaf een valschen naam op: Gerrit Willemsen. De president zeideJet hangt van leugens aan elkaar, beklaagde. Na afloop van het getuigenverhoor trachtte de president den beklaagde tot bekentenis te brengen, echter zonder resultaat De officier eischte, dat de zaak nader zou worden onderzocht en een onderzoek zal worden ingesteld naar Louis Kemp, door be klaagde genoemd. De rechtbank beval dat de stokken in han- den zouden worden gesteld van den rechter- commisaria (Niadruk verboden.) Oeldzaken. Sept. 1922. De Oositenrijksahe dagbladen zijn tegen- wooxdlig geen opwekkemde lectuur want ze hebben weinig anders dan onaangename din- gen te berichteu, Zij spreken over politietke zwarigiheden en nieuwe belastiagen, over (het dalen van de Kroon en over voortdurend hoogere prijzen'. Daardoor was't een zeer weldiadige, zenuwen kalmeerende rustpoos. toen ik eenige waken aan hot zonnige strand van de blauwe O-ostzee eens geen kranten uit het vaderiand las. Do Duitsche hladen 'heb ben alle de dgenaardligheid over O-ostenrijk zoo mm mogelijk te spreken en er moet in Weenen al iets zeer bijzonders geheuren, als de DuitsChe ikranten er notitie van nemen, een eigenaardigheid, die op zich zelf nu niet zoo prettig is, maar die den rustzoekendeni Oosr tenrijker de gelegemheid geeft om de ellende thuis te vergeten. Duitschland hangt, on- danks zijn eoonoiuisohe crisis en izijn haast waardelooze mai'ken lang niet zoo van het buitenland af als Oostenrijk. Want terwijl wij de yoornaamste levens- en huishoudarti- kelen uit het buitenland moeten invoeren zooals meel, Men-, vet, stoker en k-leeding- stof, is het Duitsche leven nog grootendeels uit zich zelf sterk genoeg om het met weinig invoer klaar te spelen. Terwijl de Oosten- rijiksche prijizen met de valuta-koersen op- en neergaan, doordat dike stiijgtog van dc bui- tenlandsdie gddswaarde dadolijk 'in de vol gende diagen, ja soms in de volgende urea reeds invioed heeft op de prijzen der waren, omdat deze prijzen niet® anders zijn en to de tegeniwoordige omstandigheden niets an ders kuanem zijn dan to kronen omgerefcen- de koeranoteeringen van vreemde munt, drukt het dalen van de mark niet onmiddel- lijk, maar langzaam en stap voor stap izijn stempel op de kosten van levenso-nderhoud. Prijsstijgingen van '5 tot 10 procenlt, zooals ze in Duitschland voorkomem wekkenl die verwondering van den Oostenrijker, die in dit opzicht een1 hard'ere school1 heeft doorloo- pen en die zulke vcrhoogingennauwelijks telt, omdat hij gewoon is geraakt aan prijse stiigingen van 50—100 ja van 200 pet. Viler weken in een hotd te logceren, zooals wij dat in Duitsdiland deden, zonder dat in dien- tijd de prijzen1 voor kamer en bodiening stijgen, dat zou to Oostenrijk een onmogelijk- heid zajn. Maar de sdioone dagen-, dat men in het zand lag te Itosteren- naar de eeuwige mu- ziek vaq de zee en- te kijken naar de vlucht der meeuwen en het varen van vis&chers- sohuiten met blanke zeilen, zij gaan zoo gauw voorbij en spoedig komt de dag, dat men zich voor 'i laa-isit op het schtom der golven werpt of voor het laatst door de goudgroene beekenbosschen wandelt eni er de merels en andere vogels hoort, de dag dat men afscheid moet nemen van alle heerlijk- heid om terug lie fceeren naar de stad!, waar het werk weer roept. Mta komt to Weenen terug met niets dan herinnering aan de zon en; aan het ruischen der zee. Onvooibereid, niet gewaarschuwd door de kranten, die weken -lang ongelezen zijin blijven liggen, loopt men door de stra- ten der stad, leest de prijzen in de -ui'tstalikas- ten en vitrines der wintels en vertrouwii zijn eigen trouwe oogen niet M-eni denfct aan een ver-gissing, aan eemboozen droom' eni't kost m-oeite om de overtuiging te krijgen, dat ze de wer-kelijkheid en de brutale waarheid ver- kondigen-. In de laatste zes weken, hebben, in Oosten rijk en> vooral in Weenen, dat altijd voorgaat, prijsverhoogingen plaats gehad, die alles overtreffen en die aan Russische verhoudin- gen do-en denken. 'In1 't begin van dit jaar heb ik in een van niijin brieven- over de toen geldende prijzen gespnok-eni en ze vergeleken met die van voor den oorlog. Als men die prijzen van Januari 11922 beschouwt, maken' zij," in vergelijking met de tegeniwoordige den indruk van die van een' gouden eeuw. Meel, dat in't begin van het jaar 500 kronen per K.G. kostte, staat nu op 9'SOO kronen; stoker is to 8 maandeni van 300 op 20.000 geHommen, vet van 2500 op 66.000 aardappelen van 80 op 20100 kronen,, alias per K.O. Een kilo steenkool, dat in Januari 60 kr. kostte, staat nu op 7100. Maar de sta ging bepaalt zich nieb tot levensmiiddden en brandstoffen, zij gelden ook voor allerlei an dere zaken,, wat b.v. daartot biijfct, dat een tramkaartje in Januari 30 kr. kostte eni nu 450 en dat van September af de prij® 1000 kr. zal zijn. Daarmee is het 1000-kronenbil- jet tot kleingeld geworden, tot iets1 als een munteenheicf; het biljet van IOjOOO wordt bij elken Mei-nen inkoop totgegeven en' dat van 50.000 is een- heel gewoon ding to het da- gelijksoh verkeer. Men geeft dat de meid mee, als zij naar de markt gaat en de con ducteur wisselt het zonder blifcken of blozen in- kiein geld- dat zijn briefjes van 1000 en 10000. Het biljet van 100.000 is, alleen al orn de portefeuille te on Hasten van al te veel klein-goed een beboefte geworden, maar het is to meoig geval niet meer voldoende voor heel gewone uitgavem, mi een paar laarzen al op 1-80.000250.000 kr. komen,. IHet overweldigste echter was in de laatste weken dC prijsstijging voor kleedingstoffen, wat met het voortdurend stijgen van de Czecbisohe ikroon samenihangf, omdat Oos tenrijk zijin tex'tieliproducten het meest uit Slowakije tovoert. Terwijl een meter stof voor een heerencostuum voor 2 maandeni nog ongeveer 15000 h 20000' kr. kostte, is ae prijs nu 250.000 kr. en hooger, zoodat alleen do stof voor 6en costuum1 op ongeveer 3/4 imillioen1 kr. komt; waarfoij dan nog voering, gareni, knoopeni eniz. en het maakloon. Een eenvoudige kleermaker vraagt dan ook voor een maat-costuum, waarvoor hij de stof le- vert, ongeveer 1Y, millioen, terwijl de voor- name „tailkur" in het hartje van de stad wel 5 millioen vraagt. Doet dat niet aan Rusland deniken? Wanneer in vrede&tijd iemand 5 millioen kronen bezat, woonde hij in een kasteel, reed hij tin een auto en' hield hij; er een- soort van hoflhcuding op na. Of hij had daar een goed costuum 100 kro nen kostte, voor dezelfde som waarvoor hij nu ton costuum1 koopt, er 50.000 founneni la- ten maken, een garderobe die zelfs de meest verwende daud/s had kunnen bevredigen, want zij had hem in staat gesteld om van i

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 7