Alkmaarsche Courant De Landb ouwtentao nstelli ng. Vraag en Aanbod. Goede gswoontsn, pede gezondheid. Honderd Vler en Twtntlgste Jaargang. Zaterdag 16 September. So. 219. 1922. BEKRONINGENi RUNDVEE. Klasse IX. Fokgroepen. 5 Hokkelingen van erkende afkomst, afstam- mend van een stier. 3ejpr. Rood 26, eig. J. Bruijn, Stompeto ren; Rood, 25, eig. J. Bruijn, Stompetoren Eefje 2, eig E. Dz. Govers, AlkmaarBles 2, eig" D. Glijnis, Stompetoren; Janke 5, eig. E. Dz. Govers, Alkmaar. Groep 2 (5 Hokkelingen). le pr. Vader: Constantijn; Leentje 3, eig. jb. Jimmink, Barsingerhom; Anna 10, eig. Jb. Jimmink Hz., Barsingerhom; Meta 6, eig. Jm. Blaauboer Kz, Barsingerhom Een- hoom 1, eig. Jb. Jimmink Hz., Barsinger hom; Letje 17, eig Jb. Jimmink Hz., Barsin- geihom; Dora 7, eig. Jm. Blaauboer Kz,., Bar singerhom; Aagje 3, eig. T. Wonder, Wie ringerwaard. Groep 3 (5 Hokkelingen). Eerv verm.: Vaster: Jonge Frans 25 N.R. 4366 S; Sientje 4, eig. N. Stamme3 Niieuwe NiedorpMarie 10, eig. Jb. Rooties, Oude- Niedorp; Anna 14, eig Jb. Kooij, Nieuwe- Niedorp; Glas 6, eig. Jb, Kooij-, Ndeuwe Nie- doip; Zwarte Cruse 13, eig. N. Stammes, Niieuwe Niedorp; Comeliske 3, eig. P. Don- ker Jz., Hoogwoud. Groep 4. (5 Hokkelingen) 2e pr. Vader: Albert Jan 2 NR. 3802 S; Bertha 8, eig. P. de Boer K.Az Assendelft; Pietertje 9, eig. F. IJf Dz., Assendelft; Maar- tje 14, eig. P. K. Jongejans, Assendelft; Aag je 18, eig. S. IJff, Assendelft; Jansje 6, eig C. Boekel Kz., Assendelft; Griet 9, eig. B. Kleijn Cz., Assendelft; Oorrie 6, eig. P. K. Jongejans, Assendelft. Groep 10. (5 Vaarzcn). le prijs a.: Vader: Meine NR. 3803 S; Anna 14, eig. P Jonges Dz., Beemster; Chatteljon 8, eig. P. Jonges Dz., Beemster; Fedora 7, eig. P. Jonges Dz., Beemster; Maartje 2, eig, Joh. H. Kohne, Beemster; Cato 2, eig. Joh. H. Kohne, Beemster. Groep 11. (5 Vaarzen) le prijs b: Vader: Jonge Frans Aafje 6, eig. J. Koopman Jz., Beemster; Anna 10, eig. J. Koopman Jz., Beemster; Aafje 5, eig. J. Koopman Jz., Bearister; Grietje 6, eig. J. Koopman Jz., Beemster; Emma 8, eig. J. Koopman Jz., Beemster. Groep 12. (5 Twenters). 5 Twenters, melkgevend, van erkende af- komst en ingeschreven in het stamiregister, afstammend van 6en stier. 3e pr.VaderFrans AdolfLop 2, S 207, eig. S. Kalverboer, Stompetorem; Detje 6, S210, eig. E. Dz. Govers, Alkmaar; Janke 3, S 211, eig. E. Dz. Govers, Alkmaar; Witvoet, S209, eig. S. Kalverboer, Stompetoren; Ber tha 5, S 213, eig. J. M. Bakker, Stompeto ren; (Hlerafje 2, !8 212, eig. ;E. Dz. Govers, Alkmaar. Groep 13 (5 Twenters). 3e pr.: Vader: Albert Jan 6; Koltje 6, eig. M. Hos, Assendelft; Geert 12, eig. P. K. Jon gejans, Assendelft; Aagje 12, eig, S. IJff, As sendelft; Suzanna: 2, eig. Jm. IJff, Assendelft; Duif 16, eig. K. Aafjes Wz., Assendelft j-Lies- je 7, eig. K. Schoone Mz., Assendelft. Groep 14. (5 Twenters). le pr.: Vader: Jan NR. 2565 S.; Tietje 21, eig. P. Wijdenes, Twisk; Trien 5, dg. P. Wij denes, Twisk; Geertje 3, eig. P. Wijdenes, Twisk; Janna 5, eig. P. Wijdenes, Twisk; Tietje 22, eig. P. Wijdenes, Twisk; Cato 3, eig. P. Wijdenes, Twisk; Buringa 60, dg. P. Wijdenes, Twisk. Groep 15. (5 Twenters). 2e pr.: Vader: Juweeltjes Gerard N R, 3230 3; Marie 13, "eig. P. Donker Jz., Hoog woud; Marie 10, eig. P. Donker Jz., Hoog woud; Aagje 4, eig. P. Donker Jz., Hoog woud; Marie 12, eig. P. Donker Jz., Hoog woud; Comdiske 2, dg. P. Donker Jz., Hoog woud. Groep 17. (Moeder met kinderen). Em koe, ingeschreven in het stamregister van een fokvereeniging, met minstens 4 af- stammeliogen, kinderen en kleinkinderen of kleinkinderen afstammend uit die vromvelijke linie. 2e pr.: Moeder: Chhrlotte, dg. Jb. Kaan Sr. te Wieringerwaard; Charlotte 2. eig. Jb. Kaan Sr., Wieringerwaard; Charlotte 3, eig. Jb. Kaan Sr., Wieringerwaard; Charlotte 4, eig. *Jb. Kaan Sr., Wieringerwaard; Charlotte 5, eig. Jb. Kaan Sr., Wieringerwaard. Groep IS. (Moeder met kinderen). 3e pr.Moeder: Greta 7, dg. A. Dz. Sleutel, Wieringerwaard; Greta 21, eig. A. Dz. Sleu tel, Wieringerwaard; Greta 25, eig. A. Dz. Sleutel, Wieringerwaard Greta 29, dg. A. Dz. Sleutel, Wieringerwaard; Greta, 30, dg. A. Dz. Sleutel, Wieringerwaard. Groep 19. (Moeder met kinderen). 2e pr.Moeder: Ensius 5, eig. C. Stapel Pz., HoogkarspelEnsius 9, eig. C. Stapel, Hoog karspel; Pel Blok 4, eig, C. Stapel Pz., Hoog karspel; Ensius 12, dg. C. Stapel Pz., Hoog karspel; Ensis 12, eig. C. Stapel Pz., Hoog karspel. Groep 21, (Moeder met kinderen). le pr.Moeder: Anna 6, dg. P. Jonges Dz., Beemster; Anna 8, dg. P. Jonges Dz,, Beenj- ster; Anna 9, eig. P. Jonges Dz., Beemster; Anna 10, dg. P. Jonges Dz., Beemster; Anna 12, dg. P. jonges Dz., Beemster; Anna 13, eig. P. Jonges Dz., Beemster; Anna 14, eig. P. Jonges Dz., Beemster; Anna 15, dg. P. Jonges Dz., Beemster; Anna 19, eig. P. Jonges Dz., Beemster. i 6 Runderen van erkende afstamming, toebe hoorende aan een eigenaar, tevens fokker. (Bij deze collectie moeten minstens 2 melk- gevende dieren zijn). De bedrijven van de in- zenders onder deze rubriek mogen niet mieer dan 20 stuks fokvee van 2 jaar en ouder tel- len-. Groep 23 (6 dieren van ten fokfeer). Eigenaar-fokker Jb. Kaan Sr., Wieringer waard: le pr. Marie 2; Charlotte 2; Charlotte 3; Maartje 15; Marie 3; Charlotte 5; Maartje 14; Charlotte 4. Groep 24 (6 dieren van ten fokker). Eigenaar-fokker: G. Blobker, Opperdoes. 2e pr.: Neeltje 6; Tessel 6; Tessel 10 Tes- sel 9; Bonte Betje 8; Neeltje 5; Neeltje 2; Neeltje 7. Groep 25 (6 dieren van £6n fokker). Eigenaar-fokker: J. Koopman Jr. Beemster. 2e pr.: Aafje 2; Beemster 4; Emma 3; Em ma 7Aafje o; Aafje 3; Emma 4; Emma 8. 8 Runderen, van erkende afstamming, toebe- hoorende aan 66n eigenaar, tevens fokker. (Bij deze collectie moeten minstens drie melkgevende dieren zijn). De bedrijven van de inzenders onder deze rubriek moeten minstens 21 stuks fokvee boven twee jaar en- ouder td- len). Groep 26. (8 dieren van ten fokke*). Eigenaar-fokker: P. Jonges Dz., Noord- Beemster. le pr.: Meine 3; Andijker 3; Anna 9; An na 8; Alkmaria 3; Anna 13; Anna 14; Chat tel j on 8; Adriaan 3; Adriaan 6; Fedora 8; Anna 12. Groep 27. (8 dieren van ten fokker). Eigenaar-fokkerC. D Kaaskooper, Oost huizen. le pr. b.: Chatteljon 8; Witje 7; Witie 8; Hoora'6; Chatteljon 11; Mane 6; Hopge- •toom 3; Doets 6; Witje'9; Marie 5; Chattel jon 10; Nelly 2. Groep 28. (8 dieren van- e£a fokker). Etgenaar-Fokker: P. Wijdenes, Twisk. 2e pr.: Trien 6: Tietje 21; Trien 5; Geer- tte 3; Janna 5; Tietje 22; Bonte Nette 13; Tietje 20Trien 7Cato 4; Aafje 15Trien 8; Aafje 13; Cato 3. Klasse X. Vereenigingsgroepen. 5 Koeien en een stier, alien ingescnreven in het Stam- of Fokregister en Stierenregister van een Fokvereeniging. Groep 29. (Collectie Fokver. Stompetoren). Eerv. Verm.Constantijn 28, eig. P.' de Geus en Co., Stompetoren; Wiepke 8, eig. E. Dz. Govers, Alkmaar; Lop 2, eig. S, Kalver boer, Stompetoren; Blcs 2, eig. C. Kramer Glijnis, Stompetoren: Zwarte C, tig, P. de Geus, Stompetoren; rriso 2, eig. E. Dz. Go vers, Allcmaar; Brunhilde 2, eig. C. Kramer Glijnis, Stompetoren. Groep 30 (Collestie Fokver. Wieringerwaard). 2e pr.: Maximiliaan 14, tig, N. Kaan Kz., Wieringerwaard; Dora 75, eig. F. A. F. Gro- neman, Wieringerwaard; Pietje 7, eig. F. A. F. Groneman, Wieringerwaard; Greta 21, ei-g. A. Dz. Sleutel, Wieringerwaard; Marie 2, eig. Jb. Kaan Sr., Wieringerwaard; Charlotte, eig. Jb. Kaan Sr., Wieringerwaard; Maartje 15, eig. N. Kaan Kz., Wieringerwaard; Ma rie 2, eig. N. D.' Kaan, Wieringerwaard. Groep 31. (Collectie Fokvereeni. Barsingerhom—Schagen). 5e pr.: Constantijn 19, eig. Jb. Jimmink, Barsingerhom; Koosje 2, eig. H. G Kooij, Ha nkarspcl; Grietje Its eig- W. Kooijman, 1 laringhuizenJohanna 9, eig. T. Wonder, Wieringerwaard; Alida 2, eig. G. Plevier, Schagen; Iefje 3, eig. A. Francis, Schagen; Bonte Betje 2, eig. Jb. Jimmink, Barsinger hom; Keetman, eig. D. P. Tiinmerman, Sdia- gen. Groep 32. (Collectie Fokver. Assendelft). Eerv. verm.: De Verwachting 2, eig. Fok vereeniging Assendelft; Frans Max 2, eig. Fokvereeniging Assendelft; Prinses 5, eig. M. Hos, Assendelft; Lize 9, eig. M. Kleijne Jz., Assendelft; Griet 5, eig. H. A. Troost, Assen delft; Neeltje 3, eig. M. Kleijne Jz., Assen delft; Jacoba 9, eig. F. IJff Dz., Assendelft; Duif 9, eig. M. Sikkes, Assendelft; Rika 3, eig.. P. K. Jongejans, Assendelft. Groep 33. (Collectie Fokvereeo. Beemster). 3e pr.: Adriaan 3, eig. P. Jonges Dz., Beemster; Adriaan 6, eig. P. Jonges Dz., Beemster; Dora 44, eig. wed. Jb. Beets, Beemster; Mina 3, eig. Joh. H. Kohne, Beem ster; Nine, eig. W. Jonges, Beemster; Alida 14, eig. P. Focker, BeemsterAafje 3, tig. J. Koopman Jr., Beemster; Pegoud, eig. Joh. H. Kohne, Beemster. Groep 34. (Collectie Fokvereeniging Beemster). le pr.: Meine 3, eig. P. Jonges Dz., Beern- ter; Adriaan 6, eig. P. Jonges Dz., Beemster; Anna 6, eig,. P. jonges Dz., Beemster; Andij ker 3, eig. P. Jonges Dz., Beemster; Anna 8, eig. P. Jonges Dz., Beemster; Alkmaria 3, eig. P. Jonges Dz., Beemster; Anna 13, eig. P. Jonges Dz., Beemster; Anna 9, eig. P. Jon ges Dz., Beemster. Groep 35. (Collectie Fokvereeniging Beemster). 4e pr.: Frans van Hoorn, eig. C. D. Kaas kooper, OosthuiZen; Chatteljon 8, eig. C. D. Kaaskooper, Oosthuizen; Hoorn 2, eig. C. D. Kaaskooper, Oosthuizen; Mientje, eig. C. D. Kaaskooper, Oosthuizen; Witje 7, eig. C. D. Kaaskooper, Oosthuizen Hoorn 6, eig. C. D. Kaaskooper, Oosthuizen; Witje 8, eig. C. D. Kaaskooper, Oosthuizen; Hogetoom 2, eig. C. D. Kaaskooper. Oosthuizen; Doets 2, eig. C- D. Kaaskooper, Oosthuizen; Marie 2, eig; C. D. Kaaskooper, Oosthuizen. Afdeehng 3. Schapen. I. Type Texelsch. Rammen, geboren in 1920 o.f vroeger: le pr. P. C. Hin, Spang, Texel; 2e pr. H. Pz. Hin, Dijkmanshuizen bij, Oudeschild, op Tcxel3e pr. H. J. E. van Hoorn, Wieringer waard eerv. verm. W. Jimnpnk Hz., 't (Zand gem. Zijpe; C. de Wit, Westerweg, nabiji Dfen Burg, Texel.. Rammen, geboren in 1921le pr. K. Dek- ker, Oterleek; 2e pr. H. J. E. van Hoorn, Wieringerwaard; 3e pr. Jb. Maatje Kz., Texel A. Klare Dz., Kolhom. Ooi met haar ramlam. le pr. D. Schoenma- ker, Hoogkarspel; 2e pr. K. Dekker, Oterleek; 3e pr. K. Dekker, Oterleek. Ooi met hare lammeren, w. o. minstens 1 ramlam: le pr. A. Brak Jr., St. Maarten; 2e pr. P. Konijn, Venhuizen; 3e pr. F. J. Groot, Marken-Binnen. 4 Ooien, geboren in 1920 of eerder, ge- worpen hebbende en toebehoorende aan een eigenaar: 2e pr. A: Brak Jr., St Maarten. Ooien, geboren in 1921. toebehoorende aan een eigenaar: le pr. A. Klare Dz„ Kolhom; 2e pr. Sijbr. C. Eelman, Den Burg, Texel; 3e pr. D. Schoenmaker, Hoogkarspel. Ooilammeren, toebehoorende aan £en eige- raar-fokker: le pr. D. Schoenmaker, Hoog karspel; 2e pr. IK. 'Dekker, Oterleek; 3e pr. K. Winkti, Schagerbrug. II. Type Lincolrf. Rammen, geboren in 1920 of vroeger: le pr. D. Hogetoom, Noord Beemster. Rammen; geboren in 1921le pr. D. Appel Az., Twisk; 3e pr. Dezelfde. Ooi met haar ramlam: le pr. D. Hogetoom, N. Beemster. Ooi met hare lammeren, w.o. minstens 1 ramlam: le pr, D. Appel Az., Twisk; 2e pr. K. Bregman Jz., N, Beemster. Ooien, geboren in 1920 of eerder, geworpen hebbende en toebehoorende aan een, eigenaar le pr. K. Bregman Jz., Beemster; 2e pr. D. Appti Az., Twisk. 4 Ooien, geboren in 1921. toebehoorende aan 6en eigenaar: 2e pr. K. Bregman Jz., N. Beemster. 4 Ooilammeren, toebehoorende aan &n ei genaar-fokker: le pr. K. Bregman Jz., Noord- Beemster. Ram met 6 directe afstammelingen, le pr. D. Hogetoom, Noord Beemster. Ram met 5 fokooien, van e&i eigenaar: 2e pr. D. Appel Az., Twisk. III. Type Wensleydale. Rammen, geboren in 1920 of vroeger: le pr. P. v. d. Oord, Hooge- bieren (Barsingerhom)2e pr. P. Borst, Heer- hugowaard-Noordeerv. vermdddng Wb. Groo tjbz., Stammeer. Rammen, geboren in 192,1. le pr. K. Hoge toom Dzn., Noord Beemster; 2e pr. Wb. Groot Jbz., Stammeer; eerv. verm. K. Hoge toom Dzn., Noord Beemster. Ooi met hare lammeren, w.o. minstens 1 ramlam. le pr. K. Hogetoom Dzn., Noord- Beemster. 4 Ooien, geboren in 1920 of eerder, gewor pen hebbende en toebehoorende aan1 een eige naar. le pr. P. v. d. Oord Kz., Hoogebieren, (Barsingerhom). 4 Ooilammeren, toebehoorende aan 6en ei genaar-fokker. le pr. K. Hogetoom Dzn., N1.- Beemster. b. Weideschapen. De 6 beste lammeren. (Geen rammen). le pr. J. J. Stroomer, Ou- dorp; 2e pr. C. Franzen, Koedijk. 10 Vette schapen, geboren in 1921. le pr. S. de Jongh, Ursem; 2e pr. Gemeentereini- ging,'Alkmaar; 3e pr. J. Glijnis, Stompetoren. 4 Vette schapen, geboren in 1920 of vroe ger. 2e pr. H. K. Koster, Wieringerwaard. Ter opluistering was ingezonden eene col lectie Suffolk schapen, toebehoorende aan B. Wilton te Voorburg. De jury was van oordeel, dat deze schapen in haar soort goed zijn. Zij beschouwt de die ren evenwel niet geschikt voor Noordholland m Zuidholland. De dieren blijven te licht en leveren op het gezicht wti fijne wol, maar een zeer lichte vacht. A. Fokvarkens. Alle in deze onderafdeeling ingezonden dieren zijn ingeschreven im het jongvee-register, het hulpregister of het fok- register van het Noordhi. Groot Yorkshire Varkensstamboek. Beren, geboren v66r 1 Juni 1921. le pr. A. de Groot, Znidervaart, Stompetoren; 2e pr. Gebrs. Zuurbier, Egmondbimieni; 3e ,pr. P. Nooij Cz., Midwouo. Beeren, geboren na 31 Mei 1921 en v66r 1 Juni 1922: le pr. Wb. Groot Jbz., Stam meer; 2e pr. K. Boots, Ursem; 3e pr. Jb. Roek en- zoon, Warder. Drachtige zeugen, geboren v66r 2 Septem ber 1920. 1 pr. C. Soil, Wogmeer, Spierdijk; 2e pr. Gebrs. Zuurbier, Egmondbinnen; 3e pr. G. Vlaar, Benningbroek. Drachtige zeugen, geboren na 1 September J920, doch v6or 1 Januari 1922. le pr. A. de Haan, N. Beemster; 2e pr. Gebrs. Zuurbier, Egmondbinnen; 3e pr. P. Borst, Heerhugo- waard. Noord. Zeugen, geboren v66r 2 September 1920, met biggen. le pr. A. de Haan, Noord Beem- ster; 2e pr. S. Schilder Jz., Spierdijk. Zeugen, geboren na 1 September 1920, doch v66r 1 September 1921, met biggen. le pr. Th. Korfage, Wogmeer-Spierdijk; 2e pr. C. Spil, Wogmeer-Spierdijk. Jonge fokvarkens, geboren na 1 Januari 1922. In te zenden 4 stuks uit een toom. le pr P. Kooijman, Wognum; 2e pr. Wb. Groot Jbz., Stammeer; 3e pr. dezelfde. (6»eii gUmteaabiedinaea-) Jb. HARTLA.ND, Koningsweg B 69, Handel in 2e handsch Kinderwagcns, Sports karren, Ledikanten, Bedden, ens. KONINGS* WEG B 69 naast Klaas Verwer. Aile soorten 2e hands KAQTELiS vindt men1 bij G. STROQKEIR, 'NieuwiiaxJjder- singel I. TE K'OOP (voor Donderdag) een KIN- DElRLED IiKAlNTJE en JROL SCHIUTER. A-dras LAi^QEiSTRAAT 44. Verkoophuis Mollnbuurt 24 heeft te koop 4 gladde stoeleni met roode triip f 14, 6 stoe- leni met rood leerdoek 18, hooge armstoel 1(6, emmerkacheltje 6.50, llaag gesch. kastje 8. (Geslofen zijnde Snaarttnans- laan 87.) TE KOOP BEIST HEEREINIRIJWI EL 22.50 en dito Damesrijwiel met Kinder- mandje 27.50. SCHiE'RiMiEiEiRSTR'AAT 12. Sterfce lichtloopende iHlANiDKAiR TE KOOP bij L. MOLENAAR, Broek op 'Langendijk. TE KOOP AANOEIBODENEen man- gel, een pers, een groote Jaarsma-vulkachel, een twee persoons geverfde waschtafel, een Canape. Te bevragen bureau van diit blad. TE KOOP een vierkante nikkeleni VU'L- KAiOHiEL voor spotprijs. WAGENDIREVER, Dijkgraafstraat 37. ivcolitszaken DE MDORD OP DEN ESSEN1BURG- SINIGEL. Gistermorgen heeft de Rotterdamsche rechte bank behandeld de zaak tegen den 19-jarigen kantoorbediende C. B. en den 24-jaxigen stu dent in de Oostersche 'letteren J. B., te Lti- dten, btiden gedetineerd alhier. Beklaagden wordb ten laste gelegd ails zouden zij te Rot terdam, op of omstreeks 3 Februari 1922, te- zamen en in vereeniging, opzettelijk en met voorbedadhten rade, naar een van te voren in kalm overleg beraamd plan, in ieder ge- val opzettelijk, Harfog BTaaser van het leven hebben beroofd door, terwijl1 zij op kortlen af- standi van' hem sionden, ieder op hem een ko- jgti nit een revolver op pdstool af te schieten, door een van welke kogels, welke terzijde van het rechteroog zijn heirsenien is binnengedTOn- gen, Blaascr werd getroffen, tengevolge wa«r- van en, mede door de in verband met het toe- gebradite letsel ontntane dubbdzijdiige long- ontsteldng,. hij eenige dagen later is overle- den; althan® als zoude de eerste bekflaagde (C. B.) rich aan bovenvermtid misdrijf heb-1 ben scnuldig gemaakt, en de tweedfe bcklaag- I de (J. B.), wetende, dat de eerste beklaagde voornemens was, bovenomschreven moord of doodslag op Blaaser te plegen, opzettelijk de- zen behulpzaam zijn geweest bij, en gelegen- heid hebben verschaft tot het plegen van dat misdrijf, door Blaaser aan zijn woning af te halen en hem te brengen naar den eersten beklaagde, die op eenigen afstand stond te wachten, daama met Blaaser en den eersten beklaagde op te loopea naar die buitenwijken en op den Essenburgsiingcil' gekomen, aan den eersten beklaagde een afgesproken teeken, be- staande in bukken, te geven, opdat de eerste beklaagde zijn hiervoren omschreven misdrijf zou de plegen althans als zoude de tiweede beklaagde op korten afstand op Blaaser een schot hebben geilost, zijnde de uitvoering van zijn voorge- nomen misdrijf niet voltooid, alleen tenge- volge van de van zijn wil onafhanktiijke om- standigheid, dat de kogeli Blaaser niet, al thans niet dOoddijk heeft getroffen- en alo zoude de eerste beklaagde boyendien te Rotterdam in of omstreeks Maart 1920 uit een gesloten geidkist, met het oognterk van wederrechtelijike foeeigening, hebben wegge- nomen 1550 aan baukpapier, toebehooren de aan de firma F. en W. van Dam, terwijl hij dat bank- of geldswaardig papier onder zijn bertik zou hebben gebracht door het slot van dfe geidkist, met een valSehen sleutel, te openen. Het O. M. fequireerde de feiten wettig en overtuigend1 bewezen achtend, tegen C. B. een gevangenisstraf van 12 jaar en tegen C. B. een gevangenisstraf van 6 jaar. .'Na het uitspreken van den eisch zeide C. B., met groote inspahning zicli kalm houdten- de, dat niji zijn verdcdiging aan zijn raads- man overlaa/t. J. B. ti-eedt naar voren en legt zeer kalkn de voilgendfe verklaring af: Door het bestudeeren van gnostische leo tuur ben ik tot de absolute negatie gekomen. Bij mij heeft geenszins de idee voorgezeten, mij goud of goed te vcrworven. Alleen; het zoeken naar iets in dteze wereld, dat „abso- luut" is, heeft mij aangezet, iets te doen, dat in strijdj was met alle moraal. Het slechtste vo'lgens de mensdhtiijke opinie heb i'k uiitgeko- zendiefstal en moord. Mijn broer heeft on der mijn suggestie gdhandeld. Ik ben de moor- dtenaar. Geef mij de 12 janen; ik heb alles verioren, wat mij1 nog diethaar was in de we reld. Alles is rend mij weggevallen. In mijn broer feeft evenwel nog een aandrift tot leven. Zijn optimisme beziet het leven anders. Geef hem1 gtitegenhtid, in de maatsdiappij terug tie keeren, zeer zeker 'bestaat dan de mogeHjkheid dat hij zijn bonding tegenover de samenleving wijrigt. De verdedigers bepleitten clementie. ARRONDTSiSEMENTS-R'EOHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van 12 September. (Viervolg.) MISHAN1DELING. De bebl. Wiilem B, te Egmond-Binnen wiens zaak reeds werdi behandeld, verscheen weder voor de rechtbank. De affkier vorderide 3 maanden gevangenisstraf. Be'kl. verzodnt een voonv. straf. iHij heeft echter niiet voldaan aan den wensch van den redlasseeningambtenaar om rich aan te sluiten bij een gehcel-onthouders- vereeniging, MI'SHANDELING. Max Valentijn P. te Holder, rnoest rich ver- antwoorden ter zake mishandeling van den* 18-jarigen. J. de Wit, aidaar op 24 April. Beklaagde was niet verschenen. De Wit kwam met zijn rijwid in aanraking met hekl. en deze gaf hem itoen een hevigen slajJ in het gelaat. De melkhandeiaar P. Keet heeft het ge- rien. Eisch 75 boete of 75 dagen liechtenis. HUISVREDEBREUK. De niet-verschenen beM Izak K. te Oudorp stond terecht ter zalbe dat hij in den nacht van 30 April op 1 Mei rich wedenrechtelijk heeft bevonden in bet huis van Jan' Vreeker, een alleenwonend oud man. Deze werd om 11 uur wakker en zag 2 personcn in zijn slaap- kamer. De oudie man werd door beklaagde be- dreigd. Hij heeft niemand vergunning gege- ven zijn woning binnen te komen. Eenige per- sonen hebben bekl. opgemcrkt en leggen daaromtrent een verklaring af. Eisch 25 boete, subs. 25 dagen heclitenis. Daarop moesten terccht sfaan Simon V. en Laurens T. btiden te Oudorp. Lourens T. was niet verschenen. Ook deze beklaagden moeten 'zich verantwoorden ter zake wederrechtelijike vertoieven in de woning van Jan Vreeker. Er l'agen 4 kipeieren op tafd, waarvan er drie door de indringers werden weggen'omen. 1 •lag er stuk op den grend Ook was een kan- netje met room lieeggedronken. Voorts vermist- te Vreeker een koordje met igouden schuif je ien een broodmes. Later is in de woning een ruit gebroken. Simon V. erkende in de woning te zijn geweest. Hij wist niet of hiji de eieren heeft weggenomen, maar den volgendenldag vond hij in zijn zak eierdoppen. Ooik hij was in het bezit van het koordje. Er zaten roomvlekken in rin boezeroen. De president noemde het molesteeren van alleenwonende menschen alleronhebbelijikst. Dezelfde getuigen als in de vorige zaak wer den gehoord. Eisch 40 boete subs. 40 dagen hechtenis. Bekl. zeideIk was dronken. BEOREIGING MET EEN MES. Laurens T., die ook in de vorige zaak te recht stond, heeft in dienzelfdien nacht den ouden Jan Vreeker met een mes bedreigd zeg- gende: Als jij je niet ©til boudt maak ik je dood! ZooaTs reeds was medegedetid is deze be klaagde niet verschenen. Bekl. heeft 'ook gezegd: We zijn bebende jongens, we hebben een revolver bij ons en schieten je neer! Bekl. heeft ook met het mes in de bedSfoe- dfeuren gestoken. De oude Vreeker heeft ook nog met de indringers geworsteld. Zij kwa- men uit de herberg van Blokker. Het O.M. vorderde 3 maanden gevangenis- sihraf. Bnitenland. DUITSCHE POL I S S E N. Te _'s-Gravenhage heeft zich een comite ge- constitueerd tot bescherming van de rechteni, voortapruitende uit polissen, luidendB in No- Een minder goede gezondheid komt zelden xondef oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veel rookM, te veel alco hol gebruiken, laat naar bed gaan en geen lichaamsbeweging in de buitenlucht nemen, moeten in gezondheid achteruit gaan. Hun ieefwijze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nicren vepzwakt. Want de nieren werken als bloedfilters; als zij gezond zijn, filtreeren ztj de onzuiverheden uit het bloed, maar zij ver- zwakken bij overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt ae filtratie onvolkomen en blijft het schadelijk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, duizeligheid, onnatuurljjke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht, ont- steking van de nieren of blaas, rheumatische pijnen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen e«n goads gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der aiefen. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u hierin bij- staan; zij versterken zwakke nieren, lenigen de urinekanalen en regelen de blaas. Zij alagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwaterrucht, rheumatiek, steen en derge- lijke urinezuur-kwalen. Gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, it op zichzelf een goede gewoonte; gij kunt geen verstandiger begin malten dan met dit spe* ciale niergeneesmiddel. Te Alkmaar veTkrijgbaar bij Nierop Slothouber f 1.75 per doos. derlandsch geld, bij Duitsche Levensverzdce- ring- Maatschappijen. Na bespreking met de Regeering heeft dit comite bslloten eene poging te doen om alle Nederlanders, die gelijke belangen hebben, in eene Vereeniging samen te brengen. Het Comite jnag rekenen op medcweriring van de Regeering en heeft zich reeds vera©- kerd van deskundigen bijsfcand op het ge- bied van het recht en van het Duitsche en Nederlandsche Verzekeringswezen. Het roept alle belanghebbenden op tot eene vergaderiug tot op rich ting dier Vereeniging. op Woensdag 20 Sept. a.s., des namiddags 4 uur in „De Kroon" aan het Spui itle 's-ura- venhage. DE BRAND TE SMYRNA. Zoowel de Armeensche als de Europeesche wijk zijn tot den grond1 toe verwoest. De oorlogsschepen zijn dichtgepakt met vluchtelinigen. MAATREGELEN TfeGEN WOEKER IN THuRINGEN. Teneinde een krachtig optreden tegen prijs- opdrijvers en woekeraars mogtiijk te maken, heeft het ministerie van yustitie in Thiiringen, naar uit Weimai- wordt gemeld, in de groote steden van Thiiringen de volgiende rcgeling getroffen De poiltie zal d© prijzen op de weekmarkt onderzoeken en door een controle-commissie van deskundigen zullen de prijzen in de han- delszaken onderzocht worden. Deze commis- sie heeft verder tot taak, alle personen die er van worden verdacht zich aan prijsopdrijving of woeker schuldig te maken, onmiddellijk voor den rechter te leiden en wti bach tens de strafbepalingen op den woeker van 27 No- -vember 1919. Getuigen en bewijsmateriaal worden, indien eenigszins mogelijk, ,tegelijk door de politie medegebracht. De deskundigen voor het insti- tuut voor prijsonderzoek, welke evenals de rechters op deze dagen steeds gereed moeten staan, alsmede verdere getuigen, zullen, in dien noodig, per telefoon bijeengeroepen wor den. Verder zal zooveel mogelijk ieder geval mondeling en vlug behandeld worden en di rect uitspraak gedaan worden. Men hoopt h'ierdoor afschrikkend' te werken op de vele prijsopdrijvers en woekeraars, in het bijzon- der omdat deze thans gevaar loopen onmid dellijk voor het gerecht te worden gebracht DE MALARIA. Naar uit Londen gemeld wordt, is aidaar Sir John Bland teruggekeerd van een reis in de binnenlanden van Braziie. Hijl decide me de, dat thans dte malaria is overwonnen en dat deze riekte de wereld niet langer zal teis- teren. Dit is een gevolg yan het prachtige werk dat aan de Amazone-rivier verricht ;vas door onderzoekers iiitti Liverpool. Sir John; hoopt spoedig nadere bijzonder- hedenl over deze onderzoekingen bekend te maken. WERELDRECORD WIELRIJDEN. Bij de te Lausanne gehouden wieletwed- strijden heeft.de Zwitser Egg een nieuw we- reldrecord over 2 K.M. met staanden start op zijn naam weten te brengen, door dien af stand af te leggen in 2 min. 39 2/10 sec., waarmede hij het record, dat tot dusverre op naam van den Franschman Barthet stond, met 1 4/10 sec. verbeterde. UIT BRITSCH-INDIe. De Mohammedaansche leden van den Indi- schen Staatsraad hebben een telegram aan Lloyd George gezooden, waarin er op wordt aangedrongen, dat Adrianopel, Konstantino- pel en de zeeengten aan Turkije worden te- ruggegeven, opdat de basis wordt gelegd voor een toenadering tusschen het Britsche Rijk en de Mohammedaansche wereld. INTERNATIONALE POLITIEK. De Hongaarsche politie ontving bericht, dat ter bestrijdinp- der intemationale goudver- valschingen .op initiatief van Engeland een internationale politie, met zetel in Den Haag, zal worden georganiseerd, waarvan een fili- aal in Boedapest zal worden opgericht, om hier de smokkelarij van valsche dollar- en an- dere biljetten naar het Oosten te controleeren. Hongarije stemt toe in de oprichting eener zoodanige politie, aangaande wier organisa- tie thans in Holland onderhandelingen plaats vinden. EEN ZWEMTOCHT DOOR EEN BRAN- OEN1DE ZEE. Professor Edwin Kemmerer, van de Prin- ceton-universitert, die met zijn gezin xrit Z.- Amerika te New-York is teruggekeerd, heeft aan een mede-werker van „Times" het zeker ongewoon verhaal gedaan, hoe hiji en zijn familie rich wisten te redden uit een zinkend schip, dtoor te zwemmen dwars door een zee van brandende olie. Het gezelscfaap was aan boord van een atoomschip, dat de Parama- riviar afvoer, teen plobaQling door em hevige

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 9