De Lange en de Moraaz MACONOCHIE'S Loketrerhuring ZES gulden per jaar. De nteuwste stoffen yoer kleeding naar maat. GEVONDEIN VDQHWBRPEN. Twee dlamestasohjes met inhoud; twee zak- doeken; een medaille, mi R. K. Kerkboekje een roskam, eeni armband; eejj kruisje met kettling; eeni zweep; twee portem jonnai-es met inhoud; eenige sfchriftelijke bescheiden van transportarbeiderseen last met autogereed- schap; eetn scliop (ballast); een sl-iager van een auta; een reMcule; een pet; drie dames- armband horloges itwee pijpen; een tabaks does; een xmeontoir horloge; een das; twee broches; een speld „Eee Comite"een ring.; een ceintuiur twee maintelbanden; een dames- muts; een damesparapluie; een schildije van eeni manohetknoop; een. dameshjoed; een. lef- doekjej en een heerenriiwiel. Alkmaar, aen 18en Sept. 1922. De Commissaris van Politie. W. TJi. van Griethuysm. opende, werd in working gesteld door een predikant, den eerwaarden Winifred E. Robb, die tevens beeedigd vrederechter is. De vrouw van Robb had hem gebeden en- gesmeekt, niet als beul te fungeeren en liever ontslag te ne- men. Maar de predikant-vrederechter-beul liiet zich niet vermurwen. Hij had nil eenmaal zijn eed afgelegd en daarbij bleef het. CLEIMENCEAU MAAR AIMER'IKA. Madat Clemenoeau zijn plan heeft bekend gemaakt om naar Amerika te gaan en daar rrankrijks belangen te bepleiten, is hij' over- stelpt met brieven en telegrammen em hem met dat plan geluk te wenschen. Een onder- nemend Amerikaan deed hem telegrafiseh de volgende verlokkelijke aanbieding toekomen „Drie lczingem per week,, gedurende acht we- ken. Twee-bondmd-duizend dollars, eein uw besl nit." Olemenceau, origimeel als laltijd, seinde en- kel maar teruig: „iHeb uw aanbod doorgezoo- den' aan den bokser Carpentier." DIE IKWESTIE VAN IIET NABIJE OOSTEN. De kwes'lie van het nabije Oosten werd vol- ledig be8prokeo en overwogen op de beide mirusterraden, die gister te London gchouden werden in tegenwoordigheidl van vloot, leger en 1 uchtstrijdkrachten. 'De voornaamste kwas- ties, waarovcr werd beraadslaagd, waren-ed maatregelen, die zouden worden genomen, om de vrijheid der zeeengten te hanahaven, wan- neer aeze ernslig bedreigd mochten worden doo r de Kemialisten, (Mien is bezig, voorzienlngen te treffen om versterkingen te zenden van al dieze drie dien- eten, en dieze zullea, zoo noodig, van udt 'En geland! gezonden worde. ofsclioo van de re- gecringen van Australia en -Nieuw-Zeeland antwoord is onitvangea, dat zij hulp zullen verleenen, wanneer dit modit women ver- zou nemen, indien de nationalistische Turken een inval zouden doen in de neutfale zone, die de zeeengten begrenst, en trachten, den. -oorlog naar Europa over te brengen, zal. naar men hoopt en verwacht, op zich zelt reeds voldoep.de zijn om alle aggressieve be- wegingen van de zijde der Turksche strijdi- krachtcn te voorkomen. Men begireep, dat nu mien te doen had met de Turken, die dbor de overwinning over de zenden eener waarschuwing door de geal- lieerden langs diplomatieken wieg, nauwelijks een voldoenae waarb.org geacht kon worden, nu een zoo buitengewoon belang als de vrij heid der zeeengten op het spcl stond. 'Men wijst er op, dial, naar men gelooft, eentge der raadgevers yan Kemal Pacha er bij dezen op hebben aangedrongen, de neutrale zone bin- neni te dringen en de vijandelijkhedien op het Europeeeche gebied voort te zette en eenige vcrklarlngen, die hem worden toegeschreven, zijn niet van dien aard geweest, dat zij ver- trouwen Inboezemm, dat de nationalistische Turken zich zullen matigen. Derhalvc oor- deelden de IBIritsclie ministers, dat ecne on- dubbelzinnige mededceling van het besluit, beslissende maatregelen te nemen in geval de waarschuwing der geallieerden, mocht wor- dca in den wmd geslagen, het beste was voor alle betrokken partij'en en1 de meeste kans gaf op hell behoud van den vrede. Het is evcnwel van1 belang, dat de actlc bij1 het nemen van to maatregelen niet verkeerd zal worden op- gevat. De Bi'itsdie regeerlng. Het zlfn dras- tigc maatregelen, met vreedzamc bedoellng genomen op een urgent oogenlblik, nu de nar 'ionaiistiaclie strljdkrachten, die zich op kor- ten afslanidi van de neutrale zone bevinden, door eene sleciht geadvlscerde overijlde han- deling am ernstigen staat van zaken zouden kurancn veroorznken. In Londen wordt een oorlog let verwacht en nog minder verlangd. Naar de bladen melden, zou Moestapiia Ke- mal hebben verklaard, dat hen Brittannlb niet als v 1 jui1 beschouwt. Voorzcker heeft Brittan- nlb niet het minute verlangene vliandelljldie- Oedi met dTurken te beginnen. De maatre gelen, door Engeland genomen, zijn cnkel voorzorgamaatregelcn en men hoopti en ge looft thans, dait Moesthapha Kjemal zich zal onthouden van een aanval, die den* oorlog zou vcrhaasten. IHet Engelsdhe kabinet besloot, dat het Biriischc Rijk zoo noodig alleen zal liandelen. iLorcl Curzow, de Britsche minister van Buiteniandsche zaken, zal zich1 heden naar Parijs begeven', om ccn1 conference te houdlen met Poincard, over den politieken toestand, al- vorens die Fransche Premier vertrekt om eene rds te maken in Zuid Franikrijk. DO Fransche bladen zijn eenstenmig van meaning, dat het slot van de Engelsdhe nota nopens de te nemen militaire maatregelen tegen de K!emalisten in tegenspraalc is met den geest en de letter van de tot dusverre door de geallieerden. .genomen besluiten en ook -absoluut is gericlit tegen de belangen van Engeland en de .geallieerden en in't bijzon- der geviaariijk meet worden geacht met het oog op den huidigen toestand in het nabije Oosten. iDe bladen beschouwen de houding van Engeland, die zich niet leent tot een vreedzame regeling van de kwestie, waarna toch wordt gestreefd, als ingegeven door het verlangen. om de Turksche macht te vernieti- gen, teneinde die veiligheid' van de bezititingen in het Oosten te verzekeren. Men wijst er even- wel op, dat een dergelijke politick reeds van te voren tot misluklcing is gedoemd en zelfs een tegengesteld effect zal teweegbrengen dioordien. de Turksche bevolking op deze wijze wordt 'geprovoceerd. De bladen verklaren in het algemeen. dat het Engeland nmogelijk zal zijn, zich de noo- 4'ige militaire strijdkrachten te verschaffen GEESTHRSINGEL g. 6. E. VAN 'T HGLLENAAE. voor de bedioelde militaire actie. Zoo schrijfii de „Matin", dat de Balkan- staten vodr alles verlangend zijn den vrede te bewaren, die zoo duur is gekocht, en ook dat doze stateni v66r alles de verzoehenide actie van Frankrijk ondersteunen. IDe „Petit Parisien" herimiert eraarn dat Ehgeland aan Frankrijk den raad heeft ge- geven, een gematigde houding aan te nemen. toen er spake was van- het Roergebied te be- zetten en verklaart, dat het thans de heart aan Franikrijk is, om dienzelfden raad aan Eh geland te geven. 'Alle bladen doen1 een beroep op de vriend- schap en het gezond verstaind van de Engel- sche natie, opdat niets zal worden ondemo- men, dat gevaar zou kunnen opleveren.. Voorts diringen ziji nogmaals aan op het voeren van een gemeenscliappelijke politiek, waarvoor steeds door Frankrijk is geijverd, een politiek, welke bovendien door de gemeenschappelijke belangen' is gebodea. Zulk een gemeenschap pelijke politiek alleen zal in staat zijh, deze kwestie tot oplossing te brengen waarbij iedere vertraging steeds ernstiger gevoljgen met zich zou medebrengen. Frankrijk zou dus nog eerst eens den weg te kennen gegeven, naar Konstantinopel zul len optrekken. Het is bijna zeker, zeide de Engelsche mi nister van binnenlandsche zaken in een rede te New-Castle, dat er meer troepen naar het Oosten moeten worden gezonden, maar welk een troepenmacht er ook noodig is om Moes- tafa Kemal te verhinderen, dat hij; in Europa binnendringt, er zal in voorzien worden. En dit, ondanks de meening van' generaal Townshend, dat er gevaar bestaat voor het uitbreken van den godsd'ienstoorlog in alle Mohammedaansche landen. Uit Washington wordt gemeld, dat de Ver- eenigde Staten niet zullen deenlemen aan an eventueele militaire actie tegen Turkije, doch zich zullen beperken tot de redding van de vJuchtelingen rut Klein-Azifi, Naar de Times uit Riga verneemt, zou op de buitengewone Sovjct-couferentie beslotcrr zijn, de strijdkrachten der Kaukasische repu- blieken, de Kussische strijidkrachten in am Kaukasus en de Sovjet-vloot in de Zwarte Zee gered houden, Een corps der Sovjet-strijd- kracliten zou zich reeds aan1 de greus van Aziatisch Turkije bevinden om Kemal Pacha bij een opmarsch naar Konstantinopel te hulp te komen. De afgevaardigden van Thracie in het Grieksche parlement hebben telegrammen gp- zondrii aan Lloyd George Poincare en Har ding waarin zij' hun verzoeken om maatrege len te nemen om de christenen in Thracie te redden. Het Italiaansche blad „Tribuna" schrijft, dat Italie altijd solidair zal zijn met de geal lieerden tot handhaving van Jaet beginsel van vrijheid der zeeengten, doch geen troepen kon leveren in geval van uitbreiaing der vijande- lijkheden, die men moest trachten langs vredle- lievenden weg te bezweren. Hughes heeft den Australischen gedelegeer- de bij den Volkenbond instructie gegeven om de kwestie van het Naburige Oosten bij: den Volkenbond aanhangig te maken ten einde dien vrede te verzekeren. Uit Melbourne worde gemeld, dat de voor naamste generaals vertrouwen dat de oud- soldaten weer dienst zullen nemen, als dit noodig is. Generaal Monash, die lin 1918 het bevel voeide over de Australische troepen in Frankrijk, zegt, dat een brigade troepen bin- clrie a vier weken gereed zou zijn om in- gescheept te worden. Van alle kanten komm nen aanvragen om dienst te nemen. Uit Wellington wortd, gemeld, dat in heel Nieuw-Zeeland vrijwilligers zicli in grooten getale aanmclden bij de militaire bureaux. Ook in Canada hebben zich reeds tal van personen (meest oud-soldaten) aangemeld voor dienstneming in een leger, dat naar Tur kije zal worden gezonden. KORTE BERICHTEN. De militaire rechtbank van het Belgische bczetting8legcr heeft aclit personen in hechte- nis genomen, waaronder zes Duitsche polltie- agentcn, in verband met dm mooid op den1 Belgisdion luitenant Graff. De Sovjct-regeering lieeft aan de Ancri- kaansche studieconimiissle, die naar Rusland was gekomen, den tocgang tot het land gewei- gerd. Aan die „Echo de Paris" wordlt gemeld, dat in eeu cafe te Mainz 40 nationaal-socialcn met dc andere aanwezigm zijn slaags geraakt, Verscheidene Joodsche bczoekers werden af geranseld I.">e iTatlonna'l-sodalen vemldlden tile miten van het caf6. -- Naar uit Hamburg gcimcld1 wordt. is al- daar voor een millioen mark opium, ongeveer TOO K.G., tocbehoorende aan de Orientbank, gestolen. Te Valencia heeft een aardbeving, die 3 seconden duurde. gisterenavond maberieele schade veroorzaalct. Onder de Duitsche krantem, die wegens den nood der dagbladen niet meer zullen ver- schijnen, behoort ook „Der Tag". Te Wandsbeeck zijn eenige werklied'en onder een ingestort huis, dat in aanbouw was, bedolven. De oorzaak is onbekend. Vanaf 22 September zullen alle Berlijn- sche* bioscopen voorioopig gesloten worden, omdat die directies het met de overheid niet over een belastingregeling een® konden wor den. De Duitsche rijksminister van financien heeft een on twerp ingediend tot 50 pet. ver- hooging der douanerechten op luxe artikelen. In de eerste zeven maanden. van dit jaar is voor ongeveer 1 milliard Mark aan luxe arti kelen ingevoerd. De Duitseh-Opper-Silezische mijnwer- kers hebben de overeenkomst om overwerk te verrirhfen goedgekeurd Er zal nu maande- lliks 170 millioen ton meer geproduceerd kunnen worden. Hongarije is toegelaten tot dm Volken bond. Volgens de bladen is de Grieksche regee- ring voornemms, een diplomatieke missie naar West-Europa te zenden. Volgens de bladen zou de regeering voornemens zijn, het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen te dom houden. Dinnenlaiiii. EERSTE KAMER. De benoemide minister van waterstaat, prof. G. J. van 'Swaay, heeft ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer. TWEEDE KAMER. De bmoemde ministers, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, mr. Heemskerk, jhr. mr. de Geer m J. J. C. van Dijk hebben aan het cen- traal stembureau bericbt, dat zij; hun ontslag nemen als lid der Tweede Kamer, als hoeda- nig zij bij de jongste algemeene verkiezingen gekozen waren. Hunne namen blijven echter ingevotge art. 130 le lid der Kieswet op de candidatenlijst geplaatst tm einde bij later openvallen van em plaats evmtueel weder em mandaat te kunnen aanvaarden. IHERZIENING VLOOTWET? Volgens de Gour. worden aan de betrokkm departementen voorbereidingen getroffm voor een herzieniing van- het ontwerp-Vlootwet. OVERDRACHT VAN MINISTERIES. Gisterochtmd heeft de minister van oorlog, de heer van Dijk, die geruimen tijd minister van marine ad interim is geweest, het beheer van het departement van marine overgedra- gen aan dm nieuwbmoemdm m gisteren in functie getredm minister van marine, den heer E. P. Westerveld. Minister van1 Dijk nam hartelijk afscheid van de vlag- en hoofdoffi- cierm m hoofdambtmaren van het departe ment, waarna deze voorgesteld werden aan dm nieuw optredmdm bewindsman. Ook'heeft de afgetreden minister van wa terstaat, de heer K6nig, zijn portefeuille over- gedragen aan zijn opvolger prof, van Swaay. HET OEBOUW VAN1 DE' TWEEDE KAMEIR. De in het gehouw van de Tweede Kamer aangebrachte verbeteringen best a an hoofdza- kelijk in verbreeding en doelmatiger inrich- ting van gangen, waardoor eeni betere ver- binding wordt verkregenl mat de vertrekken, die ter beschikking van de Kamerledem staan. Ook het aantal van deze vertrekken is groo- ter geworden. zoodat mienl thans over vol- doende sprcekkamera, conunissiekamers, enz. baschikt. Bij! de inrichting van de vertrekkien is, de grootst miogelijke soberheid betracht. Voor de meubileenng en stoffeering is grootmdeels gebruik gemaakt van reeds be- schikbaar miateriaal. N'ieuw zijn feitelijk slech'ts de breedlere gangen., die in lichte kileuren gebonden zijn en een frisschen in- druk maken. Het gebruik van rubbervloereni maafct een verdere vloerbekleeding overbo- dig. Op d'eze gangen komen, beih'alve de reeds voreger bestaande lokaliteitm, nog eenige kleine vertrekken uit, die pas zijn in- gericht. De Kamerledenl hebbm thans ook em conversatiekamer tot hun beschikking, waar niet gerookt zal mogen worden. Voor wandi- versiering van dit vertrek heeft het Rijksi- museuim eenige schilderij'en a'gestaan. Deze verbeteringm betreffen alle de eer ste verdieping. IOp de tweede verdieping zJj'Ini bijna gem' veranderingen aangebracht. Alleen is er een groote epreekkamer meer beschiltbaar geko men. Afaeeliingiskainers, telegraafbureau en bibiiotheek zijn op die verdieping ongewij!- zlgd behouden. Op den beganeni grond zijn archiefvertrekken m> stookinriclhitingen en machinekamors voor de centrale verwarming (die met 15 October voor eeni gedeelte en met 15 Januari geheel: in werldng zal tredenl), terwijil aan dm. kant van dien voormaligen Hofsmgel eml reeks vertrekken is ingericht voor de monumenten-commissie. Die com- missie was totdusver. gehuisvest in het go- bouw, dat de behuizingeni van de Eerste en de Tweede Kamer veibindt. Thans wordt dit geheele gehouw ingericht voor dm! R'aad van State. Men is bezig daarin een: nieuwe ver- gaderzaa voor dat college te xnaken, in de plaats van de zaall in het Kamergebouw aan de Binnenhofzijde, die aan de Kamer is over- aan. innenkort wordt nu nog bet thans bijl het Zegelkantoor in gebfuik zijnde gebouw op hot Binnenhof, grenzendc aan het gebouw van de Kamer, daarbij getrokkm. De eerste verdieping zal worden, ingericht tot betere h'uisvesting van de pers; de tweede verdie ping wordt bijl de bibiiotheek van de Kamer, die groot gebrek aan ruimte heeft, geti'ok- ken, terwijil' in de benedenverdieping een waclitkiamer wordt gemaakt voor de oezoc- kers van de publieke tribune, IHet is de bedoeling, in. den loop van dim winter rem en an der tot stand te brengen. De plan nen voor de verbouwlng zijn ont- worpen em geteekend door den tijdelijk bij deni dienst aer laniisgebouwen werkzainen ir. Palntenga, die ochtcr door ziekte bij de uit- veering niet zijln medewerklng kon verleenen, 'Het geheel van do verbouwing stond onder leiding van den adjunct-rijk.sbouwmocstei* ir. Bremer, en mot de dagekjksche leiding was behelst de bouwkundig ambtmaar late kllasoe de beer Van Loom. SCHRIFTELIJKE' ViRAGBN. Op vragml van den heer Gerretson, betref- fende het niet verleenen van de Koninklijike goedkeuring aan dr. P. Tack tot het geven van onderwijs als leeraar aan het lyceum te 'Enschede, 'heeft die -minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord: Het i® juist, dat ondergeteekmde bezwaar heeft gemaakt te bevorderen, dat aan dr. P. Tack de Koninklijke vergunning wordt ver- lemd, wellke hij, om hier te lande onderwijs te kunnm gavm, als vreemdeling behioeft. De redmien, waarom ondergeteekende ge- memd heeft ae inwilliging van het verzoek niet te moeten bevorderen, hebben niet be- trekking op dr. Tack's meerdere of inindere geschiktheid of bekwaamheid als doeent, doch zijn van staatkundigen aard. Van denl heer Scheuxer aan dm minister van bolonien: Is de minister bereid aan de Kamer mede te deelen of het juist is, dat Douwes Dekker van het departement van onderwijs in Ned.- fndie vergunning heefit gekregen de betrek- king van onderwijzer aan het Preanger-On- derwijs instituut, waartoe hij, blijkens em Aneta-bericht uit Weltevredeen van 21 Au gustus, is benoemd, te aanvaardm, m zoo ja, op welke grondm die vergunning is ver- strekt? etiket waarborgt de echte Engel sche kwaliteit harer Jams, Pickles, Sanzen en andere Conserven. Gemengd Nienws DE 'KONINOIN NiAAR SKANDINAVIE. Zondag werd uit Kjristiania gemeld:: Zaterd'agavond hebben 330 personal deel- genomm aan de soiree tm koninklijken palei- ze, die een feestelijk intiem karakter droeg. De ontvangsfc van de gasten door de Noor- sche koninklijke familie was bijzonder harte lijk, en de muziek eni de zang warm voortref- felijk. Vantnorgen woonde Koningim Wilhelmina met de Noorsche koninklijke familie em Noorsche godisdienstoefening in de slotkapel biji. De tekst was Lucas 4, vers 23 tot 30. Mliddags werd em autotocht naar Hol- mm'kollm gemaakt; het moenmaal werd ge bruik op koningsaeter Voxemkokllm. De lucht was bodebt, maar het bleef droog. IDe heer Mowinekel biedt vandaag minister Van Kamebeek em maaltijd aan. Vanavond maaltijd ten paleize, waaraan eok deekiemm die heer en mevrouw Van Rap- pard!. IHet 'Noorsche Persbureau meldt: IDe Koning van Noorwegen heeft aan Ko ningim Wilhelmima het grootkruis met ketting van de St. Oilavorde verleend. Die Koningin heeft aan den1 Noorschen kroonprins het grootkruis van de orde van den Nederlandsmen Leeuw geschonken. Hlet grootkruis van de Olav-orde is ver leend aan vice-admiraal Bauduine gezant van Rappard m graaf du Monceau. Verder zijn verscheidene lagere onderscheidingm ver- lemd. Het Noorsche Persbureau seinde Maan- dagmorgenl uit Kristin ania: De auto, waarin de koning en de koningin van 'Nioorwegeni met Koningin Wilhelmina en| Prins Hiendrik gistermiddag van Hol- menkollm naar 'het koninkl'ijk paleis terug- keerden, werd bestuurd door kroonprins Olav. Koningin Wilhelmina is vanmiorgmi 11 u. 10 min. met eeni extra-trein vertrokken. Ko ning Haakon, koningin Maud em kroonprins Olav hebben aan het spoorwegstation op de hartelijikste wijze van cle Koningin enl Prins iHemdnk alfsc'heid gmommi. Koningin Wilhelmina heeft aan Koningin M®ud het groot-kruis van de Oranje-IN asr sauorde verleenld. Het Nederlandsche oorlogsschip Zeeland vertrcikt morgmiochtmd. De Noorsche minister van landlsverded'i- ;ing heef t gisteren aan den commandant en Jen offideren van de Zeeland een noenmaal aangeboden, waaraan ook aapzaten de Ne derlandsche legatie, de Nederlandsche con- sulgeaeraal en de NedCrlandsdie vice-con sul aldaar, ben evens vertcgenwoordigers van de N'oorscne vloot. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik zijln gisteroChitemd 11 u. 10 min. uit Kristi- ania vertrokken. 'Behalve de Koning, de Ko ningin enl de Kroonprins waren, naar men nog meldt, op het perron aanwezig de heer Mowinekel en andere laden van de regee ring, enl verschillende andere autorlteiten. Toen de trein vertrok, klomk een krachitig negenvoudig Noorach hoera. PORTRET PROF. BOLLAND. De familie van wijleu prof. Bollapd heeft aan den Senaat dor umivcrsiteit te Leiden em door Willy Sluyter gesclvilderd1 portiet van dien hogleeraar aangebodm. DE TUINBOUW-MALAISE. Em tuinbouwer te De Rijp Het aan de vei ling te Broek op Langendijk 400 zak aardap- pelen verkoopm. Met aftrek der kosten van vracht, enz., beclroeg de opbrengst in totaal: zes en zcventig centen. Hoe genoeglijlk rolt het leven eens gerusten landman voort NEDERLANDSCHE ZIONISTEN- BOND. De Zionistenbond heeft te Hilversum zijn 23ste aigemeene vergadering gehoudm, onder leiding van prof. dr. Ornstein, die er op wees, dat dit de laatste algemeene vergadering is, waarin hij haar als voorzitter zal toesprekm en tegelijk de eerste algemeene vergadering waarin hij niet meer over de onzekerheid van dm toestand, onder dm indruk van het nog niet geratificeerde mandaat behocft te spre- ken. PROF. DR. C. A. PEKE-LHARING. t Gisterochtmd vroeg is te Utrecht na em korte ongesteldheid overledm de oud-hoog- 1-eeraar dr. C. A. Pekelharing. Prof. Cornel is Adrianus Pekelharing was 19 Juli 1848 geboren te Zaandam em wered in 1874 te Leiden bevorderd tot doctor in de ge- neeskunde. Hij vestigde zich toen als prakti- seerend gen-eesheer m werd1 daarna leeraar aan de Rij'ksveeartsenijschool in de psychiolo- gie, pathologie en physiologische anatoinie, welke betrekking hij tot Juli 1881 vervulde. Vervolgens aanvaardde hij op 23 September 1891 het hoogleeraarschap in de histologic en physiologische chemie aan de rijksumiversiteit te Utrecht. De begrafenls zal plaats vinden a.s, Don- derdag op de eerste algemeene begraafplaats te Utrecht; vertrek van het sterfhuis te 12 uur. BIRAND. Gisteravond, omstreeks 9 uur is br-and' uitge- broken in het sousterrein van het perceel Korte Kelzerstraat 10i te Amsterdam. De vlanwnm vondm gretig voedsel in het aldiaar opgesllagan leder, zoodiat -ail spoedig alles in li-chte laaie stond. De onmiddellijk gewaar- schuiwde brandweer was echter met em- paar stralen den brand in een kwartier volkomm meester. 'De oorzaak van dm brand is niet bekend. IDe bewomers warm uit. Heti opgeslagm leer was voor /2600 ver- zekerd. EEIN VERRASSENDE ONTDEKKING. Dezer dagm kwam te Vianen een bejaarde weduwe te overliijden. Een dochter, die met haar sammwoonde, geraakte bij die gelegen- heid1 buitm kennis, zoodat overbrengiimg naar het- ziekmhuis noodzakelij'k was. Een andere elders wooende gehuwde doch ter, die het alles beh-alve breal had, kwam tot de verrassende ontdekking, dat de betrek- kelijke armoede, waarin wijlen haar rnoeder m zuster geleefd haddm, komediespel was ge weest, want terwijl zij in laden en kasten zocht vondi zij in verborgm hoekjes schatten van geld en kostbare dlngmi. Achteraf bledc dat het tweetal er waarschiinlijk een clande- stiene bank van leening hadden op nagehou- den. Dodhter no. 2'm de fiscus zullm nu w-el als kapers op de kust verschijnen. IiNBRAAK TE LANG'EZWAAG. De inbreker in de cooperatieve boterfabriek te Langezwaag is Vrijdiagnacht door em val- schm- sleutel in het kantoor gekomen en heeft op deskundige manier de br-andkast aan de acht-erzijde geforceerd door zagen. IHet bedrag in die kast het gewone kasg-eld, ongeveer 1000 is meegenom-en, Waar Zaterdags de ooeren hun melkgeld ontvangen, bad de^iirecteur het geld, onge veer 17000 gld. mee naar zijn slaapkamer ge- nomen, IHet woonlh'uiis van dm directeur staat naast de fabriek; het kantoor bevindt zich in de fabriek, zoodiat bet niet vreemd is, dat de beer Meijer niets verdachts g-ehoord h-eeft. Nla den diefstal is de deur van de fabriek weer geslotm. Direct werd Zaterd'agmorgen de justitie te Heerenvecn gewaarschuwd, die met een poli- tiehoindl onderzoek instclde. Dit is nu in korten tijd de derde inbraak in zuivelfabrieken in deze onugeving, vroeger te Wolvega en 'Hemrik. Tot nog toe is de dader niet gevonden. Stieedis geschiedm de inbraken Vrijd'ags- nachts, wanneer de directeur voor de afreke- nn'ng met de melklevermciers, die des Zater dags gescbiedt, em groot bedrag aan- geld in kas moet hebbm. riet onderzoek der jus titie leverde niet veel resultaten. Waarscbijn- lljk beeft de inbreker gehandschoend gewerkt, want nergens werden1 vingerafdrukken gevon den. BR'ANIDWEEIR1 IN VLIEGTUIGEN. In alien emst gaa-t de gemeente Parijs plannm1 opstellem om vliegituigen met brana- weerlieden te bemannen, die brandblusch- bommen als lading meme'men. De aanleiding daartoe is de groote brand in de magazijnen van de „Printem!ps", waarbij1 in vrij korten tijd door bet vunr eml schade van 4© millioen francs werd aangericht, niettegenstaande de brandweer vl'ug ter plaatse was enl vele mil- lioenen liters water op en in het brandend gebouW wierp. Nu wil men brandbluschbomimeni vullen met aangeperst gas, dat vllaminen uitdooft en brandmde voorwerpen versitikt, zonder dat dit gas schadelijlk is voor d-e omringmde be volking. ID'aarvoor zou wellich't een -mengsel van stikstof, en koolioxide dienstig kunnen zijln, die beide toch reeds in dem aainpkring aanwezig zijn. Vliegtuigdaskundigen, die het plan voor- stelden, beweerden, dat een vliegtuig gmoeg bommen kan meevoerm ,om een grooten brand onderweg goed te kunnen blussCheni. Proeven zullen genomen, warden bij de on- dergro'ndsche spoorwegen, om de doelimatig- beia van bet plan te bewijlzem. M'iji dunkt, dat die proeven beter op een open vel'd met een procfbrandschuur geno men kunnen worden-. Het mifck-en is in de oorlogsbedrijlven ook niet steeds goed gelukt, vooral niet om oorliogsschipeni te treffen; dochi er is wellichit mogelijkneid de trefkan- srni zeer te verbeterem. WERKLOOZENKASSEN. Vrijdag heeft, naar het ..Centrum" meldt, een bespreking plaats gehad van de besturen van het Bureau der R. K. Vak-organisatie en het Nederjandsch Verbond van Vakvereeni- gingen met den Minister van Arbcid inzake ae werkloozenkassm. Het resultaat der besprckingen is, dat de Minister nadcr zal overwegen wat hiij doen kan om aan den noodtoestand van de kasscn tegemoet te komen. De vakcmtralm zullm nog nadicr hunne zjenswijze schriftelij k aan den Minister ken- baar maken. BEZUINIGINO. Op aanstichiting van eeniige oud-raadsleden van Breda is een door ruim- 2l70 ingezetenien onderteekenld adres aan den gemeenteraad gezondm, waarin verzo-dbt wordt, niet tot pensi'onneering van de wethoudiers over te gaan. KORTE BERICHTEN. - Te Hdloosterveen (gem'. Assen) is Zon- dagmiacht de woning van de wed. Looman tot dm grnd toe -afgehrand. De wed. Looman was afwezig, dooh haar beid'e zoons waxen -in huis. De politie stelt een ondierzoek in. Zondag zijn twee woonhu-izen van die wed. J. Poot, te Capelle o.d. IJssel, bewoond door de wed. S. Otferspeer en J. van Boch- oven, afig-ebrand. De oorzaak is onbekend. Te Amsterdam is een 44-jarige vrouw, die op het Muntplein van lijn 4 sprong, door den bijiwagen overredm: m- aan die gevolgem daarvan overled'en. - M'evr. de Wed. W- Bovmdeur te Ambt Deld-en heeft Zondag den leeftijd van 101 jaar bereikt. Ze is in een goede gezondheid. Te Blijham is door de stoomtram Oostelijk Groningen1 doodgeredm de 40-jarige G. Dirks, wonmde te Bellingwolde.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2