DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Parijsclse Cauxerieea. Feuilleton. Stormachtige hoogten. Mo. 227. Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922. Ibonnementsprijs bij voornltbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.60. Bewljen. 6 ct. Advertentlepr. 26 ct. p. regel, grootere letters naar plaatBrutmts, Brieven franco ELY. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Adminlstr. No. 3. Bedactle No. 33. Provinciaal Nieuws DHSDAG DlreotenrU. H. KRAk ttoofdi-eiiuiHourT|. N. ADKMA 26 SEPTEMBER Naar bet Engelsch van Emily Bronte, door W. A.C van Strkn. 72) „Wel, wel," riep ik nit, „ten slotte te bet niet noodig, dat we er ons druk over maken, want luteter, juffrouw, en denk er -aan, ik zal mijn woondl houden als u probeert om weer naar Wutheriing IHeighiis ite gaan, met of zonder miji, zal ik mr. Lintotn er van op de fooogte etellen, en teniziji 'hij het toestaat, moet die in- timiiteiit met uw neef niet opnieuw beginnen." „iDie te al opmieuiw begonnen PJ mompelde Catharina gemelijk. „Mloet niet warden voortgezetzei ik. „We zullen zien P* was haar antwoord, en ze ging over tot een galop en Jiet miji tobben in de aehterhoede. We kwaxnen beiden tttuis v66r bet diner mdjin meester onderstekfe dat we door bet park gewandeld baddeni en vroeg daarom geen uiitleg van onze afwezigheid. Zoodra 1c bin- nenitrad, baastte ik miji om__mijn doonweefcte sdhoenen en kiousen te verwisselenmaar bet kwaad was al gescbiedi, omdat ik zoo'n tijd op Heights gezeten had. iDfen volgendcn miorgen moest ik in bed blijvem, en gediurmde dlriie wo ken blieef ombekwaam. om mijn plichten waar te nemen: een ramp, die ik nooat te vo- mi ondervondeu bad en ook nooii aa dfem tijdi zooals ik dankbaar erken. Mijn: kleime meesteres gedlroeg zich ate een engel 'door miji Ite komen oppassen en mijn eenzaamheid te vervxooldjfcen- de opsluitiug miaabte miji bijzonder neerslacbig. Het is ver- velend voor een roerig actiei persoon, maar weinigen bebben minder reden voor klachten dan lik bad. Op bet oogenblik dat Catharina bet vertreb van Mr. Linlton verliet verscheen ze aan mijn bedzij. Haar dlag was verdeeld tusscben ons; geen vermaak kostte een enke le mimuuit, ze verwaarloosde haar maaltijden baar studies en baar spel, ze was de innigste verpleegster die ooit waakte. Zie moet een- warm hart gehad bebben, als ze haar vader zoo lief bad om zooveel aan mij: te geveni.- Ik zei dat ,haar dagen! tusscben ons ver- dieeldl waren; maar de meester trok zicb vroegtijidig terug eni ik bad gewoonlijk niets noodig na zessen., zoodait ze den1 avond voor zeb bad. IHet arme sdhepsell Ik overwoog nooiit wat ze na die thee met zichzelf deed. En hoewel ik vaak, ate ze naar binnen keek om miji goedten nacbt te wenschien, een. frisschen kleur op haar wangen opmerkte en een rood3 tint over baar slanke vingers, schreef ik, in plaate van op't idee te komen dat de kleur veroorzaakt was dioor een kouden rit over de hei, ze toe aan: een beet vuur in de bibliotheek. IHOOFIDSTTUK! XXIV. INIa afloop van dirie weken was ik to staat UIT HIEILOO. Zooaills uit eenl Zaterdlag geplaatsite adver- ten'tie blij'kt boudt de afdeeliing Heiloo van „IHet iWitte Kruis" een ledemvergadering op 27 September te avonds ba'lf S biji Helder. De agenda bevat o.a.Tuberculose-be- strijlding door bat IWiitte Kruis, een belangrijk voorstel waar iedereeni belang bij! beef t. De tutodar ban, nu. de boonenplub te geeindigd, zito rekening opmaken. Dte pdjs is over het algemeen slecht geweest en zeker beneden verwachting gebleven, de pliuk zelf te vriji goed geweest voor stamboonen, doch door bet nuwe weer, slecht voor stok- eni snij- boonen. In den onderdom van 63 jaren: te bier, na een lamgdurig lijden, overleden de beer H„ J. [Blokpoel, dndevem administtrateur der Tuinbou'wvereeniging ,,De Vooruitgang", aan welke functie bij! eenige jaren zijn zeer gewaardeerde krachten gaf. fJIT SCHAGEN. Zaterdag te met 12 ledien! afhier de Posit- duivenvereeniging „de Luchtposit" opgericbt. Het bestuur bestaat nit de beeren1: F. Of- fringa, voorz.; F. 'Grootes, seer, en P. Kok, penningmeester. De contributie bedraagt 50 mijin kamer te verlaten en mij! to bnte te bege- ven'. Bijl de eersfe gelegenbeid dat ik te avonds opzet, vroeg ik Catliarina mij voor te lezen omdat mijn oogen zwafc waren. We waren in de bibliotheek daar de meester naar bed ge- gaan was; ze stemde toe, maar ik dacht nogal tegen haar zin; en in de verbeelding dat mijn soorlfc boeken'baar niet beviel, verzocbt ik haar zelf uit te kiezen wat ze wiide voorlezen. Ze koos een van baar geliefkoosde boeken en ging ongeveer en uur geatadig voort; toen kwamen er talmijke vragen „Ellen, ben je niet moe? Zou je niet beter doen te gaan liggen? Jie zult ongesteld wor den. als je zoo lang opolijft, Ellen." „Neen, neen, lieve, ik ben niei moe," ant- woordde ik voortdurend. IDaar ze bemerkte dat ik niet te bewegen was, probeerde ze een andere methode om baar afkeer van baar bezigheid te itoonen. Ze nam, baar toevluobt tot geeuwen en rekken, en „EIleni, ik ben moe." ,,Schei dan uit, en praat," antwoordde ik Dat was erger: ze keek gemelijk eni zuchtte en' keek Itot acbt uur op baar horloge en ging ten slotte naar baar kamer, gebeel door slaap ovennand: te oordeelen naar baar gemelijken, vermoeiden blik en bet voortdurend wmjven dat ze blaar oogen deed. Den volgenden avexnd scbeen, ze nog on- geduldigeren op den deiden na bet herkrij- genl van mijlni gezelsdbap klaagidle ze over cent per maand. Doel te ondterlinge wedistrij- den te houden, verbindingeni te ondexbouden met andere vereenigtogen, eeni of meer fok- toomeni aan te bouden om te komen tot een ras-echte stain, deel te nemen aan nationaal Vlucbten. Al'hier sptoldle Zondag Sparta II tegen Helder IV eene competitie voor de N. H. V. B. De Wedstrijld eindigide met 1-1 Quos Elgo speelde eene vriendschappelijlke match tegenl v. A. F. C. van Alktaaar, die eindigde met 1—1. Weer slecht, bezoek ge- UIT OUDE NIEDOiRP. V. V. V. I speelde gistermiddag bar eerste com'petitiewedsitrijd te Spanbroek tegen 'Stormvogela I. Deze wedstrij'd werd een zeer onaangename strijd, waarbij bet spel op zeer laag pij'l stond. Er werd van weerszijden veel te forsch gespeeld, terwijll de scheidsreehter aibsoiliuut niets deed ter voorkoming. Alhoe- wel de partijien in krachten: tegen: elkander opwogen, wist Sormvogols door een paar grove misstappen van scheidsreehter Klink, die niet voldeed. zeer geflatteerd te winnen met 41. Gelijk spel1 bad de krachten beter weergegeven. V. V. V. II speelde Zondagmiddag even eens haar eersten competitiewedistrijd op ei gen veld, tegen N. V. V. II. Stand bij einde 0—0. V. V. V. Ill sped.de Zondagmorgen: een: vriendschappaliiken wedstrijd tegen L. V. V. van Langereis. V. V. V. Ill won met 310. -Aanstaanden Maandag 2 October, des morgens om 9 uur boopt de Commissiaris der Koningin aan deze ^emeente een bezoek te brenigen. Tot kerkvoogdi biji de Ned. Ilerv. gem. alhier werd in pl'aats van den heer A. van Zooneni, die als zoodlanig bedankt bad, verko- zen de beer F. Woutman, alhier. UIT WHEiRIINGERWAARD. Zaterdag werd door Dijkgraaf en Heem- raden bet kroostwerk publiek aanbesteed to 6 perceelen met den: volgenden uitslag: perc. 1 K. Mosk iCz.-voor 35; perc. 2 P. Pepar voor 2!5 perc. 3 K. Modk Cz. voor /-20; perc. 4 K. Mosk Cz. voor 29; perc. 5 J Mosk Kz. voor 35; perc. 6 P. Peper voor 23. UIT LIMMEN. Woensdag 4 October, natniddags 2 uur zal er in die O. L.-lStihooli gelegenbeid worden gegeven voor kositalooze vacdnatie gewenscbt te, voor de juiste invulltog van vaccinatie-be- wijzen, zekerbeid te geven van- datum en jaar van gebooFte. Het nieuw geibonwde Hulppost-telegraaf- en telefoonkantoor in deze gemeente te dezer dagen in gebruik genomen. Wij bebben eens een kijfcje genomen en reeds daddijk bij het btonenkomen kan men comstateeren dlat allies er op te ingericht om voor uitbreiding van dlen: dienst, ruimite te bebben. Hat oude kantoor voldeed! niet meer. Een ongezocbte gelegenbeid maafcte bet bouwen van een' kantoor noodzakeilijk. Door verbreeding van den straatwejg wer- den bet oude kantoor en nog een huis ont- eigend: en hoewal bet een groote verbetering is op dat smalle gededite, bad' men: beter ge daan om een buds dat nu voor al de anidere buizen uitsteefct ook in de verbreeding te bnen- gen. Moor het kantoor en woning van. den diirec- teur had het zeker wenschddjk geweest. Bij het binnetreden komt men eerst in een corri dor en door een gl'azen deur to die mooie ruime gang welke uitloopt in de tdefooncel. Links van de gang komt men wederom door een giliazen dear, in bet ruime kantoor van den direoteur. Dit kantoor is flink ingericbt. Voor ruimte en licht te gezorgd. De bediening beeft door twee lofcetten plaats. Ook uit hygientech oogpunt beschouwd na het kantoor den foets der critiek door sitaan. Het woonbuis en kantoor zijn gebouwd door den heer Biesterbos, alhier, die bier- mede eer heeft ingelegd. boofdjpdjn en verliet me. ilk vond: haar gedrag vreemd en nadat ik fang alleen gebleven was besloot ik Ite gaan informeeren of ze beter was, en haar te vra gen' om op de sofa te komen liggen, to plaats van boven' in het donkar. Geen: Catharina kon ik boven ontdekken, en geen beneden. De bed'ienden verzekerden dat ze baar niet badden gezi'en. Ik luteterde aan de deur van Mir. Edgar alles was slidl. Ik keerde naar mijin1 vertrek terug, doofde mijn kaars uit, en ging in het vemster ritten. De rnaan scheen (helder; een weinigje sneeuw bedekte den grond' en ik bedacht dat ze bet mteschien in baar hoofd gehaald had om voor verfrissching in den tuin te gaan wandelen'. Ik ontdekte een gedaante, die langs de binnenste afsluiting van bet park kroop, maar bet was niet mijn jonge meesteres; toen ze in bet licht kwam herkende ik een van de stal jongens. Hij. stond daar een faeelen tij«f, terwijl hij naar bet rijtuligpad door de velden keek snel- de toen met Snellen tred weg, alsof hij iets ontdekt bad! en verscheen weldra weer, terwijl hdjl die poney van de juffrouw voor leidde; en daar was ze zelf ook juist afgestegen, en: naast heml voortwandelend. De miari nam zijn last heimelijk over bet gras mee naar den stal. Cathy kwam binnen door het venste rvan de ontvangkamer, en glieedl geruiscbloos naar boven tot waar ilk baar wachtte. UIT EIGMIOND AANI DE'Nl HDEIF. Gisteren zijn de Zeemeeuwen „uit" geweest Ook deze wedstrijd beeft eeni goed resnltaat opgeleverd nl. 33 als eindstand. Met den' wind tegen werd voor de rust verloren met 3—0. Ook onbekendbedd eni vexregaande heu- velacbtigbeidl van bet terrein veroorzaakteu dat verlies. De fungeerde scheidsrecbter voldeed uitste- kend en voorkwam meermalen bandtastelijjk- hiedeni. UIT SCHOORL, De Sportfeesten welke de voetbalvereeni- gtog S. V. V. reeds op Zondag 17 September bad uitgeschreven, docb toem door deni regen niet door kon gaan had dezen Zondag plaats. Voor den middag, van 1012 .uur hadden verschillende volksspelcn plaats, waarvan we den' volgendeni uitslag, konden not*ereni: Voor jongens van 812 jaar koekhappen, le prijs Gomelis van der Oord, 2e prijs Cor Klaver, 3e prijs Jacob Nieuwland en 4e prijs Cor Blokker. Voor jongens van 1216 jaar, 't rijden van voetballen op een platte knuwagen: le prijs Volkert Breed, 2e prijs Pieter Kramer, 3e pr. 'Cor Marees, 4e pr-a Pieter Schotvanger. Voor jongens van 16 jaar en ouder, bard- loopen met btodemissien, le pr. Sj. Minkema, 2e prijs Nico Duin en 3e prijs Simon Stenno- berg- De prijzen bestonden uit diverse, voor de jongens best bruikbare artikelen. De lachlust van't piibLiek werd sorns niet weinig opge- wekt. Hierna volgden de voetbalwedstrijden, nu niet als de vorige week om een medaille doch, waar 5t competitierad ook moet blijven draai- en gewone competitiewedstrijden. Eerst kregeni we de :S. V. C. adspiranteni in 't veld, die 't tegen B. S. V. adspiranfen moesten verliezen met 02. Daarna S. V. V. 1 tegen de „Zeemeeuwen" uit Egmond. Einde een' gelijk spel 3—3. Een forsche, soms wat ruwe wedstrijd. Scheids reehter Hakhoi leidde beide weclstrijden. De groote attractie van den dag volgde ech- ter nog, namelijk een gecostumeerde wedstrijd van de elftalien ,p\jax" en nBlauw Wit", twee nieuw opgerichte dubs waarin menschea van 3Q tot 65 jaar. We gdooven stellig dat er goede krachten onder schuilen en ate de beeren zoo een of twee keer per jaar hun krachten gaan meten dan worden die elftalien bepaald nog wel df- tallen van naam. Groot. was de hilariteit on der bet talrijke pubbek wanneer door slecht combineeren, of door een of ander misver- stand een speler meters ver mistrapte. De mooie kleedij gaf ook wel eens vergissimgen Men kende dkander vaak niet te best. De scheidsreehter die later bleek, de bekenldle heer Bakker van Schoorldam te zdjnj, leidde zeer verdienstdijk. Zijn groote hoom was vaak't teeken van buitenspd, of strafscbop. De eindstand was 2—2, bij loting won ,^tjax". Als geheel kan deze dag wel geslaagd go noemd worden. Niet weinig werkte hiertoe m'ede de goede muziek van ons fanfarecorpsi, aangevuld met Berger krachten onder de goe de leiding van den heer Beekman. te Avonds to't cafe Beeldman, een gezelli- ge samenkomst, waar de voorzitter van S. V. V., den heer IJ. Minkema to gepaste woorden de 11 prachtige draagmedadilles aan de Ajax- ledeni uitreikte eni dank bracbt aan alias die zoo tot't welslageni van dezeni gezelligen en voor S. V. V. propaganda kweekende dag had den meegewerkt. UIT KODDIJK. 't Was gisteren voor onze jonge voestbal- vereeniging een fortutolijke dag. te Morgens won een combmatie met 4 tegen' 1 van een combinatie van A. V. V. uit Alkmaar, terwijl te middags „Vrone" II bet met 4 tegen 3 mo,est af'leggeni tegen „Koedijk" I. De bron- zenl medaille hiervoor door een siportliefheb- ber uitgeloofd blijft dus in Koedijk. Een adspirantendubje van „Vrone" wtet van de Koedij'ker adspiranfen te wtonen met 31—1. Alles op eigent terrein. Ze deed de deur zachitjes dicbt slipte haar besneeuwdie scboenen uit, maakfe baar boed los en ging voort om, onwetend van mijn spionnage, baar mantel ter zijde te leggen, toen ik plotseling oprees en mijn aanwezig- heidl te kennen' gaf. De verrassing versteende baar een oogenblik ze slaakte em onduMbliJ- ken uitroep, en' stond als vastgenageld. „'Mlijn lieve juffrouw Catharina," begon ik, nog te zeer onder den todruk van haar vorige vrienddijkheid om baar een' standje te maken, „waar bent u op dilt uiur naar toe gereden? En waarom zoudit u tracbten miji te bediriegen door een' verhaaltje te veratonen Waar benf u geweest? 'Sipreek." „Tot adhiter to bet park," stameldel ze. „Ik verzon geen verhaaltje." „Eh nergens anders?" vroeg ik. „Neen", was het gemompeldfe antwoord. „0, Catharina!" niep ik bedroefd. „Je weet dat je veiikeerd hebt gehandeld, of je zou er niet toe gekomen zijn om mij een onwaariteid te vertellen. Dat bedroeft miji. Ik zou liever drie maanden' ziek zijn dan je een opzettelij- ken leugen booren vertellen. Ziji sprang naar voren barstte to tranen uit en sloeg baar armen om! mijn bate. „Wel, Ellen, ik ben zoo bang dat je boos zult Zijn," zed ze. „,Beloof mij niet boos te zullen zijn, en je zult de gebeele waarheid vememen. Ik heb er een afkeer van die te ver- bergeni." Wasdt vsMcd^d. ARBEIDExN,EN NIET VERTWUEELEN. (Van ouzen Paryschen correspondent). (Nadruk verboden). Parijs, 18 September. Op uitnoodigina van de Fransche regeering zoo melddon ons dezer dagen de bladen zal een gezelschap van de voornaamste Duita ache grootxindustrieelen, w. o. de heer Stinnes, een rondreis doen door bet verwoeste gebied. Een dergelyk beriobstjespreekt boekdee« len. Men beboeft nlet eena een jaar terug te gaan in de gedaebte, om een tydperk te vim- den, waarin zoo ieta volkomen onmogelijk zou zijn geweest. Ook tbans nog beboort er moed toe, om bet denkbeeld te verwezenlyken: moed aan de zijdo der gastbeeren, moed even. zeer aan den kant der gasten. Docbbet gaat, En er is, zclfs, geen enkel blad, boe na» tionalistisch ook, dat aanstoot eraan neemt Juist zoolang ais de oorlog beeft de na»oorlog geduurd. Tbans is, schier ongemerkt, de toe» nadering begonnen. Het is een uitnemend idee: die macbtige, in-1 vloedryke Deutsche beeren door Noord*Frank-- ryk rond te leiden. Zy kunnen nu eens met eigen oogen zien: wat er nog gedaan moet worden en wat er reeds is gedaan. Zy zullen dwalen door de steden en dorpen, welke steeds nog byna vier jaar nadat de bevolking er terugkeerde in ruine liggen. In bun comfort tabele auto's zullen zy uren en uren rijden tangs bouten barakken en noodwoningen van gegolfd plaatyzer, langs bosschen van bezems stelen en iangs kerkhoven. Docb zeker zal men met nalaten, bun daamaast ook alles wat reeds bcrbouwd is te toonen. Want lasterlijke tongen verbreiden in Duitschland de absurde legende, dat Frankrijk, om medelijden te wekken en om geld a£ te dwingenby de pakken zou blip ven neerzitten en bet verwoeste gebied onaam geroerd zou laten liggen. En dit is een infame tougen, Er zijn in NoordsFrankrijk deze laatste jaren letterlijk wonderen gedaan. Wat een hopelooze taak scbeen is aangevat en blykt tbans vols tooibaar. En al liggen er dan ook nog bonder. den en honderdcn vierkante kilometers in ruine, er komt teekenimg in bet berstellings. werk. De groote lijnen zyn getrokken: men kan thans overzien, berekenen, organiseeren. De eersten die zicb aan den arbeid zetten, do pioniers in de woesteny van puin en oudroest, waren de boeren. Bewonderenswaardig kwa. men zij bun land wecr in bezit nemen, zoodra de wapenstilstand gesloten was. Zij bezaten niets meer. Zy sliepen in loopgraafholen, on« der afdaken en in kombuizen. Zy namen do epade en bet houweel; zij groeven granaten en bommen nit, en bun stage, stoere arbeid heeft de „roode zone" overdekt met een blons den oogst Maar ook in bet domein d©f njjverbeid zyn belangrijke resultaten bereikt. Op dit gebied is bet vooral de „Compagnie des Cbemins de Fer du Nord" die boven alio anderen beeft uit. geblonken. Deze spoorw.«raaatscbappij beeft groote verwezenlijkers in haar dienst gebad. De opgave was letterlyk onmetelyk. Stel u eens voor: 2163 kilometer spoorweg (meer dan de belt van bet net), 8 groote viadukten, 811 bruggen, bonderden kilometers waterleiding, 5 groote tunnels, 338 stations, 115 watefpompen waren door dlen vyand gebeel verwoest. De schade bedroeg in totaal1300 millioen francs. Welnu, dit alles is vrywel bersteld, en met een bijna ongelooflijke vlugheid. In April 1919, slecbts vijf winter.maanden na den was penstilstand, kon het geheel© net opnieuw worden in gebruik genomen. Nog voor het einde van 1919 reden de express-treinen langs alle boofdlijnen. En begin 1920 was het verkeer weer even geregeld als v66r den oorlog. En ook sedert beeft do „Compagnie du Nord" niet stil gezeten. Voortdurend is zij op verbetering bedacht, en met een energie welke werkelyk bewonderenswaardig i3 worden de mooista resultaten ibereikt. Over enkele dagea krijgen we weer een trein, die u in vier uren van Parijs naar Brussel brengt. Dat is ook voor Nederland van groot belong, want daardoor wordt de verbinding tusscben Amsterdam en de Seinesstad met twee uur bekort en terugge* bracbt tot 9 uur, denzclfden tyd dien wy en- over dtedOn in 1914, toen dO oorlog bet directe verband tusscben bcido laniden voor vier jarcn kwam verbrckcn. Tegelykertyd werdea de Iovensvoorwaardcn van bet personeel voorbceldig gercorganiseerd en verbeterd. Wat men op dit gebied bereikte grenst aan bet ideale. Niet allcon de machines loodscn en seinwacbtersshuisjca lagefi in puin. Ook alle woningen van ambtenaren en beambs ten moesten opnieuw worden opgebouwd, en de maatscbappy beeft van de gclcgcnbeid ges bruik gemaakt om het te doen op de best mos geiykc manier. Op de voornaamste knooppuns ten van het net warden tuinssteden ontworpen, waarvan er op dit oogenblik 32 zyn voltooid, woonplaats biedend aan meer dan 60000 pers sonen. Aan een dozer tuinssteden: die te Tergnier, heb ik dezer dagen in het voorbijskomen een bezoek gebracbt. Wat ik er gezien heb verdient een beschrijving. TergnierHet is een etad in puin; het omkruid woekert er op de ineengestorte mus renZoo ontzettend is de verwoesting, dat bet niet mogelijk is, ook maar in de verbeels ding de groote omtrekken van zekere huizen«- blokken te reoonstitueerenDan, aan den zelfkant dezer ontzaglijke ruine, rijst voor uw verrasten blik de stad der spoorwegsarbeiders. Een echte stad is bet. Zy telt byna zervens duizend inwoners. In het midden klimt een keurige hoofdsvers keersweg, zeer breed, netjes gemacadamiseerd. langzaam, in zachte glooiing, naar een plateau met eenige fraaie waterwerken, vanwaar men een zeldzaam mooi uitzicht geniet, aan alle kanten tot aan den horizon. Op drie punten verbreedt deze weg zich tot een rond plein, en waaiervormig gaan dan van daar andere aves nuen uit, vyftien meter breed elk, met behoors lijko trottoirs aan weerskanten, en doorsneden op bun beurt door cirkelvormige straten, die concentrisch rondom de ronde pleinen zyn aangelegcL Alle buizen liggen vrij, in tuinen. Geen twee leunen er tegen elkaar; geen twee zijn er hetzelfde. De meeste buisvesten twee gezinnen, een enkelen keer vier, bier en daar. Doch steeds is die bouw zoodanig, dat die bewoners geen last van elkaar hebben. .Sommige bevatten ook maar een enkel gcziru Elk huis ik mag wel zeggen: villastje beeft een overdekte veranda, waar de kinderen kunnen spelen als bet regent en waar de heer des huizes's avonds zijn krantje leest. 's Zomers kan men in die veranda's ook de maaltijden gebruiken. Bijna al deze woningen bevatten vier vers trekken. Andere, met vijf of zes kamers zijn bestemd voor de groote gezinnen. Overal vindt men electriscb licht, rioleering en waterleiding. Voor elk huis is een bloementuin. Groote moestuinen, waar vooral aardappels worden verbouwd, liggen buiten de stad ter beschiks king van de bewoners. Elk heeft ook een kels der en een zolder, en bet gebeel is met groote nauwkeurigheid opgetrokken uit degelyke mas terialen. Een stad bestaat ech.ter niet alleen uit wos ningen. Zy heeft openbare gebouwen noodig, waar het stoffeiyk en maatschappelijk welzyn der samenleving verzorgd wordeflt Ook biers aan is te Tergnier gedacbt. Aan bet groote plein in bet midden ligt bet huis van den doks ter met de noodige wachtkamers, consultaties zalen, enz. Verder een postkantoor, een vers gaderzaal, een feestsgebouw en vier scbolen: een voor meisjes, een voor de jongens, een bewaarsohool en een huishoudscbool. Vooral die soholen zien er alleraantrekkes Iykst uit, met veel hooge, breede vensters, een gezelligen tuin, ruime overdekte speelplaatsen en alles wat er bij een modelsinrichting van onderwijs beboort. Zij zijn opgetrokken in ges wapend beton, en al bet houtwerk is, zooals overal in bet stadje, kleurig en vroolijk ges verfd. Met de grootste zorgvuldigbeid is elk onderdeel der achitectuur overwogen. Voorts bezit deze ideale stad natuuriijk een modem ingericbt badbuis, ecu pracbtig sports terrein, tennis*velden, een kindersspeeltuin, een wandclpark, een muziektentEen cooperatie zorgt voor de voeding, en haar opslagplaatsen zyn door een spcciaol lijntjc aangeslotcn by bet spoorwegnet, zoodat do wagens mot les vensmlddclen tat voor de achtcrdeur van den winkel rijden. Een abattoir grenist eveneens aan den winkeL En bovendien beschikt de coopes ratie oak nog over ©en kleermaker, een kapper, een bookbandel, een sigarenmagazyn. Het eenige wat men dit nieuwe Tergnier zou kunnen verwytcn is, dat ,de aanleg wat al te wiskunstig schynt. Men gevoelt, dat de plans ncn zyn geteekend door ingenieurs en niet door architecten. Er is weinig fantaisie in het tracfi der straten en verrassende boekjes onts breken. Maar wanneer de nog te jonge boomen volwassen zullen zijn en met bun loof bet rechtlijnig perspectief verbreken, dan zal dit vanzelf minder opvollen. Trouwens, de cons structcurs erkennen, in dit opzioht een fout to bebben gemaakt, en men vcrzekert my dat do andere, sindsdien aangelegdo tuinssteden der maatscbappij veel minder styf en regelmatig en dus lieflijker zyn. Ook Tergnier is nog niet beelemaal af. Naast do 940 steenen buizen ziet men er nog ongeveer 300 van bout. Ook deze laatste moes ten succesSievelijk door definitieve woningen worden vervangen. Maar weet ge hoeveel tijd het gekost heeft om hetgeen reeds bereikt is te verwezenlijken? Nauwelijks een jaar. Zes maanden voorbereiding, zes maanden bouwen. Een jaar nadat tot bet aanleggen 'besloten werd was de etad bewoon'd, functionneerden er alle openbare diensten, do electriciteit, do was terleidling, langs 26 kilometer straten Op een goeden dag kwam er een man in de verwoeste stad, waar de adem van den krijgss god nog hing. Hy keek om zieb been. Weder opbouwen op do bouwvallen, het is niet ges makkelijk. Toen wendde by zich naar de vlakte. Hij liet de granaattrecbters dichtwerpen, de kuilen en gaten nivelleeren. Honderd hektare bad by noodig. Hy moest ze koopen. In alio hoeken van Frankrijk moest hij de eigenaars gaan zoes ken van de verschillende lapjes grond, ben ops zoeken en hen overbalen om te verkoopen. Hij zette ingenieurs en teekenaars aan den arbeid. Hij onderbandelde met bouwendernemqrs. Hij deed de noodige materialen .aanvoeren, ter plaatse. Enbovendientrachtte hy een beetje scboonheid te leggen in dit alles. Die man, bet was de heer Dautry, van de „Compagnie du Nord". In 66n jaar, iffte naus wemood twaalf maanden, beeft bij het wonder gewrocht, Voor velen en vooral voor den Staat ligt er in zyn daden een sublieme les. LEO FAUST.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5