De Lange en de Moraaz GAHIER Loketrerhuring ZES gulden per jaar. Gemengd Nieuws Vrljdag 29 Sept,, Schouwburg Harmonie KENNISG E VINO Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 dcr Wet van 22 Mei 1845 Staatsblad No. 22, ter kennis van de ingezetenen, dat bij hem ingekomen en a an den onitvanger der Rijks direde belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: HET KOHIER DER PERSONEELE BELAS- TING No. 12, VOOR MET DIENSTJAAR 1922 uitvoerbaar verklaard door den Diredeur dr directe belastingen in Noord-holland tie Amsterdam den 26 September 1922, dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat de tennijn van 2 maanden binnen welken daartegen bezwaarsehriften kunne worden ingediend, bij den inspedeur der Direde be lastingen, ingaat met de dagteekening van het aanslagbiljet. Alkmaar, 28 Augustus 1922. De Burgemeesiter van Alkmaar, W. C. WENDEIAAR. De vermindering van het artikel is met een zoodanig bedrag afgerond, dat daardoor het einddjfer van het hoofdstuk door de verhoo- ging van de hierboven genoemde artikelen niet wordt gewijzigd. VERWAARLOOZING. Een ergerlijk geval van verwaarloozing volgens sommigen gepaard gaande met mis- haudeling heeft zich voorgedaan ten huize van S. in die Agricolastraat 28, te Groningen, S. was voor de tweede maal gehuwd. De drie kinderen uit zijn eerste huwelijk: twee ineisjes van 7 en 9 jaar en een jongetje van 10 jaar werden op sckandelijke wijze vei waarloosd. Een en ander drong door tot den beer E. L. Heineman, officier van het Nationaal Red- duigsleger, die zich bierover in verbinding steide met de politie, die direct haar liuip aanbood en een onderzoek insteldo. Zaterdag j.1. was het jongste mei8|e weg- geloopen naar haar taute mej. G. in dc Wal- btiaat. Deze ging met het land uaar zuster v. d. Meer, Turfsmgel 66, waar de heer Hei neman ontboden werd, die het kind meenam naar het bureau van politie, waar hij direct bij den hoofdcommissaris werd toegelaben. De hcer van Rosmalen, ziende in welken verreu etaat van verwaarloozing het kind verkeerde, hocft onmiddellijk iugegrepen. Door eeedge rechercheurs werden ook de beide andere kin deren gehaald en de drie stampers alien mee- gegeveu naar het huiis van zr. van der Meer. Do politie doct verder onderzoek om na to gaau of de outliers zich ook aan strafbare fei- ten schuldig maakteu, zoodat tot vervolging zou kunncn worden overgegaan. Naar hetgeen men ons schreef moeten de kinderen beestachtig behandeld zijn. Zij kre- gen volgens hun eigen verhalen a middags twee aardappelen, waarmee zc genoegen moesten nemen. Ook mochten zij gecn eten aannemen van him grootmoeder of de buren. Tijdens de feestweek zaten de kinderen, die al- leen tliuis waren, op het achterplaatsje te hui- len van honger. Grootmoeder en een buur- vrouw wieipen him een paar flinke boterham- men toe. Een ervan viel in cen tijl met vuile luiers. Het jongste kind pakte hem op en at er smakelijk in, want „ik heb zoo'n honger". De kinderen zaten geheel onder de zweer- tjes en ongedierte. ITun dankbaarheid was aandoenlijk toen zij in een badkuip geheel ge- reinigd werden. Ni v. h. N. BIJNA VERDRQNKEN. Gisteravond circa 8 uur geraakte aan het Baanpad do jeugdige van L. te water. Eenige burgers begaven zich per bootje naar de plants waar het knaapte te water was ge- vallen en mochten het genoegen smakea hem op den vasten wal te brengen. 4 DE TON, DIE SPRONO. Hot;.-is waar gebeurd in Delft. Een juf- frouw zat te genieten van een kopje thee. Plotseling word zo opgeschrikt door een he- vigeu knal. Was het een herhaling van den Haagschcn bomaanslag? Alles bleef ecliter rustig het huis vloog niet do lucht in en de juffrouw keerde tot haar kopje thee terug. Het tweede bedriif speelde zich een half uur Inter af. Do juffrouw van beneden kwam even aankloppcn: Juffrouw. mJjn plafond is hcelemaal van klcur verandenl. De juffrouw van boven kwam kijken, waarlijk, het plafond had eensklapa een klourveranderiug onder- gaan. Plotseling Ring haar en licht op: de ton moest gebarsteu zijn cu do inhoud er van enfin, men begrljpt het wel. Hoo mocst men nu die kapotto ton met resteerende inhoud verhuizen? Goedo raad was duur. Oelukiklg was do toancman juist In do buurt. Die krabdo zich nclitcr do ooren en hicld vol, dat het een moeilijk knrwcdtjc was, als de hnken loslleten, dan was men binncnahuis niet gelukkig. Hi] staple editor over de bczwnrcn heen omvatte energisch het zwakko omhulsel en tifmaporteerde de ton tot even bulten do wo- ning. Toen gclwurde, wat dc man gevrccsd had, do ton barstto nu geheel en do geurige Inhoud verspreiddo zich tot grooto hilaritdt van de buren en kinderen, op de straat. De ton is dus weg, maar de reuk hangt nog in het huis en de juffrouw van beneden kijkt meewarig naar haar verkleurd plafond. (D. a.) INBRAAK. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Zaandam ingebroken bij den heer G. Nieuwenhuizen, in de Westzijde. Vermoed wordt dat de dieven langs de Zaanzijde zijn binnengedrongen, maar zekerheid hieromtrent bestaat niet, daar elk spoor ontbreekt. De die ven zijn blijkbaar beroepslui geweest, want de brandkast, hoewel niet van zwaar kaliber is als een sardineblikje opengesmeden. Een be drag van /700 wordt vermist. Om geraas te voorkomen, hebben de inbrekers een baal suiker op den grond leeggestort. Een der huisgenooten meende in den nacht gestommel gehoord te hebben, maar had daaraan geen aandacht gewijd. SCHIPBRUG VIANEN. Sinds eenige weken is men bezig met de herstelling van de schipbrug te Vianen. Thans liggen de pontons los wan de landhoofden en is de brug dus geheel obruikbaar. Voorloopig worden alleen peraonen overgezet. D, G.«G B'EZUrNIG TN!G'SD!CTATOR. De landVoogd richtbe een rondSchrijyen tot dte Departementdhef, meldendte: Indien die Bezuinigingscommissie er niet in slaagt met de hoofden van Algemeen Bestuur de noodzalkeiijke bezuiniging tot standi te brengen, zai de Landvoogd genoodzaakt zijn zonder overleg en zonder onderzoek eenige begTootingsposten te schrappen. Alsdan treedt de Landvoogd op alls bezuinigingsdicta- tor. De minister van Kolonie won Megrafisch advies in van den LandVoogd over de moge- lijkheid om bij wijzigingsnota alsnog aanmer- kelijjk to bezuinigen op de begrooting 1923. De minister is gekant tegen den post van vijf millioen voor woningbouw. DISTRillBillTLE OVBRTOLLIGE VE'LD- PRODUCTEN. De „Centrale Groep Bilthoven", die met zoo groot sucees de ,J3rood- en Boterweek" voor Rusland organiseerde, heeft thans het initiatief genomen om te trachten het onnoo- dig te maken, dat overtollige veldproducten1 worden weggeworpen of op het land blijyen staan. Zooalsi men weet is door de overvloe- dige oogst van groenten, aardappelenl en fruit, en! door de plotseling val van de mark, waardoor Duitschiand niet zooals gewoon- lijk, afnemer van deze producten kan zijn, in sommige streken van ons land een grooto overproduce ontstaan, welke er toe geleid heeft eni nog leidt, dat groote hoeveelneden 6f voor bijna niets verkocht worden 6f wel weggeworpen worden, terwijl soms de kosten van net rooien! en vervoer de landbouwera en tuinders er van doet afzien de vruchten van het werk hunner handien, zelfs te verzamelen. Iedereen zal gevoelen, dat het vreeselijk is, vooral in deze zoo zware tijden, wanneer kostolijk voedsel verloren gaat. Vandaar dat door de Centrale Groep, afd. D.O.V. be- proefd wordt met vrijwillige medewerking van landbouwera, tuinders, arbeidera enl par- ticulieren gedaan te krijgen, dat zulk cen verlies van arbeid en vooding vermeden wordt. IWijl hopen binnen enlkde dagen in ver- schillende stations een wagon te plaatsen, gemerklt met de bekenlde zwart roode ster van het gezegende hulpwork der Quakers, welke wagons, zoodra zijl gevuild zijn naar het Centrale Bureau der „Quakerspeismigea" in Berlijn zullen worden afgezonderi. Dc Centrale Groep doct een berocp op alle laudgenooteni omi te helpen in het doeni ela- feni van deze poglrtg tot behopd van voedsel: e. Iedereen kan bolpenl met een gelddijke bijdragc voor trauaportkosten (Penlu.s»e mevr. Dr. Peter, Julianalaan 50, Bilt- hoven). 2e. In dc strdcen van overproductie doeni wij een beroep, allereerst op de landbouwcrs eni tuinders om hunne overtollige produc ten te willen afstaan of evenitueel door aan te wijzen personen te laten weghalen. 3e. iVragen wij1 dc medewerking van hen die vrijiwillig willen helpen in het verzame len en vervoeren der producten. 4e. Hopen wij, dat predikanten, priesters, ld- ders van organisaties. van wat voor kleur ook. hun invloed wililen aanwenden om anaeren op te wekkenl m'ede te werkem. 5e. Vragen wij de onmisbare medewerking van de gdieele pers. 6e. Zullen wiji dankbaar zajin voor allerlei inlichtingen en advies voor uitbrdding van het werk. 7e. Doen wiji een! beroep op alle organisaties die zoudenl kunnen behulpzaam zijn in het verzamelen of wel distribueerem van de producten. Wij hopeni dat zij zich on- mitfddlijk met het Secretariaat in verbin ding zullen stellen. iDe Centrale Groep hoopt, dat zoo spoedig mogelijk plaatselijhe comitees zich zullen vormen in alle districten van overproductie en verzoCkt deze comitees zich onmidddlijk in verbinding te stellen met het Secretariaat. De bedoeling is nl. dat, indien de proefne- ming slaagt. in vele centra wagons zullen wiordeni gcplaatst. De Centrale Groep is bereid, in overleg met de te sticbten plaatse- lljke comitees, te zorgeni voor het zenden van deze wagons, voorzoover hare financten dit toelateni, en tevens tot het houden van toe- zicht op het laden en het vervoer. Allereerst wordit alle® gezondenl naar Duischland, om- dat da'ar door de val van de Mark de armoe- de zoo vergroot is en: omdat daar de Quaker- Organisatie reeds fuxictioneert, welke voor dc distributio onder noodlijdendea aldaar kan zorgen. Maar zoo spoedig mogelijk hoopt de Cen trale Groep, dat van de verzamelde produc ten ook in ons land de noodlijdendeni (o.a. werkloozen) zullen kunnen wordien giedistri- bueerd. i Het Secretariaat Centrale Qraep, Afd. D.O.V.is gevestlgd: Beetslaan 7^ BIWtoven. MET NEDERL. ROODE KRUIS. De Afdeellng Alkfnaar dci' N. H. Verccn. Het Witte Kruis, ontving onderstaanidc chcu- laire van het Hoofdbestuur, met vcrzoek de drculaire in dc plaatsdijke pers te doen opne- men. IJiat bestuur verzookt u daarom beleefd deze als ingezonden stuk in uw biad to willen opnemen. Aan het I loofdbestuur van „Het Roode Kruis" te 's-Gravenhage. Het Hoofdbestuur der Noord-Holl an^dsdie Vereeniging „Het Witte Kruis", ten voile waardeerende de wijze waarop ,diet Roode Kruis" tot nu toe, haar moedte-volle taak, zoowel in oorlogs- als vredestijd heeft ver- vuld cu ten alle tijde bereid „Het Roode Kruis" daarin te steunen, ziet zich tot zijn leedwezen verplicht een ernstig woord van protest te doen hooren tegen de wijze, waar op „Het Roode Kruis" meent haar vredes- werk te moeten vervullen. „Het Roode Kruis" gaat zich daardoor op een. terrein bewegen, waarop „Het Witte Kruis" zich gediirendb biji- na 50 jaren met succes bewogeu heeft, voor zoover het de Provincie Noord-tiolLand1 be- trcft. „Het Roode Kruis" zegt tot uitbreiding__ van zijn Vredestaak: „Geef ons Uw geld, wij zullen voor het overige zorgen", d. w. z. voor de Volksgezondbeid. Dit leidt tot verwarring, geeft versnippering van krachten en verlies van gddelijk voordeel voor die Vereenigingen, die zich reeds jaren de zorg voor de Volksgezondheid tot taak stelden. De steun *erkregen door de opbrengst van de op 30 Sept. a.s. te houden collects van ,Jdet Roode Kruis" tnoge z64r aanlokkend lij- ken voor bovengenoemde vereenigingen, de door onze Witte Kruis-leden te offeren gaven op 30 September, zouden beter en director nut afwerpen, indien ze zouden vloeien in de kas van de Provinciate Vereeniging of in die der Afdeelingen. Het HooMbestuur van „Het Witte Kruis" vindt dan ook geen enkele aanleicling om „Het Roode Kruis" op 30 Sept. as. te steu nen. Namens het Hoofdbestuur voomoetnd, De Algem. Secretaris, J. E. G. C. DIBBITS. ORANJEBOEK. Eerlang is weer de verschijning van een Oranjeboek te verwachten. NIEUWE KAMERLEDEN. Morgenmiddag zal het centra al stembu- reau in Den Haag benoemd verklaren tot lid der Tweede Kamer, ter vervanging van de tot ministers verkozen kamerleden, die na de vor- ming van het nieuwe kabinet voor het Kamer- lidmaatschap hebben bedankt: voor minister Heemskerk de heer C .van den Heuvel, te Haarlemmenneer; voor minister van Dijk de heer Th. Heukels, te Rotterdam; voor minister Ruys de Beerenbrouck de heer J. Rutten, te Wanssum; voor minister De Geer jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, burgemeester van Baarn, en voor minister De Visser de heer H. J. Lovink, te's Gravenhage. 8TAATSTOEEICHT OP DE SPOOR- WEGEN. Verschenon is het verslag van die commis- sie, ingesteld bij beschikking van den Minister van watcrstaac den 12 October 1921 afd. Spoorwegen. Deze commissie werd 'ingesteld, ten einde te onderzoeken of en in hoeverre de voor- schriften betreffende het Staatstoezicht op de Spoorwegdiensten en de praktijk d'ier voor- schriten wijziging behoeven in verband met de veranderde verhoudingen, welke zijln ont staan door de nadere overeenkomsten tus- schen den Staat en de Maatschappij' tot Ex- ploitatie van Staatssporwegen en de Holland- sohe IJzeren Spoorweg-iMij., bekrach- tigd bij de wet van 28 Juli 1921. IBIEKHOOND. Op (te Groote Internat'ionale Tentoonsfel- tilng te TilbiUTg, welke gehouden is van 16 tot 25 Sept is bekroond geworden met den eer- sten prijs der N. V. C- Polak Gzn. te Gronin gen. - HERMAN HEYERMANS. Het Seoretariaait van de N. V. „Toonedver eeniging", dir. Herman Heyemtans, verzoekt ons opname van het volgende Toen het einde Juni j.l. bekend werd, dat onze HolUiandsdie auteuri, Herman 'Heyer- mans, den dag iherdenken zou, waarop hiji voor dertiig jaar voor het eerst gespeeid had, waren talrijlke artisten en mannen van naam onmiddel'lijik bereid een huddigingscomite te vormen. Er bleef voor de „viering" echtcr geen anderen datum over dan letterlijk de laatsto dag van het speelseizoen. 30 Juni, toen een heropvoering gegeven werd van „Op Hoop van Zcgen". Onder deze lomstandighe- den waren ita'Flooze belanghebbbendien en be- langsteilitenden buiten de mogelijikheiid de huldiginig mede te maken. In de pers en daar- buiten gmgen steinmmen op, die uiting gaven aan de teHeiirHtelliing. omdat mm gaame den bckendeu Hollandsdlien auteur een beto'e hulde had gebracht dan in den voonberel- dingstijd van stediifcs twee dagen (28 en 29 Juni) mogelijk was. Deze stoituuen zijn ufiigcgroeld tot een drang waarvoor Heyemtans 'tenslotto Is ge- zwtent De auteur heefiti zich door tal van voomanstaande vrioitwen en. mannen laten vinden het land in de gdegenhdd te stellen hem in het belang van hot gezdschap de hulde to brengen, die het hem: in Junil niet heeft kunnen brengen. In ovcreenstanlming daarmede is besloten in een huldigingstour- nee een zijner beste werken „Schakdsvroo- lljk spel van den huiselijken haard te dben opvoeren met den heer Louis de Vriea als gast in de rol van Pancras iDuif. Amsterdam zal op 6 October a.s. gelegen- heid hebben in den Stadsschouwburg van zijn sympatthie voor schrijver en cezelschap te doen blijken. De tweede avond zal gegeven worden 8 October te Rotterdam. Vervolgens zijn overige grootere plaatsen van Nederland aan de beurt. De auteur zal bijl deze vertooningen aantwe- zig zijn. VARKENSZIEKTE Te Bameveld is een geval van pestziekte onder de varkens geconstateerd. De vlekziekte heerscht er in erge mate. DE PENSIOENPREMIE VAN DE RIJKSAMBTENAREN. Het algemeen bestuur van de Centoale van vereenigingen van1 personeel in's rijks dienst, dat eergisteren in den Haag vergaderd heeft, heeft een motie aangenomeni, waarin het ken nis genomen hebbende van de toelichting op de staatsbegrooting waaruit blijkt, dat van het recht op verhaal van pensioen-premie op de ambtenaren zal worden gebruik gemaakt; vast stelt, dat de salariasen premievrij zijn verleend; en, overwegende, dat premie-beta- ling een verkapte salarisvennindering is, voorts van oordeel, dat de kosten van levens- behoeften nog van dien aard zijn, dat elke vermindering van het inkomen' der ambtena ren ten sterkste moet wordCn afgewezen, het dageiijksch bestuur opdraagt zoo mogelijk in samenwerking met andere organisaties, een krachtige actie tegen dezen aanslag op de bestaansvoorwaarden van het Rijkspersoneel in te zetten. DE BABY-SHOW. Op de Baby-Show te Amsterdam werden de door de Com Products Cy. uitgeloofde prijzen ten bedrage van 200,100 en 50 gewonnen door: Cornelia Geitenbeek, 7 maanden oud, Maria Christina Blom, 9X maand oud en Roulina Aleida Stuit, 9% maand oud. Bovendien werden nog een drie- tal zilveren bekers beschikbaar gesteld als troostprijs voor de hierop volgende baby's, welke bijna in aanmerking waren gekomen. Het totaal aantal beoordeelde baby's bedroeg 220. De beoordieeling van de baby's van tien maanden—2 jaar zal Donderdag den gehee- len dag geschieden, hiervoor zijn in totaal 390 kinderen ingeschreven. De Show werd hedenmdddag bezocht door de Eere-Presiden- te iHevr. De Vlugt Flentrop, die ook bij de dndkeuring tegenwoordig was. ERNSTIG ONGELUK. Aan boord van het stoomschip Besoeki van de Rotterdamsche Lloyd, op weg naar Nederlandsch Indie, is in de Roode Zee een ernstig ongeluk gebeurt. De heer C. Root, uit Haarlem, is daarbij om het leven1 geko men. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. EEN VERGISSING. Gisteroacht omstreeks 2 uur werd de orn- geving van de Gedcmpte Binnenrotte to Rot terdam opgeschrikt door een geweldig ru- moer in cen pand aldaar. Men hoorde het breken van een ruit en het gillen van een vrouwspcrsoon. De politie verschafte zichi on middellijk toegang tot het pand en op een kamer vond men' een man liggen met een hioofdwonde. Hiji Week met het hoofd door de ruit gevallen te zijn. De vrouw was deerlijk mishandeld, zulks omdat de man van mee- ning was, dat ze zijn portefeuille met 175 had gestolen. De twee werden naar het poli- tieburcau aan de Lange Torcnstraat ge bracht, waar een verpleger van den Genees- kundigen Dienst, die zich daar toevallig be- vond, hien verbonden heeft. De vrouw bepleitte bij het verhoor haar onschuld en toen de man zijn jas nog een3 nakeek, bleek zich daarin de portefeuille met het geld nog te bevindenl EEN DEMONSTRATE. Dinsdiagochtend heeft een troep werklioozen getracht, bij de onthulling van het monument aan den Scheveningschen weg in Den' Haag te demonstreeren. De politie had echter maat- regelen getroffen', om deze menschen op een' afstand te houden, zoodat geen incidenten zijn voorgevallen. Twee miannen, die toch hodden weten door te dringen en bij de ont hulling van het gedenkteeken de aandacht op zich trachtten te vestigen door het roepen van honger! werden aoor de politie aange- houden1. Zij werden naar het politiebureau aan de Duinstraat gebracht en na eenigen tijid weer op vrije voeten gesteld. VRACHTAUTO'S ZONDER LUCHT1 BANDEN. B. en W. van Haarlem hebben aan de re- geering gevraagd maatregelen te nemen te gen het vemielen van wegen door vrachtauto- mobielen zonder luchtbanden). Zij vragen cen algemeen verbod van, het verkeer met dcr- gelijke vrachtauto's of het recht voor ge- meentebesturen, cen geheele of bepaalde we-' gen voor dit verkeer te sluiten. BEZOEK VAN DE KONINGIN. Het jaarliiksche bezoek van de Koningin aan Amsterdam, dat in het voor jaar moest worden uitgesteld wegens het overlijden van de moeder van den Prins, is thans bepaald op Maandag 30 October en volgende dagen. DE E. V. IN GEVAAR. Tot lid van den gemeenteraad te Goes Is in de vacature dr. De Ruyter de Wildt, no. laatst van do vrijzinnige lijst, benoemd verklaard, de heer A. M. Paassen (S. D.) Deze benoeming is een gevolg van de aan- neming van een amendement Snoeck-Henke- mans, vastgesteld in de wet van 13 Januari 1922 waardoor de bepaling van de gemeen- tewetswijziging van 24 Dec. 1921 dat, wan neer een lijst geheel is uitgeput en niet met een andere lijst is vcrbonden. de vrijkomende zetel wordt toegekend aan de lijst met de Srootste rest (art. 38; 3e lid) terstond in wer- ng trad. Nu hebben indertijd verschillende candida- ten van de vrijz. lijst voor een benoeming tot lid van den raad bedankt. De bepaling dcr wet van 2 Dec 1921 dat een candidnat die voor zijn benoeming tot raadslid bedankt, op zijn vcrzoek kan gcacht worden, wederom op de lijst te komcn, treedt echter eerst na cte veridezing in 1923 in wer- king. Het beginsel van evenr. vert, loopt dus ge- vaar. DISTRIBUTIE OVERTOLLIGE LEVENS- MIDDELEN. Gisteravond 26 September is in Deil (Betu- we) besloten tot het houden van een inza- meling van aardappelen, appelen en peren ter verzending naar het Hulpwerk der Qua kers in Berlijn. Staande de vergadeiing werd reeds voor i/2 wagon toegezegd en werd tevens door ver schillende aanwezigen aangeboden de pro ducten kosteloos te rijden en te laden. A.s. Vrljdag zal in het station GdidtermaT- sen het laden plaats hebben in de met zwart roode Quaker-ster, gemerkta wagon of wa gons. De Centrale Groep Bilthoven, die voor de verzending naar Duitschiand zorgt, hoopt, dat het goede voorbeeld spoedig door vele an dere dorpen in ons land gevolgd zal worden. Aanbiedingen onmiddellijk te zenden aan het Secretariaat D. O. V., Beetslaan 7, Bilt hoven. SPOORWAGEN OMGEVALLEN. Dinsdagavond is door iets te vroeg over halen van den wissel Spuiweg, te Dordrecht een goederenwagen, die door een rangeerma- chine naar het spordok geduwd werd uit de rails geloopen, gekanteld en gevallen, tegen een rangeermachine die eveneens ontspoorde. Ook een tender raakte uit de rails. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor en het Verkeer ondjervond geen noemenswaardi- ge vertraging. OPLICHTER. Iemand die voorgaf spoorwegambtenaar te zijn en in nood te verkeeren heeft een geeste- lijke te Gouda weten te bewegen hem een be drag van 25 te geven. Later is gebleken dat hij een geraffineerd oplichter is die er ge- woonte van maakte door dergelijke valsche voorgevens geld machtig te worden. Intus- schen is vastgesteld dat hij dezelfde persoon is die te Zwolle is gearresteerd. Voor de op- lichting te Gouda is ook proces-verbaal te gen hem opgemaakt. DE LOONACTIE IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF TE IJMUIDEN. Naar aanleiding van het schrijven, door de Reedersvereeniging te IJmuiden gezonden aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Arbeid en aan het gemeentebestuur van Velsen verspreidt de Centrale Bond van Transportarbeiders een schrijven, waarin er op gewezen wordt, dat te IJmuiden' geen hooge loonen worden gemaakt. De matro- zen en stokers op de stomtreilers b v. ontvan- gen 18% cents per werkuur, terwijl een ha- venarbeidex, die iederen nacht aan de vis- schershaven werk vindt, zeker niet meer ver- dient dan 21 per week. Inzake het lossen van kolenbooten, waar- over het schrijven van de Reedersvereeniging ging, wordt gezegd dat aan de boot, waar- van per man 24,12 werd verdiend, 19 uur werd gewerkt, maar dat op deze boot 4 da gen was gewacht. Op de boot, waar naar de reeders schreven in lets meer dan een dag 20 per man werd gemaakt, werd 15 uur gewerkt, waarvan 3 Zondagsuren, waarvoor 100 pCt. extra betaald wordt. In het schrijven wordt nog gezegd dat de IJmuider arbeiders het record op nun naam hebben, wat betreft het vlugge lossen van kolenbooten en ten slotte dat, indien aan de arbeiders 5 dagen werk per week kon worden gogarandeerd, dezen gaarne voor eenzelfde loon als te Roterdam en Amsterdam zouden willen werken. WTJZIIGING VAN DEi ONGEVALLEN- WET 1921, Ingediend is eeni wetsontwerp tot wijziging van do Ongevallenwet 1921. Blijken® die memorie van toelichting bedoelt het ontwerp naast het aanbrenigen van enkele mindei- be- langrijke aauvullingeni van de Ongevallen- wet 1921, wij'ziging te brengen in de wette- lijke voorschriften nopens het onderzoek der ongevallen, ten einde de mogelijkheid te ope- nen om in bepaalde gevallen het ambtelijk ongevalsondexzoek achterwege te doen blij- ven. IVolgena de bestaande wettelijke regeling moet naar aanleiding van elke ingekomen ongevalsaangifte vanwege het bestuur der R'ij'ksverzekeringsbank: een onderzoek naar het ongeval worden ingesteld ter vaststelling van de eventueel ter zake van het ongeval ontstane aansprakera op de wiettelijke schade- loo'sst'elling. Aangezieni in een kalenlderjaar ongeveer l'OO.OOO ongevalsaangiften bij de Bank inkomen, worden derhalve per jaar evenveel ongevalsonderzoeken ingesteld, wel ke het grootste deel van de arbeidskracht van een 100-tal agenten en een 20-tal con- troleurs der Banki in besiag nemen. iHet belioeft igeen betoog dat met die on derzoeken aanzienlij'kie kosten aan bezoldi- Igingen en reis- en verblijfkosten zijn gemoeid. Deze kosten kunnen op een bedrag van if 500.00Q per jaar woraen geraamd. De minister is, na gepleegd overleg met het bestuur der Rijksveizekeringsbank, tot de 'Overtuiging gekomen, dat eeni aanzienlijike be- perking van het ongevalsonderzoek mogelijk is. V'erreweg het grootste aantal ongevallen betreft letsels, waarvan de gevolgen binnen een' termijn van 6 week verdwenen zijn. Voor deze ongevalleni zou, ook naar het oordeel van hot Bankbestuur, het ongevals onderzoek achterwege kunnen blijven, indien tegelijkertijd met de ongevalsaangifte door dew werkgever en deni werkman de gegevena werden verstre'kt, waarop de uitkeering zal wordenl gebaseerd. Bij een dergelijke actieve medewerking van werkgevier en workman zal het formul'ier van ongevalsaangifte oordeel- kundig en in bevattelijken vorm moeten wor den! aamiengesteld. De minister ontveinst zich niet, dat deze regeling meer dan de bestaande regeling hot (gcvaar van misbruikent eni foutcn oplevert. iMaar de aanziewlijke voordeclen, welke aan de hier voorgestelde wijziging zulleni zijn ver bo 11 den; wettigen tot het nemen van een proef. Die voordeeleni zijn niet slecht® eeat aaaizienlijke kostonbespiuing, maar ook in vele gevallen eeni spoediger uitkeering van gel del Ij'ke sell a dbl oosstel 11 ng. IHet ljgt in de bedoeling hot onderzoek tor pliaatso te doeni nalaten, wanneer het betreft ongevallen, die, blijkens de opgave in het aangiftenbiiljet door dew genecskundigc, die de eerste hulp verleewde, vennoedelijk een ongeschiktheid tot werken! van kortereni duur dan zes weken! ten! gevolge hebben, zoodat als regel ihet onderzoek alleen! zal worden in gesteld ten aanziem van ongevalleni met doo- delijkem afloop en van ongevallen, waaruit vermoedelijk een aanspraak op voorlbopige of def'intieve rente zal ontstaan. Voorts zal ook dan een onderzoek word em ingesteld, wanneer wel is waar, de gevolgenl van het ongeval veraoedelijik binneni 6' weken zullen zijn geweken, dock twijfel bestaat over de betrouwbaarheid, juistheid of volledigheid van de v'erstrekte gegevens. IDe spoedige toekemning van de tijdelijke uitkeering na het ongeval wordt dikwijls te- gengewerkt, doordat de bepaling van het dagloon, waamaar die uitkeering moet wor den berekend, in vele gevallen moeilljkheden biedt, welker oplossing tijd vordert. IHet komt denl minister daarom wenschelijk vo'or, de betreffende wettelijke voorsdirifteh, nopens de dagloonbepaling voor de tijdelij- ke uitkeering te vereenvouaigen. Wat de verdere wijzigingeni betreft wordt o.a. opgemerkt dat tern gevolge van de wij'zi ging, bij de wet van 2 Mei 1921 gebracht in artikel HI der Ongevallenwet 1901 de kust-

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2