DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 8 No. 236. Bonderd Tier en twintigste Jaargang 1922 VEIJD1G Dlt nununer bestaat alt 2 bladen tb»iiii«incnriiRprlji bij room! ibetali rig per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50, llewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p Itrievew franco N.V. Boek- en liandolsdr. v.h. iierms. Coster Zoon, Voordam Direcieur: O. II. Kit a EL. regel, grootore letters naar plaatsnsinite, CD, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. Qoofdr edaetourTJ. N. ADEMA. g OCTOBER Buitenland. DE KWESTIE VAN HET NABIJE OOSTEN. De officieele berichten over de conference in Moedania, die in bet ministerie van but t-en lan dsclie zaken te Londen zijn ontvangen, zijn in zooverre onbevredigend, omdat zdj toonen, dat de Kemalistische vertegenwoordi- ers trachten politieke kwesties op te werpen, ie buiten1 bet kader der bijeenkomst liggen, Met lag niet in de bedoeling andere dan mili- taire kwesties te bespreken. De gealiieerde generaals hebben Woens- dag in Moedania aan Ismed pasja een out werp-protocol overhandigd. Ismed opperde verschillende bezwaren; ten opzichte van versdheidene er van gaven de geallieerden toe. Toen de conferentie 'savonds werd ver- daagd, waren er nog slechts enkele punten waarop nog geen overeenstemming was be- reikt. De conferentie werd gisterochtend her- vat. De gealiieerde generaals confereerden Woensdagavond met de Grieksche gedele- Uit Athene wordt berieht, dart het beslutt der conferentie te Moedania ten gunste eener ontruiming van Thracie door de Grieken, Griekenland in rouw heeft gedompeld en gel voelens van bitterheld ten opzichte der geal lieerden heeft gewekt. De bladen beschuldi- gen de geallieerden van ondankbaarheid na Griekenland's diensten In den grooten oor- log. Gisteravond heeft de Britsche regeering het antwoord der regeering te Angora ont vangen op de uitnoodiging der gealllieerden Er wordt daarin verklaard, dat de regeering van Angora in alle opzichten de besluiten van de bijeenkomst te Moedania wat den mi- litairen toestand betreft zal uitvoeren en het stemt toe in het zenden van vertegenwoordi- gers om te onderhandelen en een vredesver- drag met Griekenland en de geallieerden1 te sluiten. Zij! stelt voor Rusland, de OCkrai- ne en Georgie, die belang hebben bij de vrij heid der zeeengten, uit te noodigen deell te nemen aan deze conferentie en die te doen houden te Smyrna. Na de geallieeitie® hebhen bedankt haar rechten in Thracaie te erkennen, verHaart de Kemalistische regeering dat er geen mee- ningsverschil bestaat ten opzichte van het be- ginsel in zake de vrijheid der zeeengten „om de veiligheid van Konstantinopel en de Zee van Marmora te verzekeren", en de minder- heden te beschermen „binnen de perkenl, weir kc vereenigbaar zijn hetzij met de onafhanke- lijkheid van Turkije of met de eischrn eener doeltreffende regeling in het Naburig Cos- ton". Na nota te hebben genomen van de verze- kering der geallieerden no-pens de ontruiming van Konstantinopel door de gealiieerde troe- pen na het sluiten van den vrede, 'besluit de nota met de verzekering van „onze loyale en oprechte medeweriring bij het herstel en het handhaven van den vrede". Reuter vemeemt, dat het antwoord heden zal worden besproken, doch dat Smyrna als pllaats van bijeenkomst niet aannemelijk wordt geacht, Volgens een draadloos V. D.-bericht heeft de minister van nationale verdediging in Am gora een nieuwe Turksche strijdmadit geor- gmiseerd, bestaande uit 80.000 man; die uitgemst zijn met wapenen, welke den Grie- ken ontnomen zijn. E>e strij'dmachit zal voor de bezetting van Thracie dienen. Blijkens een draadloos V. D.-bericht heeft de Pa us den nuntius te Boekarest, mgr. Mar- raggi, naar Konstantinopel gezonden om met Keinal pasja te onderhandelen:, alsmede om de bevolking te beschermen en een recht- vaardigen vrede mogelijk te maken. DE FASCISTEN IN TIROL. Te Bozen zijn weer talrijke troepen uit Triest en Noord-Italie aangekomen. De fascisten hebben een algemeene mobili- satie gelast in Trentino, het nieuwe gehied, dat sinds den wapcnstilstand bij Italie is ge- voegd. Ongeveer 7000 fascisten zijn gecon- centreerd in de stad 'Trente en nog eeni-ge duizcndcn in Bozen. De buitengewone concentratie der fascisti- sche strijdkrachten is het gevolg van een ge- schil over het plaatselijke bestuur iin deze steden en in de omliggende plaatsen, dat on- danks de Italiaansche bezetting voor het rootste gedeelte in handen is gebleven van ostenrijksche of Tyroolsche elementen. De fascisten zijn zeer gebelgd over het feit, dat de Duitsche taal nog het meest gebezigd wordt en dat nog enkele bladen in deze taal verschijnen. De fascisten eischen van de re geering, dat voor het einde van het jaar alge meene verkiezingen worden gehouden. De leider der partij, Mussolini, heeft te Mi- la an een redevoering gehouden:, waarin hij de onmiddellijke ontbinding van de Kamer verlangde. Indien dit niet zou gebeuren, zou- den, n aar hij te kennen gaf, de fascisten zelf wel daarvoor zorgen. Men beschouwt deze rede als de aankondiging er van, dat de fas cisten actief in de regeering willen deelne- men. In de pers circuleeren geruchten omtrent een aftrepen van het kabinet-Facta. In den Oostenrijkschen nationalen raad werd van: die zijde der Groot-Du i tsdhers de minister van buitenlandsebe zaken geinter- pelleerd in zake de bezetting van Bozen door Italiaansche fascisten. In zijn antwoord wees de minister op de groofe opwinding, welke door dleze bezetting in geheel Tirol is ver- oorzaakt. Als de landSTegeering van Tirol niet bij1 mach-te ist, de fasdsten terug te drij1- venj, bestaat er veel kans, dat de fascisten aan hun plan omi ook Innsbruck) te bezetten gevolg ziulien geven. Tot den1 minister werd vervolgens de vraag gericht, of niet door bemiddeling van den Volkenbondi, waarin toch zoowel O-ostenrijk als Italie zijn opgenomen, beschenning der Duitsche minderheden in Tirol was te ver- krijgen. De fascisten, die Bozen bezetten, zijn naar Trient teruggekeerd. De gouverneuf heeft met het oog op den kritieken toestand zijn be- voegdheden aan de militaire autoriteiten over- gedragen. DE IERSQIE KWESTIE. In het jongste gevecht in de street van Ma- crootm lhaddan de ongeregelde troepen: fa grooten getale krachtig versterkte stellingen in de bergen ingenomen. Drie colonnes van Vrijstaatsche troepen met artillerie hebben de ongeregelde troepen verslagen na een he- vig gevecht, dat eenlge uren duurde. De op- 'standelingen leden zware verliezen en moes- ten in de bergen vluchten. De natlonalisten hebben vele gevangenen gemaakt. Bij een gevecht tusschen Vrijstaattroepen en rebellen te Killorglin (graafschap Kerry) werden 23 rebellen gedood en 30 gevangen genomen. De commandant van de Vrijstaat troepen werd eveneens gedood. Bij Tralee werden 18 rebelen gevangen genomen. RUSSISCB-TURKSCHE ONDERHANDELINGEN TE BERLIJN. Naar de ,,Voss. Ztg." verneemt, hebben de Russische diplomaat Litwinof, die te Berlijn vertoeft, en de economische deskundigen, die hem zijn toegevoegd, te Berlijn onderhande- lingen gevoerd met vertegenwoordigera der regeering van Angora inzake een 6amengaan ten aanziec van de problfemen, die op de Turksch-Grieksche vredesconferentie zullen worden opgeworpen. EIE'N NIEOW HGNGERJAAR IN DE OEKIRAINIE. De Berliner BorsenMCourier geeft een overzicht van de graanproductie in Odcraine Aanvankeldjk meende men, dat de oogsit dit jaar zeer goed zou zijn en dat mail zelfs zoo wat 1.600.000 ton zou kunnai uitvoeren. Toen1 is ecbter weer een vernietigiende dlroog- te ingetreden. Thans heeft men vastgesteld, dat er voor het heele land meer dan 560 000 ton graan te weinig zal zijn, wanneer men ten rninste niet meerekent wat de boeren, wier coigst niet mislukt Is, aan belastingen in na- tura betalen. Deze bedraagt in 't geheel l.1150.000 ton; meer dan het tekort dus, maar daarbij: dient niet uit het oog verloren te worden', dat de opbrengst der graanibel as- tin g m de eerste plaats dienien moet voor de voedselvoorziening van de stedelijke bevol king. In ieder geval staat het nu reedis vast, dat de plattelandsbevolking ook dit jaar weer met honger bodreigd wordt. Het eenige ver- schil met verleden jaar is, dat er nu reeds een goede organisatie is tot bestrijding van dte ramp terwijl vorig jaar allies nog diende inge- richt te worden. IDE OVERSTROOMINO IN IBENOALEIN. Maandagavond is te Calcutta voor het eerst sedert acht dagen een; trein uit Dar- jeeling in Noord-Bengaleni aangekomen en naar de correspondent te Calcutta van de „Daily Telegraph" aan zijn blad stint, heb ben de overstroomingen in dat gebied, vol gens de mededeelinigen der aangekomen rtizi- gers, ontzettende verwoestingen aangerioht. Het is thans nog niet mogelijk ook aledhts bij benadiering het aantal slachtoffers te schatten, doch uit het feit, dat eenl belangrijk spoorwegkruispunt dagenllang vijf k tien voet onder water stond, en dat zich daar dui- zendeni vluehtelingeni bevonden uit de dorpen in den omtrek, die geheel werden wegge- vaagd, valt af te leiden, dat het aantal om- gekomenen zeer groot rnoet zijn. Duizenrien verdronken runderen en paarden spoelden aan tegen den spoordijk. De oogst is gelheel vernietigd. Eenl ontzaglijfc aantal person'en is dakloos en van alles beroofd Er zijn reeds maatregeleni tot steunverlee1- ning getroffen, doch duizenlden hongeriende vluchtalingeni bevindeni zich nog in de hut- •:en, die inderhaast op elk hcoggelegen plek- je grond zijn opgericM. Eenige dagen gele- deni stond de geheele spoorlijn nog drie voet onder water, eni nog steeds maabt het land- schap den indruk van een' groote binnenzee, waarin alleen enkele hiooggelegeni dorpen als tilandjes zichtbaar zijn Het is zonder eenigen twijfel de ergste overstroom-ing, die sinds heugelijke tijden in Bengalen is voorgefcomen, en de catastro phe is volgens de laatsite berichten nog verer- gerd door het uitbreken van de cholera. OE ROSSKSGHE INTELLECTUEELIEN. 'De bewering van de Sovjet-regeering, dat er geen sprake meer zou zijn van het diepor- teeren1 van intellectueelen in Rusland wordt gelogenstraft door een bericht uit Riga, dat daar de eerste groep uitgewezen Russische intellectueelen met hun gezinnen is aangeko men uit Moskou. Het zijn 25 perstonen: en een' tweede groep van 84 personenl is van Moskou, via Petrograd naar Stettin onder- weg. Onder dte uitgewezemenl zijn verscheide- ne vroegere hoogleerarteni die wel ten! behoe- Ve van de Bolsjewiki hebben1 gewerkt, miaar dezoil toch niet steunen. Tot de eerste groep behoort ook de vroegere minister van landr bouw onder Kerenscki. Ze hadden alien een verMaring moeten teekenen, dat ze niet zon- der goedkeuring van' de 'Sovi ets zouden trach- teni naar Rusland terug te keerem Een; van de uitgewekenen, een gewezen socialistische hoogleeraar, zei in eeni inter view, dat deze uitwijzing een gevolg is van de hopelooze pogingen der Bolsjewiki om deni onvennijdelijken groei van een nieuwe en krachtige bourgeoisie tegen te houden, die, wanneer ze tot ontwikkeling kwam1, binnen twee of drie jaar den1 val van de tegenWoor- dige bewindhebbers in Rusland zou veroor- zaken. iDe groote massia begint te begrijpen dat d-e verbtiering die er het laaiste faar in den toestand is ontstaan, te danken is aan een laten varen van de communisitische be- ginselen:. Terwijl die leiders der intellectuee len uit het land worden gezet, wordleni de mindere goden onder hen1 verbannen naar af- gelegen streken in het groote Rusland. WAT DUITSCHLAND BETAALDE. In de gisteren aangekondigde brochure van de Commissie van Herstel worden de volgen- de tijfers van de Duitsche betalingen van af 11 November 1918 tot 30 April 1922 opge- somd. De betalingen zijn over twee peiiodea verdeeld. De eerste perlode loopt van 11 November 1918 tot 1 Mei 1921. In deze periode zijn ontvangen: In goud 112 millioen goudmark, in leveringen In natura voor 1.251 millioen goudmark; aan leveringen krachtena-den wn- penstliil&tandt 1.183 imiilioen goudtaiark, 'aan onderzeesche kabels voor 49 millioen goud- markt; aan onroerende goederen voor 2.50^ millioen goudmark. In totaal 5.099 millioen goudmark. Van 1 Mei 1921 tot 30 April 1922 werden geleverd: In baar 1.314 millioen goudmark; aan leveringen in natura 560 millioen goud mark; aan leveringen krachtens den wapcn stilstand 4 millioen goudmark; te zamen 1.878 millioen goudmark. Beide perioden tezamen genomen dus 6.977 millioen goudmark. AANRANDINO VAN' EEN ONDERSTAATSSECRETARIS. Uit Rome wordt gemeld: De Italiaansche onderstaatssecretaris van buitenlandsche za ken, Tosti di Valminuta, is op de terugreis van Genteve naar Rome aangerand. Belangrij> ke geheime stukken, Engelsch-Italiaansche overeenkomsten behelzende, zijn den daders in handen gevallten. Men vemioedt, zegt het Hbld., dat de aanslag d'oor een groote mo- gendhtid op touw is gezet, die groot belang heeft bij den inhoud der documented ALCOHOLISCHE DRANKENl, Honduras heeft den invoer van alcohol sche dranken verboden. In Mexico heeft de regeering aan alle alcor holfabrikanten bericht, dat hun concessiea met korten termijn van opzegging kunnen worden ingetrokkeni, daar de regeering van plan is, staatsverbod in te voeren. KORTE BERICHTER Te Berlijn verluidt, dat de regeering®- van justitie. Uit Calcutta wordt aan de „Times" ge meld, dat het Kalifaat-Comite aldaar heeft besloten een vliegtuig aan Moestafa Kemal pasja aan te bieden, en reeds een insdirij- ving voor dat d'oel heeft geopend. Kolonel Plastiras, een der leiders van de revolutie in Griekenland, is benoemd tot hoofd van de Grieksche delegatie op da con ferentie te Moedania. Naar wordt geloofd zal de Sultan- van Turkije, ondanks den emst van zijn toestand, den troon niet verlaten tot het teekenen van den vrede. De Grieksche staatsman Venizelos is gister van Londen naar Parijs vertrokken waar hij een onderhoud met Poincar6 z; hebben. Gemengd Nieuws. partijen haar instemming hebben betuigd met het voorstel der regeering om de verkiezing voor het rijkspresidentschap op 3 December te doen houden. Het congres der Italiaansche maximalis- ten heeft besloten tot de onvoorwaardelijke aansluiting bij de Derde Internationale van Moskou, en het onderdrukken van alle par tij bladen, behalve de „Avanti'\ In de staking der Fransche zeelieden Is een ontspanning gekomen. Verschillende Fransche schepen zijn uit Duinkerfcen ver trokken. Volgens een mededeeling in het „Ber- liner Tageblatt" wordt door de uitgeversfir- ma E. J. Mittler und Sohn te Berlijn een nieuw werk van den ex-kroonprins aangekon- digd onder den titel „Meine Erinnerungen aus Deutschlands HeldenkampP'. Bij een brand in een rijtuigfabriek te Marseille is voor 600.000 francs schade aan- gericht. De „Tribuna" verneemt uit Fossobro- no, dat twee fascisten gedood zijn, waaravoor hun kameraden vijf communisten hebben ge dood. Uit Tunis wordt aan de ,Matin" bericht, d'at de geneesheeren Nicolle en Connor van het Pasteur-instituut een nieuw serum heb ben ontdekt tegen de cholera, waarmede zij met volledig succes proeven op zich zelf heb ben genomen. De Russische handells-delegatie te Lon den heeft uit Moskou bericht ontvangen, dat de volks-rechtbank te Sebastopol, die een on- derzoek heeft ingesteld naar het geval van het stoomschip „ResjE', varende raider Brit sche vlag, dat te Theodosda in de Zwarte Zee door de Sovjet-autorittiten fa beslag geno men was, besloten heeft het schip toe te ken nen aan de Russische regeering. De 40.000 vluchtelingen, die, uit Anato- lie afkomstig, een wijkplaats hebben gezocht op het eiland Samos, loopen ge/aar door hongersnood te worden bezocht De meel- voorraden zijn reeds zoo goed alb uitgepui en er staat den vluchtelingen groot gebrek te wachten. De huiseigenaren te Salzburg hebben besloten een solidariteitestalking af te kondl- iren met de Weensche huistigenaars. Barthou is benoemd tot president van de Commissie van Herstel. Onderstaatssecre taris Colrat is hem opgevolgd als minister DE ENDUSTRTEELE IMDEIjLIJlKHEDEN Zooals men weet heeft de minister van Ar- beid het initiatief genomen voor conferentiea, waarop werkgevers en werknemera van ver schillende industriegn en> bedrijven den toe stand van hun Industrie en bedrijf rnogen uit- eenzetten en voorstellen tot verbetering doen. Z. E. hoopt, dat deze conferentiea wapenen tegen de malaise en middelen voor opleving zullen Yoortbrengen. Woensdag heeft de eerste op het Departe- ment van Landbouw plaats gehad. Zij betrof de leder- en schoenindustrie. Fa-brikant, ko'optnan en arbdder waren vertegeawoor- Naiar het „Vad." vernteemt mag deze confe rentie goed geslaagd heetea. Het bieek, dat de industrie in motilijkheden verkeert, natuur- lijk, maar ook, dat de fabrikant de zaken ver- moedelijk te pessimistisch1, de arbdder nog altijd te optimistisch de dingen btidjkt. Van weerszijden werd met groote vrijmoe- digheid de toestand besproken. Verder verneemt het blad, dat die minister, als vervolg op de conferentie, thans aan de belanghebbenden zal verzoeken, zoo spoedlg mogelijik concrete voorstellen ter verbetering in te dienen. Deze voorstellen gaan dan naar KACHELS. HAARDEN. dc commissie voor economische politiek, die met bekwamen spoed haar oordoel over de voorstellen zal zeggen. OP HET HUIS DOORN. Om het Huis Doom gaat een andere wind waaien. Tot dusver leefde keizer Wilhelm daar zeer op zich zelf. Slechts enkele uitver- korenen uit de omgeving werden af en' toe op „Het Huis te Doom" ontvangen, en aan en- kelen werd af en toe een tegenvisite gebracht Gister was nagenoeg de gansche tiite uit Doom en omgeving tot een thea genoodigd. Ruim een 40-tal, uit verschillende kringen, had deze uitnoodiging aangenomen. De keizer was zeer ingenomen, dat zoo ve- len zijn uitnoodiging hadden aanvaard, m.a.w, hem als Doomsch burger erkenden. Hij1 hoopte, dat wanneer hij binnenkort trouwd zou zijni, men,hem dikwijls zou men bezoeken. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de heeren graaf Van Lijnden van Sandenburg, baron Schimmelpenninck van der Oye, prof, jhr. Van der Wijck, baron Van Tuijl van Se- rooskerken, F. Labouchere, jhr. de Pesters, jhr. Van Riemsdijk, enz. enz., die meesten met dames. Den beer Labouchere, oud bewoner van Het Huis Doom, werden de voomaamste ver- anderingen in het Huis getoond. De keizer onderhitid zich druk met al zijn gasten, OER. VAN HOVER f iBlji een automobielwedstrijd in Duitseh- land, de z.ig. A. Di A. C. Rtichsfahrt, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, dat her laas aan- <fai eenigen Nederlander die den rit mieemaakte het leven kostte. De in sportkrin- gen welbekende heer Gerard van Hoven, commies bijl het departement van kolonitii, en medewerker aan. tal van sportbladen nam als verslaggever van De Auto met den im porteur van de Durkopp-autoniobielen, in Nederland, den heer Stuhr, aan den wed- strijd deel. Volgens berichten niit Duiisch- land schijnt de stunrinrichting van de auto onklaar te zijn geraakt met het noodlottige gevolg, dat de heer van Hoven uit den wa- gen werd geslingerd en zoo ernstig verwond, dat hij spoedig overfeed. Met van Hoven gaat een ijyerig journalist been, die voor alien, met wie zoowel1 op zijn departement als in de sportwereld in aanra- king kwam, een uitstekend collega en ware vriend was. Fffiji was sedert de opridhting van het blad medewerker aan De Sportkroniek, en werkte verdler mede aan De Auto,Het Vaderlland, De Nieuwe 'Rotterdamsche Oou- rant en eenige Indische bladen. IHij bertikte den leeftijd van 44 jaar. HET FEEST VAN HIRSCH CIE. ZateTdag a.s wordt in den huize Hirsdi feestelijk herdacht, dat 30 September 1822 de zaak op het Leidscheplein geopend is. 's Middags is er receptie van 3 tot 5 uur, 's avonds, van half negen af, zal het gebouw geillumineerd zijn ONSCHULDIG IN DE GEVANGENIS, Destijds is, zegt de Teljg. melding gemaakt van een vergiftigingszaak fe Hoogeveen. De dames W.. die ten onrechte werden verdacht, waren gearresteerd en zijn later overgebracht naar Assen. Dit transport geschiedde op claarlichten dag over de straat, ofschoon ver- zocht was dit te doen plaats hebben1 in ear rijtuig of auto. Na eenigen tijd onschuldig in hechtenis ge- zeten te hebben, zijn de dames in vrijheid ge- steid, terwijl- thans bericht is ingekmien, oat ze van alle rechtsvervolging zijn ontslagen. Eten der dames is door bet geval zoodanig geestelijk geschokt, dat ze opgenomen moest worden in een zenuw-inrichting, terwijl ook de anderen steeds de nadeelige gevolgea- blij- ven ondervindea. DE VIER'DE INTERNATIONALE ARBEipiSOONFEIREINTIE Biji Kon. besluit van 30 'September is be- paaldi, dat eeni afvaardiging van Nederland zal worden uitgezonden, ten einde deel te ne men aan de vierde zitting der Internationale Arbeidsconferentie, welke op 18 dezer te Ge neve is bijeengeroepen. In die afvaardiging zijn benoemd;, tot afgevaardigde der Nederlandsiche re geering tevens voorzitter der afvaardiging, dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, hoogleeraar in de ar- beidsiwetgeving aan de Gemeentelijke Uni- rersd-teit te Amsterdairu; tot afgevaardigde der Nederlandscbe re geering jhr. J. C. C. Sandberg, directeur van de Nederlandscbe Vereeniging L andverhui- zing; tot afgevaardigde, vertegenwoo-rdigende de Niederrandsche werkgevers, J. A. E. Ver- kade, industrieel te Zaandam, voorzitter van de Afdeeling Nederland der Internationale Organisatie van Industrieele Werkgevers; tot a'gevaardigde, vertegenwoordigtnde de Nederlandsohe arbeiders, E. Kupersi secre- taris van het bestuur van het Nederland&ch Verbond van Vakvereenigingen tot secretaris der delegatie dr. A. M. Joe- kes, referemdaris aan het Departement van Arbtid. TEKORT. Het tekort van de N.V. Tijmsltra's Oliefa- brieken te Ko-llum wordt geschat op rutin 200.000. De directeur moet ontslagen zijn. ElEN V-ISCH VAIN1 36000 MARK. Eenigen tijd geleden lukte het een Elbe- visscher een grooten stem* van 1H centenaar levend te vangen. Deze zeldzame buit lever- de een moot winstje op. De tot kaviaar ver- werkte knit bracht meer dan lO'OO mark op, voor bet vleesch kreeg hij 48 mark per pond, ten gevolge waarvan de to-taalophrengst 36000 mark bedroeg. M-UUR-SCHILDERTNG BLOOTGELEGD. Bij1 het verwijderen van de kalkliaag zijn op een muur in de Ned. Herv. Kerk te Op- heusden, gedeelten van een muurschildering blootgelegd, waarschijn-lijk fragment-cn van een allegorische voorstelling. De Rijkscon>- missie is van de vondst in kennis gesteld. DE' BIRUTALE AJUTO-ROOF TE B'ENNE- ;KOIMI. Het „Utrechtsch Dagjblad" vernanx de wa re toedrachlt der brutale auto-root vc te, die op deze wujze weer bezit hebben"geno- men van hum redhtmatig eigenMom, de auto- mobiel, Onze stadgenoot, aldus het „U. D." had nantelijk eenigen tijd geleden het vdertulg door m^ddel van een familielid veikocht aan den hotelier te Bennefcomi, die Mj1 de afleve- ring een bepaalde som betaalde, en ovaeen- 'kwam- de rest Ibdjl tenmlijnen aan te zuiveren. Dat is nu ongeveer anderhalf jaar geleden, maar die aanzuiverfng! had tot; nog toe niet plaats gevondien; de kooper liet niets van zich nooren. Onze stadgenoot nam toen een advo- caat in den arm, die hern adviseerde den auto op een of andere manier te „schaken". Gewapend met dit adlvies togen onze stad genoot en zijn edbtgenoote Zondag j.l, naar Bennekom, en sloegen- hiun teuton op in het hotel, als menschen, die een heel fortuin te verteren hadden. Er werd gegeten en ge- luncht en voorzichtigjes weid toen eena ge- polst, of de kans ook bestond een autotochtje te maken. Aanstonds bood de hotelier zijn wa-gen aan en binnen vijf minuten zat onze stadgenoot weer in zijn eigen auto. Nu moest er een list worden gebruikt en de chauffeur werd gevraagd, of hij, zoo goed' zou wil len zijn, nog even een taschje te gaan halen, dat mevrouiw binnen had laten Tiggen. pe diaufteur was de gedienstigheid zelf, maar juist toen- hij naar binnen wilde gaan; zag hij plots zijn reiziger zich achter het stuur plaat sen. :De man dacht er het zijne van, keerde op zijn schreden terug en nam een onderdeel van den motor weg. Nu moest er vlug gdhandeldl worden. Fluks schoot het familielid van onzen stadgenoot, die den wa-gen aan den hotelier verkocht had, te voorschijn (hijt had zidhl in den omtrek ver- defct opgesteld) met een gereeischapstasch, in een minimum van tijd werd de motor gerepa- reerd, en juist, toen de chauffeur terug kwam om te zeggen, dat Mj het taschje hergens viri- den kon, stoof de auto in voile vaart voor zijn veihlufte oogen weg. Een- vervolgieg werd ingesteld, maar de auto werd met meer teruggezien. Onderweg heeft de autemobilist nog het nummer ver- anderd, wat echter werd gezien doqr een voorhijganger, die, daar zulks hern verdacht bbuhmihmi

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1