Alkmaarsche Courant Hondsrd Yler en Twlntlgste Jaargang. Vrjjdag 0 October. Het lnflatle-gevaar. ProTineiaal Nieuws Btoieakail. (Stemraaga SSeiCws No. 236. 1922. Mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, wenpt to 3iet „Hbld." sen vraag op in verband niet bet :-gevaar, welke met het antwoord daarop van inr. G. Visse ring van algetoeen belang is. Hlet zaJi zegt irnr. Wendelaar voor de gemeentobesturen een groote voldoening ge- weest zijn te vernemen, dlat mr. Vissering van meening is dat inflatie niet te duchten is ten- gevolge van te groote royal iteit bi] de gemeen- ten. Wei is waar was het ingewijden wel be kend, dat zoo niet biijl alle, dan toch bdj1 verre- weg de meeste gemeenten de politiek van slui- tende begrootingen nilisschien nimmer verla- ten, maar zoo wil-, dan todh reeds weer terug- gevonde® was, miaar het doet goed, dat een man van rar. Visserings gezag zulks ihans openlijk erkent. Te dezeni aanzien zou tor slechts de vraag willen veroorlooven of deze heugtetijfce temigkeer tot de eenig juiste poli tiek aan het streven der Nederhm'scho Bank zulks in de hand' gewetkt heeft, is ongetwiji- feld juist, maar is het wel billijk tegenover ae vele gemeenten, welfce tot zicteelf het pac der deugd niet veriieten of hervonden, den indiruk te wekkien of het overal mis zou zijn geloopen zonder de Bank? Laat ik intusschen aannemen. dat mr. Vissering dat ook niet be- doeld heeft, maar dat slechts de verkorting van zijn artikel tot dezen indruik aanleiding heeft gegeven. Ik zou overigens gaame een ander vraag- punt naar voren brengen. Notaris. Engelberts heeft in het Handelsblad den stnijtd met nrr. Vissering aangebonden over de juridische houdbaarheid van een goude1 ausule. Deze vraag is natuiurlijkl van groot belang, in het bijzonder voor de heeren notarissem, te wier btehoeve tor. Misstertog Zifn arttikcl 6dbreef Maar er zullen er vennoedeldjk veilen zdjn, wien een andere vraag nog meer belang in- bcezemt en dat lis deze. IMoet men' Werkzaam z3jn In een richting, alls de voorstanders van een goudclausule beoogen of moet men zich; te dien aanzien onthouaen, waartoe mr. Vis sering, die zich overigens zeer te prij'zen toid- delen tot bestrijditog der inflatie schijnt te willen beperken, adviseert. Mi zou het mij aamvankelijk willen vooxtko- men men verootiloove rnlij als niet-econoom bescheidenlijk deze opmerMng dat men, begrijtoend hetgeen de voorstanders van een goudslausule beoogen, allies befaoort te bevor- aeren desnoods door wetswnziging) wat ons nader bi| bun doel farengt. rnrmers dk eerlijk rnensch kan m.i. niet anders dan er voorstan- der van zijn, dat hijl die iets leent, dat ook te- ruggeeft of allthans iets gelijkwaardigs. En dat doet men niet wanneer men zijn geldr schieter in tamiddelsi gedepredeexde rnunt te- rugbetaalt. iDat niet iedter het met mij eens eal zijn, mag ik verwachten; maar dat ook mr. Visse ring van andere gevoelen schijtat, verwondert miij in hooge mate, al was het alleen reeds faierom, omdat hlij destijds een warm aanbe- velend voorwoord schreef voor het uit Atoeri- kaansch vertaalde boekije van David A. Wells, Het Odd van IRobinsoen Crusoe, van welk boekje juist een dier grondstellingen is: betaal de gelijlke waarde terug van wat gijl geleend hebt. Men leze het hioofdlstuk daarin „De ont- nuchtering" maar eens over en herinnere zich den bijnaam van Rogue's Island voor Rhode Island, gegeven omdat zijjn bewoners met ge» deperaeeme muet bun leeningen wilden af- lossen. Ik hoop dat mr. Vissering zich de modte zal willen getroosten om nader uit te leggen of en, zoo a, in welk opzidht ik de zaak vei> keerd bezie. De President van de Nederlandsdie Bank, mr. Vissering, antwoordt hierop het volgen- de: Gaarne erken ik de zeer te waardeeren po gingen van vele gemeenten om haan begroo tingen slnitend te maken. Indien burgemees- ter Wendelaar zoo emstig daaraan wil mede- werken zal! hijl niet alleen verdienstelijk werk leveren iegenover de gemeente, waarvan hiji het adhtnisiratief hooifd is, maar op zijn ge- bied ook tegenover ons geheele land. Slechts door samenwerking van alien in deze rich- ting is een resultaat van vennijding van in flatie te bereileen. Oaarom moet ik, met voor- opstelling dezer waardeering, toch> er op wi|- zen, dat: eerstens een sluitend maken van de begroo- ting nog niet altijd voldbende is dit sluitend! maken kan verkilegen worden bdjv. ten koste van een opdrijving van bel'astingen, weilke niet aPoen nieuwe kapitaal- vortoing belet, maar zelfs de draagkiracht der lngezetenen zonder die nieuWe fcapdtaalvor- mdng zou te boven gaan; ook in dien mis- stand ligt een grand voor inflatie- en tweedens heeft de 'Nederlandsdhe Bank inderdaad redht om te beweren, dat haar op- treden tegenover de Gemeenten in het alge- meen uitbreiding van inflatie op krachtige wdjize heeft kunnen bestrijjden; iederen dag werden fhierover te haren kantore besprekin- gen' en ondterhandelingen gevoerd ten opzich- te van een kleiner of grooter aanlal gemeen ten individueel. IDaardoor is in het algemeen een richting aangegeven1 voor de bankiers en de verdere elementen van de geldmarkt, zoo- dat tegenover alle gemeenten gezamenlijk een vrijWel vaste lijlni Icon gevolgd worden, zoowel ten opzichte van gemeenten, die door een meer sobere huishouding zich gfunstig onderschei- den, als tegenover degenen, die inderdaad de perfcen van voorzidhltig beheer te buiten wil- aten gaan. Ik vraag geen bepaalde waandiee- ring voor de Bank voor dit optreden, doch ik wil het feit Slechts constateeren als edn der werkzame middelen tot bestrijding van infla tie. Wat het tweede punt betreft de bepaal de vraag van den hear Wendelaar meen ik, dat de pogingen van voorstanders van een goudlclausule het groote nad-eel hebben, dat gebruik van kunsttoiddelen worden aangepre- zen juist voor het geval, dat het euvel zelf blij'ft bestaan, zoodat dit euvel blijft voort- werken in vernielende richting. Niaar mijn verwachting zullen die kunstmiiddelen op den duur in zich zelven ondeugdelijk blijken. De dating der p. st. valuta in de laatste weken bijv., toont dit weder aan. Mocht een kunst- middel voor den crediteur op een gegeven oogenbliki werkelijk afdoende beschermenc werken, dan is er zeer groote waarscbijnlijk- heid, dat de andere partii, de debiteur, even- zeer onverdiend, benadeela, ntisschien fin an- cieel vernietigd, wordt. Neem bijv. net geval van hu's eigenaren in Dili tschl and en Oostenrijk, die een hypo- theefc met goudl cl ausule zouden hdiben aan- gegaan en aangenomen, dat dte goudclausule niet wettelijk ongeldig zou zijn verklaard. De Mark is tot meer dan een driehonderdste, de Kroon tot meer dan een drieduizendste van haar oude waarde teruggegaan; de verkoop- waarde van hhizen is in Duitschland m;s- schien tot het tvvinti!gvoud, in Oostenrijk tot het vijftigvoud gestegen, d.w.z. in beide lam den is de waarde der huizen op de meest on- rustbarende wijze gedlaald. Een hypothecair debiteur, huiseigenaar zou dus door een eventueele goudclausule vernietigd zijn. De onbillijkheid zou dus naar zijne zijde ge- plaaist zijn. Maar de crediteur? Met zijn goud-dausulcin de hand zou bit todh! komen te staan tegenover een- debiteur, financieel on- machtig geworden om de gouddausulie na te komen. Daarami waarsdhuwde ik met alien emst tegen het gebruik van kunstmiddelen, zooals een goud-clausule. (Aangenomen, dat deze wettdijfc in toepassing kan worden gebracht, dat de iStaat cloor wetswijziging niet zal in- grijpen om achterna de dausule waardeloos te maken, dan kan de reeds in andtere lam den overal waargenomen - verarmiing van de- biteuren ondanks die goudclausule de vonde- xing oniinbaar maken. Een wets-wijziging zou in- deze niets helpendaarmede kan men een verarming van personen, een achteruitgang van waarde van goedieren niet voorkomeni. Dus de eenige uitweg is en blijft algemeene samenweridng om voortiwoekeling van het ziekte-proces van inflatie tegen te gaan. UIT SCHERMERHORN. De aideeling Sch'ermerhorn van de Noord- iiollandsdie Vereeniging „Ilei Wltte Kruis" hield Woensdagavond met de „Wijikverple- ging de Rijp en omgeving" een gecombineer- de vergadering, waartoe ook het Dagelijksch Eestuur dor gemeente Scheimerhom, hier vertegenwoordigd door Wethouder de Groot, was uitgenoodigd. De heer Westerhof, voorzitter, achtte na- dere toelichting omtrent het doell dlezer verga dering overbodlg. Het voorstel tot aanstelling van een wijkvapleegster was z. i. reeds ge- noegzaam bekend. Het bctrqffende voorstel van de „Wijkverpleging „De Rijp en omge ving" heeft bijj het Bestuur van I lot Witte Kruis" te Schermerhom veel bijval gevon- den, ging spreker voort. De voorzitter deed die toezegging, dlat het „Witte Kruis" voor4oopi| gaarne toit de Wjikvcrpjeging „De Rijp" wil toetreden. J Dr. van Leeuwen, arts te (De Rijp zette een toleine onjuistheid recht in het verslag van de vergadering „Het Witte .Kruis'", op Vrijdag j.h Daarin werd gesproken over een gecombi- neerde vergadering met „Het Witte Kruis" to De Rijp. Dit had1 editor moeten vermelc staan als „Wijkverpleging de Rijp en omge ving." De Wijkverpleging staai gehoel af- zonderlijk van het „Witte Krui^..en is een vereeniging op zich zelf. Hierna gaf spreker een overzicht van die :nkomsten der vereeniging. De vereeniging te Scherttnerhorn verschilt ten opzicht daarvan met de vereeniging te de Rijp. Te de Rijp draagt de gemeente.bij, benevens versdnl- iende z^delijke lichamm en pairiticulieren. Dit is te Schennerhorn niet het geval. In het be- iiang van de Wijkverpleging is1 het, dat ook -)ij eventueele samenwerMng die inwoners van Sdiermeitiorn betalen. De gemeente Scher- meriiorn heeft 350 op de begrooting staan, terwijH de Rijp, indlien de gemeente Schermer hom hiertoe ook overgaat, 500 zal bijdra- gen, verder dragen nog verschillende zedetijke lichamen bij, hetgeen tezamen, met de subsir die van de gemeente de Rijp, geschat kan worden op 800. iDe heer Westerhof zeide, dat Schermerhom 300 op de begrooting beeft staan, doch deze moet nog in behandeling gen omen worden, zoodat het bedrag ook wel verhoogd kan wor den. De heer Klippel deed de vraag of heit noodzakelijk is dat de eventued te benoemen wijkverpleegster te de Rijp zou wonen. 1 De beer van Leeuwen zeiidle, dat er veel te gen 'is haar op Schermerhom te laten wonen. Alleen door het feit, dat te Schermerhom geen dfofcter of andere geneeskundige hulp is, is hier wel niets voor te zeggen. met groote nadeel is, dat aangezien er geen hulp van een dokter is, de verp'.eegster geneigd zou zijn op eigen houtje te dbkteran. De verpleeg- ster zou alleen als het noodig was een eerste verband kunnen leggen bij een ongetuk. Zelfs kan de verpl. de vroedvrauw niet vervangen, aangezien zij niet in bet bezit van een diplo ma van fcraamverpleegster is. De heer Scberpenhuizen, penningmeester der vereeniging Wijkverpleging de Rijp en omgeving" las hierop eenige cijfers voor be- treffende de ontvangsten der vereeniging. De Rijp komt, tezamen met de bijdragen van Graft tot een totaal bedrag van 1332.25. De heer de Groot, wethouder der gemeente Schermerhorn zeide, dat ook vxoeger te Scher merhom zedelliike lichamen bijdroegen in dte kosten. De bijdragen zijn ingetrokken omdat er nooit een verpleegster kwam. Pogingen om samen te werken met de gem. Oterleek zijn gefaald. Spreker vindt het belang van een verpleeg ster te hebben, grooter voor dte Rijp dan voor Schermerhom, omdat Schermerhom geen arts heeft en zich bovendien niet veel1 ziekte- gevallen voordoen. De heer dte Groot vond, dat die keeren, welke de zuster dan kwam, te duur betaald moesten worden door Schermer hom. De beltisting is verbazend hoog en dte centen koxnen heel slecht binnen, zoodat be- zuinigen noodzakelijk is. Spreker is er dan ook niet voor een hoog bedrag op de begroo ting uit te trekfcen. De heer Setten van der Meer was het met met het betoog van den heer de Groot nitet eens. Volgens zijn meening had1 een verpleeg ster hier dagelijksch werk. In de gemeente valt op het gebied van gezondheidstoestanden nog zeer veel te verbetcren en de zuster zou z. i, een- zeer breed arbeidsveld hebben'. Dat dte Rijp een grooter voordeet had dan Scher merhom betwijftelde spreker. Dat de belasting hoog is, zeide spreker, is niet te ontkennen, ste plaats gezorgd wordten en tot nu toe is door de gemeente daar nigt veel aan gedaan. De heer Westerhof is het met den vorigen spreker eens en vond, dat in het belang van maar voor de gezondheid moet in de allereer- de gezondheid de gemeente niet op een paar centen mag kijken. De heer Romijn, burgemeester der gemeen te de Rijp kon zich best voorsteilen, dat Schermerhom graag de verpleegster daar gevestigd wilde hebben. Todh, wanneer de combinatie van Schermerhom met de Rijp, waartoe ook Graft behoort, tot stand komt, is het beter de woonplaats van de verpleeg ster in het middelpunt te hebben1. Spreker was het met dien heer dte Groot eens, dat de be- lastingen hoog waren, maar de de Rijp doet daarvoor niet onder. En toch is de gemeente de Rjp bereid 500 subsidie te geven, tor dien Schermerhorn dit voorbeeld volgt. Door die subsidie worden vrij in staat gesteld een verpleegster aan te stellar en haar een menschwaardig bestaan te verzekeren, alldus spreker. De heer "van Leeuwen wilde nog even te rug komen op het gezegde van dm heer de Groot, n.l. dat de verpleegster in Schtenner- horn niet zoo noodig was. Spreker kon een 4-ital gevallen opnoemea. waar de hulp van haar zelfs zeer noodzakeiijk was. De heer Westerhof vroeg welke wij|k de ver pleegster zou moeten bedienien. De heer van Leeuwen antwoordlde hierop: De Rjp, Graft, Noordeinde en de gem. Schermerhom tot Stompetoren en een ge- deelite van den .polder Mijizen. De heer Westerhof vroeg of deze wijsk niet te groot was. De heer van Leeuwen In gewone omstan- digheden niet. Bij een epidemic natuurtijk wel. Ook kan de zuster van die tram gebruik maken. De heer van Leeuwen xneendte, dat wanneer de gemeente Schermerhorn 500 subsidie gaf, zij zich ook nog wel 500 zou besparen. Als een minvermogende naar een Zietoenhuis gebracht moet worden zou de gemeente het toch moeten betalen, tcrwijil, wanneer er een verpleegster is, de ziteke ithuis verpleegd kan worden. Spreker meendte, dat dte heer de Groot na de gehoorde besprekingen thans wel een an der standpunt zou innemen, De.heer de Groot moest erkennen, dat een rpleegster meer noodig is, dan hij. gedacht had. liij bleef echter op net standpunt, dat de belasting slecht was binnen1 te krijgen. De heer Romeyn: Ook in de Rjp; is dte be lasting hoog, maar daar wlil de gemeente de subsidie toch ook van 200 op 500 brengen. De heer Westerhof vond het toekennen van subsidie ook van veel belang voor de gemeen- teaaren, voorai van de lijidende inwoners. Da heer Nodet, de Rjp vondi, dat dte subsi die van de gemeente Schermerhom te veel op den voorgrand gesteld. Het punt waarom hier alles draait is de samenwerking tusschen da vereenigingen te Schermerhom en die Rjp. Spreker achtte het beter om alleraerst te de Rjp een algemeene vergadering van die Wijkverpleging dte Rjp" te bedeggen om daarin het besluit te nemien de bestaande ver eeniging uit te breiden en Schennerhorn daarin toe te laten. Spreker wilde daarna of- fideel door de „Wijkverpleging de Rijp" de subsidie aan de gemeente Schennerhorn laten aanvragen Met het oog op de Provinciale subsidie is het noodzaleliik dat dit recht- etreeks door de „Wijkverpleging de Rjp" ge- schiedt. De heer Westerhof stelde voor dit middels die afdceling Schermerhom van „Het Witte Kruis" te doen, maar dan uit naarn van de Wijkverpleging de Rjp." De heer van I^eeuwen zeide, de overtuir ging te krijgen, dat het bestuur van „Het Witte Kjruis" te Schermerhom zich er voor spande, om de combinatie tot stand te bren gen. Ook de heer Nolet was die meening toc- gedaan. De voorzitter der afdleeling Schermerhorn vroeg het bestiiur Ihiexna of alien toit de com binatie wilde medewerken, waar allien mee instemden. De heer van- Leeuwen las hierop de staten en het huish. reglement van de be- staande vereeniging te de Rjp voor, waarin met betrekking tot het Bestuur dier vereeni ging nader werd bepaald, dat dit vooriaan uit 7 inplaats van 5 leden zou bestaan. De beer Nolet zou gaarne zien, dat dte zaak voor 1 Januari 1923 geheel in het reine zou zijn gebracht. De heer Romeyn dankte hierop het Bestuur van de afd. Schermerhom van „Het Witte Kruisl" voor de hartetijke ontvangst. iDe heer Westerhof hoopte, dat de gehoudien besprekingen tot een goedl resultaat mochten leiden en zou gaarne zien, dat die zaak waar al jaren aan gewerfkt was eindelijk in werke- lijkheid zou overgaan. Met een woord van dank voor de opkomst slbot spreker de vergadering. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond vergaderde de Tuinbouwver- eeniging „De ToekomsP ten lokale van den heer P. Schoenmaker. De voorzitter bracht In zijii openings- woord ter kennis, dat wegens het te laat ver- gaderen den vorigen keer een proces-verbaal gevolgd is, zoodat spr. een boete moest be talen van 0.50 of een dag written". (Hilar riteit). De voorzitter deelde nog mede, dat de vei ling andermaal in huur aan de L. G. C. is overgegaan voor een periode van 6 jaar met opzegging van 1 jaar. De vergoeding voor nieuwbouw bedraagt de eerste 5 jaar 10 pet. en vervolgens 5 pet. Het heffen van percen tage wordt door het bestuur geregeld naar bdioefte. Bij1 monde van den heer Jb. Kramer werd verslag uitgebracht van dien aardappeldag, dezen zomer te Wageningen gehouden. Drie stellingen werden door onderscheidene per sonen behandeld, n.l.: le. plantenziektenkun- digen dienst; 2e. stamselectie op kleine schaal en 3e. massa-selectie. De eerste is niet bijgewoond kunnen worden. en van de 2e en 3e gaf de heer Kamer een kort verslag. De massa-selectie raadde hij ten zeerste aan. In verband hiennede gaf de heer Jb. Berk- liout den l'eden in overweging voorai de vel- den met den heer Hazeloop te bezoeken, dan crijgt ook dien dag meer waarde. De voorzitter hoopte dat de leden een vol- gend jaar een excursie zullen bijwonen en zich daarvoor bij' het bestuur aanmeldeni. Nog gaf de heer Kramer eene korte be- schrijving van eene tentoonstelling van zieke knollen te Wageningen, waarbij: de verschil- icnde ziekten konden geconstateerd worden. Enkele vragen werden door den heer Kra mer beantwoord1. Medegedeeld werd, dat de L. G. G met een collectieve inzending op de tentoonstelling te Alkmaar een len prijs behaalde, zoo ook meerdere vereenigingen. De pogingen, bij het spoorwezen gedaan, om de tarieven te verilagen, zijn niet ver- geefsch geweest. De heer A. Kout sprai den wensch uit, dat Beursbevrachting ook een adres zou zenden, De voorzitter zeide, dat de L. G. G hier- voor reeds stappen gedaan heeft. Een gecom bineerde vergadering is gehouden, maar de heeren zitten met 2 beenen in 6en kous. De arbeidsloonen zijn te hoog en gecontracteerd. Door medewerlang van enkele koopliedlen kwam eene kleine verlaging van 10 pet. tot stand. Ten slotte heeft de L. G. C. het toch zoover weten te brengen, dat voor bloemkool 1,25 per 100 stuks moet worden betaald. E)e heer P. Zeeman toonde zich ontstemd over de verhooging der sluisgelden te Alk maar. Men had eerder naar verlaging dan naar verhooging moeten streven. De voorzitter was van een andere meening en trachtte duidelijk te maken dat het goed was, dat Alkmaar die zaak heeft aangepakt. Elke verlengde schuit kost 1, terwijl in den nacht dubbel tarief geheven wordt. Punt 3 betrof sorteering bloemkool. Over de wenschelijkheid hiervan liepen de meenin- gen tamelijk uiteen. Men dacnt door sortee ring de producten loonender te maken, ter wijl anderen meenden:, dat goed1 bewerkt land en juiste kennis van tijd en beplanting der soorten bevorderlijk zijn aan goede oogst. Het resume van deze gedachtenwisseling was, dat het aan individueele bevinding werd overge- laten. De voorzitter beval evenwel aan de reu- zen voomamelijk in den herfst te sorteeren. Nu kwam aan de orde: cooperatieve aan- koop van steenkool, waardoor de leden deze brandstof beneden den handelsprijs kunnen verkrijgen, n.l. anthraciet No. 1 voor 3,88, No. 2 voor 4,38 en No. 3 voor 4,08 per 100 K.G. Besloten werd den leden een initeekenbiljet thuis te zenden en bij voldoende deelname hiertoe over te gaan. Medegedeeld werdi, dat een hancMaiar hier ter plaatse voor hetzelfde bedrag genoemde soort wil leveren. De kunstmest-administrateux deelde mede, dat aan de afnemers van Chili bij le afleve- ring een teruggave van 70 cent per 100 K.G. icon verstxekt warden, hetwelk aan hun ter vergadering werd uitbetaald. Bij punt „varia" deelde de voorzitter mede, dat de L. G. G de malaise onder de oogen heetf gezien en getracht wordt het H pet. re- gistratierecht weg te krijgen en een crediet te erlangen van de regeering voor hulpbehoe- vende tuindens, om hun 'land' in het vaorjaar te bemesten. De heer S. Zeeman deelde f>. m. mede, dat de Ned. Tuinbouwraad niet alleen tracht dit Va pet. weg te krijgen, maar ook dat door hem bij dien Raad aanhangig gemaakt is, om van de Regeering gedaan te krijgen' het cre diet, dat verleden jaar September ingetrokken is, weer aan de tuinders te verleenen, hetwelk dus verder gaat dan het pogen van de L.G.C. Bovendien, voegde spr. er aan toe, zoo zou de tuinder wel crediet voor de bemesting kun nen krijgen, maar kan het voorkomen dat hij geen land heeft. Verder wees de heer S. Zeeman er op, dat door tusschenkomst van de Amsterdamsche Tot verlaging van belastingen kan ctit feit op het oogenblik, tot leedwezen van den mi nister van financien, niet leaden. Voor het vervoer als ijlgoed lvan versche groenten van alter lei aard, alsmede versche boom-, veld-, tuin- en woudvruchten van a!- leiilei aard, behalvie zuidvruditen, is een spe- ciaal tarief (no. 7) ingevoerd. Volgens dlat tarief worden de zendingen bij een gewicht van ten xninste 5000 K.O. ver- voerd tegen de andterhallfvoudige vradit van klasse B. en bij am gewicht van ten minste 10.000 K.G. tegen de anderhalfvoudige vracht van klasse C., waardoor in beide ge vallen een verlaging van 25 pCt. op de nor- maile vrachten wordt verleend. Voorta is ingevoerd een spedaal 'tarief (no. 101) voor het vervoer als vrachtgoed (alleen bij zendingen van 10.000 K G.) van aardap- pelen, chinaboonen, granen, gries van gra- nen kippenvoer, kool, koolrapen, kroot, mou., peulvruchten, sojaboonen, uien, veevoeder, wortelen, zaaen en zemelen, tegen de vrach ten van klasse C., verminderd met de tijde- lijlk ingerekende extra1 hefting van 25 pet., waardoor een verlaging van 20 pot. op de thans bestaande normale vrachten wordt ver leend. Bij uitvoer naar het buiterilamd, hetzij; met rech'fcsstreekschen vrachtbrief naar spoorstaitil- ons m het buiitenland, hetziji met bestemming voor uitvoer over zee van de in speciaail tarief no. 7 bedoelde artiMen zal de bevrachting tot 1 Mai 1923 volgendierwijze plaats heb ben: IVoor ijlgoed zullen de afgeronde vrach ten volgens dat speciaal tarief bovendien met 20 pet. verlaagd worden. II. Voor vrachtgoed: a. zendingen van fen minste 10.000 K-G. per vrachtbrief en per wagen woriden be- vracht voligens bovengenoemd speciaal tarief no. 10 (ook al bestaan de zendingen uit groe- ten, enz., niet in dit tarief genoemd) met dlien verstande, dat de verkregen afgeronde vruchr ten bovendien met 20 pet. worden verlaagd; b. stukgoedzendinigen en wagoriladingen van minder dan 10.000 K G. worden' be- vracht volgens het algemeen tarief met dien verstande, dat de verkregen afgeronde vrach ten met 30 pet. worden verlaagd. Bovendien hebben de spoorwegmaatschap- pljen haar personeel1 in diier voege geinstru- eerd, dat voor het vervoer van binneniland- sahe stations van versche groeten, boon-, boon-, vpld^-, tuin- en woudvruchten, mite voortbrengselen zijin de van Nederiandschen bodem, bij1 vervoer op open wagens, de vracht- prijzen van klasse C. moeten wordten toege- past volgens het werktelijk gewicht, met een minimum van 5000 K.G. per gtebruikten wa gen van 10 ton draagvennog'en of de heflift van het draagvermogen, indien op verzoek van den afzender wagens van meer dan 10 ton draagvermogen ter beschikkiing zijn ge steld. Ook deze maaitregel geeft een btelangrijke verlaging voor het vervoer van wagtenladin- gen groenten en fruit van 500 K.G. Vrijdom van- de kosten voor het keuren dter tuinbouwproducten bij uitvoer, voor zoover de ze keuring noodig is iter verkrijging van een certificaat van dten plantenziektenkundigen dienst, kan niet worden verleend1, 'aangezien de regeenng zich op het standpunt moet sttellen, dat de kosten, wtelke dat onderzioek vordert, zooveel1 mogetijk door de fakomsten moeten worden' gtedekt. Op vragen van dten heer Keteiaar befcref- fende het voomemen van de regeering tot het heffen van premie van het Rjkspersoneel voor eigen en voor weduwen- en weezenpensioen en betreffendb het heffen van een korting voor weduwen- en weezenpensioen van de reeds Statenleden 700.000 Amsterdammers gevrij- gepensionneerden, iuidende: waard zijn van de belasting van het lioog- 1Is het juist, dat het in het voomemen der heemraadschap. Getracht wordt door ge- noemden Raad ook deze onbillijkheid uit den weg te ruimen. De voorzitter wees op het nut dat wij een vertegenwoordiger (den heer S. Zeeman), heb- oen, die waakt voor onze belangen. Spr. bracht hem een woord van dank, Nu kwam een onaangename za«k aan de orde. De heer Reijer Bergen, alhier, heefl; aan onderscheidene leden koolzaad als goed be- trouwbaax zaad verkocht. Nu blijkt na de zaaiihg dat dit zaad absoluut geen waarde iteeft. De koopers hiervan moeten nu een groote schade lijden, men noemde o. m. be- dragen van 308 tot 500. Medegedeeld werd, dat pogingen bij den Officier van Justitie, om deze zaak te vervolgen, misluk- ten, omdat het niet vervolgbaar was. Advies van advocaten luidde: wel strafbaar. Doch men wilde geen goed geld naar kwaad gelid werpen. De stemming, welke op dit moment in de vergadering was, was allesbehalve vleiend voor het betrokken medelid. Men wil- regeering ligt, met 1 November a.s. reeds te doen ingaan de m de Pensioenwet gegeven bevoegdheid tot korting van 534 pet. der-wedl- den, tot een maximum van 3000 voor het weduwen- en weezenpensioen en van 3 pet. der voile wedden voor het eigen pansioen? 2. Zoo ja, is dte minister bereid mede te dtetelien, waarom deze maarttegel zoo plotse- linf moet ingevoerd worden^ terwijl Zijn Ex- cellentie nog 11 Med 1922 pertitaent ver- klaarde, niet het voornemlen te hebben daartoe over te gaan? 3. Is de minister voornemens korting voor weduwen- en weezenpensdoen tot een gtetijk be drag op de jaarwedden van vrouwelijke als van mannelijke amblenaxen toe te passen 4. Lgt het n de bedoelng van dten minister ook voor de reeds gepensionneerden de bo- vengenoemde korting voor weduwen- en wee-, zenpensioen te heffen? In het antwoord van dten minister van fi nancien lo. Deze vraag wordt ontkemmend beant- ae iicniiroyeerea als lid, de veiling verbieden1, woordi. Het ligt in heft voomemen der regee- wijl uitlatingen als: „hoe is het mogetijk dat ring bedoellden maatrogel te doen inga^ri. met een betrokken lid zijn medearbeiders zoo kan nusleiden", enz., volkomen de handelwijze kenschetsen. De, heer Bergen zali voorgedra- gen worden op de volgende vergadering te worden geroyeerd. Hem zal getegenheidi worden gegeven zich alsdan te verdedigen. De heer P. Zeeman onderschreef de por gingen die worden gedaan om te ageeren te gen het besluit om het ministerie van land- 1 Januari 19123. 2o. Met dte ontkennende beantwoordiing der eerste vraag is de tweede vervallen. 3o. Heit antwoord op deze vraag luidt be-- vestigend, Sin aansluiting aan die redactie van art. 36 der Pensioenwet, hetwelk ten dezen geen onderscheid miaakt, en op grand van do overweging welke ook aan die reactie ten Ijrondslag heeft gelegen dat d:e pensioen- bouw op te heffen. Hij, sloot zich aan bij; de kortingen kunnen beschouwd wordten als een woorden van den heer Beets in deze te Koe- dijk en zou gaarne zien, dat de L G. C. hier- in activiteit zou betoonen. De voorzitter anatwoordde, dat de groote lichamen reeds in deze werkzaam zijn. Hierna sluiting. UIT iSGHOO'RL. Te Utrecht is geslaagd voor candldaaf- dierenarts de heer J. C. Peeck alhier. SCHRIFTE'LIJKE VRAGEN. Op vragen- van den heer Weitkamp betref- fende dten financieelen noodtoestand der tuin- bouwende bevo,Iking; het vrijgeven van het 34 pet. registratierecht op de veilingen van dte tuinbouwproducten veriaging van die spoor- vrachten voor de tuinbouwproducten en htet verlteenen van vrijdom van dte kosten voor het collectieve last, door die ambtenaren gezamien- lijk te dragen; afgezien van de meerdere of mindere kansen o-p individueele bate. In diie- zelfde lijn wordt ook de 3 pet. kterting voor eigen pensioen geheven over het voile bedrag der hoogsfe wedlden, al' sluit de maxiinum- pensioengres van 4000 een daarmee cor- respondeerende bate uit. Slechts de ik' art. 36 der wet voorgesdhreven grens van 3000 voor de korting voor het weduwenpensioen rnaafct op deze gadatehte Mweuk. 4o. Dit ligt niet in het voomemen en zou naar dte meening Van dten ondergietetekendie zelfs in strijd met dte wet zijin. EEIN AANKLiAJQHT TEGEN MR. TRDEiLSTRA. t - z 7- ,yH)et Volk", zegt hierover thans het vol- keuren der tuinbouwproducten bij! uitvoer, is gende: het antwoord1 van dten minister van llandbouw, Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, najverheid en handtel ai, mede naroens dte mi- dat deze aanMiacht een incident betreft, voor- msters van fmancien en van1 waterstaatgevallen in een- conferentie ien kantore der I let is den minister bekend, dat een groot heeren Lazard en Van Baal-en te A'dam. deel der bevolkmg, niiet alleen der tuinbou- Deze heeren- zijn sinds lang weigerachtig to wende, in een financieelen noodtoestand ver- de betaling van circa 12.000 waartoe de on- lteer':' der hunne direetie etaande „Nted. Algemeene" I' 4 *i - I vtt v/r vi l vxiuixvii u 11 x viiicr wcuJuv j 1 pp r hi i ^vivgeojj uui uv

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5