Alkmaarsche Gourant Honderd Oris en Twlntigste Jaargang. Donderdag 12 October. Feuilleton. Stormachtige hoogten. einden bevorderd worden. fieri mwtfef ran B. en| W. enl de gaseommis&ie, dat daarvan niaar een; kleiln deel verbruikers kan profitee rs, doet weinig ter zake. Het gaat over de vraag of de fabriek op die wijze meer winst kan maken eni dit is niet bestxedeni door de commissie en B. em W. Voor spr. staat niet was* dat maar een klein deel zal profiteeren, doch bet oog nioet' gehouden worden op zoo rendabel mogelijk maken van de fabriek. iDe heer Gutker deelde mede, dat de gas- commissie bet met den directeur niet em was. In den zomer is bet wiel mogelijk m'eer das te maken zonder meer personeel, docb in den winter inliet. Met meer personeel worden de productiekosten booger. De best gesdtu- eerden hebben gias voor verwarming. De memscbem die bet gas gehruigen voor koken, de workman, gaan er in deni reglel) niet toe o ver een aparten meter to plaatsen voor een gaskachel. iHet zal dan ook eigenaardig klinken wanr neer iemiand voor een gaskachel: gas kan betrekkem voor 7 ct. en,wordt de afname van beteekenis, dian moet er een; fitter af en wordt ook bet traject voor den meteropmemer laa ger. 'De redeneering, dat de meerdere gaspro- ductie niet meer kost gaat alleen op in den zomermaanden en daarom wees de gascom- missie bet voorstel met algemeene stem- men af. De gascommissie voelt meer voor een' rege- liinig als in de zomermaanden om tot 25 ;M*. 2 ct. reductie, boven 25 M3. 4i ct. en boven 50 M8. per maand bet gas te leveren voor 10 cent. 'Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkbeid daarvan. De beer Molenaar igevoelde weinig voor bet idee van den beer 'oiot,zou zich er wel mede kunnem vereeniigen om bet in den zomer gevolgde stelsel ook in den winter te volgen. De vocrzitter meende ook, dat een regeling waaibij alle gasverbrui'kers kunnen profitee ren de voorkeur vexdiemde. Bovendien is Ar dan de kans dat de winst grooter wordt. (De beer Slot meende wel zooveel vertrou- wen; in deni directeur te mogen stellen, dat die bet minstens zoo goed weet als een der leden van do gascommissie. Hij1 zal wel weten of er dan meer perso neel noodig is of niet en de directeur is over- tuigd dat meer personeel niet noodig i®. De motieven van den heer Gutker noemde spre- ker valsche democratie. Mien rnoet deni direc teur igelegenheid geven, gas te produceeren, en af te zetten, dat anders niet verbruikt wordt. Misschien is echter langis anderen weg een regeling te maken die evengoed is. Spr. zal dan ook de voorstellen van de gasr commissie afwachten. De voorzitter bleef nog bet door de gas- commissie gewilde systeem verdedigen en deelde daarna mede, dat tijdetos de vergade ring van den secretaris van Scboorl1 een concept-verordening voor de uitvoering van de vleeschlkeurinigswet was ingekomeh. De verordening was opgemaakt zooals ze moet worden vastgesteld aan de hand vatai de wet. In verband met de eiscben van 'Ged. Staten zou spr. de verordening well dadelijk willen behandelen, al kon zij zich voorstellen dat de raad daartegem bezwaar maakte. iBesloten werd de behandeling binnen enke- le dagen te doen geschieden en dit aan Ge- deputeerde Staten te berichteln. De heer Slot meende, dat een beroep op de bevoliking, om de slooten niet te verontredni- gen noodzafcelijk was. iHet was een tijd goed gegaan, docb thans was bet biermede zeer treurig igesteld. Van den dokter had spr. ver- nomen dat dit oorzaak is van tal van ziekten. Spr. zou gaannie zien, dat tegen de verontrei- nigers van de slooten streng werdi opgetre- den. De voorzitter zegde zulks toe. Hieraa sluiting. Un BERGEN:. Bif beschikking van den: Minister va« Oorlog van 7 October j.l. is aan den dienst- plichtige J. J. A. Berkbout uit deze gemeente der lichting 1020 met ingang van 10 Oct. a.s. voor deni tijd van 2 jaar vrijstelling van dten dienstplicht verleend wegens het verkeeren in bet geval, als bedoeld in art. 15, le lid punt d der IDienstplichtwet (geestelijke). Door den Commissaris der Koningin in deze provincie zijn biji bescbikkingen van 30 September 1.1. met ingang van 1 Januari 1023' tot Zetter voor's Rij'ks Directe belastin- gen herbenoemd, de heereni M. iBaltus en Jb. Swaan Jbz. De uiislag van de Woensdag ten' over- staan van: .Nlotaris van Riet gehouden ver- kooping, (combinatien en afslag) van buis en erf met wei- en bouwland, gelegen aan den Koggediijk en eigendom van de familie Hteemnteertl, als rolgt. De perceelen 1, 3, 4, 0, 6, f, opgeboden door den beer L. J. Fillet en perceef 8, opge- boden door den beer JJ. Blokker. zijn, na com- binatie^ met /5.verboogd door den beer L. J. ril-let Deze perceelen worden1 niet afge- mijnd. Perceel 2, opgeboden door dec Beer jH. Kager, werd evenmin gemijnd. iNa afloop der veiling zijn de perceelen van den heer Fillet door dozen overgedaan aan den beer Jb. iMJedjex, wonende KogendijJc, ab bier, UIT EGMONID AAN DEN 'HOER Albier zijn de avond'lessen aan de O. Jb School aangevangen met 9 leerlingen', n l» jongens en 5 meisjei. Voor de avondiscbool aan de R. R. School kebben zicb elecbts 2 leerl. opgegeven. UIT E'GMON'D-B INNE N. Dat er in de laatste jaren ini bet verkeer beel wat verandering is gekomen, blijkt ook bier wel. Voor weinig jaren nog voeren dtrie schippers met hun sdiuiten geregeld eens en vaak meermalen per week naar Alkmaar. Sinds eenigen tijd is dlat getal tot een enfce- len schipper gesLonken. Bovendien reed de vradhtrijaer Vain den Berg tweemaal per week met zware vrachten door ons dorp naar Alkmiaar en1 terug. Voor een paar jaar ver min derde hij zijn reizen tot een per week, en' nu heeft bij1 daaimee ver'eden Zaterdag ook moeten ophoudm, omdat de verdiensten te gering werdien. zoo blijft dan alleen schipper Koper in de vaart! Vrijdag 13 October zal Z. K. H. Prins Hendrik deelnemen aan een jachtpartiji in de duinein albier, als gast van den heer Van der Vliet. ,,'Nlw. iH'aarl. Ort." UIT HEUOO. Afloop veiling door notaris van Veen te Alkmaar, van een landbiuiis met diverse per ceelen tuingrond en boschgrond, aan dlen Hoogenweg en Kapel, groot 2.46.00 H.A. Werd opgehouden voor 7895, UIT LIMMEN, Bij de schietoefeningen der Biirgerwacht, op de schi'etbaan te Egmond aani Zee ge houden, waarvoor veel antmo was, werd de zilveren xnedaille, uitgeloofd1 door burgemees- ter Kieuwenhuijsen, gewonnen door den heer H. Metselaar. De bronzen medaille, uitge- loofd door den heer Snbeks, vootr hem' die de meeste negens school ward1 door dlenzellden behaald. Over het algemeen werd good' geschoten. UIT EOORN, In de Dinsdag gehoudeni raodlszitting werd mediedeeling gledaan van een Ministcrieel scbrijven, dat de aanvraag voor den bouw vain een openbare school voor uitgebreid la ger ondeiwijk niet kan worden verleend. B. en W. zullen binnenkort met jxadere voorstel len dienaangaande bij den Raad) kooien. Afwijzend werd beschikt op een verzoek- schrift van de Alg. Ned. Vereeniging „fiet Groene Kruis", om een jaairlijlksohe subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Het voorstel tot bescMcbaarstelLing van gas voor verwarmingsdoeleindlen (met ko ken) .tegen den prijs van 7 icent per kub. Me ter, vond beel wat bestrijd'ing. Van socialis- tischlq en katbolieke zijde werd dlat voorstel bestreden: de eersten wensahten atgeheele gasprijsverlaging tot 10 11 cent; de ande ren widen een reductie-systeem toepassen, door 7 cent per kub. Meter te laten betalen voor iederen kub. Meter boven bet gemiddel- jde gebruik. Het voorstel van B, en W. werd verworpen. Wij-1 die Minister bezwaar had' gemaakt te gen de verordening op de hefting yarn school- geld voor het gewoon en uitgebreid lager on- derwijs en voor bet vervolgonderwijs, werd het bedrag van 1200, beneden betwelk geen school'geld is verschuMigd, verlaagd tot 1000, De heer Veldhuyzen (S. D. A. P.) interpel- leerde B. en W. over den onmogelijken! toe- stand der noodwoningen, over bet groot te- kort aan woningen te dtezer stede, en over't "vrijgCTen d'oor den Minister van Oorlog van "jde aan de gemeente behoorende militaire ge- bouwen. Uit bet antwoord van B en W. bleek, dat de baraklken ate noodwoningen nog niet gemist kunnen worden en dat er h. i. geen' redien is voor del gemeente om zelf tot woningbouw over te gaan. Voorts heeft de Minister slecMs een 2-tal woningen ter be- schdlltking gesteld. Reeds viermaal is aange- drongen op het vrijgeven van de andere ge- bouwen, doch antwoord bldjft steeds uit. Na vele discussies vehklaarden B. en' W. zich be- reid zich in veibnding te stellen met de plaat- selijlke bouwvereienilginigen om woningen te stichten. Sterk werd afgekeu'rd, dat het Mi- nisterie van Oorlog zoo tegenwerkt. „Zet de gezinnen in een leege kazeroe; we zullen 241. 1928. Kechizaken. AKRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 10 October. D1EESTAL VAN SPIONNETJES. De 29-jarige axbeider Maxinus K., wonen de te Stompetorien, stond1 terecht ter zake, dat bij ha den nacbt van 17 op 18 Juni heeft weg- igenomen twee spionspiegeltjes, welke waxen bevestigd aan een veriloflokaal aan bet Hed- ligland. De vesrlof-boudstex heeft de vermis- sing geconstateerd en peisonen met spxegelr tjes zien wegloopen. Zdcere H. heeft de spie- geiltjes er af genaald en bekl. heeft ze in be- zit genomen. De spiegeltjes zijn ten buize van bekl. in beslag genomen. De getuige Konijn, die ook tot het illustre nachtelijk gezelschap behoort, heeft toij> de polxtie vexklaaid dat bij bekl. een der spiegel tjes bad zien afnemen en' nu verklaarde hij weer, dat biji zulks niet heeft gezien. Hij werd gewezen op het gewidxt om den eed en bet gevaar voor meineed. Daar getuige volbield, werd de zaak geschorst, ten einde als nog te booren den verbalisant Corstinge, terwijll de afwezig gebleven getuige Hofman door die polxtie zal worden meegebracht. Getuige Konijn mocbt zicb intusschen niet verwijderen en bleef onder boede der rijks- veldwacbt. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. De 40-jarige Smidi, Willem G. te Boven- karspel, verscheen oo de bank der beklaagden ter zake-bet felt, dat bij in staat van faillxsse- ment verkeerrende, geld aan den boedel heeft onttrokken en aldus de rechter den schuld eischers bedriegelijk heeft verkort. Deze zaak werd geschorst, omdat het wen- scbelijk. is eerst een andere zaak te behande len. POGING TOT AFDREIGING EN BELEEDIGING. De niet verschenen bekiaagde H. A. O'., uit Noord-Scharwoude, mo§st terecht staan ter zake dat hij aan mej. B. een geschrilt heeft doen toekomen, inboudende dreigementen en beleedigingen aan haar adres. 1 Zij moest 75 neerliggen in een klomp acb- ter den dam. De polxtie werd met deze zaak in kennis gesteld en beslloten werd een be drag in geld, 12 in de klomp te doen en dan zou de gem. veldiwadhter v. d. Kexk zich verdekt opstellen. Dit geschiedde en de bekiaagde werd op heeterdaad door den veld- wadbter betrapt, dat bij zich bet geld uit de klomp toeeigende. Bekl. heeft vroeger biji bet ecbtpaar B. alls knecht gediend. De vrouw moest buiten weten van baar man bet gevor- derde bedrag aan bekiaagde doen1 toe komen, deed zij bet niet, 4311 23011 al- lerlei ileelijiks omtrent baar worden rucbtbaar gemaakt. Getuige Antje G., buisvrouw B., heeft la ter niets meer van bekliaagde gehoord. De dreigbriief bestond uit veiletjes xiilt een notitieboekje gesdheurd. Het O. M. vorderde 5 maaodlen gevange- nisstraf. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. Deze zaak werd nu vender voortgezet, met het verhoor van den curator Mr. J. de Lange. Deze bad bekl. venlof gegeven, kleine werk- zaaxnbeden te vernichten en bet geld te ont vangen te verantwoordlen. Bekl. heeft van zekeren Boofsma een' be drag ontvangen van pl.m. 43.80, welk geld ixij niet aan den curator Ixeeft verantwoord. De getuige Bootsma, iloonploeger, kreeg ballf- aarlijksclie rekeningen van bekiaagde. Hij leeft die rekening niet op 11 Jan. betaald, misschien' in bet laatst' van Januari, tegen Februari. Bekl. ontkende bet geld op een,anL dere datum dan 11 Jan., waarop bij de reke ning heeft gekwiteerd, ontvangen te hebben. Bootsma wist niet, dat bekl. faHlliet was, toen bij hem voldeed. Bekl. zeide, dat biji allleen heeft gevangen f 1.50 voor bet scherpen van een ploegmes. Het O. M. achtte bet tanlaste gelegde feit bewezen en vorderde 5 maanden gevangenis- straf. Bekl. bleef ontkennen en verzocht vrijh spraak of voorw. veroordeeling. ABORTUS. Voor dit feit stond te recht Elisabeth K., wed. Jb. G. te Helder. Zij werd in recfaten bijgestaan door mr. Polack en de zaak voorts met gesloten deuren behandeld. APPeLVONNIS KANTONGERECHT. De landbouwer A. C. G., 58 jaar landbou- wer te Anna Paulowina, is veroordeeld door Naar bet E-ngeiscb van Emily Bronte, door W. A. Q. vain Strion, 84) zij gedankt dat j'e.weer veilig bij ons bent." „Was je blxjl, toen je haar zag slaan?" vroeg ik, daar ik mijn bedoClingen had met hem' tot praten aan te moedigen. Iilg ontstelde", antwoordde biji, „ifc onstel als ik mijln vader 'n bond of 'n paard zie slaan, bij doet't zoo hard - tocb was ik eerst blij: ze vercffiemti straf, omdat ze mij' duwde: maar toen papa weg was liet ze mij! naar het venster komen en liet miji zien dat baar wang aan den binnenkant stuk gesneden was tegen haar tanden, en dat haar mond vol liep met bloed en toen verzajnelde ze de stukj es van het portret en ging met haar gezicbt naar den muxxr zitten, en beeft sedert niet meer tegen mij gesprokeni, en ik denjk soms, dat ze niet meer sprekeni kan1 van pijn. Ik houd! er niet van, dat te denken; maar ze is een ondeugend schepsel, dat ze voortdurend bxxilt; en ze kijkt zoo bleek en Wild, ik ben bang voor haar!" En u kunt den sleutel krijgen als u dat wil zei ik. „Ja, als ik boven ben," antwoorddte bij ,.maar ik kan nu niet naar boven gaan." „In welk vertrek is het?" vroeg ik. r „0," riep bij, ,Jk zal jou niet zeggen waar hij; is. Het is ons geheim. Niemand, Hareton niet en Zillah niet mag bet weten. Kom! je hebt me moe gemaakt ga. weg, ga weg!" En bij keende zijn gelaat naar zijln arm en den fcantarecbter iter zake het niet genoeg zorgd ragen van een onder zijn toezkht staand gevaarlijk dier. Appellant was van dit vonnis in booger beroep gekomen. Hij; erkende, dat zijn bond gevaarlijk was, maar de straf achtte bij te boog. Mr. v. Loockeren Campagne stond1 appellant biji als raadman en verdediger. Het O. M. vordierde bevestdging van- bet vonnis. De verdediger wees er op dat bekiaagde, hoewel nooit, de bond waaraan bij gebecb't was, beeft weggedaan. Pleiter vex-zocht de straf te wilen wijzigen in een' geldboete. D1EFSTL VAN SPIONNIETJES. Voortgezet werd de zaak contra Maxinus K. xxxt Stompetoren. De getuige Konijn, die eendge xxren onder po'litiebewaking^heeft doorgebracbt. Hij ver klaarde dat bij niet beeft gezien, dat bekl. bet spionnetje weg nam. De president maande getuige gemoedelijk aan, de waarheid te zeg gen. Deed bij dat niet, dan was bij: gewaar- schuwd voor de gevolgen van meineed. Getuige bleef er bij, dat biji niet vast kon zeggen, dat bekl. bet spionnetje er afge- sclxeurd beeft. De getuige P. J. H.. dnmiddels door de polxtie meegebracht, verklaarde, dat bekl. een spionnetje van den muur afrukte. Hij beeft er zelf ook een weggebaald. Later heeft bekl. beide spionnetjes op de fxets xnee- genomen. Afgezien werd van het verhoor van den rijksveldwachter Corstanje. Het O. M. vorderde tegen bekiaagde die reeds meermalen is veroordeeld 50 boete, subs. 50 dagen. Ten slotte stond P. J. N., schippersknecht en getuige in de vorige zaak terecht ter zake diefstal van bet andere spionnetje van Mej. Koeman. Bekl. erkende. Hij zag,. dat de be kiaagde uit de vorige zaak een spionnetje af rukte. Hij zei toen „Aan een spionnetje heb je niks" en nam' er toen zellf ook een at. Eisch tegen bekl., die ook reeds vexschiil- liende veroordeelingen beeft ondergaan, 20 boete, sxxbs. 20 dagen. Hierna sluiting. Provinciaal Nienws UIT WARMENHUIZEN. (Vervolg raadszitting). B. en W. bod'en den Raad hiex'op 1 die ge- meente-begrooting over bet jaar 1923 aan tot een bedrag van J 126.175.205 in ontvangst en uitgaal met een post plaatselijike inkomsten- belasting tot een bedrag van 14.400, als- mede de begrooting van bet gasbedlrijf tot een bedrag van 73.060 in ontvangst en uxtgaaf. In' banden van de raadsledcn gesteld om een en ander na te gaan. B. en W. s'telden hierna voor tot onderwijr zers bij bet Vei'volgonderwijs albier te be- noemen de beeren D. C. Knijnenburg, G, A. Paardehaar, G. G. Vrijer en' mej. M. G. Keeseberg, en te Scboorldam de beer M. N. Dijken en mej. A. Jonkers. Conform besloicn. B. en W. stelden voor om over te gaan tot de benoeming van klerk aan het gameentelijk gasbedrijf en bieden den Raad de voigende albpabetxscbe aanbeveiing aan: 1. G. P. Hetnian te Bovarkarspel; 2. F. G or ter te Castricum; 3. P. Rempt te Warmenbuizen; 4. H. v. d- Wooning tie Bovenkarspel. Op voorstel van den voorzitter ging de Raad in coxnite, welike coxnite-vergadlering drie kwartier duxxrde. Na beropexxing werd ben'oemdl de heer p. Rempt te Wannenhuizen en wel met algemee ne stemimen. Het aantai sollicitaaten bedrqeig 120. Bij de rondvraag gaf de beer 'Slot er zijn verwondering over te fcennen, dat op de agen da geen voorstel sLxxd om gas te levenen te gen verminderdan prijs. De directeur is daar van voorstander. De voorzitter deelde mede, dat in de laat ste vergadering van de gascommissie de di recteur bad voorgesteld om voor bet giasiver- bruik voor gaskacbels bet gas voor 7 cent per M3. te leveren. B. en W. eni de gascom missie wareni van gevoeleni dat wanneer er gas tegen verminderden prijs geleverd moet worden, daarvan iedereen moet kunnen profi teeren en inliet alleen) zij die gas voor verwar ming gebruikem. Den directeur is opgedragen een onderzoek in te stellep naar de mogelijkbeid om in die wintermaanden eenzelfde regeling toe te past- sen die vxer maanden is toegepast door b.v. gas te leveren aan alle aangeslotenen tegenj verminderden: prijs voor het meerdere ge bruik dan in dezelfdie maanden van bet vo- rilg jaar. De heer Slot betoogde, dat het voorstel van den directeur, zooals deze het hem had uitgelegd, vooral beoogde meer gas te produ ceeren. Het meerdere kan hij n.l. produceeren voor 4 ct. per M3., de fabriek kan dan dus nog eeni winst van 3 ct. mafceni em daarom moet bet gasverbruik voor vexwarxningsidoeL sloot opnieuw zijn oogen. Ik oordeelde het bet best om te vertrekken, zonder (Mir. Hieathcliff te zien, en van de Grange redding voor mijln jonge meesteres te brengen. Toen ik er aankwam, was de verbazing van mijn medebedieniden toen ze me zagen, en ook lixxn vreuigde zelldzaam igroot; en toen ze boor- den, dat hun kleine meesteres veilig was wa xen twee of drie op het punt om naar boven te ijlen en bet miexxws aan mr. Edgars deur uit te roepen: maar ik eisch te de aamikondiging daarvan voor me zel| op. Hoe veranderd vond ik hem, zelfs in die weinige dagenIHiji lag als een beeld van droefheid en berusting op zijn dood te wacb- ten. 'Hij zag er heel jomg uit; hoewel zijn wer- kelijke leeftijd negen en dertig was, zou men hem ten rninste tien jaar jonger gegeven beb- ben. 'Hlij dacht aan Catharina, want bij1 mom- pelde baar naam. Ik raakte zijn band aan- en sprak „Caiharina komt, beste meester I" fluisterde ik; „ze is levend en wel; en zal bier van- avond hoop ik, zijn." Ik beefde bij de eenste xxitwerking van dit berichtbiji rees half op, keek gbetig bet ver trek rood, en zonk toen bezwijtod1 terug. Zoo- dra b'fjl zicb herstelde, vertelde ik ons gedwon- gen bezoek en heclxtenis op de Heigths. Ik zei, dat Heathcliff mij! dwong om binnen te gaan, wat niet gebeel waar was; ik vertelde zoo weinig mogelijk van Linton; noch besChreef ik at het rulwe gedrag van zijn vader d'aar mijn bedoeling was om zoo ver het in mijln macht lag geen bitterheid toe te voegen aan zijn reeds overvloeienden baker. HSj! giste, dat em van de bedoelingen van zijn vijand was bet persoonlijk bezit, zoowel a'ls bet landgoed aan zijn zoon te verzekeren, of liever aan zich zelfhoewel bet,.een raadsel voor mijn meester was, waarom hij niet wacfatte tot zijn dood, omdat bij niet wist hoe bij en zijn neef bijna gelijktijdig de wereld zouden vexlaten. IHIijl voelde ecbter, dat het be- ter was zijn testament te veranderen, in plaats van Catharina's fortxtin tot haar eigen beschikking te laten, besloot biji het in banden van voogden te gevent voor baar eigen ge bruik zoolang ze leefde; en voor haar kinde- ren, als ze die mocbt krijgen, na baar. Op die wijze kon het niet aan Mr. Heathcliff toeval- len als Linton mocht sterven. INIadat ik deze bevelen had ontvangen, zond ik iemand af om den notaris te halen, en vier anderen met toereikende wapens voorzien, om mijin jonge meesteres van ixaar cipier op te eisdien. Beide partijen werden heel lang op gehouden De aikele bediende keerde bet eerst terug. Hiji zei, dat mr. Green, de advocaat, uit was toen biji aan zijn hnis kwain, en bij; bad twee uxxir te wachten voor hij iterugkeerde; en toen zij xnr. Green hem, dat biji een zaafcje in het dorp hadl, dat gedaan xnoest worden; maar hij zou voor den morgen op Tbrusbcross Grange zijn. 'De mamnen kwamen ook onvergezeld terug. Ze bracbten bericht, dat Catharina ziek was, te ziek om haar vertrek te verlaten, en Heath cliff wilde niet toelaten dat ze baar zagen. Ik maakte de stomme kerels een geducht standje, dat ze naar dat verhaal hadden ge- luisterd;, dat ik niet aan mijn meester wilde overbrengenterwijll ik besloot om een bee- len' troep mee naar de Height® te nemexx te gen dat het dag werdl en bet letterlijk te be- stonnen als de gevangene niet kalm aan ons overgegeven werd. Haar vader zal haar zien, beloofde ik me zelf opnieuw, ook al werd die duivel1 op zijn eigen stoep gedood bij zijn pogingen om bet te beletten. Gelukkig werd mij die tocht en de moeite bespaard. Ik was om drie uur naar beneden gegaan omi een kruik water te halen', en ging met de kruik in mijn hand de gang door, toen een hard? klop op de voordeur mij1 deed opsprin- gen. „0; het is Green," zei ik, mij herstellend. „het is Green maar," en ik ging vooruit, met bet plan om iemand te sturen om hem open te doen maar de klop werd berhaald, niet luid en tocb aanboudend. Ik zette de kruik op de trap en baastte mij om hem zel f iq te laten. De herfstmaan scbeen helder buiten. IHet was niet de notaris. IMiijn eigen lieve kleine meesteres sprong om mijn hals en snikte:' „EtlenEllen! leeft p'apa nog?" „Ja, riep ik, „ja engel, dat doet bij. Code Zij verlangde zoo ademloos als ze was naar boven te loopen1, naar het vertrek van mr. Ed gar, maar ik dwong haar op een stoel te gaan zitten, en liet haar drinken en' wascbte haar bleek gelaat en wreef het met mijn schort, tot het licht begon ite kleuren. Toen zei ik dat ik eerst moest gaan en van baar aankomst ver- tellen; ik smeekte ham- te zeggen dat ze ge lukkig zou zijh met den jongen Heathcliff. Ze keek verbaasd, maar begtreep spoedig waarom ik haar aanried die onwaarheid te zeggen as verzekerde mrj, dat ae niet aou klagen. dam wel efea wart 6a OThtefer floet. Anflen sturen we ze hem op z'n dak". Aldus betoog de een der raadslecfen. Dc Raad ging daarna over in een geheime bijeenkomst ter bespreking van het rapport van de Westfriesche Kanaalvereeniging. UIT BiROEK OP LANIGEINDIIJK Dinsdagavond heeft ons iNiu-tsdepartement zijn eerste vergadering in dit seizoen gehou den. De opkomst was evenals vorige jaren slecht. Ook de voorzitter en secretaris bleven afwezig, zoodat de vergadering geopend en geleid werd door den heer T. Kliffen Jz. De pennixigmeester de Heer W. Blok deed rekening ed verantwoonding, de inkorrxsten bedroegen over 1921—-221 268.86* en1 de uitw gaven 266.7® dug een batig saldotje .van /2.08k De rekening van da Biblxofbeek wees een batig saldk> aani van 13.99. Ontvangen was 188.59' en uitgegeven 174.60. De bestu- ren-verkiezing hadl tot uitslag dat de beer L. Molenaar hericozen werd, terwijl de beer Rens Slot vervangen werd door den Heer Jb. Kijzelaar, nadat de beer Corn. Smit voor zijn 'benoeming had bedankt. iDe eerste vrou- wenavond werd voorloopig bepaald op Dins dag 28 INlov. as. Het ledeatal is de laatste paren van 80 op 50 gedaald. !Het bestuurs- voors'tel om z:ch van de MaatsChappii los te maiken werd met de stennnen van het bestuur v6or aangenomen, maar, daar voor en tegen slechts een stem verschilden, werd1 het aan- gehoudeni tot een voigende vergadering, ter wijl het bestuur inmiddels bij het iHCofdbe- stuur zal iniformeeren, welke gevolgen de af- scheiding biji het departement zal hebben. Tot Bibliotbecarissen werden benoemd de H. H. B'oekestein en de Waard en1 tot secretaris de heer M. Wagenaar. Daarna sluiting. Binnenland. SGH'RlFTELrjKE VRAGEN. 'Op vragen van deni beer Weitkamp be- treffanide de wijze van samenstelling der nieuwe Zuiderzieecommissie heeft de minister van waterstaat geantwoord: Het is juist, dat de minister van waterstaat omtrent de keuze der leden: van de onlangs benoemde commissie tot het instellen van een hernieluwd' onderzoek iniaar de baten van de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee geen overleg pl'eegdle met verschillienide land- bouworganisaties. Voor zoodanig overleg bestondi naar bet oordeel van den minister geen aanleiding, d'ewijl bet aan de commissie voorgelegde vraagstuk sl'ecbts voor een bepaald oinderdeel behoort tot bet gehied, waarop de landbouw- origanisaties werkzaam zijn. Door beinidde- ling van deni minister van landbouw, nijiver beid enl bandfel heeft de minister van water staat bereids de voorlidhting der bedoelde orgianisaties omtrent dit oinderdeel verkregen, imimers in ee-n aantai rapoorten betreffende de d'oor de afsluiting van de Zuiderzee voor den landbouw dier aangrenzende, provineien te verwachten voordeelen. Deze belangrijke rapporten zijn in banden der commissie gesteld, welke aldus in staat is, van de te dezer zake d'oor de landbouwor- ganisaties gemaakte studien bij baar arbeid gebruik te maken. Er zal niet bet miinste bezwaar zijn, dat, voor zooveel dit voor het overige noodig mocbt blijken, de comimissie zicb in vedbin- ding stel't met de organisaties, dan wel dat deze bararzijds aanrakilng met de commissie zoeken, zoodat de gelegeiibeid geenezins be- hoef't te ontbreken om een zoo ruim mogelijk profijt te trekken van de medewerkang der or ganisaties. Op vragen van deni beer van Braambeek, betreffende het reserveeren van woningen voor het spooiwegpersoneel beeft de minister van waterstaat geantwoord: De regeering beeft besloten, dat woningen, met Rijkssteun gebouwd, ook aan spoorweg- lambtenarem zullen kunen worden toegewezen met dien verstande, dat het bestaande percen tage van tien niet- wordt verboogd en de toe- Wijzing zooveel mogellijk zal dienen te ge schieden in overleg met de besturen der bouw- vereenigingen. Van den heer Braat aan den minister van waterstaat: Is de minister bereid de sedert l October voor vele pliattelandsgemeenten ingevoerde sluiting gedurende den geheelen1 Zondag van de Rijkspost-, telegraaf- en1 telefoonkan- toren op te heffen, zoodat de bewoners dezer gemeenten niet diem geheelen dag van de ook voor hen (in liet bijzonder bij ziektein, onge- lukken en rampen) onontbeerlijke diensten van post, tellegraaf en telefoon zijn verstoken? LEEFTIJ1DSGIRIEN1S BESTUURSLEDEN WIATERSCHAPPEN. 'De Mlinister van' Waterstaat beeft de me- dewerking van Ged. 'Staten der provineien in- Ik kon bet niet verdragen tegenwoordig te zijb bij' hxm ontmoeting. Ik stond een kwartier buiten de kamerdeur en durfde toen nauwe- lijks bij bet bed komen. Alles was echter rusfig. Catharina's wan- hoop' was even stil als haar vader's vreugde. Ze ondersteunde hem schijnbaar kalm en hij vestigde op baar trekken zijn opgeslagen oo gen, die zicb' schenen uit te zetten van ver- rukking. Hij stierf zalig, mr. Loskwoodhij stierf zod terwijl hij haar wang kuste, mompelde hij „Ik ga naar haar toe en jdjl, mijn lieveling, zal hij ons komen" en bewoog op sprak in het goheel niet meer, maar behield dien opgetogen stralendeni bilk tot zijh pols onmerkbaar stil stond en zijn ziel vertrok. Niemand bad de juiste minuut van zijn dood1 kunneni vaststd- len, het gebeurdte alles zoo gebeeT zonder strijd. Of Catharina haar tranen verbruikt bad, of dat bet leed te zwaar was om ze te laten vloeien, ze zat daar tot den middag en zou ook toen nog zijn blijlven peinzen hij het dood'sbed, maar ik drong er bij: baar op aan dat ze zicb eerst verwijderde om wat rust te nemen. 'Het was goed dat ik er in slaagde haar te verwijderen want tegen' etenstijd verscheen de notaris die eerst op Wuthering iHeights ge- weest was om instructies hoe bij moest han- delen. 'Hiji had zich aan mr. Heathcliff ver- kocht, dat was de reden dat hiji uitstd' had ge- zocht om aan den oproep van mijn meester te gehoorzamen. Gellukkig bield geen gedacbte aan wereldsche z§ken den geest van den, laat ste bezig, zoodat onrust hem na de komst van zijn dochter bleef bespaard. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5