Alkmaarsche Gourant Groote Paardenmarkt Honderd Drle en Twintlgste Jaargang. Vrjjdag 13 October. F e n i 11 e t o n. Storinachtige hoogten. No. 242. 1922. te ^Llkmaar op Woensdag >5 October 1928. ProYlnclaal Nieuws OFT SCHjOORL. De Raad vergaderde Donderdagtniddag te 2 ure voltallig. Van den Cominissaris der Kontagi'n was bericht ingekomen, dat tot zetters war en be- ooemidl G. Polle eni 'D. van Essen. Van de Tuinbouwwiintercursus was een ver- 6l ag ingekomem waaruit bleek, dat van de tien aanvankelijk opgegeven cursisten er 7 de cur- sus hadden gevolgd. De nieuwe cursus is weer aanigevangen met 7 leerlingen. Voor het a.s. winterhalfjjaar werd weer een vrij school- lokaal met verlicbtiing gevraagd, wat werd toegestaan. Een verzoefc van Ihet besitunr van de Huis- houd- en industriescbool te Alkmaar, om voor twee leerliingen uit de gemeente over 1922 ter hoogere salarieering Ider leerkrachten 34.21 toe te staani, werd in handen van B. en W. gesteld. Besloten werd, ihlet adres van den lijnwerker inzake een loonsverhooging van 200, aan- gezien het bedrijf hem geen tijd liet, om bij- werk te verrichten, te behandelen bij de be- grootimig van het electrititeitsbedrijf. Hoewel Ged. State het bezwaar hadden gemiaakt, om voor de maximuxnsnelheid van 20 iK. M. de geheele gemeente Sehoorl1 als kom van de gemeente aan te wij'zen, besloot de Raad toch, net besluiit in; dezen niet te wijzigen. Wei werd bsloten, ifa de verordening een redactie- wifziging betreffende de vrachtauto's aan te brengen. De Voorzitter deelde mede, d'at voor het Herhalingsonderwijs te Sehoorl zich 7 meisjes en; 3 jongens hadden aangegeven; voor Greet slechts 1 jongen en misschien nog 2 jongens. B. en W. stelden dan ook voor, de school te Sehoorl voor het Herbalingsenderwijs aan te wiijzen en als onderwijzenE personeel te be- noemen Mej. Muys en de heeren de Vries en Boon. 'Heil iHlerhalingsonderwijs zal 19 Octo ber aanvangen. Overeenkornstig het voorstel werd besloten. De verordening op de veemarkt werd vast- gesteld. IDe koemarkt zal 20 October worden gehouden. 'B. en W. deden hierop het voorstel om in zake de uitvoering van de vleeschkeuringswet geen overleg te plegen met Alkmaar voor een gedecentraliseerde keuringsdienst bij Alk maar, maar daarvoor een gemeenschappelijke regding te treffen met Warmenhuizen en Koe- dijik. Van Gedeputeerde State was een schrijven ingekomen, waarin te kennen werd1 gegeven, dat op advies van den vetrinairem dienst, in hetb elang van een goede uitvoering dfer wet en in het belang der gemeente een ei'gen keu ringsdienst ongewenscht werd1 geoordeeld, waarom de Riaad werd uitgenoodigd Ged. St. v6or 16 Oct. met de te nemen beslissing in kennis te stellen. Zonder eenige besprektog werd het voorstd van B. en W. met algemee- ne stemimen aangenomen en een ontwerp^ver- ordeniag ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter: (Dat is een tegenslag voor Ged. State. 'De secretaris: (I'achend) Ik d'urf niet meer op de Provindale gxiffie komen. De voorzitter: Ik ga er morgan nog been voor de kanaalplannen. De gemeentebegooting voor 1923 kwam hteop in behandeling. De voorzitter gelodMe te mogen zeggen, dat de begrooting er niet zoo slecht voor staat. Algemeene beschouwingen werden1 er niet gehouden, zoodat de Raad1 direct aanving met de arfikelsgewijze behandeling. De beer Den D'as wilde de post Bobdenbe- lasfing, geraaxnd op /225, verhoogen om te bereiken, dat er wat minder konden worden gehouden. IDe losloopende. bondten zijn een last voor anderen. iSpr. stelde voor om van losloopende honden 5 te heffen. De heer Dluin stelde zelfs voor om 10 gul den) te heffen. DSit voorstel werd met ondersteund. Het voorstel van den heer Den Das werd! aangenomen. Tegen de heeren Wognum en van Lienen. 'De heer Luhrs stemde bianco. Op een vraag van den heer Luhrs deelde de voorzitter mede, dat de jaarwedden voor ambtearen ter secretarie'de volgende waren Naar het Emgdsth van Emily Bronte, door W. A. C. van Strisn. 85) M!r. Green nam de taak op zich alles en iedereen in het huis te kommandeeren. Hi| zegde al de bedienden befaalve mij: den dienst op. Hij; dreelf zijn volmachii zoo ver, dat hij1 er op aandrong dat 'Edgar Linton niet naast zij'n vrouw begraveni zou worden maar in de kapel hij! zijn familie Daar was echter het testament om dat te verftinderen en mijn luide protesten tegen1 elke inbreuk op de bepalingen daarvan. 'De begrafenis had zeer snel plaats; Catha- .rina nu mevrouw Linton Beathcliff ontving toestemming op de Grange te blijven tot het lijk van haar vader het had verlaten. Zij! vertelde mij1, dat haar smart te slotte Linton had aangespoord het gevaar te loopen om haar te bevrijden. Ze hoorde de maxmen1, die ilk zond, aan de deur redehviste, en ze be- greep de strekkiing van IHeathcliffs antwoord. Het maakte haar wanhopig. Linton, die spoedig nadat ik weggegaan was, naar bo- ven naar de ikleine zitkamer gegaan was, was ondfer bedreiging den sleutel gaan halen v66r zijn vader weer boven kwam. 'Hij1 had de slimheid d'e deur van het slot en weer dicht te doen, zonder haar te sluitenen toen; hij op het punt was om na,ar bed te gaan, verzocht hij dringend om bij Hareton te mo gen slapen, en zijn verzoek werd voor dit keer De heer 'Mbrecfa /1200; de jongeheer P. van Lieneni 500; de concierge /250; en de gemeentebode /4O0. De heer Duin meende dat van den tweedien amibteaar een adres was ingekomen, waarin verzocht werd, zijn loontje van 500 te wil- len verhoogen, De voorzitter zeide, dat dit adres gisteren was ingekomen, na de vergadering van B. en W. In overleg met den titularis zal het in de volgende vergadering worden behandeld. Spr. is van meening; dait de betreffende we1, iets meer moet hebben maar is er tegen om de be- trekking'hooiger te salarieeren. IDe betrekking moet later weer door een jocge kracht vei"- vuld worden. De heer Duin vond, diat hij reeds lang ge- noeg voor een kinderloontje heeft geloopen. !De voorzitter is er niet tegen om hem voor 1923 een gratificatie van 100 toe te ken nen. De heer Lflhrs concludeerd'e, dat de func- tionnaris volgens de redeneeringen van den voorzitter reeds overbodi'g is. De heer !Duin w'ist, dat hij1 meer Werk ver- richt dan pas beginnenden. De heer Den Das oordedlde, dat hiji well kon blijven' als Sehoorl zich' zoo uitbreidde als Bergen. Wanneer dit niet het geval is, dan zal hij1 moeten uitkijken naar een beter betaalde post. Overbodig is hij! echter niet. De heer Luhris was er sterk voor, om het salaris te verhoogen. Z. i. haperde er iets in het betoog van' den voorzitter. Spr. was over- tuigd1, dat een nieuwe kracht, die pas van school komt, het werk vain den itweeden ambte- naar niet kan doen. De voorzitter was van meening, dat dit met zeer veel van het werk wel het geval is. Wan neer de 2de ambtenaar echter 20 jaar wordt, moet hij een andere betrekking zoeken. Hij: is dan te goed! voor het werk van een1 kleine knecht. De heer Duin dacht, dat een tweede ambte naar in Sehoorl wel zeer noodig is. Steeds klaagt men over veel wert. Aan een; kracht, die pas vpn school komt, heeft men1 niet vee en een loontje van 500 is onvoldoende. De voorzitter zeide, dat er minder werk is dan in de oorlOgsijaren. De secretaris wees erop, diat in de oorlogs- jaren de distributie apart werd behandeld. De heer Luhrs zou liever ziien, dat het loon verhoogd werd. Wanneer dit niet kan, dan is spr. voor het geven van een gratificatie van /100. De heer Duiin oordeelde, dat de tijden van de gratificatie voorbijl zijn. Spr. wil het loon verhoogen. IDe heer 'Bij! kbn zicih met een gratificatie wel vereenigen. Op een vraag van den heer Lfihrs deelde de secretaris mede, d'at de 2e ambtenaar voor vast is benoemd. iHet lag in zijta bedoeling, om zoodra hij! voor boekhouden geslaagd' was, naar een' andere gemeente te solliciteeren. De heer Dhini vond' het moeilijk sollicitee ren, wanneer de jongen moet mededeelen, dat hij hier maar 500 vendiient. Dat is geen aan- beveling en ook geeni reclame voor de ge meente. De voorzitter wilde in stemming brengen om den titularis 100 gratificatie te geven en deelde op een vraag van den heer Luhrs mede, d'at hij dit voorstel deed om niet boo- ger te komen in de kosten van de huishouding van de gemeente. Die heer Duin vroeg of het dan nxei op den1 weg lag om de salarissen van dq. wethouders en de preseniiegelden van de raadsleden te verlagen. De heer van Lienen oordeelde dat er niets tegen was om den titularis een hooger loon te geven en later een minder bekwame voor een lager loon op ite roepen. De yoorzitters, eendgszins opgewonden Als wg zoo moeten bezuinigen, dan is het maar beter, d'at ieder tnacht te nemen, wat er te krajgen is. De heer Duin stelkfe voor, het salaris met 200 te verihoogen. Dit voorstel werd! verworpen; v<56r de hee ren Duin en Luhrs. Mlet algemeene stemmen werd hierop beslo ten, het salaris met 100 te verhoogen. De heer 'Den1 'Dfas vond, de kosten voor het onderhouid van De iNlollen, geraamd) op 500 wat hoog. De voorzitter deelde mede, d'at hierop In 1921, 1595.10 was uitgegeven. De post bleef nu ongewij'zigd. Oe heer Den Das oordeelde 175 voor vrijie bovenkleeding an rijwiel voor den' veld- wachter wat hoog. 'Hij' geloofde niet, dat ieder jaar een pak noodig was en oordeelde, dat het rijwiel ook voor de polders gebruikt wordt, Waarom hij! voorstelde, de post met 25 te verminderen. De veldwachter verd'ient reeds 17150'; met 150 voor de emolujnente was dit z.i. voldoende. Het voorstel werd inlet gesteundl en kwam dxxs niet in stemming. toegestaan. Catharina sloop v66r den dageraad naar buiten. Ze duirfde de deuren niet te probeeren, uit vrees dat de honden alarm zouden si aan; ze sloop in de leege kamers en ond'erzodht hun vensters; en gelukkig kon hij, toen ze in die van haar moeder kwam, gemakkelijk door middel van den denneboom, die daar dicht bij stond, buiten het liatwerk en op den grond komen. IHIaar med'eplichtige boette voor zijn aandeel in de onfsnapping, niettegenstaande zijn vreesachtig bedexAsel. 'HOOFDISmUK XXIX. Den1 avond na de begrateis zate; mijn jon- ge meesteres en ik in de bihliotheek; en peinsde nu eens droevig een van ons wan hopig over ons verlies, en waagden dan weer gissingem in verband met sombere toe- komst We waren juist overeengekomen, d'at het beste lot dat Catharina kon wachten een ver- lof zou zijln om te blijven wonen op de Grange ten minste gedurende Lintons leven; terwijil hem zou worden toegestaan zich daar bij haar te voegen, en mijl om als huishoudster te blij ven. Dit seheen feitdijk een te gunstige schik- king om er op te hopeo en roch' hoopte ik en begon op te vroolijken1 onder het uitzidxt m'ijin tehuis en mijn betrekkingen en bovenal mijn geliefde jonge meesteres te behouden; toen een bediende1een van1 die hun1 ontslag gekregen hadden, maar nog niet vertrokken waren, haastig binnensneld'e, en zei, dat „die dliivel Hfeathcliffi' d'oor den hof kwam; zou hij de deur voor zijn 'gezicht grendelea? de freer Lflhrs respecfeerde het la dte ao- dere raadsleden dat zij' het voorstel' niet steunden. Spr. concludeerde, diat in Sehoorl de Raad een voldoend loon voor den werkman noodig achtte. De heer 'Den Das vond 150 voor het op- halen. van de haard'asch te hoog. Spr. wilde het aanbesieden. Het kan veel goedkooper, als men inplaats van een driewidde een boerenwagen neemt; 't kan ook wel een1 paar stapjes vlugger. Sptr. wil' de post wel' hand- haven, als er dan maar een keer meer wordt opgehaald. De heer Wogmiunr stelde voor, die post onveranderd! te late en B. en W. op fe dra- gen, te bespreken, het ophalen een keer meer te doen geschieden en1 het aan te besteden, Dit werd goed1 gevonden. Dte kosten voor de uitvoering van de Waren- wet, 1914 cent per inwoner, waxtei to totaal geraamd op 600. De kosten voor de uitvoering van de vleeschkeuringswet eveneens op 500. De kos ten voor de verliditing en verwarming der sdioollokalen, geraamd op 1000, kwamen den heer Duin wat hoog voor. Hij! wilde de levering aanbesteden. Dte voorzitter wilde in over leg treden xnet de hoofidteni van scholen, om vast te srellen, hoeveel brandstof noodig is en dan prijsop- gaaf vragen aan de bestaande handelaren ter plaatse. Op een vraag van den heer Lflhrs deelde de voorzitter mede, dat onder de kosten, beloo- nrngen en eerteblijken, geraamd op 200, wa ren begrepen de bijdragen van de gemeente voor schoolfeesten, zijnde 75 cert per kind. IDe heer Luhrs wilde daarvoor meer geven van gemeentewege, opdat daarvoor niet mee," met lijste bij1 de burgemeester word gebddeld. Het blijkt, dat menschen, die geen1 kinderen hebben, weinig wil'len geven en ook blijkt het, dat zij!, die goed kirnnen betalen, vaak weinig geven, terwijl vaak de armsten met veel kin deren zicih' verplicht gevoelen, veel te betalen. Een sChoolfeest vond spr. noodizakelijk voor de kinideren. Liever zag hij, dat het mooier wordt gedaan, maar. hij! neemit aan dat het nog niet anders kan. Oxn het gebedtel langs de huizen overbodig te maken, stelde spr. voor, de post van 200 op 400 te brengen. De voorzitter geloofde niet, dat men met 400 klaar was. De heer Luhrs wildte dan meer geven. De heer Duin vond het loopen1 met de lijst voor het schoolfeest geen bedeltocht. Men geeft voor de kinderen met liefde en doet dit doorgaans naar draagkracht. De bijdrage is geheel vrijiwillig. De subsidie van de gemeen te doet aardig wat, maar er is een flink he- drag noodig, wanneer men wat verder wil gaan dan Bergen. Spr. zou het niet goed vin- den om het geheel door de gemeente te laten betalen. 1 De heer IB'ijl1 was bet geheel met den heer Duin eens. De eene mensch heeft meer met kinderen op dan de andere en er zijn men schen, die er goed bij1 zitten, die wat hooger teekenen. De beer Wiognum was van meening, dat de beer Luhrs hat met zichzelf niet eens is. Hij. wil de menschen vrij1 waren van het ge- bedel, maar als het van de gemeente betaald wordt, worden alien gediwongen eraan te be talen. Met de lijsten wordt het aan de lief- dadigheid overgelate. Voor de feestoommissie vind't hij! het ook niet prettig, om het geheel van de gemeente te moeten hebben. Alles wordt dan nagekeken en wil men een ander toertje doen, dan kan het niet. Nu is men zelfs een keer met auto's naar Den Haag geweest. Dte heer Luhrs oordeelde dat zijn tegen- standers niet begrijpeh, dat de principes een tikje in botsing komen. Spr. wil juist ieder dwingen om door de belasitingen voor tets te betalen, waarop de kinderen recht hebben. Hij wil het zelfs niet bij: een dagje late1. De kin deren moeten meer genietendit is voor hun opvoeding en hun ontwikkeling noodig. Spr. stelde voor de post van 200 op 500 te bren gen. Hij bleef erbij, dat met de lijsten meni'ge arme moeder zich' verplicht acht, naar ver- houding meer te geven, omdat zij veel kin deren heeft, dan menige rijike, die ze niet heeft. Htet voorsitel van den heer Lflhrs kon niet in stemming komen, omdat het niet werd ge- steumd. De heer Den Das bepleitte nogmaalls dte wenschelijkheidi van het sfidhten van een U. L. O. school in iSchoori. Dte voorzitter decide mede, dat h'angend'e de wetswijzi'ging de Inspecteur van het onder- wijls positief gezegd heeft, zijne medewerking niet te willen verleenen voor hot oprichten van zoo'n school. De Inspecteur was zelfs van meening, d'at, waar Bergen zoo dicht hij is, en er daar reeds 2 U.L.O. scholen zijn, het smijtei met het geld was. Den heer 'Den Das meende, daf de Raad van Sehoorl, het belang van Sehoorl, en niet het algemeen belang moest voorsfaan. Vol gens de tegenwoordige wet kan men de school Als we gek genoeg geweest waren om daar- toe bevel te geven, hadden we er toch1 geen tijd voor. Hiji maakte den omslag niet om te kloppen of zijn naam op te geven1; hij was meester, en bediende zich1 van het voorredht van den meester om regelrecht naar binnen te loopen zonder een1 woord' te zeggen. Dte Hank van dte stem van onze zegsman leidde hem naar de bibliotheek.; hij1 trad bin nen1, beval hem heen1 te gaan en sloot de deur. iHtet was hetzelfde vertrek waarin hij als gast ach'ttien jaar te voren was binnengeleid dezelfd'e maan seheen door het venster: en hetzelfde herfstlandschap lag daar buiten. We hadden nog geen kaars aangestoken, maar het heele vertrek was zichtbaar, tot de por- tretten op den xnuur toe 1 het pracbtige hoofd van Mrs. Linton, en bet bevallige van haar ech tgenoot. (Heathcliff naderde den haard. .De tijd had ook zijn persoon weinig veranderd. Dat was dezelfde manzijn doitker g^aat wat bleeker en bedaarder, zijn gestalte misschien1 enkele ctlo's zwaarder en verder geen verschil Catharina was opgestaan, met een drang om weg te loopen itoen ze hem zag. „Hlalt!" zei hij, terwijl hij1 haar bij den: arm vatte. „Geen wegloopen meer! Waar zou je xeengaan? 'Ik ben gekomen om je naar huis te halenen ik hoop dat je een plicbtgetrou- we dochter zult zijn en xnijn zoon niet tot ver- dere ongefaoorzaaimheid aanmoedigen. Ik wist niet goed hoe ik hem straffen moest toen ik zijn aandeel. in de zaak ontdekte; hij1 is zoo'n spinneweb, een' knee.pt e zou hem vernietigen; rnaar je zult aan zijn blik zien dat hij zijn por- tie ontvaingen heeft! He kracht hem op een nog aanvragen. Mij wi'lde dit desnOods buiten dte Inspec teur om doen en geloofde. dat, als er flink werd aangepakt het wel klaar kwam. De voorzitter 'zeide, dat men zander den Inspecteur niets kon bereiken. De heer Lflhrs kon niet zeggen wat moge- lijk was, doch 23 vergaderingen terug was reeds voorgesteld, de zaak aani te pakken. Wanneer Burgemeester en Wethouders ao- tief waxen geweest, had men1 nu het „ja1 of „neen" kunnen hooren. Wanneer de school er is, dan kan ieder kind profitee- ren, ook de jongens, wier oudters geen fiets kunnen befostigen oxn) maar 'Bergen1 te gaan, Het is juist het reactionnair etreven om deze jongens te beletiten, omhoog te komen. De Voorzitter bleef er bij, dat hangesnde dte wetswijzigiing men niets gedaan kon krijr gen. De beer Den Das zou dit verder onderzoo- ken. De post f 1000' voor bijdrage voor Iteerlin- gen, die bet U.L.O.-onderwijs te Bergen voli- gen, bleef hierop gehandihaafd. De beer Lflhrs vroeg, 'bijl de post 1000 voor de verpleging van een annen Hnanfczin- nige, of het niet mogelijk was, daarvoor een bijdrage van bet Rijfc en dte Prov. fe krijgen. De Voorzitter zeide, daf het Rijlk en de Pro- vincie daarvoor reeds bijdragen. De kosten van de verpleging van een kranJbzinnige be- dragen 1300. De kosten Werkverschaffing, eveneens 2000. Subsidie aan fiulp k Nood f 200. (Wordt vervoligd). UIT HEERHUGOWAARD. Aan het vervolgonderwijs aan de R. K. School wordt detelgenomen door 7 jongens en 7 meisjes. UIT ZUID5CBARWOUDE. De uitslag van den1 gehouden- ko'lfwedstirijd in die kolfbaan van den heer P. Kramer, ail- hder, is als volgt: le prijs C. Langendijk, Noordischarwourie, met 158 pun ten; 2e pr. Jb. Kramer Gz., Zuid- scharwoude, met 152 puntiten; 3e pr. R. Slot, Brodk op Langendijk, met 148 punten4e pr. P. KoStelijk Pz., Heerhugowaard, met 147 punten; 5e pr. G. Bekker, Noordlscbarwoude, met 146 puntenserieprijs R. Lu'ijfin'gi, Zuid- scharwotide, met 54 punten. Er werd' gespeeld met voorgift. UIT JULIANADORP. De alhier gehouden harddraverij had als uitslag: le prijs Aagje, edgenaar J. Slikker; 2e prijs Biles, eig. A. Swaarts3e prijs Pietje, eiig. D. de Graaf4e prijs Bkuw, eig. Hyfas; 5e prijs De Jonge Bruin, eig. D. de Graaf. UIT HOOGWOUDl De vemeenteraad alhier besloot tat het stichten van een sportterreixi, EGMOND AAN 'ZEE. (September). G e b o r e n Jacob, z. van Jacob Groen en Dirkje Zwart. Philippus, z. Yam Pieter Groen en Rachel Stam. Overleden Jan Hovingb, 85 jaar, weduwnaar van Agiilna B.akker. Onder trouwdlEngel Konija en Elisaibeth Visser. Jozepb Koeman an Pe- tronellia Prins. Ge t r o u w d Cornelis Zwart en Arend- je Krab. Pieter Visser en Albertje Blok. Albertus Wijlker en Jannetje Vdlsser. Stadsnieuws. DEP. ALKMAAR MIJ. TOT NUT VAN 'T ALGEMELN. Het jaarverslag van 1 Juli 1921 tot 30 Juni 1'922 luidt alsi volgt: Op 1 Juli 1921 beatond het bestuur van het Departement Alkmaar der Mij. tot Nut van't Algemeen uit de beereni Ds H. Wes- tra, voorzitter, A. F. Thomsen, onder-voor- zitter, M. Alb. de Lange, secretarisi, Dr. Jac. Degenaar, penningmeester, G. Cloeck, J. A. Ladage eni 1 vacature. In December werd tot bestuurslddi gekozen de heer Dr. J. Maats, zoodat sdndsdien1 het bestuur volledig was. In de vergadering van April 19'22, zag de heer J. A. Ladage zijn mandaat vennieuwd. Het aantal leaeni bedroeg het afgeloapen jaar 1321 en 1 eerelid. De geldmiddelen geven thans een beter beeld aan, dan in de vorige jaren, waaraan een zeer zuinig beheer en een buitenigtewone bate niet vreernd war,en. Dientengevolge kon de subsidie aan de Voiksbibliotheefc, welke de laaiste jaren zeer beperkt was, eenigszins ruimer word'eni gesteld. In het winterseizoen hidd het Departement voor hare ledeni een 3-tal lezingen, waarop men met voldoening mag terug zien. De eerste lezing werd door den heer Henri Dekjdng uit Rotterdam gehouden, die o.a. „de Blauwe Vogel" van Maeterlinck voor- droeg, een avond waarvan de aanwezigen zeer nebbenl geno'ten. In Februari trad de heer Louis Landry uit 's-Gravenbage op, avond naar beneden, eergisteren en zette hem alleen maar k een stoel, eni hteb hem daarna in het geheel niet meer aangeraakt. Ik zond Hareton weg en we hadden het vertrek voor ons alleen. Na twee uur riep ik Joseph, om hem weer naar -boven te brengenen sinds dien tijd werkt mijn tegenwoordigheid even sterk op zijn zenuwen als een geest; en ik denk dat hij' mij! vaak ziet, al ben ik niet nabij. Hareton zegt d'at hij! 's nachf uren aan-een waakt en gilt, en jou roept om hem tegen miji te heschermen; en o® je nxrvan je kostba- ren echtvriend houdt of niet, j e moet komen hij is nu van jou; ik geef al mijn belangstel- lkg in hemwaan jou over." „Waarom zou u Catharina niet hier laten blijven?" pleitte ik, „en jongenheer Lkton naar haar toezenden. Daar u ze beide haat, zulit u ze niet missem zij kunnen alleen een dagelijksche plaag zijn voor uw onnatuuriijk hart." Ik zoek een huurder voor de Grange," ant- woordde hij,; en ik verlang natuurlijk dat mijn kinderen om mij' heen zijn bovendien is die deem miji baar diensten schuldig voor haar brood'; ik ben1 niet van plan haar in weelde en luiheid' op te voeden als Linton dood is. Maak haast en maak je nu klaar. 'En verplicht mij niet je te dwingen." „Dat zal ik," zei Cathaika. „Lkton is lies wat ik lief kan hebben k dte werteld, en hoewel u alles wat u kon gedaan bebt om nem bij' mij! gehaat te maken. en miji biji hem, kunt u niet' maken, dat we ellcaar hatenen ik tart u hem zeer te doen als ik er biji ben, en ik tart u mij vrees aan te jagen'!" ,,jfe bent een bluffenda kampiomant- met verschillencfe Iwrte voordradxten, terwijl k Maart de heer Mr. G. J. Saltan uit Amstexv dam met een lezing over ,.Het leven op an dere Hemell'ichamen," veel bijval oogstte. In het afgeloopeni jaar werd het Departe ment 4 maa! aangezocht tot uitreiking van een diploma wegens langdlurigeni trouwen dienst. De btj het regeliment voorgeschreven alge meene vergaderingexii, werden op de bepaal- de fijdstippen gehoud.en, terwijl- het bestuur bijeem kwam wanneer zulks noodig was. Omitrent de instellkgeni kan bet volgende worden medegedeeld: Spaarbmki Het bestuur dezer tastelling bestond op 1 Januari 1921 uit de heeren Hi W. Frese, voorzitter, J. P. Koo.1 Pzn., Secre taris, C. Bosnian Gzn., H. O. Prdjer, |M. Preijer, G. H. Krak, P. de Lange PlBza. en J. de wit Dzn. In den loop van 1921 overleed dte beer Kool, in. wien, het college een trouw bestuurs- lid mist. In de plaats van den beer H. W. Frese, periodiek aftrcdenld 31 December 1921, werd gekozen de heer G. Vonk, die reeds k vroegere jaren meermaleni als com- missaris zitting had. De heer C. Bosman Gzn. werd tot voorzitter, gekozen, terwijl- de heer H. G. Preijer de functie van secretaris op zich nam. Bleef het tegoed aan kleggers verschul- digd op ultimo 1920 even) achter bij dat van ultimo 1919, het afgeloopeni jaar kan bogen op een groote vermeerdering, daar het to- taalbedrag van Meggelden van 812.000'. tot 928.000.— klom, wel een bewijs hoe- zeer hetrkundig en1 soiled'beheer der spaar- bank vertrouwen geniet. Door de verbeterde effectenkoersen be- dra-agt de reserve thans plm. 26.000. Jarenlang was, wegens de dluurte ge- wachf met aanschaffinp- van nieuwe spaar- busjvS. In denl laatsten tijd was het aantal wachtenden evenlwel zoodanig aangegroeid, dat bet bestuur meende aankoop niet langer te mogen uitstellen eni 50 busjes bestel.de. Ibans zijn 400 spaarbusjes in omloop. De balans en winst- eni verliesrekening werden gecontroleerd door den accountantsdienst der Mij. tot Nut van't Algemeen en k orde be- vonden. Hulpbank, Het bestuur bestond op 1| Jul! 1921 uit de heeren1 P. J. C. van Toornenj- burgh, voorzitter; J. P. Kool Pzn., secreta ris; P. Claay, penningmeester; V. S. O'hm- stede, M. Alb. de Lange, P. de Lange PiBzn. en Jan de Wit Dzn. In den loop van het jaar ontviel het colle ge, door het ovexlijdeni van dien heer J. P. <col Pzn. een trouw bestuur der, die -tal van 'arenl als lid, later als secretaris de kstel- ing vele diensten bewees. In diens plaats werd gekozen de heer P. Kool JPzn., terwijl die heer V. S. Ohmstede, per 30 Juni 1922' periodiek aftredend, door zijn herbenoeming zittkg blijft 'houden. Van de 103 aanvragen, om voorschot kon den 95 worden ingewilligd tot een bedrag van 14.176.Wegens prompte wekelijH sche betaling, werd een bedrag van 6'7.85 aan 49 leden gerestitueerd. Het kapitaal der bank steeg van 7.6373914 op 1 Juli 1921 tot 7.675.87 op 1- Juli 1922. Van de aanvragers behoorden 38 tot den R. K- godsdienst, 32 tot den Ntederdui'tech Hexvormde, 7 tot de Evangelisch Luther sche, 3 tot den' Doopsgezinde, 3 tot den israeliti- ches, 2 tot den Apostolischen en 2 tot de Ge- reformeerde Gemeente, terwijl 8 biji geen Keikgenootschap waren aangesloten. VolksbibUotkeek. Op 1 Jluli 1921 was het eerelid van het Departement, de heer J. A. Verkuijll, als gedelegeerde voor de Volks- bibliotlieeik biji de Openbare Leesizaal en Boe- kerij aangewezen. In April 1922 werd! zijn mandaat, eindigend 30 Juni 19'22, met een jaar verlengd. Als bekend mag wordeni verondersteld, dat in 1013 de boeken van de Vol'ksbiblio- t'heek bij voornoemde kstellkg k brtiikleen werden1 gegeven. Gebrek aan voldoenden geldelijken1 steun van het Departement, die in het loopen-de jaar gelukkig grooter zal zijn, was de oor- zaak, dat van aaxxkoop van nieuwe boekwer- keni werd a'gezien en men zich hoofdzakelijk bepaalde tot onderhoud en aanvulling' dter bestaande boekenverzamelinig, waarvan het gebruik door de steeds toenemende uitbrei- ding der Openbare Leeszaal en Boekerij naar de buitengemeenten, sterk is vermeer- derd. De gedelegeerde maakte fn zijn verslag melding van een aangename samenwerking met den- secretaris-bibliotecaris der ileeszaal, terwij.11 de wijze waarop de concierge A. Snoap en de dames Kaan, Verwaal, Zaad- noordijk en 'Ritaian zich' van hun taak kwe- ten, terechit een woord van lof verdiienf. Op 1 Juli 1922 telde de volksbibliotheek 2080 banden. woordde Heathcliff; „maar 3k boud niet ge noeg van jou om hem te bezeeren je zult de voile zegen van de kwdling krijgen zoo- langs als ze duurt. Ik ben' het niet die hem gehaat bij je zal m'aken het is zijn; eigen prettige geest. iHKji is zoo bitter als gal om je vlucht en zijn gevolgen verwacht geen dank voor d'ie edelen- toewijding. Ik hoorde hem tegenover Zillah een pleizierig tafereel ophangen' van wat bij doen zou als bij zoo sterk was als ik de neiging is er, en juist zijn zwakheid zal zijn vernuft scherpen om een vergoeding te vkden' voor kracht." „Ik weet, d'at hij' een slechten aaid heeft," zei Catharina: ,,hijl is uw zoon. 'Maar ik ben blij, dat ik een beteren hteb, om hem te verge- ven; en ik weet, dat hij; mij! lief heeft, en om die reden faeb ik bem lief. Mr. Heathcliff, u hebt niemand om' u lief te hebben1; en- hoe el- lendig u ons ook maakt, we zullen steeds de wraak htebben van te denken, dat uw wreed- heid xiiit uw ellende voortkomt. U bent ellen- dig, niet waar? Verlaten1 als de duivel, en af- gunstig als hiji? Niemand heeft u lief nie mand1 zal om u schneien als u sterftJ Ik zou niet in uw plaats willen zijnP Catharina siprak met een soort van- naar- geestigen triomf; ze seheen besloten1 te zijn om in den geest van haar toekomstige familie te tredten, en vennaak te scheppen in het lijden van haar vijanden. „Je zult zoo1 dadtelijk spijt hebben, dat je nog leeft," zeii haar sch'oonvader, „als je daar nog een xninuut staat. Pak je weg, heks, en pak je boeltje 'hijteen P Ze trok zicb vol verachting terug. (Wordt vervoligd).

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5