Alkmaarsche Gouranf Groote Paardenmarkt Vraag en Aanbod. Honderd Drie en Twintigste Jaargang, Zaterdag- 14 October. Brieyen uit Weenen. 248. 1922. te Alkmaar op Woensdag; 25 October 1922 Twlntlg jaar (Naldru'k verbdden). Het meisje stand heelemaal aan 't ei-nde Tan de kleine haven, haar haren, de einden van een goed'koop baatje, en haiar rokken fladderden om haar been in' den scherpen wind. Wat iemand er voo-r plezier in had, da&r juist te -gaan staan op een killeni D-ecember- rnorgen, was voor een op zijn gemak gestel- len ouderen man als ik een. .raaidsell, cfa,t i!k trachtte op te lessen, gaande de schuine hel ling af, de zee -tegemoet. ,;Het zal niet anders zijn," overlelgde ik, „dan jeugd's oer-kradhtig belhagen in' licha- tnelijke sport." Een paar stappen nog, daar zag ilk haar gezfchtje, half en pofil, en ik inerkte op, dat zij geen notitie nam van wind en schuim, miaar ernstig-peinzend de zee tatuurde. Een kromming van het pad nam haarprofiel weg. Ik liep haastig door, tot ik het haventje had bereikt en riep toen., nog op verren afstand luidkeels „Paultoe!" Zij keerde zich bliksemsnel om en met een luiden kreet. renlde zij naar me toe. Haar ge zicht straalde van (hsoop en vreugde. Zoodra zij mii echter herkende, verdwee® de vreugde ontsfellend duidelijk. „0, bent u zei ze met bevende lip. „Het spijt me, kind zei' ik haar hand vat- tend', „maar ilk kan er niets aan do-en. Ik gaf er wat voor, als ik iemand anders was. Zij barstte in 'tranen uit. Ik sl'oeg mijh arm om haar been en drulkte har zadht tegen me aan, haar sussend en klap-jes gevend op on- handige, man-achtige wijze. Daar ik haar twintig jaar geleden meer in de wereld had geholpen, mocht ik mijl die vaderlij.ke privi- legien -toestaan, „0, d-okter," snikte (zij, ,,vergeef 't mij maarNatuurlijk ben ik blij u te zien. Maar 't was de schok. Ik dacht dat u een geest was. Mem and komt er ooit naar Ravetot." ,,'Nlooiti?" vroeg ik kalrn. Op-ni-euW vloeiden de tranen rijkelijk. Ik stand tegen den havenimuur aangeleund om me een houding te tgeven en keek rond. Rave- to t-sur-Mer was zeer zeker niet de plaats om vreemdeiingen aan te trekken in December. ATles lag er verlaten; het Casino was geslo- tem evenals het hotel en enkele villa's en al- leen uit een oogpunt van! noodzakelijkheid- was ik zelf hierheen- gekomen. Pauline en haar afgeleefden minderwaardigen vader wa ren door -artnoede op Ravetot aangewezen, waar ziji "s winters leefden van de rente, die het verhuren van hum villa in de zomermaan- den- opbracht. Met den pastoor en het vis- schersvolk warem zij de eenige bewoners van het plaafislje. Een dioikter woonde op 20' K. M. afstand te Merville. Toch, ik kon't niet hel- pen-, maar de laatste zin van mijin vriendin- netje leek me niet heelemaal zuiver. „Ben je zoo zeker, kind, dat 'er niemamd ooit naar Ravetot komt?" ,yHeeft vader iu iets verteld1?" vroeg zij toon- loos. „Neen, ik raad1 't maar; ik bezit een won- derbare macht raadselen op te los-sen. En heeft die Iemand: mijn lief meisje ongeMkig gemaakt?" jHEj1 heeft mijn hart gebroken," zei Pau line. Ik took de kraag van mijn jasj-e wat om- hoog; de scherpe wind bli-es me raak genoeg en ik' stelde voor om de haven op en neer te loopem, terwijl zij1 zich moest uitepreken aan haar ouderen' vriend. „Wie was hij," vroeg ik „en wat deed1 hij hier?" „0, dokter, wat geeftantwoordde ze huilend; ik will hemi todr nooit meer terug- zien." ,,Niou met jokken:," suste ik; „als de ellen- delimg hier opeens voor je stond1 „Maar hij is geen ellendeling!" barstte zij1 uit. „Als hljl hier was, zou ik niet zoo be- droefd zijn. Ik wil hem; vergeten, maar hij is goed en lief en alles wat nob-el is. Ik kon niet anders van hem' verwachten dan dat hij aldus handelde't was afschuwelijk en toen u; mij' bij- den naam riep, dacht ik niet anders dan dat 'hij het was „En, o tegenstrijidig vrouwelijkheidje dat je bent, voelde je nu erge behoefite hem te ontmoeten?" „Ik 'geloof van wel," gaf ze eerlijk toe. Ik zag haar in 't lieve gezichtj-e, dat er ma-ger en afgetobd uitzag. „Je hebt heel weinig geslapen en- gegeten den laatslten tijd)," zei ik quasi streng. Het lieve ding drukte haar arm vast in den1 mijtie, snakkend naar wat sympathie. We moeteni hierin verandering brengen," zei ik brommend. „DSt ellendige gat is wel het oortl om naargeesti'g te worden." ,,0'ch, 't hindert me nu niet zoo erg meer; 't laat me onverschillig. Voordat hij1 kwam, kon ik Ravetot niet uitstaan; ik verlangde zoo sterk naar wat vroolijkneid, naar wat wereldsche pracbt en dikwijls tuurde ik den horizon af in de verbeelding, dat er iets zou komen dat verandering zou beteekenen. Maar elken diag opnieuw bradht zijn eigen portie vasten arbeid, huishoudelijke rplichten en met vader bij; den1 haard aan zijn roulette-machi ne, met zijn eeuwiige Monte-Carlo-berekenin- geni een nieuw systeem van winst opbouwend, waarmee wij ons een fortuin zullen maken. Wij ziilien echter nooit voldoende geld heb- ben om naar Monte-Caiila te gaan, wat riist feeft. Mem zou amders gedacht hebben, dat ij1 nu wel zijn bekomst zou hebben van 't spel Mij, oiuden' vriend, verwonderdte die toespe- ling niet. Haar vader had een fortuin met spelen verioren; in zijn wanhoop had hij val- sche hiandteekeniugeri gezet, wat hem in de gevangenis had gebracht. De familie had later aide relatien met hem afgebroken, daar- om' leefde hij; nu verlaten te Ravetot. Zijn vrouw was reeds lang gesforven. Om de vrange wending van 't gesprek te wijizigen, zei ik: „Zoo, zoo, en op zekeren dag, toen het eenzame prinsesje tutirde over de verre zee, kV-am er een prins uit het sprookjesverhaal, haar achterop gereden bleef juist lang genoeg dat zij haar hart kon verliezen en reed toen weer weg." „Jas zoo iets is'tmaar veel erger," fluisterde ze. Toen opeens brak ze uit: „Ik wil u alles vertellen; ik wordt gek als ik't niet doe. Ik heb niemand voor wien ik me uit kan spnekeniJa, hij. kwamhij vond miji hier, leunende aan den havenmuur. Hij woeg in 'it Flransch, naar den weg naar f kerkhof, en ik begreep dadelijk aan zijn accent, dat hij1 een Ettgelschtnan was. Ik vroeg hem waarom hiji naar 't kerkhof wenschte te gaan en hiji antwoordde, dat daar zijn vrouw begraven was, die bet vorig jaar hier verdronkem is. Hij; vertelde verder, dat hij1 met verlof was en in Indischen dienst. Hij had verlangen naar ruslt, naar stilte, ook om- dat hij van plan was een boek te schrijven. Ik wandelde met hem mee naar de begraaf- plaats. O, ik weet wel, een welopgevoed jong- meisje behoorde niet maar zoo mee te gaan met een wildvreeimden man." ..Kind-", viel ik in, ,,in Raveot-sur-Mer zou zij met elk wonderlijk wezen meegekuierd zijn 1" Zij drukte mijin arm. „Heeriijk, dat u begrijpt, doktertje." „Wel, en toen;, wat gebeurde er na het aan- gename kerkhofwandelingetje „;Hijl vroeg mij1 naar een1 of ander onderdak, ik moest antwoorden, dat 't hotel gesloten was. Toen: vroeg hij naar 'n miogelijk pen- sioen en doktertje, enomdat hij zoo'n lief gezidht had en wij vanaf't eerste oogenblik vriendschap voor elkaar voelden en ik erg bevreesd was hem weer te zullen verliezen, s'telde ik hem ons huis voorw ..Ik begriip alles vdlkomen", zei ik. Zij1 glimlachte en ging verder met haar onopgesmukt verhaal. Of een ander net meis je ook zoo gehandeld zou hebben? Ik ant woordde, dat, als ziji eVenveel als ik wist van andere nette meisjes, zij veibaasd zou opkij- ken. Mleneer Everest bleek erg blij met het voor- stel. Hiet is ook geen; geringe bof voor een jong en levenskrachtie weduwnaar om een oncterdak te vindtn bij' een snoezig jong meis je als Pauline. Hij arriveerde spoedig in de Villa, waar door Pauline en de oude meid al les voor zijn gerngk in orde werd gebracht. De oude Widorington, gezeten in zijn hoekje bij den haard, vewelkomde den bezoeker cen ter niet1. iHiij gromde wat en maakte Pauline het verwijt, dat ze niet het dubbele van den pensionprijs had' gevraagdl Zij moest toch wetem, hoezeer zij elken stuiver behoefdten. Ms haperde aan de roulette-machine, die voor reperatie naar Parijs opgezonden moest. Miaar hoe aan het noodige geld te komen? Pauline's vader is wel de jmeest ego'isitisehe, de meest gewetenlooze gierigaard uit mijn kennissenkring. Natuurlijk volgden er, naar het soms wat onsamenhangendi en onderbroken; verhaal van mijn jong vriendinnetje, verrukkelijke da- gen-. Zij' babbelde m'et hem in den morgen, wandelde met hem's middags. deelde met hem de maaltijden en speelde's avonds voor hem piano, 't Onvermijdelijke gebeurde. Nog nooit te voren hadl zij een dergelijk iemand ontmoet; hij kwam haar voor afs*"de prins uit haar dro-omen, en- dat die man ook wel een beetje verliefd op hem werd, lijdt geen twij- felIk ben vast overtuigd, dat bij' een over- val van regen eni wind hij haar op een schuil- plaats gclcust zal hebben. Met vertro'uwen, aat een jong meisje je sdhenkt is vol details, maar, waar het op aan komt, blij ft dikwijls achtenwege. Het laat zich echter wel raden do'or de ouderen en meer ervarenen. In eder geval was Pauline uitbundig gelukkig en me- neer Everest sclheen' haast te maken met zijn vertrek. Tot zoover was haar verhaal dus doodge- woon. Gegeven die omstandigheden, was het zeer natuurlijk, dat Pauline zich op hem verliefde en- dat het hart van den man er door geroerd werd Bie'ken de gevoelens van het meisje hem echter te m'achtig en was hij plot- seting met de no-orderzon vertrdkken, met de vage gediachte, dat, hiji hiermee een- eerbare daad tegenovgr haar pleegde, men zou het verhaal banaal kunnen noemen. Maar de oor- zaak van zijn onverwacht vertrek was van bijzonder pijhlijkeni aard. iHoe ook, (hem veroordeelen zou ik niet kun nen, en toch ik ben ijdel gen oeg om' me te kun nen voorstellen, dat ik anders gehandeld zou hebben. Op zekeren morgen deed' Everest haar het verzoek de meid! te vragen extra te zoeken naar een twintig francstuk, dat hij had laten vallen op den groed. In den namiddag gaf haar vader haar een twintig francstuk voor een postwissel; 't was geld1 voor een nieuw mechanisme voor zijn roulette. Everest ging met haar mede naar't ipostkantoortje. Samen liepen ze gearmd als een verloofd paartje door het kleine dorp -en ik denk, dat hij1 haar dien middag extra lieve dingen moet gezegd hebben, want bij1 dat deel van haar verhaal schreide zij1. Toein zij1 den Louis voor het lo- ketje neerlei, merkte zij1 op, dat het een Spaan- sdhe m'unt was. Spaansch gou'd! is fceldzanm, Ziji 'toonde it geld aan Everest en- las in zijn oolgen eenige verbazing. Ze vergat spoedig dit klein-e voorval en blijmoedig wandelde ze met hem- hudswaarts. E'enige dagen gin-gen er voorbij. Everest werd gedrukt en in zichzelf gekeera. Een heel-en langen d'ag keek hij niet naar haar om en zij! verdroeg deze stemming in pijnigende verwondering en schreide zich 's nachts in slaa-p. Had Zij hem dan belee- digd? 'Den volgenden dag kondigde hij met grooten ernst zijn vertrek aan-, voorgevende, dat belan;grijke zafken hem te Parijs wacht- ten. Verbijsterd van verdri-et nam ze van hem het pen-siong-eM aan, waarvoor ze hem een kwitantie teekende. Zijn .gezicht was als een masker en de koude, barsdhe uitdruikking zij- ner oogen verschrikten haar hevig. Op be- deeSde wijze vroeg ze hem of hij: been zou gaan zondier een vriendelijk woord ten af- sdheid. „Er zijn oogenblikken, juffrouw Widdring- ton," zei hiji, „waarin geen enkel woord het vriendelijkste is." „Maar wat heb ik gedaan?" schreide ze. ,,'Niets dan: wat goedi is en recht. U moogt over me denken, zooals u wilt, adieu!" Hij greep zijn valies en door het venster tuurde ze hem na. Hij verdween- nil het dorp, uit haar leven. De dikke oude meid kwam kort daarna binnem en trachtte eenigen troost te geven door het volgende te zeggen „Het was wel heel hard voor mademoiselle, maar wat kon mademoiselle ook verwachten? Meneer Everest kon onmogelijk larger in huis blijven. Heel begrijpehjk natuurlijk, me neer was niet heelemaal toerekenbaar door dat eeuwig gereken op die roulette, hij was dus niet verantwoordelijfc voor zijn oaden. Maar toch, meneer Everest vond't niet pret- tig, dat meneer geld uit zijn kamer wegnam Maar goeie hemel! Wist mademoiselle dan heelemaal niet, dat dit de reden was Yan meneer Everest's vertrek?" „Vader was't, die den Spaanschen Louis had gestolen," snikte Pauline uit, toen we nog eens weer geleund stondeni tegen den kade- muur. „!Hliji stal ook ee vijffig francs biljet. Ook werd hiji op heeterdaad betrapt door meneer Everest, toen hiji zijn tabakskistje plunderde. Jeanne hoorde door de deur hum twistge- sprek. O, 't is gruwelijkHoe moet hij mij verachiten. Ik weet me geen raaden toch ik ben zoo dol op hem en ik heb de heele week niet geslapenen miijn hart is gebroken." Ik'VermochJt weinig te doen om deze uit- barsting te sussen, ultgezonderd dan dat ik haar tegen mijn jas aandrukte -en mijn aim om -haar scbonder Sloeg. De vloed! stak op en ik voelde 'het fijne schuim tegen ons opstui- ven. In de vallende schemer scheen Ravetot verlatener dlan ooit. „Moed houden, lief kind", zei ik, „je bent nog jong, je ziell is blank en je zult hier wel overheen komen." Nooit!" steunde ze. „Jet zult Ravetot verllaten met al zijn drukte en de blijheid' van het voile leven zal alle schad'uwen verjagen." ,.Neen, dat is onmogeldjk. Mijn hart is ge broken en ik begeer niet and'ers dan maar hier te blijven, hier aan de zee, totdat ik sterf." „Ik sterf hier zonder twijfeli, als ik hier nog lan-ger Nijf in die opkomende mist, lief kind", merkte i'k huiverendi op; „kom, laat ons naar huife gaan Zij stemde toe en samen liepen wij den weg van't dorpje tegemoet. Toen zei ik, als terloops „En ben jij nu heelemaal niet nieuwsgierig om eens te weten wat mij cr toe bracht, mij-n welverzorgd huis in ,Lotiden te verlaten om naar dit armzalig nest te kdmen?" Waarom dan deed! ,u idat, dokter?" vroeg zij mat. „Om je mededeeling ,te doen; dlat je booze oude tante Garoline gestorven is; dat zij jou drie duizend pond's jaars heeft vermaakt on'der mijn voogdij'schap, totda't je vijf-en- twintilg bent cn dat ik va,n plan ben de rijke en schoone mejuffrouw Pauline Widdring- ton morgen naar Engeland mee te voeren." Zij stond plotseling .ais door den bliksem gefroffen. „Is dat waar?" bijgde ze? „Zeker, natuurlijk," antwoordde ik. Haar gezicht was plotscling van een vurige bezieling. Verbijstering, verrukking, jeugd.. de harteklop van twintig jaren l'ichtte in haar oogen. In haar opgewondenheid tro'k ze mij bij: mijn revers van de jas en hijgde Dokter... doktertje! Heusch? heusch drie duizend -pond per jaar? Engeland! Londen! Theater! Muziek! Allies, alles waamaar 'ik zoo vurig heb veri-angd? Af de mooie en heerlijke dingen van 'it leven „Ja, ja, mijn kind." Ziji nam mij bij de handen en zwaaide er meer voaruit en achteruit, uitgillende „Maar d'at is de hemeldat is zalighoid „En hoe nu, -met je gebroken hart?5' vroeg ik ondeugend. Zij liet mijn handen valen, zuchtte en haar gezicht nam p'lotsefliing een uitdruikking van onheil'spdende misfere aan. „Ik was't vergeten. Wat heb ik nu aan dit alles? Ik zal er nooit over heen komen. Mijn hart is gebroken." „Houd er den1 moed maar in, meisje," zei ik en troonde haar ladiend mee. ('Nadruk verboden.) 'De Eicon'omisdhe toestand. 5. October 1922. Ik heb in mijn vorigen brief aangetoond, dat de Oostenrijksche republiek onder de te- genwoord'ige omstandigheden nodi als indus- strie-, noch als handels-, nodh als landbouw- staat kon word-en 'aangemerkt en wil nu In groote trekken aangeven-' wat het gevolg is van' dezen toestand in de 4 jareni na de om- wenteling. Het duidelijkste beeldl van het verval van1 den staat in dat tijdperk waren de voortdu- rende 'prijsstijgingen, welke ook in: het buiten- land voldoende bekenld zijn; de curve der prij- zen ging sfeeds steiler omhoog en in 1920 was die stijiging nog te dulden, maar in 1921. vooral- in den zomer en den herfst van het loopende jaar vertoonde de curve loodrechte onderdeelen. Terwijl in den oorlogstijd en in de beide eerste jaren na het sluiten van den vrede de aansdhaffing van levensbehoeften bemoeilijkt weridi door net ontbneken der arti- kelen, werd later mplaats van een waren- vraagstuk een geldkwestie. De waren1 ontbra- ken niet en zijn in voldoende voorraad voor- handen-, maar het ontbreefct de bevolking aan het geld om ze te koopen. De aanhoudende waa rdevermindering van de kroon in het buitenland in verband met de daarldoor veroorzaakte prij'sstijging in' het ei gen landi had natuurlijk den steeds dringen- der wordenden eisch om trakt-ements- en loonsverhOoging van alle werknemers, ambte- naren en arbeiders tengevolge, waarbij de streng georganiseerde aibeiders meer succes hadden dan de ambtenaren-. Aan de grooter geworden- behoeften aan betaalmiddelen kon de Staat slechts tegemoetkomen door in steeds gro-otere massa banknote® te doen dwiikken, welker overstelpende massa de waarde er van weer verminderde, omdat dk artikel ook het geld goedkooper wordt, naarmate er meer vooihanden ;s. iDe verminderde waarde van het geld had echter automatisch het ver- dere stijgen der prijzen en- dus ook den drin- gerder eisch tot verhoogiag van tralktemen- ten en looinen tengevolge, waardoor de rirkel- gang gesloten werd. waarin wij ons sedert verscheidene jareni bewegen, zonder dat het ons mo-gelijk -geworden is om uit dien cirkel tc on-tkonxen, waarin een booze toovanaar ons opgwloteo houdl. !De Staat tracht door wetgeving tegen de prijsverhoogingen- een dam op te werpen. Hij beidreigde gevangen-isstraf en boeten tegen- over het euvel der overmati-ge eischen van le verancierS; hij stichtte een- woekerbureau,, da tot taak heeft, geval 1-en van woekerwinst te onderzoeken; hij; vaard'igde nauwgezet bere- k-ende sfandaard- en maximumprijzen uit. hij stelde commissies van onderzoek in, kortom, hij deed a-lles, wa-t zijnerzijds in de aangege- ven richting mo-gelijk was. Maar al die maat- regelen waren ieder die wat van economic weet was het dluidelijk van den beginne af aan gedoemd tot mislulkking, want het even onmogelijk oral stiaathuishoudkunt verschijnselen met w-etten te bestrijden als een onweer of een storm wettelijk te regelen of te reglementeenen. Deze gang van zaken heeft bij ons tot prijzen geleid, die aan Russische toestanden doen denken. Voorbeelden ervan heb ik in vroegere brieven aangevoerd. De waardevermindering van de kroon in het buitenland ging sneller in de beide laatste jaren- dan het stijgen der prijzen in ons land, die in -gouden munt omgerekend bijna altija aanmerkelijik lager waren dan de prijzen van overeenkomstige waren in het buiteland. Dit en de in gouden: munt uitgedrukt, nog steeds zeer lage loone® der Oostenrijksche arbeiders maakten voor de Oostenrijksche nijverheid de concurrentie op de wereldmarkt mogelijk, en riepen den: schijn van1 een hoog-con-j-unctuur te voorschijlni, waarvan wij echter in werke- lijkheid ver verwijderd waren. W'ant in de verkoopprijs in kronen scheen- wel hoog door het groote -getal, maar wees, in -goud1 omge- zet, in die mees-te gevallen op verlies, waar door de aanvulling van- voorraden, het aan- schaffen van1 machines, de noodi'ge afschrijr vingen op den- inventaris onmogelijk werd. De sch-ijinbare welstand der nijverhei'di leildde in waarheid tot een steeds toenemend1 en in zijn gevolgen i'mmer bedenkclijker wordend ge- brek aan goederen voor het leven- in- Oosten- rijk. En dat tekort werdi nog sterker door den stroorn van vreemdeiingen, dlie naar Weenen, Oraz, Salzburg en- Innsbrhdk reisden en hi-er verbazende massa's van allerl-ei artikelen op- kochten, d-eels om ze weer te verkoopen, deels voor eigen gebrufk, voor prijzen, die in- gouds- waarde berekend: Idle helft of nog meer lagere waren dan in- huni land. Tengevolge van de enortne prijsstijgingen' van de -beide laatste maand-en is dat echter otngekeerd. De meeste waren, die in- Oostenrijk ten verkoop worden aanigebold-en hebben thans -in hun prijzen de wereldp-ariteiti bereikt of zelfs belangrijk over- sch,reden-. De stroo-m der buitenl anders is daardoor ook dadelijk kalmer geworden en -tegenwoordig kan men1 weer in de hotels te Weenen kamers krijgem, zonder dat men ze weken lang te voren bestelt, wat sedert j-aren lang niet meer het geval was. Ook hebben de prijlzen in de hotels die in andere landen ach- t-er zidh gelaten-. 'De nijverheid -en- de handel hebben- dienten- gevol-ge de gevaarlijke peri-ode van de boven bespro-ken schijn-oonjunotuur grootend-eels aohiter zich1 en zijn nauwelijiks in1 staat de emorme sommen op te brengen, die zij1 weke- lijks noodig hebben om de loonen en tracte- menfen te betal-en. -Sedert versch-eidene maan- den hadden n.l. de vakvereenigingen- van be- dienden en- arbeiders het beginsel van index- cij-fers bij: de berekening der loonen ingevoerd. Dat index-cijfer is een nauwkeuri-g berekend en gecontroleerd cij-fer, dat telken-s dten 15-en van- de maand1 wordt vpstgesteld- en dat een vergelijking mogelijk m'aakt van de dan gel- dende prijzen. met die van den 15en- der vori- ge maand. De ind'excijfers, welke in verband met de contracten bij- de loonen in aanmerking moes-ten- kom-em, waren in- Juli 74, in Augus tus 124 en in September 91Dat wil zeggen- een -arbeid-er, die iri Juni per maandl 100.000 kron-en ontving, kreeg to Juli 74 pet. meer, dus 174.000 kronen, in Augustus 124 pet. meer, dus 409.760' kronen, in September weer 91 pet. meer, en1 dWs 7&2 642 kronen-. Deze 1 oonsverhoogingen beteekenen echter geens- zins verbetering van de levensomstandighe- den-; de levensstandaard wordt er niet fceter om, want zij1 stemmen overeen met de toege- nomen duurte. Die wijze van loonsverhooging heeft1 evenwel dit verderfelijke vervolg, dat zij een deel van- het volk -onverschillig maakt voor de duurte en- zoo elke aandrift tot zuiniger -levenswijze verfamt. De arbeidter zcgt bij zich zelf: Het kan mij niet sch-elen wat de levensmi-ddelen kosten, w'ant op grond van den Index krij'g ik toch een som, waarvoor ik het noodige kan koopen." Geheele lagen der bevolking komen- daardoor to een stemming, die, onder den indruk van de hooge cijfeis, voor de heele maatschappij hoogst gevaarlijk is. De werfegevers hebben dan ook al ver- klaardl, diat zij: to October geen: rekening meer zullen- hou-den met den Index. Er bes-taat eckter eenige ho^o, daf het vol gende todex'-ijl-r negaficf zoj zijn, d. w 7 dat een kleine prijsd'aling zou zijn ingetreden, waardoor het week- of maandigeld ook zou verminderen. :De toestand is echter gedurande de laatste m-aa-n-den niet enkel voor d-en handel en de nijverheid, maar ook voor den Staat nog weer onhoudbaarder geworden. want deze heeft a/'s werkg-ever bijl spoorwegen, post, tel-efoon, waarmach-t en mono'P'clieibedrijven onder d-en -d'ruk van stakingsbed'reiging ook de indexcij- fers moeten in acht nem-en, wat ten gevolge had, -dat de banfcno tenners krachtiger dan ooi-t te werk werd- ges'teld en aille staaisitracto- menten en verkoopprijzen voortdurend to de hoogte gingen. Wan-neer een uit het staatsbedrijf stammende hoogst middellmatige sigaar, die in vredestijd -5 IHeller kostte, nu Voor 800 kro nen- verioocht wordt, dlan- is dat een- gevolg van de erkenntog van1 het Ind'ex-beginsel door den Staat. -En wanneer een- groote -bank de bank note®, die ziji tot betaling van haar ambtena ren op den- eersteni der maand noodig heeft, van- de -Staatsdirukkeriji to' een vrachtauto moet laten afhalen1, die voor deze enkele uitbetaling hoog opgeladen is en- wanneer dan de -af- zonderlijke ambtenaar zijn1 maandelijks trak- i-emen-t -niet meer to een enveloppe, maar als 20 a 30 c.M. d'ik pakket, met een touwtje er om, uitbetaald: krijigt, maar zich toch voor dat pak papier niet meer dan- het -allernoodzake- lijkste kan koopen', dan zijn daf toestanden. die niet blijvenld1 mogen zijn, wanneer niet binnenkort een chaos zal ontstaan, die net voortbestaan van den Staat twijfelacMg m-aakt. Ook de landelijke bevolking Wordt d'oor die schaarschte van geld- het klinkt wat para doxal! getroffen. De boeran waren natuur- l!jk is da <fa®w van- de leveHsmfrMelw- schaarschte er nog heel goed! aan toe en hoe- w-el ziji op- den- verkoop van l and-bouwproduo- ten1 in grootere hoeveelheden over -het alge- meen niet ingericht zijn, werden deze hun toch, vaak tegen- hun zin, haast uit de handen gewrongen-, al werden er soms overmatige be- aragen voor betaald. De boer verkeerde in een voor hem ongewone positie: hij- kon prij zen- eischen, hij was de door k-oopers beleger- de bezi'lter van- dingen, waarv-oor hem als het ware, groote sommen- werden opgedrongen. HSj- werd daardoor in staat gesteld om hel hypo-theek, dat op zijn goed11-a-g, af te lossen. zijti stal leu en schuren op te knappen, of nieuwe te bouiwen, zijn wOntog gem-akkelijker in te richten, door ook aanleg van water en electrische leid-ing en meer derge'ijke. Ja, de sommen, die hij uit den verkoop van de voor hem zelf ounoodige landbouw-productea t-rok, stelden hem in staat om allerlei dingen te koopen, door welker bezit hij, de stedelingen zocht na te apeni, maar waarvoor hij heel wat spot te verduren had. In menig boerenhuis staimmen uit dien- tijd- een piano, zekere meu- belen, kristall-eni ludhters, tap-ijten, terwijl de boerin haar mooie ouderwetsche kleederdracht verach-telijk to de kast han-gt en Zondags met een onmoderne zijden- japon, met een hoed met veeren en- met handschoenen deftig naar de kerk stapt. IMaar de dagen van de levensmiddelen- schaarsdi'te zijn voorbiji en- de boer moest weer tot zijto oude leven- terugkeeren. Reeds is in Oos-tenrijk het Almerikaansche meel goedkoo- Esr te krijgen dan d-at uit den molen van den oer; reeds wordirn (Hollandsdhe igfoemten op de Weensdhe markt aangeboden voo-r de helft van den prijs der inlandsche. -De knecht vraagt hooger loon en- de boer weet niet aan geldi te komen. Ook hem drulkt de geld- schaarste. En reeds worden- de spaarpennin- gen voor den dag geh-aaldl. Reeds gaan de mooie nieuiwmodische dingen-, die het boeren huis beladhelijk maakten naar dien uitdrager; op menige boerderij- ligt weer een zwane hypo- theek. Z-oo stond-en de zaken oogeveer voor 4 a 6 weken men- zou er een boek over kunnen vol schrijven toen1 de nieuwe regeering een plan ontwierp om den toestand gezonoer te maken; de bondSkanselier 'Dr. Seipel reisde naar Praag, naar B-erliji®, naar Verona en de Volken-bondi in Geneve werd) tot redding van Oostenrijk bijeengeroepen. Dr. E. (••en dl»ntte»nbl#dtnj*B.) Jb. HiAR'TLAND. Koningsweg B 69, Handel in 2e -handscn Kinderwagens, Spo-rt- karrem, Ledikanten, Bedden en!z. KONIN-QS- WEO B 69 naast Klaas Verwer. TE, KOOP RONEO OOPIEERMACHI- NE, HAMMOND 'SfOHRIJPMACHUNE. Te bevragen, ZAAIDM AR K'T 37. TE KOOP: GASIKAOHE'L -met afvoer- pijp. Te zien bijj TJSPEERT, Ritsevoort. TE'R- -OVER'NAMEeen pracht. Elec. Kroon en een groote zijdert kap, Elect. iSche- m-erlamp em eenl Elec. Pianolampje, spot- koopje, nieuw. A'dires 2e Landdwarsstraat F. 20. TE KOOP een mooie VOLHAARD. A-dres bureau van dit blad. TE KOOP een mooie VULKACHEL. WEIRDIE-PAD 46. TE KOOP: een- to goeden staat zijnd KAQHE'LSOHERiM gaschikt om to- een hoek te plaats-en. Teven-s een beste cylindenmangel. OU'DEORAOHT 156. TE KOOP eenl zoo goed als nieuw ge- emailleerd FORlNIUI'S. Te bezichtigen tus- sch-en 4 en -6 uur. Ad-res -SGH-OO'LSTRAAT 6. TE1 KOO-P een gegoten FORNiU-IS (to prima staat). Te bevragen ST. ANIN'A'STRAAT 17. Een beste geemail-leerde KAOHEL TE KOOP bij- A. STAMMES te St. Pancras. TE- KOOP een nette grij-ze OfVER-JAS 7.50. Ad-res PAARDENMARKT 3. TE KOOP: POLYPHON met 100 onver- slijtbare platen. Een fiju sfukje kamer- muziek. Zeer billijk-e prijs. A-dre®: LA-N'DSTR:AAT no. 24, Alkmaar. •Tk KOOP een to goeden staat zijnde VUlDKAOHEiL bij- -MOSK, Russenplein, jBergen (N.-IH.) DAMES'RIJWI E L weg ens plaatsgebrek izeer billijik te -koop. Te bevragen Koningsweg -B 40. TE KOOP EEN KINDEIRSTOEL. Te (bevragen; Gashoud-ersfraat 7, 2- X beldien. TE KOOP voo-r lagen prijs: 2- prima HEEIRIENRIJWI E'LEN, 1 FOTOTOESTEL voor beroepsfotograaf, geheel complect met lenizen, statief em tasch. GRENS'STRAAT 3, Alkmaar. TE KOOP 2 NAOHTHOKKENi met afneeimbare kappen en- een partij hout voor spotprijs. LIMiMERHOEK 18. T-E- KOOP een zoo goed als- nieuwe groe- ne VOLKAOHEIL. Te bevragen lste LAND- DWARISSTRAAT 1-3. Ter overname gevraagd: Serie -Hagers Koopmiansboekhouden en serie HandClsoreke- uen van Klerk, Bouman v. d. Vl-iet. Aan- biedingen -SIPOORISTRiAAT IB. Verkoophuis- Molenbuurt 24 heeft te koop pracht liimenkast voor d-en spotprijs van 32.50, 6 gladde stoelen- 20, extra zware 2 persoons leddka-nten 13, eenige gebruikte Emmerkachels vanaf 6.50. (Gesloten zijn de) Snaarmanslaan 87. TE KOOP voor elk a-annemelijk bod VOETB'A'L en VOET1B ALSCHOE-NEN, zoo toed als niieuw, maat 5. Adres bureau van it blad. TE KOOP GEMRAA-GD COMPLECT SINT-NlIQOLAASOOSTUUM -Brieven onder P 3169 bur. van dit blad

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5