TE KOO'PEen groote GODINKACHEL in uitstefcendem s.aat, voor groot vartrek KENN'EMERSTRAA iWEG 93 C. GROENE VULKACHEL TE KOOP. TOGS'S AI NTTISTiR A AT 7. I'rovinciaai Aieuvvs NEDERLANDSOH RUNDVEE BEKROOND. 0e collectie Nederlandsch vee op de Inter nationale tentoonstelling te Rio de Janeiro, Brazilie, is ibekroond met de go-uden medail- le. Bovendien verkreeg zij als gioep eene extra onderseheiding. De collectie werd bij- eengebracht door ledeni van het Nederl. Rundveestamboek. DE NAJAA'RlSMEEjMiA'R'KTEN. De groote n a j a a rs veem ark ten zullen ge- houden wordeni op 16 October te Purine- rend, op 26 Oct. te Schagen, op 7 Nov. te A'llkimaar, op 14 Nov. te iHoom. UIT 90HAOEN. Mej. D. Scbets, klerk aan het kantoor van registratie alhier, gaat als zoodanig naar Alkmaar. De heeren W. J. Blaauboer en M. Bij- Kist alhier thans aan de Kweekschool te aarlem zijn geslaagd voor acte gymnastiek. UIT WARMENHUIZEN. Voor een vrij goed bezette zaal heelt Ds. Schermerhom Donderdagavond zijn tooneel- stuk „Ondergang" voorgedragen. Het pu- bliek volgde met aandacht den spreker, door wien iederen daarin voorkomenden persoon zeer goed wordt uitgebeeld. Door Ds. Oter- doom werd een inleidingswoord gesproken, en na afloop aan den declamator dank toe- gebracht. UIT HEER-H'UGOWAARD. Aan de openbare seholen 1, 2 en 3 dezer gemeente wordt het vervolg-onderwijs ge- volgd door respectievelijk 11, 16 en 9 leer- lingen. Nabij den Voddenweg alhier geraakte het paard voor den brandstoffenwagen der Coop. „De Tijdgeest" te Winkeil op hal1, met het gevolg, dat de wagen tegen een gelei- dingspaal botste, met zooveel kracht, dat de paal als een rietstengel brak en het rijtuig wat beschadigd werd. De voerman had zich intijds in veiligheid gebracht. Gister hadl de aanbesteding plaats voor het leveren van borden en banken voor de in a'anbouw zijnde school nabij den Has- selaarsweg. Acht inschrijvers namen hieraan deel. Hoogste inschrijver C. Beers: banken 2073, borden 412; laagste Leegwater— Hartland: banken 1095, borden 319, aan wien het werk is gegund. UIT NOORDSCH A'RWOODE 'De directeur van de lichtbedrijven heeft de vo'gende circulaire tot de dectridteitsverbrui- kers gericht: In verband met een' drietal opgvallen met doodelij'ken afloop, welke in den laatsten tijd in onze provincie zijn vooirgekomen door aan- rakimg van e'ectrische stroomdraden onder ge- wone bedrijfspamiing, vestigt de directeur van het Electriciteiisbedri jf er de aandacht op, dat het tevcnsgevaanlijk is op eenigeriei wijze in aanraking te komen met de stroom- draad van het net, alsoak met de stroomdra den van huisleidintgen. In het btijzonder moet er derhalve op gelet worden, dat b.v. bij1 het indraaien van lamp- jes in de huislampen eerst de stnoom door het omdraaieni van de knip wordt afgesloten, dat bij loop eni boetlampen de toevoerdraden steeds degelij'k geisoleerd zijn daar el'ke Hei ne beschadiging daaraan reeds oorzaak kan worden van doodelijke ongevallen bij1 aanra king. Ook mioet nog genoemd worden' als zeer gevaarlijik het verrichten van wetkzaamheden biuitenshuis in de nabijheid van stoomdraden, alsmede het aanraken van dioor storm of an- derzins gebroken draden, die over de weg lig- gen. In dit laatste geval moet het ikantoor der gasfabriek, of de lijnwerker gewaarschuwd worden. Uit de reeds voorkomende doodelijke ongevallen1 rnoge blijken, dat het gevaar in geenen deele denkbeeldig is en dat uiterste voorzichtigheid dringend geboden is. UIT BERGEN. De zandsteenfaibriek aan den Kogendijk, alhier, zall, naar wij vernemen, tegen 30 Oc tober a s. worden stopgezet wegens gebrek aan afzet. In verband hiermede wordt aan het personeel der fabriek tegen genoemden datum ontslag aangezegd Een 20-tal arbei- ders geraken hierdoor zonder werk. Door de afdeeling Bergen van den Hian- deidrijvenden en Indhstrieelen Middenstand is aan het gemcentebestuur verzocht om een lokaal der openbare lag ere school in gebruik te mogen nemen, ten emde daarin met 1 No vember a.s. een cursus te doem houden in handelswetenschappen. Het voornemen bestaat, binnenkort den tweeden cursus in Engelsch te openen, waar- voor het gebruik van een lokaal der openbare lagere school aan het gemeentebcstuur 31s aangevraagd'. De lessen zullen worden geget- ven door den heer P. Baretta, hoofd dier openbare Ul'o-school in deze gemeente. UIT SCHOORL. (Vervolg raadsvergadering.) De heer den Das stelde voor om de sub- sidie aan de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer groot 250, te brengen op 150. De vereeniging had het 1234-jarig bestaan feestelijk gevierd en spr. gevoelde er niets voor can voor dat feest te betalen. Ook had een groot deel van de gemeente geen belang bij de V. V. V. De voorzitter deelde mede, dat de koperen bruiloft van de V. V. V. slechts 59 had ge- kost. De ontvangst van de afgevaardigden van de A. N. v. v. is een1 beeilje boveri den stand gegaan, doch spr. meoide dat de sub- sidie van 250 niet mocht worden onthou- den. Er is op het oogenblik een schuld van f 600. De heer den Das oordeelde, dat wle boven zijn stand wil leven dit zelf maar moet_\ve- ten. Spr. gevoelde er echter niet voor bij te dragen voor degenen die dat doen. De voorzitter vond dat men niet mocht ver- geten, dat er door de V. V. V. jaarlijks f 80.000 in de gemeente komt. De heer den Das meende, dat de personen die daarvan het voordeel hebben ook maar de las ten moeten dragen. De voorzitter wees er op, dat de eontribu- tie reeds van 1.op 2.50 was gebracht. De heer Bijl was het met den heer den Das eens. Spr. was nooit zoo erg voor de V. V. V. Hij geloofde er niets van dat daardoor 80.000 meer in de gemeente komt. De we- gen worden voomamelijk door het vreemde lingenverkeer stuk gereden. De heer Wognum oordeelde dat de heer Bijl elk inzicht in het werk van de V. V. V. miste. De gemeente doet voor de gemeente zeer veel werk. Wanneer de vereeniging er niet is, dan zal de gemeente moeten optreden om veel van haar werk te verrichten. Het informatiebureau kan niet gemist worden. Dit zou Schoorl te zeer schadeu. Wanneer de gemeente de vereeniging niet helpt het tekort is te groot dan zal de boel va'llen. ISpr. stelde dan ook voor de sub- sidie te handhaven. Spr. was wel van meening dat de leidende personen er voor moeten zorgen, dat de ver eeniging niet boven haar stand leeft, maar gaat er niet mede accoord, dat daaronder al ien moeten lijden. De vereeniging is er niet alleen voor de pensionhouders. Deze hebben zelf een bond, omdat de vereeniging voor hen niet alleen kan zorgen. De vereeniging zorgt er ook voor, dat het in den lande bekend is dat Schoorl veel bouwterrein te koop heeft en veel huizen te huur. De vereeniging is voor Schoorl van groot nut. Wij kunneni wel een walk geven aan de leidende bestuursleden de zaken anders te deelen, zoodat men met de begrooting uit- komt. Op het oogenblik verkeert de vereeni ging echter in eeni silecbteni toestand en spr. hoopt dan ook, dat de raad zal medewerken de zaak in het leven te houden. De heer Duin wees er op, dat een deel van den raad bekend staat als anti-V. V. V. Spr. is ook niet voor die uitgave. Spr. betwijfelt het, maar wil aannemen, dat door het vreem delingenverkeer 80000 in de gemeente komt. Het meeste komt daarvan echter in de zakken van de pensionhouders en degenen die daarvan leven. Spr. draait de zaak om en meent, dat de V. V. V. in de eerste plaats in het belang is van de pensionhouders en niet in dat van Schoorl. Hij gelooft dat het belang van Schoorl medebrengt, dat de belastingen zoo laag mogelijk worden gehouden. Dan bevor- dert men de V. V. V., want daardoor krijgt men hier vaste in plaats van tijdelijke bewo- ners. Met de heeren den Das en Bijl is spr. het eens, dat men voor de tekorten maar in eigen zak moet tasten. De voorzitter herinnerde er aan, dat voor enkele jaren een subsidie-aanvrage van de V. V. V. werd behandeld en wel om het be- drag van 100 op 150 te brengen. In comite werd daarna de suppletoire begroo ting van de H. O. behandeld en toen bleek dat door/de tijdelijke vreemdelingen 2200 werd ingCEracht. Een lid van den raad merk- te toen op dat de 150 toch goed besteed waren. Met den heer Duin is spr. het eens, dat het vestigen van vreemdelingen bevor- derd wordt, door de belastingen laag te hou- den. In de gemeente wordt er den laatsten tijd heel wat gebouwd. Er kunnen hier heel wat menschen komen en dit moet bekend ge- maakt De subsidie aan de V. V. V. van 250 is daardoor alleen reeds gewettigd. De heer Lurks was het met den heer Wog num niet eens. De V. V. V. is niet opgericht voor de gemeenschap, maar voor het groot- ste depl voor de menschen die er zich mede bezighouden. Spr. is geen tegenstander van de V. V. V. doch vond het eigenaardig dat de menschen van de V. V. V. voor andere doeleinden zoo zuinig mogelijk willen zijn. Schoorl is mooi gehouden door de arbei- ders en daardoor van belang voor het vreemdelingenverkeer. Hij hoopte dat wan neer de vereeniging grooter zal zijn, de ar- beiders beloond zullen worden. Spr. erkende overigens dat ook de arbei- ders voordeel hebben van het Vreemdelin genverkeer, omdat Schoorl van den tuinbouw alleen niet kan bestaan. Hij was er dan ook voor om den) post van 250 te handhavem. De heer van Lienen dacht dat de V. V.. V. alleen de vestiging van tijdelijke bewoners bevorderde, doch niet die van de vaste. Hij wilde denl post dan ook op 150 gebracht zien. Alleen de heeren Wognum en Luhrs stem- den voor de subsidie van 250. De heer Luhrs stelde hierop voor f 200 subsidie te geven. Ook, dit voorstel werd met hetzelfde resul- taat verworpen, waama met algemeene stem- men werd besloten de subsidie op 150 te stellen. Hierop kwam naar wren, dat men weinig tevreden was over de wcrkwijze van de ver eeniging „Gezinsverpleging", omdat in de ge meente zoo weinig van de zuster wordt ge- menkt. Besloten werd voorts, om dje vereeniging ,JTet Witbe Kruis" te verzodcen, jaarlijks een versl'ag van de werkzaamheden bij den Raadi in te zenden. De heer den Das wilde de 25 subsidie voor <fen Hoofdcursus te Alkmaar schrappen, doch nam na verdediging van dtezen post d'oor den voorzitter, met dien post genoegen. Dit was ook het geval met de 20 subsidiie voor de Tuinbouwwinterschool te Alkmaar. tBij den post „Ontginining woeste zandgron- den" bepleitte de heer den Das verlagiing van d'ien post. De voorzitter was erg voor bezuiniging, maar hij zag geen kans om tot de menschen te zeggen: „Je moet maar minder eten". 1 Wanneer er werkloOsheid is, is het zaalk, de I' menschen werk te kunnen geven. Het vorige j jaar is op dien post 202 uitgegeven. Het staat dus niet vast, dat die 500 gebruikt ziullen worden. De heer Luhrs had met genoegen gehoord!, dat de voorzitter zooved' m'ogelijk wil be- zuimfgen, d'och dit niet wilde d'oen op het eten van de arbeiders. A'Heen de heer Luhrs stemde v66r handha- ving van de post). De voorzitter stelde voor, om de post dan on f 400 tc brengen. CDe heer Luhrs stemde v66r, de andere hee ren tegen). Het voorstel van den heer den Das, am de post op f 250 te brengen, werd' met algemee ne stemmen aangenomen. De heer den Das wilde ook de poet 25 subsidie aan de Voetbalvereeniging schrap pen De heeren Liihrs en Wognum bestreden dit voorstel. Het voorstel van den heer den Das werd niet gesteund, zoodat de post gehandhaafd bleef. De heer Lii'hrs vroeg hoe het nu stond met het teruig betalen van de huurverhooging aan de bewoners van de gemeentewoningen. De secretaris deelde mede, dat die huren met 1 Januari 1922 zijn verhooigd en wel van 3,20 op 3,50 per week. De gemeente moet dus over de 10 woningen aan het Be- stuur vanaf 1 Januari3 per week betalen, omdiat met 4 tegen 3 stemmen de Raad be- Sloot, dte door den Minister verplicht gesteT de huurverhooging van 30 cent terug te be talen. De voorzitter meende, dat aangenomen was, om dit alleen te doen voor hen, die er voor in aanmerkiing kwamen. Hij vondi het niet goed) dit bijrvoorbeeld ook te dcen voor de arbeiders van de H'- IJ. S. M. De secretaris deelde mede dat besloten was, alien in aammerking te laten komen. De heer Duin vond dit toch wel wat te ge!k De heer Luhrs hoopte. dat het raadsbesiluii't in zijn gehedl zou worden uiitgevoerd. De spoormenschen zijn geen blijvende bewoners. I a it men l et nu aan alien geven Van de menschen, in dienst van de H IJ. S M., kan men het desnoodls wel op een andere manier terug halen. De heer Ehiin wilde het raadlsbesfluit her- roepen en enkel de vergoed'ing geven aan menschen, die er voor in aanmerking komen. Het bealuit berust op een foutieve opvatting m h n die het kunnen betalen b'heeft men niet Legemoct te komen. De voorzitter stelde voor om het voor 1922 aan alien te geven en voor 1923 na te gaan, w'e er voor in aanmerking kwamen. De heer Liihrs was het daarmee niet eens Wat voor d'it jaar geldt moet ook voor het vnl«ende jaar golden. Spr. stond' verbaasd, dat de bewoners zelf niet in opstand zijn ge- komen tegen de tegenstemmendle raadsled'en, tevens beheerd'ers van de woningen. Het is een groote font, dat men hen als bestuursbd heeft gehandhaa'fd. Men kan geen! twee hee ren tegeliijik dienen. Als wethouder moet men zorgen voor de financien, maar dan moet men aftreden als bestuurder van de Wondng- bouwvereeniging. Het voorstel van den voorzitter werd hier op aangenomen. (Tegen de heeren dien Das en Liihrs). De begrooting werd hierop in zijn gaheel vastgesteldi op een bedrag van 109.821.846. De post onvoorziene, geraamdi op 4787,61, zal eenige wijiziging ondiergaan. De heer den Das had onder de subsidien een bijd'rage gemist aan het fanfareconps. Hij was overtuigd, dat wel een verzoek zal ko men om een subsidie toe te kennen en stelde daarom voor, om bij voorbaat te bcslissen, die niet te verleeaen. De voorzitter zeid-e, dat de post niet op de begrooting stond, omdat de subsidiie slechts voor een jaar was verleend. In het algemeen be.iang stelde spreker echter voog, om voor 1923 aan het fanfarecorps een' subsdldie toe te kennen van 50 en die te betal'en uit den post „Onvoorzien". Dit voorstel werd aan genomen. (Tegen die heer den Das). De begrooting werd met 6 tegen 1 stem vastgesteld. (Tegen de heer den Das). Bij de rondvraag deeldie die heer den Das mede, dat hij met den CommissariS der Ko- ningin, toen deze d'e gemeente bezochit, ge sproken had over de wegen in Schoorl. De Commissaris had gezegdi, diat nimmer in on- derhoud name van de wegen door de Provin cie gevraagd was geworden. Spr. stelde nu voor, om Ged. Staten te verzoeken, om het onderhoud van den Schoorlschen straatweg tot Kamp over te nemen door de Provincie of daarvoor een subsidie te geven van 8000. De voorzitter was er over verwondterdi, dat d'e Commisari's gezegdi had, dat Schoorl nooit iets voor den straatweg gevraagdi heeft. De Provincie heeft toch voor het leggen van den straatweg niet minder dan 10 (XX) gegeven. Den heer Liihrs deed het genoegen, dat de heer den Das met den CommissariS over de wegen heeft gepraat. Dat is beter dan het destijds door den heer Das gedlane voorstel om op de grenzen van Schoori hel&en te pfaatsen. Met de wegen zijn we in de mdsere geraakt. Spr. steunde dan odk het voorstel van den heer den Das. De voorzitter spreekt as. Zaterdag ter Provinciate Griffie de hoofdingenieur en zou daar informeeren hoe de zaak moot worden aamgepakt. Met algemeene stemmen werd hierop be sloten, de d'oor den heer den Das gewilde aanvrage tot de Provincie te richten. De heer Ltihrs was er geen voorstander van om1 verzoeken te richten tot den plaats- vervanger van de Koningin., die zelf met de meeste belastingcenten schoot gaat Er zijn echter omstandigheden, die het nood'zakelij'k maken en het i!s een burgerrecht. Spr. zou dan ook gaarne zien, diat de komst van den Commissaris der Koningin in de gemeente op betere wijze bekend1 werd gemaalct dan was geschied. Spr. infomieerde voorts hoe de commissie van het electriciteitsbedrijf stond tegenover het door den heer Wognum geopperde denkbeeld om van de aangeslote- nen over 3 a 4 wintennaanden geen vast recht te heffen. Spr. oordeelde het vast recht een belemmering voor het bedrijf. Zdfis de fo- rensen klagen er over, dat zij voor 4 maan- den gebruik over 12 maanden vast recht rnoe- tein betalen. Spr. hoopte, dat de V. V. V. in dezen ook zal ageeren. Hij wiilde de regeling veranderen ten voordeel^ van alle burgers. Verandert men het vast recht, dan zal er meer electriciteit gebruikt worden. Velen ma- ken nu geen meerdere lichtpunten, omdat zij dan in een hoogere klasse vallen voor vast recht De voorzitter wenschte deze aangelegen- heidl te bespreken wanneer de begrooting van het electricteiitsbcdrijf behandeld wordt. De heer van Lienen zeide, dat het denk beeld van den heer Wognum, in de vorige vergadering geuit, niet voor verwezenliijking vatbaar is, omdat het tarief reeds met 25 pet. is verlaagdi en het voorstel 2400 zou koisten. Hij begreep dan odk de vraag van den heer Wognum niet en dachit, dat het van dezen reclame-maken was. De heer Wognum had het denkbeeld geop- perd, omdat de toestanden, vooral voor de tuinbouwers, heelemaal niet rooskleurig zijn) Spr. weet dat het deetrisch bedrijj op teese scuTOeven staat, m^ar hadl gediaeht, dat dit ae eenige verm was, waarbij dit bedrijf nog niets kon doen. De heer Duin was juist van meening;, dat nee electrisch bedrijf op' vaste voeten stond. Wanneer de heer Wognum had voougeste'ki, een zekere categorie menschen tijdd'ijk te ont- lasten van het vaste recht, dan zou dit nog gaan, maar om allien 3 maanden dia'arvan vrij te stellen, gaat niet, want dit ko&t 2400. De 25 pet. verlaging is dezen winter voor de ver- brui'kers voor het eerst van practische betee- kenis. Met hetgeen het electrisch bedrijf bo ven het hoofd hangt, is er echter geen sprake van verlaging. De heer Wognum„Dat noem Ik de losse schroef". De voorzitter wilde over de zaak Diet ver- dter uitweiden. Bij de behandeling van de ctectricteitsbegrooting kan men wel cijfers naar voren brengen. Ook spr. is van meening dat het vast recht niet gemist kan worden, doch oordeelde het misschien wel mogelijk eenige bezwaren te ondervangen. De vergadering werd hierop ges'fotm. UIT KOEDIJK. Donderdagavond vergaderde de afdeeling van den iNed. bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf in het lokaal van den heer C. Bakker, onder leiding van den heer P, Hart. In zijn openingswoord besprak de voor zitter den treungen toesitand, in de bedTijven en het belang voor de arbeiders daaraan ver- bonden. Na goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede namens het hoofdbestuur, dat de werkloozenkas gehandhaafd blijft. De uitkeering is voor klasse 3 (waartoe Koedijk behoort) 1.70 voor gehuwden en 1.50 voor ongehuwden. De contributie is voor losse arbeiders 35 cent en voor vaste 5 cent. De heer K. Koedijker deed verslag van het congres te Utrecht. Het verslag behelsde een belangrijke uiteenzetting van de slechte toe standen van voorheen en de toestanden van nu en een krachtige opwekking tot organisa- tie. Het verslag werd met applaus begroet. In behandeling kwam hierna een concept arbeidscontrad. Hierover was al een bijeen- komst gehouden met het bestuur der pa- troonsvereeniging, die aandrong op loons- verlaging van minstens 30 pCt. Ook werd er gewezen op verlaging van landhuur en van rente voor hvnotheken. De voorzitter wees op het moeilijke voor de arbeiders om een contract te maken, daar het leven zoo duur is. Spr. achtte eenarach- tig samenwerken noodig, daar men alleen staande minder krachtig is. Dan verdringt de een den ander en worden de loonen nog lager. De voorzitter vroeg of er ook iemand was die voor een loonsverlaging is van 30 pCt. Enkele sprekers meenden dat in de Deste jaren geen loonsverhooging is gegeven naar verhouding der winst. In verhouding tot den- prijs der levensmiddelen is loonsverlaging niet mogelijk. Men meende, dat men het be- staande contract weer ongewijzigd moest aanbieden en' den aanvang der verhuring doen ingaan 1 April, daar dan het eind der tuinbouweampagne er is. Het bestuur meen de als men met de bouwers wilde praten, dat men dan een loonsverlaging zou moeten aanbieden van 5 pCt. Ook besprak de voor zitter om af te wachten met het contract tot de campagne bij de tuinbouwers voorbij is. Men kan dan zien wat het bedrijf heeft op- gebracht en dan weer spreken. De arbeiders moeten voorzichtig zijn met het afsluiten van een contract en daarom moet men wachten tot den afloop van het bestaande contract. Het slot der bespreking was, dat een schrijven gericht zal worden aan de pa- troonsvereeniging om over het contract te spreken op een nader te bepalen tijd. Bij de rondvraag besprak men het ver- laagde bieden voor het loon en spoorde men aan vast te houden aan het minimum loon. De voorzitter bracht in bespreking om het bestuur te machtigen ter bestrijding van werkeloosheid voor een gulden te laten mod- deren en dit te bespreken met de patroonsf vereeniging. Dit werd goedgekeurd. De heer P. Mulder deelde mede dat kas en boeken in de beste orcle zijn bevonden. Op de eerstvolgende vergadering zal ge sproken worden over het betalen der inkom- stenbelasting. De penningmeester drong aan op aanzuivering van schuld met het oog op de werkloozenkas. Aanwezig waren 28 van de 49 leden. Buitenland. N1AAR DEN NOORDPQO'L PER ONOERZEEeR? De „Daily Mail" bevat het bericht, dat een Duitscn geleerde, Dr. Anechiiitz een plan heeft op'gemaakt om den Noordpool te berei- ken door onder het ija door te gaan. In den zo-mer van het volgende jaar zou hij deze om derneming willen wagen in een onderzeeer, welke in staat zou zijn vijftien uur aChter elkaar onder water te blijven, een bagage van 500 ton en een bemanning van acht per sonen te dragen. Gedurende de laatste twee jaar heeft Dr. Anecchtitz een diepgaande studie gemaakt van de pootzee, waarbij hij de zekerheid ver- kregen- heeft, dat de dikte van het ijs nooit grooter is dan 12 brazem daar het moge lijk is op een diepite van van 22 'brazem' te varen zou zijn reis uitvoerbaar zijn. Met een sndheid van zes mijl per uur aan de oppervliakte en vier mijl onder het ijs wil hij 30 mijl per dag afleggen. Hij veronder- stdt verder, dat zijn reis tot dfc 88ste graad zeer soel zal zijn, en dat 1 ij; van af die punt niet meer dan vijf weken noodig zal hdbben, indien ten minste het vasteland van dien Noordpoal niet al: te uitgestrekt is. Het bericht vermeld niet hoe d'e heer Ane- chiitz zich voorstelt met zijn onderzeeer door en' uit het ijs te komen. DUIDELIJK GENDEO. De „F'igaro" die, evenals andere Fransche bladen' op't oogenblik allesbehallve goed meer over Lloyd George te spreken is, haallt een voorbedd aan, hoe diens popularitdit in zijn eigen land is gedaald. Een geestelijke uit Wales, dus een landgenoot van den" Premier, die zich nog al op zijn Wdsche afkomst laat vorstaan, heeft tijdens den: dienst in een Bap- tisten-kierk hardop in zijn gebed gezegd: „Bevrijd ons Heer van de intriges der siCaats- lieden, zelfs al zijn ze afkomstig uit bet land van Wales." DE DROOOLEGGDNG' IN AMERTKA. Omtrent de beslissii'.m, het Fed-erale Hof', waarbij aan de drankwet-ambtenaren last wordt gegeven, de (bepaling betxeffende het drankverbod) aan boord van sdhepen niet toe te passen, (zie ons nummer van gisteren), wordt gemeld, dat deze order slechts van tiju delijken aard is, en voorloopig alleen van kracht tot dan 17en dezer, wanneer belang- hebbenden daaromtrent gehoord zullien wor den. De Fransche regeering heeft besloten1 om de stoomvaartmaatstihappijen haar eigen weg te laten gaan in verband met het drankverbod voor schepen in Amerikaansche havens. Die regeering zal zidh met de zaak niet bemoeien, voor er een eerste proces uit vooilkomt of op een Fransch schip beslag wordt getegd. Als- dan zal ze tot het doen van de noodage stap- pen overgaan. HET AMERKAANSafE DRANK- VE'RBOD. Bij' het in weridng treden van het verbod voor biutenlandsche schepen tot het aan boord' hebben van alcohdlhoudende dranken binnen drie rnijlen van de Amerikaansche ku6t, wordt gemeld, dat de secretaris voor de schaitki'st Mellon het stand'punt inneemt. dat geen algemeene politick voor inbeslagne- mihg van overtredende schepen zal worden aangenomen, hoewel de ambtenaren van het department van justitie verklareni, dat een dergelijke procedure gerediitvaard'ilgid1 zou zijn, Mir. Mellon veiiklaarde te 'gevoelen, dat uit- stuitend' moet worden overgegaan tot inbe- sTagneming van den alcdhol en bestraffing der schepen en dat buitenlandssche schepen, die het Panamalkanaal passeeren, buiten de regding moeten vallen 'DE iDfUITSOHE GRAAN-POLITfEK. De Duitsche krijgsraad nam zonder debat met 47 tegen' 13 stemmen1 het wetsontwerp aan, krach'tens hetwdk de prijzen voor het eerste gedeelte der verplidite graanleveran- ties aanimenkeli]k worden verhoogd. O. m. wordt de prijs voor een ton rogge van 6.900 mark tot 20.000 mark verhoogdia De overige prijzen worden naar evenredi'gheid vastge steld. A'ls basis voor de prijsbepaling heeft men de indexcijfers genomen1. De prij'zen voor de verplidhte leveringen zullen ook na deze verhooging nog slechts een vijfde van den op 10 October op de vrije markt geldien) prijzen bedragen. DE AMERIKAANSCHE POLITIEK TEN OPZICHTE VAN EUROPA. In een bfficieuze verklaring wordt weder- om ingegaan op de herhaalde verwijten, dat de Vereenigde 'Stateni niet bereid zoudera zijn iets voor Europa te doen. Er wordt op gewe zen, dat Amerika in het Nabije Oosten, in welk gebied dit land toch vrijwat minder is geinteresseerd dan Europa, in den laatsten tijd meer heeft gedaan voor de redding en de ondersteuning der vluchtelingen dan eenige Europeesche Staat. Ook begunstigt de Amerikaansche regee ring de belegging van Amerikaansch kapi- taal in het buitenland en werkt ook in dien geest met de Amerikaansche banken samen. De buitenlandsche politiek van staatssecreta- ris Hughes is geheel op een dusdanige be legging van Amerikaansch kapitaal in het buitenland gericht en de regeering beijivert zich daarvoor de noodige bases voor garan- ties en vertrouwen te scheppen. Onmiddellijk na het einde van den oorlog hebben de Amerikaansche consuls, die tot dusverre slechts opdracht hadden, het Ame rikaansche afzetgebied voor producten te vergrooten, order gekregen, ook pogingen in het werk te stellen om het afzetgebied voor het Amerikaansch beleggingskapitaal in het buitenland te vergrooten. De belangen van de Amerikaansche ban ken zijn, in overeenstemming met die van de regeering, natuurlijk betrokken bij die buiten landsche leeningen, die inderdaad economi- sche voordeelen bieden. Sedert door Harding en Hughes een politiek van ontwapening is ingeleid, heeft Amerika zich ook beziggehou- den met de ontwapening te land van de Eu«- ropeesche staten. Door een embargo te leg gen op buitelandsche leeningen, die voor oor- logsdoeleinden zouden moeten dienen, heeft de Amerikaansche regeering het in haar macht, krachtig tot het handhaven van den vrede mede te werken. Immers de meeste vol- ken kunnen geen oorlog voeren zonder bui tenlandsche leeningen te sluiten en alleen Amerika is op het oogenblik in staat leenin gen op groote schaal te verstrekken. DE LAATSTE KRIJGSGEVANGENEN. De Fransche president heeft de in Toulon tot het ondergaan van hun straf nog achter- gebleven krijgsgevangenen begenadigd: 22 worden er vri j gel aten en de andere 4 krijgen vermindering van straf. De „Germania" en de „Lokal Anzeiger" vinden dat deze begenadiging tamelijk laat komt. DE FRANSCHE SCHULDEN. Frankrijk zal niet in staat zijn de eerste vier jaar een gedeelte van haar schulden te betalen, daar alle beschikbare ontvangsten gedurende d'ie periode moeten worden aan- gewend voor het herstel d'er verwoeste ge- bieden, meldt de „New-Yoi1k Herald1", Parij;- sche editie, op .grond van een mededeeling van een der hoogs'te autoriteiten van het Fransche ministerie van Financial. TYPHEUZE KOORTS IN DE ST AD EN OP HET LAND! Het ,„Tijidsdirift v. Geneesk" ontleent aan „The New- York Med'ilcal' Journal" eenige cijL fers, die alweder aantooneni dat op het land veel (meer typhus voorkomt dan in de steden, en dat dius in de landelijke gemeenten het aangrijpingspunit voor de besltrijding vani dien typhus moet worden gezocht. In, 1920 zijn in de steden der Vereenigdee Staiten 55 per miilioen inwoners aan, typheu- ze koorts overledenop hot land 96. De sta- teft' met de hoogsite typhus-sterfte (Zuidl-Ca- rolina, met 224 en Kentucky met 202 per milllioen inwoners) hebben oolk die grootstc landelijke bevolking (reap 82.5 en 73.8 pet.) Olrlk de andere s'taiten met h'ooge typhussiterf- re (125 tot 186) hebben een groote landbevol- king. EEN N'lEUWE RUSSISCHE BANK. De Zweedsche bankdireefclur Aschberg is teruggekeerd van een reis naar het builten-

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6