Alkmaarsche Gourant Damrubriek. a n m Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschoel. Amsterdamsche week. tree Zaterdag li October. Vervolg Moedercursus. F e n i 11 e t o n. Stormachtige hoogten. N*. ti8. 1922. Honderd Vier en Twlntlgsta Jaargang, AVONDSCH0OL 44/j6^2 hub Toor leer- lingea Tanaf 12 jaar, 3 ay. p. w. f §.25 verstellen en linnennaaien. AYONDSCHOOL 79 uur, 2 ay. p. w. verstellen, 20 ct. p. w. Cursus COSTUUMNAAIEN's ay. 2 1. p. w. 40 1. f 35.—. Cursus KANTKLOSSEN averdag 121. f 20.— Aangifte uitsluitend Dinsdag 17 en Yrjjdag 20 Oct. 24 uur, onder overleg- ging van vaccinatiebewjjs. De Directrice, J. F. BEUMER. Samenwerking „WITTE ERUIS" en HUISHOUDSCHOOL. De Deelneensters van de Moedercur- sussen, voorjaar 1921 en yoorjaar en zomer 1922 kunnen zieh, liefst schriftelp, aan- geven uiterlijk Weensdag 18 October bQ de Directrice van de Huishoudsehool. Cursusgeld: 16 lessen f 2.—. (Nieuwe serie.) II. De broodoorlog. Dat is me 'n gedoenite hierterstede met den broodoorlog. Broodoorlog! Met woord is wat weidsch, want bet betreft bier ten slotte maar fen bakker, een bakkerswinikel, in eenie bepaalde straat; eene bepaalde buurt, van Amsterdam. Maar de gehieele Almsterdam- sche bakkerij is dan tocb in bet gewter ge- roepeni tegen dozen eenen man, en dit geeff aan bet geval tocb "wall een algemeen karate ter. Te meer waar de onbonden bakkers een fonneel comite van verweer bebbeni benoemd en de zaak 00k in. den' Gemeenteraad is be-1 sproken. Men weet waar het om gaat? In de Kin- kerstraat, de boofdstraat van de grootd volksbuurt, het Kinkerfcwartier, woont een1 bakker, genaamd P. A. Houtman, die zijta' brood 4 centen beneden den algemeen gelden- dm broodprijs verkoopt. Terwijl men te Am sterdam) betaalt 20' en 24 center, respectieve- lijfc voor water- en voor melkbrood, rekent hif maar HO en; 20 centen. Het gevol'g daarvan is dat hij eene felle concurrenSe aandoet aan did bakkers uit de buurt. Dezenl bebben eerst ge- tradbt bet met bun colTega op eenl accoordje te gooien, door eene algemeene broodprijsver- I aging van 1 of 2 centen aan te bied'en, on der beding dat Houtman zijn af slag 00k hier- toe zou beperken. Maar deze wilde daarvan natirurlij'k niets hiooren. En dat is begrijlpe- lijik. Want bijl beeft die broodprijsverlaging 00k niet ingevoerd uit menscbenmin, maar In de hoop aldus de klanten van zijtae concur- renten naar zicb toe te balen. En die kans zou hem bij eenie algemeene broodprijsverlar ging natuurlijk ontnomen worden. Toen hij" niet „tot rede' was te brengen beeft men den boycot over helm uitgesproken. D.w.z. aan alfe vakgenooten hierterstede is door het co mite van Verweer (bet is een naam die her- innert aan de spoorwegstaking van 1903) eene circulaire gericbt, met bet verzoek bij bet doeni van infcoopem van grondstoffen aan de lever an tiers daarvan den eiscb te stellen, dat dezen tot nader bericht niet aan genoem- den Houtman zullen leveren. Aldus wilde men zijn verblij'f stilfeggen, maar die poging is niet gelukt. Houtman bakt nog steeds en" verkoopt zijn brood nog steeds tegen den la- gen prijs. En aan grondstoffen zal het ham 00k in den vervolge niet ontbreken. Want de Gemeente Ataisterdam heeft er zicb ®u: voor gasp arm en Houtman en all© andere bakkers die brood beneden den a'lgeimeen geldenderi prijs will en verfcoopen, en daarbij door bun- ne vakgenooten bemoeilijkt worden, zullen door de stad op alle mogelijke wijizen ge- steund worden, 00k door de levering van meel, bloem, eniz. Aldus bet besluit van Bi en W. naar aanleiding van dit geval. Naar het Engelsch van Emily Bronte, door W. A. C. van Strien. 86) In baar afwezigheid begon ik om Zillah's plaats op de Heigths te smeeken en bood aan de mijne aan haar af te staan, maar hij, wilde dat in geen geval toestiaan. Hij. beval mij te zwijgen, en vergunde zicb toen voor bet eerst een blik in het vertrek en een kijk op de por- tretten. 'N'a dat van Mrs. Linton te bebben bestudeerd, zei hij „Ik zal dat mee naar huis netnen. Niet om- dat ik bet noodig bob, maar Hij wendde zich plotseling naar het vuur en vervolgde met wat ik uit gemis aan een beter woord een glimlach moet noemen: „Ik zal je zeggen wat ik gisteren deed Ik bewoog den koster, die bezi'g was het graf van Linton te graven de aarde van bet deksel van haar doodkist te verwijderen, en ik opende die. Eens dacbt ik dlat ik daar gebleven zou zijn. Toen ik haar gelaat opnieuw zag het is nog altijd haar gelaat had hij heel wat moeite om mij! te verwijderen, maar hij zei, dat het zou veranderen, als de Jucht er op biies, en daarom sloeg ik een ziji van' de dood kist los en dekte die dicbt niet Lintons kant natuurlijik f Ik wou dat die in lood gesoldeerd was en ik kocht den koster omi, om die kant weg te trekken als ik daar gelegd ben en 00k de mijne weg te sdbuiven; zoo wil ik dat bet zal gebeuren, en dan zal Linton tegen den ■tijid1 dat 'hij ons bereikt den een niet van den ander ikunnen onderscheiden ,,'Dat was beel slecht Mir. Heathcliff," riep ik uit; „schaamde u u niet om de dooden te storen?" En er zal nbg eeni tweede ding gebeuren1, zoo is in de laatste raadsvergadering, in' antwoord op de interpellatie van de sociaalr democrate, Mevr. Potbuis, meegedeeld. Er zal door B. en W. aan een accountant een onderzoek worden opgedragen. dat zicb zal uitstrekkenl over groot-, miadel- en kleinbe- drijf, en teni doel heeft vast te stellen wat de broodprijs bier ter stede beboort te zijn. Dat is een onderzoek dat dus parallel zal loopen met dat hetwelk de bakkerspatroons ztlven bebben opgedragen aan prof. Volimer te Delft. Men zal moeten toegeven dat zij dus blijkbaar het licht niet schuwen. En waar het v66r de raadsvergadering van Woensdag 1.1. befcen'd was dat de hoogleeraar zulk eene op- dracht van de bakkerspatroons had aan- vaard, daar vraagt men zicb onwillekeurig af of daamaast het geimeentelijk onderzoek niet had kunnen worden gemist. Het is maar geld weggooien, afgescheiden nu hiervan dat naar. vefer meening een dergelijk onder zoek niet op den weg der 'Gemeente ligt. De stellin'g van die patroons is dat het brood niet of niet veel goedkooper kan. Hout man bakt h. i. beneden den kostprijs. En het is wel eigenaardig dat hun meening beves- tigd wordt door den leider van de sociaalr democratische cooperatie „Samen(weiiking", Waarin o.a. is opgenomen1 de vroegere coo peratie ,,:De Oageraadi". De redactie van net Valk had een verslaggever naar died deskundige gezonden in de hoop dat deze met de boodschap thuis zou koineni: het kan Wel en veel goedkooper. M aar de uitslag was beel anders. Misscnien, zeide deze, kan de boodprijs met een cent worden veiHaagd, maar eene verl aging met twee centen zou reeds verlies opleveren. Gezien dit oordeel van den vakrnan-partijgenoot bleef wethou- der de Miranda, die maar dadelijk had ger deereteerd dat het brood best 17 centen' kon worden, in zijn bemd staan. Wat hem ecbter geenszins veiliger maafcte. Hij' bleef en blijft tocb volbouden dat bet brood best 16 centen kan wordeni, en spreekt, nog voor bet male door hem voorgestelde accoutttantsKmderzoek heeft plaats gehad, op grond van politieke overwegingen, als zijn oordeel uit, dat de be- walking van Amsterdam door de bdkkers ge- brandschat wordt. Dit is ik schroom het niet neer te schrijven voor eeni bestuurd'er van eene Geimeente eene zeer onbehoorlijke faouding; eene bouding die als de Raad er goed over na denikt zijin tocb al zeer ge- schokt gezag niet zal versterken. Intusschen, zooals gezegd, de verklaring ligt voor de nand. Het is de politidk. Van den aanvang af is dit geblekem uit die hou- ding van Het Volk. Dit geval mest worden uitgebuit, ten bate van het ideaal der sociaab democraten, t. w. de uitbreiding van die be- moeiingen der O'etmeente op het gehiedl der levensmiddelenivoorziening. Met dit brood- relletje, met dezen broodoorlog, hoopt men1 bat gemeentelijike meelbedrijf hierterstede, dat eenigen; tijd1 geleden1 is afgeschaft, weesr op den beenl te belpen. Of bet lukken zal? Wie zal het zeggen! Zeker is dat de bakkers de puMidce opinie wel wat tegen zicb bebben door de tactiek welke het comite van verweer toepaste. Be- balVe den boycot beboorde daartoe, het op straat, vo6r den winkel van Houtman, tegen nog lager prijs dan dezen verfcoopen van brood, dat eerst door bet comite van hem gekocbt was. En 00k scbijlnen, al of niet rechtstreeks door, het comite allerlei rare gas- ten uit de Toevlucbt voor Onbebuisden te zijn geengageerd, om den winkel van Hout man doorloopendi te bevollken en de fatsoen- liijfce klanten op de vlucht te jagen. Ook is de openbare meening, al of niet terecht, op het 'oogenblik nog al gekant tegen den middeni- stand, speciaal dan de lelveranciers van groenten1. TerWijl de vaste groenteman ons moig altijidi het vel over de ooren trekt of tracht 'te trekken, rdjden door de stad „reuze"- auto's van buiten, die de pracbtigste kolen en jde blozendste appelen voor een schijntje van 'ide hand doen. Vier pond peren of appelen kosteni bijlv. biji den auto een fcwartje, en dan krijig je nog bovendien cadeau, biji de peren een rooden en een savoyekool, bij' de appelen eeni rooden of een savoye kool. De groenteman vraagt voor een pond peren of lappelen10 cent. En met de aardappelen lis bet't zelfde. De groen'teman laat betalen 9 centen per kilo; de auto-menschen zijn met 4 cent (in de volksbuurten zelfs met 2i^ cent) itevreden. Waar'm dat in zit, zal ik nu niet trachten uit te maken. Waarscbijnlijfc is fen der redenen wel dat de distributie door al die groenitemamnetjes met paard en kar, veel duurder is dan de verkoop per reuze-auto, dus in- bet groot. En zoo zijn er misschien ook andere redenen. Het wit miji altijd voor- komen dat de sociaal-democraten met hunne uitlegging van dergelijke verschijnselen wel iwat beel gauw klaar zijta.dat zij bet zich wat al te gemakkeliik maken'. Hoe de broodoorlog overigens zal afloo- pen, is op het oogenblik dat ik dezeni brie afslluit (Donderdaginiddag;) nog niet te zeg gen. Het eerste bericht dat de bakkers zou- den weigeren den boycot op te heffen schijn nieit geheel em al juist te zijta. Maar wat er dan whl gebeuren gaat weet nog niemand. De gebeele week heeft het „comiite der bakkers" ten Stadhuize met wetlhouder de Miranda ge- confereerd. Blijjkbaar gaan de onderhande- lingen niet vlot; valt het den beidem partijen /{in casu de wethouder en de bakkers) niet gemakkelijk eeni modus te vinden. Oogen schijnl'ijk zijn de bakkers nog vol strijidlust en daar tegesnover blijft wethouder de Miran da zeker hardnekkig op het standpunt van de bedrijfsvrij'heid, de bedrijfSvrijheidl die hij be- schermen wil cobte que codte. Terecht beeft eeni bakker, de beer Stable, lid van den Raad, in de laatste vergadering van dat college, de opmerfcing gemaakt dat B. en W., en speciaal de sociaal-democra- tische leden, het met de badrijfsivrijheid niet Zoo nauw plegen te nemen, als er in de ar- beiderswereld soortgelijke conflicten voorko- men. De bouWvakarbeiders bier ter stede bijv. worden geterroriseerd door buntae synr dicalistische collega's, en dit is zeker niet minder eene zaak van algemeen belang dan de broodoorlog. Maar van dien terreur trek ken B. en W. zicb niets aan. Dan heet bet plotseling dat de Overheid neutraal moet zijn en blijiven. WAlGEINAAR Jr. Aan dfe Dainmers! Met dank voor de ontvangen oplossingen van probteem Na 724 (aiuteur J. Bergier). Stand: Zwart: 9, 12/16, 20, 21, 24, 27. Wit: 25, 29, 32, 34, 37, 38, 40, 41, 43, 46. O p 1 0 s s i n g 1. 34—30 1. 24 31 2. 30:24 2. 27 49 3. 41—37! 3. 49:41(3el.) 4. 46 10 4. 15 4 5. 25 3! Zwart is nu gedwongen tot 4—10, wit 3—20, zwart 16—21, wit 20—38, zwart 2126, wit 38—42, ziwart 10i—14 of 15, wit 42—37, zwart 14 of 1520, wit 3742, zwart 20—25 en 4248 van wit wint. Voor begin ners nog wel leerzaami. Verschillend'e oplossers bebben met ge- noegen naar de ontleding van dit probleiem gezocht. Goede oplossingen ontvingen wij van de heerenW. Blokdijk, P. Defcker, D. Gerling, J. N. K., G. J. v. d. Ploeg te Alkmaiar, P. Kleute Jr., dm Haag, J. W. F. K. te Am sterdam en J. Smit te Heerhugorwaard. De match Bonnaid-Springer in Frankrijk gespeeld, is door onzen landgenoot zeer mooi gewonnen. De match zou bestaan uit 6 partijen. Na de 5e had Springer de leiding met 8 tegen twee punten. Bonnard is een zeer sterk speler, redacteur van het Fransche DaintijdSdirift en vriend van Molimard. In kennis der openingen staat hij echter beslist 'bij, Springer ten ach- ter. Wij vermoeden dat een mateh, Springer— Mdl'imard of Springer—Fabre wel spoedig zal voTgen. De eerste partiji won Springer na uitstekend spel. Na, den 53sten zet van wit (Sgaf Bonnard op. Het spel was toen geforceerd verloren (zie hieronder). „Ik verstoorde niemand, Nelly," ant- woordde hij, „en ik gaf wat rust aan mezelf. Ik zal me nu heel wat xneer op mijn gemak voelen, en1 je zult meer kans hebben om mij1 onder den grond te houden als ik daar kom. Haar verstoren? Nleen! ziji heeft miiji verstoord, dag en nacht, acbttien jaar lang onophou- delijk meedoogenloos tot gisterennacht en gisterennacht was ik rustig. Ik droomde dat ik den laatsten' slaap sliep naast die slaapster, terwijl mijn hart stil stood en1 mijn wang bevroren was tegen1 de bare." ,,'Eta als ze tot aarde ontbonden was ge- weest, of erger waarvan zoudt u dan ge- droomd' bebben?" „Om met1 haar te ontbinden en nog geluk- kiger te zijn!" antwoordde hij. „Denk je, dat ik eenige verandering van dien aard vrees? Ik verwachtte een dergelaj'ke verandering, toen ik het deksel oplichtte; maar bet bevalt mij beter dat die niet zou beginnen voor ik er in deel. Boven,dieni: als ik niet 'fen duidelijken in- druk van baar hartstoditlooze treldcea ont vangen had, zou dat vreemde gevoel1 misschien nooit verdiwenen zijn. Het begon beel weemd. Je weet dat ik na haar dood als een wilde was en dat ifc altijd maar, van woeg tot laat, haar bad om als geest tot mij! terug te keeren ik' heb een sterk geloof ita geestan; ik heb de overtuiging, dat ze onder ons kuinnen verkee- reni en werkelijfc bestaan ,,'Den dag, dat ze begraven werd kwam er een sneeuWwolk. 's Avonds ging ik naar het kerkhof. Eir biies een1 gure wind alles in het rond was eenzaam; ilk was niet bang, dat die dwaas van een echtgenoot naar den kuil zou komen niemand anders had een be- zigbeid die hem daar bad kunnen brengen. „D'aar ik alleen was en: mijl bewtast, dat twee el losse zoden de eenige scheiding tes- sichen ons vonmden, zei te bij mezelf: ,,'Ik zal baar weer tin mijn armea nemen Zwart: 8, 16, 26, 44. Wit: 14, 18, 25, 33, 36, 42, 48. Dit is de stand na den 48en zet van wit. Zwart speckle nu 26—31 (36,27) om dtaarna op dam te gaan (4449). Wit volgde: 1. 14—9 1. 49:21 2. 9— 4 2. 8—13 Als ze koud is zal ik denken, dat het deze Ntoordenwind is, die mij! veridlt. en als ze zon- der beweging is, is het slaap.'' „Ik kreeg een spa uit het tuigbuis en be gon uit al mijn rnacht te dielven bij kraste op de doodkist: te begon met mijln handen te werfcenhet hout begon1 biji de schoeven te lcrakenIk was op het punt om mijta doel te bereiken, toen bet scheen, dat te een zucht van1 iemand hoorde, vlak bij1 den raad van het graf, die zich naar beneden boog. „Ats ik er dat maar af kan krijigen," moni- pelde ik, „dan mogen ze de aarde op ons ba de werpenen ik wrong er nog wanhopiger aan. Weer hoorde te een zucht, vlak bij: mijn oor. Het was of te voelde, dat de warme adern deni met natte sneeuw vervulden wind ver- plaatste. Ik wist dat geen levend wezen van vleesch en bloed nabij was maar zoo ze ker als je in het donker bemerkt, dat je eenig massief voorwerp1 nadert, at kan het niet iderscheid* 3. -8 9 3. 21—38 4. 93 (hierna verloren) 4. 38 15 (gedw.) 5. 3-14 5. 15:47 6. 4-—15 6. 16-21 (gedw.) wegens de dreiging 14—41 eo 48—42, als zwart op 36 gaat. 7. 14—37!! De voligende stand kwam voor in een si- multaan-stance van den heer Kleute: Zwart: 2, 4, 6/9, 12, 14, 20, 21. Wit: 16, 22, 25, 27, 32, 33, 38, 41, 42, 43. Wit speelde hiler: 1. 22—18 1. 12:23 2. 32—28! 2. 23 32 3. 3328 3. 32 23 4. 42—37 4. 21 32 5. 37 10 5. 4 15 6. 25 11 Aan een ander bord won de heer Kleute nog op fortuinlijke wijze in een totaal verlo ren stand: Wit had drie sdhijven op 27, 36 en 42. Zwart had een dam op 50 en een stuk op 28. Wit speelde 4238 en zwart speelde zoowaar 2832?? Nu volgde 3833 van wit. De zwarte dam moest 2 slaan tot 31 en de witte schijf 36 sloeg dam en schijf Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM No. 725 van J. BERGIER. Zwart: 2, 6, 7, 8, 12, 13, 14, 19, 23, 24, 30, 34. Wit11, 16, 26, 27, 32, 35, 37, 42, 43, 45, 48, 50: De volgende opgave van den heer Kleute vond'en wij alls probfeem te moeilijifc, maar wij geven den stand tocb in tijifere, als op- gave 725 b Mochten er sorns lezers zijta,' die de oplos sing willen zoeken, dan kunnen zij hun hart ophaien. STAND 725 b. Zwart: 8, 13, 19, 20, 29, 30 en drie d'am- men op 1. 12 en 24. W"ift17, 22, 28, 32, 33, 37, 38, 41, 43, 46, Over 14 dagen 'geven wij van 725 b de op lossing. Oplossingen warden gaame inge- wacht. Van probleem No. 725 kunnen de oplos singen worden ingezonden tot 18 October, Bureau van dit Blad. Uit «nze Staatsmachise. Dit en dat uit de Staatsbegrooting. II. Nla Jhistitie, welfc hoofdstuk wij1 de vorige week nog 'terloops doorbladerden voigt Hoofdstuk V (BixmenlandScbe Zakea), dat roogstwaarschijtalijk spoedig wat uitgebreider had kunnen zijn als de Landbouw onder dit departement zal zijn gebracbt. Voorloopi'g is de omvang van het hoofdstuk nog dezelfde als verleden jaar. Onder de hoofdsitekken, die een departement betreffen, heeft dit het laag- ste eindcijfer. Voor 1923 wordt in totaal ge- raamd' 9.68:7.3112 (merkwaardig dat de cen ten ontbreken) Van <tet bedrag is twee tnil- ioen bestemd voor de subsidie aan gemeenten in de kosten1 van armenzorg in veroand met de opheffing van het K<xn. Steuncomite; en 7500' voor onderboud van ten gevolge van den oorlogstoestand uit het (biuiteuland naar N'federland uitgewekeeen. De raming voor den gewonen dienst bedTaagt dlus 7.679.812, dat is 1.561.946 minder dan voor 1922: werd toe- wordfen onderscheiden, zoo zeker voelde ik, dat Cathy daar was, niet onder miji, maar op de aarde. rrEen plotseling gevoel van verlichting vloeidb uit mijln hart door al mijn' leden. Ik verliet mijn doodsarbeid en keerde mij ter- stond onuitsprekelijk getroost af. Haar teL genwoord'igbeid ging met mij; die bleef ter wijl ik bet graf weer vulde en1 leidde mij1 naar huis. Je moogt lachen als je wilt; maar te was zeker, dat te haar daar zou zien. 'Ik was ze ker, dat ze met mij! was en' ik kon niet nalaten tegen haar te praten. „Toen ik de iHleigths bereikt had, liep ik verlangend naar de deur. Die was gegren- deld; en ik berixmer mijl, dat die verwensdhte Earnshaw en mijn vrouw mijl sinds kort be- lemmerd'en. Ifc berinner mij, dat ik stilhield om't leven uit hem te sdhoppenl eni dat ik toen naar boven ijilde naar anijm vertrek en bet rare. Ik keek onfgeduldig rond te voelde laar bij, mij1 te kon baar bijtaa zien: en tocb con ik het taiet! Be had1 toen bloed moeten zweeten, zoo smacbtte ik, zoo vurig waren mijta smeekdngen om baar maar eens te zien I Maar ik zag haar geen oogenblik. Ze toonde zich als zoo vaak bij' haar leven een duivel voor mij:! Eta' sedert ben te soms meer en soma minder de speelbal van die onverdragelijke foltering geweest! IHelscb en die mijta ze- nuwen in zulk een spanning hield, dat als ze niet van ij'zer waren, ze al lang geleden tot de zwakbeid van die van Linton verslapt wa ren geweest. „Als ifc in het huis zat met Hareton, scbeen let dat ik haar zou ontmoeten als ik uitging; als te op de hei liep, dat ik haar zou ontmoe- :en als ik bitanenkwam. Als ik van huis ging, haastte te mijl om terug te keeren, ik was ze ker, dat ze ergens op de Heights moest zijn! En als te in haar fcaxner sliep 1werd ik er uit gedreven ifc kon daar met liggen, want op het oogenblik dat ifc mijn oogen: sloot was ze buiten het venster en schoof de paneelen terug of liet zelfs haar lieve boofd op hetzelf- de kussen rusten, als toeni ze een) kind was. Eta te moest mijta oogen.' openen om te zien. En zoo opende ifc ze en sloot ze honderd keer op een nacht om altijd teleurgesteld te wordenIHIet folferde mij1! Be heb vaak luid gekermd, tot die oude schelm van een Joseph ongetwijfeld geloofde, dat mijn geweteni in mij voor boozen grest speelde. ,,'Nta, sinds ik baar gezien heb, ben te tot fcaimte gefcomeni een weinig. Hlet was een vreemde wijze van dooden'! niet duimsgewij'ze, maar bij: gedeelten van een haarbreedte, om geduirende acbttien jaar lang met (hlet spooksel van een hoop te misleidenlr Mr. iHeathcliff hield op en veegde zijta voorhoofd af zijin! baar kleefde er aan vast, n a t van zweetzijta] oogen waren op de roode gestaan. Toch zija er posten, waarvoor meer ge- raanid wordt o.a.: voor den vrijWilligen land- storm 98000voor bet kratakzhnnigengeslicht te Woensel 63000. ten' deele door de ophef fing van' het gesticbt te iMedemblilk; wegens opheffing van portvrijdom 778.000. Tot voor korten tijd werden alle dienststufcken portvriji vervoerd zeer tot echade voor hoofd stuk IX en de begrootiing voor Posterijcn en' Telegraphic. Sedat eenigen' tijd ontvangen da Posterijen ook herb porto van de stukken, die door de verscbillende departementen worden1 verzoeden dat is billijk. Voor tal van posten' wordt minder uitgerok- toen'. Diat is o.a. het igevai xnet die kosteni voor het Centraal Bureau voor de Statist'ek 145.000)met dfi burgerwachfen 123.000 met de politietiroepen 10$.000); met subsi dies aan krankzinnigengestichten1 120.000; met su'bsidien aan gemeenten in de kosten van armenzorg 500:000); met de Handelingen der Staten-G enera al en bet Staaitsb'lad 196.000) en voor Staatscommissien wordt 275.000' minder geraamd1, terwijl de ophef fing van het krankzinnigengesticht te Medem- blik eeni besparing geefi) van 178.000 we gens persoueel en 156.000 wegens voeding en andere huishouddijke uitgaven'. Op de kosten1 van net departement wordt 16.210 bezuinigd, waaronder ongeveer 5000 voor personeel en 10.000 voor Bu- retl- en' Lokaalbehoeften, dritewerk enz. Dit laatste is misschien gescbied' onder den drang van de bezuinigingscominissie, die bij enfcefe departementen op groote vermindering van personeel heeft aangedrongen en den weg heeft gewezen om door gebruik van ge- vangenarbeid heel wat te besparen op bureei- behoeften. Maar de opmerkingen die deze Commissie maakte betroffen de depart'emen- ten in't algemeen. Men mag echlter aanne- men, dat die Minister van Binnentandsche Zaken als voorzitter van de Ministerraad de eerste is geweest om de gegeven wenken op te volgen, ze misschien niet eens noodig heeft gehadl Dat de vroeger begane fouten zijn in- gezien blijkt ook nu uit de vermindering van andere uitgaven. Zoo is voor aanicoop, onder- houd: en verbetering, lasten en huren van ge- bouwen voor de prov. besturen ruim 37.000 minder geraamd en voor aankoop en onder- houd van meubelem aldaar f 32.000 minder. Verschiillende subsidite worden' verlaagd o.a. het INed1. Rtoode 'Kruis met 5000 en de Nied. groep van de IMota interparlemesiaire met 45001 d.i. van het vroegere subsidie. iHbofdsitiuk V. 'A. (OnderwijS, 'Kursten en! etenscbappeni) is een der weinige, v.-aarvoor een hooger bedrag wordt geraamd dan voor 1922:; de stijging bedraagt /3.772.015 en is het gevolg van „wettel'ijke en andere bepalin- gen". iDe Minister zegt met eenigen trots, dait als er geen venninderingen ook waren, het ,meer" nog 675.000 hooger zou zijta. Dat xeteekent dtas dat er dilt bedrag bezuinigd is op een begrooting, die een eindajfer aanwijSt van ruim: 152' millioen. Veel is dat niet! 'Mleer is er noodig voor subsidifin aan' open- bare en bijlzondere gymnasiaeen bijtaondere HI. B. S. en voor 'NSjyertaeidsscbolenvoor het lager onderwij's wordt /1.818.000 minder aangevraagd; enkele onlderdeelen eischen wel meer, b.v. bijdragen voor kweekscbolen tat op. leiding van onderwijzers, maar daarteganover staan1 ook weer vermfindieringen o.a. op de toelagen voor kweekelingen aan de Kijfcs- kweeksdholen en: subsidien aan cursussen tot opleiding voor de hoofdakte: een en1 ander boudt ook verbamd met die meuwe Omderwijs- wet. Lager worden igeraamd: kosten voor licha- melijke oefenitagen van de jeugd buiten de school; sulbsildien voor instandhouding van moniumenten en1 voor leeszalenenkele subsff- dien vervallen. •Voor pensioenlen (uitkeering aan het alge meen' burgerlijk pensioenfonds), wachtgelden, enz. is 4.750.210 meer noodig dan voor 1922. Nog altijd komen kleine verhooginkjes voor, did als bagatel worden behandeld, terwijl toch die kleinigheden1 samen heel wat bedragen. Ook op andere HoofdStukken komen zij voor. Zoo b. v. de omzetting van het lectoraat voor Kmdergeneeskunde te Leiden in een1 gewoon loogleeraarschiap wat maar 11500 kost en toch eigenlijk_ weinig anders is dan trakte- menfsyerbooging; zoo ook de beooeming van den boofdassistent voor Rontgenologic tot conservator. Zoo komt het meer voor, dat men iemand eeni hoogeren titel geeft eni daarom al- leenl (zonder dat zijn werk verandert) bet traktement verboogt en: het verdedigt met: „het is maar een paar honderd gulden. Wij teeketadem twee gevallen aan, wij' hadden er veel meer kuinnen geven. Men kan alien eer- sintels van bet vuur gevestigd1; zijta wenk- brauwen niet samen getrokken maar naast de slapen op'getroken; ze verminderden den grimmigeni aanblik van zijn gelaat; maar toonden 'n eigeniaard'ig angstigeni blik em een pijtalijfc geestelijke spanning. Hij richtte zich maar half tot mij, en te bewaarde het stilzwij- gen ik hield er niet van hem! te hooren praten f INa eeni korte pauze bervatte hij! zijta gepeins over de beeltenis, nam ze af, en leunde ze tegen de sofa om ze beter te kunnen beschou- wen en terwijl ze zoo bezig was trad Caiha- rina binnen:, en kondigde aan dat ze klaar was als haar pomey gezadelld was. ^Stuur dat morgen over," zei Heathcliff tot mij daarna wendde hij: zich tot haar en voegde er bijl, „je kunt het wel zonder je po- ney stellen het is een mooie avond en' je zult geen: poney's noodig hebben1 op Wuthering Heigths, want wat voor reizen je ook doet, je eigen voeten' zullen daarvoor dien'en. Kom mee." „Vaarwel, Ellen," fluisterde mijtal lieve kleine m'eesteres. Terwij'L ze mij kuste, voelden haar lippen als ijS. ,,'Kkwn miji bezoeken, Ellen, vergeet het niet." 'Denfc er om' dat je niets van dien aard doet, juffrouw 'Dean!" zei haar nieuwe vader. „Als ik je verlamg te spreken zal ik faier komen. Ik veriang niet dat je in' mijn huis spionneertP' Hij gaf haar een teeken hem; voor te gaan en terwijl ze een blik terugwierp, die mij door bet hart sneed, gehoorzaamd'e zij. Ik zag hen: uit het venster den tuin in wan- delen. Heathcliff greep Catliarina's arm on der den zijnen vast hoewel ze zich blijkbaar eerst hiertegen verzette, en met snelle passen ijlde hlij' m'et haar de laan in waarvan ae boo- men hen aan het gezkbt onttrokken. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 9