zijn gedood ten gevolge van een dynamiet- aanslag op het Illinoishotel te Bristol in den staat Ilinois. Het gebouw werd zoo goed als gdijk met den grond gemaakt. Aan de achterzijde was onder het gebouw een groote hoaveelheid dynamiet aangebraeht. De bekende Amerikaansche millionnair Pierpont Morgan is te Parijs aangekomen in verband met de a.s. bijeenroeping van de bankierscommissie, die zich met de kwestie van een internationale leening voor Duitsch- land zal bezig houden. iJinneiilaiiil. Dr. J. VAN LEEUWEN. Vrijdagochtend is te Utrecht onverwacht overkden, 54 jaax oud, de heer dr. J. van. Leeuwen, oud-lid van de Tweede Kamer, van de Provinciate Staten van Utrecht en oud- wethouder van Utrecht. Hij was juist gene- zen van een ongesteldheidi Dr. J. van Leeuwen was spoedig na zijn promotie aan de universiteit te Utrecht tot doctor in de Nederlandsche letteren leeraar aan hat gymnasium te Schiedam geworden. in dien tijd begon. hij te ijveren vooir de be- ginselen der S. D. A. P.; hij| voerde te Schie dam de redactie van een plaatsehjk sociaal- democratisch weekblad, genaamd „De Mo- ker". Later werd hij propagandist van de S. D. A. P. te Utrecht. Hij werd toen achter- eenvolgens lid.' van den gemeenteraadi van Utrecht, van de Provinciale Staten van Utrecht en in 1909 van de Tweede Kamer. Toen hij wethouder van Utrecht werd, legde hij het iildmaatscliap van de Kamer neer. In zijn functie als wethouder werd hiji aanvanke- hjik in het bijzonder betast met de aangele- gcnheden van reiniging en armenwezen, la ter werden hem de zaken van onderwijs toe- vertrouwd. Hierin ontwikkeide hij groote werkzaamheid. Een paar jaar gelcden recs het bekende ge- e ch.iil tusschen heme en de sod a al-democrati- sche raacjsfractie, dat hem nooptc, ails lid van de S. D. A. P. en alia raaidsIM te bedanken. SCHRIFTELIJK B E ANTWOOKDE VRAGEN. Op vragen van den heer Deckers betreffen- de de schaderegeling in verband met de tor- Eedeerifig van het stoomschip „Tubantia" eeffc de minister van buitenlandfeche zaken geantwoord: l De behandeling van de regeling der 6cha- devergoeding, door de Duitsche regeering te betailen in verband met het vengaan van het stoomschip „Tubantia" hadl tot nu toe een bevredilgeud verloop. De stand der aaugele- geniheid laat nog niet toe nadere bijzonderhe- dcn openbaar te maiken. Antwoord van den minister van foinnen- landsche zaken ten vervolge op de bea'nt- woording van vragen van den heer Bolmans betreffende de toekenning van vacantiebijslag aan gemeente-ambtenaren boven hun jaar- wedde en het besehoiuwen van dien bijslag als bezoldiging in den zin van art. 191 der Gemeentewet. De minister van fustitle heeft den onderge- teekende medegedeeld, door nadere overwe- ging tot de conclusie te zijn gelei'd), dat de toekenning van een vacantiebijslag aan een commissaris van politic als onderdeel1 van de regeling van diens bezoldiging is te besChiou- wen en derhalVe allcen bij, koninklijk besluit zou kunnen geschieden. Deze conclusie is in overenstemmihg met het standpunt, dat de ondergeteekende voor de toepassing van de artikelen 104 en 107 der Gemeentewet inneemt ten aanzien van va cantiebijslag aan den secretarial, respectieve- lijk den ontvanger eener geimeente. Aan de gestei'de vragen 'komt derhalve die feitelijke grondslag te ontvallen. DE HALVE CENT. De minister van binnenlandsche zaiken heeft ithans aan verschillende besturen ge- sciireven Ik heb do eer u uit te noodigen, van nu af aan, voor zoover wettelijke regelingen zich daartegen niet verzetten, tot weglating van den halven cent in uw administratie over te gaan. Aan het departement van financifin wordt een regding voorbereid, die de wette lijke bezwaren tegen het verwaarloozen van den halven cent zal opheffen, In gcval er wettellijlce bezwaren zijn tegen verwaarl'ooziing van den halven cent, noo- dig ik u uit, sommen naar boven tot een cent af te ronden. Op deze wijze wordt verkregen, dat, in afwachting van bedoelde wettelijke regeling, wClke verwaarloozing beoogt, do halve cent aanstonda geheel uit de adminia- tratie vervalt, Geinengd Nieuws 'BRAND DOORi SGHULD. De heereni K. en E., directeuren van de Mercuriusgaragc in Den Haag, zijn gisiteren op vdje voeteni gesteld. Men heeft voldoende kunnen vaststellen dat de brand en de ontploffing ontstaan zijn tengevolge van groote roekeloosheid en1 nala- tigheid. Nietitegenstaande het bestaande ver- bod werd er in de werkplaats meerma'leni ge- rooikt, ook als er pas benzine gebruikt was. Een der directeuren heeft erkend, dat hij on- geveer 31 minuten voordat de ontploffing plants had, in de nabijheid van de schuifdeu- reni van het werkiplaaitsije eeni eindje sigaar in het zinkputje heeft geworpen. Boven dat zinkputje lag een rooster, waar allerlei restanten, olien, vetten en benzine acbterble- ven. Op dit rooster zou het eindje sigaar zijn neergekomen en de ontploffing zou ontstaan zijn tengevolge van het daar ontwikkeide benzinegas. Dit verklaart het feit, dat wel de schuifdeuren naar buiten1 werden geworpen, doch de verder gelegeni ramem heel bleven. Ook heeft de brandweer geconstateerd, dat een groote vlam uit het zinkputje opsteeg. In dit putje zijn sigarem en sigaretteneind- jes gevonden. Het wordt vriji zeker geacht dat de ontplof fing veroorzaakt is door het weggeworpen eindje sigaar. De politic heeft de gedachte aan' misdadig opzet laten varen. Tegen! beide directeuren1 wordt eeni straf- vervolging ingesteld, terzake van het mis- drij;f, bedoeld bij art. 15® Wetboeik van Straf- recht; het veroorzaken van brand, over- strooming of ontploffing, door schuld onacht- zaamheid of nalatigheid. ART. 72 L. O.-WET. Het R.-K. schoolbesituur to Volenuam is in hooger beroep gegaan ibij; de Kraon van de afwijzende bescniKKuig van nen gemieenton raad inzake verstrekking van gelden voor aankoop van nieuwe bankenGedep. Staten hadden op grond van art. 72 der wet dien raad in het gelijik gesteld. SPOORWEGPE RSONEEL. De aangekondigde conferentie tusschen de directie der spoorwegen en de vertegenwoor- digers van het ptersoneel gisteren te Utrecht gehouden, heeft, voilgens de Tel., geen re sultant opgeleverd. De directie wijfct niet van haar standpunt af. BEZUINIGEN BIJ DE SPOORWEGEN. De directie der Nederlandsche spoorwegen heeft, naar het H. 193 meldt, per dienstcrder het volgende ter kennis van het personeel go- bracht: - Herhaaldel'ijk treffen wjji in vakbladen en in dagbladen uitlatingen1 aan, volgens welke het personeel, indien het daartoe slecjits gde- genheid had, een aantall misstanden of verbe- terdng in ons bedrijf zou kunnen aangeven, die tot bezuiniging zouden kunnien leidlen. Wij hebben er meermalien bij de organisaties op aangedrongen haar leden op te wekken leder allereerst xniet betrekiking tot zijn eigen werkkring na te gaan wat ter veilbete- ring van den linancieelen toestand van het bedrijf zou kunnen wooden gedaan en ons daarmede in kennis te stellen. De geflegenheid daartoe bestaat dus. Zelfs hebben wij ten vorigen jare doen mededeelen dat wij een belooning zoudlen toekennen aan hen, wier voorstellen werkelijk tot belangrijke vereenvoudiging aanleiding geven. Gelet op de bovenbedoelde uitlatingen en op het uiterst gering aantal aanwijzingen dat ons bereikte, moeten wij echter wel aannemen, dat een en ander niet voldoende tat1 het per soneel is doorgedrongen. Wij brengien daar- om ook langs dezen weg te zijner kennis: dat wij gaarne op de hoogte zuillen worden gesteld van misstanden, misbruiken, verrich- ten van onnoodigen of omslachtigen aibeid, (b.v. onnoodig houden van afschnft van cor- respondentien, te omvangrijike wijze van correspondentien, te omvangrijke wijze van' agendeeren. schrijven van hrieven of nota's waar monaeliing overleg snelller tot het doell voert7 maken van staten enz., die niet strikt noodig zijn, onnoodig ingewikkelide adminis- tratie van materialen die nog voor het doel bruikbaar zijn, te veel miaterieel in de trei- nen, te talrijk personeel, mogelijike vereen- voudigingen en verbeteringen enz.) dat mededeelingen van dien aard1 ook rechtstreeks aan oins gericht kunnen wordlen en dat wij, indien dit gevraagd wordt den naam van den berichtgever geheim; zullen houden; dat wij er voor ihstaan, diat niemandi van eenige dergelijke mededeeling nadleel cal on- dervindlen en dat wij! integendeel nog gaarne bereid zijin een belooning to te kennen voor't doen van voorstellen door weilke belangrijke ver eenvoudiging tot stand komt. HET MIDDEN-DAMTERREIN:. Naar „Het Volk" verneemt is met de mode- firma, die reeds langen tijd met B. en W. on- derhandelde over de veTbouwing van het mid- den-Damterrein, thans overeenstemming be- reikt. De overeenstemming loopt over den kar non zoowel als over de wijze van bebouwing. Het gebouw zal worden gebouwd onder de architecten Gratama, Hulshof en Van Gent en moet binnen drie jaar gereed zijn, De desbetreffende voordracht zal dien Raad spoedig bereiken. UIT DE SIGARENNIJVERHEID, In een onderhoud, dat de wethouder van bedrijVen in Den Bosch, de heer Krgijsman, en de directeur der gemeentelijke arbeids- beurs in Den Bosch, de heer C. Foppele, met den minister hebben fcehad, hebben zij' de ze- kerheid gekregen, dat de regeering 50 pet. zal bijdragen in een wachfgeldregeling, mits de sigarenmakers niet staken. Die regeling zou duren tot de ontvangst van een nieuwe order van de Spaansche regie, die begin Ja- nuari verwacht wordt. De uitkeering zou al- leen gelden voor gehuwden en kostwinners en bedragen 10 per week, plus f 1 bijslag per kind tot een maximum van f 18, terwijl de uitkeering ook niet tneer mag bedragen dan 60 pet. van het gedhrendte de laatste zes wo ken verdiende gemiddclde loon. Het Verbond1 van Vereenigingen van Stga- renfabrikanten in NedeTland verzoekt ons te willen mededeelen, dat het in die bladten ge- publiceerde bericht, dat de Vereenilging „Eind'hoven" aan genoenid Verbond verzoekt die band deling van den Commissaris der Ko- ningin in de Provincie Noordbrabant te aan- vaarden, niet den minsten invloed lean heb ben op de door de gecombineerde hoofdbesitu- ran genomen beslissing inzake dfe sluiidng van de fabrieken op 14 October. De Commissaris der Koningiii i!n de pro vincie Noordbrabant heeft de gecombineerde Verbonden heden tot een bespreking uitge- noodigd op Maandag a.s., aan welke uitnoo- di'ging gevolg zal worden gegeven, een en ander naar aanleiding van het door die Ver- bondeii verzonden schrijtven. Het bestuur van de Federatie van Sigaren makers heeft te Amsterdam het volgende tele gram verzonden aan den Commissaris van die Koningin in Noord-Brabant: „Het bestuur van de Federatie van siga renmakers acht zich niet bevoegd over aan,- neming of verwerping van uw bemiddeling te beslissen en besloot uw aanbod' aan het oordeel van haar leden te onderwerpen. „De definitieve beslissing kan U over en- kele dagen worden bericht." DE ONTAARDE MOE'DER TE MIDDEEBURG, J. F. C., vrouw van J. C. B., te Mi'dHd- bung, heeft hooger beroep aangeteekend1 te gen het vonnis vain de rechtbank aldaar, waarbij zij wegens mishandeling en verwaar loozing van haar 13-jarig docbtertje werd veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. DE AFVLOEI/NG. De Tel. verneemt, dat de minister van oor- log een regeling zal invoeren, waarbij tot dte gedwongen afvloeilng zal worden overge- gaan, indien binnen een tijdbverloop van 2 maamden, te rekenen vain den datum van. in- voering van de wachtgeldregding af, geen volldoend aantal vrijwillig het leger zal heb ben verlaten. AARDAPPELEN DIRECT VAN DEN BOER NAAR VERBRUIKER. Zooals btekend hebben eenigen tijd! geleden eenige Zeeuwsche boeren met succes een la ding aardappden direct aan de verbruikers in Den Haag geleverd. Naar het N. v. d. O. verneemt zijn de aanvragen om aardappden, welke deze landbouwera uit verschillende plaatsen ontvingen, zoo talrijik, dat zij. daar niet aan kunnen voldoen. De gemeenschappe- lijke verkoop van Zeeuwschet aardappden is d'aarotn overgenomen d'oor de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij te Goes. Deze groote provindale landbouworganisatie in Zedand zal binnenkort met dten verkoop direct aan de verbruikers in onze voornaamste steden be- ginnen. VOOR DIE OOD-MTLITAI'RlETN Donderdag 12 October, des namiddags, werd te Putteni op de Veluwe de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw van de Ver- eeniging tot sfichting van goede en goedkoo- pe kostnuiizen voor oudrmilitairen. Het vroe- ger bestaande gebouw brandde ehkele jaren gdedenl geheel af. Daar de proef hiermede genomen zeer goed had voldaan, achtte het bestuur van de inricbting het gewenscht een nieuw grooter gebouwi te stichten, op een reeds in eigenidom zijnd terrein te Putten. Hiervoor werd steun gezocht en verkregen door het geheele land, zoodat spoedig een groot gedeClte van het bouwkapitaal voor een stichting, waarin '50 gepensioneerden zouden kunn'en worden geplaatst, was bijeenge- bracht. Ook de regeering zegde steun toe in den vorm van een jaarlijlksche subsidie. De Volksbond tegen, Drankmisbruik, onder wiens auspicien de vereeniging was opgericht, ver- leent eveneens belangrijben financieelen steun. Het bestuur van het tehuis staat in nauw verband met het Permanent Comite ten bate van Oud-Militairen van het Ned. Ind. Leger, welk comiite ook door deni Volksbond in net leven is geroepen en indertijd eeni on- derzoek instelde naar de omstandigheden! van de Oud-Indische militairen, inzonderheid op de Veluwe. Verschillende burgeriijlke eni militaire a-uto- riteiten waren op het terrein, waar het nieu we gebouw verrijst, samem gekomen om bijt de plech'tigheid tegenwoordi'g te zijn. VERG'ADE'RINIG DNGIENIEURS EN DTRECTEURElN IELECTR BIEiDRIJlF. Op 17 Oct. a.s. zal te Eindhoven eene ver- gadering plaats viinden van de Orde van iNe- d'erl andsCne raadgevende Ingenieurs en' op 19 Oct. eene vergadering van de Vereeniging van Directeuren van Electdciteitsbedrijveni to Ne- derland. Beide vereenigingen zullen, gevolg fevend aan eene uitnoodiging der directie der 1. V. Philips Glodlamipen'fabieken, op 18 Oct. een bezoek brengen aan de Gloeilampen- fabrieken, de Glasfahrieken en andlere annexe bedrijveni. DIRECTEURIG'ENE'RAAL DER POSTERIJEN. De Kamer van Koophandel voor 's-Herto- genbosch en omstreken heeft een adres ge richt tot den minister van waterstaat, waarin zij vraagt deze functie allleen op te dragen aan een krachtilge persoonllijkheid, die volko- men op de hoogte is van de dienstprestaties van het personeel en van den yerderen in- wendigen dienst van het bedrijf; reden waarom adressant dringend verzoekt bij die benoeming van een nieuwen directeur- generaal der posterijen en telegrafie te wil len benoemen een bekwaam en kundilgi vak- man, die in ajle opziichten met het bedrijf der posterijen en telegrafie bekend is. ONDERSCHEfDINGEN VAN DE UNIVERSITEIT. De verleening van het eere-doctoraat in natuurscliappen aan dten iheer Jac. P. Thys- se door den Senaat der Amsterdamsche Uuni- versiteit, die uitgesteldl was naar aanleiding van het overiijden van prof. Wertheim' Sal'o- monson, heeft hedenmididag in de Aula plaate gehad. De rector magnificus prof. P. Zeeman her- dacht eersfc professor Werlthehn Salomonson, waarna prof. Stomps dte waaridigheid ver- leende aan den heer Thysse. Na afiloop van deze piechtigheid1 werd aan dten hegr Chr. van Gelderen met piechtigheid da gouden, eercpenning uitgereikt, hem toege- kend wegens zijn beamwoording van de 'prijs- vraag der geneeskund'ige faculteit. GEORGANISEERD OVERLEG MILITAIR PERSONEEL. Bij' de dezer dagen gehouden vergadering van de commissie voor georganiseerd everleg voor het militair personeel is, vdlgens de Tel. de voorgestelde waahtgeldregeling afgehan- dteld. DE CHRISTELIJKE AMSTERDAMMF.R. Vrijdagavond hebben obligatiehouders van de N. V. Mij. tot Exploitaitie van dte Am- sterdammer, Christelijk daglblad, een verga dering gehouden. De oproep daartoe was uitgegaan van een voorloopig comite tot be- hartiging van de belangen van de obligatie houders, onder leiding van dten heer K. van Leeuwen, gewezen boeidhoudter van het Mad. Deze zeide, diaib de catastrophe mede te wiji- ten is aan die comimissairissen, die verzudm- den, den directeur Ingwersen te controleeren i en in hem een onbeperkt vertrouwen stteliden. Ton spr. kort v66r het barsten van de bom d'en president-commissaris waarschuwde, is hij op staanden voet ontslagen, oindatt hij, den directeur „belasterde." Uit de vergadering deed1 inen den spreker duidelijk begrijpen, dat hij de menschen, die, verilokt door de hooge rente van 6 pOt., hun spaarduitjes naar de Amsterdammer kwamen brengen, welke ze even goed' in het water hadden kunnen gooien, had behooren te waar- schuwen, De heer Van Leeuwen Middle echter de aan- dacht hiervan af op de gestie van den heer Ingwersen. Aan de Amsterdammer, zoo zei de hij, „begon men den dag met gtebed; men sleet hem' verder met liegen en bedriegai en eindigdte dan met diankzegging." Spr. zeide, niet geweten te htebben, diat de obligaties, weilke hiji teekendte, in plaats' van dten presidtent-comniissaris, valsch waren. De heer Ingwersen droeg het hem op. Het woord werd ook nog gevoerd door, mx. J. de Vrieze, dien het voorloopig comite in den arm genomen had. Deze zeide, dat men Zich van een ache om de comimissarissen aansprakelijk te steillea, niets moest voorstel len. Hij hoopte, dat er voor die ged'upeerde obligatiehouders door minnelijk overleg iets te bereiken zou zijn. Een aantal aanwezigen, onder wis oude menschen, verteldten, hoe zij hun spaarpen- ningen, waarvoor zij hun leven lang gewerkt hadden, om zich een onbezorgden ouden dag te verzekeren, waren kwijt geraakt aan dte 6 pet. obligatieleening van 100.000, waarvoor zooveel redlame werd gemaakt. Sommigen hadden hun secuur belegd1 gteldje, de een 6000, een ander 2000, weer een ander 13,000, losgemaakt en het naar me- neer Ingwersen gebracht, om er niets voor te krijgen dan een las stukje papier, dat dan het ontvangstbewijs heette. De stukken wa ren nog niet in orde, heette het. En de men schen hebben zelfs nooiit een' obligatie ont- vangen. Anderen moesten hooren, dat de obli gaties, die zij gtekregen hebben, ongteldig wa ren. Het slot van de besprekingen was, dat men een nieuwe commissie benoemde, waarin de heer Van Leeuwen niet zit. Ze bestaait uit de heeren Altena, Althuia, Gerritsen, 'De Vries en Zijp. DEPARTEMENT VAN -LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL. Het ligt thans in de bed'oeling van de re geering, bij de voorgenomen opheffing van het departement van landbouw, nijverheid en handel de onder dit departement ressortee- rende werlaaamheden aldus te verdeelen, dat landbouw en visscheriji worden ondterge- bracht bij het departement van binnenland sche zakennijverheid en handel bij het de partement van arbeid, en mijnwezen en scheepvaart bij het departement van water staat. DE POSTDIEFSTAL TE KERKRADE. De postdiefstal te Kerkradte begint nu eerst eenigszins tot klaarheid te kotnen. Gebleken is. dat het papier, dat de bank- biljetten verving, afkomstig is uit de drukke- rif van W. te Kerkradte. Men vermoedt, dat, voordat de diefstal plaats vond, een tweede pak gemaakt is, welk pakket met dat. waaritn zich het geld bevond, verwisseld is. Gearresi- teerd is de bri,evenbestelller B., op het post- kantoor te Kerkrade werkzaam, die verdiacht wordt aan den diefstal medeplichtig te zijin. Hij is naar het huis van bewaring te Maasr tricht overgebraeht. DE HAVE'NSTAiKlNG. De staking in de Amsterdamsche haven duurde ook vandaag voort. Enkele vaste en kem-mannen, die zich de vorige week bij de atakenide haveniarbeidersreservisten hebben aangesloten, zijn heden weer op het werk te- ruggekeerd, wtellicht naar aanleiding van de aankondjging der Scheepvaartvereeniging- Noord. dat er werkwilligen in' de plaats van de stakers te werk zullen wordeni gesteld. Van de stakende havenarbeidersreservisten (de losse), die hedenmorgen in huishoudelij- ke vergadering zijin bijeen gekomen, om te overwegen of er na de bovenigenoemde aan- kondiging aanleiding is tot opheffing der sta king, is niemand aan het werk gegaan. EIE'N iSLAGHfTlOPFER VAN ONlVOOiR- ZrOHTIIGHEiID. Tengevolge van het omslaan van een paal, werd dezer dagen F. V. V., wonende te Arn- hem, die met eenige collega's bezig was ar beid te varrichten op het dak van het Wijk- huis van den Nled. ProtestantenBond aan nen Apeldoormsdbeweg, zoodanig getroffen, dat hi]1 fs avonds aani de bekomen inwendige ver- wondingen is vcrleden. 'Naar wij1 vernemenl heeft de politie tegen' twee werklitedten, welke zich op bet dak bevon- den procesverbaal opgemaakt op grond van het verm'oeden, dat d-eze menschen door ern- stige onachtzaamheid het ongeval, waarbij V. V. het leven Met, hebben veroorzaakt iNaar wij! vememen, zegit de Telg. is Zater- dag die sectie op het lijlk verriclw en is het slachtoffer ter aarde besteld EEN LICHTGEUOOVIGE ECHT- GENOOT. Dezer dagen' stond voor den politiercditer te Loughborough een man terechit, die zijn vrouw moedwillig had verlaten. Twee jaar geleden huwde hij met een vrouw, die zeide, diat zij 38 jaar oud was, inderdaad1 had zij reeds den ieeftij'd bereikt van 57 jaar; thans is zij 59 jaar oud en hij nog eerst 38. De ifcrpuwiustige man had haar ouder geschat dan zij: voorgaf, doch zij) had hem dit uit het hoofd gepraat. Toen hij er na twee jaar achter kwam, ver- liet hij haar. ,,Het leven van dezen man. is verWoest," zeide zijn verdediger. Het mocht evenwtel' niet baiien. De rechter was van van oordeel, dat een huwtelijk, otek indien er val- sche voorsteilingen' jzijn gedaan, niet kan worden geannuleerd. De man werd veroor deeld1 zijn vrouw wekelijiks een bedrag van 7 shillings 6 pence uit te keeren. De man was toch zeker zeer lichtgeloovig, want al heeft een vrouW een jeugdig uiter- lija, dan is to'ch een verschill van 19 jaar nog wel te zien. MAATSCH'APPIJ VOOR DIERGENEESKUNDE. Onder voorzitterschap van dten heer dr. Ju I. F Dhont uit Rotterdam, is te Utrecht de 6.7ste algemeene vergadering van de Maat- schappij voor Diergeneeskund'e gehouden. Alle afd'eelingen waren vertegenwoordigd KORTE BERIOHTEN. Te Baarn is, 69 jaar oiud, overleden de heer J. G. Milaard, oud'-directeur der Rijks- werkdnrichting te Hoorn. Sedert Woensdag wordt te Amsterdam vermist dte 19-jarige A C Ph. M., die met een Lets van huis is gegaan. Htet 5-jarig zoontje van dien heer J. K. te Rijnsiburg is door een met meel geladlen wa- gen. overreden en kort daarna aan de gevol- gen overleden. Donderavond' is naar het U. D. meldt, bij dten tol te Vreeswijk de 12-jarige Van I. met biina plat-geredeu hoofid lliangs dten weg gevonden. Het kind werd naar een dokter ge bracht, maar was bij aanfcoinst reeds overle den. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. Er is brand ontstaan in de houtzagerij van den heer J. Bergmans, aan. den St. Ur- banusweg te VenlO. De houtzagerij brandldle geheel uit. Een aangrenzend graanpakhuis kon met veel moeite bChouden Mijven. Verze- kering dekt de schade. Amerika houdt zich tegenover dte uit- spraak van het Scheidsgerecht no'pens het geschl met Noorwegen zijn rech'ten voor. Opgericht is een Nederl. Instituut voor documerttatie en registratuur. Dedtep. Staten van Noord-Holland heb ben het besluit van dten gemeenteraad van Hilversum tot den bouw van een nieuw stad- huis niet goedgekeurd. Met ingang van Maandag wordt weder- om een tweeate luchtpostdienst naar Engeland ingericht. Het monument dat te Delfzijl aan dten zeedijk wordt geplaatst ter herdenking van het de zee ten offer gevallen loodspersoneel uit deze gemeente zal op Zaterdag 21 dezer worden onthuld. De gemeenteraad van Kerkrade heeft besloten de saliarissen van het gemeenteperso- neel met ingang van 1 Januari 1923 met 5 te verlagen. Telegranimen van tieden DE H AVE NARiB EIDEIRI9ST A KI NO TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 16 Oct. In de heden gehouden vergadering van stakendie H. A. R. arbeiders werd besloten de staking on der protest op te heffen.. In de motie waar bij! diit besluit werd genlomen werden1 het be stuur van „Recht en Plicht" eni de Ned. federatie van Transportarbeiders uitge- noodigd om zoo spoedig mogelijk te trach- ten in conferentie te tredeni met het bestuur van de Scheepvaart Veremiiging-Noord, teneinde de orieven te bespreken. EEN ENGELSCHE 'GEZANT. BERLIJN, 16 Oct. Uit Engeilsdie bron wordt gemeld, dat te KonStantin'opel Is aangekomen gencraal Anderson, dioor de regeering te Londien voor een belangrijke poiiitieke zending gezonden. DE SOHUDDEN AAN AMERIKA. BERLIJN, 16 Oct. Op 15 October deed Engeland aan het filiaal te New-York van dte Generaal Reserve Bank een Cheque van 50 mfflioen dollar toekomen als eerate ter- mijn van de Engelsche oorlogsochulden aan Amerika. Provinciaal Nieuws LTT BERGEN. Zondlag j.l. moest B. !S. V. I naar iKromme- nie eeni voetbalwedstrijd spelen tegen, IC V. V. II, doch' moest de beiden punten daar la- ,ien. Met een 1—0' wist IK. V. V. te winnen. B. 'S. V. speelde aan de iKerkelijlk alhier egen V. R. O. N. A. I uit St. Pancras. Geen der partijen wist het dtoel te vinden. De aspi- ranten van !B. S. V. konden het tegen de aspiranteni van V. V. IMIeiloo te Hleiloo niet tot een overwinning brengen. Deze wedstrijd ein- d'igde met 11. iGeel zwart I speeldte op haar terrein tegen A. D. O. Ill uit Heemskerk. Met 32 wist Geel-Zwart haar mearderheidl uit te druikken. Geel Zwart II speelde daarna een competitie- wedstrijdi tegen Geel Zwart III. 'Het 2e elftal wist met 3-—0 te winnen. Wij vernemen, dat Geel-Zwart van terrein z,al veranderen en de beschikking krijgt over het aan de St. Josephstichting in eigendom toebehoorende terrein, gelegen Kuisiweg Sint Antoniusstraat. Dit terren, prachtiig ge legen in de kom van het dorp, zal voor sportterrein ingericht en in den loop van het volgende jaar in gebruik genomen worden. Vrijdagmorgen vervoegde zich bij den heer Ide Min, aan den Bergerweg, een jong- mensch;, die vroeg of de zoon Bancr. Min ook thuis was en die voorgaf diat zijn oom een vrachtauto had, die naar elders overgebraeht moest worden. Voor dit overbrengen wilde hij genoemden Bancr. Min aanzieken. Min, die geen kwaad vermoedde, verweea het jongmensch naar de Hoflaan, alwaar zijn zoon te vinden zou zijn. Op een desbetref fende vraag van het jongmensch' leendc Min, naar het heette voor een oogenblik, zijn rijl- witel. Toen de zoon "smiddags thuis kwam; Meek deze van niets te weten en vermoeden- die dat de zaak niet deugde. ging hij. onmid- delllijk op onderzoek naad Alkmaar. (Hij was zoo gelukkig het jongmensch aldaar aan te treffen. Op de belofte dat hiji onmiidldel'lijk het rijWiel zou terugbezorgen en zijn excuus, zou maken voor het nog niet teru'g hezorgen, Met hij het jongmensch gaan. dat tot heden even- wel nog niet is komen opdagen. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. E. Graboiwisky, hoofd eener school te Weesp, onlangs benoemd tot hoofd' der U.L.O.-achool te Hoorn, is ook benoemd tot Directeur der HandCteschooi aldaar. Een tuinbouwer alhier voerde 3000 KG. wortelen aan op de veiling der Langedlijker Groentecentrale. Zij' brachten 25 op. Aan -rooi- en transportloon 'had hiji f 28 betaald'. UIT SOHAGEN. D®. D. E. 'Boeke, alhier, heeft toezegging van beroep ontvangen van de Ned. 'Herv. Ge- meente te Overdinicel. UIT 'ST. PA'NORAS. Vrona 2 speelde thuis tegeni Zeemeeuwem 2 van Egmond' aan den Hoef en wist een schit- •terende overwinning te' behaleni met 50. Vrone 3 speelde ook, op eigen terrein tegen V. A. F. C. van Alkmaar en! leed de neder- laag met 0—3. Doch de grootste verrassing bracht Vrone 1 dat op bezoek bijl B. S. V. 2 te Bergen! thuis n WEES MAAR GERUST MEVROUW ETVOLflltT DE LEVER'S ZEERflY fABRlKAKTEM VAH SUnUGMT ZEEP

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2