DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. l No. 245. Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922 DINSDAG Dtreeieur: 0. II. REAR. UoofdredacteurT). N. A 1>J£ 11 a 17 OCTOBER Dit ninmner bestaatult 2 bladen 4 boiineinentspirijs bij roornit beta ling per 3 maandeti t 2.fr. per post f 2.50. ltewijsn. 6 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrmimt?. Uneven franco N.V. Boek- en liandelsdr. v.k. llerms. Ooater Zoon, Voordam C *J, Tel. Adiuinistr. No. 3. Redactie No. 33. Buitenland. DE PRESIDENTSKWESTIE IN DUITSCHLAND. - Met betrekking tot de kwestie der presi- dentsverkiezirag is tharas van de zijde der sociaal-democraten het voorstel gelanceerd!, om door den Rijksdag een wet te d'oen aan- nemen, waardoor president Ebert niet langer voorloopig president zal zijn, dkxhi waarbij hij definitief tot rijkspresident wordt ver- klaard. Voigens deze wet zou president Ebert dan in zijn functie kunnen blijven tot 11 Februari 1926, omdat de rijkspresident wordlt gekozen voor een tijdvak van zeven jaar en Ebert werdl benoemd den llden Februari 1919. Aangezien door een zoodani'ge wet ook een verandering in de grondwet zou moeten wor- den aangebracht, is hiervoor in den rijksdag een meerderheid vani twee derden raoodig. De correspondent van de Tel. meent, dat de mo gelijikheid niet is uitgesl'oteo, dat de geheele rijksdag, niet uitzbnderinjg van die Duitsch- nationalen en de communisten zich met het voorstel zal kunnen vereenigen. Als in een zoo belangrijke kwestie als deze een zoo krachtige meerderheid zou kunnen worden verkregen, zou dat ook van groot belarag zijn voor de reorganisatie van de regeering op de basis van een uitbreiding der coalltie. DE BURGFjROORLOG IN CHINA. H'oewel in China het revolutionnaire tijd- perk eigenlijk steeds heeft voortgeduurd, was er toch een toestand van betrekkelijke rust en kalttite ontstaan na de overwinning van Woe-Pei-Foe, het teruigtrekken van Tsjang- Tso-Lin in Mongolie en de vl'ucht van dr. Soen-Jatsen te Sjanghai, waardoor de leans op een herstel van den vrede in China be- langrijk grooter was geworden. Thans echter is er weer een nieuwe crisis uitgebroken, die zich nog al erastig laat aan zien. Een telegram uit Sjanghai meldt, dat gene- raal Tsoe-Sjoeng-Sji, een aanhanger van Soen-Jat-Sen, zich heeft meester gemaakt van Foe-Tsje-Woe en dat de vat van deze stad het resultaat is van een telkens weer opn i euw hervatten strijd, waarvan dte provin-' cite' Foei-iKien het tooneri is geweest en in welken strijd generaal Tsoe-Sjoeng-Sji zich tot het uiterste heeft ingespannen om den mi- litairen gouverneur weg te jagen. De toestand is thans zeer erastig. De re- geeringen van Kan ton en Peking maken zich gereed' om expedlties te zenden tegen gene- naal Tsoe-Sjoeng-Sji want mocht deze aan de winnende hand blijven, dan zou dat wel eens kunnen uitloopen op een poging om Soen-Jat-Sen te herstetlen. De provincie Foe-Kien, waar nu dleze nieur we burgeroorlog is ontbrand, is een kust- rovincie aan de Chineesche Zee tegenover et eiland Formosa en ten noorden van de provincie Kwang-Toeng. PUTSCtRitRUCHTEN IN HONGARIJE. Sedert eenige weken wordt Boedapest ver- ontrust door geruchten over een aanstaan- den grooten chauvinistischen anti-semieti- schen putsch der legitimistera, meldt dte Tel'. Aan het hoofd van deze beweging zouden Friedrich1, Wolff en Gubos staan. Hun. gewa- pende strijdkrachten zouden bestaan uit stu- denten en andere „ontwaikende Hongaren", ter sterkte van 12.000 man, die zelfs, behalve over de noodige handwapenen, de beschik- king zouden liebben over kanonnen. De putsch zou midden-October plaats hebben, aoch tot dusver is er nog niels voorgievallen. Niettemin zijn regeeringstroepen en gendar merie te Boedapest saimengetrokken. De Itali- aansche fascisten, die over veel geld kunnen beschikken, zouden aan deze beweging een millioen lire geschonken hebben. Het dbel van den putsch zou zijn, om de tegerawoordi- ge regeering omver te werpen en een fascis- tische regeering in te stellen, waarin ook de dric bovengenoemde mannen zitting zouden hebben. DE REDE VAN LLOYD GEORGE. Door de rede van Lloyd George zijn tal van potemieken en veronderstellingen uitgelokt. De bladen der oppositie oefenen scherpe cri- tiek op de rede uit en algemeen is men van oordeel, dat zij duidt op het uitschrijven van algemeene verkiezingen in de naaste toe- komst. Het wordt hoogstwaarschijnlijk ge- acht, dat de leiders der beide vleugels van de coal'itie in den loop dezer week een bespre- king zullen houdien. Musschetn neemit de politieke activiiteit in het geheele land sterk toe, en het is diuidelijk, dat dte partij-organisaties worden herzien ten einde gereed te zijn voor de verkiezingen. CRITIEK OP DE FOUTIEK VAN' PRESIDENT HARDING. Een draadloos bericht uit Washington meldt: President Harding heeft het d'enkbeeld om in den loop van dezen winter een Internatio nale conferentie bijeen te roepen, nog niet op- gegeven. Deze conferentie zal1 een zuiver economisch karakter hebben, terwijl de poli- tiek niet ter sprake zal worden gebracht. Dc conferentie beoogt, resultaten te verkrijgen op dlie puntea, waarop de conferentie van Den Haag schipbreuk heeft geleden. Eveneens will'en de Vereenigde Staten d'e mogelijl benptten, om met 'huoi Europeesehe debi staten over de intergeallieerde schulden te spreken. De politiek der Vereenigde Staten in het Nabije Oosten heeft aan scherpe crititek bloot- gestaan, voornamelijk van rdigieuze zijde Het departement van buitenlandsche zaken laat nogmaals officieus bekend maken. dat Amerika voor het Nabije Oosten rneer heeft gedaan dan eenige Europeesehe mogendlheid. Amerika staat er echter Op, dat Europa ont- wapent en zijn schulden betaalt. In dit geval is het volstrekt niet ongeneigdi om met alle energie in Europeesehe aangelegenhedien in te grijpen. Indien op de beraamde conferen tie zou blijken, dat Europa aan' deze wen- schen van Amerika tegamoet komt, zal1 Ame rika niet in gebreke blijven om htufp te bie- den. In een vlugschrift heeft een der leiders der democratische partiji Miller de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten buitengewoon heftig aangevallen. Hi} noemt de politiek van Harding dwaas en beweert, dat Wilson's po litiek de eenige juiste is geweest. Men verwacht thans, dat de richilijnen der regeeringspolitiek 30 dezer te Boston in het openbaar zullen worden uiteengezet. Dan zal' staatssecretaris Hughes een voornamelijk te gen senator Lodge gerichte rede houden. DE ACTIE DER FASCISTEN. De macht der fascisten neemt voortdUrend toe en het is dus geen wonder dat de door hen genomen maatregelen in verband met hun aanstaand congres te NapelS met be- zorgdheid worden gadegeslagen. De minister- raad heeft zich nu met de kwestie bezi'g ge- houden. Hij was van oordeel, dat het congres niet goed kan worden verboden, doch dat be- let moet worden, dat de treinen met gedtele- geerden door dte fascisten zelf worden be- stuurd. Het kabinet hield zich tevens bezig met de tijditag dat de fascisten in verschillende plaat- sen des land belastingen faeffen ten eigen bate. Intusschen verluidt dat dte premier Facta ondterhandelingen voert met de fascisten over een recontructie van het kabinet met toetre- den van deze laatsten. Een later bericht meldt reeds, dat de af- treding van het heele kabinet wordt ver wacht wegens de meeningsverschilleen in het ministerie tusschen v66r- en tegenstandters der fascisten, waardoor het aftreden van alle ministers nood'iig zou zijn. De Kamerpresident De Nicol'ai heeft een onderhoud gehad met den algemeenen eecre- taris der fascisten om tusschen hen en dte re geering te bemiddelen. Het resultaat is nog onbekend, doch de secretaris is naar Milaan vertrokken om met Mussolini, den fastisten- leidler, te spreken. BEZITTINO VAN BETHLEN ONTEIOE-ND. Jufst op den dag, dat het Rumeensche ko- mingspaar in Zevenburgen is gekroond, wordt bekend, dat de Zevenburgsche bezit- ting van den Hongaarschen minister-presi'- dent. graaf Stefan Bethlen, die sedert vele hondterden jaren een eigendbm zijiner familie uitmaakt, door den Rumeenschen staat is ont- eigend. De verdediger van den eigenaar ver- klaarde voor de Rumeensche agrarische com- missie, dat de onteigening zelfe voigens de Rumeensche wet ongeoorioofd was, daar graaf Stefan Bethlen niet als afwezige Ru- meen kan worden behand'eld, maar ate staats- onderdaan van een anderen staat, op welks gebied hij voortdurend woont en waar hij eene openbare staatsfunctie bekleedt. Des- niettemin besloot de commissie, graaf Bethlen niet als buitenlander te beschouwen, want voigens het verdrag van Trianon en de inte- griteits-overeenkomst van Parijs kunnen bui- tenlanders hunne bezittingen 'behouden. Er werd eenvoudig veridaard, d'aJt Bethllai een afwezige Rumeensche staatsonderdaan is. SOVJET-RU'SLAND EN OEKRAINE. De boliewistische pera verbiedt voortdu rend publicatie van berichten over de op- standige beweging in die Oekraine, oon den indruk te vestigen, dat de bevolking daar met het Sovjet-regime tevred'en is. Dit is echter allenninst het geval, zegt een bericht uiit Warschau. OOK OP KLEFNIOHEDEN DENT GELET. Het Britsche ministerie van Pensioenen Iigt overhoop met den districtsraad van Ilford Zoo verwijt het departement aan den raad: le. dat een stuiver te veel1 gedteclareerd' is voor reiskosten 2e. d'at een portie vleesch voor een gepen- sionneerde aan 'smans huis bezorgd werd toen hij al overleden was; 3e. dat van hoogerhand aan een invalide een kunstbeen was geschonken, terwijl de man zijn been al voor den oorlog had verlo- ren DE ONGEREGELDHEDEN TE BERLIJN. De geheele Berlijnsche 'pers, met inbegrip van de „Vorwarts", behalve de cotmnunisti- sche „Rote Fahne", veroordeelt de bloed'fge boteingen te Berlijn tusschen communisten en nationalisten. De eerste berichten zijn eenigszins over- dreven; dte straatgevechten hebben slechis een doode geeischt. Er zijn een honderdtal gewondten. Tot nu toe zijn 50 personen in hechtenis genomen. NAAR O'NTWAPENING Het Britsche, departement voor luchtvaart overweegt den bouw van een reusachtig ge- vechtsvliegtuig, dat vijftig volledig bewapen- de soldatei zal kunnen vervoeren. Het zal geheel uit staal worden vervaardigd en door een nieuw soort Diesel-motor worden gedre- ven, die de kans op noodlandingen vermiin- derd. Het nieuwste Fransche gevechtsvlieg- tuig is voorzien van eun snelvuurkanon van 75 milhmeter. HONGAARSGH' NATIONALISME, Het nationale Magyaarsche Katholieke congres, dat te Boedapest geopend werd en waarvan a. a. tegenwoordig waren enkele ministers, bisschop Czeraoch, aartsbisschop Joseph, Horty en de president der Nationale Vergadering, heeft koning Karl herd'acht en een telegram aan koningin Zita gezonden. Er werden ovaties tier eere van koning Otto ge bracht. BE SPREKINGEN ENOELfiCHE MINISTERS. Na de redevoeringen, d'oor Lloyd George en Chamberlain op het einde der vorige week gehouden, had'den gister te Londlen bespre- kingen plaats, die voor belangrijik gehouden worden De premier had des morgens eene conferentie met Chamberlain en de andere mi nisters, terwijl er des avonds eene afzonder- lijke bijeenkomsit der conservatieve leiders zou worden gehouden. Gedurende deze week zullen redevoeringen worden gehouden d'oor vooraaostaande mannen van alle partijlen en men verwacht, dat de leiders van de beide vleugels der coalitie verklaringen zullen af- leggeq, die den politieken toestand zullen op- helderen. SPOORWEGONGELUKKEN. TE HAMBURG. Ten gevolge van den dikken mist heeft gistermbrgen bij Hamburg een spoorwegon- geluk plaats gehad. Een voorstadstrein stop- te op een onveilig signaal. Enkele minuten later reed een andere trein op den. stilstaan- den trein in. De laatste wagon van dezen werd' volkomen vernield. Vijftien passagiers moesten in het ziekenhuis worden opgeno- men. Een andter ongeluk had plaats aan het sta tion Holstenstrasse. Daar reed een trein, die dbor het onveilig signaal heen gereden was, op een stilstaanden trein in, waarbij twee personen werden gewond. DE NIEUWE DR'ANKVERBODS- BEPALINGEN D, AMERIKA. Het Amerikaansche gezantschap maakt bekend, dat de bepalingen van de Ameri kaansche drankverbodswet toepasselijik zijn oip Amerikaansche schepen, die buitenland sche havens na 21 October veriaten en op buitenlandsche schepen, die* buitenlandsche havens na1 dozen datum veriaten, bij' het bin- nenvaren van de territorialie wateren der Ver eenigde Staten. IEEIN VERRASSINO, Een' bruidegom die te Madrid na zffn fiu- welijk aan deni aim zijner hruid de kerk ver- liet om zich naar het feestelijk aangerecht bruilofismaal te begeven had een buitenge- gewoon oniaanigaoame verrassing. In het keric- portaal werd hi} opgewacht dbor twee vrou- wen, vani wie de een' hem vier kfadteren pre- senteerde, zegigencte dat die van hem waren, terwijl, die andere vrouiw hem met dezeffde be weging een tweeling in dte armeni wilde leg- gen. Zes fcindteren tegelijk op zijn trouwdag, was voor den bruidtegom te veel. HHj wilde er van doorjgaan, maar de verwanten van de in- middels flauw gevallem bruid1 trokken voor haar partiji en hidden den fflodternen Don Juan vast. IHIet gevial eindigde met een groote vechtpartdj1 waarbijl verscheidene personen ge wond-werden. IHIet bruiloftsmaal wetdi afge- zegd. :DE AMIER1KAANDSOHE TRPBPEN IN IHIET RIJ1N1LAND. INaar dlraadloos uit 'Washington wordt ge- seind is er in dte offitieele kringen aldaar weer sprake van hiet terugtrekken dier Ameri kaansche troepen uit bet RijnLand. Over enke le dagen eerat zal er echter een beslissing ge nomen worden. iBlijikbaar houdt de conferen ce van Amerikaansche gezanten uit Midden- Europa, welke dlezier dagen te Parijs plaats heeft, ook verband! met die kwestie. Allen, de commandant der bezettingstroepen zal' er deal aan nanenu EEN OORRUPTIE-AANGELEGEN- HEID. Ut Belgradoi wordt, voigens het Hbld., ge- meld: Een door het departement van oorlog uitgezonden commissie kocht voor eenige maanden in een Oostenrijlksclie munitiiefa- briek 35 millioen geweerpatronen. Niet al- leen aan de leden dezer commissie, maar ook aan den minister van oorlog Vasitsj werd een ruime provisie uitbetaald, aan laatstgenoem- de zelfs lxk millioen dinar, hetgeen hij vooraf had bedongen. Hij ontving dit bedrag in den vorm van een cheque op een Weensche groo- te bank De onthu'llingen over deze corruptie-affaire hebben te Bel-gradb groot opzien gebaard. De d'irectie der Oostenrijksche munitiefabriek, die de laatste dagen voor de afwifekeling der leveranties te Belgrado vertoefde, moest de stad in allerijl veriaten. KO'RTE BERTCHTEN. Het bericht, dat de Britische regeering gister vijfflig milliben dollar beiaalde als eer- sten termdjn vani de oorlogsschiuld aan oe Ver eenigde Staten, heeft in Amerika een zeer gunstigen indruk gemaakt, iDe Tsjedhische mijnwerkerssl'aking is mislukt. De werkgevers hebben den acht-uri- gen arbeidsdag doorgezet, inplaats van den 6-urigen arbeidsdag, even als een loonsverla- ging van 25 percent tot IS November, waar- na nog een loonsverlaging van 5 percent zal worden ingevoerd. Betreffende de aardbeving te (Peru) meldt de „Chicago Tribune" nog, er eenige personen' werden gedood en een groot aantal gewond De verbinding met Li ma werd verbrokea De aardbeving dlujurde een minuut 36 seconden. De tweede Simplontuxrael is thians id gebruik genamen. Franklin Bouillon heeft tegenover pers- vertegenwoordigers te Parijs een uiteenzet- ting gegeven van het verloop der besprekin- gen te Moedania. Acht jonge menschen, die terugkeerden van een boottochtje, geraakten bij: Trondjem (Noorwegen) te water doordat een plots©- linge windvlaag het bootje deed kantelen. Zes van hen verdronken, een jong meisje en vijf jonge inannen. Slechts twee personen konden worden gered. De voorgenomen reis van de Duitsiche industrieelen om een bezoek te brengen aan het verwoeste gebied van Frankrijk is voor loopig opgegeven. Lubersac zal bixmenkort tot het voereni vani onderhandelingen over zijn overeenkomst met Stinnes en de prak- tische doorvoering van het plan naar Berlijn kotnen. Naar verluidt, zal de Grieksche regee ring met betrekking tot de ontruiming van ThraciS eenige nieuwe voorwaardbn bedin- gen in zake de waarborgen voor de bescher- ming d'er minderhedten. Voigens een draadloos bericht uit Lou den heeft de Engelsche regeering aan Frank rijk en Italie het voorstel gedaan, dat ter vergemakkelijking van het werk der a.s. vre- desconfentie een inleidende bespreking te Louden zal plaats vinden van technischei, fi- nancieele en economische deskundigen. Egyp- te wil ook vertegenw'oordigd zijn op de vre- desconferentie. Een spedale trein, door de Britsche or- ganisaties tot hulip aan d^noodlijdenden in net Nabije Oosten gecharterd, trok gister uit Calais naar Athene. De trein bevatte drie- honderd' ton levensmiddelen, geneesmidldtelen en dekens voor de uitgewekenen uit Kltin- Azifi. Het aantal communteten fs in Frankrijk verminderd van 131.000 tot 79.000. In den laatsten tijdi wordt eene groote belangstelling van recnts-Duitsche onderne- mingen en kapitalisten voor Hongaarsche in- dustrie en bankaandeelen merkbaar. Ver scheidene Berlijnsche financiers zijn te Boe dapest aangekamen, am- te onderhandelen over den aankoop van een groot aantal aan- dteelen. De op 15 October vervallende Duitsche schatk'stwissela, welke een bed'rag vertegen- woordigen van 47.445.155 gouden marken, werden gister aan de Commissie van Herstel te Parijs ter hand gesteld Zondiag had de kronlng van Ferdi nand I als souverein van Oroot-Roemenifi In de Zeven bur esche stad Karlsburg plaats. Te Seattle (Ver. Staten) is een compTot onfdekt tot het zendefl' van wapenen en muni- tie maar dte revolutionnaireu in China. Een Chi'neesdh Ikoopman te Boston, Leo-Poye-Sun, is in verband met deze ontdekking gearres- teendl Verdter zijn vier kisten' met m 'Duitsch- land vervaardigde miunitie in beslag genomen. Voigens beritht uit Boedapest hebben de rechtstaande oppositiepartij'eu met de sociaal-democraten aan' hun plan uitvoering gegeven om een opposiitiegroep te vormen, die in1 de eerete pliaafe zal streven naar ontbinr di'gn1 van het parlement. 1 Op de jongste conferentie te Oen&ve van gedelegeerdeni uit de Russische honger- diistricten werd' verklaand', da't binnen twee of drie maanden in de meeste dialricteni honicera- nood zal heerschen. Vooral dledistricten Don Tsaritzint en Nicolajef werden genoemd. Binnenland. iSQHRilFTELIJ'KE VRAOEN. Op vragen van den heer Schaper betref fende het -toestaan van bakkersarSeid in piat- tel andsgemeenten tusschen 5 en 6 uur des voormiddags. 1. Is de minister bereid mede te deelen, op grand van welke adviezen en van welke overwegingen door hem is toegestaan, d'at ingevolge art. 35, tweede lid. onder e, en art. 36, derde lid, onder d, der Arbeid&wet in ze- kere gemeenten of gedeelten van gemeenten tusschen '5 en 6 uur des voormiddags bak- kersarbeid wordt verricht? 2. IWaren de daaromtrent door belang- hebbenden uitgebrachte adviezen ongunstig ten aanzien van den maatregell, bedoeld on der 1, wil de minister deze dan aan de Ka- mer overleggen en mededeelen, door welke overwegingen hij werd geleid am van deze adviezen af te wijken? heeft de minister vara arbeid geantwoord: ■ad hum' Het bepaalde in paragraaf 4 van fajoofdstuk IV der Axbeidswet 1919, zooals deze paragraaf luidde voor de daarin bij de wet van 20 Mei 1922 (Stbl. no. 364) aan- gebrachte wijlzigingen, hield, naar de erva- ring leerde, niet voldoende rekenirag met de bijzondere eischen, die het broodbakkersbe- drijif ten plattelande stride. Met name werd het in pi a ttel an dsb akkerij'en als een bezwaar gevoeld, dat niet vroeger dara te '6 uur des voormiddags met den bakkersarbeid mocht worden' begonnen. Gevolg hiervan toch was,' dat met de bezorgdng van het brood eerst op een vriji laat uur in den morgen een begin kon worden gemaakt, hetgeen in die geval- len, waarin het brood' aan op grooten af- stand van de bakkerij1 wonende fclanten moest worden afgeleverd, het nadedi medebracht, dat de bezorger pas laat in den avond weder thuis kon zijn. Toen nu, als gevolg der wetswij'ziging, het bepaalde in de artt. 35, tweede lid, onder e, en 36, derde lid, onder d, der Arbeidswet 1919 de gelegenheid opende dit bezwaar te ondervangen, mieende de ondergeteekende van de hem' bij die arti'kelen verleende bevoegd- heid gebruik te moeten maken ten aanzien van die gemeenten en gedeelten van gemeen ten, die gerekend moeten worden tot het plat- teland te behooren. Hij meent daarbij' geheel te zijln gebleven in de lijn van de toeflichting op artikri XXIV van het ontwerp van wet tot wiiziging der Arbeidswet 1919. Voordat de betrokken beschikking te vimdera in de 'Stct. van 24 Augustus 1922 door den ondergeteekende werd genomen, is deze in on'tiwerp ter beoordeeling voorgriegd aan de Centrale Commissie, bedoeld in art. 23 van de Landelijke Arbeidsregeling voior het Bakfcersbedrijf, welke commissie, ter uit voering van het bepaalde in de artt. 35, elfde lid, en 36, rifde lid, der Arbeidswet 19'19, door hem was aangewezea, om ter zake van advies te dienen. ad 2um. De ondergeteekende vindt geera vrij'heid, met betrekking, tot de onderwerpelijt- fce aangriegenheid, af te wijlkeni van hot als regel door de regeering ingenomea stand- ,punt, dat omtrent den inhoud van ambtelijke adviezen geen mededoriingen kunnen1 wor den gedaan. VERVROEOD OUDERDOMSPENSIOEN, In antwoord op een adres van bet Hoofd- bestuur van dteni Nederlandschen, Bond van Leeraren era Leeraressera bij: h'et 'Nijverheids- onderwijs, dat indertijd aan den Minister van Onderwijs verzonden werd, heeft de Bond thans van den! Minister een schrijvera ont- vangera, waarin hij mededeelt, dat hij het denkbeeld, om1 vervroegd ouderdomspensioen mogelijk te maken' voor vrouwriijike leeikrach- tera (evenitueel alle vrauwelijke ambtenaren) eni voor leerkrachteni biji hot avondondeTwijs (als nevenbetrekking naast eera wile dagb© trekking biji het ouaerwijs), ter ov-'Twegiug aanbevoleni heeft bij! de Centrale Commissie voor georganiseerd' overleg in Ambtcnaars- zaken: betreffende de ten' uitvoeTlegging. van art. 49 der Piensioeniwet 1922. WONING-MIStiRE VOOR MILITAIREN. Aan dm Minister viau Ooriog is het vol- gende <idres gezonden': Geeft met versdiuldigden eerbied to to- raen: het Hooldbesituur van „Ons Bellang" Ver- eeniging van Onderoffitieren enz. bdhoorende tot oe Nederlanidlsdie Landmacht, laatstelijk goedgekeurd biji Koniraklijk Besiluiit vara 1 Nov. 1920, No. 78; drat den laatsten tiidl vemschiTlendte gehuw- de militairen buiten nun scihuld, gedworagien worden den diienst met penaloen of om andere rederaen te veriaten1; dat het voor velera dezer, die een Rijks- of door het Rijk gehuurde wouing bewonen, zeer moeilijfc en veelal onmogefijk is, in kor- ten tijd een andere woming te bekomen drat deze militairen' raiettegenstarande dit, toch gedwongen worden op een bepraaldien datum hunne woning to ontruimen, waardoor sommige bij verschiililende familieleden hun gezin moeten onderbrengen,- terwiii andere tijdelijk een raoodworaing moeten betrekken in afwrachting van het in bewoning kunnen ne- men vara hunne defimiiiieve woninig dat deze diesitlopziegging hen dus, naast verminderd inkomsten, vrij plotseling plaaist voor uiitgaven, b.v. aan. verhuiskosten en iini .de in vorige dlinea bed'oeldo gevallen, zel'fa voor dubbele verhuiskosten dat deze militairen reeds geruimen tijd wachten op dte ui'iibetaling van het hun toe- komenide pensioen', zoodat zij' ook in geldte- lijfce omgelegenheid geraken en rente-gevende voorschotten moeten opnemen. Redenen waarom1 het Hoofdbestuur voor- noemd Uwer Exori'lentie eerbiedig verzoekt, ten opzichte vara bedoelde militairen niiet van dte Huuropzeggiragswet te doen afwijken, doch een zoo mild en gunstig mogelijke toepassing van de voorschrifiten te wilHen gelasten en hun voor eventueele geldelijlke nadeelien, wel ke door dit gedwongen oratslag mochten ont staan, eventueri' wel eene sdhadeloossfelling te willien toekenuen: VER. VAN ONIDEROFFICIEREN „OINS BELANG." Men verzoekt ons ovennanie van het aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gerichte adres van de Ver. vara Ondieroffi'tieren „Ons 'Belang" luidlende: Geeft eerbieidiig te kennen het Hoofdbestuur van „Ons Belarag", Ver- eeniging van Onderofficieren enz. bchooren- de tot de Nederiandsche Landmadnt, laatste lijk goedgekeurd1 bij Koniraklijk Besiluit van 1 Nov. 1920, No. 78; dat den 20 Juli1 j.l orader No. 693 aan Uwe Kramer een adres met Memorie van Toe- liditing werd verzonden. Waarin verzocht werd wel te villen bevorderen le. dat de sal'arisiveriaging voor militairen (5 pCt. van den bijslag) met iragang van 1 juli j.l. worde ingetrokken en voor dte mili tairen dezrifde regelen zullen' gelden aTs thans voor de overige ambtenaren in art. 40 van het BezddigingsbeSluit voor Rijksantbte- ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1