Zoudt gq Uw vulpenhoo- der willen missen? Van Puttee en Oortmeijer, Slechte spflsverterlng en de onaangename gevolgen a Is braktogen, hoofdpijn, gemelijkheid, verstopping, geel- zucht, hartwater enz. verdwijmem door het februik van Foster's Maagpillen. Prijs 0.65 per flacon, atom vepkrijgbaar. BENOEMING LID VAN DEN GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Centraal Stembu- reau brengt hiermede ter algemeene kennis, dat op Zaterdag 21 October a.s. des mididags fwaalf uur in de z.g. Besognekamer van het Stadlhuis eene openbare zkting van dat bu reau zdl plaats hebben, ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad in de plaats van Mevr. A. AukesTimmers, die haar ontslag als zoodanig heeft genomen. Alkmaar, 18 October. De voorzitter voornoemd, W. C WE NOEL A AR. de N. K. P. te Utrecht, opdat bij de a.s. Ge- meenteraads- en Provinciate Statenverkie- zingen de strijjd tusschen geloofsgenooten worde voorkomen. Het bestuur stelde voor, dat het met emkele leden eem commissie zou vormen, om de on- derhandelingen met N. K. P. te beginnen. Er ktwam nog al oppositie uit de vergade- ring tegeni motie en voorstel, omdat men in de ev. aanneming ervan een officieele erkew- ning van de N. K. P. zag. 'Mr. A. baron van Wijhbergen wees er op, dat oak het Bondsbestuur zonder machtiging van een algemeene vergadering tot toformee- le ondertoandelingeni met de N. K. P. was overgegaan en daarom raadde hij! het be stuur a an, dat het niet-offieieel de leaders der N. K. P. eens zou polsen. Het voorstel van den heer Bruna werd ten slotte ingetrokken. Te Tilburg heef.t het bestuur der R. K. Kiesvereeniging een bespreking gehouden. met de Tilburgsche leiders der N. K. P. en der partijl-Arts. De voorzitter decide mede, dat althans met de N. K. P. wel overeenstein- ming zal worden) bereikt, In welk geval te Tilburg geen afdeding van de N. K. P. zal worden opgericht. Bet bestuur van den Algemeemen Bond van R. K- Rijkskieskringorganisaties in Nederland heeft de commissie benoemd, wel- ke tot taak heeft om het bondsbestuur van advies te dienen omtrent de vraag, op wel'ke wijze het recht der R. K. klczers tot het stel- len van candidaten voor de Tweede Kama: der iStatehuGenieraal z66 wordt uitgeoefend, dat lret belang der katholieike partij1 en het tandsbclang net meest daarmede wordeni ge- diend, en om de rcsultaten van dit onderzoek neer te lpggen1 in een proeve van eeni alge- meen kiesireglement voor de R. K. Staats- partij. VERZAMELEN VAN LEVENSMID- DELEN. Men meld't ons dat ook de Teuge (Apel- doorn) veldprod'ueten verzamelt, om door de Centrale Groep Bilthoven naar Bcrlijn te doen zenden. £jwiWIWiI Het plan van de Centrale Groep Bilthoven, om die overtollige veldlproductem te verzame- len voor naod'Hjdend Bcrlijn, wordt dloor anderen .overgenomen. Zoo wordt het R. K Huisvcstingscomitd thans ook op deze wijlze gesteund in zijn werk te Weenen, o. a. door der pastoors van Terwolde en Duistervoorde. GRAAF WOLFF METTERNICH. In een te Roermond gehouden vergadering van de federatie van burgerwachten Maas en Roer heeft graaf Wolff Metternich, uit SwalL men, bekend om zijn optriden tijdens de re- volutiedagen in 1918 te Berlijn, thans als Nederlander genaturaliseerd en lid der bur- gerwacht te Swalmen, in korte trekken een schets gegeven van d<^ huidigen toestand' in v Duitscliland. Hij' besprak daarbiji het z. i niet denkbeeldige gevaar van invatie dat van Duitscliland uit tengevolge van ctensnood, vooral ook uit het bezettc gebied, voor ons (audit mding van anvii gcor- ganiseerdr burgerwachten^ achtte hij dharom noodzakelijk. DE QHRISTELIJIME! AMIBTENAAR. Naar aanileiding van hetgeen in de laatste dlagen gcpubliceerd is over de houding van de conimissnrissen van de 'NL V. tot Exploi'tatie van het Chnistel'ijk Dagblad De Anisterdam- mer, verklaren de afgctreden oommissarissen het volgendle: dat zij al de genocmde uttiinge® gehcel voor rckeniiiig latent van die zegslicden, en dat zij bereidl zijn, ook door hun accountants aan de door obiigatiehouders benoenrde commissie van onderzoek, alle gewenschte inlichtingen to geven, opdat deze in staat zij1, een ju 1st en volledig inzichit te vetlkrijigen. EEN BEVERWIJKSCli GOMPLOT! „Kennemerland" schrijft, dat' een aanial BeverWijkcr „jongens" en formed beroo- vitig'sconiplot op touw hebben gezd, dat al loc n inaar door cen toeval Is mislukt l Door de 1 laarlemsche recherche js hier te Bevei-wijk een onderzoek ingesteld) naar aan- leiding van het volgende gcvali: Bij de machlnefabrieken voorhecn Gebrs. Figee te Haarlem, was het de gewoonte de uit te betalen loonen van de eene fabriek naar de andere te laten brengen, door een zestien- farigen jongen, die daarvoor edn gesloten bus had over te brengen. Nu kwam bovengenoemde jongen de von- ge week met het verhaal biji zijn patroon, dat hij was aangesproken door een „heer", die hem had toegevoegd, dat hij reeds een half uur op hem had staan wachten- Daama zou hij den jongen een boek hebben overhandigd! met de mededeeling dat hij de bus in ont- vangst moest nemen. De iongen gaf de bus af en bracht boek en „boodschap" naar het kan- toor! Natuurlijk bleek, dat alles verzonnen was, en dat het om diefstal te doen was van de bus. waarin een bedrag van 17.000 vermoed werd. Gelukkig voor de firma Figee bevatte de bus deze keer echter geen geld! voor die loo nen tnaar alleen teekeningen etc. Bij onderzoek door cle politic bleek, dat in het „boek", aan den jongen af gegeven, de naam M.... uit Beverwiik voorkwam. Dit leidde, met behulp van die Beverwijk- sche poiltie, al spoedig tot de ontdekking van een geheel complot. waarin behalve bo- vAnqenoeniden M., ook B. en J. D. uit Bever wiik en een zekeren B uit Wijkeroog be- ToVVf-n waren De zaak was blijkbaar goed vor^rbereid en overwogen, daar e^n. der bo- \rnno-en oemden zelfs in het bezit was van een revolver, waarvan gebruik gemaakt zou worden, indien de afgifte van de bus met „geld" op verzet of moeilijkheden zou stui- ten. EEN BELEEDIGEND VERSLAG. .De heer Van Wageningen, organist van de Ned1. Herv. Kerk te Steenwijk, heeft bij de justitie te Heerenveen een aanklacht inge- diend tegen de „Kamper Courant", wegens een in dat blad voorkomendi, zijns inziens be- leed'igend verslag van een door hem op 4 de- zer in de Doopsgezinde Kerk te Kampen ge geven orgekoncert. TOEVALLIG. Te Kerkrade werd door de politic, op aan- wijzing van een Duitscher, een persoon uit Heerlen gearresteerd, verdacht van diefstal van het rijwiel van dien Duitscher, in een plaats bezijden Aken, meldt de „Msb." Het toeval wilde, dat de gearresteerde enkele uren tevoren aangifte was komen dtoen. dsat hem tijdens den slaap in de wachtkamer van het station Herzogenrath ontrold was zijn portefeuille met 240 inhoud en zijn rijiwiel, hetzelfde, dat hij van den Duitscher gestolen had. SLUWE OPLICHTSTERS. De politic te Zeisit heeft de hand gelegd op een tweetal sl'uwe oplichtsters, moeder en dochter De W. Deze dames hebben reeds vele jaren lang een deel van het land1 bereisd en gelogeerd in hotels en pensions, zonder te betalen. Laatstdijk hebben ze te Zeist weer^ een drietal maanden in een pension vertoefd. Toen ze merkten, dat de pensionhouder hen begon te wantrouwen, vertrokken ze per au to naar een andere gemeente, waar ze ter- stond' weer hun intrek namen in een bekend hotel. Verschillende hotelhouders hebben vorderingen op dit tweetal van f 800 tot f 1000. De dochter, die steeds de besprekin- gen voerde, is aangehouden en ter beschik- kinc van de justitie gesteld. De moeder is 84 jaar oud. DE POLITIERECHTER. Het „Weekblad van het Recht" sdirijft: Een ecrste indruk. Wij hebben een ge- deelte bijgewoond van tene zitting van een onzer poiltieriechters. Eene eenvoudige zit ting met eenvoudige zaken, zaken die noch jundisch noch feitelijk tot moeilijkheid aanlei- ding gaven; beklaagden, die Of bekenden of wier schuld geen ernstigen twijfel baarde. En wij zijn heengegaan met de gedachte, dat wij niet gaarne op-de plaats van dien rech ter zouden zitten, geroepen om als regei onmidb diellijk te besllssen wat er met den voor ons geroepen evenmensch zou geschicdlen. Een der beklaagden verzocht, zich op zijn slechten gezondheidstoestand beroepend, een voorwaardelijke veroordeeling. De rechter vond daartoe geene termen en veroordeelde tot drie weken gevangenisstraf Tegcn een an deren beklaagde vorderde de officier twee maandien gevangenisstraf. 'De politierediter meende, dat strenge leiding voor Men nog jeugdigen beklaagde nuttig kon zijin, veroor- deelde voorwaardelijk tot vier maanden met eem proeMjdi van drie jaren en toezicht van1 het Genootschap tot zeaelijtke verbetering. Beide beklaagden zagen van' hooger be- roep af, de eerste na eeni'ge aarzeling. Wij denken er niet aan de gegeven beslissingen te critiseeren. Intgendeel, we achten ze zeer begrijpelijk en verdedigbaar. Wij zouden, op de plaats van den rechter, allicht evenzoo hebben gevonni'st. Misschien echter zou na- der overweging tot andere uitkomsit hebben gevoerd Wij vinden, na dien eersten indruk, de onmiddellijke uitspraak een zeer ernstig bezwaar. De rechter moet, zelfs in schijnbaar of in werkelijkheid eenvoudige zaken, tijidi en {.elegenhci'd hebben met zich zelf te radle -te gaan. Hij mag niet vonnissen op den eersten indruk, misschien een goeden misschien' een slechten. Hot gaat, laten wij het niet vergeten, toch altijd om het lot, misschien het levenslot van een medemensch. Wij hebben bewondering voor den moed van rechters, die op eiigcn oordeel vertrouwend, gereedi zijn onmidldcllijk hun oordeel te geven en aldus over toch al- tiid groote belangen te beslissen. Wij be- schouwen den onmiddellijk vonnissenden, al- Icensprekenden rechter als een offer aan den waan van den dag. SCH'IP GEZONKEN. Het Nedcrlandcche stoomscliip T,Cornel'is", dat nabij het Grundkallen vuursciiip in de nabijheid1 van Gefle gevaanlijk op strand zat, is, volgcns een telegram uit Londen, gezon- ken. Men vreest, d'al de bemanning is veron- gelukt. De „Cornclis", van de firma A. C. Lensen te Terneuzen, is in 1914 gebouwd en was groot bruto 2434 register ton. Nader wordt gemeld Het Nederlandsche stoomschip „Cornelis" is Zonda^ nabij heti Grankukn Vuursehip in de Oostzee gestrand. Het schip was met een lading hout op weg van Ulenborg naar Ter Neuzen, waar het Iiuis behoort. Maandag is het schip door midden gebroken en gezonken. Volgcns een telegram van Lloyd's Agency 4e Stockholm bevond het bergiiBgovaantnig „Diana" zich Zondag bij het schip en wilde cle bemanning van het s.s. „Cornelis" overne- men. Dc bemanning weigerde echter en bleef aan boora van het eigen schip. Maandagmiddag is een reddingsboot van Geen. schoonheidsspeclolibelt" 'kenmeep voopU doen dan U zelf kunt doen met LIFEBUOY D&*eenvoudige natuorigke tot een Qeaande huid. ZutvepQ Fcodei geeft de ROODS kleurj aan LIFEBUOY DEtlVEtraZEEPW Eahwkanten vao UaeoYatdt den wal langs zij de „iCornelis"' gekomen, doch vond het sdhto toen verlaten. De red1 dingsboot ontdekte niemano meer op het schip. Ook de scheepsbooten waren weg, zoo- dat aangenomen wordt, dait de bemanning zich in eigen booten gered heeft. Waar zij op het oogen&lik vertoeft, is nog niet bekend. Het is mogelijk, dat zij door een passeerend vaar- tuig is opgenomen of gel'and: op de Aalandsi- eilanden. De bemanning telt 23 koppen, waar van de helft thuis behoort te Ter Neuzen en' de andere helf t uit Ams terdam em Rotterdam afkomstig is. Het s.s. „Cormelis!" behoort aan de reed'enf A. C. Lensen te Ter Neuzen em meet 4200 ton D. W. GlE! AiRlRIEISTElE RD Te Deven'ter is gearresteerd! A. F. V., ah- komstig uit Gilane, die aan de Nlationale Bamkvereeniging te 'Deventer een obligatie ter verziilvering had aamgebodten', wel'ke hij met vier andere, iter waarde van 2300 totaal, uit earn kast in het 'huis van zijn vader te Glane had' omtvreemd. EENi VERILOREN! GEWAANDE ZOO-N TERUG. Destijds hebben wij reeds bijzomderheden meegedeeld over den1 mam; die eenige maanden geleden zich ton huize van het echtpaar Ten B. aan de G. M. Smitstraat in den Haag ver- voegde. waar hiji mededeelde, dat hij1 die zoon was, die 30 jaren geleden het oudenlijke huis was onfloopen en sindsdien nifets meer van zich had laten hooren. De beiide ouders, die hun zoon reeds ian'g doodl waanden, hechitten aan de mededpelingen' van den man geen' waarde, wat tot gevolg had, dlat hij wederom vertrok. Eenigen tijdi na het verschijnen van deni man stierf de 'bejaarde heer Ten' B. en nam de weduwe haar intrek bij eem familielid te Brummien. Een doch'ter van het echtpaar bleef in de G. M. Smitstraat women en zij Wias het die, toen1 er j.l. Zaterdhg een man voor het raam van haar waning verscheen, in dien man haar dood gewaanden hroedter herkende. Toen hij als 17-jarig jongmensch; aldus't vehhaal aan zijin zuster, die op haar beurt hedenmidd'ag weer vertelide, de ouderlijke wo- ning hadl verlaten, is hij! aan het reizen en trekken1 geraakt. Toen in 1914 de oorlog uit- brak, wilde de Duilsche regeering, niettegen- staande hij! Hollander was em zich' als zooda nig kon1 legimiteeren. hem bij het Duitsche te- ger inlijven1 en naar net.front zenden; een han- delwijze, waartegen hij ten sterkste protes- teerde. Ten slotte wercl hij naar Rusland ge- zonden, waar hij na de gevechten belast was met't bijeenbrengen en daarna begraven van gesneuvelden. IHij wist echter te ontvluchten en is na eenige jaren van reizen in Arnhem terecht gekomen, waar hij zijn ouders ging bezoeken, die, zooals te begrij'pen was, den mam. die intusschen dten 47-jiarilgen' leeffijd bereikt had, niet meer herkendten. Thans is de verioren zoon terecht en' ver toeft hii bii zijn moeder te Brummen. GE'WIED IN EIGEN TUINl De Ned', schrijft: Belangstellende lezers vestigen onze aan- dacht op een paar berichten, wier vorm hen in aanmerking doet komen am op deze plaats heddacht te worden. Het eene sprak van een 40-jarig grafdelver, die herdacht dat hij voor 40 jaar door den Raad van Amsterdam te Lemmer benoemd was. Deze combinatie van onzin was door omverkl'aarbare oorzaak on- gecorrigeerd gebleven. Er was geschreven: 40 jaar grafdelver, en de benoeming was gc- schied door den 'Raad van Lemsterland, wat niet hetzelfde is als Amsterdam Een ander lezer vestigt onze aandacht op dit bericht, ook in ons blad opgenomen „ln de Reubaanstraat is een juffrouw van een balcon uit de 2e verdieping op straat ge- valilen. Met gebroken arm en in bewusteloo- zeu toestand heeft de Eerste-'Hulpdienst haar naar het ztekenhuis vervoerd." Een kranig stu'kje! Wat moet die Haag- sclie Eerste-Hulpdicnst wel presteeren, wan neer hij1 w61 bewust optrecdt, merkt hij er niet gdieel ten onrechte hij op. Toch 'komthet ons voor, dat de font hier niet zoo groot was als in't volgende ondersdhrift in den onzer meestgelezen geilllustreerde bla- den dezer dagen, bij een afbeelding van een sprinkhaneniplaag. Daar stand als onder- schrift: „Lachende maisvelden worden achter- gelaten als kaall gevreten boamstromken." Wat Mieft u? Merkwaardig is nog, dat dit op denzelfdlen dag geschiodde, als ons bericht van den graf delver. Vermoedelij'k is het drukfouten -dui- veltje dien dag jarig geweest. KAIL'MTE A'LLEEIN MAN JE REDDEN. Wat de JNI. O", schrijft, gebeurde dezer dlagen aan het Ben. Oosterdien. di^ht bij de B'asculiebrug. 'Daar lag een' schipper met zijin- vracht turf aan de landzijde. (Die schipper was met zijn vrouw even de plaats in. Maar 'geen mood, a': bleef "volk aan boorid in die persoon van de 83i-jarige opoe. Er kw;am een' ander schip aangevaren, En door welke omstandigheden ook, het 9chi schuurde langs de turfvracht en wipte a 80 turven in het kanaal. Opoe, die heeli d'r lange leven dloor op die kleihfjes had moeten passen, vondt dat niet toelaatbaar; 80 turven is wel 50 cent. En dus zou opoe zich1 in een bootje begeven am het zaakje'weer op te piikken. Door opgehelderde oorzaak echter plampte het oude mensch zelf te waiter. Ze wist naar den wal te krabbelem. toen tegelijk de heer S., dlaar wonendl, met ae werkvrouw van dezen de handl tot anedding giogen ui'tsteken. Ze wil den' gaarne'helpen en waren bleek van schrik een S3-jarige opoe to de vaart is ook niet alles. Mlaar opoe scheen wel voor grooter moeilijk heden te hebbeni gestaan en ze riep bemoedi gend de verbleekte omstanders toe„B'ediaorc1 miaor, ik heb' mien' verstand gaud bie mekaor". Men' pakte haar bij die hand en hield haar op den wal. Toen gtog ze op het schip, knoopte he: jakje los en deed' het uit, maakte die bavenrok to® en liet het matte ding ploffen._ Ze nam wat water, reinigdie zich een beetje, liet zich toen1 in het achter onder zakken, voorzag zich van droge kleeren, zette een sterk, heet kop theeen1 vischte later toch de turven op. IMteni'g mensch, senfiimenteel van aard en licht van streek, kan van dit kloeke,_ oude vrouwtje leeren: „Kalmte alleen' kan je red den!" i schip 'n 70 DE OAISTEIN IN BET STOOMSOHTP VO'LEINDAM IN VOLEINDAM. Op voorstel van dien burgemeester van Edam heb'ben de Engelsche gasiten van het gezelschap, dat de Volendam van de Hc'lland- Amerika-lijn van Belfast mee uitgehaald leeft naar Rotterdam, gistermorgen een> be- zoek gebracht aan het schilderachtige peete- dorp van het nieuwe schip, welks vlag het voert. 'Burgemeester iKolfschotem presidleerdte to Volendiammer costuum het noenmaal, dat de IN. A. S. M. in het vermaarde hotel Spaan- der aanbood en haar genoodigdien, en in het Engelsch en het Htodlandsch heette hij de hee- rem welkom, in dit over heel de wereld zoo bekende deel zijner gemeente. Aam. de fleurig met' bloemen versierde tafel, bedliend' door een zwerm van Volendammer meisjes in haar schilderachtige dracht, zag het gezelschap uit over die woelige Zuiderzee met de rollende bet ters omder een stralend zonnigem bemel. 'De heeren werden' er met de in Volendiammer dracht gekleedde deernen gefbtografeerd. INla afloop van de lunch werd een wandle- liing door het dorp gem'aakt. Daanna bood het gemeen'tebestuur van de aloude veste Edam een thee aan in het raadhuis. Gisterarvond vertrokken de buitenla'ndsche gasteni per stoomschip Rotterdam naar Plymouth. DE VRIJHEID VAN DE PERS. De Nieuwe Arnhemsche Courant had in haar nummer van 4 October er tegen ge- protesteer^, dat B. en W. in de voorwaar- den van een aanbestedtog gegrepen hadden in het collectief contract, dat de aannemers wilden hand'haven. Door een toterpellatie :n den Raad was vervolgens verkregen, dat de Raad over de zaak uitspraak zou doen. De N. A. Crt. sprak van de sltoksche methodbn van B en W. De N. A Crt. kreg daarop een brief van B. en W., onderteekend dloor burgemeester en secretaris, d.d. 6 dezer, aldhs luidfende: Wij zijn zeer onaangenaam getroffen door den kwetsenden voim.' van het artikel „Niet langs slinksche wegen" to Uw blad van Woensdag j.l. Indien de daarin vervaitte beleedlging aan ons adres niet word't teruggenomen, zul- ien wij ons genoodzaakt zien elkie relatie met uw blad af te brekea. De N. A. Crt. komt nu, to haar nummer van 19 dezer, op tegen deze bedreiging. Ze ontkent. dat net gewraakte artikel een belee dlging bevat en kan dus geen beleedlging te- rug nemen, maar protesteert vooraf tegen de „(vrij burtale) poging tot intimidatie van de daghlad'pers". En ze vervolgt ikwijl w ij weten, dat maar al te dikwijls dc plaat- selijke Pers zoo'n beetje optreedt als spreek- buis van het stadhuis, vooral to kletoe ge- meenten. Wij echter staan en blijven staan op het standpunt, dat de journalilsten geen gemeen- te-ambtenaren zijn en zich niet behoeven, neen niet mogen, laten intimideerCn door on- doordarhte kaitebelletjes als het hierboven af- gedpkte. Liever dragen wij gelaten de gevolgen van het afbreken der rdaties (waarin die bestaan is ons op het oogenblik nag niet dmideHjk), dan dat wij hetvertrouwen van onze lezers in onzen vrijen criti9chen geest van hun dag blad zouden beschamen En aan het slot verkla'art zij: Een dergelij- ke immenging van het gemeentebesfuur in de iournal'istiek „is niet in overeenstemming m'et de taak en de waardigheid van het Ge- meentebestuur eenerzijds en van de onafhan- kelii'kheid van een eerlijk-dcnkende Pers an- derzijds". HET HUWELT IK VAN DEN EX-KEIZER. Men meldlt uit Doom' aan het N. v. d. D. !De val'ilrekkinig van het huwelijk van den ge- wezem 'Kei'zer blijft op 5 November bepaald. De wettelijlke voltrekking zal in het zooge- m'aamde Pomtgebouw, den hoofdto'gang van het Park geschieden; de kerkel ij'ke in de ves tibule van het Huis 'Doom. Het feestmaal zal in de gewone eetzaal van het kasfeel gegeven worden, waarbij' op '50 converts gerekend wordt. KSOIRTEI B'ERICHTEIN. Bij den pastoor te Aalten is, vcrmoedelijk to den nacht van Zaterdag op Zondag, in- gebroken. Er zijlni zilveren voorwerpeii' gesto len. -r> Gistemiachit is inigebroken in de sigitren- fa'briek van de fiiirma. Oenen en Mlansscn; aan dien Laarderweg te HSlversum. Alle bureaux en kasteni werden open'gebrokoni en' doorzocht. E'r werd slechts een bedrag van ongeveer 20 gevoind'en. 'Een poging om de brandikast te forceeren; is mislubt. Maandag is bij' Harlingen de boerenhui- zta® van den heer K. v. d'. Schuit afgebrand1. De da'ken van de zes daarachtcr gelegen ar- beid'swoningeini werden mede vemield'. Ver- miocdclijik is hooibroei de oorzaak van den brand1. Te Exlo is Maandagmiddag, door het op hoi slaan van de paarden, de vrouw van den landbouwer W, E. van cen wagen ge- vallen en kort daarna aan de gevolgen over- led'en zegt Cesare denzelfden indrulk als Roosevelt: dezelfde levendigheid, met den zelfden stralenden, minzamen glimlach en hij behandelde mij met dezelfae democra- tische vriendschiappelijk'heid. Toen: ik kwam was hij bezig met1 de lectuur van Pelligrew's' Plutocratic Democracy, dat een Amerikiaan- sche vriend hem had gezonden Bet is een fl'tofc bovk, zeide Lenin. Tijdens het bezoek, dat een half uur duur- de, flik'kerden1 telkens electrische lichtjes. De 'kamer van Lenin,'waar geen geluid1 door- dringt, heeft geen telefoonbel. Lenin schreef, dicteerde per telefeon en teekende brieven met veel energie. TelegraTiimen vanhedon Bij Stadskanaal is gisteren het lijk op- gehaald van J. Z. uit Compascuum, clie Maand'agnacht vermoedelijlk bij het smokke- len verdronken is. Te Musselkanaai zijn gisteren het win- kelhuis en de paardenslagerij van J. Wallage afgebrand. Te Oss is Maandag de wontog van J. de H., in de buurtschaip Danehoef, geheel afge brand Alles was verzekerd1. Het vertrek naar Oost-Indie van „de Pelikaan" en de onderzeebooten K 2, K 7 en K 8 is uitgesteld tot het najaar van 1923. Een verzoek van den heer van Sandick am te mogen interpelleeren over die inter- communale tramverbihdtog DelftDen Haag is door de Prov. Staten van Zuidl-Hol- 'and gewei'gerd. EE'N BEZOEK AAN 'LENIN. 1 Oscar Cesare, een vroegere teeketnaar voor de Chicago Tribune, is d - eerste Amerikaan zoo verneemt het blad uit Moskou: die Lenlin heeft ontmoei sinds liaatstgenoemde' het bewind in Moskou weer to handen ram, en: toen eerst na twintig vergeefsche afspra- ken, waarvan een niet doorging wegens kies- pijn. iCesare vond Lenin ijverig aan het werk.' 'De dokters hebben hem toegestaan, vier1 uur per dag te arbedden. Lenin doet daarin het werk van acht uren. Lenin maakte op mij' DE QHRESTELIJlKE AMSTERDAMMER FAILLIET VERKLAARD. AMSTERDAM, 18 Oct. De eerste ka mer van de rechtbank verklaarde heden failliet de N'.V. Exploitatie-Maatschappij van de Amsterd'ammer, Christelijk Volks^ dagblad, in liquidatie, met benoeming van Mr. J G Meining als rechter-commissaris en Mr. H J. Biederman tot curator. NOG EEN VLEIGONGEVAL. SAN ANTONIO, 17 Oct Luitenant Walter A. Ball werd gedood toen zijn vliegtuig van een hoogte van- 500 .voet naar beneden stortte. DE TOESTAND IN THRACIe ERNSTIG. KONSTANTINOPEL, 17 Oct. 1200 man Fransche troepen zijn hed'en naar Adrianopel vertrokken, waar de toestand ernstig gemeld wordt als gevolg van de ontruiming door het Grieksche legtr. Deze operatic is een aanwijzing, dat het gealli- eerde commando den toestand ernstig be- oordeelt. DE ONTRUIMING VAN' TH'RACIe ADRIANOPEL, 17 Oct 30.000 Gricken N en Armeniera zijn sinds Zaterdag door deze stad' gepasseerd op weg naar het Western De weg van hier naar de Maritza- rivicr is een onafgebroken stoet van man- ncn, vrouwen en kinderen met vee en ka- rneelen. De geal'lieerde missies verklaren, dat de omvang van de exodus er op wijst dat de Turken Oost-Thracie bijna geheel verlaten zullen vinden I N'TEiR'NlATIONALE' S'POORIWEiG- OONIFERE'NTIE. BERILIJN, 19 Oct. Te Parijs is gisteren1 de Internationale Spoorwegconferentie ge- opend, tot de instelling waarvan op de Conferentie te Genua net besluit werd ge-B nomen. De conf erentie za'l de uitbreiding van het internationale spoorwegverkeer be- spreken. Ook Duitschland is op de confe rentie vertegenwoordigd. DE PO'LITIEKE TOESTAND IN EINGEILAN'D. BER'LIJN. 18 Oct. Volgens de Parijr sche „Temps zou Lloyd George besloten hebben niet af te treden, doch tot ontbin- dingl van het Parlement overgaan, welk besluit hiji Zaterdag te New Castle bekend zou maken. In conversatieve krfngeni wordt in ieder geval met een ontbinding van het Parle- nenit rekendng gehouden. Een spl'itsing in de conservatieve par- tijen wordt onvermijdelijk geacht, daar een ijk deel der afgevaardigden zich iag in de vergadering aer conser vatieve partij: voor Chamberlain em daar mede' voor de coalitie zal uitspreken. BET TERU'OTR'EKKEN1 DER AME'RI- KAANSGH'E TR'O'EPEN. BERLIJN, 1'8 Oct. Als reden1 voor het terugtrekken der Amerikaansche troepen aan den Rijn wordt uit Washington ge meld: De huidige toestand van Duitsch- land maakt een verdere aanwezigheid van de Amerikaansche .troepen onmogelijik. De bezettingskosten zijn gestegen. tot 80 milli- oen pond sterling, welke geheel door de (Amerikaansche regeering betaald worden, KTeen immers! LAAT DAN NOG HEDEN IIW NAAM ERIN PLAATSEN RIJ PAYGLOP, ALKMAAE. Stadsiiieiiws. SLUITINGSUUR HERBE'RGEN. De burgeihees'ter geeft voortaan in den regel geene ontheffing meer inzake verlen- 'ging van het sluitingsuur voor herbergen enz-, dan onder de uitdrukkelijke bepaling dat personen beneden den leeftijd van 16 jaar de localiteitcn, waarvoor de ontheffing is ver- leend, v66r het gewone sluitiin'gsuur zullen moeten hebbeni verlaten. DE Z EG ELS TERECHT Dank zij de mededeeling in de „Al1anaar- sche Courant" zijn de vermiste zegels van 10, waarvan wij in ons vorig nummer mel ding maakten, weer op het registratic-kan- toor terug bezorgd. De kooper had van de verwisseling niets bemerkt en er reeds 6en als zegel van 10 cent op een kwitantie uitgegeven. Het registratie-kantoor is er in geslaagd ook deze kwitantie weer in handen te krijgen. EEN VROEGTREIN NAAR SGHAGEN. Gedurende de maanden October en No vember zal van Alkmaar nog een vroege trein (6.14) naar Schagen vertrekken. NAAR HET DOK VERTROKKEN Naar wij, vernemen is de „Alkmaar", van den vrachtdiienst Al'kmaar^Londen, gister- middag naar Rotterdam vertrokken, ten einde daar in het dak verschillende hei'stelliugcn te andhrgaan. DIENSTPLICHT. Het aantail gewone dienstplichhgen bet- draagt voor dteze gemeenlte 80'. Het: hoagste nummer dat opgeroepen worldlt bedraagt daardoor 128. De overigen1 zijn bestemid' voor ddn buiten- gewonen d'ienstpliicht. AANBESTEDING AANI.EGSTEIGER VOO'RMEER EN VERBOUWING SLUISWACHTERS- WONTNG ZES WIELEN. Gistermid'dag had' ten stadbuize ten over- staan van B en W. de aanbesteding plaats van het maken van een aanlegsteiger to het VLAARDlMQtXj

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2