aV .i Waterzuclit en de nieren. Gemengd Nieuws m Li btaten-tteiieraal Provinciaal Nieuws Ons Raadsellioekje. Waterzucht is ophooping van water in het lichaam, doordat de nieren met in staat wa rm om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aan- tastm, zijn gewoonlijk de nieren .-chuldig. 'a Morgens optredende verschijnsel en van w&terzu-cht (pafferigheid onder die oogen en in 'bet gezicht) wijzer; op een nieraandoe- ning. Zwellingen van de voeten en handen na mspanning, vooral 's avonds, kunnen aantoonen, dat het hart is aangedaan. Di'kwijls treedt waterzucht door nierzwak- te tijdens zwangerschap op. Dit wordt ver- klaard door het feit, dat de nierm dan meer bleed te filrtreeren hc-bbcjj. Deze overspan- ning kan de nieren verzwakken. Andere indirekte oorzaken van waterzucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de beenen en bet iichaam enorm opzwellen, en de buik, de borst en de hersenen worden aangedaan. Heete luchtbaden zijn nuttig, doordat zij de huidporien openen en reinigen, m gere- gelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nie ren. Maar gebruik om deze organen te hel- pen en te versterken Foster's Rugpijn Nie rm Pillen. Duizenden zijn blijvmd gebeterd door dit speciale niergeneesmiddel. Te Alkmaar verkrijgbaar bij Nierop Slothouber k f 1.75 per doos. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM No. 726 van JOH. DE BREE, Amsterdam. AF9GHILFWELLJKE1 MISDAAD. In aansluiitihg op wat wiji hierover reeds pu- blieeerden nemen wijl uit de Telg, nog) de - - Zwart: 5, 8, 9, 13, 16, 20, 25, 26 en dam op 12. Wit: 17, 21, 27, 28, 29, 33, 34, 37, 38, 44, 47. Wij hebben dit probleem, dat werkelijk moeilijk -is, speciaal uitgezocht voor onze op- losscrs, die blijk hebben gegeven, niet zoo gauw den moed op te geven. Oplossingen v6or of op 25 October, Bu reau van dit Blad. TWEEDE KAMER. In de zitting van DonderOag was aan de orde de interpeuatie-V a n-ts raambeek over de Spoorwegexploitatie. latere 11 ant vroeg ot de minister kon me- dedeeien bet totaai der maatregeien die Z. Exc. ten aanzien van de bezumiging denkt te nemen; of de minister wilde meaewenken, dat voor het spoarwegbedrijf een zuivere re- kening wordt opgezet; of de minister niet be- zuimging mpgenjik acht voor een betere ver- houamg tusscnen de P. T. T. en de spoor we- gen, de binnenschipperiji -en autadiensten te sclieppea wil medewerken tot iietfmg van een bijdrage in de kosten van water- en land- wegen van deze diensten; of de minister een commissie wil insteiten, waaiin ook vakbon- den zijn v'ertegenwoordigd oni te zoeken naar maatregeien om de expioitatie meer looneud te maken; zoo ja of aan tijdens dat onder- zoek geen versiechteringm in de arbeiders- voorwaarden van personm zullen worden aangebracht. Minister Van Swaay betoogde, dat de noodige bezuiniging niet te verkrijgen is zon- der wijziging van de arbeidsvoorwaarden van het personeei. Over de maatregeien -tot be zuiniging wordt nog gedacht. Evenwel zijn reeas tal van maatregeien ge- nomen of in voorbereidingverruiming van dieusttijden, beperking van bewakmg der overwegen, overteg met de Posterijen over samenwerking, vermindering van personeei bij de hoofdadmimstratie met 10- pQ./ver- eenvoudiging der controle on het rollend xna- teriaal, vereenvoudiging van het onderzoek van lijkswegen, verlaging met 10 pCt. van de bezoldlging op uurloon, vermindering van het aantal secties van weg en werken, ver- eenigiug der hootumagazijuyi te Haarlem en Illburg, uitstel van werken, conversie der 7 pCt. leening, bestelhng van benzinemotorrij- tuigen voor kleine trajecten, aanko-op van den Z.-noll. Electr. Spoor weg, verleuging van den draagtijd der dienstkleediug,* loonsverla- ging of peusioeustorting, in trekking van dienslvervoer uit gunst, 'hcrzieuing van de looiiklassen der gemeeufen, opihefiing van eigen electrisclie centrales. Tezamen zal hier- mede 32 k 34 millioen worden hespaard, in- clusief 12 millioen, door koilcnprijsverlaging. Een zuivere rekening is zeer moeilijk te ge ven. De Rcgcering wil het geheele vervoer- wezen onder de oogen zien. Tegenover de commissie, door den intcrpeliant gevraagd, staat spr. niet Afwijzend, maar hij doet gcen belofte. Hij kon ook niet toezeggen, dat tij dens het onderzoek eencr cocunissie loonsvcr- laging zal uitblijvm. De heer Van Braambeek diende een motic in voor een commissie, als door hem bedoeld. De heer S m e e n k was voorstander eener commissie. Hij meende echter dat bezuini- gingsmaatregelen niet kunnen wachten op het rapport dier commissie. De heer Van der Waerden be toogde, dat de loonen van het spoorwegperso- neel niet zoo hoog zijn, dat zij zouden kunnen worden verminderd. Hij meende, dat voddoen- de bezuinigd kan worden, zonder loonsverla- ging, De heer Dresselhuys gispte de houding van de personeelsorganisaties, dat dreigden met daadwerkelijk optreden. Ook de maatschappijen hebben echter het publiek- rechtelijk karakter der zaak over het hoofd ge- zien. Aan het spoorwegpersoneel moet een redeliik loon zijn gegarandeerd. Spr. is voor stander van een commissie. De vergadering werd verdaagd tot Vrij- dagmiddag 1 uur. volgende bijzondereden over: Door een hotelhouder te Nteurenberg werd Zondlag die pol i tic er van) in kermis gesteld, dat de daar verblijfhoudende Amsterdamsche koopman W. Engelsman sinds Vdjd'ag ver- dwenen wias. Hliji hadi Vrijdagodiitiend1 het ho tel verlaten en was niet weergekeerdl. De crimi- neele politie heeft daarop onmiddellijk een uiitgebreid onderzoek ingesteld' en kwam te wetem, dat Engelsman, diie met verschillende inidustrieele ondememingen 'in zakenverbin- diing stond, Vrijidiagmorgen het laatst in de na- bijheid van de ceramiekwerkplants van Chr. Lederer gezien was. iHlet daarop in de fa- hriek ingestelde onderzoek leverde een verras- seod resuitaat op. Mien vond in den brand- oven gedeelten van beenderen en met bloed bervilekte kleedingstukken. 'Hierop werden de beide eigenaars van de werkplaats, de 39-jarige porceleindra aier Ohr Lederer en de 29-jarige porceleinschilder Fritz Meusel gearresteerd. Beiden onitlkenden iets met het verdiwijnen van den koopman te maken te hebben, doch in den loop van Maan- dagochtenid! meldide rich een vriend van de gearresteerden aan; die Vrijdagmiddag in de werkplaats was geweest en daar de beiae eige- naren zeer uit hun gewone doen aantrof Bo- venidtien kwam een' bloed/verwanit' van Meusel bij de politie en' bracht een pakje, dat Meusel had afgegeven met de aanwijzing, dat hij 't bmnen eeuiige dagen! weer zou afhalen. In dit pakje bevond zich het gouden horloge van dien verdwenen koopman, de horlogkctting, twee rimgen en de portefeuille. Tegenover de ze bewijsstukken legde Meusel en bekentenis af. Volgens iheml had Engelsman reeds die weken geieden de werkplaats bezocht en daar een groote order op'gegeven. De ceramiekwerk- plaats verkeerde in financieele moeilijkheden en de eiigeniaren hoopten door deze bestelling er weer boven op te kunnen komen, doch daarna kwamen' zij op het denkbeeld den HW- lander weer naar.de fabriek te lokken, hem daar om het leven te brengen en hem van den grooten voorraad geld itte berooven. De vorige week Dinsdag kwam hiji wederom op de fa briek. :De eigenaars waren echter niet alleen, zoodat zij! toeni hun opzet niet konden ten uit- voer brengen;. Z'ij stelden Engelsman daarom voor, ogmaals bij: hem te komen en toen hij Vrijdagmiddag kwam, sloot Lederer de deur aohiller hem, waatina Meusel hem met een zwa- ren hamer direct een slag op het hoofd toe- bracht. Enigelsman stortte ncer. Lederer stop- te hem een dock in den mond en beiden sleep- ten zij: hem in een donkere ruimite, waar zij hem verschillende wonden toebrachten. Ten state werd hiji met een deken toegedekt, tot hij geen teeken van leven' meer gaf. Zij trok- ken hem zijn kleeren uit, on'tnamen hem zijn sieraiden ter waarde van een millioen en von- dien in de portefeuille meer dan 100.000 Mk. aan Duitsch geld en 250. Meusel bracht den buit direct In 'n yerze- geld pakje naar een bloedverwamt. Tijdens zijn afwezi'gheid trachitlte Led'erer bet lijk in stukken te snijden. Hij; hakte met een bijl ar- meni 'en beenen van die romp en trachtte ook het hoofdi af te hakken, hetgeen hem echter niet geliukte. Kort nadat Meusel was terug- gekomen, kon met vereenigde kracht het hoofd afgehakt worden. 'De romp wierd in een zak gedaan eh in de nabijheid begraven. De ar- men en beenen1 wierpen zij! in den oven om ze te verbranden. IHtet hoofd kon er niet in en- wed daaromi op een zekere pick begaven. De politic heeft onmiidddlijk ter plaatse een on derzoek imgesteld en aldaar de lijkdeelen ge- vondten. INBRAAK. Wocnsdagavond omstreeks half Een is in- geibroken in den winkel van een juwelier in de Lange Poten in Den Haag. Na met een hengelstok een in de omgeving in een steegje staande lantaam te hebben uitgedraaid, klotn- men de inbrekers met behulp van een touw- ladder over een muurtje de achterzijde van het perceel, waardoor zij toegang kre- gen tot magazijn en winkel. Er werd een groot. aantal gouden voorwerpen, ter waarde van ruim 10.000, ontvreemd. Een surveilileerend recbercheur van politie zag een hem bekenden persoon het gebouw verlaten. Hij floot onmiddellijk omi assistentie, met het gevolg, dat drie bekende inbrekers konden worden gearresteerd. Het bleken te zijn de 27-jarige J. L., de 30darige C. S., uit Den Haag, en de 24-jarige 0. J., uit Am sterdam. Een van hen was in het beZit van den buit.. De aamgeihoudeaen zijn opgesloten. DE OODRO. Intake de vordering van de Co6p. Groen- tendrogerij voor de* Bloembollenstreok Codro tegen den Staat heeft gisteren de procureur van de eischende vennootschap gecondudeerd, waarna aan den procureur van den Staat een uitstel van 4 wqken werd toegestaan om op de condlusie van eischeresse te antwoorden, BESPRERINGEN MET DEN MINISTER VAN ARBE ID. De bijeenkomsten, \ydke de minister van arbeid wekelijks houdt met industrieelen en arbeiders uit bepaatde takken van nijverheid, ten einde de heerschende malaise te besprekien en middelen ter verzachting daarvan te be- ramen, zijn gisteren voortgezet met een be- spreking met belanghebbenden uit eenige me- taalbedrijven. Tot deze bijeenkomst waren gen-oodigd, be- halve eenige personen buiten deze industrieen staande, de belanghebbenden bij de ijzergie- terijen, rijwielfabncage, electro-techoisdie industrie en metaalwarenfabriekentevens waren aanwezig vertegenwoordigers van emailleer- en kachelfa'brikanten en van een wagonfabriek. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over den arbeidsduur in verband met kost- prijs, concurrentie door invoer uit land-en met sterk gedepredeerde valuta, en tevens werd gesproken over den invloea van de uitvoe- ring van bestaande wetten op den productie- prijs. VE RPL EEG'KO ST'EN ARME KRANK- ZINNIGEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar het Hdbl. meldt, aan Ged. Staten der provincien geschreven: Uit het bepaalde in art. 39 der Armenwet jo art. 78 Burgerlij'k Wetjboek vloeit voort, dat de verpleegkosten van een minderjarf- ge(n) lorankzinnige, die op het tijdstip van de aanvrage van de rechtenlijke machtiging om hem/haar in een krankzinnigengesticht te plaatsen, onder voogdij was- gesteld, worden gedragen door de gemeente, waar op bedoeld tijdstip de voogd(es) woonplaats had. Zoo doet zich het geval voor, dat een ge meente voor de toepassing van art. 39 der Ar menwet moet worden! aangemerlct als de woonplaats van drie patienten, die alle op >.et bewuste tijdstip onder voogdij stonden van een vereeniging, welke in- die gemeente haar zetel heeft. Het betrokken gemeentebestuur, dat de ge meente door de wettelijke regeling onbillijk bezwaard achtte, heeft den minister in- over- weging gegeven, een wijziging van art. 39 der wet te bevorderen in dien zin, dat voor armlastige krankzinnigen, onder voogdij van een vereeniging elders Jgedomicilieerd dan waar de verpleegden voor de voogdij woon plaats hadden in den zin van het Burgerlijk Wetboek, de verpleegkosten worden voldaan. uit de kas van de gemeente van laatstgenoem- de woonplaats, en indien die woonplaats bin- nen het rijk niet is aan te wijzen, uit's riiks kas. De minister heeft het oordeel van Ged. Staten over dit voorstel gevraagd, en tevens verzocbt, na te gaan, in hoever het wen- schelijk was, een eventueele wetswijziglng met te beperken tot hen, die onder voogdij van een vereeniging zijn gep'aatst, doch daar tevens andere categorien van personeei in te betrekken. HET EUCHARISTISCH OONGRES. Te Amsterdam wordt de volgende dagen een Eucharistisch Congres gehouden, het eerste in Nederland, en wel speciaal in de di- ocees Haarlem. Dit Congres is zuiver gods- dienstig. Het begin dan ook gisteravond met een kerkelijke plechtigheid. SQHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. Op vragen van den heer Ter Hall betref- fende de oorzaken en den omvang van het tijdens militaire oefeningen in den omtrek van alkenburg (L.) plaats gehad hebbende on- geval, luidende: 1. Wii ide minister mededeeling doen van oorzaken en omvang van het ongeval, dat dezer dagen met treurigen afl-oop heeit plaats gevonden Ejdens militaire oefeningen in den omtrek van Valkenburg (Limburg) 2. Is de minister met name bereid mede te d-eelen of het juist is, dat op de militaire rij- wielen geen remmen mogen aanwezig zijn, ten einde te voorkomen, dat bij het rijden door het remmen de vereischte afstand tusschen de militaire wielrijders verloren zou gaan? 3. Is een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de naaste oorzaken van het ongeval is Ihet antwoord van den minister van oor- taz: lo. Als oorzaak van het ongeval te Val kenburg moet worden aangemcrkt, dat, toen het h'oofd van de afdeeling wielrijders b'ij: het afrijden van een helling vrij plotseling na een bocht op een veel sterker hellend gedeelte van den weg kwam, enkele wielrijders, die hun trappers en daarmedc de macht over hun rij- wiel hadden verloren, niet -meer konden vol- doen aan de waarschuwing van den aan het hoofd rijden den onderofficier om af te stap- pen, dien onderofficier, die zelf afgestapt was, omverreden en elkaoder aanreden. De ontstane verwarring deed een voor een wagen gespannen paard srihrikken, dat daarop be- gon te steigeren en zich dwars op den weg plaatste; volgende wielrijders, die niet op de ontvangen waarschuwing waren afgestapt, reden tegen kar of paard op of reden el'kan- der aan en vielen, terwijl voorts het paard keert aakte en de helping afholde, waardoor weder m meerdere manschappen werden om- vergereden. Hoewel de commandant van een-. colonne wielrijders wanneer ge°n tactische op- dracht moet worden uitgevoerd in den re- gd aan den staart van de colonne moet rij den, ter beoordeeling of bijzondere voorzorgs- maatregelen noodig waren, dan wel afgestapt had mo-eten worden. Een twintigtal wielrijders zijin bij het onge val min of meer verwond; de toestand van drie -militairen was aanvankdijk ernstig. Al len, met uitzondering van een dienstpl'ichtige, zijn geheel hersteld; de laatste berichten om- trent bedoelden dienstplichtigen melden, dat zijn toestand gunstig is. 2o. De militaire rijwielen, die geen van alle voorzien zijn van vrijwidnaven, hebben geen remmen1. De remmen- werd-eni op die rijwielen niet noodig geoordecld, omdat onder norma'e omstandigheden ook op he'lingen het rij-wiel door tegentrappen zeer goed in de macht van den berijder gehouden kan worden, en om ver schillende redenen niet gewenscht, o.a. omdat het verminderen van gang door remmen, in plaats van door tegentrappen, veelal te plot seling geschiedt. waardoor het zoogenaamd oprijaen plaats heeft, hetwelk ongelukken kan veroorzaken. Zooals uit het antwoord op vraag 1 blijkt, is het ongeval te wijten aan een samenloup van omstandigheden. Indien de rijwielen van remmen waren voorzien geweest, zouden van de in dat antwoord bedoelde manschappen een aantal vermoedelijk de macht over nun rijwiel herkregen hebben, waartegenovcr staat, dat het oprijden in de colonne als ge volg van plotseling' remmen andere ongeluk ken zou kunnen hebben veroorzaakt. 3o. Deze vraag wordt bevestigend beant- woord1: de resultaten van dat onderzoek heb ben de gegevens verschatt voor de beant- woording van vraag 1. KORTE BERICHTEN. De heer Kleipool heeft in den Rotfer- damschen gemeenteraad geinterpelleerd over de voorgenomen verplaatsing van de Rijks- serum-inrichting. De minister van arbeid heeft bezwaar gemaakt tegen een besluit van den1 gemeente raad van Groningen waarbij bepaald was dat de zakelijke bearijfsbelasting eerst na den negenden man zou worden gdieven. Er is een wetsontwerp inigediendi tot wij ziging en aanvulling van de indische Tarief- wet. UTT SCHERMERHORN. De Raad dezer gemeente vergaderde Don- derdagmorgen ten 10 ure. Afwezig waren de heeren Oostwouder en Rus. Voorzltter was de burgemeester, tevens secretaris, die de notulen van de vorige ver gadering las, die onveranderd werden vast- gesteld. Aan de orde waren de ingekomen stukken, w .o. de goedkeuring van Ged. Staten op de suppl. begrooting en eveneens op de veror- dening voor den keuringsdienst voor waren. Deze stukken werden voor kennisgeving aan- genomen. Van leden van Prov. Staten was een schrijven ingekomen, betreffendc tegemoet- koming aan de tuinbouwers voor goed ver- voercper spoor van tuinbouwproducten en af- schaffing van het registratie-recht en verder voor tijdelijke opheffing van den aan- slag in het Hoogheemraadschap in Noord- Hollands Noorderkwartier. Verder handelde het schrijven over de kosten van wegen-onder- houd. De voorz. stel-de voor om een adhaesie-be- tuiging te zenden aan Gedeputeerde Staten waartoe met algemeene stemmen werd be- sloten. Nog was ingekomen een schrijven van den voorz. en seer, van 't „Witte Kruis", afd. Schermerhom, inzake het vormen van 'n ge- combineerde wijkverpleging met De Rijp en Graft, mits Schermerhom een jaarlijksdie subsidie gaf van 500. Van het Armbestuur kwam een schrijven in in verband met bovenstaande, waarin adressanten aandrungen op het verleenen van de gevraagde subsidie. Een derde schrijven onderteekend door vele ingezetenen, verzocbt eveneens op de gevraagde subsidie goedgun- stig -te beschikfcen. E>e heer Bakker meende dat de Sdiermer en Stompetoren zeker niet zoo erg in tel zijn, daar de lijst daar ten minste niet gecirculeerd had. Wethouder Westerhof deelde mede, dat in de laatste bestuurs vergadering van het ,Witte Kruis" was besloten de thuisblijvers bp de vergadering te gaan opzoeken om hun ►ersoonlijk te vragen of zij hun goedkeuring ;onden hechten aan het rondgaan van de lijst. pe heer Bakker had toch gaame gezien, dat er ook rekenino- mede gehouden werd, dat over de Schermerbrug ook menschen wt nen, die aan Schermerhorn belasting beta- len. Wethouder de Groot wilde wel zijn stem geven aan een voorstel tot het komen van een zuster. Spr. meende ook dat een zuster hier in Schermerhom zeer op haar plaats zou zijn. Spr. stelde echter voor op het ver- zoek aiwijkend te beschikken en hij1 kwam. daartoe met een ander voorstel. Daartoe moest dan opgeridxt worden een afd. van „Gezinsverpleging," waartoe spr. 500 subsidie wilde geven. Ook Oterleek zou dan wel even veel geven, evenals Prov. Staten, waardoor het mogeUjk zou worden, dat er een zuster hier zich vestigt, in plaats van te De Rijp. De voorz. meende, dat, waar de zuster ook is,- het ten alien tijde de gemeente een sub sidie zal kosten van 500 en ook particulie- ren zul-len wel steunen. Spr. vindt er niets tegen om met De Rijp, waar toch een zuster is, samen te gaan en de subsidie te verleenen, doch den post biji de begrooting te behande- len. Een uitgebreide discussie ontstond', waar bij twee meeningen bleken te bestaan. De heer C. Groot steunde het voorstel van den voorzltter. Wethouder de Groot stelde voor om afwij- zend te beschikken en den post toch op de begrooting te plaatsen. De Voorzitter en Wethouder Westerhof adhtten dit onmogeiijk. De heer C. Groot meende, dat men niet op z'n Hollandsch moest gaan werken, d.w.z. men moest de zaak niet op de lange baan schuiven. iDe 'heer Bakker wilde gaame het voorstel- De Groot ondersteunen, maar men heeft er niet aan. Aansluit-ing by Oterleek wordt toch niets. Wethouder de Groot hand'haafde zijln voor stel. De heer Kalis meende, dat de route Graft, De Rijp, Molenbuurt en Sdiermerhorn eaz. voor een zuster toch wel wat zwaar is, van- daar dat spr. meende, dat Schermerhorn geen profijt van de zuster zou hebben evearedig aan de subsidie. Het voorstel-de Groot kwam niet in stem ming omdat het niet gesteund werd-. Door B. en W. wordt een nieuwe sdiool- geld-verordening voorgesteld, welke aanmer- kelijk lager is dan de vorige. Beneden een in- komen van 1200 is het schoolgeld vrij. Met een inkomen van 1200—/ 1400 betaalt men 5 ct. per schoolgaand kind en de helft voor het vervolgonderwijs, voor een inkomen van 1400—/ 1600 6 cts. per kind enz., telkens ili ct. meer voor iedere 200 meer inkomen. Besloten werd deze verordening aldus in te zenden. Een voorstel-Kalis om het minimum te stellen of 1000 werd niet ondersteund. Alvorens het volgende punt, de begrooting, aan de orde kwam zeide de heer Bakker. naar aanleiding van een hen-in handen geKo-men srfirijven van meening te zijn dat de opoen- ten op de persoeele belasting moeten verval ten. De voorzitter vond dit wel wat te kras en bovendien zou het ook nooit in orde komen voor de begrooting, daar Ged. Staten het toch goed moesten keuren. Een discussie ontstond tusschen de heer Kalis en Bakker naar aanleiding van een opmerking van den eerste, dat men hier niet was om de belangen van een groep te be- hartigen, maar de belangen- van de geheele gemeente. De heer Bakker ste'de voor om de opcenten te brengen op 20, 40 en 60. De heer de Groot ondersteunde dit. Het werd verworpen, zoodat de opcenten dus blijven 40, 70 en 90. Tegen stemden de heeren Westerhof, C. Groot en Kalis. De heer Bakker achtte het rapport van de commissie van advies over de begrooting uit- gebracht door den heer C. Groot waardetaos. Spr. zeide verder niets van de begrooting te willen hooren en kantte er zich heftig tegen, dat er geen- rekening wordt gehouden met de wenschen van raadsleden, b.v. aangaande het vergaderem van den Raad'sav. Spr. meen de dat dit uitsluitend te danken is aan gemak- zucht van' den voorzitter. De voorzitter verdedigde zich zeggende, dat hij niet wist dat de heer Oostwouder van- daag niet aanwezig kon zijn. De neer Groot ging veraer met het uit- brengen van zijn rapport, waarbij besloten werd de nooduitkeering van het Rijk te bren gen op 3400, in plaats van 2000, zooals de commissie voorstelde. De commissie stelde verder voor om het salaris van den ambtenaar van den Burg. Stand van 200 te brengen op 100. H'iervan werd uitvoerig het voor en tegen van besproken. De heer Kalis meende, dat men niet met een verlaging van 100 moest aankom-en, daar dit op de begrooting geen verschil maakt. Spr. wilde, dat men van boven af begon alle salarissen van de ambtenaren te herzien. Het voorstel van de commissie werd goed- geiceurd met 4 tegen 1 stem (de heer Wester hof stemde tegen). Verder werd besloten Let salaris van den te benoemen opzichter (e bepalen op 100. Er zal moeite gedaan worden een- eventueel gega- digde voor deze betrekking te vinden. De post voor den armendokter werd ge- bracht van 400 op 300. De commissie stelde verder voor de pensi- oenstorting voor de ambtenaren te schrappen. De voorzitter meende dat dit een loonsver- laging beteekent, daar de ambtenaren dan z-elf hun pensioenspremie moesten storten. Spr. kon er desnoods wel mede accoord ge- gaan, dat een gedeelte van den post ge- schrapt werd. De heer Westerhof ondesteunde een voor stel-de Groot om den post op de helft terug te brengen. Er werd over dit punt in denl breede ge sproken. Het voorstel van de commissie, om de pen- sioenstorting door de ambtenaren zelf te la- ten betalen werd in stemming gebracht. De voorzitter sprak er nog zijn groote afkeuring over uit. Het voorstel werd aangenomen. De heer Groot deed een voorstel om den post voor wijkverpleging van 300 te brengen op 500, onder voorwaarde dat de zuster zich te Schermerhorn vestigt. Het voorstel werd aangenomen met de stem van den heer Westerhof tegen. De begrooting werd hierop z. h. st. aange nomen. De voorzitter stelde voor den post van het B. A. op 2000 te stellen. Aldus besloten. Na rondvraag volgde sluiting, waarna de raad in comite ging ter behandeling van eenige belastingzaken. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER. Voor grooteren. 1Ziesbosch. Aiesbosdi. 2. Genemuiden. 3. Hi'lversum, Muil, Leersum, reus, faedl, vuil. 4. Adriaan. Voor kteineren. 1Kuit, guit, fruit, /ruit, schuit, /uit. 2. Het haantje van den toren. 3. Jak, hals; jakhals. 4. Z>uin, /uin, frruin. OM OP TE LO'SSEN. Voor grooteren. 1. Pl'aats in deze 16 vakjes lO 2 A 3 E 4 R 4 M 2G 2. 3. 4. zoo dat je van links naar rechts en van boven naar beneden te lezen krijgt: 1een gewicht. 2. een stad in Italie. 3. een rivier in N'Oord-<Brabant. 4. zacbte stof in beenderen of hour. Welk dorp in Gelderland kup je maken van: Bel varen d Mijn geheel wordt met 8 tetters geschre ven en noemt een deel van het jaar. 6, 2, 2, 8 is timmermansgereedschap. Een 3, 4, 7, 8 is heel licht. Een 6, 2, 5 is ontplofbaar. 6, 4, 8, 1 is een stad in Zwitserland. Kruisraadsel. Op de kruisjes'lijnen komt de naam van een groot dorp in Gelderland. X X X x xxxxxxxxx X x X X 1rij een klinker. 2. rij eveneens een dorp in Gelder and. 3. rij een lichaamsdeel van een visch. 4. rij een dorp in Noord-Brabant. '5. rij 't gevraagde woord. 6. rij een dorp in Noord-Holland. 7. rij een meubelstuk. 8. rij een kl-ein eilandje. 9. rij een medeklinker. Voor kteineren. Met k als beginletter ben ik een lichaams deel van een dier met t het hoogste punt, met h een plant, met p speelgoed en met st dien ik om iets af te sluiten. Mijn eerste is een dier, dat men in zee of op het strand vindt, mijn tweede vindit men aan de meeste huizen en mijn ge heel Is een lichte verwonding. Verborgen vruchten. Hij was na zijn fietstocht naar Epe erg vertnoeid. Ga maar gauw leMccr slapen. Zij llep ruim een kwartier over dien weg. Wees maar niet bang: Hec is een echte tabbes. 4. Ik word met 7 letters geschreven en noem een dag der week. 1, 2, 3, 6, is een meisjesnaam. Een- 5, 6, 4 is een Meedingstuk, maar ook een viervoetig dier. 7, 6, 6, 4 is een dunne, doorzichtige stof. Een 1, 2, 3, 7 is een ander woord voor voorwerp. 1 1. 3. 'mvvw "v/'ii wMuvM

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 10