DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. No. 249. Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922 Dlt nnmmer bestaat alt 3 bladen tbonuniiientsprijs bij rooruitbetaltng per 3 maandon t 2.—, fr. per post r 2.50, liewijsn. b ct. Advertentiepr. 2b et. p. regel, grootore letters naar plaatsrnlmte., Rrieven franco N.V. Book- en Uandelsdr. v.h. Uerms. Coster Zoon, Voordam C*J, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. ZATERDAG Oirecteur: G. 11. KRAK. UoofdredacteurTJ. N. AUUMA 2J OCTQjB^R De politieke malkmolen heeft Doncferdag een keer gratis voor verkiezingsreclame ge- draaid. De dames en heeren raadsleden zijn voor het grootste deeli al bijna drie-enreen-lialf jaar op het politieke tooneel verschenen en weldra zal de tijd aangebroken zijin, dat het stemvee moet beslissen wie er al dan niet voor het kooiende vierjarige speelseizoen voor een nieuwe verbintenis in aanmerking zullen komen. De groote dag der politieke verantwoor- ding nadert met rassche schreden. En wie zou er op dien dag des oordeels voor de vierschaar der oppermachtige kiezers met leege handen durven verschijnen Er is Dondferdag in de Stadsschouwburg tegenover het Alkmaarsch Bioscoop-Theater weer zeer verdienstelijk spel te genieten gege- ven. De heer Westerhof, die ate een moderae Sint Joris verseheidene reactidnnaire draken aan zijn zegevierende lans reeg, vertolkte in het bijzonder de rol van Barmhartige Sama- ritaan op de hem eigene karakteristieke en uiterst bescheiden wijze. De heer H. E. Bosnian deed zich al spoedig ate een zijner meest intellligente leerlingen kennen en zal, bij eenige oefening, ongetwij- feld den grootmeester van het Alkmaarsche politieke tooneel bij voorkomende gelegenhe- den op waardige wijze kunnen vervangen. Reeds nu mocht hij bij zijn optreden als de verpersoonlijkte Rechtvaardigheid en vooral in zijn schitterende creatie van Wrekende Gerechtigheid, voor schoone voordracht en gevoelvol spel meermalen een appteusje bij open doek in ontvangst nemen. Ate steeds was de heer Leesberg pnbetaal- baar in de uitbeelding van Vlekkelooze On- schuld en Heilige Onnoozelhedd en terwijl de heeren Van den Bosch en Cloeck in hun po- litieken samenzang met mevr. Aukes, Geloof, Hoop en Liefde voor het voetlicht brachten, kwam de heer Sluis ate politieke clown tel- kens even grappig om een hoekje van het scherm kijken, waardoor hij niet weinig tot het groote succes van dezen wel'geslaagden propaganda-avond heeft bijigedragen. Het zal voor de kiezers uiterst moeiilijlc zijn uit dat ensemble voor het komende vierjarige tijdperk een keuze te moeten doen. Ate wij zoo den breeden kring van vroede Moeders en Vaderen eens rond'kijken, dan komen wij telkens weer tot de conclusie, dat zij ons alien even lief zijn en dat er, om geen levensbelangen van onze gemeente te. scha- den. eigenlijk niet. eentje van gemist kan wor- den. Intusschen is het niet alles om! van de Don- derdag gehouden Raadsvergadering een over- zicht te moeten schrijven. Het is niet alles om van den toen gestook- ten heksenketel het deksel te moeten oplichten, om uit den onfrisschen' kokenden en schui- menden inhoud wat brokjes en stukjes te vis- schen en die netjes op een schoteltje ate een volkomen zuiver proefje van het Alkmaarsche politieke brouwsel te kunnen, opdienen. En eerlijk gezegd gevoelen wij er weinig voor om als een spullebaas voor den ingang van dezen maliemolen reclame-te maken, om op de groote trom te slaan en die van eigen onfeilbaarheid en onmisbaarheid getuigende politieke kampvechters aan alle boeren, bur gers en buitenlui ate de beste en goedkoop- ste in het gebruik aan te bevelen. De Iczers zullen ons niet kwalifik nemen, dat wij van het gesprokene in reclame-verga- deringen als die van Donderdag een zoo so ber mogelijk overzicht trachten te geven. Het drama der werkloosheidlsvoorziening was precies hetzelfde als door dit gezelschap hier vroeger reeds opgevoerd is. De R. K. Vak-organisatie, die de sociaal- d'emocraten met haar verzpek 'om productie- ven arbeid voor dacht te zijn, visehte achter het net, daar de heer Westerhof die Burg, en Weth. te laat ingrijpen verweet plechtig verklaarde zelf den loop van zaken d'itmaal eens lijd'elijk te hebben widen afwacbten. Het begon met een samenzang van de hee ren Leesberg en Cloeck, die op gevoelVolle wijze de groote zorg der gemeente voor haar werklooze ingezetenen deden uitkomen. Wethouder Leesberg las weer een uitvoeri- ge lijst voor van alle mogelijike nieuwe groo te werken, waarbij zoo spoedig mogelijk alle werkzoekenden aan productieven arbeid' ge- holpen kunnen worden. En de heer Westerhof kwam, evenals vroe ger, weer tot de conclusie, dat de wethouder met uitzondering van de verbreeding der Krebbesteeg vrijwel alle onmogelijke kar- weitjes van vroegere begrootingen opge- noemd had, die elk jaar weer ate lokaas in het voor de werkloozen opengezette valletje wor- -den opgehangen. De heer Cloeck wilde, zoolang het Rijik al- thans niet afdingt, de vroeger vastgestelde, in 's heeren Westerhof's oogen schandelijk lage loonen uitkeeren en bij de gebrui'kelijke stemming of het vraagstuk der werkloos heidlsvoorziening aan het burgerlijke bekrom- pen reactionnaire college van Burg, en Weth. dan wel aan de zooveel humaner en recht- schapener raadsleden moest overgelaten wor den, wist het college met elf burgerlijke te- gen acht roode en rood-zwarte stemmen, de overwinning te behalen. De opstekende storm toen de burgemeester een proeflcnuppeltje van loonsverlaging in het politieke hoenderhok wierp, belooft heel wat voor den orkaan, dien wij bij: de as. be- grootingsbehandeling boven onze hooiaen zullen zien woeden. De ontslag-aanvrage van Mevr. Aukes, die in deze laatste zitting van haar dank voor de goede samenwerking en haar liefde voor de stad' onzer inwoning getuigd heeft, gaf den burgemeester aanleiding haar een hartelijk en welgemeend afscheidswoord toe te spreken. Mevrouw Aukes was inderdaad de eerste vrouw, die een grooit aandeel in de beharti- ging der gemeentebelangen heeft genomen en daarbij' bewezen heeft, dat het Mmaatschap van den Raad, naast het zitting nemen in tal van vereenigingsbesturen zeer wel kan sa- mengaan met het uitstekend vervullen der huishoudelijke plichten. Wij wensehen haar met man en dochter in haar nieuwe woonplaats nog tal van gezonde en gelukkige jaren toe. Buitengewoon vroeg, twee-en-een-hal! uur na de opening, waren wij al aan punt 2 van de agenda toe. Dat was de benoeming van een tijdelijke leerares aan het Gymnasium, die wonderlijk vlug van stapel I'iep de benoeming bed'oe- len wij maar voor de d'adelijik daarop vol- gende aanstell'ing van een Hoofd der LI.L.O.- school voor jongens en meisjes werd een ge- heime zitting aangevraagd, waarin in vijftig minuten uitgevochten is: 1 e. dat de Raad zich niet de wet laat voor- schrijven door den vroeger hoofd-schuwen en nu op het hoofdschap belusten Bond van Ned. Onderwijzers 2e. dat al k a n er een Alkmaarsche onder- wijzer tot Hoofd benoemd worden, dit nog niet altijd moet gebeuren; 3e. dat bezuiniging en andere overwegin- gen ook nog een woordje meespreken; 4e. dat weliswaar niet ontkend wordt, dat iedere Alkmaarsche onderwiizier'den tnaar- schalkstaf in zijn ransel draagt, maar dat deze erkenning niet van beteekenis is zoolang er maar voor gezorgd wordt, dat een onderwij- zer geen maarschalk wordt en de ransel ge- sl'oten blijft. De wethouder van Onderwijs In den loop van den avond door diverse hem' hoog vereerende raadsleden vriendelijk ate „het hoofd van Jut", „de Koelie en slaaf van mr. Leesberg" en de „vliegmachine met huurmo- tor" betiteld boekte door de benoeming van den heer Mulder een bliikbaar niet go makkelijk verdiende overwinning. Bij de voordracht ter aanwijzing van de dubbeltalLen van zetters voor 'sRijiks directe belastingen, uit wel'ke dubbeltallen de Commisaris der Koningin gewoonlijk de nummero's een kiest vroeg de heer Wester hof een kleine omzetting van de volgorde der aanbevelingen. Het was slechts een redactie-wijziging en diende bij nadere overweging nergens anders voor, dan om niet de aftredenden maar de arbeiders-candidaten benoemd te krijgea. Helaas bleken Burg, en Weth. en de reac tionnaire burgerlijke elementen daarvoor niet te vinden te zijn. Hoewel een lid aan het Burg. Armbestuur den heer Westerhof de voordracht van een arbeiders-candidate voor de benoeming van een lid van dat college toegezegd had, was door inmenging van Burg, en Weth. een dia- ken van de Ev. Luth. Gemeente aanbevolen. Veel reden om daarover verontwaardigd' te zijin hadden de heeren Bosman en Westerhof niet. daar de voorzitter reeds in de eerstvol- gende raadsvergadering uitbreiding van het Burg. Armbestuur met een tweetal arbeiders^ f vertegenwoordigers toezegde. Ofschoon wij gaame toegeven, dat die wo- ningschaarschte nog haar zeer verderfelijiken invloed doet gevoelen, heeft zij- ook dit voor- deel, dat het aantal te huur staande wonin- gen z66 klein is dat men niet veel tijd noodig heeft ze op te sporen. Het komt ons ook voor, dat deze gemeente met zijn talrijke bemiddelings-kantoren en een goed bij'gehouden gemeentelijk register, heel wel de kosten van een door die Woningwet verpllchte beurs kan uitsparen door gebruik te maken van de in uitzicht gestelde mogelijk- heid daarvan ontheffing aan te vragen. Van de overige agend'a-punten heeft alleen de vaststelling van een verordening op de toelating van buiten-leerlingen op de handete- scholen een bijzondere bespreking uitgel'okt. De Raad voelde weinig voor uitstel van'dit punt ter wille van een nadere conferentie met het uit de buitengemeenten te dezer zake op- gerichte comite, toen bl'eek, dat Alkmaar zich tot dusverre tevergeefs tot zeer belangrijke concessies bereid verklaard had. zal trachten de Kroon tot wetwijziging te be- wegen, waardoor het -evenals bij, het nij;- verheidsonderwijs onmogelijk wordt, dat die buitengemeenten de bijdragen, tot sdiade van het onderwijs, weer op de ouders der Leerlingen kunnen verhalen. De hoofdschotel van de na de middagzit- ting gehouden avond-vergadering bevatte de interpellaties van den Katholieken arbeiders- vertegenwoordiger H. E. Bosman, het enfant terrible oftewel de stoute jongen der R. Kath. fractie, zooals de heer Westerhof hem met voorliefde betitelt. Hij spreekt, volgens dezen afgevaardigde, met een stem uit een voorhistorisch tijdperk en te in alle opzichten het tegenovergestelde van zijn naamgenoot mr. W. C. Bosman. Het is ons helaas niet duidelijik gebleken of dit laatste ate een hatelijkheid1 dan wel als een compliment beaoeld was. Het enfant terrible blijkt er, evenals de heer Westerhof, van doordrongen, dat hij in het volgende verkiezingsjaar rekening en ver- antwoording van zijn woorden en daiden zal moeten afleggen. Hij wierp behoedzaam zijn hengelsnoer in politick water uit, maar moest, evenals de heer Westerhof, constateeren, dat hijl meerma len in dat troebele water iuist achter het net van Burg, en Weth. visehte. Had de heer Westerihof op zijn breed op- gezette interpellatie, wanneer nu, dndelijk prae-advies te verwachten was op het adres van den gedupeerden Enkhuizer aannemer, te hooren gekregen, dat men dit juist in de volgende zitting ter tafel dacht te brengen, ook de beer H. E. Bosman kreeg op zijn vraag, wanneer nu eindelijk de voorstelien omtrent den werktijd der plantsoenarbeiders zullen komen, niet al'leen de verzekering, dat dit in de volgende zitting zal geschieden, maar bovendien, dat de regeling er heelemaal zoo zal uitzien als de interpellant ze graag zou willen hebben. Even bereidwillig bleek de sliechts door tijdsgebrek niet gereed gekomen Wethouder voor Sociale Aangelegenhedten ten opzichte der interpellaties >yake de voorstelien voor het georganiseerd overleg ec de salarisrege- ling van tijdclijk aangesteld1 gemeente-perso- neel benevens een opzichter en twee markt- werkers, die nog steals' naar een vergoeding voor extra werkzaamheden zitten uit te kij ken. Aan dat alles „wordt gewerkt", wordt zelfs met bekwamen spoed gewerkt en de genoem- de gemeente-werkllieden kunnen er van over- tuigd zijn, dat de zorgzame gemeente al maanden lang bezig is een spaarpotje voor hen te verzorgen. Laat op den avond, in het heetst van de dis- cussies, hebben we een oogenblik ons hart voeien stil'-staan toen de heer Van Drunen den heer H. E. Bosman uitnoodigde eens on- omwonden mee te deelen hoe deze zich het georganiseerd overleg" gedacht had Gclukkig begreep de voorzitter dat er 'snachts niet doorvergaderd kon worden en gaf hij den heer Van Drunen in overweging, ter bespreking van deze interessante kwestie den heer Bosman maar eens bij zich op de thee te vragen. Hoe de heer Van Drunen en volgens den heer Westerhof ook de organisaties zich dat overleg gedacht hadden, blieek reeds op schrift gesteld te zijn en afdrukken daar van kon den in grooten getal'e aan de Raads- en Pers-tafels uitgedeeld worden. Nla een min of meer opgewonden discussie, waarbij de heer Sluis slechts aan de reeds be- gonnen behandeling van dit overleg in de be- trokken raadscommissie vasthield en zich het werk niet door een der raadsleden of Burg, en Weth uit handen genomen wenschte te zien, werd besloten de plannen van den heer Van Drunen, via het College, naar de be- trokken raadscommissie ter kennisneming toe te zenden. Zijn inferessantste interpellatie had de heer H. E. Bosman voor het einde van den avond bewaard. Dit moest het brillante slotstuk worden van al de vuurpijlen en zevenklappers die hij denzelfden avond ter eigener glorie voor de bewonderende blikken van zijn verblufte kie- zers had afgestoken. De heer Westerhof heeft een zwager. En die zwager is benoemd tot klerk bij den Alkmaarschen Keuringsdienst. Dat was voldoende om in de hoofden en harten van 's heeren Westerhof's fanatiekste tegenstanders en heele rornan te doen ont- staan, waarbij machtsmisbruik, familie-be- voorrechting, onbezonnen omspringen met ge- meentegelden en partijdige benoeming van onbekwame, niet-stadgenooten, schering en inslag vormden. En in gcdachten zag mem den' heer Wester hof al machteloos zijn onder familie-drang gedamem misstap betreuren, zag mem den krimg zijlner meest gehate tegenstanders hand aan hand een „,Pa,tertje Hangs1 den kamt" om het lijk van den verslagen hoofd- man der roode fractie dansen. Men zag algemeen de billifkheid in, dat voor leerlingen van elders, evengoed als voor j j Dat begon al in de K'atholieke Pens, die uit onze gemeente, in de kosten van ooze Want het 'R. K. Dagblad hier ter stede dure handelsscholen wordt bijgedragen m uss al® gra.p de mftdedeeling opganamien, dat de heer Westerhof van plan was Burg, eni Weth. over de benoeming van zijn eigen zwager te interpellleeren, waarbij' hij er dan op wijzen zou, dat de gebodem zaxinigheid het aanstellem van nieuwe amtotenaren niet toeliet, dat er voor, dit werk spoedig overbo- dige krachten beschikbaar komien en dat aan ingezetenen boven personen uit andere ge- meeniten do voorkeur moet woideni gegeven. De heer H. E. Bosnian had deze interpel latie overganomen, met weglating van alles wat door het noemen van namen op een rechtstneekschen aanval op de familie Wester hof kon wijzen. 'Schijnbaar was dus de interpellatie heel onsc^uldig 'en gereohtvaard'igd en) waar op den burgemeester de taak der beantwoording rustte, kon de heer Westerhof er zich butten houden. IHiji was ook zoo verstandig zich tot toe- hooren te bepaleni en kon toen, evenals zijn wellicht min of meer teleurgestelde tegenr standers, den) voorzitter hooren1 uiteenzetten, dat de benoeming op geheel normale wijze geschied is, zonaer dat uit aenigenlei om- standigheid bleak, dat de heer Westerhof daarbij zijn invloed had Laten gelden. iNoodgedwongen over de handdingieni in het college van Burg, eni Weth. spreikiende, deelide de voorzitter mede, dat hij! zijn stem aan den thans benoemde had gegeven om- dat deze als de bekwaamste sollicitant door den Directeur van den Keuringsdienst als no. 1, op de voordracht geplaatst was. Van een spoedig op wachtgeld kouienl van een eveneens soll'iciteerenden klerk van den gemeente-omtvanger was, volgens inlchtin- gen van dien ohtvanger, geen sprake. Na den voorzitter legden. alle wethouders in handen' van den heer- H. E. Bosnian de biecht af. Wethouder Thomsen) had het burgemees- terlijk voorbeeld gevolgd,, wethouder Lees berg bad zijn stem1 aan den) in de toekomst overbodigen on'tvangerklerk en wethouder Cloeck eerst zijn stem aan eeni Allkmaarder en later, ter herstelling eener vergissing van Burg, en Weth., aan den thans benoemde gegeven. Hoewel door deze eenvoudige mededeelling van den gang van zaken het knaleffect op 's heeren Bosman's vuurwerk weinig indruk beloofde te zullen maken, greep deze met beide handen de gelegeniheid aan Burg, en Weth. met uitzondering natuurlijik van zijn totaal onschuldigen partij-genoot mr. Leesberg van ondoordacht handeleni uit het oogpunt van bezuiniging te beschuldigen en zijn fractie-genooten kwameni z66 onder den indruk van de reusachtige kapitalen die biji deze hooge klerkenbezoldiging weggasime- ten waren, da.t zij' 6en voor mi van hun vol- doeniing over deze interpellatie getuigdien. Met kransea en1 bloemien wachtten zijn partijgenooten den triompheerenden interpel lant op en1 in deni ro'es zij'ner overwinning be- ging de heer Bosman dezelfde fout als Na poleon toen hij' naar Rusland was getrokken. Hij wilde het onderste uit's heeren Wes terhof's smartebeker drinken en stelde een motie van afkeuritag op het in deze door Burg, en Weth. gevofgde beleid voor. Toen, sterker dan te voreni, bleek de juiste beteekenis van deze interpellatie, van' dezen zoo persoonlijiken en toch zoo slinkschen aanval op den eenige dien men in werkelijk- beid door deze motie hoopte te treffen. Het bleek al gauw, dat de werkolijke be teekenis dezer motie niet zb6 verdoezeld kon worden of zij moest afikeer wekken bij1 ieder die zelfs in politieke aanvallen nog iets rid- derlij'ks en openhartigs wil herkemnen. Met uitzondering van de katholieken, schenenl vrijwel alle raadsleden; van deze mo tie afkeerig te blijven. Men voelde daarin een persoonlijlke wraak- neming en' toch was ziji z66 gesteld, dat het door het daarin opgesloten 'algemeen begin- sel heel moeilijk was er zijn stem aan te onthoudeni. Toen was de heer Westerhof genoodzaakt te spreken1. En hij' deed het onomwonden de zeker- heid uitsprekende dat achter al die plotselin- ge bezuinigiingsovefwegiingen in werkelijk- heid geen, ander doel zat dan hem en zijn familie te blameeren. Hij wees er op, dat hij dien: blaam geens- zins verdiende en geenszins zou aanvaarden en herinnerde er aan, hoe niet alleeni biji een vorige benoeming bij den keuringsdienst zon- der -protest van den heer H. E. Bosman en diens partijgenooten eeni R. Kath. van 65-ja- rigefl leef.tijd benoemd was, maar hoe ook de soc.-deimoeraten allien nog kort geleden hun stem1 gegieveni hadden aan een katholieken gemeente-archivaris van bui'ten terwijl er zij het dan' minder deskundig geachte sol- licitaniten in eigeni gemeente geweest waren. Zoudt gij, vroeg hij; den heer H. E. Bos man op eer en gewetem af, deze zelfde inter pellatie gehouden hebben!, als het bier een katholiek en niet mijn sociaal-democratischen zwager had' gegolden? De heer Bosnian verklaarde dat hij ook gemterpdleard sou hebben en de heer Wes terhof beloofde hem daaraan te herinneren zoodra ooit weer de benoeming van een1 ka- thol'iefcen sollicitant aan de orde zou komen. Hij wees alls de vermoedriijke touwtjesr trekker van dit mtftiinonettenspel mr. Lees berg aan, maar die legde doodikalm zijn lijf- blad de Alkmaarsche Courant eenige oogenblikkeni neer om te verklarem, dat hij van deze interpellatie niefcs gerweten had, dat hij er niets mee te maken had en zelfs niet voor deze motie zou stemmen. En de voorzitter wees er op, dat als de heer Leesberg dit verklaart, men natuurlijk moet annemen, dat het zoo is. De alleeni op het politieke tooneel debutee- rende heer H. E. Bosman hoorde geen ap- plaus meer en keek eens om zich been. Zijn partijgenooten hadden de kransen en bloemeni al laten vallen en kwameni een voor een naar voren om te verklaren dat zij van deze ihterpeilatie nieis afgewetem hadden. Bovendien was het heelemaal niet tegen den heer Westerhof bedoeld, noch tegen de sociaal-diemocraten, want zij; konden immers niet wetien, dat de broedar des heeren Wes- terhofs ega ook rood was. Zij bleken hoogst verbaasd te vememen, dat het wel zoo was en hadden blijkbaar ge dacht dat de heer Westerhof een Katholieken of Mohammedaanschen zwager zou bezitten. Die heer Van den) Bosch liep alle partijge nooten af en de heer H. E. Bosman, zich door zijn getrouwen verlaten ziende, liet alle hoop op succes varen. Hij stak zijn motie weer in den zak m ver- dween even haastig van het politieke tooneel als hij er een uurtie te voren vol toekomst- idealen was opgeklauterd. De jacht van de zwarte Zondagstruifers op rood wild zooals de heer Westerhof het niet ©naardig uitdrukte heeft slechts tot het schieten van onmiskenibare bokken kun nen leiden1. De paardentram komt achteraan. Burg, en Weth. zullen nu het comite slechts tot 1 December zijn aarnbod blijft handhaveni in de volgende raadszitting met definitiieve voorstelien komen. De Raad kon zich indcokem, dat de groote philantroop die .tot dusver uit eigen zak hiet verlies van de paardentram' betaalt, het niet varvelend zal vinden als de'gemeente zoo lang het nog oioodigi mocht blijken de ex- ploitatie van dit middeleeuwsch vervoermid- del van hem ovemeemt. Dus werd besloten, dat de gemeente, voor- loopig voor den tij d van een m a and, d e paardentram ten gerieve der ingezetenen, voor eigen rekening zal laten rijden. Zljh wij, wel ingelicht dan hebben' comduo- teurs en koetsiers van dit gemeentelijike ver- voermiddrii zich dadelijk 'aangesloten biji de organisatie van transport-arbeiders in over- heidsdienst en heeft deze organisatie hen' aangeraden de gemeente voor de keuze van verdubbeling huniner salarissen of stopzet- ting van het geheele tramverkeer te stellen. Ter voorkoming van een noodlottige stag- natie van het snriverkeer schijnt de salaris- oommissie in spoedvergadering reeds een voor de ontevredenen gunstige beslissing te hebben genomen. v Buitenland. DE VREDESCONFERE'NTIE OVER HET N'ABIJE OOSTEN. De credesconferentie zal gehouden wor den in twee gedeelten, meldt het Hbld1. uit Parijs. In de eerste helft zal over het eigenlijk vre- desverdrag beraadslaagd worden tusschen acht mogendheden: Turkije en Griekenland, vier mogendheden van de Entente en twee grensmogendhedten, Roemenie en Joego-Sla- vig. Bulgarije zal geen stem in het kapittel hebben, maar gehoord worden waar het do belangen van dit land' raakt. V66r het vre- desverdrag geteekend wordt, zou dan echiter in de tweede helft van de conferentie het re gion van de zeeengten geregrid worden. In ait stadium der besprekingen zouden alle Zwarte Zeestaten vertegenwoordigd moeten zijn, dus ook Sovjet-Rusland. Het verdrag, dat betrekking heeft op de Dardanellen en Bosporus, zou, evenals het vredesverdrag, in werking treden zoodra bet door een zeker aantal der contracteerende staten geteekend is. Het zou, zooals het in di- plomatieke taal heet, ,,open" blijven, om later ook de onderteekening te kunnen krijgen van staten, welker regeeringen thans nog niet rechtens erkend zijn, met name Rusland, dat dus op de conferentie slechts tot het ge ven van inlichtingen enkel doen van sugges- ties ter verded'iging van de Russische belan gen vertegenwoordigd zou zijn. Antwoord gevend aan Curzon met betrek king tot het organiseeren der vredesconferen- tie met Turkije, beveelt Poincare een spoedige bijeenkomst aan en aanvaardt hij den datum van 13 November. Met het oog op de minis- tercrisis in Engeland sl'uit hij zich aan bij, de keuze van Lausanne. Zoowel in Engeland als te Parijs is men het er thans over eens, dat een voorafgaande bijeenkomst van deskundigen overbodig is. Engeland is d'us naar de Fransche meening overgeheld. DE ENGELSCHE MINISTERDRISIS. Clynes, Ed van het parlement, verklaarde in een interview, dat het aftreden van do regee* ring de eerete goede dead was, welke tij in de <k ft

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1