DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Alle soorten Handelsdrukwerk No. 250. Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922 N. V. Boek- en HandelsdrukkeriJ, voorbsen Herms. Qoster Zn.y Voerdam C 9, Aikmaar. Dlt nummer bestaat nlt 2 blades 4 bontieirieiitsprijs bij roornitbetallng per 3 maanden f 3.-, fr. per post t 2.50. Bewljsn. 6 ct. Advertentiepr. 25 et. p. regel. grootere letters naar plaatsrnimte. Brieven franco Sf.V. Boek- en Bandelsdr. v.h. llerms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Redactie No 33 MAANDAG Die ecteur0. H. KRA&. floofdi"odacieurTJ. N. ADKMa gg OCfOBER Buitenland. DE BEDREIGDE DUITSCHE RIJKSKANSELIER. In den Duitschen Rijksdag heeft de voor- zitter bij een vermaning tot een rustige en onpersoonlijke houding in de debatten., ver- kl-aard, dat op grond van officieele mededee- lingen bijzondere maatregelen tot bescher- ming des rijkskanseliers in den Rijksdag noodzakelijk zijn geworden, Hieromtrent wordt van goed ingelichte zij- de gemeld, dat in de laatste dagen vertrouw- bare berichten zijn ingekomen bij de rijksre- geering over aanslagen tegen bet leven van den rijkskanselier. Er is reeds iemand ge- arresteerd en die man'heeft ook all bekenc Verder mededeelingen konden in het belang der ingeleide onderzoekingen vooreerst niet worden gegeven, Overigens zijn uitgebreide maatregelen genomen voor de veiligheid van den rijkskanselier. Ter aanvulling van de mededeelingen in de Rijksdagzitting van Vrijdag over de tegen den rijkskanselier beraamde. aanslagen, deelt de „Sozialistische Korrespondenz" nog het volgende mede: Door een toeval zijn de po- litie-autpriteiten op het spoor gekomen van verscheidene plannen om een aanslag te ple- gen op den rijkskanselier. Een jongeling was door de kringen van hen, die dlicht staan bij de aanstichters van den moordaanslag op Rathenau, gehuurd om den kanselier te ver- moorden. Gewetenswroeging echter noopte den jonkman van de uitvoering van het plan af te zien en a an de politie mededeelingeii te doen over de toebereidselen. Hif werd daarop gearresteerd en gaf inlichtingen, welke de po litie weer op nieuwe spo-ren bracht. Volgens het „Berliner Tageblatt" is de arrestatie in het Rijnland geschied. De gearresteerde zal naar Berlijn worden overgebracht. Een twee- de door de politie gevolgd spoor zou naar Berlijn voeren. Het plan moet bestaan om voortaan iedere bezoeker van den Rijksdag tij, bet binnenkomen van het gebouw te on- derzoeken, of hij ook wapens bij zich heeft. die politieike: toebtand in enge- ILiAND. i Totdat Bonar Law zijne plannen1 heeft km baar gemiaakt, moet het otnzek-er bl'ijven, of hij voomeniens is, de regeering te voeren1 met een consarvatiief bewind, dan wel of hij algemee- ne verkiezingien wit laten plaats hebben. Ve- len zijn etihte van meening, dat hij1 een bcnoep op hot1 land zal will-en dOen. IHloe ae kiezers in zuilke omstandi'gihedieni zouden stemmen, is iets, waarnaar meni slechts gissen kam. Hiet groote aantal vrouwem, die aan de kiezerslijsten zijn toegevoegd1, vormt een onzeker politiek efe- wen naami. De arbeiders zoudfen stellig wor den aangevalkn. Ofschoon dleze pautij niet kon hopen spoedig aain't bewind te komen te- genover zuilk een oppositie, miO'est zij' strijden 'tot het bittere einde. De Natianjaal- Liberate Conferentie te Leeds ment en de tnaninelijlke biezers zijlnl aantnerke- lij'k veranderd sinds de laatste algemeene ver- kiezing. Er zoui niet meer,, zooals in de dagen vani voor den oorlog, een eenvoudige keus zijn tusscheni de conservatieve, libecaSe en ar- beiidspartij1. Aille poKtieke pairtijlen1 verkeaen im min of m'ea vadeelden toestand' en er zou- deni waarschiijnlijib zijn ministerieele eonserva- ieven', conservatieve volgers van1 Chamba- taan, libaalen van Lloyd1 George, .onafhanke- ijke liberalen, arbeidens en een :groot aantal onafhankelijke caodidaten. Er zou onge' felidl een piartijregeliinig plaats hebben in vaschillende biesdisticten, miaar ondia zulke omstandiigtti'edleE is bijlnia elk politiek resultaat mogelijk. 'De rede, "welke Lloyd' George Zatterdag te Leeds1 Meld, heeft zijin bedoelingem niet ont- huld. Mien neemt ajgemeen aan, d!at lxij' die niet eerder bekend zatl maken, dan nadat Bonar Law het poliiieke pogramana heeft op- gemaakt, hetwelk hij! voornem'ens is tie vol- gen, (Bonar Law, die weda eene audientie had! bij den boning, zal hedenf gebozen worden tot leidla van: zijinie partij' op de vargadering da oonservatieven, waarna hiji het Premiasch'ap zal aanvaarden. Tenigevolge van de incfenling da volkswet van 191® werd tret aantal1 Bri/tsche kiezers meer dan. vefdlubibeld en bedraagt d'it tlians mea dan 20 millioen. De algemeene vakie- zing van 191® was een oproep aan de in aan1- tail toegenomen kiezas, maar die omstandigtie- den' van die verkifezing waren zoodanig, dat niemand! het resultaat d'aarvan bescbouwt als een waartxorg voor hietgeen thans gebeuren kan. De ooriog was pas geeindigd en de vreugde, van zijtne gruwelen bevrijd te zijn, was een belian'grijke factor in de open bare meaning. 'Het stemredht was toenl juist gege ven aan een groot aantal nieuwe kiezers, waarvan velien soldlaten en zeelieden waren, die zich aan' het front of op zee bevpnden. Er werd door een gering laantail personen ge- stemd1 in 191®, d'aar het gemidJdteld minder dan150 pet. bediroef. Mien gelooft, dlat dit aan- merkelijik zou worden' overtroffen, wanneer thians verkiezingen werdten gehouden. De conservatieve leider Lord Derby heeft in zijtni toespraken te (Bolton en (Manchester, na hulde gebracht te hebben aan Lloydi George, de conservatileven aangeraden om niet een1 vendtetta te begiinmeui tegen die coalitile der li beralen. Hijl drong er op aan, dat de beide partijen zouden samengaan, waar een breuk tengevolge zou hebben, dat die arbeiders-car- didaat werd gekozen. Hliji hoopte, dlat zoowel de liberate als de conservatieve candidaat te Bolton zou worden gekozen. De conservatile ven en liberailen moesten hun „ooalitie" ver- vangen door „samenwerking." De leider der arbeiders Hodges heeft gezegd, dat volgens den iimdrufc, dien hlij' had1 gefcre- gen, die coalitie was herlieefd onder een nieu- heeft met algemieene stemmen Lioyd George herkozen tot presid'ent, Winston Ghurcill als vice-president. DE KWEST1E VAN HET NAB I IE OGSTE'N. De vredesconferentie voor het Nabije Oos- ten is definitief vastgesteld op 13 Noveinber te Lausanne.. Dit is het resultaat van de te- legrammeniwisseling tusschen de regeerin gen van Frankrijk, Groot-Brittannie en Italic Naar wordt gemeld, ligt het in de bedoe- ling op de agenda voor de conferentie, di kwestie der zeestraten afzonderlijk te behan delen, en tot dat deel der conferentie ook uit te noodigeni Rusland, Georgie, de Oekraine en Bulgarije. Aan de geheele conferentie zou den dan deelnemen Frankrijk, Engeland, Ita lie, Japan, Roemenie, Jocgoslavie, Grieken- land en Turkije. De geallieerde en Turksche militaire com- missie, welke belast is met het afbakenen van de nieuwe-neutrale zone, is Woensdag Tsjanak met haat taak aangevangen. De commissie bestaat uit een Britschen' majoor, een Franschen commandant, een Italiaan- schen kapitein en een Turks-chen kolonel Laatstgenoemide is lid van den generalen staf van iMoestafa Kemal. Ziji hebben thans verschillende punten1 van de neutrale zone bezocht. Een afdeeling Kemalistische telegra listen, die op een dezer punten hun kwartier hadden opgeslagen, waarschnnlijk met het doel om ttelegramimien naar Europa op vangen, moest op last van den Turkschen ge- delegeerde terugtrekkeni. Er werd besloten, .dat met het oog op de huidige goede verstandhouding tusschen de Britsche en Kemalistische troepen gemeen- schappelijlke poster geplaatst zullen worden op alle hoofdwegen en overal elders patrouil- les aan beide zijden' van de grens zullen wor den geloopen. Volgens een niet bevestigd geruch't sloegen de soldaten van een Kemalistisch regiment aan het muiten, omdat zij oorlogsmoede wa ren en- naar huis wilden terugkeeren. Kemalistische agenten maken van de don- kere nachten gebruik am heimelijk den Bos porus over te steken in zeilbooten, waaraan geen gebrek heerscht. OE HONGAARlSOHE FAS'CISTENi. IHet 'Hongaarsche Parlement kwaml VirijU dag in builtengewone zitting bijieen, waarin a afgevaardiigidje 'Scillageji de Roetneensche kro- ninigspLechtigheid in Zevenfcurgen 'den' pario- die noemde, waaraan,het meerenideel der Ze- venlburgsohe bevolkihg in! het geheel geen dleel heeft genomen. Spr. verzocht de regeering bij de Elntente staippen te dloen -tier bcscherming dfer minder- hedian in Zeveniburgen en noemde het vre- diesverdrag een vodje papier van een commisi- sie tot verdeeling van huodenil De Hongaren zullien met iaHe heirnelijke en openbare midde- len voor de wiiziging der tlhans bestaande grenzen arbeioien. Alan' het slot der dlebatten kwam het door den afgievaardlgde Friedrich ingeyoerde Hon- gaarsdie fascdsme ter sprake. Friedlri'ch ver- klaard'e dlat hijl met de laliaansche fascisten niets te maken had! en dat het Hongaatsche fascisme noch tegen de joden noch tegen de sociialistea is gekant. :H)et is niets anders ddn de moreele aaneensluiting van alle chris ienen, die voor hun- toekomst vreezen.i (Daarop verklaardte minister-president graaf Beth-len,' dlat die regeering geen geheime orga- nisatie duldlt, welke poldtieke doeleinden na- steeft. Ziji zal dlan' ook scherp tegen Friedriich's I'ascisten op t'red-en wanneer deze de orde mochten verstoiren. 'Hijl zelf voert een- christe- 'ijlke, doch igeenszins antii-semietische politiek. MAATREGELEN TEGEN DEN WOEKER TE MOSKOU. HET ARBEIDSCONFLICT BIJ KRUPP. Uit Essen wordt gemeld: De firma Krupp heeft geweigerd met de vakvereenigingeu over het weder in dienst nemen der ontsla- gen 700 arbeiders te onderhandelen, zoolang in de bedrijven, waar de sympathiestaking is afgekondigd, niet het werk zal zijn hervat. Naar men weet zijn meer dan 50.000 arbei ders in sympathiestaking gegaan, De zaak dreigt erastige afmetingen aan te nemen. TEGEN DUITSCHLAND'S UITVERKOOP. Bij den Rijksdag is een door de Centrum afgevaardigden onderteekend voorstel inge komen, waarin de regeering wordt verzocht den Rijksdag zoo spoedig mogelijk een wets- ontwerp vo-or te teggen, strekkende tot het nemen van krachtige maatregelen tegen de overstroonting en den uitverkoop van Duitschland door valuta-krachtige buiten- landers. Eveneens wordt In tegensteling met het afwijzend besluit van den rijiksspoorwegraad de invoering van een passenden valuta-bij- slag op de spoorwegtarieven geeischt. MENGELBERG TE BERLIJN. Het bezoek van Willem Mengelberg te Ber lijn werd Zaterdagavond scMtterendi afgeslior ten met een tweede concert in de PMlharmo- nie voor een uitverkocht gebouw. Aanwezig waren rijikspresident Ebert, die vooraaamste Rijiksdagledm en ambtenaren, alle leidiende vertegenwoordigers van muziek, kunst en wetenschap. De geniale dirigent oogstte een stormachtigen bijval na de eerste symphonie van Mahler en inzonderheid1 na' het met me- desleepenide -kracht voorgedxageni Heldenle- ben van Richard Strauss. Mengelberg werd berhaaldelij'k teruggeroepen. Mengelberg en zijne musici zijn zeer be- vredigd' over het succes hunner reis en roem- den de hartelijke gastvrijheid, waarmedle zij overal in Duitschland zijn ontvangen. Voor het concert had1 de Hollandsche ge- zant baron Gevers een receptie gehouden in het gezantschapsgebouwi, waar ook prins Hendrik der Nederlanden verscheen. N'a het concert had ter eere van Mengelberg een di ner plaats, gegeven door de Duitsdi-Neder- landsche Vereeniging, waaraan alle leidende vertegenwoordigers- van het Berlijmsche lie- ven deelnamen. Mengelberg deelde mede, dat het Amster- d'amsche Concertgebouw-orkest en zijn diri gent voor het hulpfonds ten bate van het in moeilijkheden verkeerende Philharmonisch or- fcest een bedra-g van '500.000 mark hdbben beschikbaar gesteld1. Deze verklaring Ward luide toegejuicht. Bedenochtend vertrokken de Amsterdam- sche gasten met eenl extra-trein uit Berlijn. GROOTE DIEFSTAL. Te Barlo (Duitschland) nabijl de Gelder- sche grens) hebben kommiezen drie personen gearresteerd die 9 millioen Mark over de Hollandsche grens wilden smokkelen. De bandieten boden den kommiezen 4 mil lioen Mark aan, indien deze hen vrij lieten gaan, hetwelk den kommiezen aanleiding gaf de aangehoudenen nader te onderzoeken. Daarop kwam een bedrag van 9 millioen Mark aan goudgeld en bankpapier te voor- schijin en 2800' dollars. Het geld was van de Discontobank te Essen gestolen door een be- ambte, die zich daarmede per auto in gezel1- schap van een vriend naar de Hollandsche grens had begeven. Voor den rit naar Bo- chol't had men 120 dollars betaald. Ook de chauffeur werd in hechtenis genomen. Op de wederbrenging van bet gestolen be drag was een premie van een millioen Mark uitgeloofd. DE INTERNATIONALE SPOOR- WEGCONFERENTIE. E»e internationale spoorwegconferentie te Parijs heeft haar arbeid geeindigdl met de aanneming van een ontwerp-statuut, betref- fende de instelling van een permanent lichaara voor de bestudeering van het intemationaal spoorwegverkeer onder den naam Union In ternationale des Chemins de Fer. Deze orga- nisatie heeft ten doel de unificatie en de verbe- tering van de voorwaarden der exploitatie van het internationale spoorwegverkeer in Europa. GROOTE BELOONING. Omtrent de arrestatie in het grensplaatsje Borlo wordt nog gemeld, dat de'aangehou denen den kommiezen vier millioen mark wi den schenken om vrij te komen. Op de aan- houding van de dieven was een premie van een millioen mark uitgetoofd. Sedert Woens dag was een beambte van de 'Discoinitobank te Essen met een som van' 9 millioen mark verdwenen. KO-RTE BERICHTEN1. De Spaansche regeering heeft de Oos- tenrijksche doen mededeekn, dat Spanje met vijf percent aan den waarborg voor de bin- nenlandsche leening voor Oostenrijk zal deelnemen. Llbyds verneemt uit Stockholm, dat de Zweedsche kuststoomer „Oerefrun(F van Gefle naar Stockholm, geladen met vracht- goed, bij Bijoern gestrand is. Het schiip is to- taal verloren. Vele led'en van de bemanning en ook passagiers zijn verdronken. Het hardnekkig gerucht doet te Madrid de ronde, dat de Spaansche troepen een ne- derlaag hebben geleden in het We&ten van Marokko Admiraal Sir Algernon de Horsey, be kend als de vader der Britsche vloot, stierf gister in den ouderdom van 96 iaren. Verschillende Berlijmsche bladeni, voora de „Vorwarts", de ,,Voss. Zeitung" en het „Berl. Tageblatt", uiten zich scherp tegen de uitspraak van het Miinchener gerecht in het Eeebenibach-proces. In dent rijksdag willen de soc.-dem. er een interpellatie over houden. Ziji noemen- het vonnis eeni oorlogsVerklaring aan de republiek en een oorlog op de vrij beid van berichtgeving. d'Annunzio heeft zijn arditi gelast te de- mobiliseeren. Tegen de wegens de botsingen biji het circus Busch te Berlijn gearresteerde commu- nisten heeft de rechter van instructie bevelen tot inhechtenisneming uitgevaardigd. De ver- dachiten zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht. De express-trein Straatsburg—Bor deaux is Zaterdag bij't station Rouffach (El- zas) op een goederentrein geloopen. Zeven personen werden gedood en een tiental ge- wond. Op de aanhoud'ing van de afzenders der vergiftigde pralines in het Rathenau-proces is een belooning van een half millioen ge steld. Nabiji WiMamsport in Indiana (Vereen Staten) is een trein van den Wabash-spoor- weg verongelukt. Er zijn drie dooden en ze ven gewonden. De autoriteiten denken, dat er boos opzet in het spel1 is Bet stoomjacht „Dream" is bij St. John (NewiFounidland) In een Noordwester storm vergaan. Vier der opvarenden verdironkm. In een mijn te Mc. Curtain (Oldahoma, Vereen Staten) zijn 8 man gedood en 4 ge- wond bij een ontploffing. De verkiezingen voor de Russische sovljets zijn over het gebeeli gdeindigd. Zij brachten. naar verwacht wera. een meerder- heid der communisten. De Berlijnsche hoteHhoudems en dte ge- eenteraad van Berlijn ?ijn tot een vergefijk ;ekomen bet-reffendte ae belasting op vreemde- ihgen. 'Besloten is dat iedere vreemideling in de stad 80 pet. van het bedra-g van zijin horilelu rekening als belasting zali betaleni. Flritz IDablen, communlistiSch- afge- vaard igde in den Pruisischen Landd'ag, xiedac- teur der „Rothe Fa-hnie", die deoln-am aan het communistenKxmgneis te Berlijlni werd door agieniilen dier politie ter bewaking van vreem- delihigen heilkendl, bledfc geen pas te hebben en werd over de [girens gebracht. - Van Daitsch-nationale zijlde 'is volgens de Berlijnsche bladen het voorstel inigediand, om een advertentiebellastihg voor kraniten en tijdlschriften In het leven te roepen. Glaat het met de Duitsche bladen nog niet slecht ge- moeg? Het in aanbouw zijnde Senaatsgebouw te Warschau is tengevolge van brandstich- ting gedeeltelijk in vlammen opgegaan. Een onaerzoek is ingesteld. Een Engelsche autobusmaatschappij wil te Rotterdam auto-busdiensten openen. De Franschman Maneyralle won den Daily Mail-prijs voor de grootste glijvlucht. Hij' maakite een vtaht van 3 uur en 21 mi- nu-ten. De Fransche begrooting wijst een te- kort aan van 3,895 mililioen. Binnenland. SCHRIFTELIJKE VRAGEN, Van den heer Van Ravesteijn aan den mi nister van buitenlandsche zaken: Heeft de minister kennis genomen van die mededeelingen van onderscheiden zijde, het laatst d«oor den heer Franklin Bouillon, afge- vaard-igde in de Fransche Kamer, gedaan, waaruit zou blijken, dat die groote brand te Smyrna opzettelijk is aangestoken dloor Ori eksche elemen ten? Is de mihister bereid zich op de hoogte te stellen op wien of op welke personen de ver- antwoordel'ijkheid voor deze ramp komt en of de nu omvergeworpen Helleensch-e regeering direct of indirect de schuld draagt voor de bij dezen brand dloor Nederlanders en de Ne- derlandsche regeering geleden verliiezen? Is de minister bereid de rappiorten over te leggen, die ongetwijfeld ook t-er kennis zij-n gebracht van het Nederlandsche gezantschap te Stambo-el betreffende de verwoestingen, aangericht door de terugtrekkende Hellcen- sche troepen in Anatolie Gemengd Nieuws WERKLOOSHEIDSUITKE ERINGE N AAN SIOARENM'AKERS. Men schrijft aan de N. R. Ct: In den laatsten tijd wordt de Minister van Binmenlandsche Zaken van arbeiderszijde voortdurend hard gevallen over zijn besluit, waarbij den gemeentebesturen werd' gelast, de uitkeeringen aan werklooze uitgetrokken sigarenmakers te doen eindigen zu-lks met het -oog op het in de sigarenindustrie uitge- broken conflict. Het N. V. V. zag hierin een partij-kiezen van den minister van Bimnenlandsche Zaken voor de patroons en beschouwde de houding van den minister als een vijandige daad. Het N. V. V. ton zich niet voorstellen, d'at het optreden van den minister van Binnenland- sche Zaken door de Regeering werd1 goedge- keurd en drong er dientengevo-lge bij de Re geering op aan, het bovenvermelde besluit in LEVERT Telefoon JN'o. 3. te trekken. In dit verbamd is het, niet onaardig te zien, dat het standpunt van den Minister van Bim nenlandsche Zaken, door dezen opgen-omea op grand van de overwegimg, dat de minister ten aanzien van arbeidsconilicten een strikt neutrale houding dient aan te nenuen, blijkens vroegere beslissingen volkomen gedeeld wordt door den minister van Arbeid, op wiens me- dewerking tot in trekking van het besluit de arbeiders-organisaties het thans blijkbaar aansturen. De minister van Arbeid toch heeft reeds bij' zijn beslissing van 15- September 1920' in- zake het geschil omtrent uitkeermgen tusschen de gemeente Zaandam en den Algemeenen Ned. Bouwarbeidersbond overwogen: „dat geen uitkeering wordt verstrekt aan ledem der werkloozenkas wier werkloosheid het gevolg is van staling of uitsluiting, dat zoowel zij1, die voor den aanvang der bovenbedoelde ui+sluiting werkloos werden, als ziji, die bij. of na den aanvang der uit sluiting werkloos werden, van dien aan vang af moeten worden besdiouwdl als werkloos ten gevolge van uitsluiting. om dat, zooal niet het ontstaan der werkloos- heid een onmiddellijk en rechtstneeksch ge volg dezer uitsluiting is, dan toch het voortduren daarvan gevolg is van deze uitsluiting, die immers voor hen de kana om werk te vinden zeer verminderde of vrij- wel geheel wegnam." Dienovereenkomstig verklaarde de Minis ter dat de gedane uitkeeringen onrechtmaitig waren. Deze beslissing, die herhaaldelijk door uitspralken in gelijken zin is gevolgd, toont ten duidetijkste aan, dat de minister van Ar beid een nog scherper houding ten aanzien van kwestiesrs als de onderhavige inneemt, dan aan den minis+er van Binnehlandsche Zaken thans reeds wordt verweten. Bij Bin- nenlandsche Zaken ging het immers slechts over ^uitgetrokken" arbeiders, -terwijl het bij Arbeid ging over arbeiders, die nog steeds van hun werkloozenkas uitkeeringen ontvin- gen. De huidige regeling, gebaseerd' op de over- weging, dat de overheid zicih bij staking of uitsluitmg onihoud't van het gevem van uit keeringen, teneinde zich geen partiji te stellen in het aibeidsconflict, getuigt van wijs be- leid, en erkend moet worden, dat volkomen terecht de arbeidersorganisaties volledig voor hun beslising, de aangeboden arbeidsvoqr- waarden niet te aanvaarden, aansprakelijk moeten worden1 gesteld, en dat voorkomen moet worden, dat door voortzetting der steun- veleening de regeering den schijn op zich zou laden, de gelden aan uitkeeringen besteed als stakingsgelden dienst te willen laten doen. Naar het Hsgz. meldt, zal' deze week de uitkeering aan de werklooze senoritas-wer- £ers nog niet plaats hebben. De regeering heeft bepaald, dat geen uitkeering mag wor den gedaan, zoolang de staking of uitslui- ;ing in de sigarennijverheid duurt. De d'irecteur der arbeidsbeurs te 's-Herto- genbosch heeft zich tot den minister van bin- nen'landsche zaken gewend, met de vraag, of de regeering in dezen nog hetzelfde stand punt inneemt. Het antwoord luidde, dat de volgende week de defimitieve beslissing van de regeering in dezen zal volgen. HET HUWELIJK VAN DEN EX-tCEIZER DE AANKONDIGING VAN ONDERTROUW. In het kl'eine eenvoudige kastje naast den hoofdingang van het dorpsgemeentehuis, waarin overeenkomstig de wet de huwelijks- afkondigingen van de Do-ornsche trouwlusti- ge jongelingschap geschieden, is Zaterdag door den dorpsvel'dwachter, tevens gemeente- !>ode, opgehangen de officieele afkondiging omtrent het voorgenomen huwelijk van den gewezen keizer van Duitschland. Deze bevat iiet volgende: Huwelijksafkondiging. De ambt-enaar van den burgerlijken stand in de gemeente Doom verklaart, dat op he- den, Zaterdag 21 October 1922, des middags te 12 uur, door aanplakken van dit door hem gemaakt geschrift aan het huis der gemeente afkondiging geschiedt van het voorgenomen huwelijk van Zijne Majesteit Wilhelta Frie drich Victor Albert, Keizer en Koning Wil- helm II, oud 63 jaar, zonder beroep, wonen- de te Doom, weduwnaar van H. M. de Kei- zerin en Koningin Augusta Victoria, Prinses zu Schlezwig-iHolstein, zoon van Z M. Frie drich Wilhelm Nicolaus Karl', Duit$ch Kei zer en Koning van Pruisen, Friedrich III en T. M. Victoria Adelaide Marie Louise, Duitsch Keizerin en Koningin van Pruisen, geboren prinses van Groot Brittannie en Ier- *and, beiden overleden, en de Hoog Vo-rste- l'ijke Doorluchtigheid Prinses Hermine Reuss oudere linie, oud 34 jaar, zonder beroep, wonende te Grunberg (Silezie), weduwe van Prins Georg Ludwig Ferdinand August zu Te Moskou zijn de laatste dagen honderden personen wegens verboden handel in devisen en juweelen gearresteerd. Onder hen bevinden zich ook spoorwegbeambten en ambtenaren van het volkscommissariaat voor den -buitens landschen handel en andere regeeringsambte» naren. De bij hen gevonden devisen en andere waarden werden in ibeslag genomen. De regeering bestrijdt met de grootste ge» strengheid het optreden der speculanten en kettinghandelaars. De arrestaties hebben groote opwinding veroorzaakt. Do kraohtige maatregelen der res geering worden verklaard door haar streven, om de arbeiders gunstig te stemmen voor de aanstaartde verkiezingen voor do Sovjets, zegt een bericht uit Riga. DE TERUGGEKEERDE KRIJGSGEVAN. GENEN. De uit Toulon teruggekeerde Duitsche krijgsgevangenen zijn te Stuttgart aangekew men. Toen de twin tig mannen uitstapten, werden zij stormachtig toegejuicht en door de autoriteiten ontvangen. Een groote menigte verdrong zich op straat en (bediolf die „Heinu kehrer" onder de bloemen 's Avonds werden zij officieel ontvangen in den „Stadtgarten", waar een feestmaaltijd werd gehouden. Een vari6t6«directie schonk ieder der teruggekeerde krijgsgevangenen 2000 mark. Verder had de rijksbond van krijgsgevangenen 70.000 mark foijeengebracht om onder hen te verdeelen. Ook anderen had< den geld voor dit doe! beschikbaar gesteld. V66r de krijgsgevangenen naar hun haard» steden terugkeerden, waren ze nog een dag de gasten der stad Stuttgart.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1