Alkmaarsche Gourant Woensdag 25 October. Fenilleton. Stormachtige hoogten. n. in. mt. Konderd Drie en Twintigste Jaargang. GROOTE 'NiA TAARISVE E M ARKT. De DIR'ECTEUR van bet Marktwezeni te Alkmaar brengt ter algemeene keninis, dait ter gelegeniheiid van de GROOTE NA- J AARSiV ElEiM AR K'T op DINSDAG 7 tn WOENISDAG 8 NOVEMBER a.s. bet vee, faetwelk mem niet per vaartuig naar de markt brengt, alleem aangevoerd mag worden lanes dem HELDiERSCHEN WEG over* dte HEI- LOOERlB'RUG, of over de FRIESGHE BRUO. Aanvoer van we over de GEE5TER- BIRUG, de EMMABRUG, de NIEUWLAN- DERSINGELBRIUG of de BE IDE RUS- TIEK1E VOETBHUGGEN IS VERBO- DEN'. Het vee over de Boompoortsbrug bij het Zeglis naar de markt gebraobt moet den' weg volgem langs de Voormeer em de Bierkade, over de iScbermervlotbrug em langs dem Ka- naaldijk naar de Friesche brug. Vaartuigeni met voor de markt bestemd vee Imogen gelost worden aan de KANAAL- KA'DE en de BIERKADE, de Havenimees- ter zal de ligplaatsen aanwijzen. 'Het vee langs dem Helderschem weg em per vaartuig aangevoerd aan de Kanaalkade mag alTeen naar de markt wordem gebracht over de KORTE NIEUWESLOOT van de Handelskade af. Bij de FRIESCHE BRUG, de HEI- LOOERBRUG em aan de KORTE NIEU WESLOOT zal het aan te voeren vee door deskundigem wordem onderzocht, em zal het verschuldigd marktgeld moeten worden vol- daan. Het Waagplein aan de Waagzijde zal voor eem geaeelte speciaal aamgewezem em in- gericht zi]n als marktplaats voor onder con trol e staand fokvee. In bet algemeem mag men geen vee ter markt bremgem zonder voorafga and deskun- dig onderzoek en 'betaling van het marktgeld1; de toegangen tot de markt zullen worden opengesteid op DINISDAG des voormiddags TIEiN UUR, op WOEN'SDAG wordt voor des morgen« ZES UUR1 geem vee ter markt toegelaten. Alkmaar, dem 16 October 1922. I>e 'Directeur van het M arktwezem voornoemd, D. SUHENK. ProTinciaal Nieuws UIT HERRHUGOWAARD. De Raad vergaderde Dinsdagmorgen ten 11 ure. Afwezig met kennisgeving de heer Met wegens sta tenvergaderimg. De agenda bevatte een 16-tal pun ten. Na opening las de voorzitter als secretaris de notulen De voorlezmg daarvan vordeide een klein half uur, welken tijd de Raad zich kan besparen door te besluiten, evenals in an- dere gemeenten van gelijke grootte, de notu len in afschrift getypt aan de leden rond te zenden. Het voordeel 'er van is,, dat dan de raadsleden de notulen gemakkelijk kunnen be- waren en deze nog eens thuis kunnen na- gaan, waardoor het voor hen mogelijk wordt bun raadslidmaatschap beter te vervullen. De heer Poland verzocht inzake het ophef- fen van de school,' omdat hij voorstander is van klassikaal onderwijs, een aan'vulling van de notulen, aan welk verzoek werd voldaan. Besloten werd het rapport over de kanali- satie van West-Friesland voor de leden ter visie te liggen. De heer Kostelijk had nimmer het gemeen- te-rapport ontvangen. Het bleek, dat het door den heer Doets ter secretarie gedeponeerd was en later weer bij deze was bezorgd. De heer Doefis veronderstelde, dat het door een zijner huisgenooten was aangepakt zon der hem er mede in kennis te stellen. Hi} zeg- de een onderzoek toe. Ook andere leden had- den het nog niet ontvangen. Van den Commissaris der Koningin was bericht ingekomen, dat tot zetters waren be- noemd de heeren v. d. Oord en Krom. De voorzitter deed eenige mededeelingen over gehouden onderhoudswerken aan de scholen. De voorzitter las de notulen voor van de electricteitscommissie van verschillende ge meenten. De commissie adviseerde Ged. Sta- ten het daar heen te leiden, dat de wet zoo- danig gewijzigd wordt, opdat Heerhugo waard gedwongen wordit zich te onderwer- pen aan de voorwaarden van het P. E. N De voorzitter vond dit eigenaardig en ver- trouwde er op, dat de Commissaris daarop niet zou ingaan. Van de Algemeene Politieschool was een sohhijven ingekomen, om geen suibsidie toe te kennen aan de R. K. Politievakschooli, van Naar het Engelsch van Emily Bronte, door W. A. G. van Strien. 93) Toen fkisterde ze mij toe op te letten of hij het aanraakte, en vertrok. Maar hij1 wilde het niet naderen; en dat decide ik haar 's mor- gens mee tot haar groote teieurstelHing. Ik zag dat ze bedroefd was om1 zijn volgehouden gemelijkheid en traagheid haar geweten beschuldigde haar dat ze hemi had afge- schrikt zidhzelf te verbeteren ze had dit met goed resultaat gedaan. Maar haar vermxfte was aan het werk om de schade te herste'len; terwijil ik streek of andere huishouddijke werkzeamheden ver- richtte die ik niet goed1 verrichten kon in de zitkamer, placht ze een of ander aardig boek mee te brengen en het mij luid voor te lezen. Als Hareton daar was hield ze gewoonlijk bij een belangwekkend1 gedeelte op en liet het boek ergens liggen dat deed ze herhaaldelijk; maar hij was zoo koppig als een muilezel en in plaats van aan haar aas te happen ging hij bij nat weer met Joseph rooken en ze za- ten dan als automaten ieder aam een kant van het vuur, de oudste gelukkig te doof om haar schandelijke nonsens te verstaan, zoo- als hi} het zou genoemd hebben, terwijil de joagftte zijn best deed om den achijn aan te weike vatodhool nog genn adres was Ingeko men, waarom besloten werd het adres voor kennisgeving aan te nemen. Inzake den nood der thinders was een adres ingekomen van de burgemeesters uit de Streek, waarbij verzocht wordt mede te ver- zoeken de vrachten voor het groentenvervoer te verlagen. Utvoerig wordt in het adres uit- eengezet hoezeer het noodzakelijk is den kinder op de een of andere wijze tegetnoet te komen. Den minister wordt varzocht midde- len te beramen om tot verbetering te komen. Ook wordt op de onbillijkheid van het Y> pet. registratierecht gewezen. De heer Krom was met den voorzitter ook verwonderd over de in het adres genoemde exploitatiekosten van 20Q0 per HA. Het adres is onderteekend door 6 burge meesters, -die maar zoo niet zoudfen iteekenen. Spr. wilde dan ook adhaesie betuigen. De heer Kostelijk wilde dit ook^ al vond ook hij, dat het gevaar van vele adressen de "overdrijving is. Om 1918 als een basisjaar te nemen, gaat niet op Ook de .genoemde be- mestingscijfers zijn overdreven. Dat de bur gemeesters het adres teekenden, zegt spr. niet veel. Zij moeten het van gegevens hebben. Een exploitatierekcning van 50 per snees vond1 spr. te hoog. 1 (J bemestingskosten per snees is wel voldoendfe. Ons bedrijf kan nooit reden meer van bestaan-hebben wanneer de exploitatie 50 per snees is. De heer Blom vond de exploitatiekosten in de Streek veel hooger dan hier. Zonder hoofdelijke stemming Werd1 beslo ten met het verzoek adhaesie te betuigen. Van Ged. Staten was goedgekeurd terug ontvangen het beskit Jot het plaatsen van een school aan den Basserweg. In bespreking kwam nu het verzoek van 4 leden van Ged. Staten, mede in verband met den nood der kinders. Zonder hoofdelijke stemming werd beslo ten met het adres adhaesie te bekigen. Het volgende punt was het.verzoek van het bestuur van de Huishoud- en Industrieschool te Alkmaar, waarbij voor 1920 alsnog een bijdrage van 17,10% wordt verzocht per leerling, die uit de gemeente de school be- zochten. De voorzitter stelde namens B. en W voor om aan het verzoek te voldoen. Het verzoek betreft maar £en leerling. De heer Kostelijk oordeelde dat men de moreele verplichting in deze moest aanvaar- den. Hetrvoorstel werd met algemeene stemmen aangenomien. Van den tuindersgroep van die L. T. B. te Heerhugowaard was een verzoek ingeko men om de kosten van. de sluizen en overha- len in het belang van de tuinders voor reke- ning van de gemeente en de polders te ne men. Alle middelen moeten worden aange- wend om den tuinders voor algeheele onder- gang te behoeden. De voorzitter zerdte, dait over het punt in1 't college geen overeenstemnxing heerschte. Spr. oordeelde persoonlijk het verzoek moeilijk voor uitvoering vatbaar. Spr. lichtte deze zienswijze nader toe. Overal moet voor het schutten in de sluizen betaald worden. Spr. was voorts van oordeel, dat het overhaal- geld geen brood aan de kinders kon geven Iedere zaak moet de daaraan verbonden on- kosten kunnen dragen. De heer Krom betopgde, dat de bouwers betalen aan de straatwegen en dua-reeht heb ben dat de anderen ook aan de waterwegen betalen, die zij hebben op te brengen. De gemeente werkte mede aan de opheffing van de Broeker tot en het Noorderspoorp 1 anDe overhaalgelden zijn voor de kinders een drukkende belasting. Een gulden per schuitje is niet weinig. Voor de bouwers en de arbei- ders is het, alsmede voor de middenstanders, van groot belang, dat de tuinbouw, het hoofdbestaan in de gemeente, kan voortbe- staan. Spr. wilde dan ook zooveel mogelijk buiten den noodtoestand met het adres me- degaan. De heer Wijnker wilde voor een jaar de ge meente 1/< laten betalen en den: polder de bouwers kunnen dan althans met hun pro- ducten zonder onkosten aan de markt ko men. De voorzitter vond dit wel rnooi, als alle hoofd'en in een zak te krijgen waren. Hij twijfelde daaraan evenwel sterk. De heer Kostelijk deelde mede, dat aan ..Nieuw Leven" verzocht was met het adres adhaesie te betuigen. Dadr vond men het adres zeer eenzijdig. Wordt besloten de zaak voor rekening van'polder en gemeente ne men, dan wil spr. dit voor de geheele- ge meente. Spr. is overigens ook van meening, dat de waterwegen stiefmpederlijk zijn behan- deld Overal worden skis- en bruggelden ge- heven. Het adres beroept zich op een nood toestand en men dient dus een noodmaatregel te nemen. De heer Krom zeide: Dat adres jsvil niet de overname van een skis of overhaal in de ge meente, maar alle. Spr. vond het ver- nemen dat hij er niet op lette. Op mooie avonden ging de laatste uit om te schieten en Catharina geeuwde en zuchtte en kwelde imij om (tegen haar te spreken en liep dan den liof of den tuin> in zoodra ik begon en a's laatste toevkcht schreide ze en zei dat1 ze het leven moe was, haar leven was nutteloos. Mr. Heathdiff, die meer en meer een af- keer kreeg van gezelsrhap, had Earnshaw bijna uit zijn vertrek gebanpen. Tengevolge van een ongeval in het begin van Maart werd hij voor eenige dagen een vaste bewoner van de keuken. Zijn geweer sprong uit zichzelf terwijl hij buiten op de heuvels was; een' splin ter sneed zijn arm en hij verloor vfeel bloed voor hij het huis kon bereiken, Het gevoig was dat hij noodgedwongen tot den haard en tot rust veroordeeld was, tot hij weer was op- geknapt. Het beviel Catharina dat ze hem daar had; in elk geval deed het haar haar vertrek daar boven meer dan ooit haten en ze placht mij te dwingen beneden bezigheden te verzinnen, om mij te vergezellen. Op Paaschmaandag ging Joseph naar de Gimmerton markt met wat vee en in den na- middag was ik bezig met linnen te mangden in de keuken. E'arnshaw zat, gemelijk als ge woonlijk. in het hoekje van den schoorsteen en mijn kleine meesteres verdreef een leeg uur met teekeningen te maken op de vensterrtli- ten; terwijl ze haar vermaak varieerde. met gesmoorde uitbarstingen van zingen en ge- ikisterde uitroepen «n aaelle blildm van ver zoek absokqt billijk. De zuivelproducenteo kunnen hun producten altijd axmder onkos ten vervoeren langs- de wegen. De heer Kuiper wees er op, dat met het bouwen van de sluizen het algemeen belang niet is gedient. iDe afname van het buitenland moet den koolbouw redden, d'och niet deze kleinigheden. De heer v. d. Oord oordeelde. dat de aan- gelegenheid meer bij den polder thuis be- hoorde. De gemeente heeft ook geen wegen en moet dus ook geen watenvegen overne- men. De heer Kostelijk vondl faierin veel waars. Hetgeen per water vervoerd wordt, ontlast echter de wegen. Spr. vreest bij overname ook tal van verzoeken om de slooten te ver- breeden en 'te verlengen. Men moet met het verzoek zeer voorzichtig zijn Het loopt in de duizenden.k De heer Krom vond er niets tegen de Heerhugowaard zoo in te riehten dat de pro ducten per water overal vervoerd koaden worden. De bevolking neemt toe en verwacht mag worden, dat in de toekomst de Heerhu gowaard nog meer op den tuinbouw is aan- gewezen. iDe voorzitter oord'eeldie, dat geen cijfers genoemd worden. De draagwijdte is niet te overzien. Als het van zooveel belang is, is het een eisch dat ook belanghebbenden bijdra- gen. Spr. zou met het polderbestuur over de zaak overleg wilfcn plegen- De heer Poland meende, dat bij' den polder het voornetneni bestaat om alle bruggen en sluizen over te nemen, wanneer alles ge- reed is.1 Spr. vond het verzoek zeer billijk en deelde mede, dat het verzoek beoogt: alle sluizen en overhalen over te nemen. Voor de wegen geeft de polder een20.000 per jaar uit. Dat de' gemeente een deel van de kosten aan de waterwegen overneemt, vond spr. mede billijk. De gemeente heeft groot belang bij een welvarende landbouwbevoIking. De voorzitter deed het voorstel met het polderbestuur in overleg te treden. Hiertoe werd besloten. De heer Kostelijk merkte nog op, diat het z. i. het beste was, dat de polder de zaak overnam onder subsidie van de gemeente. Spr. wilde een commissie uit den Raad om met het polderbeskur overleg te plegen. De commissie kan dan met nadere vooritellen bii den Raad komenr De voorzitter deelde mede, dat de polder 12 November vergadert. Hiet zou goed Zijn, dat de polder dan ook een commissie benoemde. De heer v. d. Oord vond de geheele zaak verkeerd. Het is weer: alles schuiven op de gemeenschap en een dooden van het particu- iier initiatief. Enkele leden wilden de vergadering van het polderbestuur afwachten. Over het voorstel een commissie te benoe; men staakten de stemmen. Het volgende punt was een verzoek van het Burgerlijk Armbestuur, waarin op de meer- dere kosten wordt gewezen voor de verple- ging van verschillende zieken. Gemeend wordt, dat de kosten verminderd' of beperkt kunnen worden door alhier een verplegings- gelegenheid te stichten. De geneesheer vond dit denkbeeld ook heel mooi. De voorzitter geloofde, dat een ziekenhuis in de gemeente boven de krachten van de ge meente ging B. en W. stelden dan ook voor, dit middel niet toe te passen. De heer Kostelijk geloofde ook, dat men met een verplegingsgelegenheid veel1 duurder uit zou zijn. Spr. wilde overleg met het Ste- 'delijk Ziekenhuis en met den dokter voor het instellen van een fonds, waarbij de verple- gingskosten uit het fonds bestreden kunnen worden. De voorzitter wees er op, dat men toch de kosten houdt voor menschen die naar een ^■peratie-inrichting moeten. Neemt men de on kosten over de laatste jaren, dan zijn die nog niet hooger dan gemiddidd 1000 per jaar. De dokter heeft hier reeds een fonds. De dok- terskosten zijn in het fonds begrepen, maar niet de verplegingskosten. Wanneer iemand verpleegdi moet word'en, d'an kan die gemeen te niet anders d'oen dan hem maar spoedig naar een ziekenhuis ite laten vervoeren. Men' moet in deze den dokter volgen. De heer van Langen betoogde, dat het Burgerlijk Armbestuur het voorstel had ge daan, omdat het anders niet goed weet hoe uit te komen. Een familie had reeds dit jaar 700 gekost. Hierop werd gepauzeerd. Na een uur werd de vergadering hier- opend. De heer van Langen zeide nog, dat het adres gedaan was met het oog op een ver- moedelifk tekort. Verondersteld werd door't Burgerlijk Armbestuur, dat de raad een op- lossing aan de hand wist te doen. De voorzitter was overtuigdi, dat het Bur gerlijk Armbestuur zoo zuinig mogelijk han- delde, zoodat z. i er weinig aan te doen was dan de noodige gelden te verschaffen en op den ingeslagen weg voort te gaan. driet en ongeduld in de rfchting van haar neef, die standVastig rookte en in het rooster keek. Op een opmerking dat ik niet ianger kon toelaten dat ze mijn lichfc onderschepte, ver- wijderde ze zich naar de haardplaat. Ik sloeg weinig acht op haar handelingen, inaar wel- dra hoorde ik haar beginnen „Ik heb begrepen, Hareton, dat ik verilang dat ik blij ben dat ik het nu prettig zou vinden dat je mijn neef bent, als je niet zoq stuursch tegen mij was geworden, erf zoo ruw." Hareton gaf geen antwoord „Harcton, Hareton, hareton! hoor je?" ver- volgde ze. ,,Weg met jou!" bromde hij, met weinig belovende norschheid. „Laat mij die pijip nemen," zei ze, terwijl ze behoedzaam haar hand uitstak en die uit zijn mond trok. Voor hij beproeven kon hem' terug te krij gen, was hij gebroken en achter het vuur. Hij vloekte tegen haar en greep een andere. „Halt", riep ze, „je moet eerst naar mij luisteren en ik kan niet spreken terwijl die wolken in mijn gezicht golyen. „Wil je naar den d'uivei loopenl" riep hij woest uit, „en mij: met rust laten „Neen", hield1 ze aan „ik wil niet ik kan niet zeggen wat ik doen wil om je tegen mij te laten praten, en je bent besloten het niet te begrijpen. Als ik je dom. no«n, meen ik er aiots mee ib bedoel niet dat iff je varfoei. De Raad vereanigde a&cfc mat den eonala- sie. Het schoolbestuur van den H. Dyonisius verzocht voor het schoolfeest een subsidie van 100 en uitbetaling volgens art. 30 van de wet op het L. O. 1920. B. en W. stelden voor, een bedrag toe te kennen overeenkomstig aan de uitgave van de openbare schooL Iliertoe werd besloten. B. en W. wenschten inzake het twaede verzoek enkele mededeelingen te doen en stelden voor, dit in besloten zitting te doen. De heer Kostelijk oordeelde de zaak al in den breede besproken. Spr. was niet Yoor een behandeling in besloten zitting De heer Blom was wel voor een besloten zitting. De voorzitter verzocht de pers voor het doen van mededeelingen zich te vcrwijderen. De heer Kostelijk was voor openbare be handeling, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. De voorzitter deelde mede, dat het school bestuur van den H. Dyonisius ingevolge arti- kel 305 van de wet op het L. O. 1920 uitbeta ling verzocht van de gelden, volgens de ge- taxeerde waarde. van het ten behoeve van de R. K. school als gymnastieklokaal ingerichte patronaatsgebouw. Het bestuur wil, dat de aangevraagde som wordt uitbetaald. Het ge- bouw valt echter buiten de bepaling van de wet. omdat het op 1 Januari nog niet als zoodanig in gebruik was gen omen. Het raadsbesluit om de getaxeerde waarde te accepteeren, is genomen op grond van on- juiste door het schoolbestuur verotrekte ge- Sevens Dit schoolbestuur toch berichtte, oat et gebouw 8 November 1920 reeds al® zoo danig in gebruik was genomen. Later bleek, dat dit in Mei nog niet het geval was. Spr. was dan ook van meening, dat het op on- juiste gronden genomen besluit moest wor dem lngetroMcem en: een nieuw besluit op juiste grondfen genomen moest worden. Gieschiedt dit niet, dan zullen de gelden moeten worden uitbetaald. De heer Krom deelde mede, dat aan den minister inlichtingen waren gevraagd Deze had echter nimmer geantwoord. Het school bestuur beschouwt het dan ook niet als een ministerieel besluit dat niet uitbetaaldi mag worden. Toen het bouwplan „Noord" niet goedgekeurd werd, kreeg het schoolbestuur daarvan wel een ministerieele mededeeling. De voorzitter deelde mede, het bestuur de meening van den,minister kenbaar te hebbea gemaakt. De voorzitter van het schoolbestuur hield echter zijn meening staande, dat het recht was, dat het geld werd uitbetaald. Het is niet de taak van den minister om hen in te lichten. Het is echter gebleken, dat de taxatie op een misverstand berust. Wij moetien dus besluiten, dat de zaak niet in orde is en in orde gemaakt moet worden. B. en W. wilden, omdat-de zaak nogal stof deed opwaaien, al thans niet uitbetalen voor en aleer de mee ning van den Raad te hebben gehoord. De heer Kostelijk informecrde naar het re sultaat van het onderhoud met den voorzitter van het schoolbestuur. De voorzitter had met den voorzitter van het schoolbestuur een onderhoud gehad1. Deze meende, dat de zaak in orde was, waartegen- over spreker zijn meening stelde. Het resul taat is geweest, dat nu dit schrijven is inge komen. Wanneer de Raad het op verkeerde gronden genomen besluit handhaaft, dan zal het geld moeten worden uitgekeerd. Men heeft het gebouw wel voor gymnastiek be- schikbaar geateld, dodh het is toen daarvoor niet in gebruik genomen en volgens den mi nister geeft het gebnuiik als zoodlanig recht op de uitkeering. De heer Kostelijk wees er op, dat de zaak nogal wat stof had doen opwaaien Spr. had gaarne gezien, dat het punt op de agen da beter omschreven was geworden. De Raad had dan beter kunnen oordeelen. Wanneer mep de wet 'raadpleegt, dan kan de uitkee ring geschieden volgens het le lid van art. 205, maar ook volgens het 5e lid in verband met art. 84. Spr. veranoedt well wait de bedoe- 1-ing is. Wil men uitbetaling volgens art. 205, dan kan spr. zich er mede vereenigen, indien d'it gevorderd wordit op grond van het 5de lid. Wil men echter uitkeering volgens het le lid van art. 205, dan kan spr. zich daarmede niet vereenigen. Het gebouw was in dien tijd nog geen schoolgebouw. Wij waren December 1920 niet op de hoogte, maar naderhand bleek, dat voor -1 Januari 1922 het gebouw niet in gebruik was bij het R. K. schoolbe stuur. Het doet weinig ter zake, of de minis ter schrijft of niet Wij zijn overtuigd, dat de elausule van het R. K. schoolbestuur, waarin beweerd werd, dat het gebouw 8 November 1920 beschikbaar is gesteld en in gebruik is genomen als gymnastieklokaal', op welke ge gevens de taxatie berustte, in strijd is met de waarheid. Het R. K. schoolbestuur heeft dan ook geen recht op die vo'lle uitkeering, maar wel op een uitkeering volgens het 5e lid van art. 205. Kom, je zult aandacht aan mij schenken, „Hareton je bent mijn neef en je zult mij erkennen" „I'k zal niets te doen hebben met jou en je smerige trots en je verwenschten spot!" ant- woordde hij. „Ik ga liever met lichaam en ziel naar de hel, voor ik weer naar jou kijik. Hoe- pel op. Direct!" Catharina fronste het voorhoofd en keerde naar haar plants bij, het venster terug, ter wijl ze op haar lip beet en door het neurien van een buitensporig wijsje een groeiende nei- ging om te snikken traditte te verbergen. „U moet vrienden zijn met uw nicht, mr. Hareton", kwam ik tusschenbeide, „nu zij berouw heeft over haar driestheid. Het zou u veel goed doen: het zou u tot een ander mensch maken als u haar tot metgezel had." „Tot metgezel!" riep hij-uit; „als ze mij haat, en mij niet geschikt oordeelt om haar sChoenen te poetsenNeen, al maakte het mij tot koning, ik wil niet opnieuw veracht war den omdat ik haar vriendschap zoek. „Ik ben het niet die jou 'haat, jii bent het die mij haat!" weende Cathy, zonder langer haar verdriet te verbergen. „Je haat mij even- zeer als mr. Heathcliff en nog meer." „Je bent een elllendige leugenaarster", be gon Earnshaw: „waarom heb ik hem dan hon- derd keer boos gemaakt door jouw partij te kiezen? en dat terwijl je mij bespotte en ver- foeide en Ga voort met mij te sarren, en ik stap daar ginds binnen, en zag dat je ouj de keuken uit getteiierd hebtP* Do voenslltw zefde tag, flai, !o« Be tatatffe had plaats gehad, er geen vrije ordeoefenin- gen, thans in" de wet lichamelijke oefeningen genoemd1, werden onderwezen. De heer Krom weet, dat nu wfel vrije orde- oefeningen worden onderwezen. Wordt de aanvrage afgewezen, dan zal het gevoig zijn, dat morgen of overmorgen een hernieuwde aanvrage wordt ingediend. De voorzitter: Zij kunnen altijd bij den Raad komen met het verzoek om een gebouw te stichten voor vrije ordeoefeningen. De heer Krom dacht, dat het beschikbaar gestelde gebouw wel1 de goedkoopste vorm was om een gymnastieklokaal te beko- men waarom spr. het beste oordeelde, hoe- weli het niet in den vomi was, er maar op in te gaan. De heer Blom: Hebben alle scholon het recht zpo'n lokaal aan te vragen? De voorzitter: Ja, volgens de wet kan elk schoolbestuur daarvoor een aanvrage doen. De heer Blom: Dat zal duur -uitkomen voor de gemeente. De voorzitter: Het staat een gemeente vrij een aanvrage te weigeren, doch het schoolbe stuur kan tegen die weigering in beroep ko men. De heer Kostelijk was het met den heer Krom niet eens, dlaA inwiliigitng de goed koopste vann was oan aan' een lokaal te ko men voor lichamelijke oefeningen. Het ge bouw is getaxeerd op 6000, de gymnastiek- werktuigen op 3500', de kachel enz op 300. Men moet mij, ten goede houden, dat het geen goedkoope manier van doen is om voor die kleine hummeltjes voor 3500 gyni- nastiekwerktuigen aan te schaffen. Dit komt niet overeen met de betoogen over den nood van de tuinibouwers. Wijl mogen dit zoo niet toelaten. Dit geval is een leugen. Zij hebben beweerd, dat het gebouw 8 Novem ber 1920 in gebruik is genomen en dit is on- juist gebleken, waarom wij het verzoek niet moeten inwilligen. Spr. is overtuigd, dat de niet R. K. raadsleden dit met hem eens zijn, doch hij hoopte, dat ook de R. K. leden dit zullen onderschrijven. Dit zou blijk geven van een reine gcdachte. Voor een aanvrage na 1 Januari 1921 geldt een andere maatstaf Laat het R. K. schoolbestuur maar opnieuw een aanvrage doen. Deze kan dan juist be- handeld worden. Spr. blijft van meening, dat de aanvrage wel volgens het 5e lid van arti- kel 205 kan worden toegestaan, doch daac kan de voile uitkeering niet gegeven worden. Spr. las de betreffende wetsartikelen voor. De heer Kuiper oordeelde dat het met het gebouw en vooral met de gymnastiektoestel- len veel eenvoudiger kon. De heer Kostelijk wees er nog op, dat bet hier een lokaal betreft niet uitsluitend als gymnastieklokaal in gebruik, waarom men geen recht heeft op de voile uitkeering. Spr. is er voor, dat het schoolbestuur opnieuw een verzoek indient en zou dit dan den wenk willen geven .om de zaak met het oog op de gemeente-financien niet al te zeer te.forcee- ren. De heer v. d. Oord ging geheel accoord met het gesprokene van den heer Kostelijk. E)e aanvrage berust niet geheel op waarheid. Spr. gelooft, aan de hand van wat de minis ter schrijft, de taxatie niet te mogen handha- ven De voorzitter bracht hierop het voorstel in stemming ©mi heit besluit in ite trekken. V66f stemden de heeren v. d. Oord, Kostelijk, Blom en Kuiper. Tegen de R. K. leden Krom, Wijn ker, van Lange, Burst, Poland em Does, zoo- d'at het voorstel werd verworpeni. De heer Kostelijk jou zich absolUut niet bij dit raadsbesluit neerleggen en bij de Kroon in beroep gaan. Spr. gaf liever den voorzit ter in overweging, maatregelen te treffen. Doet deze het niet, dan zal spr. de zaak wel uitwerken. De voorzitter: Wij kunnen nu niet anders doen, dan het geld uitbetalen, doch het be treft hier een onrechtvaardig besluit. IDe heer Poland: Jijl douW er nog al wa! uit. zou ik zeggen. De heer Kostelijk: Maar het gebouw is toch niet zooals in het schrijven staat, 8 No vember in gebruik genomen. De heer Poland: Weet u dat zeker? (Ver- ontwaardiging). De heer Poland: Hoe is het dan mogelijk, dat de inspecteur het in orde bevond en goedkeurde De heer Kostelijk: Het R. K schoolbestuur erkent toch zelf dat het onderwijs er niet in werd gegeven. Er is toch een schrijven inge komen van den inspecteur, dat het gebouw pas 4 Mei in gebruik is genomen. De heer v. d. Oord, onder instemmmg van d'e andere tegenstemmende leden:Dat is den heer Poland toch wel bekend. De voorzitter: Het besluit is genomen. De heer Poland: Als de heeren in troebel water willen visschen? De heer Kuiper: Daarmede zijn jelui be zig. anders had de zaak anders geloopen. De heer Kostelijk zou dem voorzitter in „Ik wist niet dat je mijn partij opnam", aniwoordde ze. terwijl ze haar oogen droogde; „en ik was eliendig en bitter tegen iedereen; maar nu dan'k ik je en smeek je mij te verge- venwat kan ik verder doen?" Ze keerde naar den haard terug, en strekte openhartig haar hand uit. 'Hij1 betook em zag er uit ails een' donderwolfc en hield zijn vuistem vastberad'en gesloteni en. zijn blik op den: grond1 igevestigd'. Catbari'ma moet insilinetmatig gegist heb ben! d'at het koppilge halsstarriiigheid en geen aflkeer 'was die dS't situurscbe gedlrag veroor- zaakte; want na een oogenblik van besluite- loosheid bukte zijl en drukte een zachte kus og zijni wang. De kleine schelm dach.tl d'at ik haar niet ge zien had en terwijl ze zich terugtrok nam ze heel stemmig hiaar vroegere stiandplaafs bij het venster weer m. ilk schudde afkeurend mijn hoofd1, en toen bloosde ze en fluistardfe „Wel, wat had ik moetem doen', Ellen? Hij wou geem hand geven en hij wildle niet kaj- ken ik moet hem1 op de een of andere wijze toonen, diat ik hem mag, d'at ik verl'ang dat wij vrienden: worden." Of die kus Hareton overtuiigdle, kan ik nief zeggen; hij' paste eenige minuten terdege op, d'at zijn gezich'tl nilet geziilen. 'kon wordtoen toen hij' het ophief was hij! zeer verlegen waar- heea hij1 zijn oogen zou wendien. fWordt vacvolgd).

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5