DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SPOEDEISCHEND DRUKWEEK No. 253. Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922 DONDERDAG Dlrectntir: 0. II. KHAR. UoofdredacteurTJ. N. ABEMA OCTOBER N. V. Book- en Handelsdrukkerij, voorheen Herms, Coster Zn., Voordam C 9, Alkmaar, is speciaal ingericht voor het leveren van DIt nummer bestaat alt 2 blades Abonnementsprljs btj voornitbotaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 6 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootore letters naar plaatsmlmte. Brieven franco N.V. Boet- en Ilandelsdr. v.h. Ilerms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. Buitenland E'EN MANIFEST VAN DE ENGELSCHE LABOUR-PART I J. De Labour-partij heeft een lang manifest gepubliceerd, waarin het officieele partijpro- gram wordt uiteengezet. O. a. wordt de sticbt'ing bepleit van een speciaal fonds tot delging van de oorlogsschuld door een bij zondere progressieve heffing van de verao- gens boven de 5000 pond sterling teneinde den handel te bevrijden van den last der na- tionale schuld. Verklaard wordt, dat Labour het grootste gewicht hecht aan zuinigheid bij de openbare diensten, maar niet gelooft in een dioen kwijnen der openbare diensten en in het aanbrengen van bezuinigingeni ten koste der armen. LLOYD GEORGE'S PROGRAM Lloyd George, gister het woord voerende tot nationaal-liberale candidaten bij de aan- staande verkiezingen, gaf eene -algemeene schets van zijne binnen- en buitenlandsche Eolitiek. „Wel'ke regeering ook de macht in anden heeft," zei hij, wij: moeten daartegen geene daadwerkelijke oppositie voeren, Er, moet geene vittence critiek warden uitge- oefend Er moet eerlijk tegenover haar wor den opgetreden" Hij voegde er bij, dat hij elke partij of re geering zou steunen, die eene pofitiek volgde van vrede, spaarzaamheid en voortdurenden vooruitgang. DE KWESTIE VAN HET NABIJE OOSTEN. Naar de biaden uit Rome melden zou er een fomiule zijn gevonden, welke het de Rus- sische regeering mogelijk maakt, een delega te naar de conference over het Naburig Oos- ten te zendcn De banken en de financieele instellingen werdcn er door den vertegenwoordiger van Angora van in kennis gesteld, dat zij geener- lel voorschot mochten toestaan aan ae regee ring van Konstantinopel. Dit besluit, dat den minister van financien in de onmogelijk- lieid brengt, het hoofd te bieden aan de be- hoeftcn der officieel diensten, heeft onder de bevolking een pijnlijkn indruk gemaakt. De geallieerde hooge commissarissen heb- ben een gezamenlijke protestnota opgtsteld, waarin gewezen wordt op de betreurenswaar- dige gevolgen van dezen maatregel, die de staatsambtenaren berooft van hun salaris, dat reeds zeven maanden achterstallig is. Volgens een telegram uit Konstantinopel hebben Moestafa Kemal en Ismed Pacha brieven gezonden aan generaal Sir Charles f iarington, waarin zij. dank brengen voor zijn kiesche houding en de hoop wordt uitgespro- ken, dat de bevredigende regcling der confe rentie van Moedania een goed voortecken moge zijn voor toekomstige conferences. In Tttrkije kwam de aangekondigde Perzl- 8chei missie aan, met het doel de Angora-re- peering geluk te w: ischen met haar overwin- ningen en een geschenk aan Moestafa Kemal aap tc bieden. DE KLEINE ENTENTE AAN HET WANKELEN? De in Augustus tusschen de staten der Kleine Entente gesloten nieuwe conventie is in verband met de Oostersche conferentie aan een zware proef blootgesteld. zegt het Hbld. Een reeks vraagstukken, welke in deze con ferentie t'er sprake zullen komen, hebben mee- ningsverschillen uitgelokt, die tot d'usver nog niet langs diplomafiek-schriftelijken weg uit den weg konden worden geruimd. Bovendien heeft de toenadering van Tsjecho-Slowakije tot ItaliE in Bellgrado. ontstemming te weeg gebracht. Nu dat de gewichtigste voorwaar- den voor de aaneensluiting der Kleine En tente, n.l. de bescherming tegen het bolsje- wisme en tegen Hongaarsche lovervallen fei- lelijk vervaiien zijn, houdt men in politieke kringen met haar ontbinding rekening. NIEUWE EISOHEN VAN FRAN1KRIJK. De Duitsche rijk9regecring zou een nota van de Commissie vani Herstel hebben ont- vangen, waaiin een aanmerkelijke verhoo- ging van de Duitsche kolenleveranties ver- langd wordt. De Parijsche ministerraad heeft gisteren besioten onder de leveringen in natura van Duitschland ook de levering van stikstof voor landbouwdoeleinden voor Frankrijlc te eischen. De Duitsche rijksregeering heeft een nota van de Commissie van 'Herstel ontvangen, waarin een aannnerkeMjke verhooging vani die Duitsche kolenleveranties verlangd wordt. De Duitsche rijiksregeering heeft bepaald, dat a.a. Zaterdag eene bcspreking met de In dustrie zali plaats hebben over de nieuwe ko- leneischen der commissie van 'herstel, die na grondig onderzoek door de Rijiksregeering on- vervulbaar en ondrageliijki voor de Duitsche economie zijn gebldk'en. Duitschland is door het verlies van OppeUSilezig zoodanig bena- deeld, dat het geene leveringen meer vol- brengen kan. 'De eisch van eene levering van 20 put. van 'het overschot bij! eene jaarlijk- schc Duitsche opbrengst van meer dan 8,3 mil'lioen wordt ook als onvereenigbaar met het vrcdiesverda'ag besohouwd. 'De binnen- liandsche aanvoeren dekkieu nog niet eens het norm ale verbruik der sipoorwegen, gasi- en electricitcitswerken, .zoodat de laatste maan den geimiddeld Voor 8 h 9 millioen mark bub tenlandsche kolen per maand moeatm1 wor den ingevoerd. DE SCHADELOOSSTELLING. De verklaring van den rijkskanselier over de kwestic van de stabiliseering der mark bleef achterwege, daar de rijksregeering kort van te voren olfkieus van 1 et aanstaande be- zoek der commissie van herstel in kennis ge steld werd en thans de bcraadslagingen met #deze commissie niet meer wilde vooruitloopen "en tegelijk de pauze in de rijksdagverbande- lingen wilde aanwenden, om een overeen- komst over de devisenverordenkig tot stand te brengen. Gistermiddag hidden de de staatssecreta- rissen der rijksministerien te dien einde eene beraadslaging, zoomede later onder presidi um van den rijkskanselier verscheidene voor- aanstaande Berlijnsche bankvaklieden. Een bespreking tusschen de regeering en de par- tij!-leiders zal heden plaats hebben. Volgens een bericht uit Parijs denkt de commissie van herstel, dat haar verblijf te Berlijn minstans een week zal duren, daar zij niet slechts met den kanselier en de andere ministers wil onderhandelen, maar zich ook met vertegenwoordigers der Banken en der groot-industrie in verbinding wil stellen. De buitenlandsche financieele deskundigen die door de Rijksregeering zijn uitgenooaiga naar Berlijn te komen tot eene conferentie over de kwestie van de stabiliseering der mark, zullen einde Oct zijn aangekomen, zoodat de conferentie begin Nov. kan plaats vind'en. Aangekomen zijn reeds Keynes uit Londten, Cassel uit Stockholm en de president d'er Band van Holland, mr. Vissering. Met dezen had de Rijkskanselier gisterochtend reeds een lang onderhoud. HET VERWGESTE GE'BIED. De Rijkskanselier ontving op 23 dezer de vertegenwoordigers van het Comite van Ac- tie voor bet verwoeste gebied in Noord Fiankrijlk onder leiding van den redacteur Grumbach van de Parijsche „Peuple" en ver- klaarde het met het Verband van So dale Bouwbedrijven gesloten Duitsch-Fransche materiaalleveringscontract zoo mogelijk te willen ondersteunen, echter onder voorwaar- de, dat overeenstemniing wordt bereikt over de grootte der Duitsche kolenleveranties in verband met de noodzakelijke behoeften van het Duitsche economische 'leven. HET FASCISTEN-CONGRES TE NAPELS. Het groote congres van de fascisten te Na- pels werd door Mussolini geopend met een redevoering in het San Carlo-theater. Hij verklaarde, dat het fascisme het meest inte- ressante, en het meest origineele en machtig- ste verschijnsel was sedert het einde van den oorlog. Na de bezetting van Bozen toonde de,Italiaansche regeering een volslagen onbe- kwaamheid en schandelijke laksheid. De fas cisten besioten daarom, In beginsel de ver- antwoorddijkheid van de macht te deelen, doch op de volgende voorwaarden: 1) ontbinding van het parlement; 2) herziening van de kieswet; 3) de verzekering, dat de staafc z'n groteske neutraliteit tusschen de nationalistische en anti-nationalistische machten zal' opgeven; 4) een strenge financieele politick; 5) uitstel van de ontruiming van de derde zone van Dalmatie; 6) dat de portefeuilles van Buitenlandsche Zaken, Oorlog, Marine, Arbeid, Openbare Werken en Luchtdienst aan fascisten zullen worden toegewezen. Mussolini voegde er bij te hebben besioten, persoonlijk buiten het kabinet te blijven. De gestelde voorwaarden werden echter niet aan- vaard; alleen ondergeschikte ministerposten werden den fascisten aangebodea. Maar wij zijn niet van plan zeide spreker om door de keukendeur het kabinet binnen te gaan. De kwestie is niet, om, zooals van ouds, een mini of meer levensvatbare regeering samen te stellen, maar om alle krachten van het nieuwe Italie te gebruiken. Vervolgens sprak Mussolini over de hou ding van de fascisten ten opzichte der monar chic, het leiger en het vraagstufc der pacifka- tie. Hij herhaalde zijn vroegere verklaring, dat het fascisme de Italiaansche monarchic aanvaardt wegens haar vroegere diensten, aan de natie bewezen. Het leger werd door de fascisten verdedigd toen de regeering nog bevreesd was voor de bolsjewistische agita- tie. De fascisten zijn thans gereed om tot pa- cificatie over te gaan, zeide hifj maar alleen als zij er van verzekerd zijn, dat de natie niet wordt opgeofferd. Hij besloot zijn rede met een lyrischen lofzang op N'apels. Na de rede trokken 10.000 fascisten dloor de straten van de stad Vervolgens hield Mus solini wederom een toespraak. Hij raadde zijn volgelingen aan, naar hunne haardsted'en terug te 'keeren, waar zij' zoo noodig, een op- roep zouden ontvangen voor een grooten marsch naar Rome. Volgens de „Corriere della Sera" zijn de onderhandelingen tusschen de fascisten en Giolitti over de ministerszetels nog niet defb nitief afgebroken. Een moeilijlcheid' is ook, dat Mussolini buiten het kabinet wenscht te bljiven, terwijl Giolitti ook hem een post daarin wenscht te geven. De partijen zijn met elkander overeenge- komen, dat de nieuwe verkiezingen in Maart zullen plaats hebben. Volgens een bericht uit Rome aan de „Ma- tin". werden er tijdens den optocht van de fascisten door de straten der stad1 eenige re- volverschoten gelost, waardoor enkele perso- nen werden gewond. De orde was echter spoedig hersteld, waarop de fascisten zonder verdere incidenten hun tocht door de stad voortzetten Generaal Delbono, een van de drie com- mandanten van het fascistische leger, haft van den Minister van Oorlog het verzoek ontvangen, ontslag uit den aienst te nemen of zich anders beschikbaar te willen houden om voor een krijgsraad te verschijnen. De ge neraal, die ook generaal is in het Italiaansche leger, heeft het laatste gekozen. Hij heeft aan zijn superieuren de beweegredenen medege- deeld. welke hem er toe hebben gebracnt, zich bij het fascistische leger aan te sluiten. De fascistische feesten te Napels gaven aanleiding tot verscheidene conflicten tus schen hen en de communisten in verschillen- de deelen van Italie. De ernstigste ongere- geldheden hadden plaats te Papigno nabij Terni, waar een fascist werd gedood door communisten, terwijl verscheidene communis ten werden gewond Als repressaille dron- gen de fascisten verschillende huizen van communisten, waaronder dat van den socia- listischen afgevaardigde Nobil, binnen en staken ze in brand. Gtstermorgen zijn de fascisten met ertra- treinen uit Napels vertrokken. EEN OOMMlUNISTIiSGH EXPERIMENT. Volgens de „T.imes" zal er in> !Nbordi-On- tario in Canada een proefneming tot het doorvoeren van het coimmunistisai' beginsd worden geda'an. Zestig huisgezinnen. zijn voornemens zidil 35 mijlen ten' Zuiden van Fort Willi am te vestigen. Cta te beginnen zal' er een zaagmolen gebouwd en een shik land door de leden. van de gemeenschap ont- gonnen wordtende d'aaraani verbonden weilkzaamheden zuillen beschouwd worden .te zijn gedaan i!n dienst van de gemeenschap. De oogsfen zullen verzameld en daarna ige- lijkelijfc over elk gezien? naar gelan'g van zijn talrijlkhei'dl, verdeeld! worden. DE ANTI-BOLSJEWISTISCHE OPSTAND IN GEORGIEFSK. In weerwil van olfficieele ontkenningen wordt uit betrouwbare bron gemeld, dat de opstand in het district Georgiefsk van den Kaukasus voortduurt Een straf-expeditie nam twee kleine afdeelingen der opstandelingen gevangen, doch viel bij de achtervolging van v'uclitelingen zelf in een hinderliaag en werd bijna geheel vernietigd. MOOROENARBS VRIJGESPROK EN. In de Ver. 'Staten is een meisje vrijgespro- ken, dat haren minnaar, zekeren Frank war ren Anderson, had doodgesdhoten. Hij had haar verleid. Onder zijn correspondemtie had zij' een lijsit aangetroffen, waarop met zekere cynische voldoening de veroveringen van Anderson genoteerd stonden. Het meisje vond ook haar naam, ais onderste, oo de lijsit. Zij was no. vijftig. Zij besloot den haar en de geheele sekse door Anderson aanigedanen smaad te wreken en schoot hem dood, terwij.1 hij lag te slapen. De jury verklaarde haar onschuldig em zij' gaat dus vrij- uit. ZEE'ROO VERIS .Eenige mannen begaveni zich aan board van een schooner, die in de Elbe voor anker lag, schoten den kiapitein: neer em knevelden de bemannang. Daarna brachten zij den schoener naar de Jademonding waar het schip strandide. De zeeroovers zijn gearres- teerd. Het schip is verloren gegaan. DE AAN9LAGEN TE BARCELONA. Hoewel het staatsblad het decreet publi- ceert waarhij het ontslag van den civielen gouverneur en het hoofd der politic van Bar celona wordt aanvaard, verklaarden deze, dat zij niet zijn afgetredeo, doch dat men hen heeft vervangen. E)e 'benoeming hunner plaats^ vervangers, generaal Ardanay en ko'lonel Borrus, heeft tot protestbetoogingen te Barce lona geleid. OP DE GRANAAT. Naar de „Dusseldorfer Nachriehten" uit Opladen verneemt, heeft een man zich op verschrikkelijke wijze om het leven gebracht en daarbij den dood van drie andere personen berokkend. De man wilde zich in een aanval van zwaarmoedigheid van het leven beroo- ven. Ten dien einde plaatste hij' in de weide biji zijn woning een granaat, waar hij bovenop ging zitten. Een van zijft vrienden, diens ver- loofde en zijn moeder zagen dit en vermoed- den zijn bedoel'ingen. Om hem te redden, door de brandende lont van de granaat uit te dooven. snelden zij naar de plaats d.es on- hcils. Het was echter reeds te laat; met een hevigen knal ontplofte de granaat en doodde alle vier personen. DE MOORD TE NEURENBERG. De roofrnoord op den Hollandschen koop- man Engelsman, door de porseleinfabrikan- ten Lederer en Meusel te Neurenberg ge- pleegd, heeft in alle kringen groote veront- waardiging gewekt. In de gister verschenen plaatselijke dagbladen publiceercn twaalf zeer bekende en geachte finna's op conunercieel' en industrial gebied, gevestigd te Neurenberg en Fiirth, een voor Engelsman zeer eervol „in memoriam". De vermoorde koopman wordt daarin ge- roemd voor zijn flinken handelgeest en op- rechte gezindheidl en voor den aangenamen omgang, waardoor hij de achting genoot vau alle handelsvrienden, die met hem in verbin ding stonden. De schrijyers spreiken tevens hun oprecht leedwezen uit over den gewelddadigen dood van dezen vreedzamen koopman, die door moordenaarshand plotseling uit zijn arbeid- zaam leven gerukt werd Op last der autoriteiten moesten de moor- denaars de lijkschouwing bijwonen. De^nis- dadigers toonden niet het minste teeken van berouw toen zij tegenover bet lijk van hun slachtoffer stonden. De moordenaars zullen eerstdaags onder beschuldiging van gemeenschappelijken roof rnoord voor het Beiersche „Schwdrgericht", welks uitspraken onherroepelijk zijn, terech't- staan. Dr. WILHELM BODE, t Dr. Wilhelm Bode, wiens werken over Goethe en over den bloeitijd van Weimar in- teraationale vermaardheid hebben verwor- ven, is te Weimar op 61-jarigen liaftijd over- leden. Dr Bode wilde enkele dagen geleden an oorlogsinvalide helpen de straat overste- ken en werd toen zelf door een tram overre- den. Aan de gevolgen van dit ongeluk is de geleerde gestorven. DE CREDIETVERLEENING AAN OOSTENRIJK. In Wansche politieke kringen liep gister het gerucht, dat het sanaringsprogram, dat door de Oostenrijksche regaring aan de Volkenbondsgedelegeerden is voorgelegd, door deze laatsten is verworpen. In de zitting van den Nationalen Raad werd het program met an bijzondere com missie besproken. De besprekingen werden echter, zonder dat men tot een besluit was gekomen, verdaagd. De bondskanselier dal- de mede, dat bij de onderhandelingen met de Volkenbondsgedelegorden het saneerings- plan reeds eenige veranderingen had' onder- gaan. Hij hoopte morgen de aangebrachte wiizigingen te kunnen mededeelen. In an vergadering van de sociaal-democra- tische partij werd voorgesteld om tegen de overeenkomst van Genfeve obstructie te voe ren. Dit voorstel werd ahter verworpen. Be sioten werd om op zakelijke wijze een kraeh- tige oppositie te voeren. Ook werd besioten om Zopdag a.s. daartegen an groote open- lucht-demonstratie te houden. G'ARPEINTIEiRL-JBATTLING-Sl'KI. George Carpentier heeft een formeele uit- daging voor een revanche wedstrijd gezonden aan Battling Siki, die hem een maand gele den verslloeg. KORTE BERICHTEN. Volgens de New-York Herald verbood de burgemeester van Boston de bekende dan- seres Isidore Duncan verder op te treden we- gensi communistische propaganda in de stad. De omgeving van Bizerte, aan de Noord- Afrifcaansche fcust, i® door een storm geteis- terd, die ernstige schade veroorzaakte. De verbindingen met de stad werden verbroken en de stad was gedurende 48 uur van licbt verstoken. Tal van visschersbooten en val va ging verloren. De Belgische regeering heeft besioten om aan het Nansen-Comite te Smyrna 2000 tenten en 2000 dekens te zenden voor de dak- loozen in die stad). I d'Annunzio heeft een ernstige kou gevat. Verwacht wordt, dat hij 4 November niet naar Rome zal kunnen komen. Volgens het laatste supplement der offi cieele courantenlijst hebben in Duitschland wederom 283 couranten en tijdschriften uit economischen nood opgehouden. te verschij nen. Naar de bl'aden melden, is er cavalerie en infanterie naar Oost-Gal'icie gezonden ter beteugeling van het bendenwezen aldaar. Het Iersche parlement heeft de nieuwe Iersche grondwet aangenomen. Deze grond- wet zal nu binnenkort aan het Britsche par lement ter ratificatie worden voorgelegd. De nieuwe Grieksche regeering haft prins Andreas in verhoor genomen. Men be- schuldigt hem er van; mede verantwoordelijk te zijn voor de militaire catastrophe in Klein- Azie. 1 Uit Bakoe wordt gemelldl, dat in Georgie eenj nieuwe opstand is uitgebroken. De verbinding met Tiflis is verbroken. De „Libre Belgique" verneemt, dat spoedig aan een .groot aantal wegens acti- visme gevanigen gezette Belgen gfatie zal worden verleend. Te Courriere ruabij Namen heeft an spoorwegongeluk plants gehad doordat een goedereniwagen ontspoorde. Een rammer werd gedqod. De cons'titutionale commissie der ar- beidsconferentie haft volgens bericht uit Genneve besioten, dat er ook voortaan elk jaar an arbeidsconferentie zal worden ge- houden, waarbiji wordt bepaald, dat deze conferentie om de twee jaar over nieuwe con- venties zal moeten beraadslagen. De bijzondere jury, die belast was met het onderzoek in. zake de onlusten aan de Herrin-mijn (Amerika), tijdiens de mijnwer- kersstafcing, haft haar taak beeindigd; 434 personen zijn schuldig bevondeni aan de on- geregeldhedeni, waarbij. 23 mensdhen giedood werden. Een vliegtuig van den luchitdiem^t Se- villaLarradhe, komende van Larrache, kwam' biji het oversteken van de straat van Gibraltar in een storm1 en stortte nabij Tan- ger neer. 'De bestuurder en eeni Spaansch of- ficier werden gedood. -Die Zwitsersche politic stelt eeni onder zoek in naar het verblijf van Bela Kun, den voormialigeni presidenit der Hongaarsche sovjet-republiek, die zich onder een vaUschen naam in Zwiiserland zou ophouden. Teleifoon No. 3, Binnenland. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. De har Tilanus haft aan den Minister van Oorlog gevraagd: 1. Is het juist, dat aan het department van Oorlog een samenspreking is gehouden met een tweetal onderofficiers-vereenigingen in zake het herzien van de eischen voor toe- lating tot den onderofficiersrang en dat deze besprekingen in verband staan met het voor- nemen van den Minister om te komen tot op- richting van Christelijke kaderscholen? 2. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is dan de Minister bereid reeds thans mede te deelen, op hoedanige wijze hij zich voorstelt daaraan uitvoering te geven? AR.BE IDSOESOHILLEN WET. 'De heeren Sdiaper c.s. hebben eenigq amendementen ingediend op het wetsiontwerp houdende bepalingem tot bevordering van de vreedzame bij legging van gieschillem over ar- beidsaangelegheden en tot het voorkomen van zoodanige geschillen. Een amendement op artikel. 4 spruit, blij- kens die toelichtinig, voort uit de overweging, dat de voorstellers het beter achten, dat die vakvereemigingen wordeni voorgesteld eni al- leni bij ontstentenls hiervan inroeping van deni Rijksbemiddelaar door ongeorganiscer- den mogelijk <vorde. Voorts zijn op de artikelep 0 en 11' amen dementen ingediend, omdat de voorstellerB het ongewenscht ach'ten, dot de Rij'ksbemid- delaar biji voorbaat en ambtshalve zelf het geschil in der minne tracht bij te leggen. Deze officieele tusschenkomat zal dikwijls de partijeni kunneni verzwakkert en ontstemroen. Is hij bruikbaar als bemiddelaar, dan biedt het voorgestelde artikel 11, gelegenheid, hem zelf als zoodanig aan te wijzen:. Gemengd Nieuws BEZW'AAR EN GEVAAR. De hoefijzercorrespondent van het Hb'. schrijft: De scheepvaart ondervindt „bezwaar", zoo zegt de minister van Waterstaat, van de ver- blindende verlichting („schijnwerpers" zoo als bet met den naam van an Duitschen in- dringer reeds beet) die soms gebezigd wordt door motorrijtuigen, welke voor geopende bruggen wachten. En daarom verhiedt de minister het gebruik van zulk licbt biji die bruggen. I Best. Maar wil de minister zich nu eens herinneren, dat er nog oqlangs iemand is doodgereden, doordien an auto hem niet zag ten gevolge van het verblindende licht van een andere auto en dat eenzelfde ramp ver- leden jaar op den Leidschen straatweg bij den Deyl is gebeurd? Hier is meer dan „be- zwaar", hier is „gevaar", levensgevaar. In dat levensgevaar verkarden dagelijks, vooral nu de dagen korter woredn, duizenden wiel- rijders en voetgangers op onze wegen. Als de minister zich daarvan ans persoanlijk wil overtuigen, moet liij 's avonds tusschen ha'f zes en zes uur (het wordt dan al aardig donker en er plegen dan veel auto's naar Den Haag te rijden) maar ans an eindje den Leidschen weg opwandelen (of fietsen) van het Roomhuis af in de rich ting den Deyl. Hij zal dan zelf, als wandelaar of wielrijder, een nog val erger „bezwaar" van de verblin- dende autolichten oindervinden dan de schip- pers bij de bruggen. Want die zullen meestal toch niet recht tegen de stralen in hebben te kijken. De minister zal dan be- seffen, aan welk levensgevaar hij dagelijks duizenden Nederlanders noodeloos blootstelt. Noodeioos. Want die verblindende lichten zijni volstrekt overbodig voor motorrijtuigen, die niet in overmatige snelheid rijden. Zoo- d'at ze een dubbel gcvaar betakenen. Ze kun nen volstrekt gemist worden. En nu de minister ze verbiedt, waar ze slechts „bezwaar" opleveren, roepen wij hem toe: verbiedt ze gehal, Excellence! Want voor het verkar' op de wegen betee- kenen ze niet slechts „bezwaar", maar ook ,gevaar. Levensgevaar. Voor duizenden. ERNSTIG ONGEVAL. Op het station te Haarlem had Dinsdag- avond omstreeks 6 uur een zeer ernstig onge- val plaats. De 59-jarige G. K., met den trein uit Beverwijk komende, sprong uit de coupe voor de trein stilstond en viel tusschen per ron en trein, tengevolge waarvan 3 a 4 wa gons over den linkerarm reden. Dit lichaan^s- dal werd gehal verbrijzeld. Dr. Luining was spoedlig ter plaatse en gelastte onmiddellij- ke overbrenging naar een ziekenhuis. Per brancard werd K. naar het St. Elizabeths- Gasthuis vervoerd, waar dr. Veen den arm amputarde, De toestand van den patient is redelijk. JHIILUHU. m

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1