Alkmaarsche Gourant Donderdag 26 October. F e u i 11 e t o n. Stormachtige hoogten. v* tss. Hondard Drle en Twlntigste Jaargang, 1922. gemeente Herplaatsing wegens misstelling DE BURGEMEESTER der gen ALKMAAR maakt bekend: 1. dat ter voldoening aan artikel 10 der Ont- eigeningswet eene Commissie uit Gedepu- teerde Staten der Provincie Noordholland, bijgestaan door den daartoe door het Al- gemeen Bestuur aangewezen Ingenieur en het Hoofd van het Bestuur dezer ge- meente, in het STADHUIS alhier zal ZlT- TING HOUDEN op MAANDAG 13 NO VEMBER a.s., des voormiddags te 1014 uur, ten einde de bezwaren van- belang- hebbenden aan te hooten tegen het plan van uitbreiding van het Stationsemplace- ment Alkmaar van den spoorweg Amster dam naar Helder. Belanghebbenden kunnen hunne bezwa ren ter plaatse en ure bovenvermeld, mon- deling of schriftelijk aan genoemde Com missie mededeelen 2e. dat de stukken, bedoeld in artikel 12 en ter voldoening aan het tweede lid van dat artikel van voornoemde wet ter irtzage van een ieder zullen worden nedergelegd ter Secretarie dezer gemeente van 25 OG TOBER TOT EN MET 13 NOVEMBER as., op de uren waarop de Secretarie voor net publiek geopend is. De Burgemeester voomoemd, W. C. WENDELAAR. BENOEMING GEMEENTERAADSUD. De. VOORZITTER van het CENTRAAL STEMBUREAU brengt hiermcde ter alge- meene kennis, dat op 'ZATERDAG 28 OCTO BER a.s., des middags TWAALF UUR, in de z.g, BESOGNEKAMER van het STADHUIS eene OPENBARE ZITTING van dat Bureau zal plaats hebben, ter benoeming van een LID VAN DEN GEMEENTERAAD, in de plaats van den heer H. H. J. LEEMEIJER, die zijne benoeming als zoodanig niet heelt aangenomen. Alkmaar, 26 October 1922. De Voorzitter voornoemdl, W. C. WENDELAAR. Proyinciaal Nieuws UIT NOORDSCHARWOUDE. De Raad vergaderde Dinsdagavond voltal- hg. Van den Commissaris der Koningin was bericht ingekomen, dat aan M van den Berg eervol ontslag verleend is als gemeente-veld- wachter. Evenals het vorig jaar werd aan mej. de wed. K. de Geus-Borst 40 pet. toeslag ver leend op haar pensioen. Op voorstel van B. en W. werd besloten deze verhooging bij voortduring toe te staan, om het meer het idee van pensioenverhooging te geven. Dit wordt daardoor verboogd van 150 op 210. Op het bekende verzoek van de vier Sta- tenleden hebben B. en W. geen voorstel. Ze zijn echter van oordeel, dat de heeren wel wat al te veel hooi op hun vork genomen hebben. Vooral in verband met het punt ka- nalisatie meenen B. en W. het geheel aan den Raad te moeten overlaten. Het le punt heeft hun voile instemming, doch daarvoor wordt door de tuinbouwbe- sturen al het mogelijke gedaan Daar geen der leden het woord verlangde, stelde de voorzitter voor, het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, waartoe werd besloten. Op voorstel der gascommissie werd goed- gevonden, het huishoudelijk reglement zooda nig te wijzigen, dat de commissie van beheer voortaan niet uit 5, doch uit A leden bestaat. Op voorstel van B. en W. werd besloten gunstig te beschikken op het verzoek van het bestuur van de huishoud- en industrieschool te Alkmaar om een vergoeding van 17,1014 over 1920 voor een leerling. Dit bedrag kan volledig op den betrokken persoon worden verhaafd. Voorgelezen en vastgesteld werden hierna een instructie voor den secretaris en voor den ontvanger. De secretaris is elken dag van 912 uur en elken dag behalve Zater- dag, van 2414 uur op het raadliuis aanwe- zig en geniet een verlof van 14 dagen. De ontvanger houdt zitting Dinsdags van 111 uur en Donderdags van 57 uur des namid- dags. Kasgelden boven 1000' zal1 hij hebben te storten op een door den Raad aan te wijzen Naar het Engelsch van Emily Bronte, door W. A. G. van Strien. M) Catharina hield zidh onledig met een mooi boek netjes im een wit papier te wifckelen, en ma het met een stulk lint te hebben vastge- miaakt en het geadresseerd' te hebben aan mr. Hareton Earnshaw", verzocht ze mij haar afgezant te zijn en hell geschenk te overhan- dligen ,aan den persooml voor wile het bestemd was. r „En zeg hem, dat als hij het wil aanne- men, ik hem zal komen Iteeren om het goed te lezen", zei ze, „en als hij het weigert zal ik naar boven gaan en hem nooit weer kwel- len." Ik bracht het en herhaalde de boodschap, angstig gadegeslagen door mijn lastgeefster. Hareton wilde zijn vingers niet openen, daar- om legde ik het op zijn knie. Hij sloeg het er ook niet af. Ik keerde naar mijn werk terug. Catharina leunde haar boofd en armen op de tafel, tot ze het liehte geritsel van het om- hulsel hoorde, dat verwijderd werd; toen sloop ze weg en ging stil naast haar neef zitten. Hij; beefde en zijn gelaat gloeide al zijn ruwheid en zijn gemelijke hardheid hadden hem verlaten hij kon eerst geen moed verzamden om een syllabe te uiten en in antwoord op haar vragenden blik, en haar gemompeld verzoek „Zeg, dat je mij vergeeft, Hareton, zeg hetJe kunt me zoo gelukkig maim door dat enkele woord tea' Op een vraag van den heer Keizer of en mej, Bank, waarvoor de R. K. Boerenleenbank werd1 aangewezen. Ook hlji geniet een jaaiiijlks verlof van twee weken. Op een vraag van den heer Duijves of 14 dagen achtereen verlof voor den secretaris geen stagnatie kan geven, deelde de voorzit ter mede, dat de burgemeester diea tijd gaar- ne zal vervangen. K f 1000 kasgeld niet te weinig is, daar de gel- den 8 dagen tevoren moeten worden aange- vraagd. deelde de voorzitter mede, dat dit in de praktijk geen bezwaar zal opleveren. Voor het geven van vervolgonderwijs wer den aangewezen de heer L. Mallecote en Wouda Voorgelezen en vastgesteld werd hierna een verordening op de hefting van leges ter secretarie. Daaruit bleeek o. m., dat het trouwen op Donderdag 5 moet kostcn, dat men dit op 'Woensdag gratis kan doen en alle overige werkdagen 10 in rekening zal worden ge- bracht. Voorgelezen en vastgesteld werd hierna een verordening op de heffing en invordering van begrafcnisrechten. Deze regeling dateer- de reeds van 1870. Wel was daarin eenige wijziging gekomen, doch deze werden nooit in de verordening vastgelegd. Deze verorde ning gaat in 1 Januari 1923. Naaat voor de commissie tot wering van schoolverzuim een huishoudelijk reglement was vastgesteld, werden als leden daarvan benoemd de heeren L. Mallecote, B. Schuil, G. Water, A. de Geus en G. Loenen. Van de oude leden was bijna geen enkele opnieuw benoembaar, omdat ze geen school- gaande kinderen meer hebben. Wegens vertrek van den heer A. v. d Kooi werd als lid in de schoolcommissie benoemd mej. Linkhout. B. en W. hadden de wensche- lijkheid uitgesproken, dat in deze commissie geen hoofden van scholen zitting zouden heb ben. Nu aan den heer M. v. d Berg eervol ont slag verleend is, stelden B. en W. voor, om het salaris voor den veldwachter met 150 te verhoogen, onder uitdrukkelijke bepaling, dat geen nevenbetrekkingen mogen worden waargenomen. Met inbegrip van kleeding- geld wordt hiermee het salaris 1500 en vrij wonen. Op een vraag van den heer Heeman decide de Voorzitigr mede, dat de bodiediensten hier- bij inbegrepen zijn. De heer Heeman vond het voorstel voor verhooging te laag en stelde het op 150 hooger voor. De heer Keizer vroeg of het niet goed zou zijn twee driejaarlijksche verhoogingen van 50 er bij te geven, doch spoedig daarna werd het voorstel van B. en W. met 6 tegen 1 stem aangenomen. (Tegen stemde de heer Heeman). Nadat nog een suppletoire begrooting was vastgesteld, had de aanbieding plaats van de gemeente-begrooting, de begrootingen van de lichtbedrijven en van het burgerlijk armbestuur. Voor het nazien werden aangewezen de heeren Keizer, Duijves en Heeman. Hierna werd de vernadering gesloten. UIT IH1EILOO. Het bekende Cafe met dloorxlijistal van den heer L. Lierting is overgegaan aan den heer A. Rood te Bergen. Begin November zal hier de-aanbeste- ding van een R. K. School, met bijgebouwen plaats hebben. t Door de transportarb eidersbond is ver zocht om het in het bestek op te nemen dat bij) voorkeur georganiseerde arbeiders uit de gemeente in arbeidi zulien wordien aangeno men. I I 1 I De heer J. de Graaf is benoemd tot embaliagemeester aan de Tuinbouwvereeni- ging „St. Willebrordus" alhier. UIT BERGEN. Blijkens de door Dijkgraaf en Hoogheem- raden van het Hoogneemraadschap iNoord- hollands Noorderkwartier dd. 19 October 1.1. gesloten lijst van stemgerechtigde Inge- lanaen in het stemdistrict liergen, bedraagt het aantal stemgerechtigden 5j1, recht heo- bende op 681 stemmen. UIT HE E R-HUGCWAARD. Gisteren, is de kaasfabriek „Ons Belang" van den heer J. Does publiek verkocht. Koo- per werd de heer C. Roland voor de som van 1500. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de zitting van gister werd de interpella- tie-D u y s over de crisis in het tuinbouwbe- dtrijf toegestaan em zal worden gehouden op een nader te bepalen dag. Hij mompelde iets onhoorbaars. „En je wilt mijn vriend zijn 7' voegde Catharina er vragend aan toe. „Neen, je zult elken dag van je leven be- schaamd over me zijn", aniwoordde hij. „En te meerx beschaamd, naarmate je me meer kent, en dat kan ik niet verdragen." „Dus je wilt mijn vriend niet zijn?M zei ze, terwiji ze zoo zoet als honing glnnlachte en dicht bij hem kroop. Ik kon geen verdere duidelijke woorden af- iuisteren, maar toen ik weer omlkeek -bemerk-., te ik twee zulke stralende gezichten, die over de bladzijde van het aangenomen boek ge- bogen waren, dat ik er niet aan twijfelde of het verdrag was aan beide zijden bekrachtigd en de vijanden waren voorttaan gezworen bondgenooten. Het werk dat ze bestudeeren was vol kos- telijke teekenen en die en hun verhouding had den bekoring genoeg om hun onbewegelijk te houden tot Joseph thuis kwam. De arme man was doodelijk verschrikt bij het schouwspel van Catharina, die op dezelfde bank zat als Hareton Earnshaw, terwiji ze haar hand op zijn sChouder leunde; en verbijsterd dat zijn gunsteling haar nabijheid zoo verdroeg. Het trof hem te diep om dien avond een op- merking over het onderwerp te maken. Zijn ontroering werd alleen zichtbaar door ae zware zuchten, die hij loosdej* toen hij: plot- seling zijn grooten Bijbel op de tafel uit- spreidde, en die belegde met morsige bank- briefjes uit zijn portefeuille, het resultaat van zijn handel van dien dag. Ten slotte verzocht hij1 Hareton van zijn stoel op te staan. „Breng die bij den meester binnen, jongen", zei hij,, „en blijf daar. Be ga naar mijn eigen Aan da orda was hat wetsontwert? tot wjtf- ziging van het invoerrechi op slgaren. t>e heer S t a a 1 m a n verklaarde zich tegen het ontwerp dat«veel op bescherming lijkt. Het voorgestelde recht zal prijsverla- ging en daardoor werkyerruiming voor de si- garenindustrie tegenhouden. De heer Wintermans wilde dat de minister nog verder zal gaan,, ten einde on- ze sigarenindustrie te behoedien voor onder- gang. De heer Marchant betoogde dat de voordeelen van het ontwerp niet aan den fis- cus, doch alleeni aan de fabrikanten zullen komen. De heer T r o e 1 a t r a verklaarde dat een belangrijke meerdertieid zijner fractie voor het ontwerp zal stemmen als zijnde dit een compensatie voor den tabaksaccijna. De heer Van Vuuren verklaarde zich tegen het amendement-W i n t e r m a n s om 21 van 1000 sigaren te heffec omdat het verder gaat dan de strekking van ont werp. De heer C o 1 i j n maakte het ontwerp ge heel los van de kwestie van het valutarecht wellke niet inddenteel! kan worden besilist. De heer Schokking legde een gelijke verklaring af. Minister D e G e e r betoogde dat het ontwerp uitsluitend een compensatie beoogt. Daarom verklaarde hij1 het amendement- Wintermans onaannemelijk. De heer W intermans tbok zijh amendement in. IHet ontwerp werd aangenomen; met 57 te gen 23 stemmen. Voortgegaam werd met behandeling van ontwerp beslechting arbeidsgeschitUn. De heer Snoeck Henkemanj juichte de bedoeling van het-ontwerp toe. Het recht van enquete naar den toestand vain, de bedrijven moet evenwel uit het ontwerp ver- dwijnen. Mej. Van Dorp was tegen het ont werp. Het zou de vrije concurremtie belemme- ren. De heer Smeenk verdedigde het ont werp, waarin z. i. het enquete-recht niet kan worden gemist. Minister Aal berse was het met ver- schillende leden die hier het woord hebben gevoerd eens, dat men van de resultaten van dit onderwerp geen buitensporige verwachtin- gen moet koesteren, maar anderzijds meende spr. dat de resultaten der arbitrage zoo hier te lande als elders rechtvaardigen om te- genover de pessimistische verwachtingem meer optimistische te stellen. Spr. meende in den geest van den voorzitter te handelen door zijn rede hier af te breken. Heden eea uur zal zij worden voortgezet. Rapporteurs. IDe afdeelingen, van de Tweede Kamer heb ben lOenoema tot rapporteurs de heeren Van Vuuren, Hermans, /.ijlstra, Bomans en Smeenk over de wetoontwerpen tot wijziging der Huurcommissiewet en de Huuropzeggingswet tot aanvuiiiing van de artikelen 8, 9, 28, 36 en 39 der Drankwet; tot naturalisatie van Kurt Arnsti en 19 anderen, Maar ten Johannes Baak en 19 an- deren, Jacob Back en 19 anderen, Theodor August Ballizani en 19 anderen, Fritz Gus- tav Berg en 19 anderen en Fidel E'beilhard en 19 anderen. Mej. Van Dorp en de heeren v. d. Molen, Dresselhuys, Schouten en Snoeck Henkemans zijn benoemd tot rapporteurs in zake de wets- ontwerpen tot toekenning van bevoegdheid aan ge- meenteraden tot het verleenen van een toelage ten laste van de gemeente, over elk der jaren 1919, 1920, 1921 en het eerste kwartaal van 1922 voor werkzaamheden, welke aan onder- wijzers buiten den gewonen schooltijd waren opgedragen of wegens'het werkzaam geweest zijm van onderwijzers aan scholen van bij- zonderen aard; tot wijziging der omgevalienwet 1921 tot goedkeuring van een overeenkomst met de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomv.- Maatschappij1 .„Holland—Amerikalijn" te Rotterdam, wegens het vervoer van de brief- post, welke in Nederland of iin andere lan- den, waarvan een of meer havens worden aangedaan, met de stoomschepen van die maatschappij. wordt medegegeven; tot toepassing van art. 2, 2e lid der Pem- sioenwet 1922 ten behoeve van den oud-in- genieur der marine, E. J. Benrhem tot afstand van een gedeelte vain voor ont- ginning van Staatswege gereserveerde terrei- nen; tot goedkeuring van den onderhaindschen verkoop aan het R. K. Kerkbcstuur van den kamer Dit vertrek is noch gescliikt, noch be- tamelijk voor ons: we moeten opstappen en een ander zoeken. „Kom, Catharina", zei ik, „wij: moeten ook opstappen; ik ben klaar met strijken, bent u ook klaar om te gaan „Het is nog geen acht uur!" antwoordde ze, terwiji ze pnwillig oprees. „Hareton, ik zal dit boek op den schoorsteenmantel laten en er morgen wat meer meebrengen." „Elk boek dat je adhterlaat zal ik in het buis brengen," zei Joseph, „en dan zal het een heeie toer zijn om ze weer te vinden; zie dus wat je doet Cathy dreigde dat zijn bibliotheek voor de hare zou boeten en terwiji ze glimiachte toen ze Hareton voorbijging, ging ze zingend naar boven, lichiter van hart waag ik te zeg- gen, dan ze ooit te voren onder dit dak ge weest wasbehalve misschien gedurende haar eerste bezoeken aan1 Linton, De intimiteit die aldus begonnen was groeide snel aan; boewel ze tijdelijk vertra- ging ontmoette. Eamsh'aw was niet door wen- schen geciviliseerd te krijgen, en mijn jonge meesteres was geen wijsgeer en geen model van geduldmaar daar hun beider geesten zich naar hetzeifde doel richtten daar de een liefhad en verlangde te waardeeren en de ander liefhad en verlangde gewaardeerd te worden siaagden ze er ten1 slotte in het te bereiken. U ziet, mr. Lockwood, dat het makkelijk genoeg was om het hart van Mrs Heafhdiff te winnenmaar nu ben ik blij:, dat u het niet beproefde. De kroon op al mijn wenschen1 zal de vereeniging van die beiden zijn. Ik zal niatnand op hun trouwdag benijden er zal M. Mathtat te Maastricht, van grondea met opstallen aan den Maagdendries, achter de boschbarakken aldaar; tot vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Suriname over 1917; tot wijziging en aanvu1 ling van de Indische Tariefwet. Bij de Kamer is ingekomen een voorstel van wet van de heeren Braat en De Boer, tot in- trekking van de Wet van 23 Maart 1918 tot tijdelijke afwijkiing van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken tijd. Buitenland. DE „DROGE" SCHEPEN NAAR DE VEREENIGDE STATEN. De Red Cross-stoomboot „Silvia", die het verkeer onderhoudt tusschen St. John, Hali fax en New-York, lbste den sterfcen drank, dien zij aan boord had, te Halifax (Canada) en kon zoodoende New-York zonder bezwaar en zonder overtreding der Prohibition Law binnenkomen. Op haar terugweg zal deze stoomboot' den door haar achtergelaten ster- ken drank aldaar weer inladen. Dit is de eer ste keer, dat een stoomschip zich van deze methode bedient. De Amerikaansche minister van financien heeft definitief aangekondigd, dat'buitenland- sche schepen, die sterken drank aan boord hebben tot binnen de Amerikaansche territo- riale wateren, in afwachting van de uitspraak van het Opperste gerechtshof, niet zullen worden gemolesteerd. Ondanks de ongunstige wettige beslissin- gen heeft het Amerikaansche ministerie van financien, dat ook de doorvoering van de drankwet controleert, aangekondigd, dat aan buitenlandsche schcpen wordt toegestaan, om redenen van polrtieken aard, de Ameri kaansche territoriale wateren binnen te ko men met sterken drank aan boord onder ze- gel. Sterke drank, welke bestemd is voor de bemanning, mag in de territoriale wateren alleen worden aangebroken, indien dit voor de rantsoenen der bemanning noodzakelijk is. ONVEILIGHEID IN PERZIe. Uit Allahabad wordt gemeld, dat volgens een telegram uit Teheran berichten zijn ont- vangen van aanvallen van roovers op Brit- sche onderdanen, welke wijzen op onveilig- heid op de hoofdwegen in Perzie. De Brit- sche vice-consul is geheel van zijn eigendom- men beroofd, toen hij op een inspectie-reis was in zijn district en de directeur der rijks- bank Goodwin, heeft, toen hij met zijne vrouw op weg was naar Ispahan., een derge- lijke behandeling ondervonden van leden van een stam, die hen gedurende twee dagen in een dorp vasthielden. In geen dezer gevab len werden den betrokkenen op andere wijze leed aangedaan. EEN MONARCHIST GEPAKT Te Weenen wekt de arrestatie van den mo- narchistischen leider Cuno Hoynigg op Tsjecho-Slowaaksch gebied, biji Pressburg, groot opzien. Men zegt dat Hoynigg door een agent provocateur op Tsjechisch gebied is gelokt. De Weensche politic is er aanstonds door de Tsjechische politic van in kennis ge- steld dat op Hoynigg tal van propaganda- materiaal, op hoogverraad duidend, is gevon- den. NAKLAN'KEN VAN HET PROCES-FECHENBACH. Dinsdag j.l. zijn de beklaagden uit het land- verraadproces te Miinchen, namelijk Fechen- bach, dr. Gargas en Lembke, naar de gevan- genissen te Ebrach en Straubing overge- bracht, waar zij bun straffen moeten uitzit- ten. De „Vorwarts" verklaart, dat thans achter de slachtoffers van een der schandelijkste „rechterlijke misdaden" welke de wereldge- schiedeni's kent, de deuren der gevangenis ge sloten zijn. De so c i a a 1-d emo era tisclxe partij zal echter in het parlement en de pers den strijd voor het recht voortzetten, en rekent daarbij op den krachtigen steun van alle wel-' denkende in Duitschland en de gel eele we- reld. Het blad kondigt aan, dat het in de naaste toekomst een reeks artikelen zal publiceeren, waarin een juiste uiteenzetting zal worden gegeven van hetgeen men te Miinchen heeft misdreven in dezen. De debatten in het parle-' ment zullen daaromtrent verdere opheldering verschaffen. C Gemengd Nienws HET HUWELIJK VAN DEN EX- iKElZER. Matige belangstelling buiten en een min of meer nerveuze spanning binnen de poor- te van het park te Doom, waarin de verblijf- plaats van den Ex-Keizer van )DuitsChland ligt. in Eingeland geen gelukkiger vrouw zijn dan ik! HOOFDSTUK XXXIII. Op den morgen van dien Maandag zag ik spoedig, dat Earnshaw nog steeds niet in staat was of zijn gewone bazigheden te ver- richten, en daarom bij het huis bleef, dat het onmogelijk zou zijn den mij itpevertrouwden last bij: mij te houden, zooals te voren. Ze kwam voor mij beneden, en den tuin in, waar ze haar neef wat licht werk had ziem verrichten; en toen ik hen uit ging noodigen om bij het ontbijt te komen, zag ik dat ze hem had overgehaald een groote ruimte grond van aalbessen en kruisbessenstruiken te reinigen, em ze waren druk bezig met sa- men plannen te maken over den invoer van planten van de Grange. Ik was verschrikt over de verwoesting die in een kort half uur was aangericht; de zwarte aalbessenstruiken waren Joseph's oogappel, en ze had juist haar keus geves- tigd op een bloembed daar midden in „Daar! Dat zal al'les aan den meester ge- toond worden", riep ik uit, „zoodra het maar ontdekt is. En wat voor verontschuldiging hebt u aan te bieden, dat u u zulke vrijheden met den1 tuin veroorlooft? We zullen er een fraaie uitbarsting door krijgen: let maar eens op! Mr. Hareton, ik verbaas mij: dat u niet meer verstand hebt, en dat u op halhr verzoek die verwoesting hebt aangericht!" „Hc had vergeten dat ze van Joseph waren", antwoordde Earnshaw, nogal verlcgen, „maar ik zal hem zeggen dat ik het deed." _We aten alttjd ons maal met. Mr. Heats- cliff. Ilk bekteedlda de plaats van de mae&te- Oft fs de eerste inflruV 63en men1 fflan* een bezoek aan dit thans zoo wereldvermaar- de en door de natuur gezegende boschrijke do'rp in de provincie Utredht krijlgt De bewo- ners van Doom stelleni in het algemeen niet veel belang in de huwelijksvoornemens van den voormalige Duitschen monarch, die een Zondag heeft gekozem voor de huiwelljksplech- tigheio, waaraan verschillende families uit den omtrek aanstoot hebben genomen. Op den „Hluize Dopra" heerscht, zooals ge- zegd, min of meer nerveuze spanning. Want niet alleen de voorbereidingen voor de hu- welijiksplechiiielheid kosten den Keizerldifken" bewoner veel noofdibrekens, ook de inrichting van het kasteel, dat door het gnooter gewor- den gezin na 5 November zal: worden betrok ken, vereisdh't veel zorig. Er wordt getimmerdl en geschiilderd en nog moeten alle mogelijke kleine reparaties worden uitgevoerdi, voordat de weinige vertrefcken, waarover men de be- schikking heeft, in gereedheid zijn gebracht, om de gasten, die voor de bruiloft zijn ge- noodiigd, zooveel mogelijk „vorstelijk" te ont- vangen. Daarenboven worden verschillende veran- deringen in huize Doom aangeibracht, ten- einde voor de toekomst ige gemalin van Wil- hel'm II en hare ikinderen eene behoorlijke huisvesting te bezorgen. Het nieuwe gezin wordt limmers niet alleen met de nieuiwe echt- genoote uitgebreid, maar ook vermoedelijk met een tweetal barer kinderen. De twee oud- ste kinderen van prinses Hermine zullen waarsdhijnlijk Voor hunne opleidiag in Du'tschland blijven. IDe oplossing van de vraag, waar de twee kinderen, die bij de moe- der blijven, zullen. worden genuiisvest, brengt vele moeilijkheden mee en zulks temeer om dat de verzorging d'ier Ikinderen ook nog uit breiding van) het pensoneel noodig maakt. Er werd reeds aan gedacht, kamers in het Nieuwe Pooitgebouw in te richten voor het verblijf der kinderen, maar van dit idee schiijnfc men weer teruggekomen te zijn. De Ex-Keizer sdhiijnt voor de restauratie van Hbize Doom schriftelijk aanwiiizingen te hebben gekregen van zijn verlioofde, die eenige maanden geleden op Doom gelogeerd heeft. Ziji heeft toen allle vertrekken in het kasteel beziditigd1 en uren lang met den kei zer in den) tuin gewandeld. Ingewijden weten omtrent dit bezoek van Prinses Hermine zelfs te vertellen, dat deze zich moet hebben uit- gelaten, het geen, vier maanden in het jaar op Doom te ziullen kunnen uithouden. De ex-keizer evenwel1 ofsdhocn met de geringe ruimte gewoek'erd moet worden hoopt Hui ze Doom zoo in te riefyten, dat het verblijf voor het nieuwe echtpaar allergezdligst en geriefelijk wordet. Dat gasten voor de bruiloft overigens op een hartelijke ontvangst van de zijde van den gastheer kunnen rekenen, kun nen allien weteri, die onlangs ter gelegenheid van de verloving den Ex-Keizer op de spe- ciaal ingerichte „tea" kwamen gelukwen- schen. Toen was de bruidegom, die er den laatsten tijd buitengewoon opgewekt ultziet, al'lerihoffelijkst. Gekleed in eens eenvoudig coibert stand Wilhelm bij den ingang van het Poortgebouw zijne kennissen .uit des omtrek op te waditen, wie hij! bij aarikomst hartelijk verwel'komde. Tijdens de receptie onderhield de Ex-keizer, die nog altijd, zoowel door zijne gasten als door het personeel met „Majes- teit" wordt aangesproken, zich met ieder op de meest aangename wijze. Aan) hen, die schrifteliijkhunne geluikwenschen ter gelegen heid van de verloving hadden doen toekomen, zond de voormalige keizer een dankbetuiging per visite-kaartje. Evensals bij1 de „Tea" zul len bij de huwelijksplechtigheid slechts en kele Holllandsche kennissen uit den omtrek aanwezig zijn benevens familieleden van het bruidspaar en een aantal Duitsdie vrienden van d'e vroegere monarch. Of alle kinderen bij het hertrouwen van hun vader tegenwoor- dig zullen zijn, staat nog niet vast. Wel is vrij zeker, dat die Duitsche Ex-Kroonprns uit Wieringen zal overkomen. IHet huwel'ijk wordt voltroklcen door den Burgemeester van Doom, dien heer Mr. A. baron Schimmel- penninck van der Oye van Boevelaken, in zip kWalitdt van ambtenaar van den Bur- gelijken Stand1, die vertmoedelijik met den ge- meentesecretaris eveneens ambtenaar van den Budgeliiken Stand) op Zondag '5 'November naar Huize Doom zal1 gaan, om daar Wil helm en Prinses Hermine te trouwen in te- eniwoordigheid van tenminste zes getuigen het aantal, hetwelk door de wet wordt ver- eischt in verband' met de omstandigheid, dat de h'uwelijksvoltrekfcing niet ten Stadihuize plaatsi heeft en dte Openbaarheid desniette- min volledig betracht moet worden). De ambtenaar van den Burgerlijken Stand zal, evenals bij! elk sbruiddpaar de gebruikelijke fomule in het Hollandsch voorlezen en daama naar gewoonte met een enkel res om thee te zetten en te snijden; ik was dus onmisbaar aan tafel. Catharina zat ge- woonlijk bij mij, maar vandaag sloop ze dichter naar Hareton, en ik zag weldra dat ze niet meer bescheidenheid zou hebben in haar vriendschap dan ze in haar vijandschap had. „Denk er nu oin dat je niet teveel met je neef praat en niet te veel notitie van hem neemt", waren mijn gefluisterde instructies toen we het vertrek binnen tradenhet zal Mr. Heatcliff zeker hinderen en hij: zal woe- dend zijn op u beiden." ,,Dat ben ik niet van plan", antwoordde zij. De minuut daarop was ze naast hem gaan zitten, en stak 'sleutelb'oemen in zijn bord pap. Hij durfde daar niet tegen haar te spreken hij durfde ternauwernood kijfcen; en toch ging ze voort met plagen, tot hij twee keer op het punt was of in lachen uit te barsten; ik fronste de wenkbrauwen en dan keek ze naar den meester, wiens geest met andere din- gen bezig was dan zijn gezelschap, zooals zijn gelaat te kennen gaf; en ze werd een oogenblik emstig, en keek hem met diepen emst onderzoekend aan. Daama keerde ze zich af en begon haar onzin weer; ten slotte uitte Hareton een gesmoorden: lach. Mr. Heathcliff schrok op; zijn oog gleed snel over onze gezichten. Catharina ontmoefte het met haar gewonen blik van zenuwachtig- heid en toch van uitdagimg dien' hij verfoeide. „Het is goed dat je buiten mijn bereik bent", riep hij uit. Welke booze geest bezielt je dat je voortdhrend met die helsche oogen naar mij terugstaart? Keer er mee! en her- inner mij; niet opnieuw aan je bestaan. Ik dachi dat ik je het lachen verleerd1 hadP' (Wordt vewolgd).

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5