DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BESTEKKEN ENZ. Voor het drukken van is uw.adresi No. 256. Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922 H.V. Boek- on Handelsdrukkerlj, voorhaen Harms. Coster Zn., Voordam C 9, Alkmaar, DIt nammer bestaat nit 2 bladen 4bonnementspr!js btj roornitbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post t 8.50. Bewijsn. 6 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regei, grootere letters naar plaatsrulmte. Brleven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Ilerras. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactle No. 33. MAANDAG Dlrectenif! G. H. KEAR. BoftMrodactoar s TJ. K. ADESLA. g0 OCTOBER Buitenland. DE ITALIAANSCHE FASCISTEN. De actie der fascisten wordt steeds hefti- ger. Hun groote congres te Napels blijkt een wapenschouw te zijn geweest. De regeering was waakzaam, zoodat toen niet direct met de uitvoering der fascistische plannen kon worden begonnen. Het plotseling afbreken van het congres echter deed vermoeden, dat het ongeduld, om den staatsgreep uit te voe- ren, ontoombaar werd Men weet. dat zij een regeering eischten, die een aantal1 van de be- langrijkste ministersportefeuilles aan hen zou afetaan en dat zdji den .premier Facta reeds tot aftreden noopten. Ala vermoedelijke opvolger werd aangewezen Giolitti, die reeds rugge- spraak met de fascisten had gehouden, terwijl ook de staatsman Orlando werd genoemd. Inmiddels zijn' echter de fascisten hunne ac tie met groote voortvarendheid begonnen. Verschillende steden hebben zij bezet, zoo dat zij b.v. meester zijn in Milaan, Florence, Pisa en Cremona. Te Milaan hebben zij reeds den staat van beleg afgkondigd. In een redevoering, die hij aldaar hield', riep Musso lini alien op tot den strijd. Hiji liet proclama- ties verspreiden, die eindigden met de woor- den: Rome of dood! De ministerraad was de laatste paar dagen herhaaldelijk, ook des nachts, bijeen, om den toestand te bespreken en kondigde o. a. den staat van beleg af voor het heele land. Deze maatregel is editer ook al weer ingetrokken, waarschijnlijk uit vrees voor botsingen met de tot groote legers verzamelde fascisten. De snelle opheffing van den staat van be leg wordt op de volgende wijze verklaard De thans afgetreden regeering had besloten, over het land den staat van beleg af te kondi- gen zonder dat daartoe door den koning een desbetreffend decreet was geteekend, zooals feitelijk had moeten geschieden. Toen het decreet later aan den koning ter teekening werd voorgelegd, weigerde deze zulks, zoodat de staat van beleg weer moest worden opgeheven, twee uur nadat hij' was afgekondigd. In verband met de door den ko ning in dezen aangenomen houding trokken 'duizenden fascisten Zaterdagavond naar het Quirinaalom den koning hiervoor hulde te brengen. Oister is het te Rome rusfig geweest IDe actie der fascisten heeft grooten indruk gemaakt in het heel land. De koning, die reeds aan Salandra opdracht had gegeven een kabinet samen te stellen, omdat deze door de fascisten werd gewild, heeft nu Mussolini daarmee belast, nadat Salandra's pogimgen om aan de opdracht te voldoen, mislukt wa- ren. Mussolini heeft tegenover persvertegen- woordigers te kennen gegeven, dat hij zijn' opdracht onmiddellijk ten uitvoer zal bren gen. Hij hoopt de huidige crisis te kunnen oplossen. Voorts verklaarde hij, reeds een lijst van zijn aanstaande medewerkers in het nieuwe kabinet te hebben samengesteld. On- der hen bevinden zich zeven fascisten. Daar- door hebben de fascisten hun op-het jongste congres te Napels gestelden eisch om vijf \ter- tegenwoordigers in het kabinet te wilien hebben, nog wat uitgebreid. Men verwacht, dat de Kamer onmiddellijk nadat het nieuwe kabinet gevormd is, zal worden ontbonden, terwijl het ook niet on- mogelijk wordt geacht, dat de kieswet zal worden gewijzigd. De bladen zetten de vermoedelijke politick uiteen welke door de fascistische regeering zal worden gevolgd ten aanzien van buiten- landsche kewsties. Daarbiji noemen zij1 in de eerste plaats een verwerping van alle verdra- gen met Joegoslavie, voor zoover het de Dal- matische kust of Fiume betreft. Voorts wordt genoemd een wijziging van de conventie van Washington, ten einde de Italiaansche oor- logsvloot te kunnen uitbreiden. Ten derde zou de nieuwe regeering verlangen, dat een groo- ter deel der Duitsche schadeloosstelling dan tot dusverre het geval was, aan Itahe zal worden toegewezen, terwijl zij voorts toewij- zing van den' Dodecanesus aam Italic verlan gen. Ook schrijven de bladen, dat de nieuwe regeering vermoedelijk zal aandringen op verdaging van de a.s. conferentie te Lausan ne, om de nieuwe Italiaansche regeering in staat te stellen, de kwestie van het Nabije Oosten grondig te onderzoeken. De grootmeestet der Italiaansche vrijmet- selaars heeft aan alle lioges een schrijven ge- richt waarin gezegd wordt, dat 'het fascisme kan beschouwd worden als een -episode in de huidi-ge groote verjongingscrisis. Een nieuwe tmacht is gekomen, welke aan het nationale leven sohijmt te zullen deelnemen. DIE1 DUITSOHE SCIHIADELOOSSTEL- OND. Sir John Bradbury" de Britsche gede- legeerde in de commissie van herstel, is Zater- dag van Londen naar Parijs vertroklken en zou zich gister naar 'Berlijn- begeven, verge- zeld van zijn collega's in die commissie De bladen meldden, dat het doel van zijn bezoek aan; Londen was, de sdiadeloosstellin'gskwe&- tie met de nieuwe regeering te bespreken en vol'gens de 'Sunday Times had hij een con ferentie met den nieuwen premier en den kan- selier der schatkist. Men- deelt mede, dat het doel van zijn bezoek aan. Berlijn is, aan te diringen bp nauwer samenwerking tusschen de commissie van herstel en de Duitsche re geering, ten einde het evenwicht van het bud get en de stabilisatie der mark te verzekeren. De observer wijst er op, dat thans nog slechts twee maanden overblijlven voordat het jaar is geeindigdi, als wanneer het huidige voorloopige ontwerp der Duitsche betalingen aflooipt. Hiet blad voegt er bij, dat derhalve, tenziji de geallieerden' alsdan eene conferen tie te Brussel bijeengeroepen en andere re- gelingen gemaakt hebben, op I Januari het vastgestelide plan der betaling automatisch weder in werking treedt. Eh wordt echter aan herinnerd, dat de commissie van herstel de be- voegdheid heeft,- op eigen inltiatief een mora torium af te kondigen. De Commissie van Herstel zal heden te Berlijta aankomen. Maar de Berlijnsche bladen berichten is in een mededeeling van de Commissie van Her stel aan de Duitsche regeering als doel aan- gegeven, dat de commissie met de Duitsche regeering de maatregelen wenscht te bespre ken, die genomen dienen te worden, ten einde het budgetoir evenwicht! te herstellen en de Duitsche marie te stabiliseeren. IDe bladen verwaehten, dat de 'Duitsche re geering bij| de besprekingen een zorgyuldig uitgewerkt program aan de Commissie van Heretel zal voorleggen. De definitieve lijst der buitenlandsche va- luta-deskundigen, die door de rijksregeering naar Berlijn zijn uitgenoodigd, is nog niet gepubliceerd, daar er nog ondertiandelingen over een uitbreiding dlezer lijst gaande zijn, doch vermoedelijk zullen de volgende deskun- digen aan de Berlijnsche besprekingen over de stabiliseering der mahk deelnemen-Brand, van de firma Lazare Bros, te Londen, prof. Gustaaf Cassel uit Stockholm, de president van de Zwitsersche Nlationale Bank Dubois, prof. Jenk van de Columbia universiteit te Nlew-Yohk, prof. Keynes uit Londen, en de president der Nlederlandsdhe Bank mr. Visse- ring. De eerste bespreking zal iDonderdag plaats hebben ondler voorzitterschap van dan presi- rent der rijikshanfc H'avenstein. N'aar verluidt zouden eenige deskimdigen reeds vast om- lijnde plannen uitgewerkt hebben, welke ziji in den loop der besprekingen zullen indienen. ■M)e verwacht als resultaat der beraadslagin- gen- het opstellen van een uitvoerig rapport, waarop men zich ook bij' de onderhandelingen met de Commissie van Herslel zal beroepen, Deskuindigen uit de betreffende departe- menten zullen- all het gewensdhte inlichtin- genmateriaal ter beschilkking van de buiten landsche experts stellen. Ode de rijkskanse- lier, de mmister van financien, de rijksminisr ter van economische zaken en de rij'ksbank- president zullen1 hen desgewensdit voorlich- ten. Overigens wil men echter van IDuitscbe ziji- de geenerlei invlo-ed op de beraadslagingen uitoefenen, ten einde een- geheel onafhankelijk Oipgesteld rapport te verkrijgen. DE A.S. OOSTERSCHE CONFE RENTIE. De vertegenwoordigers der geallieerde re- geeringen hebben aan den Griekschen mi nister van buitenlandsche zaken de uitnooi- ging tot deelneming aan de conferentie te Lausanne overhandigd. De fonneele uitnoodiging der Britsche, Fransche en Italiaansche regeeringfin om een actief a an deel te nemen in de vredesonder- handelingen te Lausanne is ook aan de re geering der Vereenigde Staten gericht, alsr mede aan de regeering te Konstantinopel en aan den vertegenwoordiger aldaar van de na tionale vergadering te Angora. DE VERIKHiElZrNOEN IN E'NGELAND. In tal van fciesdistricten over het ge'-eele land zajini regelingen getroffen, ten einde bij de a.s. verkiezingeni een stembusstrijld tus-' schen de oonservatieven van Bonar 'Law en de nationa-aHitoeralen van Lloyd George fa venmijden. O.a. hebben de consenvatievenj be sloten om geen tegencandidatfen te stellen te genover Lloyd George en Churchill. Ook zullen zij zich niet verzetten tegeni 'n verkie- zing van Asquith, ofschoon tegenover dezen la.atste wel een Labour-candidaat komt te Staan. Alia partijien leggen een groote bedrijvig- jheid aan den dag, en men voorziet een heeten strijd om de stem-bus. DE VALERIA'S -BEINOE'MTNG TOT ^PRESIDENT DER IERSOHE R-EPiUBLIiEK." We meldden reeds de benoeming van DC (Valera door den- Dail Eireann tot „president der Iersch-e republiek". Dit beridht vereischt eeni-ge toelich-ting. Nadat de wettelijke regee ring van den Ierschen Vrijstaat de Nationa le Vergadering had bijeengenoap-en, heeft de partdjl van De Valera c.s. den o-uden Dail op eigen gelegenheid gecontinueerd. Deze ver- igadert thans in- het geh-eim, en. op een zijner Ibijeenkomsten heeft de Dail- Eireann, „parle- m-ent en- regeering van de republiek", -gelijk hij zich' bescheidenlij'k noem-t, verklaard dat die Vrijstaat niet hestaat, en vervolgens Ea- mon de Valera uitgeroepen tot president van de lersdie republiek en hoofd van het uitvoe- rend bewind. Er werd voorts een- staatsraad van twaalf leden. benoetmd, waarin c.m. zib- ting hebben Austin 'Stack, Robert Barton, graaf PlUnkett en Laurence Ginnell, DE ANARCHISTI'SCHE COMPLOTTEN TE BARCELONA De bladen melden uit Barcelona, da* er behalve den ir.isilukten aanslag op den ci- vieler. gouverneur,e ook nog aanslagen wa- ren voorbereid tegen d-en oucTminister Cambi en graaf Desert. All deze aanslag"ji gingen van" anarch studhe organisaties uit Bij- een gevecht met de poll tie werdeni gisfren twee bekende anarchistei gedood. Verschillende anarchisten werden gearresteerd, terwijl er nog meer arrestaties worden verwacht. OVERSTRiOOlMINOEN IN ZUID- ■SLAVIe. Tengevo-lge van kracbtige stortregens zijin in verschillende d-eden des lands overstroo- mingien voorgekomen In den omtrek van Nisj vooral is de schade groot, doordat de rivier Misaiwa buitert haar oevers is getre- den. De meeste houten bruggen zijn veraidd. DE EX-KEIZER. INTERPELLAT1ES IN DE FRANSCHE KAMER. Tijdens de interpellaties in de Fransche Ka mer heeft de radicale afgevaardigde Bonnot vragen gesteld in zake de te nemen maatrege len tegen den ex-keizer en andere oorlogs- misdaaigers. Hij bracht de betreffende artl- kels 'van het Verdrag van Versailles in herin- nering en protesteerde tegen de te lichte vonnissen van de Leipziger processen, waar- tegen de geallieerden besloten zich te verzet ten. Hij vroeg de regeering of zij besloten was den ex-keizer en de voomaamste schuldi- gen te dagvaarden en of ziji in geval Duitsch- land- de uitlevering zou weigeren, bereid was haar toevlucht te nemen tot de voorzieningen van het verdrag van Versailles. CKEDIETVERLEENING AAN OOSTENRIJK. In de financieele commissie van de Oosten- rijksche nationale vergadering hebben de so da listen een verklaring afgelegd, waarin zij te kennen gaven, de voorwaard-en van de overeenkomst van Geneve absoluut te verwer- pen. Zij formuleerden tal van eischen nopens de belangrijkste punten van het sanefcrings- plan en verklaarden zich er niet bij te zullen neerleggen indien de regeering voomemens zou zijn hen voor een fait accompli te plaat- sen. VISSCHERS VERQNGELUKT. De Fransche treiler „Fleurus", te St. John (New Foundland) binnengekomen, heeft daar g-emeld, dat van een Portugeesch visschers- vaartuig, waarvan de naam niet bekend is, drie weken geleden tij-dens een orkaan 22 man om het leven gekomen zijn. 'SPOORWIEGIRAlMIPEN IN- FR'AiNKRIJK. De sneltrein Parijis—iBrest liep gistennor- gen bij het station Ch't'laudren (St. Brieuc) op een goederentrein. Het sein stond op on- veilig, doch door den hevigen sneeuwstorm kon de machinist van den sneltrein dit niet zien Tot nu toe zijn er 14 dooden en 39 gewon- den, van wie verscheidene emstig. Onder den tunnel in de buurt van het station 'St. Lazare heeft ook een- spoorwegon- geluk plaat® gdhad. IDrie wagons derailleer- dien en geraJkten daama in brand. Zeven personam werden gewond. REORGANISATIE VAN HET BRITSCHE GEVANGENISWEZEN. In het jaarverslag van de commissie voor het gevangeniswezen wordt melding gemaakt van verschillende belangwekkende verande- ringen in het beheer over de Britsche gevan- genissen; o. a. wordt daarin besproken de afschaffing van het kaalknippen van veroor- deelden-; alle gevangenen mogen thans hun haar normaal laten groeien. De breede pijl, die thans nog op de gevangeniskleediiji voor- komt, zal verdwijnen en er wordt geadivi- seerd om een nieuw model- kleedij in te voe- ren dat meer in overeenstemming is met het menschelijk gevoel van eigenwaarde. Bij: het vervoer van gevangenen van de eene gevan- genis naar de andere, behooren deze burger- kleeding te dragen, ten einde hen biji het pu- biiek niet te laten opvallen. In het vertrek waar bloedverwanten en vrienden de gevangenen komen bezoeken, moeten zooveel mogelijk het prikkeldraad en de tralies worden verwijderd, Aan cellulaire gevangenen moet iederen dag een uur voor lichaamsbeweging worden gegeven. Er moet gezorgd worden voor een vergrooting van't aantal bevoegde leerkrachten, die in de ge- vangenis avondonderwijs geven. In het nieu we gevangenisstelsel komen ook veel meer pe- riodieke lezingen voor. Eveneens zal getracht worden naar uitbreiding van het aantal de- bat-avonden over onderwerpen door de ge vangenen onder goedkeurin'g van de autori- teiten te kiezen. Ook zal er gezorgd worden voor conoerten en een wekelijksehe bekendma- king van het voomaamste wereldnieuws door den directeur of den gevangenisgeestelijke. Tevens zijn.tal van dergelijke verandermgen in voorbereiding. De commissie zegt: „Het is onze pl'icht om, als hoeders over diegen-en die tijdelijk gedwongen gescheiden leven van de normale samenleving, hen later aan die samenleving minstens zoo bruikbaar terug te geven als toen wij hun ontvingen. Te dien einde behoo ren wij him hersenen evengoed voedsd' en oe- fening te geven als hun lichaam". DE HOOFDGETUIGE WEER ABSENT. Iemand uit Elsloo zou Vrijdag voor de rechtbank te Heerenveen terechtstaan, be- schuldigd in Mei ji. aan den voorzitter der examencommissie voor commies bij' de directe belastingen een brief te hebben geschreven, waarin hij h-em 200 beloofde, indien zijn zoon als commies geplaatst werd. 22 Sep tember was deze zaak uitgesteld, omdat ge- noemde voorzitter als getuige niet versche- nen was. Nu moest de zaak weer uitgesteld worden, want de voorzitter-getuige was weer absent geblevea. VERDWAALD IN !DEN) 'RDOIK VAN EEN iSTOOIMBOOT. UIt Cherbourg wordt aan de „Times" go- meld!: Bij- het binnenkomen van de Cunard- boot „Antonia" van Canada, in de haven, werd1 het groote watervliegtuigi „Latham No. 10-" van a-e militairel uchtvaart-afdeeling te Cherbourg, dat juist boven' de „Antonia" vloog, plotseling in den rook van haar pij- pen gehuld, waardoor het in zee viel. Een van de proppelers brak en men vrees- die eenst dat de uit negen Ikoppen bestaande equipage omgekomen was. OnmiddellLijk werd een stoomboot naar de plaats van het ongeval afgezonden. Ofschoon het vliegtuig groot gevaabl iep te zinken1, weigerde de be- manning zijn post te verlaten. Men slaagde er echter in de machine veilig in de haven te sleepen. VIJF-EN-TWINTIGDUIZEND GULDEN IN EEN TWEEDEHANDS CAMERA. De „Daily Chronicle" vemeemt uit Parijs, dat een kruidenier te Fontainebl-eau in een tweede-hands camera, die hij pas op een vei ling gekocht had, 25.000' in goud en bank- papier vond. (De camera had toebehoord aan een ouden priester, aan wiens erfgenamen de kruidenier de vondist overihandigde. KORTE BERICHTEN. Er dreigt een splitsing in de Duitsch- nationale V-olksp-artil. Voor het revolution- naire gerech-tsbof te Mioskou is 'het spionage- proces tegen eenige leden der Estlandsche vertegenwoordiiging gieeindigd. Adht der aan- geklaagden zijln tot den do<xl door den kogel, eenige aaderen tot gevangenisstraf veroor- deeld. I De geallieerde hooge commissarissen hebben aan de financieele instellingen toege- staan de door den minister van- Financien ge- vraagde voorschotten te verleenen, welke deze noodig heeft voor de uitbetal-ing van de sa- larissen der ambtenaren. De economische en politieke toestand is volgens een officieele mededeeling voor den Pruisischen minister van Binnenlandsche Za ken aanleiding geweest om de openbare car- naval'sfeesten ook voor het volgende jaar in geheel Pruisen te verbieden. Gemengd NieimB. TERHJGi NAAR SMYRNA? (De commandant van Hlr. Ms. Tronip is ge- machtigd, Nederlandsche vl-uchtelingen1 uit Smyrna, die zich op het eiland Malta bevin den, naar Smyrna terug te brengen, indien- zij: zulks wenschen. GEMEENTER'AADSLEDEN EN ■STATENLEDEN I'N. DEN VRIJHIETD&- .BOND. Zaterda-g a.s. zal te Utrecht de algemeene vergadering van de- Vereenigin-g van ge- meenteraa-dsledeni en -Staten'tedieu in den Vrijh heidsbond worden voortgezet. Aan de orde fcom'en: lo. De diruk van die bemoeiing van regee ring en1 wetgever op het bestuur der ge- tmeente. Inlieider: de heer C. Q. 'Roos, wet- fa ouder van Vlaardinigein. 2o. De taak van de gemeentelijke overheid inzaloe de bestrijding van de werkloosheid. Inleider: dr. I. H. J. Vos, wethouder van lAmsterdam. H'ierbijl komen' tevens aan de or de de aanigehouden conclusies van dr. W. G. van den Berg inzake de ■werkloosh-eidsverze- kering. 3o. De Pretmiebou-w. Inleider: mr. P. iDroogleever Fortuyn, wethouder van 's-Gra- venh-age. Een protestvergadering. Zondagmiddag werd, naar de Telg. meldt, te Heerlen een drukbezochte vergadering ge houden, uitgeschreven door den Limb. R. K Werkliedenbond, den Christelijken Mijnwer- kersbond en den R. K. Bouwvakarbedders- bond, om te protesteeren tegen de ongebrei- del'de aanneming van Duitsche arbeidskrach- ten, terwijl duizenden Nederlandsche arbei- ders in Iimburg werkeloos zijn en gesteund moeten worden door het werkloozenfonds of de werkverschaffingscomite's. Als sprekers traden op het lid der Prov. Staten, de heer H. Maenen, H. Stins, voorzit ter van den Christelijken Mijnwerkersbond, en Mgr. dr. A. Poels, hoofdaahmoezenier van den arbeid, welke in scherpe woorden de houding der regeering afkeurden. Met algemeene stemmen werd besloten een protestschrijven tot de regeering te richten en de mijndirecties dringend te verzoeken alleen dan Duitsche werkkrachten aan te nemen, wanneer geen geschikte inheemsche arbeiders zich voor den betreffenden arbeid beschik- baar stellen. -HET TEWO'RT VAIN DE NEDER'L. SIPOORWEGElNi. Ingediend' is een wetsontwerp tot aanvul- ling en venhoo-ging van het negendte hoofd- stufc der Staatsbegrooting voor het dienst- jaar 1922. De memorie van toelichting, die het wetsontwerp vergezelte herinnert er aan, dat in de artikelen 8' def overeenkomsten 1920 S. S. em H. 'S. o.m1. wordt bepaald, dat de staat aan de m-aa-tschappijen bHaalt het- geen in- eenii-g jaarb lijfcens de winst- en- ver- liesrekeningen' der maatschappijen vereischt mocht rijh om tot een winstsaldo van 5.026,315.8' ten honderd voor S. -S. en van 5 ten honderd voor H. S. van het op' de aandee- len aan toonder gestort en niet terugbetaald maatsch'appelijlk kapitaali te komen. Het gezamenlijk verlies van de beide maa-t- schappijen bedreeg wer hat jaar 1021 Telefoon No. 3. 30.903.190.681/O, zoodat, met inbegrip van het gegarandeerde dividend^ een som' van moet worden bijigepast. Voorgesteld wordt het negende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het loopende dienstjaar in verband met het vorenstaande met laatstgenoemd bedrag te verhoogen. DE BOLLE NINVOER IN AMERIKA. Het „Weekblad v. d. Bloembollencultuur" meldt, dat mr. Van der Koog en dr. van Slog- teren eenige dagen geleden naar Engeland zijn gegaan, om besprekingen te voeren met den heer Lobjoit, die Engeland vertegen- woordigd heeft op de Conferentie te Was hington Deze besprekingen hebben gunstige resul- taten gehad, wat betreft de Nederlandsch- Engelsche samenwerking ten aanzien van de Amerikaansche bedreiging van den bloem- bollenimport in de Vereenigde Staten WPRIM'ER GE EN NOODL'I JDE'N-DE GEMEENT'E. De uitkomst van de helastinghieffing levert vooral voor Wormer, dat men nu twee jaar lang f-inancieel' vrijwel ten doode opgeschre^ ven waa-mde, een verrassend effect. Volgena de gemeen-tebegrooting was in totaa-1 aan opcenten Rijksinikomstenbelasting. en. aan plaatselijike inkomstenbelastimg ongeveer 60.000' noodig. Thans blijkt, dat de belash tingkiohierem ruim 1'80.000 aanwijzen, dus het driedubbele. Voor een deel is dit zuker ook in deze gemeente toe te schrijven aan venmeerdering van het belastbaar inkomea. Ook de opbrengst der forensenbelasting val-t zeer mede. Maar, toch blijkt ook wel, dat men te Wormer geen voldoend) juisten kijk op den financieelen toestand! van de gemeente heeft gehad en' haar ten onnechte als noodlijdend zich heeft gedach-t. Oo'k dioor crisisscfauld is de gemeente niet -overmatig bezwaard. Tot 1918 is het zel'fa (gelukt alle cnisisuitgaven uit de gewone mid- delen te bestrijdta. Daarna is 10(5.000 cri- sisschuld gemaakt, waarvan eind 1922 reeds de helSt zal zijn afgelost. IHet college van B. en W. hield dezer da gen- op verzoek van het Statenlidi Kooiman, oudJburgemeester van Wormer, met dezen een bespreking. Daarbiji heeft deze geadlvi- sieerd om voor het belastingjdar 19221—-11923 de heffing van 6.2' pCt. plaatselijke i-mkom- stenbelasting, waartoe reeds was besloten, igeheel achterwege te laten en dus over dat ja-ar alleem l'OO opcenten Riijksinkiomsten'be- iasting te helffen. Over 1921^1922 worden ,100 opcenten en 8'^ pCt. plaatselijke inkom- stenbelasting geheven, waarvoor de belas- -tingbilljetteni eerst dezer dagen zijn uitgereikt. In de jarem na 1922:1920 zullen' dan naar het ziCh laat aanzien 100 opcenten em 2 k 4 pCt. inkomstenbelastimg voldoemde zijn. B. en W. geven- te kennen dit advies te zullen opvolgen. HE RSTE LLING SOORD VOOR SPOOR- WEGPERSONEEL. Zatetdag zijn het verbouwde herste'lings- oord! De Decanije en het bijbehoorende nieuw gebouwde kindmiuis Van Hasselt-paviljoen, te Vorden, eigendom van de Herstellingsoordi- vereeniging 1835-1905 voor spoorwegper- soneel, officieel heropend. Omstredcs elf uur vereenigde zich- in de eelzaal van het herstel- lingsoord een tairijk gezdschap, waarbij:, he- halve het bestuur der ver'eemiging onder anderen die bescbermheer der vereeni- ging jhr. mr. Van der Wijk en#van de direo- tie der Nederlandsche spo-orwegen de heeren Kailff en Van Mamen. Voorts waren er mej. Van Hassel-t, dochter van wiji'en den vroege- ren directeur der H. IJ. S. M., de burge- meester van Vorden, de heer W. C. Aniens, de beide wethouders en tal van andCren. Bij de plecbtighedd voerde het east het woord de voorzitter van het herstellingsoord- bestuur, de heer H. R. Krapels, chef van het centraalstation te Amsterdam, die na- mens het bestuur alien verwelko-mde. HET QONIFLICT TUS'SCHEN B. EN W. VAN ARNIHE'M- EN DE N. A. C. De Telegr. meldt uit Amhem: -Naar wij vememen zal het raadslid de heer N. Rademakers aan het eind van de naadszittin-g op 6 Nov. a.s. interpClleeren over de houding van B. en W. ten opzidlte van de redactie der Nieuwe Arnhemsche Couramt. IHet conflict tusschen de Nieuwe Amh. Crt. eni B. en> W. van Arnhemi betreft de volgen de aangelegeniheid. 'Ih het coliectief contract tusschen werk- gevers en werknetoers in de bouwbedrijvem is de adht en een half urige arbeidsdag vastge- legdj biji aanbestedingen van gemeentewerk schrijven B. eni W. echter den acht-urigen werkda-g voor. De N. Amh. Crt. is daartegen opgekomen -era heeft geschreven, dat ,„de ge- meerategeldlen op slinksche wijze diensibaar worden gemaakt aan het doorveerem van

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1