Alkmaarsche Courant Groote Najaarsveemarkt Maandag 30 October. te Alkmaar, op Dlnsdag 7 en Woensdag 8 November 1922. F e u i 11 e t o n. Stormachtige hoogten. Honderd Drle en Twintigste Jaargang. IT*. 258. 1922 Stadsnieuws 'NlBDER'L A NDSOHE VIEiREE NIGI NO VA;N ST A ATSB UIR OER ESSE N, (Vervolg rede de Vries.) Wij hadden langzamerhaud in Neder- •-and afgedwongen, vervolgde de heer de Vries, dat ons onderwijizerse ps kleine klas- en g eg even werden en met wreede hand wordt d'it voorrecht weer af genomen. Het zal nu zoo worden, dat de rechtgeaarde school- meester voor zijn kin/dereni zal staan als eeni drilmeester. (Dat is eeni -groote tout voor ons kind, de grootste tout van deze technische herziening der L. O.-wet, die daardoor geeni technische iherziening is. Zoo wtreed is er ingegrepesn dat het paedagogisch deel daardoor wordt aan- getast en aan de kinderem onrecht is gedaan. iHiet klasseleven in een school zal veran- dierd worden door deze herziening. Zelfs al wil een gemeentebestuur in- een nog inaig dit niet plaats 'hebben. vacature van onderwijzer(es) voorzien, dan Iki vraag U, zeidle spr.,, wa-t voor een ont- reddering wordt dat in onze scholen. Eni Zal ien toestanden ontstaan, die er waarlijk niet best uitzieni en nui gehruiken we nog een. zacht woord. Wijt staan dus hedienavond in het teeken van het stechte te onderdrukiken, als ons dat geluk-ken kan. Bezuiniging is goed, ook in het on-d'erWijs, maar niet op deze wijze. De volk^stem. moet da-ar tegeni klihken. Alles draait om dit eenle punt, gnooter k-la®- ®en en minder, oniderwiijizexs. Spr. somde nog enkele griev-eni tegeni de herziening op en zeide, dat alles daartegen in het geweer moest komen, opdat het de Tweede Kamer onmogelijk gemaakt wordt een dergeldj'k wetsvoorstel aan te nemen. Het is waarlijk'voor, die onderwijzers een donkere toekdmst: van de 30.000 zullen; er 6 a 7000 verdwijinen. Die laatsten krijgen dan well een wachtgeld maar de regeling daar- Voor is zoo gemaakt, dat ze heel wat alechter is dan da vorige. Om zoo iets juist in- dezenl tijd te doeni! Ik zou u iwillen vragen, is het eri niet van a lie Ikanten op gezet om het de(-n) onderwijlzer(es) zoo benau-Wd mogelijk te maken'Dat de be- roepsij-ver daardoor wat zal venminderen en dat de beroepsvreugde er niet op zal voor- uitgaan, ligt tochi voor de hand. Zes a zevenduizend onderwijizens minder! Wat een bezuiniging! Dat is inderdaad van beteekenis, dooh het is de vemietiginig van hetgeen de L. O. wet van 1920 bracht. Deze technische herziening staat in het teeken van d-en kwaden trouw. Van alles wat in 1920 beloofd werd is maar heel weinig te- rlecht gekiomen:. ■Spr. verondersteldie wel, dat de minister met een bloedend hart tot deze herziening be sloten had, maar hij had1 het niet moelen doen. Hij had moeten vasthouden en zeggien: God helpe m-ij-, i-k kan niet anders! IBdji nota van 5 October hebhen iwiji aliweer een wij-ziging gekregen van de hertziening en dieper nog wordt het ores in die keel gezet. Het aantal Teerlingen benoodigd v-oor het stichtan van een hij'zondere school, moet wor den vergroot. Het is n-u zoo, dat het beginsel, dat alle ouders voor hun kinderen de school fcunnen krijgen, die zijl wenschen voor hun kinderen, heel mioeilijlk wordt om toe te passen. 'Dat is gee® ehkennen meer van een recht, dat men gegeven 'heeft. In fla-granten strijd wordt gehandeld met da betreffende grondwettelijke artikelen. In tegenstelling met het buitenland hebben wij- h-ier in- N-edierland een wetgevinig, die inderdaad het leveni en het geluk in de school er uit zal nemien. Eentinacbtetijk en gezamerilijk m-oeten wij optrekken -en ons teweer stell-en. E-r moet ge- iworsteld worden en gestreden-. -Sliechts wile worstel't plukt de vrucbten van den z-egen. (Applaus.) IN a een Heine pauze ging de heer de Vries over tot het beantwoordleni van vragen ge- stelti door mevr. Korteweg en mevr. Heri-n- ga, die beid-en bier op neerkwa-men: Hoe steldie de spreiker zich Voor verzet te kunnen pleigeru?- Maar het Engelsch van Emily Bronte, door W. A. S. van Strwa.. 97) „Maar wat bed -elt u met een veranderin-g, Mr. .Heathcliff zei ik, verontrust over zijn manier van doen, hoewel hij- oaar mijn oor- deel noch gevaar hep om zijn zinnen te ver- liezen, noch om te stervenhij was zeer stark en gezond, en wat zijn verstand betreft, van zijn kindsheid af had hij- er vermaak in ge- 6chept om hij- duistere zaken te vertoeven, en er vreemde verbeelaingen oo na te houden - Jiij mocht mogelijk een monoman-ie ten op- zichte van zijn verdwenen afgod hebben ge- had; maar op ieder andar punt was zijn ver stand- even gezond als het mijne. ,,1-k zal het niet weten voor het kooit", zei hij. „Ik ben er mij- nu al-leen maar hall van bewust/' „U hebt geen gevoel van ziekte, wel?" vroeg ik. „Neen, Nelly, dat heb ik niet," antwoord- de hij. „U bent toch nieit bang voor den dood?" vervolgde ik. „Bang? Neen!" antwoordde hif. „Ik heb noch vrees noch een voorgevoel, noch hoop op den doo-d waarom zou ik? Met mijn sterk gestri en matige leefwijze, en ongevaarlijke bezigheden, moest ik en zal ik waarschijnilijk De beer do Vries zeide, daf onlangs to Am sterdam een vergaderin-g gehouden is, waar- op 27 vereen-igingeni en' bonden verteg-enwoor- dijgd warenl, op welke bijeenkomst beslloten werd eeni adres, vergezeld van eeni uitvoerige memorie van- toelichting, te zen-denl aan re- geeri-ng en' volksvertegienwoordigingDit adres werd1 evenaens verzondenl -aan die ver- eeniginigen, die niet op die vergadexing ver- tegenwoordigd waren en zal dus door de geadresseerdem namens al deze vereenigin- gen ontvangen word'en-. Ver-der zijn overall comitVs samengesteld, dlie h-andteekeningeni zul-len verwerven oip een volkspetitionnememt, waarvoor men zeker 1.000.000 na-mien denkt te krijigen. Op den dag van de uitreiking van dit peti-ti-oniniemenit Zal een protest-meeting worden, gehouden., De heer de Vries dankte er voor nog even de gelegenheid te hebben gekregen, dit uit- en te zetfcen. De voorzi-tster zeide nog, dat de vrouwen wel gaarn-e willen meedoen- aan bezuiniging, niet als bezuiniging beteekent adhteruitgang, zooals dat thans het geva-1 is met het onder- wij®. Da-arom stelide sp-reekster voor de m-otie aan te nemen, die wiji in ons nuimmer van Zaterdag reeds opnamen. Laten wij, besl-oot de voorzitster, trachten, dat nooit een wet wordt aangemomen al* de ze herziening. Provinciaal Nieuws UIT KOEDI.IK. Als een zelldzaamheid kan g-emeld wor den, dat op Dinsdag 31 October a.s. de heer G. Hartland 45 iaar werkzaam is aan onze tooneelvereeniging „de Roos", waarvan 20 jaar als voorzitter. De heer Hartland is een van die figuren die zich geheel geven voor hun werk; zij die voorheen met hem samenwerkten, denken met genoegen terug aan den aangenamen omgan-g en leiding en de tegenwoordige leden spre- ken met waardeering over hun voorzitter. Op het tooneel was hij een gewild persoo-n, die het publ-iek voor zich wist te winnen. Hoewel door omstandigheden geen leest- avond gegeven zal worden, zullen de leden der vereeniging in besloten kring dit jubile niet onopgemerkt laten voorbijgaan. UTT SGHEIRIMERHOiRN. In ,,'s Lands Welvaren" van den heer Jac. iKoster alhier, had Vrijdagavond de publieke verhu-ring plaats van de landerijen, behoo- rende aan de -Diaconie der Ned. Herv Ge- meen-t-e, alhier. De verschi-llende perceelen ter -gezamenlijke grootte van 17 HI. A. 15 A. 70 c.A. werden thans venhuurd voor d-e som van 19iS2 per jaar. B-ij de laatsfc gehouden ver- huring dezer zelfde peroeelen (2 jaar gele- den) -bedroeg de huurprijs 2167. UIT EQMOND AAlNi DEN HDE-F. Zondag ontving Zeemeeuwen I'l op hun veld ID. T. -S. 2 en) werden door hun gasten geklopt met 20. Na dezen w-edlstrajd speeldle een- combina- tie van spelers uit 1, 2 -en 3 te-gen de voetibalr club uit Egmonid-Binnen enl wist gelijk spel te maken. Eindstand liil Zeemeeuwen I hadden eeni nustdag. UIT HEILOO. Aan de veiling alhier werd reeds witlof aangevoerd. Er schijnt reeds heel wat vroeg gekuild witlof te wachten. De prijzen waren bevredigend, doch voor het eerste lof niet hoog, wat trouwens ook in Beverwijk het get- val is. De aanleg van nieuwe wegeni heeft wel de belangstelling der werkloozen gaande ge maakt. Door den Transportarbeidersbond is aan den gemeenteraad een verzoek gericht, om de losse arb-eiders aan het werk te zetten. Onze voeiibalelub V. V. H. I speelde Zon dag een uiiiwedstrdjld tegen K. V. V. IV te Knommenie en wist te winnenl met 31'. Wed'erom is de melkprijs vedhoogd en door de slijters op 16 dent per liter gebracht. Voor onze huismoed-ens een hooge prijs, waarvan de veehouders profiteeren. UIT BIERIGEN. Zondagmiddag speel-dle B. S. V. I1 te Alk maar tegeni Alianaria Viotri-x I'll. Alomaria won met 3^—2. Eeni gelijk Spel had die verhouding 'beter weer -gegeven. De Aspiranten I van -B. S. V. speelde te Alkmaar tegen RoorMWit. Even voor het einde wist Rood-IWit het eenige doelp-unit te maken en hienmedle dlen w-edstrijd te winnen. -- Alhier speelde Geel. Zwart I tegeni L. V. V. uit Liimmen. De wedstrijd werd gewon- nlen door L. V. V. met li0. Het tweede tlftal van Geel Zwart speelde hiema tegen Geel Wit uit Alkmaar. Rust ging met O—0 in. In de tweede helft wist Wit eenmaal en Geel Zwart tweemaal te doelpunten en won welverdiend. Geel Zwart III speelde tegen S. D. W HI en won met 2—4). boven de aarde blijven tot er nauwelijks een zwart haar op mijn hoofd meer is. En toch kan ik in dezen toestand niet voortgaanIk heb er me zelf aan te herinnerea dat ik moet ade- men bijna mijn hart er aan te herinneren dat het moet slaanEn het is als het terug- buigen van een stijve veer het is door dwang dat ik ook maar de geringste daad verricht die -niet door die eene gedachte wordt gewekt; en door dwang dat ik aan iets, het- zij leven of dood, aandacht schen-k, dat niet verbo-nden is met een universeel denkbeeld. Ik heb een en-kelen wensch, en mijn heele we- ■zen ien al mijn vermogens slmachteni er»naar't te bereiken. Ze hebben er zoo lang naar ge- smacht, -en zoo onophoud-elijik, dat ik ovier- tuigd ben dat -het bereikt zal worden en spoedig omdat het mijn bestaan heeft ver- slonden ik wordt verteerd in de afwach- tlng van zijn vervu-lling. „Mijn bekentenissen hebben mij niet vcr- Ticht, maar ze mogen rekenschap geven van eenige anders onverklaarbare gemoedssfem- migen, die ik te zien geef. O god! Het is een lang gevecht, ik wou dat het over was!" Hij began het vertrek on en neer te loopen, terwijl hij vreeseiij-ke dingein bij: zich zelf mo-mpelde, tot ik geneigd was om te gelooven, zooals hij zei da-t Joseph deed, dat zijn ge- weten zijn hart tot een aardsche hel had ge maakt. Be was zeer benieuwd hoe dit zo-u ein- digen. Hoewel hij- zel'den te voi'en een blik in de zen geestestoestaind had laten slaan, zelfs niet door blikken, bctwijfolda ik niet dat dit Do nanSsfsenfabriek van dm hew Van der Heijden, aan den Kogendijk, alhier, is Zater dag inderdaad stopgezet. Een 18-tal arbei- ders is hierdoor werkl'oos geworden. Op een paar na zijn deze arbeiders aangesloten bij den Ned. Bond van Fabrieksarbeiders, waar van zij bij werkloosheid gedurendc 72 werk- dagen per jaar eene uitkeering zullen ontvan gen van ongeveer pl.m. 15 per week. Gedu- rende de rest van dit iaar en de eerste 12 we- ken van 1923 komen zij dus voor die. uitkee ring in aanmerking, indien zij altli-ana geen voor hen passend werk zullen vinden Aan den dienstplichtige dezer gemeente, der lichting 1922, Willem Oerrit Evert Valk. ingelijfd bij het 4e reg. veld-artillerie, is ont- slag uit den militairen dienst verleend uit hoofde van lichaamsgebreken, ontstaan bui- ten den dienst^ PREDIKBEURTEN. URSEM, 31 Oct,, Dinsdagavond 7 uur, ds. Buck. UIT LIMMEN. In tegenwoo-rdigheid van autoriteiten, waaronder de burgemeester, den beer N'ieu- wenhuizen-, had in cafe Schuit een samen- komst van den vrijwilligen landstorm plaats. De vergadering werd geleid door den bur gemeester, die de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. In een .breedvoerig bctoog zette hij uiteen hoe de Landstorm tot stand was gekomen en dat hi) aan de verwachhng heeft voldaan. Daarom had men als waardeering en erken- telijkheid een schietwedstrijd georganiseerd, waarvan in eenigszins feestelijke vergadering de prijsuitreiking plaats^had. Van de 28 deelnemers behaalden 16 een prijs, n.l.: Jac. Admiraal, S. Schuit, N. Dek- ker, R. Pronk, A. Mooij, Jac. Adrichem Jr., A. Aarts, K. Kraakman, S. van Veen-, W. Mooij, A. Winder, C. Velt, D. Bakker, P Droog, O. Hageman en J. v. d. Peet Jr. Die prijzen bestonden uit practische kunst- voorwerpen en werden met eea toepasselijk woord door den burgemeester uitgereikt. De heer Ooldere, van het landstonn-ver- band uit Alkmaar, huldi-gde d^arop de afdee- ling, die van alle 33 afdeelingen de kroon spant in practische deelname. Spreker zette in groote trekken de roordee- len uiteen en zeide dat elke landstormer bo- gen kon op het vertrouwen der Regeering. Blijft het zoo doorgaan, dat de Regeering op de Landstormers kan rekenen. dan zou het niet onmogelijk zijn, dat het leger werd inge- krompen en daardoor de militaire lasten werden verminderd. Daarna werd een herinneringsplaat uitge reikt, waarop de burgemeester het officieele gedeelte sloot. Men bleef echter nog eeuigen tijd gezellig bijeen. UIT ST. PANCRAS. Uitsilagieni van de Vroner-wedlstrijldeni op Zondag j.l. Alomaria Vietric VI—fVrone I '3!1'. Vrone ITHei-loo II 21. Vrone I'll(Sdhoorl 1'2. Gemengd Nieuws INTERNATIONALE BIJEENKOMST VOOR MANIKJE'RONIDERZOEK. Van 23 tot 25 October heeft bovengenoem- de biijeenkomst -plaats gehad in bet Antoni van Leeuwenhoek-huis -te Amsterdam. De voor zitter Prof. Rotigans opende de bijeenkomst, er op wijzende dat alien; bijeengek-omen waren om te werken en geen tijd inochten verliezen aan officieele plechtigiheden- en dat deze -ge legenheid was gegeven aan de gasten uit den vreemde met elkaar en met de Nlederlandsche kankeronderzoekers persoonlijlki 'kennis te ma ken. iDe vriendschap hieruib geboren leidt tot hoogere waardeering der personen en hun werk. Helaas moest Ihiji xerontschuldiging vragen voor de ontvangst in een lokaal -dat een bouwvallig aanhangsel is van een hee- renhuis, beschamendde billijkste eischen voor een laboratorium voor het uitermate ge- wichtige werk. Dit was een gevo-lg van de iintrekikdng dler staatssubsidie voor den nieuw'bouiw. Een brief ingekomen- van den beroemden Japanschen kahkeronderzoeker Yamahiwa, iwaari deze zijn medewerking aanbood in de bestudeering van het vraag- stuk als een werk van groote humanitaire be teekenis, werd- beantwoord1 met een- telegram van bewondering. I -In de zittingen behandelden Fibiger (Ko- penhag-en) en 'Roussy (Parijs) respectievelijk de voorloopige uitkomsten en den huidigen stand der onderzoekingen in het laboratoria over experimenteelen teerkanker Murray (Londen) de criterien der boosaardi'gheid, B-;erich (Hamburg) die wetten in de ver- sch'ijnselen- biji de vorming van de experimen teelen teerkanker, Lipsdhiitz de kwestie van diena ontstaan. Vervoigens behandelden Leitch' (Lond-en) en Bang (Kopenhagen) de gevolgen van ophouden van den prikkel, door teeraanwending en Deelman (Amster- zija gewone gemoedsgesteldheid was; hij ver- zekerde het zelf maar niemand zou uit zijn gewone wijze van doen het feit gegist hebben. U giste het niet toen u hem zag, Mr. Lockwood en in den tijd waarvar ik spreek was hij juist dezelfde als torn, .uium. meer gesteld op voortdurende mizaaniiieid, en mischien nog -korter van stof inn gezel- schap, HOOFDSTUK XXXIV, Gedurende eenige dagen na diea avoud, vermeed Mr. Heathcliff het ons te ontmoeten bij de maaltijdentoch wil-de hij- niet toestem- men dat Hareton en Cathy werkelijk uitge- sloten werden. Hij had er een afkeer van om zoo volkomen aan zijn gevoe'ens toe te ge ven, en verkoos liever afwezig te zijn -en eens in de vier en twintig uur te eten scheen voor hem toereikend. Op een nacht, toen het gezin reeds te bed lag, hoorde ik hem naar beneden en de voor- deur uit gaan., Ik hoorde hem niet terugko- men en 's morgens ontdekte ik dat hij: nog steeds weg was. We waren toen in April, het weer was aan- genaam en warm, het gjas zoo groeu als buien- en- zon het maar konden. maken, enf de twee dwerg-appelboomen naast den zuidL muur, stonden in vollen bloei. Na het ontbijt drong Catharina er op aan dat ik een stoel -meenemen en met mijn werk onder de pijnboomen aan het einde van het huis zoit gaan zitten, en zij haalde Hareton die volkomen van zijn ongava'l hersteld was, dan) Bane en TeutschTanetar ((Hletoriberg) de weefsel- en vorm veranderingen in den groeienden teerkanker, iDeelman in 'i bdjzon- der met ee gewijzigde techniek. In de vierde zitung besch-ouwden Bloch (Zurich) en Waterman (Amsterdam) de ex- perimeniueele teerkanker van de bio-chemische, resp. bio-electrischen kant, -terwijl Leitch be- langrajke mededeelingen deed over paraffine en Arsenikkanker. De ziitingen k-enmerlkten zich bdjj de voor- dracht en oe talrijke en levemuge discussien, oioor vrienoschappelijken toon en toenemend entho-usiasimie voor het onderiwerp. Zij wer den bijgewoond door den geheelen- medi- schen suai van het Antoni van Leeu-wenhoek- huis en dloor de w-etenschappelijke Commis- sie van -het Dagelijksch- Bestuur bestaande behalve uiit den voorzitter1 uit de H. H.Del- prat en van Logihem uit Amsterdam, de Jos- sel-in de Jong en Kouwer uiit -Utrecht. Wes- terman uit Haarlem. Bovendien hedft Prof. W. M. de Vries (Amsterdam), mede-oprich- ter van het iNederiandsche Kankerinstituut, alle voordrachten met groote belangstelling gevolgd1. -Re«is aan- t einde van diem eersten dag was het duideldjlk, dat de verschillende hee- ren door het gelukkig initiatief- der 'N-eder- landsche Vereenigmg bij ellkaar gebracht, den gemaaktien band met zouden willen losmaken. Dit is ten duidelijkste gebieken uit de beslui- ten, in de 5e ziiting aan huishoudelijke zaken gewijd, genomen. Alle besloten toe te tredea tot een kieine vereeniging, die ter eere van de ontvangst in Amsterdam den naam van Leeuwenhoek-Vereeniging zal dragen. Hier- mee is -tegelijk met den wereldberoemden ge- leerde, het land1 zijner inwoning geeerd, en tegeiijkertijd aangegeven, dat men wil voort- werken in den geest vaa het Antoni van Leeuwenhoek-huisi. Verder werd met dankbaarheid het aanbod van de Ncderlandsche Vereeniging het ver- siag van de verhanaielingen te druiiken, aan- genomen, de onderimge railing van publi cation el-kander wederzijds beloofd en Am sterdam aangewezen als het centraalbureau v-oor alles, wat de nieuwe Vereeniging be treft. I Tijd en plaaita voor de volgende - bijeen komst zal door den loop welke de onderzoe kingen zullen nemen, en de eventueele resul- taten, die zij beloven, worden bapaald. Een paar -gezellige maaltijden, zoowel als een zeer geslaagae receptie bij den heer en Me- vrouiw 'Rehbocik (Amsterdam) vuldea op ge- lukkige wijze de vrije uren. VIBHBOD VAN KiASfTI'JIDING, In ,,'Het Katholieke -Schoolblad'", schrajft „Reileks" in- de ar-tikelenreelks ,yHet Spieget- tje" over, bandeloosheio en zegt daann: „De normaie onderwijzer, die zijn kias in orde heeit, zonder hardhanflige tuchamidde- iea, zal ook in Jt venvolg die huip wel kun nen oniiberen; de nuncer gelukkiigen we weten- het allemaal trekxen zicn- gewoon- lijk van die bapaling toch niet veel aan. „Ai-s regel zijin iicitaamssu'ailen absoluut onnoodig, maar het zal de meesten van ons, -toch wei eens overikomen zijn, dat bij een of andere gelegenheid ze daahten: „Jongen, wat zou ik je daar nu eens graaig een tank pak slaagj voor geven. Dat zou je goed doen „Lr is een- zeer Ikleine categorie jongens, op wie een goed woord geen vac heeit en die aiieen tot rede zijn te brengen, als ze liuhame- i-ijike overmaCh-t van iemand gevoeiea. „En juist die imdividuen weten drommels goed, dat de onderwijzer- niet mag en maken daar nutuur-iij-k misbruik van.- „Alleen reeas om deze paedagogische ab- normaliteit te doen veroiwijnen zou het schrappen van het verbod der hchamel-ijke straiten te veidedigen ziijn." KONINKLIJK BEZOEK. Hlet bezoek, d-at het Koninkiijk Gezin in het voorjaar aan Amsterdam zou brengen, maar dat uitgesteld werd wegens het overlijden van 's Priinseni moeder, had deze week plaats. Reeds in den vroegen- morgen was het op het Damrak en in de omggving van het Cen- traalstation te bespeuren, dat er iets bijzon- ders was. Van alle openbare gebouwen en uit .vele particuliere huizen werd de driekleur gestoken. Tegen half tien trok de bereden militaire politic naar het Centraalstation, die als eere-escorte de Koninklijke Famiiie naar het Paleis op den Dam begeleidde. Intusschen was het ook reeds op den Dam levendig geworden. Aan het anders zoo stille Koninkiijk Paleis hadden nu- de mariniers de eerewacht betrokken. Door de pohtie waren de noodige maatregelen genomen. Het Darn- plein was tot aan het midden afgezet en ook langs het Damrak ^urveilleerde politie. Aan het Centraalstation was eveneens ruimte ge houden biji de Koninklijke uitigang. Tegen tien uur waren een aantal autoritei ten op het perron bijeen, o. m. burgemeester de Vlugt en de hoofdeom-missaris Marcusse. Precies op tijd arriveerde de trein uit Apel- over om te graven en haar kleinen tuin- te ordenen, die onder invloed- van Joseph's klach- ten naar dien hoek was over gebracht. Ik genoot op mijn gemak van de lentegeu- ren rondom, en van het inooie zachte blauw boven mijn hoofd, toen mijn jonge meesteres die naar beneden geloopen was naar het hek om eenige wortels van, sleutelbioemen te be- machtigen voor een rand, maar half bela- den tenigkeerde en ons meedeelde, dat Mr. Heathcliff binnen kwam. „Eo hij sprak tegen mij", voegde za er met een verbijsterend gelaat aan toe. „Wat zei hij vroeg Hareton. „Hij zei mij dat ik zoo snel als ik kon moest maken dat ik wegkwam", antwoordde ze. „Maar (jij zag er zoo heel anders uit dan gewoonlijk, dat ik een oogenbl'ik bleef stil staan om hem aa-n te staren." „Hoe?" informeerde ik. „Wel, bijna opgewekt en vroolijk. Neen, bijna niets heel erg opgewonden en wild en blij!" antwoordde ze. „Het nachtwandelen amuseert hem dus?" merkte ik op, terwijl ik onverschillig deed-. Daar ik in werkelijkheid even verrast was aPs zij, en veriangend om mij- van de waarheid van haar verslag' te overtuigen, want den meester blij te zien kijken zou geen alle- daagsch schouwspel zijn, verzon ik een ver- ontschuldiging om maar binnen te gaain. Heathcliff stond bij de open deur, hij was bleek en hij beefde, toch al had hij stellig een vreemde vroolijke glinstering in zijn oogen, die hat uiterlijk Van zijin geheele gelaat doom. De Koningin cmderhield rich eenige oogenblikken met den burgemeester, waarna het Hooge Gezelscltap door de Koninklijke wachtkamer het station verliet. Zoodra IH. M. het station veriiet werd door de menigte gejuicht. In en matigen gang werd naar het Paleis gereden. De stoet werd steeds toegeju-icht Toen de Koningin op den Dam kwam, 9peelde de muziek het ,,Withelmus" en presen- tcerden de troepen het geweer. Eenige oogen blikken later verscheen de Koninklii-ke Fam-ilie op het balcon, toegejuicht door een groote menigte. Nadat de voratelijke personen zich in huxv- ne apartementen hadden teruggetrokken, ver- trok ook het eere-escorte en langzamerhand kreeg de Dam weer het gewone aanzien. DE STRENGENACHTVORST. In de nachten van 24 op 25 en 25 op 26 Oc tober heeft het in het Westland zoo hevig ge- vroren, dat vele tuinders een vuurdlenst moes- ten instellen om de temperatuur in de kassen boven het vriespunt te houden, inzonderheid ter bescherming van de chrysanten. Men be- diende zich van allerlei verwarmingsmiddo- len, als kacheltj-es, kooktoestellen, vuurpot- ten, enz. -DE GEILUID'SP'ROEVEN TE' OLDEN- IBROE'K. Men schrijift ons uit Amsterdam': Zaterdagmidriag precies te '5 uur 20 mi- nuten 0 seconden, heef t mi-ddeni op de ^eidie, op 5 K.M. afstamd! van- de legerplaats OL d-enbroek de aangekondigde ontploffiiig plaats gehad, tot het nemen van geluidsproe- v-en. '5000 KG. amimun-itie, op deze plek bij een gebracht deze keer niet voor oorlbgs- doeleinden, doch in 'het belan-g der wetar- schap explodeerden. De ontploffing had zonder ongevalleni plaats. De in de omge- ving aangerichte schade is gelukkig niet groot en voor zoover wij' tot nu toe konden nagaan, heeft zij! zich bep-erkt tot het breken van vensterruiteni en andere kleine ongexief- ildjlkhedea -- Op den juistert tijd, in de eerste plaats aangegeven door eeni tijidlsein van Vossegat te 4 u. Qi m-ia. 0 sec. em te 4 u. T iniin. 0 sec. en later te 5 u. door het filiaal va het K.N.iM.1. -te Amsterdam^ hebbiji wijl te Amsterdam zit ten luistereni. wiji rek-enden uit, dat het ge- luid, zich voortplantende met eeni snelheid van 333 Meter in de seconide, na 5- minuten ongeveer in de hoo'fdstad geho-ord moest kunnen worden. Wdj- hoord-en aihterniets en met ons hoorden duizenden luisteraars evenmin iets. Niet ver van Amsterdam, in- fonmeerdeni wij- te kwart voor zes of men daar, in het vrijie veld buiten het lawaai van de druikke stad, iets gehoord had. ,,Wiji luisn tereni al drie -kwartier maa-r h-elbbeni n-o-g niets gehoord" was het amtwoord; waarop wiji den betrokkenl luisteraars den; goed-en ra-ad gaven- h-et 1-uisteren1 maar te staken, daar wijl intus- sdhen' van Oldiebroek bericht hadden on-tv.an- gen, dat de ontp-loffing op den, vastgestelden tijd hadi plaats gelhad. Van 'bevoegde zij-d-e vernam-en wijl over de ontploffing nog het volgende: De bedenmid- dag genomenl gelui-dspxoef had plaats onder minder goede weersomstandigheden. In ver- band met de windriebting uit N. N. O. rich- ting en voornamelijlk ook doordat de wind in de boveniludht uit het IN. N. O. kwam, mede door een sterke da-ling van de temperatuur, ook in de bovenlucht, heeft het geluid zich voornamelijk in- Z. Z. W. ridhting voortge- pl-ant (ridhtin-g Wageningen). 'Daar is de ontploninig het sterkst gehoord. In Oldenbroek zalf had de ontploffing met geluid al® van eeni zwaar kanonschot. Wij vernemen verder, dat d-e seish-ogra- fische inrichting te De Bildt er in geslaagd is, de ontploffing te registreeren. WE R'KiLOOZE'NDEMiON-'STR'ATI E De door den Modemen Bestuundersbon-d in verschillende plaatsen des land® aange kondigde demonstratie van werkloozen op Zaterdagmiddag heeft in Amsterdam aan de revolutionoaire werkil-oozen van het Plaatse- ,Bjk ArbeidSsecretariaat en het Werkloozen Agitai-tiecomite gelegenheid -gegeven, mede te gaan demonstneeren. Circa 4000 werkendie eni weridooze arbei ders, georganiseerd' in den, Amsterdamschen Bestuurdersbond, kwamen in openludhfbijl- eenkomst op- het terrein van. dlep voormaligen Parkschou-wburg bijeen-, waar zij d'oor de heerenl H-uijbers, Stenhuis enl Eich-elsheim en miej. Alida de Jong werden toegesproken-. Eerstgenoemde, die de meeting leidde, zei dle, dat die betooging niet gericht was tegen het Amsteramsche gemeentdbestu-ur, dat al tvat mogelijk is om de werkloozen te belpen, gedaan heeft, maar tegen de regeering. N'a afloop van de meeting trokkien de „mo- derne" demonstranten in optoch-t naar het Beunsplein en achter 'hen sloten zich aan de revolutiomnaire werkliedeni onder sterk -poli- tiegel-eide. Beide optochten, in welke doeken en vaandels werdeni medegedragen, werden anderde. ,,Wilt u wat voor uw ontbijt gehruiken?" zei ik. „U rnoet hongeri-g zijn, nu u den hae- len nacht zoo gezworven hebtIk verlangdo te ontdekken waar hij- geweest was, maar i-k hield er van van het rechtstreeks te vragen. „Neen, ik ben niet hongerig," antwoordde hij, terwijl hij zijn hoofd afwendde en nogal minachtend1 sprak, alsof hij vermoedde dat ik de aanleiding tot zijn goedi humeur tracht- te te gissen. Ik voelde mij verslagen ik wist niet of het geen goede gelegenheid was om hein eeni ge vermani-ng toe te dienen. ,,1-k denk niet dat het goed is om buitens- huis te zwerven", merkte ik op, „in plaats van in bed te liggenhet is in elk geval in dit vochtige seizoen niet verstandig. Ik denk dat u een leelijke kou zult vatten of een koorts er is nu al iets met u aan de hand „Niets d-at ik met kan dragen," antwoordde hij: „en wel het grootste genoegen onder voor- waaide dat je mij- alleen laat ga naar bin- -nen, en hinder mij niet." Ik gehoorzaamde; en toen ik hem voorbij- ging merkte ik op dat hij zoo snel ademde als een kat. „Ja!" dacht ik bij me zelf, "we zullen een ziekteaanval krijgen. Ik kan mij niet begrij- pen wat hij' is wezen doen." Dien m'iddag zat hij neer om met ons te dineeren, en ontving een boordievol bord uit mijn hand alsof hij- van plan was zijn vorig vasten in te halea. (Wordt vetvolgd)

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5