DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Koffie en Thee niet in prijs verhoogd. geen advertentles te plaatsen No. 258. Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922 Dlt nnmmer bestaat nit 2 bladen iboTiiHMiientfiprijs bij roorniibotnling per 3 mimndon t 2.—, tr. per post t 2.50. Howijsn. 5 ct. Advertontiepr. 25 ct. p. regol, grootore letters naar plaatsrulmta. Brievew franco N.V. Book- en Bandelsdr. v.h. norms. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. WOENSD OirecteurO. II. KHAR. QooMxedttCteurTJ. N. ADEMA. J NOVEMBER Buitenland DE ACTIE DER FASCISTEN. Het door Mussolini gevormde kabinet heeft gister den eed van trouw aan den koning af- geiegd. Mussolini zond aan alle prefecten een schrijven, waarin gezegd wordt, dat de koning hem de leiding der zaken heeft toever- troiiwd en dat hij van alle amibtenaren, van den' hoogsten tot den laagsten, eischt dat zij hun plicht tot het uiterste toe vervullen en de belangen van het land boven alles laten gaan. Dit schrijven eindigt met de wooxden: „Ik zelf zal het voorbeeld geven." In een onderhoud met een vertegenwoordi- ger van de Turijnsche „Stampa" gal Musso lini een uiteenzettmg van zijn buitenlandsche politick. Hij verklaarde, dat nog voor hij zijn kabinet had gevormd, bet Engelsche ge- zantschap te Rome uiting had gegeven aan den wensch, een onderhoud met hem te heb- ben. Het is van het grootste belang, zei Musso lini, dat thans duidelijk te kennen wordt ge geven,, dat Italie een staat is, welke zijn be langen wenscht te doen eerbiedigen. Dezen eerbied zulkn wij Italie verschaffen, hetzij langs vreedzamen weg, hetzij, wanneer wij op tegenstand stuiten, met machinegeweren, doch alleen, wanneer dit voor het welzijn van den staat noodzakelijk mocht zijn. Wij be- ginnen reeds morgen met de uitvoering *van ons program, dat arbeid, bezuiniging en vre- 'de omvat. Conflicten zullen vermeden wor den. Dit programma zullen wij uitvoeren, en wij verwachten daarbij ook van het buiten land steun te zullen krijgen. Omtrent het beweerde voornemen van Mussolini om de Kamer te ontbinden, wordt gemeld, dat hij dienaangaande nog geen be sluit heefit genomen. Middeni (November zal de Kamer bijeenkomen. Naar Mussolini tot den correspondent van de „Stampa" veriklaarde, zullen de nieuwe veiikiezingen wellicht eerst over eenige maanden plaats hebben, dus waarschijnlijk niet voor het aanstaande voor- jaar Mussolini heeft gistemacht bevolen het fas- cistische leger te demobiliseeren. De commandanten der verschillende afdee- lingen zullen persoonlijk verantwoordelijk "..worden gesteld voor indisciplinaire handelin- gen, welke door de troepen worden begaan. Meer dan 80.000 fascisten trokken gisteren door de stad van de Villa Borgbese naar het Quirinaal. Toen het begin van den stoet bij het Quirinaal aankwam, verschenen de ko ning en de nieuwe ministers van Oorlog en Marine op het balkon van het paleis. De voorbijtrekkende fascisten, alien gekleed in hun karakteristieke zwarte uniformen, en in volledige wapenrusting, groetten den koning door het opheffen van den rechterarm De koning dankte op militaire wijze. Tijdens het defile vlogen tal van militaire vliegtuigen boven de stad. Een dezer toestellen stortte neer, doch er werden daarbij geen personen gedood. Ondanks het verzoek van Mussolini om, de vrijheid en de persoonlijkheid van de pers te eerbiedigen hebben tal van fascisten zicb niet d'aaraan gehouden1, zegt de Tel. Te Rome wer den de woningen van twee cornmunistisehe afgevaardigden door de fascisten geplunderd. Bovendien hebben te Rome en ook in de pro- vincie nog andere gewelddaden plaats gehad De direcfeur van de .Tribuna", senator Ma- lagodi werd door legionnairen uit Fiume op straat mishandeld, omdat ziin blad indertijd stalling had genomen tegen D'Annunzio Het gebouw van de Romeinsche persvereeniging werd eveneens door fascisten bestormd en verwoest. Mussolini heeft naar aanleiding van deze gebeurtenisseri nogmaals een proclamatie uit- gevaardigd, waarin wordt aangedrongen op eerbiediging van de persvrijheid. Ook in de woning van den voormaligeu premier Nitti zijn fascisten binnengedrongen en hebben er tal van brieven en documenten gestolen. Omtrent de onlusten te Bologna wordt ge meld, dat het aantal dooden thans tot 8is ge stagen. Te Brescia hebben zich nieuwe onlusten voorgedaan De fascisten wilden daar de roo- de vlag van het socialistisehe volkshuas wgg- nemen. Toen zij vanuit het volkshuis bescho- ten werden en men ook bommen naar hen wierp, beantwoordden zij het vuur. Drie per sonen werden gedood en velen gewond. Omtrent den nieuwen premier wordt ge meld, dat hij wel iemand van buitengewone energie moet zijn. Hoe zou hij anders, 48 jaar geleden geboren als zoon van een hoef- smid, thans aan het hoofd van de regeering kunnen staan en de meest populaire persoon van dit oogenblik zijn. Hlet valt af te wachten. of hij ook een goed diplomaat zal zijn. Zijn loopbaan was veelbewogen. In zijn jeugd trok hij door Europa en was een ijve- rig socialist. Daarom werd hij uit Zwitserland verbannen. Later werd hij, redacteur van het blad „I1 Popolo" te Trente. Daar voerde hij onder de Italiaansche bevolking een ijverige irredentistische propaganda, waarvoor hij door de Oostenrijksche autoriteiten, tot ge vangenisstraf werd veroordeeld. Nadat hij zijn vrijheid had herkregen, keerde hij naar zijn ouderlijke woning te Forli terug en stichtte in1 die plaats een socialistisch dag- blad Hij werd spoedig bekend als een uit- muntend organisator. Wegens zijn campagne in 1911 tegen den Italiaanschen oorlog in Tripoli werd hij door de Italiaansche autori teiten eveneens tot gevangenisstaaf vtacto- deeld. Hij gebruikte den tijd, welken hij in de gevangenis doorbracht. om een biografie van Johannes Huss te boek te stellen. Later werd hij verbonden aan het socialistisehe partij- orgaan „Avanti". In het begin van den oor log werd hij echter uit de partij verbannen om zijn vurige pleidooien voor de geallieer- den. Verlangend, dat Italie de geallieerden te hulp zou komen, richtte hij tot dat doel' de „Popolo d'ltalia" op, welk blad thans olfi- cieel partijorgaan der fascisten is. De Zwitsersche Bondsraad heeft het inder tijd tegen Mussolini uitgevaardigde besluit tot uitzetting uit Zwitserland ingetrokken. Tot toelichting van dit bericht wordt er aan herinnerd, dat Mussolini indertijd stee- nendrager te Geneve is geweest en toen we gens bedel arij; em landlooperij1 over de Zwit sersche grens is gezet. Wat het kabinet-Mussolini betreft, beves- tigd wordt, dat hij aanvankelijk voornemens was, den secretaris-generaal van de federatie van den arbeid, een gematigden socialist, een zetel in het kabinet te geven, maar hij, veran- derde van gedachte, en vond den tijd voor een zoodanige samenwerking met de socialis- ten nog niet rijp. Hij gaf echter te kennen, dat hij later de medewerking der socialisten zou zoeken, omdat hij streeft naar een' algemeene pacificatie van het land. Sforza heeft aan -Mussolini ontslag als ge- zant te Parijs gevraagd. Havas meent te we- ten, dat dit ernstige besluit geenszins het ge- volg is van gebrek aan overeenstemmlng tus- schen Italie en Frankrij'k, hetgeen blijkt uit het niet in code-taal gezonden telegram van Sforza aan Mussolini. In Italiaansche regeeringskringen worden als eerste daden van het kabinet de reorgani- satie van het leger en het houden van een overwinningsfeest op 4 November aangekon- digd. De Italiaansche pers neemt over het alge- meen een gereserveerde houding aan tegen- over het nieuwe kabinet. DE OEKRAINI'SGHE OPSfTA'ND IN OOST-CALICIe. iHet Oefkrainische persbureau meldt; dat er steeds meer alarmeerende beriahiten uit Oost- Galicie komen. ;De betrekkingen tusschen de Oekra'fnische bevolking en de Poolsdie be- zettingsautoriteiten zouden buitengewoon ge- spannem zijn. 'Naar de pers mededeelt, ver- schijnen voortdurend op versGhillende plaat- sen tegelijk verscheidene Oekra'inische deta- chementen. Volgens de „Gazetta Poronna" zijn de opstandelingen' steeds op marseh. Als zijl politic of gendarmere ontmoeten ontwa- penen zij deze en nemen hum uniformen, wapens en documenten in bezit. Zeer dikwijls zijjn de opstandelingen' van machinegeweren voorzien. Deze detachementen zouden de sym- pathie van de bevolking hebben en men be- weert, dat hun aantal met den, dag toeneemt. Er moeten nu reeds meer dan zes van zulke detachementen zijn, die elk 60 a 100 man tellen. 'De opstandelingen verspreiden procla- maties en sporen hun landgenooten' aan zich tegen de Polen te verzetten. iDe politie is niet bij machte aan de aanvallen van de op- roerlingen het hoofd te bieden. De Poolsche pers maakt zich' ernstig on- gerust en beweert, d;at de oproerlingen door de bolsjewiki bewapend zijjn'sommige bladen zoeken echter den oorsprong van, de beweging in Tsjechoslowakije. DE POLITIEKE TOESTAND IN ENGE'LAND. De politieke toestand heeft plotseling een nieuwe wending genomen. Terwijl in somnii- ge deelen des lands de nationaal-liberalen den steun krijgen van de conservatieven,, be- twisten elders de conservatieven zetels aan de nationaal-liberalen. Een voorbeeld hiervan is Bedford, waar tegenover den vroegeren mi nister van de posterijen Kellaway een, conser- vaief is gesteld, aan wien Younger, het hoofd der conservatieve organisatie, een telegram heeft gezonden om hem warm te steunen. lets dergelijks doet zich voor in ongeveer dertig ander districten. Naar thans wordt te kennen •gegeven, is Lloyd George gereed zijn bedrei- ging uit te voeren „om den oorlog uit te brei- den". Gemeld wordt, dat een groot aantal nationaal-liberale reserve-candidaten gereed zijn om te velde te trekken tegen de conserva tieven, als maatregel van weerwraak, tenzij men tot een' of andere overeenstemming komt. Er zijn thans 452 conservatieve candidaten, 17Q nationaal-liberale, 308 onafhankelijk-libe- ralen, 410 Labour-candidaten en 33 vrouwe- lijke candidaten van verschillende partijen. Mochten de nationaal-liberalen hun bedrei- ging uitvoeren, om maatregekn van weer wraak te nemen tegen de conservatieven, dan zal er een groote vermeerdering zijn van het bestaande aantal nationaal-liberale candida ten- Bonar Law heeft zijn kabinet aangevuM met ministers voor Luchtvaart, Arbeid, Pen- sioenen en Publieke Werken en verder met onder-staatssecretaris bij verschillende andere hooggeplaatste ambtenaren. Ete koning heeft deze benoemingen goedge- keurd. DE IERSCHE KWESTTE. Te Dublin is Maandagavond weer een dui delijk bewijs gegeven', dat de rebellen hun strijd tegen den Vrijstaat nog niet hebben op- gegeven. Zij trachtten het bureau der gehei- me politie van de Zuid-Iersche regeering in de lucht te laten vliegen. Vier mijnen werden vlak voor het gebouw aangelegd, en verbon den' met een electrischen draad. zoodat de dadem de mijnm op graoten afstanri, tot oob- ploffing konden brengen. Een recherdieur keek toevallig uit het venster der bovenver- dieping naar beneden en zag op straat een verdacht voorwerp voor den hoofdingang lig- gCii. Hij ging terstond zijn kameraden in het gebouw waarschuwen, doch had zich nauwe- lijks van het venster verwijdeFd1, of er had een hevige ontploffing plaats, die den gevel van het gebouw ernstig beschadigde en talrij- ke ruiten verbrijzelde. Zes voorbijgangers, waaronder vier .vrouwen, werden gewond Dertien personen werden gearresteerd. De drie andere mijnen zijn niet ontploft. E'EN R1EDE VAN B',RANTING. Branting, de Zweedsche premier, heeft de zer dagen eeni redevoering voor ae sociaal- democratische jeugdorganisatie gehouden. Zijn rede was voornamelijk geborduurd op de woorden van Karl Marx na de Parijsche Commune: „de arbeidersklasse kan het staats- bewind maar niet ineens overnemen". Deze waarheid, zeide Branting^ wordt steeds op- nieuw bewezen, zoodra in een, land', waar ae meerderheid van de volksvertegenwoordiging „burgerlij|k" is, de arbeidersklasse het roer van net schip van staat moet overnemen. In het verleden hebben wij dan, ook, onder der- gelijke omstandigheden, de staatsmacht ge- bruikt om zooveel mogelijk in 'bet belang van de arbeidende klasse te doen. Ofschoon ik er van overtuigdl ben zeide Branting dat een' fundamenteele verandering in de toe- komst niet tegen1 te houden is, wii' ik niet na- laten' er op te wijzen, dat deze niet door res- tristies en 'kirachtige taal teweeg gebracht kan worden, maar dat het v66r alles noodig is te zorgen voor het menschenmateriaal, dat een nieuwe staatsorde kan' opbouwen. DE ONDERHANDELINGEN' TE BERLIJN. De onderhandelingen over de kwestle der schadeloosstellingen tusschen de Duitsche re geering en de Commissie van Herstel te Ber- lijn zijn geopend door het eerste bezoek der commissie bij den Rijkskanselier Wirth. Naar verluidt, zal de Duitsche regeering met ben paalde voorstelien voor den dag komen, die opgesteld werden bij de laatste beraadsla- ging, welke Maandag plaats had van den Rijkskanselier en den minister van Financien Hermes met Duitsche deskundigen. In de kringen d<T commissie van herstel gelooft men, dat de Ber'iijnsche besprekingen omstreeks twee weken zullen vereischen. Men acht het waarschijnlijk, dat de Com missie van Herstel eerst nh haar terugkeer te Parijs omtrent de kwestie der stabilisatie van de mark bepaalde besluiten zal nemen. NIEUWE SOCIALIiSTISCHE PARTIJ. Tengevolge v^n de scheuring in de Fran- sche cornmunistisehe partij is een1 nieuwe partij! gesticht onder den naam van „Union federative die travailleurs revolutionaires-so- ciatistes. ihlenri Sellier, buigemeester van Suresnes, is de leider van deze groep, die zich ten doel stelt om zoowel dp nationaal als interna- tionaal gebied de politieke en economische organisaties van het proletariaat te vereeni- gen. DE NOOD DER DUITSCHE PERS. Naar de „Gennania" mededeelt, ziet het blad zich genoodzaakt, met ingang van 1 No vember, nog slechts eenmaal per dag te ver- schijnen en wel des avonds. Alleen des Zon- dags zal het blad 'smorgens worden uitge, geven. AMERIKAANSCHE EIGENAAR- DIGHEDEN. De fabrikanten in heerenmode-artikelen in de Vereenigde Staten brengen een nieuwig- heid op het gebied van dassen. Ziji hebben dassen verkrijgbaar gesteld, die aan den eenen kant rood, en aan den anderen kant groen zijn. Indien nu de „business man" naar zijn kantoor gaat, kan hij zijn das aan de roode zijde dragen, dit is dan een beleefde manier om den menschen aan het verstand te brengen: „Laat mij geen tijd verliezen, vai mij niet lastig, ik ga aan mijn werk". Wan neer daarentegen de „business man" naar huis terugkeert, draagt hij de das aan den groenen kant; hieruit kan dan afgeleid worden, dat hij vrij is en men geheel over hem beschikken kan. THE rNBiOTSI NO IN DE RIJN- PROVIN1CIE. Uit Grevenbroich wordt offideel gemelld, dat Maandagmorgen tien> uur op het station te Grevenbroich, in de Rijlnprovinde, een, bot- sing heeft plaats gehad tusschen een' goede- rentrein, die het station verliet en' een perso- nentreim, die juist uit MunchenGladbach kwam binnenrijden. De machinist van laatst- genoemden trein had het onvdlig signaal niet gezien. Twaalf personen w.o. vijtf spoorweg beambten werden' lich't gewond. IHtet personen- vericeer tussdheni Munchen'Gladbach is niet onrlfliftmhffl. De besturen der beide Middenstandsorganisaties adviseeren hunne leden in tqdeltjk, ter gelegenheid van de a.s. St. Nlcolaasfeesten, ver- schynende RECLAME-COURANTEN. De Alkm. Ver. v. d- Handeldr. Industrieelen Middenstand. De R.<E. Middenstandsvereeniging „DE HANZE", EEN TAXI-CHAUFFEUR VER- MOORD. Zaterdag werd te Courcelles nabij Charle- roi (Belgie) een verlaten huurauto gevonden, die bleek toe te behooren aan een Brusselsche verhuur-inrichting, wier chauffeur, zekere Maes, Zaterdagmorgen niet van zijn nacht- dienst was teruggekeerd, aldus meldt de Brusselsche correspondent van de Tel. Thans heeft men op een veld nabij Nyvel het lijk van den chauffeur gevonden. Zijn armen waren op den rug gebonden en de schiedcl was door twee revolverkogels doorboord. Men vermoed, dat twee of drie mannen des nachts te Brussel in de taxi zijn gestapt en op een afgelegen plek den chauffeur hebben1 overrompeld met het doel, zich' van de auto meester te maken om daarmede ergens hun slag te slaan. Een panne noodzaakte hen, den wagen te verlaten. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Een groote menigte, die naar een redevoe ring van en vooraanstaand Venizelist geluis- terd had, eischte den dood van de staatslie- den, die zich in preventieve hechtenis bevin- den. Na afloop van de vergadering hadden relletjes plaats, waarbij alle portretten van ex-koning Constantijn vernietigd werden. EEN COLLIER VAN DE BULGAAR- SCHE KONINKLIJKE FAMILIE. De politie te Boedapest heeft vier kooplie- den in hechtenis genomen', die op het punt waren met een collier ter waarde van 20 mil- lioen kronen de Tsjechoslowakische grens over te steken. Bij hun arrestatie verklaarden zij, dat het kleinood aan de koninklijke familie van Bulgarije toebehoorde; zij zouden het door een vertrouwensman ontvangen hebben, ten einde het in veiligheid te brengen voor het geval, dat de koninHijke familie ten gevolge van een eventueelen opstand in Bulgarije ge noodzaakt zou zijn de vlucht te nemen. DE AANSTAANDE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De vertegenwoordiger van Angora heeft aan de Hooge Geallieerde Commissarissen twee nota's overhandigd. In de eerste necmt de regeering te Angora genoegen met Lau sanne als plaats voor de a.s. vredesconferen- tie, terwijl in de tweede geprotesteerd wordt tegen het feit, dat ook aan de regeering te Konstantinopel een uitnood'iging tot deze conferentie is gezonden. Deze uitnoodiging beteekent volgens de nota een inbreuk op de overeenkomst te Moe- dania gesloten, en zou de vertegenwoordigers van Agnora er toe kunnen brengen geen deel te nemen aan de conferentie. De Vereenigde Staten hebben formed de 'uitnoodiging der geallieerden tot actieve deelneming aan de conferentie in zake het Na- burige Oosten van de hand gewezen. HET PROCES HERMES CONTRA DE „FREIHEIT". Gister begon, naar het Hbld. meldt, het proces inzake ae beleediging van den Duit- schen rijksminister van financien Hermes te gen den verantwoordelij'ken redacteur der „Freiheit", Hensel. In Maart 1.1. zijn in de „Freihdt" een serie artikelen verschenen, waarin Hermes werd beschuldigd, dat hij, als tegenprestatie voor goedkoope wijnleveranties door den bond van wijnbouwers, dezen bond1 financieele on- dersteuning en aanzienlijke hoeveelheden sui- ker zou hebben verschaft. De beklaagde Hensel handhaafde zijn toenr malige verklaringen in vollen omvang. De pogingen van den voorzitter om een vergelijk tot stand te brengen mislukten. Hermes trad in dit proces als getuige op. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting van de redenen, waarom hij den bond gela en suiker had doen toekomen. Het proces wordt heden voortgezet. EEN RO'KKEN-KWESTIE. De „New York Herald" deelt mede, dat de federatie van feministische clubs, die 300.000 leden telt, in haar laatste vergadering een re- solutie heeft aangenomen,, waarin geprotesr teerd wordt tegen den langen rok uit hygie- nisch en veiligheids-oogpunt; geeischt wordt, dat de nfstand tusschen den grond en den onderkant van den rok minstens 20 centime ter moet ziin. EEN OUDE GESCHIEDENIS. De ex-keizer vertelt in zijn „Herinnerin- gen" over de z.g. Duitsche oorlogsgruwelen o. a., dat hij na het binnenrukken in Noord- Frankrijk onmiddellijk gelastte, de kunst- voortbrengselen te beschermen. Daartoe wer den bij elk leger kunsthistorici en professoren geplaatst, die de kerken, paleizen, kasteelen enz. bezochten en beschreven. Daarbij heeft zich bijzonder onderscheiden, aidus de ex- keizer, de conservator voor de Rijnprovincie, prof. Clemen, die den keizer verslag moest uitbrengen omtrent de beveiliging van de mo- numenten. Aangaande de geschiiderde ramen van de kathedraal van het verwoest St. Quen- tin deelt de keizer mede, dat deze door Duit sche aoLdaten mat lsueosaeuaar code1 het vuur der Engelsche granaten in. veiligheid zijn gebracht. Een draadloos telegram meldt nu, dat, vol gens de Parijsche „Eclair", deze kerkramen door een Fransche detective zijn tcruggevon- den in de woning van prof. Clemen te Bonn, die den Franschen politie-beaxnbte meedeelda in Februari 1918 opdracht te hebben gekre- gen ze naar Duitschland te brengen. Volgens de ,,'cclai" zou prof. Clemen deze opdracht hebben uitgevoerd door ze in zijn woning te verbergen. DE BRUILOFT TE DOORN. Naar de „Vorwarts" mededeelt, heeft kef* zer Wilhelm voor zijn aanstaande bruiloft te ■Berlijn een bruidsgeschenk besteld, waarme- de verschillende juweliersfinna's bezig zijn. Het voornaamate sieraad vormt een diadeem, dat met niet minder dan 700 briljanten bezet *is. Van deze edelsteenen zijn de kleinste X karaat. Boven- en onderetuk van het diadeem 'zijn op platina bewerkt. Bovendien behooren tot het geschenk een hanger en oorbellen. Deze zijn van fijn zilver gemaakt, en even eens met kostbare diamanten bezet. De waar- tie van het diadeem alleen wordt door vaklie- den op 800 millioen mark geschat. Het socia listisehe blad schrijft boven dit bericht: „Dfl noodlijdende Wilhelm". LIEFHEBBERIJEN VAN EEN STIER. Te Coalville (Leicestershire) stonnde een- losgebroken stier het 30 trappen boog gele- gen kantoor van een advocaat binnen, rende door een drietal vertrekken, vemielde een aan tal meubelstukken, benevens een groote spie- gelruit. Een aantal1 slagers met touwen verschenen spoedig ter plaatse om het woedende beest weer naar beneden te transporteeren. Tijdena deze moeilijke „operatie" werden de trapleu- ningen tot waaraeloos hrandliout geredu- ceerd. Toen de stier goed en wel weer buiten was, wist hij nogmaals aan de hoede zijner geld- ders te antsnappen en drong hij in een an dere naastgelegen magazijn binnen. Ten laatste werd hij echter overmcesterd en naar het abattoir vervoerd. KORTE BERICHTEN. Het verbod voor de „Rote Fahne", vol gens hetwelk het blad gedurende veertien da gen niet mocht verschijnen, werd tot vier da gen verminderd, zoodat het blad heden, den len November weer verschijnen mag. De vroegere Fransche gezant te Berlijn, Laurent, is naar Parijs vertrokken. Het rechtstreeksche spoorwegverkeer tusschen Petrograd en Reval is hersteld. Maandagnacht hebben inbrekers uit het zegelkantoor te Gent voor 114 millioen francs aan belastingzegels gestolen. De scheepvaart in de Antwerpsche ha ven is sedert Zondagavond bijna geheel stil- gelegd tengevolge van een zware Zuid-Wes- ter storm, die in de Noordzee woedt. Een Ja- pansch, een Belgisch en een Braziliaansch schip zijn met stormschade en averij binnen- gekomen. Volgens een uitlating van den' eersten minister Theunis zou uit den totaalstaat van de rechtbanken van oorlogsschade reeds nu op te maken zijn, dat de dooT de Duitschers in Belgie aangerichte verwoestingen de ge- weldige som bedragen van 18 i 20 milliard francs. Naar wordt gemeld heeft staatsraad Bayer, die als opvclger voor Lerchenfeld tot Beiersche minister-president was bestemd,- Voor de hem aangeboden positie bedankt. Volgens de „Lokal Anz." is de in den D-trein naar Frankfort zwaar verwonde Ame- rikaan, een majoor van de Amerikaansche missie te Coblenz. Een 29-jarige chauffeursvrouw te Bar king is eergisteren ter dood veroordeeld we gens het vermoorden van haar beide dochter- tjes, vier en twee jaar oud. Zij heeft beide kinderen met een hamer op het hoofd1 gesta gen, om ze daarna in een met water gevuld bad onder te houden. Een draadloos N. T. A.-bericht uit Lou den bevestigt, dat Lord Hardinge of Pens- hurst, die sedert November 1920 Britsch am- bassadeur was te Parijs, om persoonlijke re denen den wensch heeft te kennen gegeven om aan het eind van dit jaar als zoodanig af te treden. De gemeenteraad van Boedapest heeft met algemeene stemmen besloten', Kemal Pas- ja door een deputatie een eeresabel te doen overhandigen. Gemengd Nieuws HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. De Kon. Familie heeft gistermiddag het voorgenomen bezoek aan Ariti gebracht. De rit daarheen ging door de Kalverstraat, waar het natuurlijk vol en druk was, en zoowel de Koningin als het Prinsesje telkens weer wer den toegejuicht. Vooral de dames en meisjes van de groote magazijnen en winkels onder- /sebodden rirfc hieitij- Holsmuller's

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1