DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Polder- en Gemeente- besturen. No. 259 Honderd vier en twintigste Jaargang 1922 DONDEEDAG 2 NOVEMBER voor N. V. Boek- en Handelsdrukkerij, voorbeen Herms. Coster Zn., Voordam G 9, Alkmaar Dit nnmmer bestaat alt 2 bladen Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling pet 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het gelxeele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnnmmers 5 cents. Prijs der gewone AdvertentiSn. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. Directenr: O. H. KRAK. Telefoonnummer 3. Telefoonnr. Redactie 33. tioofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland DE STAATSOREEP DER EASCISTEN. Met all<e buitenlandsche vertegenwoordi- gers van static kunnen zich vereenigen met den in hun land nieuw ontstanen toestand. Thans heeft oak de Berlijnsche gezant be- richit gestuurd, dat ihijl wil aftreden. In antwoord op het telegram van Sforza, waarin hij zijn ontslag als ambassadeur te Parijs aankondigd, heeft Mussolini hem of- ficieel uitgenoodigd in functie te blijven en de regeering niet ini ongelegenheid te brengen. Met de rust en veiligheidi is het in verschil- lende steden nog slecht gesteld, In vele ge- vallen hebben de fascisten zich weinig zachte meesters getoond. In verscheiden steden zijn depots van wa- pens en munitie geplunderd. De fascisten de- den in verschillende plaatsen aanvallen op socialisten em communisten. Te Rome werd de communistische club geplunderd, waarbij schoten werden gevvisseld. In verschillende plaatsingen hadden botsmgen plants, waar bij: dooden en gewonden vielen. Te Rome en in eenige andere plaatsen werden de arbeids- beurzen in brand1 gestoken. Hlet redactiebureau en de drukkerij der „Avanti" zijln door brand vernieldi, op het oogenblik dat de fascisten het gebouw ont- ruimden. Zooals aan het „Berl. T." nit Rome wordt gemeld, trokken Dinsdagavond nationalis tische en fascistische troepen langs het Corso in de riehting van het Nationale Gedenktee- keni en het Quirinaal. Men zag meer dan 100.000 zwarte hemden. De deelnemers wa- ren militair uitgerust. Cavalerie vergezelde den stoet, waarin ook vele officieren en solda- ten' van het geregelde leger meeliepen. Een enorme volksmenigte sloeg het schouw- spel gade en- juichte de deelnemers lmide toe. Voor de woning van oud-minister Facta werd een fascistische eerewacht opgesteld. Fascisten drongen gister de villa binnen van Nitti, die afwezig was, en roofden1 pa- pieren. De fascisten hebben te Rome die Kamer van Arbeid der Katholielce vaikvereenigingen geplunderd en de meubelen alsmede ale pa- pieren op straat veibrand. Terwijl een af- deeling fascisien hiermede bezig was, schoten andere fascisten, om elken tegenstand te ver- hinderen, op de vensters der omliggende hud- zen. Hierbiji werd1 een.' oude man, die on een der huizen aan het venster stond, gedood. 'In een arbeiderswijk te IRome schoot een fascist op eenige mannen in een kroeg en verwondd'e vier hunner. De fascist trachlte te vluchten doch wedoor een politie-beamb- te achterhaald en in hechtenis graiomen. IDen geheden nacht van Diinsdag op Woensdag wemelde bet i® de omgeving van bet station he Rome van fascisten, die wacht- ten tot er voor hen gelegenheid bestond om naar huis terug te keeren. Er vielen nog en- kele incidenten voor. Nog zeven burgers wer den te Rome gedood, onder wie een vrouw en een invalide soldaat. Behalve de verwoesting van de woning van Mfti, hebben de fascisten zich nog schuldig gemaaki aan plundering van de woning van den coxnmunistischen leider Bombacci. Ook drongen ziji de womingen binnen van den vroegeren socialistischen minister Labdola en van vier andere kamerleden, doch richtten daar slechts geringe schade aan. Ook ver- langden de fascisten dat op het Fransche legatiegebouw en op de Grieksche en Ameri- kaansche consulaten de Italiaansdie vlag zou worden geheschen. De nieuwe regeering heeft: evenwel naderhand hiervoor haar excuus aangeboden. Do „Liberte" meldt uit M'iliaan, dat er een bom werd geworpen naar een trein met fas cisten, die door Caserta reed. Er zijn ver- scheidene dooden en' een groot aantal ge wonden. Te Bergamo werd de directeur van het „Giomale di Bergamo" Scapelli, mishandeld, omdat hij' wdgerde, zijn. blad aan de censuur der fascisten te onderwerpen. iDe fascisten sneden hem den1 baard1 af en dwongen hem, een glas wonderolie leeg te drinken. Als'protest tegen deze gewelddaad publi- ceerde Scapelli in zijn blad het eerste hoofd- stuk van dten beroemden roman van Manzoni, ,,'DO Verl'O'ofden", waarin op gruwelijlke wijze de willekenr der landeigenaars wordt geschil- derd. DO fascisten namen wraak op Scapelli door hem op straat af te ranselen en. de ge heele oplaag van het volgend nummer van zijn blad .te verbranden. Te Turijm hadi voor het paleis van den her- tog van Aosta ter eexe van de zege der fas- c'sten een groote betooging plaats. Onder het spelen van den koningsmarsch trokken de deelnemers voorbij. h<et paleis. Toen: de hertog op het balcon. verscheen, juichte de menigte hem geestdriftig toe. IDO ldders van de te Turijln verschijnende „Fascia" werdOn door den hertog ontvangen. Ook te Meran had1 e'en' dergelijke betooging plaats. Er word1 een groote optocht gehouden. Daarna begaven de deelnemers zich naar Bo- zen, waar een groote fascistische plechtigheid ter eere van: de in don coring gesneuvelden aal plaats hahhan. ■E'EN. AANIVAL DER FASCISTEN OP SUSSAK? Naar de bladen te, Belgrade melden1 zijn omstreek'S 50 fascisten de stad Sussak bin^ nengedrongen. Ziji maakten zich van een aan tal automobielen meester, doch ziji werden door de Zuid-Slavische natinolisten aange- vallen, zoodat ziji de stad in al'lerijH verlieten, de auto's acnterlatende. Aan de demaicatie- lijn werden verscheidene fascisten gearres- teerd. IHet gerucht is verspreid, dat de fascisten uiterlijlk 4 Nov. Sussak zoudem bezetten. Dit bericht heeft in alle kringen der bevolking groote ongerustheid veroorzaakt em men vreest voor ernstige gebeurtenissen Is dit al het begin van verwikkelingen met het buitenland als gevolg van de „vreedzamie revolutie" der fascisten? DE ONDERHANDELINGEN TE BERLIJN. De zakelijke beraadslagingen tusschen de commissie van herstel en de Duitsche verte- genwooidigers zijn gistermiddag onder lei- ding van den Duitschen Rijksminister van Financien, Hermes, voortgezet. De voorzitter aer commissie van herstel, Barthou, verkiaarde, dat de Duitsche souve- reiniteit niet zou worden aangetast. De leden der C. v. H. bepaalden zich tot het stellen van eenige vragen. Waarschijnlijk heeft de commissie van her stel, behalve de reerils bekende ontwerpen van Bradbury en Barthou, nog geene vaste plannen opgemaakt en is tot nu toe offideel op geene wijze gesproken over de kwestie van financieele controle over Duitschland, zoodat anders luidende, vooral uit Parijs verspreide berichten van Fransche persverte- genwoordigers onjuist zijn. Eerst na een of twee dagen zullen zij zich over den vermoe- delijken loop der Berlijnsche onderhandelin- gen kunnen uiten. Voor gisternamiddag was eene bespreking vastgesteld van den Rijksminister van Finan cien Hermes met den Nederlandschen finan- cieelen deskundige Vissering bepaald. De confprentie over de wisselkoersen zal waarschijnlijk 2 Nov. aanvangen. Van Duitsche zijde zullen daaraan deelne- men de president aer Rijksbank, Ravenstein, ae staatssecretaris Schroder, en eenige voor- aanstaande bankiers, waaronder Urbig, Mendelssohn, von Hardig en professor Schuhmacher. WAT DUITSCHLAND BETAUEN MOET. De'-Parijsche correspondent van de Engel- sche „Eocomist" deelt mede, uit volkomen be- trouwbare bron nog niet gepubliceerde gege- vens te hebben ontvangen omtrent het tegen- woordige bedrag der door Duitschland ver- schuldigde oorlogsschatting, waaruit blijkt, dat deze, in plaats van de door reeds be- werkstelligde betalingea te zijn verminderd, in tegendeel nog voortdurend stijgt. Dit is het gevolg van het oploopen van de rente op. het nog niet afbetaalde bedrag der oorlogsschat ting. Einde April was Duitschland nog 133.895.823.000 Goudmarken schuldig. Eind September was dit bedrag vermeerderd met 2 10 milliard Goudmarken. De opgeloopen rente bedraagt thans reeds 39 milliard Goud- mark. De door Duitschland betaalde bedra- gen zijn amper voldoende, om de kosten van het Fransche, Engeische en Belgische bezet- tingsleger te betalen. Duitschland' heeft eehter nog niets kunnen vergoeden van de kosten van het Amerikaansche bezettingsleger. Ein de April bedroegen deze 56 millioen, einde September 78 millioen Goudmark, De Geallieerden hebben gedurende den oorlog aan Belgie een bedrag voorgesehoten, overeenkomende met 4 milliard Goudmark, dat krachtens de betalingen van het Vredes- verdrag door Duitschland zou worden terug- betaald. Met inbegrip van rente is dit cijfer thans gestegen tot 616 milliard Goudmark. De obligation in Goudmarken. die Duitsch land voor delging van dit bedrag beschik- baar zou stellen, en die op 1 Mei 1926 zou- den worden afgelost, zijn nog al'tijdi niet uit- gegeven. Van de verdere Belgische prioriteit van 2.25 milliard Goudmark zijn 250 millioen Goudmark nog niet betaald. De aflevering van Duitsche handelsvaartui- gen aan de Entente is thans voltooid. Er zijn 598 schepen uitgekverd. Duitschland is hier voor door de Commissie van Herstel gecredi- teerd met 660 millioen Goudmark. Bij ver- Voop hebben zij eehter slechts 280 millioen Goudmark opgebracht. Het verschil van 380 millioen Goudmark zal derhalve als verlies moeten warden afgeschreven of wel opnieuw ten laste van Duitschland moeten worden ge- bracht Tusschen 30 April en 1 October heeft Duitschland aan de Commissie van Herstel ''0 538 845 000 Goudmark in contanten en ''16 866291 Goudmark in natura betaald. Deze bedragen ziin, zooals gezegd, tezamen iuist voldoende geweest. om de kosten der Europeesche bezettingstegers te dekken. DE rNTE'RIOE'ALLIEiERDC MIILITATRE OONTRDLE COMMISSIE. Ter vervolginig der politiek, welke de vori- 0s lante is aawvaatd, tean de inicgfiallisflocte 1 uchlvaar t-con trole-commissie, te Berlijn plaats rnaakte voor de garantie-commissie, is thans een voonstel der geallieerden, om de intergeaMieerde militaire contrale-commissie te vervangen door een militaire garantie- commissie, een onderwerp van ondertiande- lingen. 'De regeering te Berlijn heeft het voor- stel in beginsel aangenomen, maar zelfs met hun volkome goeden wil en aanvaard'ing van een aantal bepalingen der geallieerden, moe ten er onvermijdelijlc eenige maanden ver- loopen, alvorens de verandexing zou kunnen teweeggebracht. Naar men verneemt, zoudem de geallieer den' verlangen, dat aan verscheidene belang- rijke punten absoluut vold'aan werd. Deze om- vatlen: onmiddellijlke voltooiinig van het pro- oes, de munitie-werkplaatsen te veranderen in fabrieken voor onschadelijke werktuigen, ver- mindering van aanmaak van ooriogsmate- riaal tot de hoeveelheid, noodig voor het Duitsche leger van na den oorlog en het in- stellen van wetten en bestuursmaatregelen, om den in- en uitvoer van ooriogsmateriaal te verhinderen. Ook zou worden verlangd, dat1 er beperlrihgen zoudten wordeni ingevoerd in- het stelsel van aanwerving voor leger en politic in overeenstemming met het verdrag van. Versailles en1 dat voldoende bepalingen zouden worden gemaaM, voor de controle der geallieerdten en hun toegang tot de statis- tieikeni. ROME MET EOROPEESOHE OEVA- R1ENCENTRUM. Uit de pers van D. Volfcspartiji en Centrum spreekt naar aanleiding van het1 gebeurde in Italic onrust, terwijll gewaarschuwd wordt voor de extremistiscn rechtsche verlangens tot navolging. 'De „Vorwarts" maaikt in dit verband mel ding van het feit, dat de fascistische generaal Cappello de laatste drie weken in.' Berlijn heeft vertoefd em Zaterdag plotseling vertroik- ken1 is, blpbaar verrasc door de spoedige omtwikkeling van den Iitaliaamsdien staats- greep. Generaal Capello vericeerde in Berlijn in kringen van Duitsche nationalistische of ficieren, met wie hij vele besprekingem hield. Daarnevens verdient het jdngste verblijlf van Mussolini1, zoo vervolgt de „Vorwarts" te Boedapest emstig de aandacht. In. de Hon- gaarsche hoofdstao had dte fascistenleider be- sprekingen met Hlorthy, waarbij: het gegaan zou zijn om) een' Italiaansch-Hongaarsch bondgenootschap tegen Zuid-Siavie. De „Vorwarts" raadt de Entente aan on der deze omstandigheden de nationalistische stroomingen door haar politiek niet in de kaart te spelen;. 'Hlet intemationale fascisme neerat dreigender vonnen aan dan het inter- nationale bolsjewisme, dat reeds lang in ne- velen verdwenen is. ;Hlet gevarenoentrumi voor de Eluropeesche politiek is niet Mosfcou, maar iRIome, conclu- deert het sotialistisch orgaan OE AANSfLAG OP SAUE'RIWEI'N. IDe Amerikaansche legerleiding te Coblenz heeft een belooning van 1 millioen mark ge steld op de aanhouding van den misdadiger, die verleden week in den. trein een aanslag pleegde op den. Amerikaanschen majoor Sauerwein. De sp'oorwegdirectie heeft bovendien 30.000 mark en de regeeringspresident van Wiesbaden 20.0001 mark uitgeloofd. De toestand van majoor Sauerwein is iets beter, het was .eehter nog niet mogelijk, hem over de toedrachit van den' aanslag te onder- vragen. MIASISlA-'ARRESTATIE9 IN SOVJET- RUI9LAND. De politieke afdeeling van de Sovjet-rrgee- ring, heeft de Petrogvad tal van arbeiders en studenten laten arresteeren in verband met die door hen voqrgenomen antibolsjewistisdhe demonsiraties, welke ziji tijdens het aanstaan- de congres van de Derde Internationale wil- den houden. Er zijn buitengewone maatrege- len1 genomen voor de veiligheidi van de leden' van het Congres, dat zal worden gehouden in het Narodny-pateis van Tsaar Niicolaas. Het gebouw zal worden omsingeld en- streng be- waakt door de roode troepen. In verband met dte verkiezingen vor de Sovjets ziijn even- eens tal van arbeiders gtarresteerd. Te lVtoskoui werden; verleden week 100 tramarbeiders in hechtenis genomen. 1 EEN TREINROOVER OVERROMPELD. Een Fransche treinbandiet heeft weer op brutale wij'ze zijn slag geslagen, ditmaal in den expres CetteBordeaux. Hij werd eehter later zelf overrompeld en onschadelijk ge- maakt- Juist nadat de trein van het station Cette was vertrokken, drong de roover, gemaskerd en met in iedere hand een revolver, een twee- de klasse coupe binnen en beval den passa- •giers hun portefeuilles, portemonnaies, ju- weelen enz. op een ledrge zitplaats te depo- neeren. De verschrikte passagiers gehoorzaamden De bandiet stelde zich in het bezit van zijn buif en maakte aanstalten om de coupte te verlaten, toen hij zelf den loop van een ge- weer op zich gericht zag en zich het bevd ,Jianden op" hoorde toemepen. Een minuut later lag de roover zeer soliede vastgebonden onder een der zitbanken van't compartiment. Bij aankomst van den. trein te Bordeaux werd de politic cntboden, die den bandiet in verzekerde bewaring nam. De man, die het heerschap op zoo kranige wijze onschadelijk gemaakt had, bleek eehter verdwenen te zijn. Zonder de dankbetuigin- gen der politie af te wachten, was hiji er vandoor gegaan, waarschijnlijk omdat hij zonder verlof het wapen met zich voerde en een conflict met de mannen van de wet vrees- de. HET TSARS'KOJE SELO VAN NU. Tsarskoje Selo, het voormalige zomerver- blijf der tsaren, is door de Sovjets onlangs herdoopt in ,,Djetske Selo", hetgeen zeggen wil „Kinderdorp". Voor het overige zijn de paldzen in musea veranderd en de groote parken cn tuinen met hun oude paviljoens zijn opengesteld voor het pubiiek dat ze vrii kan bezoeken. In de zalen worden vele oude Duitsche en Fransche schilderijen tentoongesteld. waar- mee de Sovjets vooral de onjuisthteio willen aantoonen der bewering, dat alle kunstwer- ken systematisch door de revolutionnairen zouden zijn verwoest. 11.000.000 AlUTO'Si UN (HET WERELD- KEE'R. Volgens een Parijsche statistiek bedroeg het aantal auto's dat in dte maand September in de geriviliseerde landen in gebruik was, 10.922.2f78. Atoerika kan op net grootstte aantal bogen, terwijl het aantal auto's in de verschillende Europeesche staten als volgt is: Engeland 420.000 (1 auto op elke 110 inwoners), Frankrijk 202.'500 (205), (Duitsch land 75.000 (733), Italic 35.000 (1125), Zwitserland 26.500 (151.) HET GOUD! VAN DE OTTDMIAANSCHE BANK. Die hooge commissarissen hebben de Otto- maansche Bank gelast goud te vexkoopen ter waarde van een naif millioen Turksche Pon- den, teneinde geld aan die Turksche schatkist te kunnen voorschietem voor dte betaling der salarissen van de bur^erlijke ambtenaren. Door dezen maatregel wil mien omtkomen aan het verbod van de regeering van Angora om bankzaken te doen met de iplaatselijke regee ring. DE IERSCHE KWESTIE. Te Dublin is gister een vermetele poging ge.daan om de kantoren der inkomstenbdas- tihg in verschillende deelen van Dublin in brand te steken. Gewapende mannen kwa- men de kantoren binnen, bedreigden het per- soneel met revolvers en sprenkelden petro leum in de gebouwen, waama zij. ontsnapten. Aan de gebouwen werd geen schade toege- bracht, maar belangrijke papieren werden veraietigd. RUSLAND EN DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Naar de „Russ Press" meldt, heeft Tsjits- jerin aan eenige leden van het Centraal Uit- voerend Comite medegedeeld, dat volgens zijn inlichtingen op de a.s. Oostersche vredescon- ferentie te Lausanne ook de kwestie van de er- kenning der Sovjetregeering door de aan die conference deelnemende mogendheden op het tapijt zal worden gebracht. Indien de beginselen der Westersche mo gendheden niet in strijd zijn met de tegen- woordige economische politiek der Sovjeire- geering, zal die laatste alles doen om een vergelijk tot stand te brengen. SLACHTOFFERS VAN AANSLAGEN. De correspondent van de Matin" seint aan zijn blad het volgend uittreksel van een „in- teressante statistiek", betreffende het tij'dperk van terreur, dat in 1918 te Barcelona een aanvang nam. Gedurende dat tijdperk werden in genoem- de'stad alleen geregistreerd 255 dooden en 753 gewonden. Het aantal slachtoffers te Ma drid, Valencia, Sevilla, Bilbao en Saragossa bedraagt 124 dooden en 420 gewonden. Sinds 1918 had Barcelona elf civiele gou- vemeurseen hunner, Maestre, werd door de syndicalisten gedod Het vreemdst bij deze aanslagen is zeer ze- ker, dat de daders, die nu eens op de werkge- vcrs, dan weer op de syndicalistische arbei ders dte revolver richtten, nimmer gevonden werden. Eventueele arrestanten werden steeds weer losgelaten of door de jury vrijgesproken. IRADIO-TELIEQRAMIMEN. Het heet dat de Fransche uitvinder E. Belin1 een toestel heeft uitgedacht waarmee het bij het wisselen van radio-telegrammen aan alle andere stations den aan dat van be- stemming, onmogelijk wordt gemaakt de 'be richten op te vangen. DE BEPERKING DER BEWAPENIN- GEN. De voorzitter van den Raad1 van den Vol- kenbond heeft aan alle regeeringen een brief gezonden waarbij zij worden uitgenoodigd een ernstige studie te maken1 van die resolu- tie over de invoerihg van een plan van wedter- zijdsche waahborgen, ten doel hebband1 em Telefoon No. 3. beperking der bewapeningen mogelijk te mar ken. TOENEMENDE WERKELOOSHEID IN DUITSCHLAND. De toestand der Duitsche arbeidsmarkt la sedert Sept. ongunstiger geworden, zoodat in den winter werkeloosheid en- economische nood dreigt voor breede kringen der bevolking. De statistiek der werktloozen toont eene aanzien- lijke toename van het aantal personen, die uit openbare middelen ondersteund worden. EEN FABRIEK AFGEBRAND. Een fabriek van vijf verdiepingen in Brook lyn is geheel afgebrand. Een man, die zich trachtte te redden door uit het raam te sprin- gen, werd gedood en acht meisjes werden ge- wond. Men vfeest, dat verscheidene meisjes, die in de fabriek werkten toen het vuur uit- brak, omgekomen zijn. Het zoeken naar hun lijken is nog in vollen gang. HET TYPHUSGEVAAR IN RUSLAND Dr. Cormick, mediscb leider van den Ame- rikaanscheen hulpdinst in Tzaritzin (Zuid- Rusland), is te Londen terupgekeerd in ver band met de noodzakelijkhexd van een uib breiding van de te verleenen hulp. Hij voorspelt, dat in den a.s. winter de ty- Qs, die het geheele jaar al in zachten vorm t geheerscht, veel ernstiger zal optreden en een epidemisch karakter zal aannemen. Cormick pleitte voor een spoedige toezen- ding van ruime voorraden kleeren. KERKHOF-BEZOEK. Gister werden, volgens den correspondent van de „Maasbode", alle kerkhoven van Bel- giS door duizenden menschen, die de graven van familieleden en vrienden met bloemen en lichten versierden, bezocht. (Heden zal de-toeloop nog grooter zljln. In de groote steden bracnten burgemeester en wethouders en honderden vereenigingen een officieel bezoek aan de dooden, vooral aan de- genen, die als slachtoffer van den oorlog voor hun land waren gevallen. Ook in Frankrijk is de vierde Allerhdligen- dag na den wapenstilstand weer op de ge- bruikelijke wijze gevierd door het bezoeken van de kerkhoven en het tooien der graven met bloemen. Millerand, Poincarte en Magi- not hebben achtereenvolgens kransen gelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat on der de Arc de Triomphe. Ook naar de solda- tengraven op de verschillende kerkhoven, zoo- wel de Fransche, Engeische, Ameriikaansdie als Belgische, werden kransen gebracht door verschillende vereenigingen. •HIET AjS. HUWBLiIJK VAN1 WI LIHELM II. Een) medeiwerter van de Daily Express heeft te 'Sabar in Sile'ziS, waar prinses Her mine van 'Reus® haar land'goed heeft, de brujd van Wilhelm III gesproken', die met trots begon te vertellen, dat zijt veel van haar aanstaande hield en hem dlenl edelmoedigsten eni voorkiomensten man van de wereld noem- de. „Dat is een van de vele redenem die mij hebben bewogen hem' te huwen." Zij weidde vender uit over de moedlijikhedieni die ziji te overwinnien heeft gehad, in de eerste plaats met vele mededingsters en over't geen! aan de verloving is voorafgegaan. Vrienden uit de omgeving van den' keizer, die wistem dat we in onze jeugd veel met elkaar op hadden, noodigcten mij' uit naar Doom, waar op een goeden dag de kroonprins bij: een bezoek opemhartig met miji sprak. Hij) waarschuwde me lachend1: Je kemt mijln: vader niet. (Hlijl is een goedhartig man, maar soma is't lastig met hem op te schieten. iNa enkele wetken kwam de kroonprins nog eens op bezoek en erfcende, dat zijn waar- schuwing onnoodig was geweest. „Je weet met de menschen en den toestandl hier uit- stekend om te gaan1" zeide hij, De prinses verklaande zich overtuigd, te Doom' volmaakt gelukkig te zullen zijn. Ze kan zich best in- de hoogst eenvoudige levens- wijze schikkeni en heeft bovendien de schrif- telijke toestemming van den keizier, dat zij jaarlijlks tweemaal acht weken te Sabon mag doorbrengen., om >t orde op haar zakenl te stellen en in1 aanrakin® te 'blijiven1 met haar kinderen, waarvan de oudsten in iDui'tschland blijven. De financieele kant van het huwelijk is ook tot tevredienlheid van alle betrokkenien, van wie sommigem aanvankelijk bezwaar op- wierpen, geregeld. Hat hawalijk zal in alien) eentoauld ALIHAA1SCIIG0I1AHT Drukwerken

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1