PUROMIfIT t De rifwieten behoorden aan den landbouwer iJ Lieftinck en diens vrouw. Tr. v. d- Molen Ze waren te Egmond-Binnen op hun akker werk?aam en hadden bun rijwielen tegen een heg aangezet. Van deze gelegenheid maakten de zwijntjesjager gebruik om de rijwielen te stelen. BokHagde bekende het ten laste gelegde. Hij heeft het damcsrijwiel weggenomen De an dor had het rijwiel van Lieftinck medege- rw n In het taschie van het damesrijwiel H twee nieren die Trbntje gelegd had. daarin. Red. A'lkm. Grt.) D- Officter vordorde overeenkom&tig het ad vies van de rcclasseering een voorwaarde- litke straf van 8 maanden en 3 iaar proeftijd. Verderiieer Mr Rasters refereerde zich aan het advies der rec'asseering. Daarna moest zich verantwoorden de corn- Eagnon van vorige beklaagde, Joh. P. v. d. K. >ere was cchter niet verschenen. vermoedelijk heeft de justitie hem niet te pakken kunnen krijgen Hem werd ten laste gelegd diefstal van Licftinck's rijwiel. Dezelfde getuigen, Lieftinck en diens vrouw werden genome. Eisch tcgen dezen recidivist 1 iaar gevan- venisstraf Hlerna volgde sluiting der zitting. Provinciaal Niewws UIT OTERLEEK. Verleden week heeft mej. M. Vermeeren, van Stompetoren, de laatste handwerkles aan de meisjes, leerlingen der openbare schoci alhier, gegeven en deze bij die gelegenheid een feestje aangeboden, waarbij eenige ver- snaperingen werden uitgcreikt. De kinderen kregen na het-afscheid nemen van de zeer be- minde juffrouw nog een kleine gedachtenis mede. Als blijk van waardeering van haar ortderwijs was aan de juffrouw eenige dagen tevoren een fraaie schemerlamp aangeboden. Den 31sten October gaf de heer J. van Albada voor't laatst onderwijs in zijn klasse De schoolopziener. de heer Rhader, had bij diens laatste bezoek reeds den heer van Albar da-namens het Rijks schooRiezicht dank ge- zegd voor hetgeen hij im zijnf unctie als on derwijzer sedert 1878 had gedaan. In den morgenschooltijd' kreeg hij1 bezoek van het da- gelijksch bestuur en een' tweetal raadslecen (2 heeren raadsleden waren verhinderd). Door den heer P. Dekker, loco-burgemcester, warden tot den scheidenden onderwijzer har telijke woorden gesproken, getuigende van waardeering voor zijn ruim 41-jarige wcrk- zaamheid in de gemeente Oterloek en den dank ovcrbrengende namens de inwoners der gemeente, waaronder vele oud-lecrlingen, nem tevens toewenschende, dat het hem gege ven moge zijn, met zijn echtgenoote vele ge- lnkkige jaren te mogen genieten van een wel- verdiende rust. Het rar.dslid de heer P. Bontes richtte zich persoonlijk, ook namens vele oud-leerldngen, vooral die uit den t-ijd dat meestcr Van Alba da als jonge man hem en zijn medescholieren onderwijs gaf, tot den thans gepensionneer- den onderwijzer, om hem nogmaals te dan- ken voor het onderwijs en de onverstoorde vriendschap van hem genoten, hem toewen schende een zeer gelukldge ouden dag met zijn echtgenoote. Des middags om 2 uur vereenigden alle leerlingen zich in het lokaal, waarin de heer Van Albada zooveel jaren gewerkt had en werd hij door den heer J. de Wit, het school- hoofd, hartelijk toegesproken, waarop een der oudste leerlingen, jongejuffrouw T. Schuur- man, met een enkel woord, aan den heer Van Alb?-' -r zijne echtgenoote als souvenir een fraaie meekast aanbood. De kinderen, die zeer onder den indruk waren van, de dien dag doorleefde emoties, kwamen al gauw in vroo- lijiker stemming toen zij getracteerd werden op speculaas en suikergoed en uit handen van den heer Van Albada nog een aardig ge- schenkie ter gedachtenisontvingen. Nadat nog de voorzitter der Oudercommis- sie de heer L Slooten met enkcle woorden den scheidenden onderwijzer namens die com- missie en de ouders der leerlingen dank had gebracht voor zijn onderwijs en het goede bad toegewenscht voor de toekomst, gaven alle kinderen nog een9 voor't laatst bij het verlaten van het schoolgebouw een hand aan den ..Meester", nogmaals hem dankende voor 't genoten onderwiis. Gistermiddag werden wij in't dorp op- geschrikt door oen tweespan paarden, die.met een gedeelte van een vierwielig rijituig in vl'ie- gende vaart langs den weg holden. Gelukkig waren op dat moment weinig menschen langs den weg, anders waren er ongelukken ge- brurd We zagen de wilde dravers het onder- stel van den boerenwagen, dat geweldig slin- gerde, en de hekken langs den weg bescha- digde, uit elkaar slaan Eindelijk botste het brnk met de voonvielen tegen een paal van het G. E N vlak in den bocht bii de kerk: de dieren werden daar tot staaa gebracht. De voerman, cfe knecht van den heer K. B., land- jbouwer aan den Schermerdiik, was zonder zirh te bezeeren voor de brug over de Ring- sloot er afgenleden- Men schat de schade aan wagen en tureen wel on f 100. UIT iSOHERIMIEIRHDRNt LSet departement Schermerhonn van de Maatsehap'piji tot Nut van't Algemeen hield Dinsdagavond in het lokaal van heer J. H Schreuder eene openbare vergadering. Voor dezen avond was de medewedring venkregen1 van den in dezen omtrek welhe- kenden voordrager Daan Pool van Oudesluis IDe heer Setten van der Meer opende deze vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, zijn vreugde er over uitspreken- de, dat de vergadering zoo flink bezocht was. Het optreden van den heer Pool zou daaraan wel niet vreemd zijn. De heer IDaan Pool begon met een m .leiding en ontvonwde zijn repertoire, waarop zooals wij! met vreugde ontdekten geen min- derwaardige nummers voorkwamen, maar echte leuke, en meer serieuze nummers. >De heer Pool heeft het publiek naar wij vertrouwen, zeer goedi voldaan, wat het ap- plaus dat keer op keer weerklonk wel be wees en niemand zal zich den gang naar deze ver gadering dan ook hebben beklaagd. Van zijn nummers vielen vooral „De Jon- gens van het 17e" en „Naar de Sdiagerten- toonstelling" zeer ia den' smaak. Mej. N. ,firanier, a.blfT accompagneertte den heer Pool bij| zijn verschiilende nummers zeer verdienstelijk De heer Setten v d Meer braeht in zijn sluitingsrede een woord 1 an dank aan den heer Pool voor den aangenamen avond welken hij de aanwezigen had bezorgd. Ook Mej. Kramer dankte spreker voor hare welwillen- de medewerking. In het raadsverslag dezer gemeente komt 0 m. voor„De heer d e Groot is vetsteld over den heer Bakker. De vorige maal stemde deze tegen premievrij pensioenHier- voor gelieve men te lezen„De heer Groot is versteld over den heer Bakker Verder wordt vermeld, dat de heer de Groot stemde tegen het voorstel-Bakker. Hiervoor gelieve men eveneens te lezen de leer Groot. UIT LIMMEN. In de druk bezochte vergadering van de Boerenleenbank werd besloten tot aanblij- ving1 bij de Bank te Alkmaar. Mededeeling volgde, dat de Ccntrale Bank te Eindhoven voor aangesloten Banken op em?kkcliike wiize z.g. boerencrediet ver- schaft, met onderpand boerenwoning met weiland. De hypotheken worden op zeer lan- gen tennijn verstrekt Van bedragen van f 10 000 wordt 5a'4 pet- rente gevraagd en Yt prt provisie; prootrre bedragen W pet m 1 nr"vis:e Afloop aanbesteding. Voor rekening van den heer J. Nuijens Pzn. werd gister aan- besteed het bouwen van een woonhuis met bloembollcnschuur. Van de talrijke inschrii- vers werd het werk gegund aan de laagste inschrijvers, n.L: T Maijer, timmerwerk. 2021 60C Orone. metselwerk. f 2379 C de Rooij, sehilderwerk, 463. De boerebehuizing met weiland en tuin- grond voorheen van den heer Kuis, eigen- dom van G. T. Res c.s.. te Castricum, is in cigendom overgegaan aan den heer Jac Koot, alhier. UIT BERGEN. Nader vernemen wij, dat door het stopzet- ten van de steenfabriek een 26 arbeiders zon- der werk zijn gekomen. Voor de betreffende gezinnen is het ten zeerste gewenscht, dat het bedrijf voor de thans opgetaste steenenvoor- raad een afzetgebied vindt en daardoor weer in werking kan worden gesteld. Door een onwillekeurig verzuim werd in ons nummer van Dinsdag in deze rubriek ■een melding gemaakt van den kunstavond lie de afd. Bergen van de I. A. M. V. Vrij- dagavond blijkens een geplaatste advertentie, aie Hotel organiseert. iDe bekenoe declamator Gerard Arbous van dr msterdam zal alsdan uit de werken voor- ragen van Mevr. Henr. Roland Hoist, He lena Swarth, Adama van Scheltema, Pol De Mont en Multatuli, De heer Arbous is ook te Bergen geen on- bekende. In de onder leiding van Koen His sing gegeven openluchtspelen vervulde hij verschiilende hoofdrollen verdienstelijk en deed hij zich als iemand van een uitstekende zeggingskracht kennen. De toegangsprijs is slechts op 0.50 gesteld, zoodat het bijwo- hen van den kunstavond in het bereik ligt van velen. Wijl wijzen1 er bij deze ook de vereeni- gingen in Bergen op, dat wij voortaan slechts voorafgaande medadeelingen over uitvoerin- gen zullen plaatsen in hetzelfde nummer waarin een betreffende advertentie wordt ge- plaatst, mits men on9 dit tegelijkertijd Ver- zoekt. UIT EOMOND AAN ZEE. In de vergadering van den gemeenteraad alhier, op 1 November, werd op voorsiel van het lid Snoeks, gesteund door den buxgemees- ter, bij acdamatie aangenomen de volgende mo tie De Raad der gemeente Egmond aan Zee; gelezen de berichten in de dagbladen over de door den voorzitter der classificatie-com- missie Voorgestelde verdeeiing der gemeen- ten; overwegende, dat Egmond aan Zee zeer zeker niet behoort tot 'de gemeenten met zulk een lagen levensstandaard, dat daardoor aan de ambtenaren te dezer plaatse ontnomen zou mogen worden hetgeen aan hun beter gesala- rieerde college's in de groote steden billijk- heidshalve niet ontnomen schijnt te mogen worden overwegende, dat niet bewezen is, dat het leven te Egmond aan Zee zooveel goedkooper is dan in andere bad- en visschersplaatsen (als b.v. Bergen, Noordwijk, Katwijk), dat Egmond daarbij in de classificatie zou kun nen worden achtergesteld overwegende, dat het opkomend geslaeht dezer gemeente door achteruitzetting bij de classificatie onvemijdelijk de nadeelige gevol- gen zal ondervinden., die de gemeente steeds retracht heeft zooveel mogelijk te voorkomen door het uitkeeren van salarissen en verhoo- gingen boven de wettelijke minima; overwegende, dat bij het samenstellen der classificatie geen rekening schijnt te zijn ge- houden met de gegevens door de ambtenaren ter plaatse in 1921 verstrekt aan de Com- miss'ie voor georganiseerd overleg in ambte- naarszaken; dringt er op aan, dat door de classificatie- commissie bij de behandeling der voorgestel de regeling met het voorgaande rekening zal worden gehouden, en deze gemeente in een klasse zal worden geplaatst met hoogen le- yensstandaard besluit deze motie ter kennis te brengen van voomoemde classificatie-commissie, auto- riteiten en pers; en gaat over tot de orde van den dag. UIT OUDKARSPEL. Volgens. de IJsbode heeft bet hoofdbestuur van den Ned. Schaatsenrijdersbond besloten, als feestgave, ter herdenking van het 40-jarig bestaan, aan alle in den loop der tijden gcd'?- kualificeerde leden amnestie te verleenen', zoodat ook zij in den komenden winter weer aan de wedstrijden zullen kunnen deelnemen. Vooral door ons ijsclubbestuur werd deze mededeelmg met gejuich begroet. Het onder- vond er den afgeloopen winter terdege de cnaangenatne uitwerking van en1 heeft in een drukke briefwisseling met het hoofdbestuur nog getracht voor verschiilende personen, waaronder ook enkelen uit deze gemeente, opheffing te verkrijgen. We vernemen dat een groep ingezetenen voorloopig zal weigeren d* belasting voor 1 het -HoogheemnaadsdMip to voWom. 01 meenen dat ze ten onrechte zijn aangeslagen of dat het als een zeker protest meet dienen, is ons niet bekend. Van andere zijde deelt men ons mede, dat in verband met den critieken toestand ge-, tracht zal worden ontheffing te verkrijgen. Woensdagavond had hier een gecombi- neerde vergadering plaats van polderbestu- ren en het bestuur van de tuinbouwvereeni- gingen, met het doel een protestactie uit te akken tegen de wijze van werken van het Hoogheemraadschap. Genoemd1 werden o.a. de puntenOnbillijke vrijstelling van Amster dam en Haarlem; dubbele heffing van inge- landen; oimoodige tegenwoordigheid van plaatsvervangcnde leden op de vergaderin- gen, die daarvoor 15 presentiegeld opstrij- ken; hooge salarieering en diverse onkosten. Besloten werd de polder- en tumbouwDe-'' ituren uit den omtrek uit te noodigen tot een vergadering op 15 November a.s., om te be- ^preken wat er gedaan moet worden om ver- betcring te krijgen UIT DE RIJP. Tot raadslid is alhier aangewezen de heer W. Schermer Jr. UIT HOORN. Dezer dagen werd door den Bond van op Cooperatievetni grondslag werkende zuivelfa- brieken in Noord-'Holland weder eene kaas- keuring gehouden in cafe „de Witte Engel" alhier. Door 38 der aangesloten fabrieken werd een kaas ter keuring ingezonden. Daar het merken der keuringskazen, door rniddel van houten merkletters niet voldeed, werd nu tot een ander systeem overgegaan, hetgeen een afdoende verbeteriing blijkt. Tevens werd voor de beoordeeling der kazen een- 100-tallig puntenstelsel ingevoerd, waardoor het totaal aantal punten een juist beeld' geeft van de kwaliteit der kaas. Door de Zuivelfabriek „Twisk" te Twisk werd het lioogste aantal punten behaald n.L 84. Dan volgden „De Goede Verwachting" te Boibelaijk met 82 punten en „Hoogkarspel" te Hoogkarspel met 80 punten. Het gemid- delde aantal behaalde punten bedroeg 70. De gekeurde kazen worden met de beoor- deelings- en bereidingsstaten tentoongesfceld. Deze tentoonstelling werd goed bezocht, o.a. dtoor don heer Dr. W. van Dam, directeur van de afd. Zuivelcliemie en enkele ambtena ren van de bacteriol ogische en physiologische afdeelingen van hot Rijkslandbouw-proefotati- on te Hoom. Onder voorzitterschap van don heer G. Nobel te Lutjewinkel werd eene bijeenkomst gehouden Voor de kaastnakers, beheerders en bestuursleden der aangesloten fabrieken. Door den heer J. 'E. Miltenburg te Alk maar word1 eene in leiding gehouden over: „Het stremsel en de beteekenis dlaarvan voor de kaasbereiding." Spr. begint met er op te wijzen, dat dit on- derwerp niet, zooals enkele vroeger door hem behandelde zuivel technische onderwerpen, ge- heel te behandeletni is van den practischen kant alleen. Om een goed inzicht in deze ma- terie te krijgen' meet dit geschieden, althans voor een' groot gedeelte, aan cfe hand van wat men; noemt „de theorie." Aangezien de praktische vakmenschen niet meer zoo bevooroordeeld tegenover de theorie staan en allengs meer waardeering voor de zuivelwetenschap gekregen hebben, merit spr. dat dan ook zender bezwaar te kunnen cloen. Hij ghat d'an uitvoerlg na waarom voor de siremselbcreiding kalvermagen worden ge- bruikt. Kalvermagen en in 't algemeen de magen van jonge zoogdicren, scheiden een eiwit-ontledend bestanddeel af n.L die chymo- sine. Dit is het eigeniijk werkende bestand deel van het stremsel, hetgeen de stolking in dte kaasme^k kan veroorzaken. De kalverma gen voor de stremsel-bereiding bestemd moe- ten aan verschiilende eischen voldben, waar- van er enkele worden opgenoemd. Vroeger werd door de kaasbereiders het stremsel meestal zelf bereidhieraan Icleefdien vele groote nadeelen. Het tegenwoordig al gemeen gebruikte fabriekmatig bereide strem sel biedt vele voordeclen, waarvan de gegar randeerde stremkracht en de zuiverheid de voomaamste zijn. Na de stremselfabricatic behandeld te heb ben, worden besproken de eischen, die een kaasmaker aan goed stremsel moet stellen. Deze eischen betreffen de kleur, de reuk, een goede duurzaamheid, dc reactie en een bepaalde en voldoenide stremkracht. Zal de stremmende werking goed tot haar recht komen, dan moet aan bepaalde voor- waarden worden voldaan. Deze betreffen vooral de temperatuur, de zuurheidsgraad en het gehalte lean kalkbestanddeelen der te stremmen melk. Vervolgens behandelt spr. een paar wetten voor het stremmingsproces, die uit wetenschappelijke proefneraingen zijn afgeleid. Deze wetten hebben heel veel waar- de voor de praktijk der kaasbeieiding, zoo- tnede de verschiilende onderzoekingen, welke in dit opzicht aan het Riikslandbouw-proef- station te Hoom werden uitgevoerd. Spr. noemt die stremselwerking 66n der mooiste gedeelten' uit de leer der kaasberei- aan om door hun kennis en belang van het bedrijf hoopt hij, dat zijn voordracht tot de prikkeling hunner belangstelling in deze iets heeft mogen bijdragen. Na deze inleidmg volgde een vruchtibare discussie. Dinsdagavond, na afloop der godsdienst- oefening in het Evangelisatiegebouw op het Nieuwland alhier, ontdekte een voorbijgan- ger dat rook uit het dak opsteeg. De politie werd onmidaellijk hiermee in kennis gesteld en bij onderzoek bleek, dat de schooisteen in brand was geraakt en reeds het dak door het vuur was aangetast. In al- lerijl werd de brandweer gewaarschuwd en het gelukte den brand in den aanvang te stui- ten. SCHOOKL. (October). (Geboren Hendrikus Johannes Adri- anus, z. van Deodorus Groen en Dieuwertje Timmer. Agatha Maria, d. van Pieter Stoop en Maartje Vriend. Margaretha Wilhelmina Maria, d. van Johannes Tromp en Catharina Petronella Maria van Wissen. Bernardus, z. van Arie Koortens en Marij- tje van Duin Cornelia, d. van Bastiaan Leen en Neeltje van der Aarde. Catharina, d. van Nicplaas Opdam en Catharina Beern- T sterboer. Overleden Jansje Veldboer, echtgen. i van Comelis Praat, 76 j. Pieter, z. van Dirk Rus en Grietje.Oud,. 20 j. - Trijntje j Admiraal, wed. van Johannes Roskam, 77 j j Grietje Keijser, wed. van Simon Wognum, i eerder van Jan Breed, 88 j. KOEDIJK. October). Ondertrouwd Nicolaas Zentveld en Clasina Hes. Geboren Jacob, z. van Comelis Snij- rler en Catharina Anna Maria Mulder. Pieter, z. van Comelis Franzen en Anna Ma ria Boon. Margaretha, d- van Jan Tamis en Guurtje Smit Jacoba, d. van Willem Bleeker en Dieuwertje Vreeker. Grietje Neeltje, d. van Jan Beek en Grietje van Leijen. Overleden Jacob Volkers, 62 jaar, gehuwd met Maartje Hartog. Hendrik Schuur, 76 jaar, gehuwd met Aaltje van Drie. HARENKARSPEL (October). Geboren Aagje, d. van Willem Tes'se- laar en Anna van Duin. Harmina, d van Lou res Doekes en Maaike Elzinga. Johan na Maria Catharina, d. van Jan Blaauw en Johanna Ligthart. Cornells, z van Jan van den Kommer en Cornelia Appel. Hele na. d. van Antonius Kliibroek en Maria Jo hanna Hinke Geertie, d- van Comelis Keetman en Tannerie van Di'k Gerard a. d var, Gerardus Jonker en Johanna Bruin. Oetrouwd Andries Wink en Maartje Doekes. Andries Hendricus van der Beek en Maria van Rozelaar. Mattheus Pronk en Elizabeth Strooper. Overleden Johanna Ligthart, 36 j., echtgen. van Tan Blaauw Hendrika Kos- sen. 35 jechtcen van K'aas ManneveM. T eventoos aangegeven kind van Theodoras Duin en Catharina Maria Reinders. Le- venloos aangegeven kind van Pieter Meester en Maria Schuitemaker. Pieter Roozen- daal. 56 j., echtgen. van Trijntje Mul, eerder weduwnaar van Aagje Hessing. f NOORD-SCHARWOUDE. (October). Geboren: Johanna, d. van Johannes Henselmans en Johanna Louisa Beemster- boer. Oetrouwd Jacob Siewertseir, te Warmenhuizen, en Johanna Christina Mie- .nes, alhier. WINKE'L (October.) ■Geboren Nanne, z. van Oijsbert Kuiner en Oeertje Zeeman. Gehuwd: Peter Albertus dte Rode en Jacoba Hooker, Overleden Jantje Molenmatr, cnutd' 5*5 jaren, echtgenoote van Pieter Brugman. BROEK OP LANGENDIJK (Oct.) Geboren Aafjc, d. van G. van wie- ringen en 'Dieuwertje Duiiineveld. ICaas, z. van Kl. Bak en Aagtje Visser. Gemengd Nieuws UIT DE SIGARENNIJVERHEID. Biji de besprekingen, die Dinsdag ondler lei'ding van den commissaris der Koningin in Noordbrabant te 's-Hertogenbosch gevoerd zijn tusschea afgevaardigden van de werkne- mers- en; werkgeversorganisaties, heeft de Ne- derl. k.K. Bond van Tabaiksbewerkers voor- gesteld, de loonsverlaging in plaats van op 4 of 5 percent te bepalen op 2 percent. De werkgevers zeiden, geen oordeel oyer dit voorstel te kunnen uitspreken, alvorens zij wis ten, hoe de andere werkneniersorgan isaties (Nederl. Bond en Federabie) daartegenoyer stonden. De afgevaardigden van deze beide organi- saties, die te dien opzichte geen mandaat had den, verlieten daarop de conferentie, welke vervolgens door de werkgevers met de R.-<K. weriftiemers werd voortgezet. Men kon het tenslotte op een ooderdcel, n.l. de wijze van toepassing van de verfagimg, niet eens wor den. Het hoofdbestuur van den Nedterl. R.-K. Tabaksbewerkersbond zou vandaag zijn s'tandpunt omtfjpnt dit onderdeel bepalen, en de hoofdbesturen van den Nederl. Federatie van Sigarcnimakers en Tabaksbewerkers zul len zich beraden, welke houding zij thans hebben aan te nemen. SPOORWEOPERSONEEL. Het hoofdbestuur van den Bond van amb tenaren in dienst van de Nederlandsche Spoorwegen zal in een buiten'gewone huis- houdelijke ledenvergadering op a.s. Zondag te Utrecht voor afgevaardigden van de afdee lingen'een ui'teenzetting geven van de onder- handelingen met de directie over de verschii lende voorstellen inzake de loonsverlaging e. d., alsmede van het re§ultaat, waartoe deze ooderhandelingen hebben geleid. De afdeelin gen zullen daama in Maandag of Dinsdag a.s. te houden huishoudelijke vergaderingen de uitapraak van de leden hierover vragen. waama in een Woensdag 8 'iezer te Utrecht opnieuw te houden buitengevvone huishoude lijke ledenvergadering zal worden' vasti steld, wdlke standpunt de bond ten opzichte van de voorstellen van de direotie inneemt. Al deze vergaderingen zijn strilct huishouddijk en si echte toegainkelijk voor hen, die zich als lid van den bond kunnen legitimeeren. VERDUISTERING. Maandag is te Tiel gevankelijk uit Bu- ren hinnengebracht en na verhoor opgeslo- ten A. K., vroeger inspecteur der Algemeene Spaarverzekering te 5s-Gravenh.age, verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van die Spaarverzekering. DE STOO MPONTVEE R TE VELSEN. De burgemeesber van Velsen heeft, naar aanleiding der door de politie geuite klach- ten over het verkeer met-dte stoompont aldaar, aan den Min. van Waterstaat in overweging gegeven tot de gtelijktijdige mdiensteteliing van een tweede pent' te besluiten, teneinde daardoor het verkeer te kunnen verdeelen. De minister heeft geantwoord, dat het niet mogelijk is ten 'btehoeve van het verkeer ge- durende het dirulcke seizoen op Zon- en Feestdagen een tweede potnt in dienst te stel len, vermits een geschikte pont niet is te krij gen. Opgemerkf wordt, dat een plan tot aan- schaffing van een derde vrijvarende pont be- reids door den betrokken hoofdingenieur-di- recteur is ingezonden en bij het betrokken Department in onderzoek is. DE DUITSCHE LEVENSVERZEKE- RINGEN. Volgens het ,yHdbl." worden de besprekin gen tusBdbejj Hbdterfiandsclre en dte Duu'lt- sche regeering inzake de kwestie der Duitsciie levensverzekeringen in den laatsten tijd krachtig voortgezet. Bij informatie in depar- tementale kringen te 's-Gravwhage kreeg het blad echter den. indrul de Nedeilandsche regeering (hoewel zij al Jaaar krachten \yil inspannen, om een bevredigende regeling te verkrijgen) niet bereid is, er toe mede te w er- ken, dat daarbij door den Nederlandsch.m Staat financieele offers worden gebracht. E>e vrees voor mogelijke consequenties zoo wel als de slechte stand der 'schatkist houdtsu haar daarvan terug. TE VEEL SPOED. Tengevolge van het elkaar v66r willen ko men van twee auto-ommibussen op den Am- stelveenschen Weg geraakte te Amsterdam een jonge man bekneld tusschen een der w a - gens en een boom van den berm. Wonder bo ven wonder bleef hij ongedeerd, doch de fieis werd vernield. De politie stelt een onderzoesk in. HET KO'NINKLIJK BEZOEK AAN DE'. HOOFDSTAD. Hedenmorgeu op 10 uur kwamen ten Pa- leize verscliillende autori'beiten ter audientic. Inmiddels brachten de Prins en Prinses Jit- liana een bezoek aan Verkade's Fabrieken tie: Zaandam. Des middags om 2 uur maakte de Konink- lijke Familje een rijtoer door de stad. Languj Rokin', Miuntplein, Rleguliersbreestraatt Rembrandtplein, Thorbeckepledn, Reguliersj- gracht, Valckstraat, Fredenksplem, Seiwatfej- straat, Weesperplein, werd gereden naar den. voormaiigen Stadstiinrnerwerf, tot het bren gen van een bezoek aan de Stadsdrukkerij. Al,- daar werden de hooge bezoekers ontvamgeii door den wethouder voor de bedrijven, den heer N. J. M. Wierdels en door den directmr' van het bedrijf, den heer E. J. de Groot. Mej. Nieuwenhuis, ambtenaar aan di! Stadsdrukkerij, bood' H. M. de Koningini bloemen aan, terwijl het dochtertje van cent heer De Groot Prinses Juliana een ruiker overhandigde. De directeur hield daarop een toespraak, w. i. hij de geschiedenis der druk- kerij memoreerde. Tenslotte bood hij de Ko ningin een album aan met 45 fotogravures van het Pa'leis dp den Dam. Daama werd het bedrijf bezichtigd. De verschiilende zalien waren met palmen en vlaggedoek versierd tea eere van het vorstelijk ;bezoek. Om 5.15 ventrok de Koninkliike stoet van de Stadsdrukkerij, met het doel omi een rit door de Jordaan te maken. Volgens de traditie werd 'Hare Majesteit door de Willemstraat, Binuen- en Buiten- Baintammerstraat, Bickersplein, Groote Bic- kerstraat, naar den Zandhoek om vervolgens langs een omweg naar het Pa leis terug te keeren, waar de Hooge Bezoekers om circa half zes aankwamen. Hedenavond zal het Koninklijk echtpaar de abonnemamtevoorsteiling in het Oonoerfge- bouw bij wonen. LEVEN1D VERBRAND. Te Reusel is, naar de „Msb." vemeemt, brand uiitgebroken in de boerderij van R. Laurrijssen. De vrouw des huizes heeft ver- moedelijk te lang werk gehad met het lossnij- den van het vee op den voorstal en werd' door het vuur overvallen. Haar kleeren brandden haar van het lidiaam tot men' haar vond en in deerniswaardigen toestand in een1 naburige woning ondergebracht. Na edge uren evenwel is de oingelukkige aan de ge- volgen overleden. Zij laat 5 kinderen na. Vijf koeien en een kalf kwamen in de vlam- men om. Huis en iinboedel zijn zeer laag ver- zekerd, het vee heelemaal niet. Gorzaak onbe- kend. UIT WIERINGEN. Heden begeeft de ex-kroonprins zich ver- gezeld van burgemeester Kolff per auto naar Doom, ten: einde bij het huwelijk van den ex- kdzer tegenwoordig te zijn. DE GROOTE PR'IJS. Bij een Dinsdag gehouden premieloting van de Rotterdamsche Handels- en Land- bouwbank te Apeldbom is de hoofdprijs, een villa met 100 lijfrente op serie 216 No. 300, ten deel gevallen aan een onderwijzer al daar. MOTORJAGHT VBRIB'RAND. Maandagavond onistreeks half zevem werd te Vlaardingeii' de brandweer gealarmeerd, daar in het motorjacht van de firma. Van der Velden (Baggermaatschappij), liggende in de Spoorhaven, brand was uitgebroken. De schipper van ait jacht was met behulp van eeni knecht bezig omi benzine binnen te bren- en, toen dieze plotseling in brand vloog. Het aamaast liggende woonschip, bewoond door diem schipper, vatte spoedig vlam, zoo ook een bewoonde hotter, die adder het jacht lag. Deze beide woonsebdpen werden echter spoe dig met behulp van eenige eminers water ge- bluscht. Het jacht, genaamd ,,Tromp" brand- de geheel uit, nadat de benzinetank ontploft was. De schipper van het jacht, genaamd Vredenbrecht, oud 26 jaar, bekwam ernstige brandwonden en geraakte in zulk een over- span n en toestand dat de ontbodeni geneesheer opneming in het zidcenhuis noodig achtte. 'DiBPAlipEME'NT VAN iLANlDBQ'UW, N'l JVBR1 IE ID EN HANDEL. De kamer van koophandel en fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft een- adres gezonden aan de koningin in verband met de voorgenomen opheffing van het departement van landbouw, nijverheidl en handel. Zij be- toogt o.m. dat de bijeenvoeging van de drie bronnem van volkswelvaartlandbouw, nij- verheid1 en handel tot een departement geble- ken is logisch en rationeel te zijn en den bes- ten waarborg te biedten voor een behoorlijl bebartiging van1 hare belangen; voorts dat ten aanzien van ons nationaal prestige de op heffing van het meergenoemde departement aan ernstige bedenking onderhevig is, omdat vooral de landbouw, maar daarnevens toch evenzeer nijverheid eni handel voor Neder- lauid van> zoo belangrijke beteekenis zijn en de opheffing van het aan die bronncn van onze welvaart gewijde departement in't bui- tenland onvermijdelijik tot zeer ongewenschte gevolgtrekkingei) aanleiding moet geven. OPENING VAiNi HET NEDERLANDSCH HTSTORISGHi SCHiEEiPVAART- IMUSIEUM. Dit Museum is te Amsterdam voorloopig gevestigd in een tijdelijlk gebouw, in afwach- ting van de stichting van het definitieve Mu seum in die uitbmdmg-Zuid. Daar het tijde- Enge'sche Hoeat- en Ketlpijn table then letiena zuiverend en verfnaschend voo<- mond en keel Perdoos UO ct. bij A pot He ken a en Dnognten

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6