DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hotel Toelast. im LEO [HE1LBR0W, vlollst, No. 260. Honderd yier ©b twintigst© Jaargang VRIJDAG Dlrecteur: 0. II. ERAS.. Qoofdk-odaetourTj. N. AD KHALI. g NOVEMBER Dlt nummer bestaat nit 2 bladen Abonnementsprljs bij vooraitbctnllng per 3 mnanden t 2.tr. per post t 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advertontiepr. 25 ct. p. rogol, grootore letters naar plaatsrnimta, Brieven franco N.V. Bock- en Handelsdr. v.h. norms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. Buitenland. DE STAATSGREEP DER FASCISTEN. De nieuwe Ltaliaansche premier schijnt wel een man te zijn, die weet wat hij wil en die bij de uitvoering van zijn plannen alleeir steunt op zijn gawepende volgelingen. Al- thans tegenover een vertegenwoordiger der „Stampa" verklaarde Mussolini, dat het voor hem niet van belang was, of hij minister-pre sident van een meerderheids- of van een min- derheidsregeering was. Hoofdzaak was, dat hij op 800.000 militair georganiseerde man- nen kon steunen, die zijn, bevelen gehoor- zaamden. Als de andere partijen niet met hem samenwerkten, zou hij een zuiver fascistisch kabinet vormen. Zijn regeering Zou Italifi een grooter pres tige in het buitenland verschaffen. Aangaande de plannen van Mussolini het volgende: Hij wenscht o. a. alle universitei- ten, voorzoover zij niet in groote steden of in historische centra gevestigd zijn, af te schaf- fen. Verder zullen in provincie-steden alle re- geeringsbureaux verdwijnen, teneinde in de hoofdplaats der provincine te worden gecon- centreerd. Alle openbare diensten in staats- beheer zullen, voorzoover zij: den sitaat geen baten opleveren, worden geschrapt, en aan't particulier initiatief worden overgelaten, zelfs als zij staatsmonopolie zijn. Onder de dien sten, die Mussolini zou wenschen op te ge- ven, behooren ook de spoorwegen en het postvervoer. Op zoo'n manier Kan hij de staatsbegrooting wel weer in evenwicht krij- gen, maar of dit de juiste wijze is? Verder zou het loon van personen in staats- dienst afhankeiijk worden gesteld van de eventueele winsten of verliezen, die de dienst voor den staat oplevertde regeering hoopt, dat de ambtenaren, die werken bij diensten waar verlies geleden wordt, door harder wer ken zullen trachfen in betere conditie te ko men. Verder zal de regeering zooveel mogelijk de landverhuizing bevorderen. Het is wel' reeds gebleken, dat Mussolini niet met zich laat schertsen. Hijl vat zijn mi- nister-presidentschap als een soort dictator- schap op. Duidelijk blijkt dit ook Meruit, dat hij op eenverzoek der officierea van het gar- nizoen te Rome om een betooging ten1 gunste der nieuwe regeering te mogea houden, ant- woordde, dat zij daarvan maar moesten af- zien, omdat de officieren slechts hadden te gehoorzamen en de regeering niet behoefden goed- of af te keuren. Het leger moest van de politick verre blijven. Naar aanleiding van een mededeeling van verschillende staatsambtenaren, dat zij hun ontslag wilden nemen, kondigde Mussolini een verordening aan de ambtenaren af, waar in hij zeide geen ontslag te aanvaarden, en niet te dulden,' dat iemand zijn ambt neder- legde, maar dat hij zou bepalen, waar en in welke functieeen ambtenaar had te arbeiden. Maar met al die krachtige plannen kan Mussolini toch niet verhindereni, dat de lta liaansche vertegenwoordigers in het buiten land, de mannen dus van wie een groot deel van het aanzien van den staat afhangt, de een na den' ander hunne functie neerleggen. Na Sforza en den gezant te Beflijn heeft nu ook die te Washington ontslag genomep. Er komen natuurlijk wel weer nieuwe voor in de plaats. maar die verwisselingen op dit oogen- blik moeten toch voor Mussolini wel onge- wenscht zijn. Daarom heeft hij zich zeker gehaast om zijn vriendschappelijike gevoelens tegenover Engeland, Frankrijk en Belgie kenbaar te maken. Bonar Law en Lord Curzon hebben de zeer vriendelijke telegrammen beant woord, ze leggen den nadruk op de wensche- lijkheid van voortdurende vriendschap en so- lidariteit tusschen de beide landen in het be lang van vrede en beschaving. Ook Poincarte heeft Mussolini's begroeting begroetingstele- gram langs denzelfdcn weg beantwoord en daarbij verklaard, dat de Fransche regeering meer dan ooit trouw blijft aan de herinne- ring der wapenbroederschap en dat de we- reidvrede de. handhaving der innige vriend schap tusschen de zegevierende volken eischt Volgens de „Corriera della Sera" heeft Mussolini eveneens een telegram gezonden aan den minister van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten, Hughes. Het aftreden van den Italiaanschen gezant te Berlijn zal_ volgens de „Corriere della Se ra' waarschijnlijk het onderwerp uitmaken van een disciplinair onderzoek, daar Musso lini van meening is, dat dit aftreden een dienstvergnjp beteekent. Aan de Yust in Italie hapert intusschen nog wel iets, Te Bari werden alle lokalen van communistische organisaties door de fastis- ten vemield en in brand gestoken. In de pro- vracie Bari en in het bijzonder te Andria en Bitonto hadden formeele gevechten tusschen heide partiien plaats. Te Andria hebben naar aanleiding van een geschil fascisten en nationalisten schoten ge- wissdd en elkaar met bommen geworpen. De fascisten vemielden het huis van den leider der nationalisten. DE A FRETTING VAN DEN SULTAN VAN TURKIJE. De afzetting van den sultan wordt door de Britsche pers beschouwd als gelijk te staan "let de prod'amatie der republiek. Er is bericht, dat de nationale vergadiering geen opvolner voor den sultan benoemt en zich het recht voorbehoudt een- heenrcher over de natie te kiezen zondar aeht te slaaa op ti-aditionneele dynastieke aanspraken. De biaaen oevatten wemig commentaren op deze aauKouaiging en merKen op, dat dit een bmnemandscne aangeiegenheid is, die het aan de iurken zed siaat om uit te maken. Met het oog op de vroegere verklaringen der Kemalisten geeit men ecnter verwonaeimg te kennen, dat zij den sultan hebben aigezet, die als Kuala ais het hooid van het Monara- medaansche geioof beschouwd wordt. HEX PLAN VAN DE OOfM|MlSSIE VAN HIEKSTEL. !De Borlijnsche correspondent van het Journal" meidt aan zijn Mad, dat de Com- miDssie van iHierstel voor het begin barer be- spreiungeni meu de Duttscne regeering reeds een vast omlijmdi plan had opgcsteld, dat, al zal bet weincnt ook in verBcnnieiade opzich- ten gewijzigd warden, in hoaiaizaak tocn door ae Diuiscne regeenng zal moeten worden aanvaard. Dit plian kan als volgt geformuleend wor den; 1. Het instellen van een uiiterst strenge in- tergeallieerde nnanaeeie controle, zoowel in Pruisea als in de atzonderlyke landen. De garantiecommissie zal haar zetel te Berlijn vestigen. Zij zal peimanen'te controlecom- missies instellen bdy de Landesfinanzamter te Berlajn, Miunchen, Stuttgart en Karisiruhe. De commtssies zullen op haar beurt binnen haar gebied reizende m&pecteurs kunnen aansteiien, aan wie een mauwikeurig omschre- ven taak zal worden opgedragen. De vol- macht der garantiecommassie zal, zooal niet diciatoraal, dan toch zeer uitgebreib zijn. Duitschiand zai in geen gevai Kunnen over- gaan lot het doen van nieuwe hegrootings- mtgaven, zander de voaraf ingewonnen goedkeurmg der garantiecommissie. Deze zal onverwijild, in samenwerkuag met de Duitsche autorueiten, een onderzoek instel len naar de maatregeien, welke genomen moe ten worden om de Duitsche begrooiing in evenwicht ie brengen, in de eerste plaats door het elimineeren der tekorten van de begroo- tingen der staatsoednjven, zooale de spoor wegen en de posterijen. Alie overbodige uit- gaven moeten van de begrootmg worden af- gevoerd. 2o. Viuggere inning der verleden jaar door den Rijksuag goedgekeurde belastmgen. in- voering van nieuwe ebiasungeu. 3o. Het verbod van eike spechlatie in bui tenlandsche deviezen. De jongste regeerings- verordeningen, moeten zoodamg gewijzigd worden, dat niemand in het bezit van devie zen zai kunnen komen zander voorafgaande vergunning van het rijksministerie van Fi- nancien. 4o. Uilschrijiving door het rijk van een bin- nenlandscne leening in goudmarken, met het doel, de stabiiiseermg van de wisselkoersen in de hand te werken. 5o. De goudreserve van die rijksbank zal onmidderijk in haar geheel worden aange- wend voor de stabiliseering van de mark, in geen geval zal het aan de rijiksbank wordien toegestaan om, zooals zij tot dusver deed, haar metaalreserve ongebruikt te laten. 6o. Er zal aan Duitschiand geen nieuw moratorium worden toegestaan. Deze kwestie zal hesproken worden op de conference van Brussel. De Duitsche regeering heeft, zonder nauw- keurig kennds te dragen van de eischen der geallieerde regeeringen, besloten, tegenover het program der Cammisise van Herstel een Duitsch program te stellen. HERDENKING TE YPEREN. Yperen heeft gisteren hulde gebracht aan de nagedach tenis van de vele soldaten in dten grooten oorlog, die in den saillant van Ype ren gesneuveld ziin. Voor eene verzamlede menigte herdacht de burgemeester van Ype ren de Britsche soldaten en herinnerde aan het deel, hetwelk Groot-Brittannie aan dten oorlog, gehad heeft. In naam van den ge- meen'teraad van Yperen legde hij eene krans bij het kruis, dat op het kerlchof is opgericht. Gisteren werd te Yperen een requiem-dienst gehouden voor de in den oorlog gevallen sol daten. DE STABILISATIE VAN DE MARK. Gisterochtend opende de Duitsche rijkskan- selier de Berlijnsche financieele conferentie met een toespraak tot de internationale des- kundigen. Hij: verklaarde, dat de toezegging van alle uitgenoodigden, om te zullen ko men, een bewijs was, hoe groot ook in het buitenland de belangstelling was in de kwes tie van de stabiliseering der mark, en dat deze kwestie eene aangeiegenheid -was, die gehel Europa, ja zelfs de geheele wereld- economie betrof. In het advies, hetwelk ge- wenscht werd, moesten drie vragen women beantwoord 1. of onder de huidige omstandigheden1 stabilisatie der mark mogelijk was; 2. welke voorwaarden in het leven moeten worden ge- roepen, om eene stabilisatie mogelijk te ma ken, wanneer de eerste vraag ontkend wordt; 3. welke maatregeien ter stabilisatie genomen moeten worden, wanneer de voorwaarden daartoe aanwezig zijn. De Rijkskanselier beloofde, al het materiaal ter beschikking te zullen stellen, dat de des- kundigen voor hun advies noodig hadden. INaar verder verluidt, zullen op de finand- eelte conferentie in de eerste plaats drie plan nen worden uiteengezet: het saneeringsplan van den heer Vissering, hetwelk deze reeas in 1920 te Brussel voordroeg, het saneerings- plan van dec heer GasseL, hetwelk eveceaos te Brussel als advies van den Zweedschen ge- leerde voor de Engelsche regeering ontwik- keld werd, en het nieuwe plan van prof. Jenks, hetwelk den Duitschen koers wil ver- sterken door een goudfonds op grond eener buitenlandsche leening, doch eerst kan wor den doorgevoerdi na regeling van het schade- loosstellingsprobleem. „PUT8GB" IN BULG'AARSOH MACEIDO'NIE. INaar de „Prager Presse" uit „betrouwbare bron te Belgrado veraeemt( moet de bekendte leider der Macedonische bendenbeweging, Todor Alexandrov (die overigens van het einde van den oorlog door de Bulgaarsehe autoriteiten als een der oorlogschuldigen ver- volgdl werd en naar Mlaoedonite onttvlucht moet zijn) eenige plaatsen in het gebied van NOvrokop (vroeger Macedonie), dat, tenge- volge van den Balkanoorlog aan iBulgarije is gekomen, bezet hebben:. iBijl een botsing met 'Bulgaarsehe soldaten moet Todor Alexandre overwinnaar geble- ven zijn en in eenige plaatsen' zijn aanhan- gers in openbare ambten hebben aangesteld. DE ONTRUIMING VAN THRACIe. De ,^Petit Parisien" publiceert onder alle voorbehoud een telegram uit Engelsche bron, volgens hetwelk een Kemalistische legeraf- deeling der tien Fransche soldaten te Adria- nopel zou hebben gedood. Htet Grieksche gar- nizoen te Kara-Agats zou daarbij de Fran- schen te hulp zijn gekomen. Naar Havas meldt, heeft het Fransche mi- nisterie van buitenlandsche zaken geenerlei bevestiging gekregen van het bericnt aan gaande den moord. Evenmin werd vemomen van eenig incident, dat aanleiding had kun nen geven tot zulk een gerucht. Een Reuter-bericht meldt, dat volgens een bericht uit Konstantinopel het Amerikaan- sche steuncomite voor het Naburige Oosten een telegram ontving van de nationale verga- dering van Angora, waarin het besluit wordt meegedeeld, om alle inlandsche christenen, die zich nog in Klein-Azie bevinden, uit te wijzen. Volgens Amerikaansche berekenin- gen zijn hierbij meer dan een hall millioen menschen betrokken. In een proclaraatie aan de .nwoners van Thracie zegt de nieuwe vali van Adrianopel, dat de niet-Mohammedanen, die in Thracie blijven, beschermd zullen worden Alle alco- holische dranken zullen in beslag worden genomen en alle uitvoer van granen zal wor den verboden. Mocht de gendarmerie onvoi- doende blijken, dan zullen dorpelingen als huMgendarmes worden in dienst genomen. DE PLANNEN DER DUITSCHE REGEERING. Omtrent de plannen der Duitsche regetering wordt aan het Hbld. nog gemeld, dat zij: zich de uitgifte eener binnenlandsche leening ten bedrage van 500 millioen goudmark ten be- hoeve van den wederopbouw van Noord- Frankrijk voorstelt. Tijdens de levering der uit deze leening te betalen leveranties in natu- ra moet Duitschiand van verdere schadever- goeding worden vrijgesteld. De regeering hoopt, dat door het toevloeien der geldmiddelen de zekerste waarborg voor de stabilisatie der mark en de uitvoering van een krachtig en groot program is gegeven, als wanneer de nieuwe credietwaardigheidi des Rijks zal kunnen meewerken tot een twee- de leening, welke voor de definitieve stabili satie der mark zal dienen. Bovendien waar- borgt de wederopbouw van Frankrijk een ver- betering der Fransch-Duitsche betrekkingen, welke Morgan als voorwaarde eischt voor een door Amerika te verstrekken leening. GEVAARLIJKE D-TREINEN. Naar\de Telg. van de zijde van de crimi- neel politic te Essen vemeemt, is de moord- aanslag op den Amerikaamsdien majoor reeds de 23ste aanslag, welke dit jaar in den D- trein AmsterdamBasel en Basel-—Amster dam door de Duitsche politie geconstateerd is. Voorzoover men thans over gegevens be- schikt, schijnt men hier te doen te hebben met een internationale misdadigersbende, welker leden gezamenlijk aanslagen op burgers van staten met hooge valuta voorbereidea en uit- voeren. Htet is zeer merkwaardig, dat tot on toe geen aanslagen van dezen aard gepleegd zijn op reizigers van Duitsche nationaliteit. Men is voornemens voortaan de bewuste D-treinen voortdurend door detectives te doen begeleiden. Voorts wordt onderhanddd over een eventueel gemeenschappelijk optreden van Duitsche, Nederlandsche en Zwitsersche crimineele ambtenaren. KORTE BERICHTEN. Vandaag zal in Berlijn het tarief der taxi-auto's, dat het 200-voudige van den vre- desprijs bedraagt, tot het 300-voudige wor den verhoogd. Aan geheimraad Willy Burmester is in een hotel te Hamburg uit zijn koffer een be- drag van een millioen mark ontstolen. Te Berlijn is de leider der Ukrainsche handelsvertegenwoordiging in Duitschiand aangekomen, om met de "Duitsche regeering te onderhandelen over uitbreiding van het Rapallo-verdrag. De 20-jarige Belgische sergeant Beyst, die op het vliegveld Schassen met een nieuw postvliegtuig was opgestegen, is bij. het ma ken van een te plotselinge zwenking van een hoogte van 800 M. met zijn vliegtuig naar omlaag gestort en met verbrijzeldm schedel opgenomen. Tijdens de laatste universiteitsvacanties in Duitschiand hebben, naar de „Voss. Ztg'.' meedeelt, van de 90.000 studenten er 40.000 handenarbeid verricht, waarvan 15.000 in de mijnen. Te Oggersheim Duitschiand) zijn bij een molenbrand vijf brandweerheden en de molenaar omgekomen, toen zij poogden de in den kelder opgeslagea meelvoorraden te red den. Volgens een verklaring van minister Theunis bedroeg begin September het aantal geheel en gedeeltelijk werkloozen in Belgie 28.000 tegen 210.000 in Maart 1921. Evenals vorige jaren zal op 11 Novem ber te Londen de wapenstilstand wordm her dacht. Bij de oemotaaf in Whitehall zal een parade worden gehouden. Te elf uur zal we- derom een korte stilte worden in adit geno men. Volgens de soc.-dem. „Munchener Post" zouden de nat-sodalisten in Beieren op 11 Nov. een Putsch, willen beginnen. In den landdag zouden zij grondwetswijziging wil len eischen en een dictatuur tot stand willen brengen. Om te trachten bij de aanstaande ver- kiezingien in Frankrijik het Nationale blok een mederlaag toe te brengen, heeft zich' een nieuwe politiake groep der linkerzijde ge- vormd. Aan een grondbeziitter uit Posen, die zijn landgoed verkocht had, en dte koopsom (3 millioen mark) te Berlijn had ontvangen, werd door valsche kaantspelers dit bedrag ontfutseld. De Duitsche regeering heeft volgens het „Beri. Tag." tot dusver voor een bedrag van 30 milliard mark aan Engelsche kolen moeten koopen, alleen voor de instandhouding van het spoorwegbedrijl. En nog wil Frankrijk steeds meter kolen van Duitschiand eischen! Naar de „Rote Fahne" mededeeldt, is door de.commissie uit de Berlijnsche vakver- eenigingen besloten, om den dag van dten 9en November door algeheele stopzetting van het werk te herdenken. De organisaties der demonstraties blijft aan dte vakvereenigingen zelf overgelaten. Gemengd Nieuws HEX KONilNKLIJ'K BEZOEK AAN AMSTERDAM. Het traddtioneele bezoek aan den Stads- schouwburg is ditmaal vervangen door een bezoek aan het Concertgebouw. Gisteravond woonden de Koningin en de Prins en, tiju den® het eerste gedeelte van het programma, ook de Prinses, htet ahonnementsooncert in het Concertgebou'w bij:. Dte zaal was dicht be zet, ook de beide vleugela van het podium waren geheel ingenomen door bezoekers, en verscheidene dezer hebben zich zelfs met een staanplaats moeten vergenoegen. Voor het Kondnk'lijk gezin met gevolg en bege'eidende autoriteiten was het middeabalcon gereser- Veerd, terwijl de daarachter gel eg en zaal tot salon was ingerieht. Toen de hooge bezoekers binnentraden speelde het oxkest staan die het oude Wilhel- rnus; ook 'f publiek had zich van zijne plaat sen verheven met het gezicht naar het frons- ba'loon. Dadelijlk daarna werd een begin ge- nuaakt met de -uiitvoeringi van het program ma. Dit was, naar bekend is, geheel' gewijld aan composities van dr. Joh. wagenaar en diiens leerlingen,. ter herdenking van zijn zes;- tigsten verjaamag. Voor de pauze werden ond'er leiding van Willem Mengelberg uitge- Voerd, de Piet Hein Rhapsodic van Peter van Anrooy, en' de Suite voor violoncel en orkest van H. D. van Goudoever. Daama, onder leiding van den componist de Symphonie No. 2 van W. Pij'per. In de pauze heeft de Koningin dr. Wage naar ontvangen en reikte hem' ae zillveren me- daille voor kunsten en wet'enschappen ver- bonden aan de Huisorde van Oranje uit. Ook de heer en van Goudoever em Pijiper heeft zij ontvangen. Het tweede gedeelte van het programma beivatte die ouverture De getemde feeks, 'Saul en David. Avondfeest, en die ouverture Cyra no de ©ergerac van dr. Joh. Wagenaar. De uitvoering hiervan werd geleid1 door den com ponist. Aan het eind van den avond had de ze warmte huldtebetuigiogen in ontvangst te nemen. Verschillende bloemstukken werden aangednagen. Daaronder was een krans met rood-wit-en blauwe linten van het genoot- schap van Nederlandsche componisten. Bij het betreden van het podium) had hijl boven dien aan zijn lessenaar gevonden een' krans met de Amsteildainsche kfeuren van het Con certgebouw. Na het einde van het Concert is dte Ko ningin en' den Prins door bestuursleden uit geleide gedaan. IDr. Wagenaar is verYolgens nog im de 60- Mstenkamer gehuldigd, waaima hem een avondmaal is aangeboden. Omtrent het bezoek van Prims Hendrik en Prinses Juliana aan Zaandam wordt van daar gemeld: 1 Prims Hendrik en de Prinses hebben gister morgen een niet-officieel bezoek gebracht aan Zaandam. Ongeveer half-elf zijn zdj met de boot van den Amsterdamschen Havenstoom- bootdienst van de Wilhelminastraat aange komen' en dlaar door burgemeester Ter La an ontvangen. Eerst werd een bezoek gebracht aan het Tsaar Peterbuisje, waar Prima Hen drik en de Prinses hun handteekening in het geaenfcboek plaatstem. Vtrvalgans werd ds haei daer ids Achtoc- Yanaf ZATERDASga.s. LEDEREN ZAXER- DAG aa^ZONDAft Zondags Matinte. zaan gevaren maar Verkade's Fabrieken ter bezichtiging van de biscuitfabriek aan de Valkstraat. Hier werden de bezoekers romd- gdeid door een der dixecteuren, den heer Ar nold H. Verkade. IDe Prins legde veel1 belangstelling aan den dag voor de bewerking van de verschil lende biscuit en bonbonsoorten. Bijl het afscheid werden aan Prinses Juli ana eenige proeven van het fabrikaat aange boden. Hiema werd met de boot de terugtocbf aanvaard. MARQUETTE EN BEIERLUST. Naast de vaste goederen Yan wijlen jhr. mr. H. Gevers van Marquette, welke in den loop dezer maand publiek verkocht worden, zal ook het bekende landgoed „Beierlust", vroeger in eigendom toebehoorende aan dte famine Zaalberg, en gelegen nabiji het ka9- teel Assumburg" te Heemskerk, nog dit jaal publiek onder den hamer komen. LANiD- EN TU1NBOUWONGEVAL- LENWET. Ingevolge bepaling bij Kon. besluit van 20 October is de Land- en Tuinbouwongevallen- wet 1922, met uitzondering van art. 2, ia werking getreden met ingang van 1 dezer. BRAND. Gistermiorgen vroeg is de boerderij1 van den heer J. onder de getaeente Den Bommel ge heel afgebrand. Voor dat dte bewoners er iets van merkten, stond de schuur reeds in lichte laaie en aan redding van het vee vie! niet meer te denkea. 'Een l'S stuks paarden en koeien zijn in' de vlammen' omgekomen. Het woonhuis kon met moeite women behouden. Verzekering dekt de aeba.de. De oorzaak ia onbekend. VEREENIGING VAN ZIEKENHUIZEN. Onder leiding van dr. C. Hoitsema is ta Utrecht een vergadering gehouden van be- sturen van ziekenhuizen, met het doel, een vereeniging van ziekenhuizen op te richten. De oproep was uitgegaan van een voorloo- pige commissie. Na een inleidend woord van den voorziit- ter en eenige discussie, werd besloten tot op- richting van de vereeniging over te gaan. Blijkens de vastgestelde statuten is de ver eeniging gevestigd te Utrecht en heeft zij' ten doel, met eerbiediging van de beginselen en het bijzonder karakter van haar leden, het belangen; 2o. onderlinge voorlichting, het den meest uitgebreiden zin. Zij tracht dit doel te bereiten door: lo. gemeenschappelijke belangen; 2o. onderiingen voorlichting, het verstrekkenwan inlichtingen en het geven van advies aan haar leden3o. alle andere wetti- ge middelen, die aan het doel van de ver eeniging bevorderlijk kunnen zijn. Leden van de vereeniging kunnen zijn alle in Ntederland gevestigde ziekenhuizen, met uitzondering van krankzinni'gengestichten, als bedoeld in de wet tot regeling van het' staatstoezidit op krankzinnigen. E>e leden van de voorloopige commissie werden tot bestuursleden der vereeniging ge- kozen. DE CLASSIFICATIE VAN DE GEMEENTEN. De Vereeniging Hoorn lste klas heeft aan de ministers van financien en van binnenland sche zaken een adres gericht, waarin bezwa- ren ontwikkeld worden tegen indeeling van Hoorn onder dte gemeenten 3dte klasse. Zij betoogt, dat het leven in Hoorn over heel de linie even duur en in vele gevallen duurder is dan in Amsterdam, Groninigen1, Leiden en Zaandam VAN EEN CONCERT DAT NIET DOOR- GING. Met fldnke advertenties was in dte Haar- sche bladen aangekondigd dat Woensdag- avond in de gemeentelijke conoertzaal een concert zou worden gegeven- door een zange- res, die zid: noemide Helena Marrits, „ten bate van de Duitsche en Oostenjrijksche Idnde- ren." Reeds eenmaal had1 dezte zangeres, die zich ster noemde van het Theater „Phenix" te Rio dte Janeiro (wie zal het controleeren of het waar was?) het concert uitgesteld, maar de plaatsen, ze had' er een driehonderd verkocht; bleven geldig! Hoe zij met dien kaartenverkoop te werk ging is niet onaardig. Zij ging de huizen langs en vroeg of men de toegangsbewijizen wilde koopen en wan neer men daarop inging gaf zij gewone bon- netjes af „goed voor zoo en1 zooveel plaat sen." Het geld beurde zich natuurlijk direct. Langen tijd hoorde men niets meer van haar en het zal dan ook velen verbazen en minder aangenaiam aandoen, te hooren, dat genoemde ster uit 'Haarlem verdwenen is, ja zelfs door de politie over dte grenzen gezet is. Bij" informatie bij de politie veraam dte N. H. Qste. dat diesa 2en October j.L een vsacan-

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1