DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Koffle «n Thee niet in prijs verhoogd, Brandstoflenhandei H. GoDDEKE, Hel verkeersvraagstub Eerste kwaliteit' Brandstoffen No. 261. Bonderd Tier ea twintigste Jaargang 1922 Snaarmanslaan 12. Tel. 490 2 x bellen. Dit nnmmer best&at alt 3 bladen ^boimementsprijs bij rooruitbetaling per 3 maanden t 2.—, fr. per post t 2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsraimi«. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. ZVTERDAG Dlreetenr: 6. H. KHAR. HoofdrcdactonrTJ. N. ABEMA. NOVEMBER Wie de Alkmaarsche Courant nauwkeurig leest zal het opgevallen zijn, dat er de laat- ste dagen weer tal van verkeers-ongelukken gesignaleerd zijn. Gebouwen als de Groote kerk en het voor- malige Burgerweeshuis staan in den weg en waar er van verplaatsing dezer gebouwen natuurlijk geen sprake is, blijven ze gevaar- lijk uitspringende hoeken vormen die in de niet op net moderne verkeer berekende smalle straten tot tal van ongewenschte botsingen aanleiding geven. Verbreeding der straten blijft hier natuur lijk tot de vrome wenschen behooren en de eenige wegverbetering die hier zou kunnen worden aangebracht zou het meer afronden der hoeken zijn, eenerzijds ter plaatse van den tegenover de Groote kerk gelegen boek- winkel, anderzijds door den scherpen, voor- uitspringenden hoek van het voormalige Burgerweeshuis door een breedien, ronden hoek te vervangen. Daarbij overwege men de mogelijkheid op beide gevaarlijke plaatsen een vluchtheuvel te stichten, een rond stoepje van klinkers of ba- zaltine-tegels, zooals in de groote steden overal voor plaatsing van een verkeersagent en voor het oversteken der straat en het rich- ting geven aan het verkeer gebruikt worden. Zoolang het politie-corps hier nog niet zoo groot is, dat men op alle gevaarlijke stadsgedeelten een verkeersagent kan plaat sen, zal men aan dat verkeer op goedkoopere wijze leiding moeten geven. Zooals de toestand nu is, botsen zoowel op den hoek van het voormalige Burgerweeshuis als bij dien van de Groote kerk, fietsers, voet- gangers en voertuigen steeds weer tegen el kaar, omdat zij in den drang naar wegsver- korting, van beide kanten de kleinste bocht nemen en elkaar niet kunnen zien aankomen. Een kleine vluchtheuvel tegenover beide hoeken, een vluchtheuvel dien men steeds aan de rechterzijde moet voorbijrijden, vermindert dit gevaar aanmerkelijk. Fietsen en auto's, die nu, van de Gasthuis- straat naar de Paternosterstraat gaande, da- delijk den scherpen hoek van het voormalige Burgerweeshuis omslaan, zullen dan den vluchtheuvel moeten om-rijden, waardoor zij voor de uit de Paternosterstraat langs het Burgerweeshuis rijdenden duidelijk zicht- baar zijn en botsingen kunnen uitblijven. Wordt de vluchtheuvel zuiver geplaatst zoodat men in de Gasthuisstraat reeds tijdig goed rechts moet houden, dan kan het ver keer van Paternosterstraat naar Gasthuis straat zonder gevaar voor botsingen langs den af te ronden hoek van het voormalige Burgerweeshuis plaats hebben. - Op dezelfde wijze kan een vluchtheuvel op den driesprong tegenover den hoek van de Groote kerk heel gemakkelijk een verkeers agent vervangen. Het verkeer uit de Langestraat in de richting van de Gasthuisstraat gaat rechts van dien vluchtheuvel, het verkeer uit de Langestraat naar het Ritsevoort gaat rechts om den vluchtheuvel heen en dat uit de te- genovergestelde richting gaat, zonder gevaar voor botsingen, langs den zoo mogelijk af te ronden hoek bij den daar ter plaatse geves- tieden boekhandel. Het eenige nog overblijvende gevaar is een mogelijke botsing tusschen voertuigen die zich uit de Langestraat naar het Ritsevoort begeven en andere die van uit de richting Gasthuisstraat komende, rechts van den vluchtheuvel houden om hun weg door de Langestraat te vervolgen. Beider wegen snijden dan elkaar, maar het gevaar voor botsing is heel gering omdat zij elkander op behoorlijken afstand kunnen zien aankomen en het voor de bestuurders heel ging wijzen. leel gemakkelijk is tijdig door een handbewe- >ing de door hen te volgen richting aan te Het bovenstaande is heel eenvoudig en in vele steden op drukke verkeerspunten met succes in practijk gebracht. Waarom er hier ter stede tot dusverre nog niets van gekomen is, blijft een moeilijk te be- antwoorden vraag, maar er is alle hoop, dat door de vele ongelukken van de laatste dagen weer eens aandacht aan het verkeersvraag- stuk wordt geschonken en dan zal de nood- zakelijkheid van de hier boven aangegeven verbeteringen zonder twijfel ook wel onder het oog gezien worden. Het tramverkeer op beide als gevaarlijk ge- signaleerde hoeken kan nog wel eens wat moeilijkheden geven. Een tram kan nu eenmaal niet uitwijken, maar bij het verleenen van concessie voor een nieuwe onderneming zal men bij het pro- jecteeren der baan wel met de noodzakelijk- heid van een zoo gering mogelijke verkeers- storing rekening houden. Er is nog een ander verkeersvraagstuk dat de aandacht verdient. Wie dezer dagen het ingezonden artikeltje van den heer A. H. D. heeft gelezen, begrijpt wel dat wij het verkeersgevaar in de ifioog- straat op het oog hebben. De Hoogstraat is een zeer drukke straat geworden en wanneer da heer A. H. D. be- weert dat de toestand daar vooral op markt- dagen onhoudbaar is, heeft hij niet overdre- ven. Die zeer smalle straat mag van beide richtingen worden ingereden, maar auto's, rijtuigen en vrachtkarren kimnen elkaar daar ternauwernood passeeren en de spiegel- ruiten der daar gevestigde winkeliers moeten het telkens weer ontgelden. Trottoirs zijn er niet, de voetgangers moe ten zich maar zien te redden en waar deze straat tevens een afvoerweg is van de groote en kleine leerlingen der bij de Gedempte Nieuwesloot liggende scholen, is het werkelijk te verwonderen dat het aantal ongelukken daar ter plaatse nog betrekkelijk gering mag genoemd worden. Het is duidelijk, dat hier al dadelijk verbe- tering kan verkregen worden wanneer verbo- den wordt de straat van beide richtingen te berfijdeni. Men voorkomt daardoor het elkaar passee ren van voertuigen waardoor een gevaarlijke verkeersbelemmering uit den weg geruimd wordt. Behalve met die van het publiek dient even- wel ook met de belangen van chauffeurs, koetsiers en karrevoerders rekening te worden gehouden en nu is het heel gemakkelijk te bepalen, dat een straat slechts van den zijde mag worden ingereden, als men dan tegelij- kertijd maar een naastgelegen parallel loo pende straat aanwijst die vanuit de andere richting mag bereden worden en waarvan de voertuigen dus op hun terugweg kunnen ge- bruik maken. Dat het in de Hoogstraat zoo gevaarlijk druk is en! dat die smalle straat nog maar steeds van twee zijden mag ingereden wor den, vindt o.i. zijn oorzaak in het onibreken van parallel loopende verbindingsstraten. Wij hebben er reeds meermalen op gewe- zen, dat tegenover de vele zij straten aan de Zuidzijde der Langestraat een veel te gering aantal aan de Noordzijde is te vinden. Tusschen Hoogstraat en Achterstraat is de Krebbesteeg de eenige onderbreking en van het inrijden van deze „straat" is natuur lijk geen sprake. Men kan den karrevoerders, die vanuit de Schoutenstraat naar de Doelenstraat en om- geving moeten, niet noodzaken om een' om- weg door de geheele Langestraat tot de Achterstraat of de Houttil en dan weer terug over de Doorbraak en de Gedempte Nieuwe sloot te maken. En omgekeerd zijn de Paternosterstraat en de Dubbele Buurt met haar gevaarlijke hoe ken zoo nauw, dat het verkeer vanuit Schou tenstraat en Ritsevoort langs dien otnweg 'eenvoudig ondenkbaards. De Hoogstraat is dus de eenige straat waar alles door moet. Maar die is op het steeds drukkere en ■snellere verkeer niet berekend. Zij mag voortaan slechts van 66n zijde be- rijdbaar zijn, maar dan is het ook noodzake- lijk dat op niet te grooten afstand een pa rallel loopende verbindingsstraat tot stand komt. Een verbreede Krebbesteeg komt daarvoor Ullereerst in aanmerking. Maar die verbreeding schijnt, ondanks di verse raadsbesluiten, wel tot de vrome wen schen te blijven behooren. Het ziet er naar uit of Burg, en Weth., wat Ide Krebbesteeg betreft, rustig en wie weet /voor hoe lang nog het resultaat der Ko- ininklijke belangstelling over de diverse tot Hare Majesteit te dezen opzichte gerichte adressen van ingezetenen afwachten. De adviseurs van de Koningin schijnen het over de waarde van bet Krebbesteegje uit 'histOrisch en aesthetisch oogpunt nog niet eens te zijn geworden en zoolang dit niet het geval is blijft deze verbindingsweg alleen voor het uitstallen van vuilnisbakken aange- wezen. De tweede oplossing is de uitvoering van het plan der zoogenaamdte Principe-straat waaraan de Raad reeds in het grijs verleden feijn goedkeuring gehecht heeft. Dat zou, volgens den wethouder van Pu- blieke Werken, een weg voor het groote ver- keer worden en deze verbindingsweg loopt, volgens het door den Raad goedgekeurde besluit, vanaf het uiteinde der Langestraat door den tuin van het gebouw van den keu- ringsdiensti schuins-rechts naar de Nieuwe Sloot. Wij hebben vroeger al eens uiteengezet, dat wij het tot stand komen van dezen weg toe- juichen omdat wij het aantal zijstraten aan deze zijde van de Langestraat veel te gering achten mits men het maar niet doet voor- komen of deze nieuwe weg expresselijk voor het groote verkeer moet worden geopend. Voor dat -verkeer deugt hij niet. Het groote verkeer uit de richting Haarlem in de richting van Den Helder moet om de stad en niet door de stad gaan. Dat moet bij het Bosboom-Toussaint- 'plantsoentje den daarvoor geschikt gemaak- ten verbreeden singel volgen. Slechts voor het groot verkeer van uit de richting Heiloo naar de Friesche brug zou deze nieuwe weg in aanmerking kunnen ko- men, maar wij vreezen, dat de terrein-hinder- nissen op het smalle Ritsevoort, de Koor- atraat en de gevaarlijke hoek bij de Laat zoo groot zijn, dat de kortere verbinding die de nieuwe vexkeersweg da am a kam brengen, geen voordeel meer op 1 evert. Over dea val waarin de zware en snelle voertuigen voor het grootverkeer loopen, wanneer zij, argeloos den nieuwen weg vol- gend, in de Zaterdagmarktdrukte op Ge dempte Nieuwesloot en Hofplein terecht ko- men^ zulien wij nu maar niet verder uitwei- den. Voor groot verkeer lijkt deze weg ons on- ,practisch. Maar voor het stadSverkeer biedt hij Iwanneer de Krebbesteeg-verbreeding nog lang op zich wachten laat een uitkomat. Wanneer de Principe-straat tot stand komt, wordt de Hoogstraat ontlast en moet door beide straten het rijverkeer slechts in den aan elkaar tegenovergestelde richting Hoegelaten worden. De vraag is nu maar waarom over deze Verkeersverbetering na het besluit van den Raad nooit meer iets vernomen is geworden. 1 Van lijdelijk verzet van den wethouder van Publieke Werken zal hier toch geen sprake ikunnen zijn. Hij juist was het die tegenover de Krebbe- steeg-plannen met kracht de tot stand ko- ming van dezen nieuwen verbindingsweg be- pleit heeft. Hij was toentertijd reeds overtuigd van de mogelijkheid van uitvoering, van de zeer gunstige voorwaarden waarop eigenaren van te sloopen gebouwen deze in het stadsbe- vJang hebben willen afstaan en hij is er van verzekerd, dat de Raad, die zijn plannen goedkeurde, aan de uitvoering daarvan geen moeilijkheden in den weg zal leggen. Het stadsverkeer eischt hier dringaid ver- ibetering. Hier is een werk dat hoe eerder hoe liever moet uitgevoerd worden. Maar op het liistje der door arbeidsloozen 'uit te voeren werken hebben wij tevergeefs naar het in orde brengen van dezen nieuwen verbindingsweg uitgekeken. Is dit raadsbesluit ook voorbestemd om 'op" onnaspeurlijke wijze in den doofpot der vergetelheid te verdwijnen? Is de wethouder van Publieke Werken er niet meer zoo enthou-hst over als op den middag toen hij dit plan den Raad zoo drin- gend ter uitvoering heeft aanbevolen? Des wetbouders wegen zijn wonderbaar. Maar in het beiang van de talloozen die dagelijks in de Hoogstraat aan emstige ge- varen bloot staan, in het beiang van alien die daar telkens weer de nadeelige gevolgen der verkeersverstopping ondervinden, meenen wij ten krachtigste op een zoo spoedig moge lijke uitvoering van de reeds lang door den Raad goedgekeurde plannen te mogen aan- dringen. Buitenland DE STAATSGREEP DER FASCISTEN Volgens de bladen: uit Rome melden, heeft Mussolini instnuctie gegeveni aan deni onder- staatssiecretaris van Binnenlandsche Zaken, dat tot elkeni prijs een einde moet worden ge maiakt aan de gewelddaden. Dit beivel schii'nt diani toch ma^ar niet zoo aianstonds te worden opgevolgd, want er komen nog steeds berioh- tenl over onlusten. Te Rome deed een aantal fascisten een huiszoekng in de woning van dien socialis- tischen afgevaardigde Lazzari. Hier worden tal van' hoeken' en dooumenten gestolten. lets dergelijlos geschiedde in de woning van den socialistischeli afgevaardigde Merloni. Te Barii wetrden die woningen van een twee- tal gemeenteraadsleden verwoast. Te Manduria bezetten 60 fascisten het stadlhuis enl dwongeni den buxgemeester zijn ontslag te nemen. Te Spezia werdi in een park een! communist door een schot gewond, terwijl elders in de stadi een communist werd doodgeschoten. De „Tribuna" verneemt uit Catanzaro dat aldaar op eeni'ge fascisten werd geschoten. Deze staken daarop het gebouw van' de Ka- mer van Arbeidl en het vereenigihgsbouw van de sp oorweg arbeiders in brand. Zou zoo'n brand 6en van de prijzen zijn, waartegen een eind moet worden gemaakt aian gewelddaden, dan lijkt dit to.ch wel een zeer geschikt micMel om weer andere dadlen van geweld uit te lokken. Zoo blijft men aan dien gang en onitstaat er steeds meer verhitte- ring. iNaar uit Napels wordt gerneM, heeft een aiantall individuen, die zich als fascisten had- den verkleed, to. verschillende wijfceni de be- volking getertroriseerd. Zij! werden evenwel door echte fascisten van de koninklijke garde gearresteerd. Dat de bandieten zich als fascisten venkleedden, is voor dazen geen eer, omdat het bewijst, dat het terrorisceren Van de bevoMtfg van fascisten kan wetrden ver- wacht. Volgens een telegram uit Napels, had een extra-trein, die Zaterdag van Napels de fascisten naar Rome vervoerde, omstreeks middernacht te Caserta, een langdurig op- onthoud in het station aldaar. Een aantal fascisten stegen uit en kortten den tijdi met een wandeling buiten het station. Plotseling had in het station een geweldige ontploffing plaats, waardoor de meeste ruiteni in de om- geving warden! verbrijzeld. De wamdelaaris keerdeni onmiddellijk naar den trein teruig en troffen er velen van hun kasneradeni ernstig ;ewond aan. Een van de gewondem overleed ort ciaarop. Later bleek, dat een onbekerid gebleven persoon een bom onder een coupdbank had neergelegd. Deze helsche machine kwami tot ontploffing, dioordat er' met bagage tegen werd gestooten. Men vraagt zich af, wat er thans met het gedemobiliseerde f ascistische lager zal gebau- ren. Voligens de „Conriere della Sera" ligt het in de bedoeling van Mussolini, het in gymnastiekvereenigingeni om te vormen, naar net voorbeeldl van de sokols in Tsjecho-iSlo- wakije. De nieuwe premier heeft de hoo'fdredactie van die „Poipolo d'ltalia", welke vroeger door hem werd! gevoerd, overgedragen aan zijln broeder Arnoldo. Voorts wordt gemiekf, dat Mussolini nog een onderhoud had met Schanzer, deni vroe- gereni minister: van Buitenlandsche Zaken-. iln een fascistisch manifest -aan1 de arbd- ders wordt gezegd, dat de arbeiders niets van het faecisme h-ebbeni te vreezen. Het spoort voorts de aibeiders aan, zich bij de fastis- tieohe vafcorganisatles -aan te sluiteni, die te- zamenl reedis een miilioen leden tellen. iMen verwachL dat die nieuwe regeerin-g in de Ka- mer op den! steun van 300 afgevaardigden kan rdkenen. IMiissoliini bereidt een) plan- voor tot wijzi- ging van1 de kieswet. Hijf stelt voor, dat de partiji, die bijl de verkiezingem het grootst aan tal stemmen krijgt, drie vijfdeni den zetels in het Parlement zal krijgen. Wanneer het amenldement door de tegeni 16 November bijr eengeroepen Kamer zal zijb aangenomem, zal het parlement onmiddellijk worden ont- bondleni en zullen nieuwe verkiezingen wor den- gehouden). Naar aanleiding van den vierden verjaar- dag der overwinning heeft Mussolini namens de regeering de volgenda boodschap tot de natie gericht: Aan de Italianen. Moge bij de herinnering aan en de viering van de groote overwinning onzer wapenen de geheele natie zichzelve terugvinden en zich geschikt maken voor de harde noodza- kelijkheid van het oogenblik. De regeering is voornemens te regeeren en zal regeeren, al haar krachten zullen er op worden gericht om den binnenlandschen vrede te verzekeren en het prestige der natie in het buitenland te verhoogen. Slechts door arbeid, tucht en een- dracht kunnen het vaderland en de natie een tijdperk van welvaart en grootheid tegemoet gaan. De Italiaansche bladen berichten, dat Mus solini bevel heeft gegeven Nitti door een gendarmeriewacht te doen beschermen. De „Voss. Ztg" verneemt uit Chiasso, dat het bestuur der Italiaansche soc. partij een in o.m. gezegd wordt: „De fascistische revo- manifest tot de arbeiders heeft gericht, waar in o.m. gezegd wordt: „De fascistische revo- lutie is thans een voldongen feit. Met den steun der monarchisten en der gewapende macht is de nieuwe regeering buiten het par- dement om gevormd. Een nieuwe burgerlijke Jdasse rijst op .uit de fascistische staatsdicta- tuur. Het fascistische regime is aan het roer met al zijn instrumental en draagt alle ver- antwoordelijkheid. Het fascisme, dat thans de staatsregeering heeft gevormd, heeft tot plicht, Italie's financien en economie te ver- beteren, maar het zal niet mogen trachten, den ganschen last op de schouders der arbei ders te laden, door te besparen op de arbei- dersbeschernnng, de kapitaalkrachtige krin- gen van hun belastingplicht te bevrijden en daarvoor de consumenten aan de speculanten uit te leveren." Aan het slot geeft het manifest den arbei ders den raad, zich kalm te houden. ,,De soc. partij", zoo wordt gezegd, ,,zal blijven protesteeren, in de verwachting, dat na de schipbreuk van het liberale parlementarisme het nieuwe morgenrood van het socialisme zal doorbreken. Mussolini heeft, naar de „Corriere della Sera" meldt, met den Zuid-Slavischen gezant te Rome een langdurig onderhoud1 gehad, waarin hij, volgens het blad, „een even vrij- moedig-haitelijken als beslisten toon aan- sloeg". Hij inerkte op, dat de berichten om- trent de concentratie van Zuid-Slavische troepen in de omgeving van Zara niet kim nen worden ontkend en hij noodigde den ge zant derhalve nit, zijn regeering attent te maken op de dringende noodzakdijkheid van het terugtrekken dezer troepen. DE IERSGHE KWESTIE. De correspondent van de „Star" te Dublin seint, dat gisteravond met bommen en revol vers een aanval is gedaan op de woning van generaal Mulcahy, den minister van verdedi- ging van den Vrijstaat. De wacht beant- woordde het vuur en verwondde een der aan- vallers doodelijk. DE BERLIJNSCHE ONDERHAN- DELINGEN. De Berlijnsche onderhanriftllngen zijn he- TEGEN C® N CUBBEERENDE PRIJZEN. den in een zakelijk concreet stadium getreden, doordat de Duitsche voorstellen zijn inge- diend, waarvan de tekst in den ochtend in eene afdeelingsbespreking definitief werd vastgesteld. De Engelsche gedeleerde in de commissie van herstel, Braobury, verklaarde tot den Berlijnschen vertegenwoordiger van de Chi cago Tribune,.dat het aanwenden van dras- tische maatregelen tot stabilisatie der mark noodzakelijke waren. De verantwoordelijk- hedd daarvoor moest worden gedeeld tusschen de commissie van herstel en de Duitsche re geering. Bradbury erkende de emstige bemoeiingen van den Rijkskanselier en den Rijksminister van Financien, de commissie van herstel den werkelijken toestand van Duitscbland te doen inzien. -DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. De bladen berichten gisteren, aan den voor- avond van den dag der candidatenstellingen, dat door de politieke organisatie van Lloyd1 George het besluit te vermeerdereni. In 35 kiesdistricteni zfijln conservatiev-e candidaten1 tegenover de coalitie-liberalen gesteld. De verwachtingen, gekoesterd door het Moofd- kwartier van Lloyd George, dat eenige van deze candidaten zich zouden terugtrekken, zijn niet vervuld en de aankondiging, welke gisteravond geschiedde, dat in andere Idea- districten strijd zal worden gevoerd1 met de conservatieven, wordt beschouwd als het antwoord1 Van' Lloyd George op de actie der conservatieven. Op dit oogenblik staat het vast, dat 170 coalitie-liberalen candidaat zijn gesteld, maar er wordt niet benefit, met welk aantal dit cijlfer zal worden vermeerderd. DE SANEERING VAN OOSTENRIJK's FINANCIeN. De bladeni te Weenen melden, dat de Oos- tenrijksche regeering op grond van een over- eenkomst met de Volkenbondsgedelegeerden, heeft besloten, om tegen het midden van 1924 in totaal 100.000 staats-ambtenaren te ont- slaan. Op het oogenblik zijn in Oostenrijk nog 250.000 ambtenaren in dienst van de- re geering en dat op een bevolking, die circa 6 miilioen zielen telt. DE STABILISATIE VAN DE MARK. Naar het „Berl. Tagebl." mededeelt hdi- ben de buitenlandsche deskundigen, voorzoo- ver hunne opvattingen tot dusver ter kennis van de offirieele personen zijn gekomen, uiting gegeven aan hun overtuiging, dat en- kel en alleen een goudleening in het buiten land ter verbetering van de Duitsche valuta hulp kan brengen. Naar het blad verneemt is daarop in de laatste dagen de kans ge opend. Tot dusver kan er slechts dit van ge zegd worden, dat de mogelijkheid bestaat om tot een dergelijke leening te geraken door middel van een consortium, dat zich uitstrekt over verschillende landen. DE' VLUOHT VAN iDUFTSOH KAP1TAAL Dte Duitsche Rijksdag heelt -ongewijzigd aangeniomen het wetsontwerp, dat de wet op bestrijding van de kapitaalvlucht wijzigt. De versch-erpingeni beantwoordden aan de eischen, door de commissie van herstel ge- steld. !Het bedrag dat door een persoon naar »het buitenland mag worden meegenomen, wordt tot 200.000 Mark verfioogd. HET UIJK VAN lEX^KEIZEIR KARL -NAAR WEIEINIFJN: De monarchistische partiji en de priesters uit 260' Oostenrijksche parochies hebben een adtes gericht aan den Volkenband, met ver- zoek tot interventie, om het overschot van ex- keizer -Karel van Fupnchal, op Madera, over te brengen naar Weenen en het daar biji te zetten in de Capurijner-kerk, biji de overig^ Habsburgens. De Weensche republikeinsche autoriteiten maken geen bezwaar, mits men afziet van sti aatdemonstraiies. DE ENGELSGHE SGHULDEN AAN AME'RIKA. 'De nieuwe Kanselier voor d'e Schatkist heeft verklaardl, dat zijto eerste teak zal zijin de kwestie der schulden aan de Vereenigde Staten op te lossen. DE NIEUWE KOERS IN RUSLAND. Krassin heeft in een door „Parvus" te Berlijn uitgegeven orgaan een artikel gepu- bliceerd, waarin hij spreekt over de nieuwe economische politick der Sovjet-regeering. Hij zegt daarin o.a., dat de grondslag der Russische economische politiek wordt ge vormd dOor het verbona tusschen de boeren en de arbeiders, en hij voegt eraan toe, dat men zoowel voor de kleine handarbeiders als voor het binnenlandische verkeer is terugge- keerd tot den vorm van vrijen handel. Wat de ondernemingen zelf betreft heeft men den vorm van verpachting gekozen, en voor de groote ondernemingen dien van concessies. Kortom, de zuiver communistische formule is du® vervangen door een staatskapitelistische. aaunum^u tii iic-i vwi viv. uwsiuujiuvao Holsmuller's t! 0 I

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1