De Langs en de Moraaz Loketyerhuring ZES gulden per jaar. ■Hj* ZONDEK ROERGANGE'R OVER DEN OGElAAM Het Amerikaansche stoomschip „Munar- go", dat te New-York is aangekomen, is het eerste vaartuig d'arfc een Oceaanreds heeft ge- daarn zonder roerganger. De uitvinding, ge- baseerd op het gyroscopische beginsel is uit- gevonden door Elmer A. Sperry en verzekert een mechanischen zeikeren overtocht. Zoodra wordt afgeweiken, be- •1 te lu'den. van den bedoelden wej gint automatisch een VREEDZAME VERKIEZINGEN. Gedurende de tusschentijdsche verkiezin- gen op Cuba had Woensdag een botsing uit politieke oorzaken plaats bij Canedas, waar- bij twee dooden te betreuren vielen. De ver- kiezingen hebben daarmee-tot dusver aan zes menschen het leven gekost, terwijl een twaalf- tal zijti gewond. H1ET VERPRAG VAN VERSAILLES EEN ONiRECHT. De bekende Amerikaansche bankier Kahn verklaarde, dat het verdrag van Versailles een heme'schreiend onrecht is. Frankrijk, het welk met schuldem is overladen, valit onder den druk der reusachtige tekorten maar is tot de tanden bewapend uit vrees voor het ge- rulneerde Duitschland. Amerika moest ver- langen, dat zijne schuldeischers bonne kost- bare toerustingen verminderen. RASSENHAAT. Volgens de bladen heeft de Rumeensche re- geering ondanks het heerschende gebrek aan artsen, aan al die artsen en apothekers, die hun diploma hebben verworven aan de uni- versiteit te Budapest, verboden, zoowel offi- een voor de hand ffiggend arde w It ddeen over net ens cieele betrekkingen te bekleeden, als ook par- EX-iK)E 1Z ERLrjlWE 'BRUED'SGE- IK. hoofd vain de bejaarde vrouw, ziji grep haar aan en bonlden haar met behuFp van een beddelakeni een! paar bedgordijnen, die zij afrukten, en een touw, hetwelk zij bij zic'h hadden. iDaarna sloegen zij! haar bewuste- loos en lieten de vrouw tegen den grond lig- gen. De beide manneni hebben vervolgens in 'het hluisije able kasten en bergplaatsen overhoop gehaaldi en doorzocht en zijn met hetgeen van h'un gading bleek te zijn, waaronder on- geveer 170, wellk geld <ziji op verschillende plaatsen in potjes, portemonlnaiies, eniz. von- den, er vandoor gegaan. Omstreeks hal'fmegen twain de dochter th.uis; eerst nadat zij ongeveer tiem minuten had staan belbenj heeft haar moeder haar opengedaan. Deze was door het bellen eenigsizins bijl tenuis gekomen, had zich de dekem van het hoofd wetem te doen en van de knellanide bandeni bevrijd. Ziji had uit neus en toond get>loed,--een oog opgezwollen, en aan den hals zijn sporen! van eeni poging tot won- ginig ziehtbaar. De dochter waarschuwde terstond de poll- tie. Weduwe van der V. heeft een flijfrente, wat den imlbrekera waarschijmlijk bekend geweest zal zijn. Een spaarbankboekje hebben zij, la- ten liggen. De daders warden) door de weduwe aange- duid als eeni zwarte em een bruine persoon van verschillende lengte eni beiden met col- bertj assen aan. Eeni nunner meent ziji tneer- malen gezien' te hebben. RIJKSPERSONEEL. Het Comite ter behartiging van de alge- meen belangen van Overheidspersoneel (A. C O. P.) en het Comity van Neutraal Overheids- personeel (C. N. O. P.) hebben een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij zeggen dat de regeering nog in Mei van dit jaar op het standpunt stond, dat, zulks naar het voorheeld van het buiten'land, bezuiniging op de pesrsoneels-uitgaven in hoofdzaak zou wordcn gezocht in normale afvloei'ing van het personeel dat nochtans blijkens de onlangs gepubli- ceerde Miilioenen-nota aanmerkelijke verla- ging van de inkomsten van het rijkspersoneel onvermijdelijk wordt geacht met het oog op den benarden staat van 's lands financien, waarmede de regeering den hoogst gevaarlij- ken weg betreedt, het lot der ambtenaren af- hankelijk te stellen van den toestand der schatkist dat adressanten zich, na nauwgezette ken- nisneming der Millioejien-nota, niet aan den indruk kunnen onttrekken, dat de regeering haar bezuinigingspogingen in onevenredige mate richt op het personeel, hetwelk tijdens de mobilisatie, in de periode van oortogs- winsten, een hoogst moeilijken tijd heeft doorgemaakt, &n wijl het vredespeil zijner sa- larissen reeds veel te laag was, fen omdat de verhoogingen zijner wedden in de periode der voortdurende prijstijgingen, met die allerminst gelijken tred heb- ez-keteer zfjn eigen kumneii kiezen. woonplaate' nlef heefl H ET HUWEL IJK V/ EX-KBIZEIR. VAN DEN ticuliere practijk uit te oefenen. HIET schen: Volgens de bladen heeft de sociaal-demo- cratische Rijksdagfractie een' interpellaitie biji den Riiksdag ingediend, waarin aan de regeering de vraag wordt gesteld of de daar- toe bevoegde autoriteiten goed'keuring hebben verleend aan de uitvoer van het diadeem, ter waarde van vele honderden millioenen mar- keni, dat de exJkeizer, volgens itot dusver niet officieel tegengesproken berichten te Berliin heeft laten vervaardigen, en dat uit 'Duitsch land naar Nlederland zou worden gezonden. Voor t geval dat er geen verzoek om vergun- ning tot uitvoer is geaaan wordt de vraag ge steld of de Rijksreg. inlichtingen kan geven, waar het sieraad wordt bewaard en welke strafrechterlijlke maatregelen de regeering denkt te nemen, wanmeer dit voorwerp van groote waarde zonder verguninlng tot uitvoer over de rijksgrens zou worden gebracht. In aainsluitinig' aani dit Wolff-telegram, wordt melding gemaakf van een bericht uit Essen, volgens hetwelk uit de omgeving der iHohenzollern-familie vernomen wordt, dat het bericht van.1 de „Vorwarts"e als zou de ex- keizer aan een' Berlijnsch juwelier opdracht hebben gegeven tot het vervaardigen van een uiterst kostbaar geschenk voor zijn a. s. echt- f enoote, m strijd met1 de waarheid is Het ruAloftsgeschenik bestaat uit talrijike door den ev-keizer, zelf ontworpen versierselen als een diadeem een halsketting, oorsieraden en een ring in 'Rlomaanschcn stijl naar de voorkeur van den ex-keizer. De teekening van den ex- keizer voor deze sieraddni komt sierk overeen m>et de sieraden van keizerin Gisela, die zich in het 'Berlijnsche 'Museum bevinden. De verschillende geschenken zijn uitge- voerd in het fijnste goudi met emailversierin- gen en gckleurde edelsteenen. - Een hierbij' passende chatelaine, die bij het .z.ullen zijn tot nieuwe aanslagen op het le- bTUtloftsgewaad wordt gedragen bestaat uit j venspeil der overige arbeidersklasse, waar- mat-gouden, rechthoekige plaatjes, die met door de volkskracht nog meer dan thans he- laas reeds het geval is, zal worden onder- dat adressanten derhalve erastig bezwaar moeten maken tegen het eenzijdig karakter der voorgenomen bezuinigingspolitiek, wel ke, zoo ooit, eerst dan het personeel als object zal mogen kiezen, als alle bezuinigingsmoge- lijkheden ten voile zullen zijn uitgeput; dat voorts de regeering er zich ter dege re- kenschap van moge geven, dat loonsverla- ■ingen. opgelegd aan groote groepen over- eids- en semi-overheidspersoneel, het sein De dlukte te Doom neenit mt ziender- oogen, toe. Auto's rijdeni af en! aan en verwekh ken biji de met spanning die. gebeurtienissen verbeidende journalisten telkens de grootste sensati'e. Want, zoo vertelt de Tellg., zoo zie je ze, en, zoo zie je ze niet. Ea de ikostbaarste buit is soms voorbiji voor je kans hebt gezien, de inittenden van deni auto te herkenneni, to wanhoop vooral van he Idgesr fotografen. Deze laatsten nemeni dan ook, uit arren moe- de, elke kans te baat. Gistermiddag zageni Wiji eeni cinematograaf, die eeni rtoep school- kinderen' geengageerd 'had om bovenl op het hek, ja boven o>p de kroon die de ponnpeuze W dekt, te klauteren1! Wedden, d'at mien oyer eenige dageni in de Engelsche bioscopeni zich vermaakt om de Doornsohe schooljeugd „fol lowing from their dangerous seats the ex-JKaisers wedding?" Gistermiddag zijn we het ontzaglijke park dat zich om Huize Doom uitstrekt, nog eens rondlgewandeld. In het gansche park heersch- te de meest voilmaakte rust. Met een verrekij- ker gewapend, konden wij de op hondierd h twee honderd meter gelfegenj hut.waarnemen, wa^ir de ex-keizer het beroep van houthakker pleegt uit te oefenen. Als men dit tern m ins te nog zoo noemeni mag. Want inwoners van Doom wisten ons te vertellen, dat 'hiji zich tegenWoordilg vani eeni electrische zaagmachi- ne bedient, en de lichaamsbeweging dus be- perkt tot het manipuleeren van het hout dat onder de electrische zaag tot planken uiteene Valt. Maar de hiut lag nu verlaten. De heer Van Doorn heeft voor het eerst sedlert llangen tijd andere dingen aan het hoofd. Aan den muur hing zijn werkjasje, en de zaagmachi- ne was door een wit laken bedekt. De geheimzinoigheid waarmede met het officieele nieuws van de huwelijkspleclvtig- heid wordt omgesprongen, verwekt nogal wat verbazing bij, de buitenilandsche joucnnalisten, ,eni met name bij hen die nog nimmer bet twiji- felachtige voorrecht hadden, met het Doom- sche Mysteriesipel kennis te maken. De na- iefsten onder hij,, zooals gistermiddag twee 'Engelschen, stappen met een effen gezicht het parkhek b inn en, en geven aan het Poort- gebouw h'un kaartje af aan een der daar sta- tionmeerende veldiwachters, met het verzoek, den hofmaarschalk, graaf von Moltke te mo gen sprekten. Deze Vaardigt dan eohter on- middellijk zijn secretaris, den heer Peere- boom Jr. af, om den heeren op zijn allerLnr nemendst mede te deelen, dater niets me- de te deelen is, of wel, op zijn igunstigst, dat er Zondagnamiddag na afloop van de plech- tigbeid een comimuniqufe zal worden verstrekt. waar op de naieve bezoekers terugkeeren met de verzekering, dat ze op een charmante ma- nier Zij'u weggebon'joura. „It seems to be a very good humoured Chap. We think he sees all the humour of it!" zoo fluidt de guinstige recensie. 'Met minder ingenom'enheid wordt echter de verzekering van een der plaatselijke jour- nalisten, ontvamgen, dat volgens een uitlating van graaf Moltke ,,de heele 'pers naar de weerga kan loopeni" en dat, „als er rets te die met robijinen, saphieren en paarlen zijn bezet. Het vervaardigen der gouden voorwerpen werd opgedragen aan eeni bekend hofjuwelier te Aken, die reeds vroeger kunstige kerksiera- den voor den, keizer heeft vervaardiigd'. Het bruiloftsgewaad van de bruid bestaat uit een combinatie van zilverbrokaat met kostbare antieke Alen?on, afkomstig uit 't familiebezit van prinses Htermine. In verband met de behoeflige omstandigheden van de Hohenzollems, zullen de kinderen van den ex-keizer geen geschenken aanbieden. KORTE BERICHTEN. Bij! de bezetting van Clifdem iin) het graafschap Galway (Icrland) inaakten de Tersche rebel len tachtig soldaten van, de re geering van den Vrijstaat gevangen. Te Parijs zijn de leden aangekomen vain expedi'tie een Deensche wetensdia, naar de Sahara, onder leiding van prof. Oluf- sen, die reeds een expeditie naar de Afrikaans sche woestijn heeft geleid in 1912 tot 1914. De spanjaarden hebben in MarokkO' cm nederlaag geleden bij1 Tizziazza bij; een po ging om een verbinding te maken met nabu- rige stellingen. De Sovjet-regeering heeft Finland, Est- 1'and, Letland en Polen voorgeateld de ont- wapeningsconferentiie op 30 November t# doen houden. Van de in het Moskouer spionnage-pro- ces tegen de acht lcden der Letlandsdie de- legati e uitgesproken doodvonnissen, zijn reeds zes voTtrokken. De twee andere veroor- deelden zullen tegen twee in Letland1 vcroor* decide Communiaten uitgewisseld worden. De Engelsche T abour-Partij heeft over het geheele land bij de gemeenteraadsverkie- zimgen deze week zware verliezen geleden. In •10 Londensche districten b.v. is zij van meer- derheid thans minderheid gevoinden. Men meent dat de Partij bij de a.s. parlementsver- kiezingen ook verliezen zal lijden. Gedurende het stormachtige weer van de laatste dagen zijn, bij de Portugeesche kust 200 visschersvaartuigen vergaan. demengd Nicuyrs. DIIEIFISTAL MET 'GEWELDPILEGING. iMej. E. van P., weduwe van P. v. d. V., eeni vrouw van 68 jaar, woont in een bene- denhhisije aan de Adrianastraat te Rotter dam, met haar dochter, van 31 jaar. Die dochter verliet gistermorgen om half acht het huis/je om te gaan werken, als gewoon- lijk. Een, half uur later, kort nadat de wedu we was opgestaan, werd er gebeld. Ziji deed open, en twee als heer gekleede mannen, die zich bekend maakten als komende van de ze- denpolitie, traden binnen en zeiden, dat zij eens kwamen kijken, of zich ook minderjari- geni in, het buis bevonden. De oude vrouw ging henl voor naar de voorkamer, eni na in een bedstede gekekem te hebben, vroegem die mannen, ook de achterkamer te mogen zien. Daar gekomen, wierp een hunaer plotseling redenen waarom adressanten ten dringend- ste verzoeken,, het daarheen te willen leiden, dat eerst na gepleegd overleg met den Centra les van Overheidspersoneel en nadat op de meest serieuze wijze zal zijn nagegaan, of niet voldoende bezulnigingen zullen kunnen worden verkregen, eenerzijds op algemeen terrein, anderzijds: a. door normale afvloeifng van personeel b. door vermindering der exploitatiekosten in den overheidsdienst; c. door een ingrijpende herziening van de overdadige bezetting der hoogere rangen, zal worden overwogen of bezuiniging op de arbeidsvoorwaarden van het personeel inder- daad noodzakelijk moet worden geacht. BOOS OPZET. Te Assen is gevankelijk binnengebracht de arbeider N. iHl. uit) Nlieuw-Weerdinge, die ver- dacht wordt, gepoogd te hebben de Eerste Drentsche S'toomtram, die dtes moreens vroeg vertrekt en waarin zich vele werkwillige ar- beiders bevinden, te doen ontsporen, door bij inacht een groot stuk ijzer op de lijo neer te leggm. IHINDERLIJIK VOLOEN. Te iHfengelo hebben de marechausseea Donderdag proces-verbaal opgemaakt tegen 14 sliakers van de Eerste Nlederlandsche Kantfabriek wegens hindterlijk vol gen van werkwilligen. Een paar dagen geleden is te gen een stoker iproees-vertyaal opgemaakt, wegens mishandeling van -een werkwillige. ISOHIOT IN DEN VOET. De 16-jarige J. C., die bij Ochten met den heer P. in!, op de eendienjacht was, is in de boot over bet geweer gestruikeld, miet het ge- volg, dat het geweer afgimg, en, het voile schot den jongen in den voet trof. De voet zal afgezet1 moeten worden.1. GOEDKOOPER VLEESCH. De leden van' de Nieuwe Slagersvereeni- ging te Leeuwarden hebben den prijs van het rundvleesch met 10 cent per Kirogr. ver- laagd. VEiRiP LEGPNGS- RUIMTE. In verband met de imkrimping van het le- ger heeft de minister van oorlog aan het gemeentiebestuur van Airnhem tie kennen ge geven, dat thans de mogelijkheid bestaat, in- het militaire hospitaal alhier, waar veel ruim- te beschikbaar is, burgerpatienfen op te ne men. Van de zijde van het gemeemtebestuur is aani den minister gevraagd, of de gemeente het militair hospitaal ook zou kunnen ver- koopeni. IDE EX-KE'lZEiR BiELASTINGVRIJ. Naar het „Huisgezin" verneemt is de Ne- derlandsche regeering niet van plan den Duitschen cxijkieizer aan te si a an in de be- lastingen,. Alls motief geldt de overweging, dat de vertellen valt, de D'uitsche pers de voorkeur krijgt." Jammer, maar, dat gieenl enkele Duit- sche krant er zooveel marken voor over i' ad:, om een ver tegen,Wo or di ger >te zenden1 naar den bruiloft van haar voormaligenl keizer en dus van's heerien von Moltke voorrechten te genieteni! Met dat al belooft het Zondag een ge- spannen, toesltand te zullen geven tusSchen die buitenlandsche pers en de plaatselijke autori teiten,... om van de autoriteiten van Hui'ze Doom niet te sprekeni; want men hierinnert zich maar al te goed van voriige gelegenhe- den, dat de verdediging van de belangem van ,,'Huiize Doornl'" bijl de plaatselijke autoritei ten in goede, neen in al te goede handien is... Prins Heinrich van Pruisen, broeder van den bruidegom, is gisteravond met den Duit schen trein van 7.51 te Amersfoort aangeko men. Hij kwa malleen uit den trein en droeg zelf een kartonnen doos met bagage. Duit- sche meisjes uit Arnhem en Amersfoort wachtten nem op. Hij onderhield zich met de- zen-, waarbij hij o.a. meedeelde dat de bruid Zaterdagavand met den zelfden trein aan- komt. Per auto vertrok hij naar huize Doom. veflfngscraifef een punt van bespreWng. Alvorens in deze aangelegenheied verdere stappen te doen, zal de minister een nader uitgewerkt voorstel van een uit de vergade- ring aangewezen commissie afwachten, ter wijl tevfens vanwege de directie van den land- bouw een onderzoek zal worden ingesteld naar den omvang van de malaise, welke thans in de tuinbouw heerscht. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KONINGIN. De Bmsselsche correspondent seint aan de N. R. Crt.: Op aanstichting van de Nederlandsche vereeniging Limburgia zullen morgen, Za- terdag, te Brussel onder voorzitterschap van jhr. van Vredenburgh, gezant van Neder- land, de afgevaardigden van de Nederland sche bonden en vereenigingen in Belgie tot de samenstelling overgaan van een comite, be- last met het organiseeren van grootsche feesten in September 1923 ter gelegenheied van het regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina. Hetzelfde comite zou daarna een permanent karakter verkrijgen en ieder jaar de Oranjefeesten organiseeren. DE NEDERLANDSCHE GEZANT IN BERLIJN. In meestal goed ingelichte kringen te Ber- lijn in de omgeving van het Nederlandsche gezantschap verluiat, dat H. Ms. Gezant te Berliin Z. Exc. Baron W. F. Gevers tegen 1 April 1923 als zoodanig zal aftreden. EEN ONGELUK. Gistermiddag is in de Camiperstraat te Amsterdam de 15-jarige H. C- die daar met een handkar liep, aangereden door een vrachtauto. De jongen werd', erastig gewond, naar het Omze Lieve Vrouwe-Gasthuis over- gebracht; bij aankomst was hij reeds over'e- den. De chauffeur van de vrachtauto beweert dat het ongeluk te wij ten is aan een defect aan de stuurinrichting. De politie doet hiernaar onderzoek. MAATSCHAPPIJ VAN NEDERLAND SCHE LETTERKUNDE. In de gister te Leiden gehouden maand- vergadering van de Maatschappij van Neder landsche Leterkunde trad als spreker op Dr. A. W. Byvanck met net onderwerp„Utrecht- sche miniaturen." PETER BEN01T-HUISJE. Het zeer bouwvallige huisje te Harelbeke bij1 Kortrij'k, waar Pecer Benoit 17 Augustus 1834 is geboren en dat op het punit stond onder sloopershanden te vallen, is, dank zij het iniitiatief van den Vlaamschen bouwkun- dige Richard Acke uit Koitrijk em een drie- tal andere Vlamingen, gisteren aangekocht. Men hoopt spoedig te kunnen herstellen en in een klein Peter Benioitmuseum te herscha- pen. POGING TOT ONTSPORING. Te Assen is Donderdag gevankelijk binnen gebracht de arbeider N. H te Nieuw Weer- dinge, die ervan verdacbt wordt gepoogd te id>ben een stoomtram, waarin zich vele werkwillige arbeiders bevonden, te doen ont sporen, door bij nacht een groot stuk ijzer op de tramlijn neer te ieggen. DE DUBBELE MOORD TE SPAARNDAM. Naar wij vernemem wordt weer een1 nieuw onderzoek ingesteld1 in verband met den in- dertijd gepleegden dubbelen moord te Spaarn- dam, waarbij de gemeenteontvanger Melchi- or en diens zuster om het leven gekomen zijn. Het onderzoek moet uitgegaan zijn van de Justitie te Amsterdam in sameuwerking met de Haarlemsche Justitie. BRAND. Vannacht even voor twaalven is er een ernstige brand uitgebro-ken 'in de rijwielfa- briek van de firma Middeldorp en Zoom aan den Mathenesserdijk No. 1301 te Rotterdam. De fabriek is beneden gedeeltelijk uitge- brand. Vooral de lakkerij- heef t rustige schade bekomen. De daarboven gelegen vloer van het bo- venhuis is hier en daar doorgebrand Aan de zijde van de Delfshavensche Sehie 'is de schade minder ernstig. Om half twee vannacht was de brand ge- bluscht. DE MEMORIE VAN ANTWOORD OP DE STAAT9BEGROOTING. De memorie van amtwoord is verschenen op het voorloopig verslag (algemeene heschou- wingenl over de Staatesbegrooting 1923. Zij vermelat dat „het beschaamde stelsel van han- delspoliitiek zal blijven gehandhaafd." In de memorie is het advies van de staats- commi-sSie voor de regeling der financieele verhouding tuschen rijk en gemeenten opgeno- men. Na opheffing van hetm inisterie van land- bouw, nljverheid en, handel krij'gen we een ministerie van binnenlandsche zaken en land- bouw. iKORTE BERICHTEN. Donderdag heeft de Bond van Kaas- produoeniten te Gouda een algemeene verga- dering gehouden, onder voor itterschap van den heer A. van Wijnen. DIE BEROOVING TE ROTTERDAM. In de beroovingszaak van de Adriana straat is nog weinig licht gebracht. De signa- lemeniien, die de wed1, v. d. Vliet omtrent de daders gaf waren zeer vaag. Zoo beschreef zij de een als bruin, de ander als zwart per soon, terwijl beide colbert-j assen droegen. De politic heeft verschillende personen in alien moesten na verhoord te zijn, weer wor den been gezonden. Het oderzoek wordt intusschen met grooten ijver voortgezet. DE NOOD DER TUINBOUWERS. Onder leiding van den minister van land bouw, nijverheid en handel a. i., is gisteren een bespreking gehouden met vertegenwoor- digers van de Centrale Boerenleenbanken te Utrecht, Eindhoven en Alkmaar en ambtena ren van de departementen van landbouw, nijverheid en handel en van financien, over de mogelijkheid van steunverleening aan noodlijdende tuinbouwers. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de wenschelijkheid van het verleenen van credieten en de wijze waarop dit zou kunnen plaats hebben. In het bijzonder vorm- die het door den oud-president van het Rijks- kantoor voor groenten en fruit voorgestelde Telegrammen ran heden H ET SPOORWElO PERSONEEL UTRECHT, 4 November. Gister verga- derden alhier de gecombineerde hoofdbestu- ren der verschillende spo.orwegorganisa- ties De tot nog toe door onderhandelin- geni verkregen resultaten werden niet ,aan- vaard. Het comite van actie zal onderhandelen met den minister van Waterstaat. De congressen der verschillende organi- saties welke plants hebb'en: op 5,6 em 8 No vember zullen' die defint-ieve .beslissing nemen. BRAND TE NEW-YORK. NEW-YORK, 4 November. Drie meis- jes werden! gedood, drie zijn stervende en twaalif weraieni naar het ziekenh'uis ver- voerd, in verband met de ernstige verwon- dingen, die zij1 hebbeni verkregenl biji den brand in 'n celluloid!abriek. Verscheidene meisjes sprongen bij die paniek uit de veni- sfers. Provinciaal Niewws UIT HEILOO. Veilioig voor de Erven Pepping door No- taris P. H. Hilbrand, Obd'am op Vrijdag? S November 1922 bij opbod. Renteniershuis met schuur en erf en diverse perceelen wei- en buuwland en een perceel ooschgrond aan de rijksstraatweg en Hooge- vveg te Hfeiloo, groot 6.39.80 H.A. staat in jod op 22000. Huismanswoning mot schuur. Eerf en di verse perceelen weiland, groot 11.21.30 H.A. itaat in bod op 18850. Huismanswoning met schuur, erf en wei land, waaronder een perceel, groot 1.11.80 H.A. gedeeltelijk bouwland, groot 23.00.90 H.A. staat in bod op 35820. Voor Mej. Wed. C. Out c.s. te Heiloo. Woonhuis met tuingrond aan de Wester- weg en' Schipperslaan, groot 1.72.50 H. A., staat in bod op 8080. Afslag, conbinatien en emdtoewijzing blijft bepaald op 10 Nov., 's morgens 11 uur 'in het cafe ,,'t Gulden Vlies" aan de Koorstraat te Alkmaar. UIT LIMMEN. Alhier heeft zich een comite van de K. S. A. gevormd. Tot bestuursleden zijn gekozen resp. als voorzitter, Secretaris en Penningmeester, de heeren Jac. Metzelaar, Jac. Kiniman en S. Schuit. Van het bestuur van „Heiloo Vooruit" is bij het polder bestuur alhier een verzoek in- gekomen om gezamenlijk de tochtslooten te verbeteren voornamclijk bij; het dorp, zoo dat deze vaarslooil voor schuiten anderszins met grooten diepgang bevaarbaar wordt. Bij het Stet tot het dorp zou dit een groote verbetering zijn. Het polderbestuur heeft dit verzoek in gun- stige overweging genomen. UIT HOORN. De heer G. Rond alhier slaagde te Am sterdam voor het examen vrije- en orde-oefe- ningen. UIT H'EERJHU'GO W A A RD Biji beschikking van den Minister van, Oor log, is a;an, deni dienstpliohtige J. Wagenaar, uit deze gemeente, uitstel van eerste-oefening verleend. VRIIJSTEIL LIN1G Aan de diensCplichtigen N. Stoop, uit de gemeente Heer-Hugowaard en H. N. Kal- denbach, uit de gemeente Hoorn, is vxijstel- ling van den dienstplicht verleend. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 757.1 te Scilly. Laagste barometerstand 731.3 te Roest. Verwachting (van den avond van 4 No. vember tot den avond van 5 Nov.): Matige tot krachtige noordwcstelijke, later afnemenden en krimpenden wind, aanvanke- lijk zwaarbewolkt met regen of hagelbuien, later opklarend, mogelijk nachtvorst, iets zachter overdag in het Oosten. Stadsnieuws BENOEMING GEMEENTE- RAADSLID. Het Centraal Stembureau heeft in zijn he den gehouden zitting tot lid van den Raad benoemd verklaard den heer C. F. G. Zijl- stra, die zijn benoeming niet heeft aangeno- men. I Achtereenvolgens hebben nu bedankt de heeren Lubbe, Leemeijer, Frese, Oudt en Zijl- i stra. i De eenige van de V. D. lijst, die nu nog benoemd kan worden is de heer C. de Boer. 'Deze bedankte destijds echter ook als lid van de afd. Alkmaar van den V. D. bond. Omdat dit bedanken niet om principieele redenen ge- schiedde, besloot het afdeelingsbestuur, tot den heer de Boer een schrijven te richten, waarin hem verzocht werd weer als lid toe te treden en een benoeming aan te nemen, om te voorkomen, dat de zetel aan den Vrijheids- bond wordt toegewezen. Dit schrijven is gister in het bezit gekomen van den heer C. de Boer, die na een monde- linge toelichting van het afdeelingsbestuur, dit verzoek heeft ingewilligd. De heer C. de Boer zal dus een benoeming tot raadslid aanvaarden. miits hij daartoe als amlbtenaar aan de Spoorwegen, de itoestem- ming van de Spoorwegen bekomt. PIET TE BELL KOMT IN DE HARMONIE. Wij hebben tijdens de kermisweek vele on- zer abonne's moeten teleurstellen. Zij kwamen hun bons inwisselen voor kaarten, ten einde met hun kinderen van de door het genootschap „Jeugd-Amusement" gegeven voorstelling van Pietje Bell te kun nen genieten. En dan kwamen zij te laat, want wij! kon- clen niet meer kaarten uitgeven dan er plaat sen warm in de schouwburgtent, die tijdens de voorstelling tot den nok toe gevuld was. Wij hebben destijds beioofd dc velen die wij toen moesten teleurstellen, op andere wiize te zullen helpen. En nu het Amsterdamsche Genootschap Teugd-Amusement" bereid is gevonden nog eenmaal voor de kinderen van onze lezers te soelen heeft de Directie der Alkmaarsche Courant met die vennootschap een nieuwe verbintenis aangegaan. waardoor op ZA- TERDAG 11 NOVEMBER A.S. IN DE HARMONIE twee opvoeringen van Pietje 'Bell zullen1 plaats hebben waarvan d'e eene 's middays om 2 uur en de andere die pre des eender is 's avond's om 7 uur zal ge houden worden. Om deze voorstellingen te kunnen bijwo- nen, moeten bij den aankoop van kaarten in den- boekwinkel voor ons bureau, Voordam lNto. 9', de in omze courant in den1 loop der volgende week opgenomen bans worden, in- gewisseld. Wij maken er onze lezers attent op, dat de zeer lage entree-prijzen ook nu slechts weer mogelijk geworden zijn door een financieel offer onzer Directie. De voorstellingen zullen ook thans weer uitsluitend voor enze abonne's en hun kinde ren toegankelijk zifn. Wie het succes bij de dezen zomer hier ter stede gehouden opvoering gezien heeft, be- grijpt wel, dat ook thans van ons aanbod weer een zeer druk gebruik zal gemaakt worden. Pietie Bell, de echt Hollandsche kwaion- gen uit de door Gebrs. Kluitman hier ter ste de verspreide boekmserie, heeft in de kermis week in de schouwburgtent achter de Groote Kck de kinderen tranen doen lachen. Pietje Bell is thans geen onbekende meer zij

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2