De Lange en de Moraaz B.W. G. LIENESCH, Wmtermantels. Loketrerhuring ZE8 gulden per jaar. Telej<raminen ran heden Gemengd Nienws. yan 9 November 1922. Opgave van Noordhollandsch Landbouwcrediet. Langestraat, Tel. 21%. Nieuwe modellen. Solide stoflfen. van dien aard, dat het spreekwoord mij te- binnen schiet: „beter benijd, dan beklaagd". De cijfers die wij verkregeni hebben over den omzet op onze Veilingen, zij geven een voldoenden kijk op den toestand en teekenen hem buitengewoon slecht af. Lang behoef ik hierbij niet stil* te staan, daar u alien per- soonlijk in meer of mindere mate hiermede op de hoogte kunt zijn en wij aan onze porte- monnaie elk een thermometer in den zak heb ben. De toestand is slecht en verscheidene on- zer vakgenooten zien de toekomst donker te- gemoet. Of echter nu de vele recepten die worden voorgeschreven, de juiste middelen zijn voor de kwaal, zou ik niet direct durven toegeven Een ander spreekwoord is daarop misschien van toepassing, n.l. „dat vele koks de brij, be- derven". Wanneer er sprake is van hulp aan den Tuinbouw, ontwaren wij bij al hetgeen den -laatsten tij'd naar voren is gekomen, fweeerlei uitgangspunt. Het aankloppen bij de regeering om een crediet te verleenen op billijke conditien aan diegene welke zich niet kunnen staande houden, kan toch moeilijk geacht worden een middel om den Tuinbouw als bedrijfsvak te help en en in ruimer banen te leiden. Wei wordt dan de enkeling op de been gehouden en als zoodanig wordt dan misschien een prijzenswaardig werk verricht, maar het kon wel zijn dat juist de crisis hier- door werd vertraagd. Wanneer wij toch met ons maatschappelijk leven weer wat naar het normale zullen terug komen, kan dat naar miin inzien moeilijk zonder schokken en- on- gelukken gaan. Hierop zal ik echter thans niet dieper ingaan. Een ander uitgangspunt zou ik willen noe- men, het streven om den Tuinbouw in het al- gemeen te helpen. Dit lijkt mij een veel hoo- ger mikpunt, dan het*eerste. Daarmede wor den niet enkele personen geholpen, maar dat komt ten slotte van't bedrijf. Nu spreeldk het wel vanzelf dat zooiets niet gaat bij wijze van tooversprcuk; in de Arabische verhakn had het „Sesam opent U" slechts te weerklinken en ae deur van de grot met goud en edelge- steentcn opende zich. In tegenstelling hier van zullen het waarschijnlijk een reeks ver- schillcnde middelen moeten zijn, die in dit ge val de zieke kunnen helpen. Ik wil er enkele noemen. Ten eerste verbetering van het transport. Het vervoer der produkten, zoo- wel te water als te land, moet zoo eenvoudig en zoo goedkoop mogelijk worden ingericht. Het blijkt almcer dat het maar de groote en beheerschende vraag is, de producten te heb ben daar waar ze gebruikt kunnen worden Zoo ooit dan is de laatste jaren wel helder aan het licht gekomen, dat de afstand. tus- schen producent en consument schier alles be- paalt. Verlaging dus van vrachtprijzen. Ik zeide te water en1 ite land; daarom dus verlaging der vrachten en verbetering van onze kanalen, zioo, dat per groot schip het vervoer 00k kan plants hebben. Ten tweede zou ik willen noemen; uitbrei- ding van het afzetgehied. Fin dan denk ik mij dat in de breedsti mogelijlken zin. Uitbrei- d'ing mioeten en (kunnen wijl zoeken, zoowel in het binnen- alls in het buitenland. Het is van algemeene bekendheid, dat de laatste jaren het verbruik van groenten en fruit enorm is toegenomen en ik fen volstrekt niet van gedachite dat wiji hiermede al aan de eindpaal zijn gekomen; integendeel is er op dit gebied nog veel te doen. (Nog lang niet overal in Nederland vindt men onze produk ten op ieders dagelijksche tafel. net is daarom goedi hier de aandacht aan te schen- ken en niet dadelijk -te zeggen, nu wij' geen voltloende export hebben, kunnen wij- -onz-e brieven wel scheuren, want dat is niet juist, a I thans lang niet in lalle gevallen. Maar met niet minder kracht moet gewerkt worden aan den afzet1 naar het buitenlaodi; verechil- lende -landen om ons been bieden nog ruim- schoota gelegenheid voor bewerking; niet ge- noeg kunnen wij- d'aarop de aahdiacht vesti- gen en waar het kan, mee helpen bevorderen. Alls derde middel ter verbetering van den algemeen-en toestand, mag nog de aandacht worden gevestigd) op de verlichting der be- 'iastingen. Het y9% registratierecht op onze Veilin gen staat daar nog altijd als een onrecht- vaardigen en door niemand in verdediging genomen belasting; daar moeten- wij af en wiji mogem en- kunnen niet eerder hiervan af- la-ren, zoolang wij daarvan niet zijn veriest. iDe kosten van het 'I loogheemraadschap zijn daar nu nog weer overheem gekomen en af wordt dit lichaam misschien meer in de sch-o-enen geschoven als wel! passeltjik is, toch moet er ernstig naar gestreefd worden, om 00k deze felastling verlaagd te krijgen, wat zeer Rood' mogelijk is ook. 'Dan is er ten slotte 00k nog te wijzen op het felt, dat het budget meer in evenwicht kan worden gebracht door verlaging der be- drijfsuitgavende kost-en voor bemestlng en dergelijike, zijn reeds feduidend lager dan voor veu paar jiaar terug, maar 00k hler h-etj- ben wij not eind-e nog niet berelkt waar wij wezen moeten, Dan zal het 00k noodig zijn de aibddskosten te verminderen, ofschoon dit met de meeste voorzichtigheid- zoo geleidelijk mgelijk moet gcbeuren, wijst er toch alles op dat wij1 in de naaste jaren 00k hier een wij zlglng in zullen krijgen. Bij de opsomming van' deze enkele din gen wil ik het laten, hoewel er misschien meer zou kunnen worden bijgevoegd. Zoo zou biji de toepassing en de uitvoenng van het door mij genoemde, de Tuinbouw in het algemeen wor den geholpen en niet die van de enkeling. Wat nu verder betreft het verlieenen van crediet van Regeeringswege, een onderwerp dat de laatste weken -00k nog al in opspraak is; mijn bewondering is daarvoor niet zeer hoog. Het is wel heel gemakkelijk om -te zeg gen en te roepen, de Regeering moet helpen, maar wiji moeten daar oOk eens een weinigje bij- gaan denken. En dan wil ik wel direct toegeven dat land- en tuinbouiw in de oor- logsj aren eem groot gedeelte van de winsi, die te maken1 was, moest derven' dioor bijdra- fen; die in verschillende vormm moest wor- en geleverd voor de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk. Als zoodianig heb ben wij wel eenig recht, al thans op waardee- ring en als het icon op steun. Maarwij mee- nen dat het laatste niet zoo heel eenvoudig is; de Schatkist is leeg en erger dat weten wij alien en lang te verwijilen biji de vraag hoe dat zoo komt, is tamelijk pnvruchtbaar, maar het felt ligt er toe. Of wijl dus *al een boom opzetten, dat ons dit of dat terug moet worden gegeven, daar komen wijl al heel wei- nig verder mee, want het is op. Ik will Mar niet luchtig overlheen1 stappen, want het feit op zicht zelf is ernstig genoeg en wij kunnen het niet genoeg betreuren; maar het la zoo. 'Daar komt nog iets bij'; het schijlnt de laatste j-areni nxeer de gebruikelij- ken weg te worden, om, wanneer het met de zakenl niet gaat, de hulp in te roepen van de Overheid, hetgeen misschien komt omdiat de Qverheidi eerst begonneni is in zoovele zakeni in te grijlpen. Vroeger kenden wij1 dat niet; hadden wiji een' slecht jaar, of meerdier slech- te jarenl, dan kon het er wel eens kr-aken, maar niemand dacht er over om hulp te zoe ken en te vragiem bij; plaatselijike of landelijke Regeering. Miji schijnt 'het dan 00k toe, dat wij hoe eer hoe beter, van deni Alzorg van Vader Staat af moeten, zal het economische leven weer normaal worden-. En verder: de proef die voor een paar jaar terug, biji het z.g.n. Kdeekenscrediet genomen, is, heeft wel bewezen dat hier voorzichtigheid geboden eisich is. Gelukkig kunnen wijl comstateeren, dat juist in onze provincie met de meeste zui- ni-gheid en beradenheid is te werk gegaan, maar w-at wiji daar imzomderheid den laatsten tijd van 'hoorden, schijnt dat elders lang niet altijd het geval te zijn geweest. Om al .deze redeneni zou ik dus, als het eenigszins kan, een crediet van Regeerings wege, liefst omzeilen, of althans tot het hoogsitnoodige 'feperken. En als wij) dan 'aan het hoogst noodige op het oogenbmc toe zijn, dan zou ik -alleen de vrijimoedigheid hebben om aan -te k-loppen), om die allereerste behoef- te, wanneer 00k gelijfctijdig de zekerheid kan worden gesteld en gegeven, dat het met de meesite zorg en nauwgezetheM, zal worden toegepast en gebruikt. Ik Wil hierop niet verder ingaan, want dan zou ik vooruitloopem op de debatten die sitraks waarschijnlijk zullen worden gevoerd, aan de hand van onze agenda. Misschien ben ik -al te breedsprakig ge weest, miaar -emstige dingem kan ik mioeilijk spoedig overheen stappen, en de tijiden zijn ernstig. Wet bebbenl wiji daarom reden om.onze or- ganisatie (zoo sterfc mogelijk te doen zijn en alien1 daaraan, naar de -mate onzer krachten, aan mee te werken. Met het isolement van vroeger jaren kunnen Wij het thans niet meer stellen. veel meer hebben wiji ons er op toe te leggen, om eenldrachtig de moeilijkhedeni het hoofd- te bieden. (Dat er veel te doen is, dat de krachten van de enkeling verre te bo- ven gaat en dat wiji alien samen daaraan be- hooren' mede te werken, heb ik in korte trek- ken willen aantooncn. (En dan -ten sl o tte, la at die tegenslag in ons bedr'ijlf pjeen reden zijn voor versiaagdlheid. Voor pessimisme in den slechten zin van het woord, is in ons vakleven allerminst plaats. Als er 66a bedrijf is d-at wissel-t en goifif en keert als de wind h-een en wed-er, dan is het wel ons landelijk bddirijif, inzonderheid oilize Tuinbouw. Z66 is het regen, maar 00k dra breekt de zon door de wolken. En kom mij niet -tegen met ja maar mi zal1 het niet meer gaan, want de mark, de valuta, enz. enz., want dan wijs ik er op dat zielfs in de laatste jaren' do bewijizenl zijin geleverd-, dtat er nog niets veranderd is en dat er 00k op dla-t ge bied, niets nieu-ws onder de zon is. Juist twee jaar terug stond het er voor een gaheele streek in- onze naaste omgeving, z66 slecht bij, dat het allerergste werd g-evreesd en nog feen- twee maand-en waren wijl verder^ of alle onkere wolken warenl weggevaagd. Dus Mijtne Heeren, wiji bfijlven OPTIiMIiST, de leans -kan keeren! Zeker zal hooge krach'ts- inspanning worden gevraagd, maar wiji hou den de hand aan dien ploeg en bl'ijlven steeds op den uitkijk om iedere gelegenheid te baat te nemien, om in het belang van ons terneer- geslagen bedrijf, krachtig bezig te zijn. •In de ov-ertuiging dat wijl alien samen er ons toe stellen om mee te werk-en aan do zen1 arbeid, on-der afwachting van den zegen1 van den Almachtige, verklaar ik deze verga- dering voor geopena. De secretaris, de heer Willem1 Balk, las de notulen, die onverandeidi werden goedge- keurd. Medegedeeld werd: dat de gelden der organisatie niet meer op 66n bank zijn geplaatst, maar op twee ban- ken: „de Noord-Hollandsche" en „de Centra- le" te Utrecht; dat een vrachtverlaging was verkregen en dat een commissie was benoemd om na te gaan hoe de verpakking naar Engeland beter geregeld kan worden. Mr. Niesndller deed mededeelingen over het werk van de commissie die naar Londen was geweest. De commissie kon gedurende den oorlog geen aandacht aan de verpakking schenken, doch dadelijk daarop zouden de toestanden op de markten in Engelaind, Duitschland en ScandinaviS bestudeerd worden Dit had groot voordeel. Door den minister werd een commissie be noemd voor de mogelijkheid producent en consument'tot elkaar te brengen. Twee leden van de studiecommlssie zitten in die commis sie, Omdat de oude afnemer, Duitschland, door de valuta ontglipt, werd speclale aandacht aan Engelanci geschonken, net hoofdproduct aan de Londensche markt Is de uien en alge meen beklaagde de Engelsche handelaren het dat de Hollandsche uien het slechtst gesor- teerd en verpakt zijn. In 1919 werd hierover reeds geklaagd, als- m-ede over ondergewicht. De commissie werd het bang om het hart, toen zij de goed gesor- teerde en verpakte Spaansche uien zag. Zoo is de concurrence niet vol te houden. Spanje vervoerd in mooie sinaasappelenkisten en be- somde 14 shilling tegen de Hollandsch-e 3. Er moet zoo spoedig mogelijk in deze verbe tering komen. De klachten gelden voor geheel ons land. Ook de bloemkool, die naar Engeland ver- zonden werd, was niet van le kwalitdt en besomde nog 14 cent. Met le kwaliteit is daar zeker nog wel zaken mede te doen. Wat de kool betreft, in deze biedt Engeland niet veel vooruitzichten, wel voor het fruit. 300.000 ton appelen werden' het vorig jaar in Engeland ingevoerd. Vrees voor afzet in deze behoeft er niet te bestaan, doch ook in deze is een eerste vereischte een goede ver pakking. Canada bekwam door de goede verpakking op de tentoonstelling de le prijzen en dit on- dank® het laniger durend vervoer. Daar be- staat dan ook een wet, die fepaalt boo het voor uitvoer bestemde moet worden verpakt en gesorteerd. In Limburg gaat men het be lang hiervan fegrijpen door het organlseeren van tentoonstellingen in sorteering en verpak king. Spr. was overtuigd, dat de heer Balk in de Veilingsvereenigiugen inlichtin-gen wil geven. Wat in Limburg is gedaan, moet ook elders ter hand worden genomen. Spr. legde hierop den sterken nadruk en- drong er op aan, zich daarvoor op wde TuindOrij", die daarover goede weaken bevat, te abonneeren. (Applaus). Punt 4. verslag der handelingen van de Provinciale Commissie gedurende het zesde boekjaar, werd vastgesteld. Punt 5 a. eindrekening van het boekjaar 1921/1922. Punt 5b, verslag van de commissie tot het nazien der administratie. De heer Kruithof rapporteerde namens de commissie tot goedkeuring, doch gaf een an- dere contributieregeling in overweging, om financieelen teruggang tegen te gaan. Punt 6. Vaststelling der contributie 1922. Het bestuur stelde, met het oog op den slechten toestand, voor, om de contributie niet te verhoogen, doch ook thans op 1/200 pet. te stellen Voor het vaststellen van een minimum met het oog op vereenigingen met een kleinen om zet, gevoelde het bestuur wel iets. De heer -Balk deed uitkomem, dat op den duur 1/200 pet. onvoldoende is. Voor veree nigingen die nu 5 contribueeren wordt vaak een f 30 onkosten gemaakt. Met het oog op den toestand wilde het be stuur dit jaar echter nog niet verhoogen. Spr. klaagde nog over de slofheid van se- cretarissen in het beantwoorden van brie ven. De heer Ruiter vroeg of het niet mogelijk was, staande de vergadering, een besluit te nemen inzake het vaststellen van een minimum contributie. De voorzitter oordeelde dit slechts in een volgende' vergadering mogelijk. De vereeni gingen kunnen dit dan met de leden bespre ken. Hierop werd'besloten 1/200 pet. te heffen. Punt 7. Restuursverkiezing wegens het pe- riodiek aftreden van de heeren: W. Gutker, D. Koolhaas en Th. Roosje. Volgens art. 8 van het Reglement is het be stuur verplicht eene aanbeveling te doen, het geen ook door de leden kan geschieden. Aanbeveling van het bestuur: a. voor de vacature Gutker: 1. W. Gutker en 2. K. Biersteker; b. Voor de vacature-D, Koolhaas: 1. D Koolhaas eri 2. C. Schoenmaker; c. Voor de vacature-Th. Roosje: 1. Th. Roosje en 2. T. Groot. Met groote meerderheid werden de aftre- denden herkozen. De vergadering werd- hierop voor een' uur geschorst. Punt 8. a. Voocsttel van de Coop. Veilings- ver. „Hilversum en Omstreken." De Coop. Veil-ingsver. „H!ilversum en: Om- streken" stelt voor, dat de kosten, gemaakt door de iodertijidi ingestelde Commissie voor ,,Zelf-Export", worden fetaald! ui-t de kas der Provinciate Commissie van de Veilingen' i® NbordMHolland. nigingen die aan hun verpHchtingen niet kun nen voldoen, 150 beschikbaar te stellen. De heer de Boer (Zuid-Scharwoude) stelde voor om geen Yergoeding te geven aan de ver- eeniging van zelf-export. Straks ondememen anderen weer iets op eigen houtje. De heer Boenders kwam h ter tegen op. Het was wel in het belang van alien geweest wat de commissie voor zelf-export deed. De com missie heeft de drukte en moeite belangeloos verricht. De heer Klant had den indruk gekregen, dat de inning niet op de juiste wijze was ge- scheid. Spr.'s vereeniging gevoelde er niets voor, een aanslag te fetalea zonder eenigen uitleg. De afgevaardigde van Hilversum verdedig- de nader het voorstel. Bij eventueel slagen zouden alle vereenigingen ook geprofiteerd hebben Billijkheidshalve dienden alien bij te dragen. Dat de commissie niet slaagde, is niet haar schuld. Hilversum wil het geheelc bedrag, doch wijst een fooi van 150 af. De heer Groot kon wel medegaan met het adres van de provinciale commissie. Hij wil de slechts een'tegemoetkoming. De heer Bierman (Avenhom) deed mededee lingen over de rekening en bepleitte aanne- ming van het voorstel-Avenhom. De heer Swaan vond het bestuursvoorstel aannemelijk, doch kon nooit het standpunt van Hilversum aanvaarden, omdat het dan principled als van de vereeniging uitgaande aanvaard wordt. De voorzitter lichtte het bestuursvoorstel nader toe en sloot zich aan bij de opvatting van den heer Swaan. De zaak was buiten de organisatie om opgezet en de vereeniging is dan ook tot niets verplicht. Wanneer het juist is, dat er vereenigingen zijn die reeds betaalden, wordt de zaak ■moeilijker. Het be stuursvoorstel wordt slechts gedaan ter bevor- dering van de goede verstandhouding in de organisatie. Hilversum, dat den laatsten cent verlangt, maakte het voor die vergadering moeilijk om het bestuursvoorstel aan te ne men. Blijft Hilversum bij zijn meening, dan stelt spr. voor het voorstel van het bestuur van de agenda af te voeren, want het bestuur doet geen ander voorstel. De heer van Baarsen deelde med% dat Pur- merend wel aan zijn verplichtingen had yoI- daan. Hilversum wilde niet als noodlijdend, be- schouwd worden. De voorzitter wilde het aan de leidende or- ganen overlaten, de kosten die over blijven, te regelen. Het bestuur wil niet anders dan bij wijze van tegemoetkoming voor alien 150 beschikbaar stellen. De heer Groot dankte het bestuur voor de tegemoetkoming. Wij moeten nooit meer gaan buiten het hoofdbestuur. Spr. zal dharaan nooit zijn stem meer geven. (Gelach). De heer Brugman wilde, dat de commissie eerst trachtte binnen te krijgen wat er te krijgen was en het tekort bijpassen- Dit zal dan geen 150 bedragen. Ook „Nieuw Le ven" wil wel betalen. De heer de Boer wilde er niets aan beta len. (Applaus). De voorzitter brach't hierop het bestuurs voorstel in stemming. Dit voorstel werd verworpen met 55 stem- men tegen 8 stemmen v66r.(Wordt vervolgd). Toellchtine: -Hoewel de Commissie voor „Zelf-Export niet direct werd ingesteld door de Provinciate Commissie der Veilingen in Ntooird-iHolland, doch door een.' bijna even groot aantal veriegenwoordllgde Veilingsver- eeniginge®, die e-ene voorvergadering der Provinciate Commissievergadering ien d'us ge acht miag word'en' de instemming te hebben van (ite vertegenwoordig-de vereenigingen, welke -evenwel verzudmd'en1 de financieele zij-de van die ziaak te regelen, gaat het toch niet aan de personen1, welke die Commissie voor ,,Zelf-'Exp'ort" -hebfen gevormdi, voor de ge- madkte kosteni ite laten opdraaien. En aange- ziien de herhaalde -pogingen van deni Secreta ris om de gelden- In te vorderen van de op die voorvergadering vertegenwoordigde ver eenigingen1, schlphreuk leden, meent de Vei lings ver. ,,-Hlllveimim en Omstreken", dat die zaak het best tot bplossing komt door haar voorstel nan le nemen. Punt 8'b. Voorstel van- Vellimgsver. „Aven- horai en Omstreken" te Avenhorn. De Algemeene Vergadering besluite de kosten- groot 333,30 - gemaakt door de Commissie voor „Zelf-Exp'orti" in 1920-/ 1921, voor rekening te doen komen1 van de Provinciate Commissie. Toellchting: IDe -in 1920 in het leven ge- roepen, Commissie voor „Zelf-Export" had ten doel de tuinders meer invloed te doen toe- 'kennen' op den prijs hunner producten in het buitenland', dus een algemeen belang. Zij be- oogde vooral dat de tuiUers hoogere op- brengst-en zoud-en verkrijgien. Op de in April L921 gdiouden1 vergadering werd1 -een' voor stel, om deze aangel-egenheid in1 studie te nemien, met 30 itegen 30 stemmen geadit te zijn verworpen. De 20 vereenigingen, die zich baddjeo verbonden, bleven voor de kosten aansprakelijk, wat d'e Veilingsveremiging „Avenhom en Omstreken^ zeer onbillijk viindt, omdat feoogd werd' het belang v-an al le tuimbouwers. Zijl dringt er met fclem op aan, dat de Vergadering haar voorstel aan- neemt, waardoor een onttllijkheid wordt weg- genomen. Prae-advies: Het IBtestunr, hoewel het in geen geval met de motiveering van deze voor- stellen eens is, stelt voor, ter wiilte van die vereenigingen, welke moeilijk aan de ver plichtingen tot bijdragen in1 de gemaafcte kos ten' kunnen voldoen, daarvoor een bedrag van* 160.— beschikbaar te stellen. Het bestuur stelde voor om voor die vwse- DE UITSiLAG DER VERKIlEZHNIGEN IN DE VE'REENIIGDE STATEN. PlARiiJIS, 9 Nov. Volgens de laatste tele- grammen uit New-York zal het congres als volgt zijn samengesteld: 214 Republikeinen, 219- Democraten, een soci'alist en een onafhankelhke. DE TOESTAND IN HET NABIJE OOSTEN. PARIJS, 9 Nov. De „Petit Parisien" vemeemt uit Konstantinopel, dat generaal Charpy in een interview verklaard heeft, dat hij- den' toestand zeer ernstig inziet. De Kemalisten zouden de Eastem-kabel nabij Tsjanak hebben doorgesneden. BOND VAN ONDERWIJZERS. APELDOORN, 9 Nov. Bij de gehouden stemming voor een lid van het Hoofdbe stuur van den Bond van. Ned. Onderwijzers in de vacature-Van Assen, zijn uitgebracht 1795 stemmen, waarvan verkregen: mej. Breman te Zwolle 714 en de heeren Van Geuns te Tiel en Stappershoef te Zalt-Bom- mel resp. 605 en 367 stemmen, zoodat een herstemming moet plaats hebben tusschen mej. Breman en Van Geuns. DE EISCHEN DER KEMALISTEN. KONSTANTINOPEL, 9 Nov. 1922. De Hooge Geallieerde Commissarissen heb ben den vertegenwoordiger van Angora een nieuwe nota o-nverhandigd waarin erop ge- wezen wordt, dat de maahegelen der Ke malisten in' flagranten strijd zijn met de overeenkomst van Moedania. De nota ver- klaart verder, dat zij de fetrokken regee- ringen zullen verzoeken maatregelen te nemen. Met dit waarschuwingsschrijven ging Ismid pasha onmid'dellijk van Kon stantinopel naar Angora. Naar verluidt zegde in een daaropvolgend o-nderhoud met de geallieerde generaals de niieuwe gouver- neur van Konstantinopel Refet Pasja toe, dat de maatregelen, die de veiligheid van de verbonden- troepen in gevaar zouden bren-genj zouden worden ingetrokken. DE MIJNRAMP TE SPANGLER. SPANGLER, 8 November. In totaal zijn slechts 40 persomen gered van de ramp in de Reilly-mijnen. Aangenomen wordt, dat de andere 104 arfeiders zijn omgekomen. SPOORWEGEN OP ZUID-iBEVELAND. De gemeenteraden van Hoedekenskerke, Borsele en 's-Gravenpolder hebfen zich ver klaard voor het met spoed voortzetten van het werk van den aanleg van tecaalspoorwegen dp Zuid-Beveland. OVF.RTREDING ARBEIDSWET. Naar Het Volk vemeemt, hebfen een dezer dagen ambten-aren van de Arfeids-inspectie proces-verbaal opgemaakt tegen de heeren Wijnkoop, Ceton en Posthumus, resp. voor zitter en lid van de drukkerij-commissie van de Trbune-drukkerij, en chef -van dit bedrijf. E'r is namelijk bij herhaling geconstafeerd, dat ter zetterij van het commuinistische dag- blad door zettersHpersoneel in twee ploegen, van des morgens zes uur tot des avonds t-ien uur, arbeidi wordt- verricht. Dit wordt geadit in striid te zijn met de bepalingen van de Arbeidswet, aan-gezien de Tribune behoort tot die bladen, welke uitsluifend met een (Ontvangen p«F draadlooao telefoon.) Eoers van heden te Varlge Koers, 99V* 402fc 6"Ai 62 60«/i 231 pl.m. 1,30 119 16* 61k 26k pl.m. 1.45 pl.m. 2.1- pl.m. 2.15 phm.2.30 plm. 2.45 130 130k 130k 138k - 101 101 101 101 134 134 134 371/4 37 245 - 111k - 111k 359 360 360k 360 361 315 315 315 - 157k-8k 1588/4 71k 128 128k 129k 129 - 419 422* 422-k 4221/4 107 108 108 108 55-6 55k - 56 68 601/* 119 119k 119k 220 93| 93k 94 16k 17 17 I6S/4 167/8 86 86 61k 61 60 261/4 26k 26V* 26 138/4 - - 215-6 - I 1 1 276 STA ATSLEENIN GEN. 6 Nederl. 1922 BANK.INSTELLINGEN. Bank»associ*tia Kol. Bank Indische Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 INDUSTR. OND. BINNENL. Jurgen? Gew. Aand. Philips Gloeilampen INDUSTR. OND. BUITENL. Steel CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Culfuur Cult. Vorstenl Dito actions Compania Poerworedjo PETROLEUM. Orion Dordtsche Petr. Gee. Holl. Olie Oude Kon. Petr. RUBBERS Amsterd. Rubber Nederl, Rubber Intorcontln Rubber Kolonlale Rubber i Deli Bat. Rubber Serhadjtidi SCHEEI'VAARTEN. Oude Vaart Scheepvaart Unlo Holl. Lloyd i Puketvanrt Oude Boot i Holl. Stoomboot SCHEEPVAART BUITENL. Marine Marine pref TABAKKEN. Oude Deli Senembah Deli Bativia Besoeki AMERIKA. Southern Rails Union Pacific 63 130 1001/* 133'/* 36'Vi* 246 109 3568/4 3146/3 1561/* 130 351/s 701/8 378/* 1268/8 415^ 1 058/4 528/4 1191/* 93 17 86 61 268/, 1311/18 55i/1# 212 296 265jj 43V* 251/4 1518/4 99 129k 10CH 134 111 358k 1578'4 129 37 38 400 128 418 106k 55 138/4 213 297 267 44 25k 151k mmrn mm PROLONGATIE verlge koers 31/4 pCt., heden 3Vs pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM—9FFIC1EEL. Berlljn Brussel Londen New-York Parijs Weenen p. 10.000 Zwitserland Vorige koers. 0.6295 14.45 11.43 2.56V* 16.05 0.35 46 70 Koers op heden. 0.0245 14.96 11.42k 16.45 0.8036 46.75

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2