Atkmaarsche Courant Zevengesternte. Donderdag 91Noyember. Feuilleton. Honderd YIer en Twlntlgste Jaargang, V*. 265. 1921 Staten-Generaal TWEEDE KAMER. leu da zitting van gisteren waren aan de or- da die algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting. De beer Dreaselhuys was met den heer Troelstra eens over bet enzuivere beeld der renktezingen en inzake do antithese. Spr. Bchreef den groei der reciiterzijde toe aan bet rechts aiemmen van vele niet-rechtschen die meenden dat alleen de rechiterzijdte een parle- mentaire en kradiuge regeering kon brengen. Van de regeering die aan bet bewind bleef mag worden geeischt dat zij: de oplossing der actueele vraagstukken 'heeft voorbereid. De minister van Buitenlandache Zaken heeft te weiinig ventrouw.cn in de intennationa'le sa- menwerking in den Volkenbond en vocrt ten aanzien van Belgie een te voorzichtige poli tick. Van overleg der formateuns gevoerd met de partijien der recbterzijde en in strijd met bet parlementaire stelsel voor de vrije scfaoo1 is tengevolge van de wijze van uitvoering niet veel terecht gekomen. Inzake de oplossing der social® kwesties heeft minister Aalberae bet stelsel hoogtif doeni vieren. Zoolang de arbeidswet niet veel soepeler wordt gemaakt ziet spr. de economi- sche toekomst donlcer in. Ook ten aanzien van de welvaartspolitiek door vrijhandel is spr. niet gerust. Wat de plannen der regeering be- treft, minister De Geer zal niet sterk genoeg zijn orn de noodiige bezniniging door te voe- ren. Onder deze ministers van oorlog en mar fine verkeent de defensie hopeloos in bet rooeras. De regeering voldoet nodi in't ver- leden, noch in bet heden, noch in bet perspec- tief aan de verwachtingen, gekoesterd door kiezers en natte. De beer Gerretson beioogde, dat de te booge oor1 ogswinstbel-asting mede oorzaak is dat met name de middenstanders niet bebben kunnen kapitaliseeren en daardoor nu in groote moeilijkheden veikeeren. De beer Merchant ontkende, dat dte veride- ringen gem zuiver beeld van de volksovertui- ging zouden bebben gegeven. De vooruitgang- van de recbterzijde is bet gevolg van vder angst voor revolutie en economischen adutter- uitgang. De meerderheid der kiezers heeft zich uitgesproken voor een Rechts Kabinet evenwel niet voor bet Kabinet- Ruys. Dit had onmiddellijk na de verkiezingen zijn ontslag moeien aanbieden om de Kroon gelegenheid te geven in voile vrijlieid te beslissen. Over- leg van den Kabinetsftfrmateur met de Recbfc- sche partijen is een coding. Doordat bet Ka binet eenvoudig bleef zitten zijn de leiders der .meerderheid van bun verantwoordel ijkbeid ontheven. Spr. wilde ,dat men zich zal verzetten tegen meedalen in welvaart. De actie tot loonsver- laging is verkeerd en bet wegnemen van te- genstrevende factoren zou den val van bet wdvaartspeil der arbeiders veroorzaken met alle nadeelige gevolgen daarvan. Spr. protesteerde tegen de tientallen milli- oenen vorderende militahe eiachen van den aeer Dressdlhuys, die tocb de begrootingsslui- fing wil maken. De beer Braat verwachtte geen bezuini- ging van- dit ministerie dat gewoon is met mil- lioenen te strooien. Sociale Wetgeving hefft de miaatschappij aan den rand van den af- grond gebracbt. Mej. Groeneweg verheugde rich1 over bet succes van bet Algemeen Vrou wenkiesrecht, o.a. vrouwelijke Kamerieden. Ziji drong aan op wettelijke regeling van de huisindustrie. E»e vergadering werd verdaagd1 tot hedlcn. Binnenland. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. Van den: beer Gerretson aan den minister van landbouw, nijveilheid en handel ai. I. Is bet berichit in de dagbladen juist, dat onder leiding van den chef van de afdfeeling Handel een vergadering beeft plaats gehad, ten einde tot bet in bet leven roepen van een Centrale Kamer van Koopbandd1 te geraken II. Zoo ja, is bet initiatief tot deze samen- komst uitgegaan van den minister van land bouw, nijverbeid en handel of bebben 6en of meer Kamers van Koopbandd in deze bet ini tiatief genomen? Roman door Margaretha Bobmf, Naar bet Duitscb door C. M. de W. (Geautoriseerde v«rtaling). „Nu, je kunt er op rekenen dat Maria er van' avond nog van langs krijgt van den ouden beer, omdat ze met den boutvester ge- danst beeft", zei Peter Zevengesternte tot den kapelaan, toen zij naar huis liepen. „Is dat een zoon van den ouden Ellerabaum van den Weiffelstein?" „Ja juist, een klasgeuoot van mij Een buir tengewoon intelligent en beschaafdi jong- mensoh, eigenlijk jammer dat biji zulk een ondergeschikte boutvestersbetrekking beeft, maar de oude man bad er nu eenmaal zijn zinnen op gezet, dat zijn zoon zijn opvolger zou worden..." „Kijk eens aan..." Peter Zevengesternte bleef staan en keek een^ rij: jonge meisjes en jongens na, arm in ami zingend liepen zij verder. Midxlen in als een fijne bloem te mid den van keukenkruiken bige Zezengestemte. „V6or vijf-en-twintig jaar zou ik er ook mid den in geloopen hebben. Die Inge is een ech- te, onvexvalsdite Zevengesternte", zed hij waardeerend. Een stukje boschweg, dan, tusschen de donkere dennen en wijnbergen door de avond- zon bestraald, strelcte zich in breede, witte kromrningen de straatweg voor ben nit; de weg die naar het dal voert. De booge, slanke gestalte van den jongen geestelijke, die nog langer scheen in bet zwarte priestersgewaaa, stak bijna twee boofden uit boven den oude- ren beer, aan zijn zijde, schijnbaar in ge- dachten verdiept, naast zijn neef voort. „Wat denk je, George", zei hij plotseling, in. Indlen h«l emtwuortf op da aanste vraag bevestigend luidt, vemeemt onderge- teekende gaame de motieven, die de regeering bewegen net in bet leven roepen van een Oen- trale Kamer van Koophandel te fcevorderen. Van mevrouw De Vries-Bruins aan den minister van arbeid1: 1. Is het den minister bekend, dat de ver- koop van geneesmiddelen (speciaal slaapmid- delen) door onbevoegden in den laatsten tijd zulk een omvang aanneemt, dat daardoor een toenemend gevaar voor de volksgezond- beid ontstaat? 2. Zoo ja, wedlke maatregelen denkt de mi nister daartegen te nemen? Van den beer Braat aan dm minister van landbouw, nijverheid en handel a i. Is de minister niet van meening, dat bet geven van cadeaux door handelarem aan hen; die in bun zaken koopen, zoodanige uit- breiding verkrijgt, dat ernstig gevreesd moet worden voor nadeelige van den kooper door de levering van minderwaardige artike- len en voor schade van den kleinhandel? Zoo ja, is de minister bereid tegen dit kwaad maatregelen te nemen Van den beer Braat aan den minister van fmanden 1. Is de minister bereid, nu verschillende berichten worden verspreid over nieuwe clas- sificatie der gemeenten' in verband! met de salarissen der Rijksambtenaren, de Kamer in te lichten welke voorstellen de voor deze classificatie ingestelde commissie beeft ge- daan? 2. Kan de minister mededeelen hoeveel amb- tenaren, in plaatsen der lste klasse, buiten de nieuwe classificatie blijven, zoodat op bun salaris geen aftrek plaatsvindt, nocb zal plaatsvinden? 3. Is de minister niet van meening, dat dit voor de betrokkenen beteekent een veikapta verhooging, daar toch niet tegen te sprekeff zal zijn, dat ook daar veel prijzen gedaald zijn? 4. Mag men aannemen, dat de indeeling der gemeeniten door de classificatie-commissie met kennis van toestanden geschiedt, waar de overgroote meerderheid der leden van de commissie woont in gemeenten der eerste klas se, een' minderheid in gemeentlen der tweede klasse, en geen, of zoogoed als geen, in plaat sen der derde klasse? 5. Zou de indruk van deskundigbeid en on- partijdigheid niet verboogd worden, als aan de commissie werden toegevoegd eenige ver- tegenwoordigers uit gemeenten der laagste klassen, desnoods ter vervanging van eenige uit die der hoogste klasse? DE CRISIS IN HET TUlINlBOim iBEDIROLJF. De beer Duys beeft, in verband met zijn te bou'dem interpellatie over de in bet tumbouiw- bedrijf heerschende crisis, de volgemde vra- gen aan de regeering. gesteld: (Draagt de regeering kennis van den sckrikbarenden nood waarin het tu'inbouwbe- drijf in .Nederland verkeert eni de zorgvolle omstandigbeden, waarin dientengevolge vele tuinbouwera zijn geraakt? Zoo ja, is de regeering bereid, aan de Ka mer mode te deden, wat zij tot bed en heeft gedaan en1 wat zij nog voomemens is te doen, om dat bedrijf weer zooveel mpgelijk tot bloei te brengen en velen der. in dit bedrijf werkt- zame peraonen voor totaleni ondergang te be- boeden? Is de regeering bereid, aan de Kamer ma de te deelen, welke van de volgende maatre gelen' in aanmerking kunnen komen teneinde him de gewenscbte verbetering te brengen: lo. Ter vermeerdering en vexzekering van bet lafzetgebied der tuinbouwproducten a. het besteden van een deel van bet aan het buitenlamd verleende crediet tot afuemin|g van een deel d'ezer prodiuctie; b. het bevorderen van bet dichter brengen van dien produicenf biji den consument, o.m. door b.v. de gemeenitebesturen te adviseeren, resp. op deze eenige aandrang uit te oe'fenlen om, al dan niet met provinciale- Of rijksi- steun, over te gaan tot bet oprichten van ballen, daar waar deze veranoedelijk levens- vatbaarheid zullen bezitten; c. bet van gemeente- of regeeringswege in Ihet groot aanloopen van tuinbouwproducten, enl deze, hetzij, tegen kostprijs, betzij teg verminderden prijs, beschi'kbaar te stellen in streken, maar diaaraan meerdene behoefte be- staat; d. bet, waar dit in de macbt der regeering jigt, bevorderen dat de vrachittarieven voor 'let vervoer dezer producten, worden ver- taagd. 2o. Ter vermindering van de taatan vaar- onder vele bunders gebukt gaan: ia. het bevorderen van de spoedig totbtand- tooming van al die maatregelen, die er toe kunnen' leiden, dat de koop- en' buurprijzen der landlerij'en met hooger zijn dan in rede- 1 ijkbeid bet geval mag zijn, o.a. door afscbaf- fing van stnjkgeldeni biji publieke verkoopin- gen en1 verbuxingeni; herziening van het pacbtcontract, mede op zoodanige basis dat pachtcommissies wotden ingesteld1; b. het indiiemen van een voor&tel tot wijri- ging van' de Invalidliteitswet, in. den geest als ook reeds door de Bociaal-democratische 'Kamerfractie werd gedaan op den lOden September 1919, maar toen door de meerder heid der Kamer werd verworpen, en hiertoe strekkende, dat aan werkgevers, wier inko- men minder dan 1500 per jaar bedraagt, vrijistellinig van de premiebetaling ingevolge de Invaliduteitswet worde verleend; iHtet zoo spoedig mogelijk ter. bakracbtiging aan de Kroon voordragen van bet dioor de aociaal-democratiscbe Kamerfractie inge- diende wetsontwerp tot afschaffing der re- gistratierecbten op land- en tuinbouwproduc ten, zoodlra dit door de Staten-Generaal mocbt zijn aangenomlen. 3o. Ter tegemoeikoming aan hen die bij particuliere credietinstellingen geen crediet meer kunnen verkrijgeni; a. betzij, van oveiilieidswegs deze personal aan dit crediet te belpen; b. betzij van overheidswege aan deze per- semen rechtstreeksche steuu te verleenen. (Is tenslotte de regeering niet van meening, dat die ernst van den toestand die wij ook op land1- en tuinbouwgebied doormaken, het dringend gewenscbt dOet zijn, terug te komen op bet besluit der regeering tot opheffimg van het departement van landbouiw, nijiver- heid en handel, als een a'fzondierlijk ministe rie, zoodait.de miogelij'kbeid wordt geschapen, dat onder deskundige leiding de regeering zicb meer afzondenijfc met dezenl beLangrij- ken tak van ons volksleven bemoeit? Job. Scbult, Efemotaf aan den Hoaf, voor school f 34775, voor zusterhuis f 76425, in massa f 110200. A. Hoogvorst, Alkmaar, voor school 31700, in massa 97950. J. Apeldoom, Alkmaar, voor school 31000, in massa f 99960. Job. Vlaar, Castricum, voor school 32534, voor zusterhuis 76013, in massa 108547. J. Obdam, Heiloo, voor school 31586, voor zusterhuis 73360. G. Kuijperfl, Hoogwoud, voor school Provinciaal Niewws „boeveel van die 'brave Oberbodeners be- schouwen Peter Zevengesternte met al zijn geld als den benijdenswaardigstan en geluk- dgsten mensch op God's aardbodem?" „Bijna alien denken dat." „Ik wil ook in de verste verte het tegendeel niet beweren. Be dacht er echter juist over na hoe gnappig bet is dat ik, als ik andiere men- schen aanzie, ze zoo uit den grond van mijn hart benijden kan. Die hebben bet zoo on- eindig veel beter dan ik. Bakker Pallmann en schoenmaker Wende en de fruithandelaar Krikau en hoe ze alien heeten mogen. Die le ven er maar op los, bebben bum werk en bun zorgen, bum vrouw en kind, 's avomds bun glaasje wijm en bun pijp, ze genieten van' de 'ucht en bet licht van bun geboorteplaats, ze hebben vrede met God' en rich zelf en bezit ten alles wat ze moodig hebben. Ik.., ja ze- cer ik ben heel gelukkig geweest. Lieve lemel, er is eem tijd geweest, dat ik in letter- 'lijken zin mijn geluk ,,maakte". Veertig ja- ren geleden, toen ik bier op klompen door den wijngaard' klotste. Wat was ik toen een gelukkige jongenIk drocg dern hemel en al les wat er bij hoort in mij rond en bouwde een wereldje voor mij zelf, zoo mooi en zoo verheven dat het een filiaal van den hemel l'eek met alle mogelijke voomechten, maar zonder de gebreken. van de oude wereld. En zoo waar God leeft, ik dacht nooit aan geld verdienen, maar peinsde er maar steeds over, hoe ik de menschen beter zou makern em dte geheele maatediappij rechtvaardiger. Mijn wapenen zouden zeker niet verkocht worden. Stellig niet. Mijn wapenen waxen zoo afgrij- selijk, dat zij het oorlogvoeren in de toe komst onmogelijk maaktem, daar geen be- schaafd volk meer mojed zou hebben, zijn zo- nen aan deze wapenen over te leveren. 'Nu' en zoo verder, zooals jongenshersens rich de wereld kunnen voorstellen'. Maar het was hearlijk. Heerlijk mooi! en als ik at nog ems UIT EGMOND-BINNEN. Deze gemeente schijnt de aamgewezen Elaats van rijwieldiefstal. Tijdens de Hoever ermis maakten we reeds melding van een tweetal. Eenige weken geleden is er een ge- stol'en bij den heer H. v. d. Berg. En nu meldt de politic weer een geval bij dea beef D. UIT SINT PANCRAS. Gisteravond bield de afd. Sint PancraS van den Bond voor Staaispensioen een openbaren propaganda-avond. Velen waren opgeko- men. om die bijeenkomst mede te maken, te- meer, waar de beer D. Pool, van Oudesluis, als cabaret-zanger rich zou doen booren. Als altijd waar de heer Pool met zijn luir mige voordrachten optreedt, geniet het pu- bliek. Ook vielern zijn emstige nummers wel in den smaak. Een flink stukje muziek verhoogde de ge- zelligheid'. De avond mag welgeslaagd bee- ten. UIT HEILOO. Uitslag aanbesteding voor het R. K. Kerk- bestuur van de H. WiBebrordus van het bou- wen van een school en zusterhuis, gehouden op Woensdag 8 November. Inschrijvers wa ren uitsluitend R. K. aannemers: A. Buur, Burgerbrug, voor school 32000, voor zusterhuis 65000, in massa 97000. Braun, Beverwijk, voor school 34353, voor zusterhuis. 74642, in massa 105995. Onderl. Velsem, Velseroord, voor school 36550, voor zusterhuis 82262, in massa 117670. Joh. Bot, Wervershoof, Voor school 28250, voor zusterhuis 58420, In massa 86670. Vlammg, Medemblik, voor school 34000, voor zusterhuis 66933, in massa 98433. G. Botman, Wervershoof, voor school 26535, in massa 88218. J. Weel, Castricum, voor school 29600, voor zusterhuis 65700, in massa 95000. Schaaf, Alkmaar, voor school 30800, voor zusterhuis 69000, in massa 99800. Maatschappij „Heemskerk", Heemskerk, voor school 33300, voor zusterhuis 67200, in massa 98500. G. Noort. Bergen, voor school 31468, voor zusterhuis 70037, in massa f 101500. Van Sambeek, Haarlem, voor school 28350, voor zusterhuis 64794, in massa 80975. A. Bolten, Heiloo, voor school 31000, voor zusterhuis 64750, in massa 95750. J 30570, voor zusterhuis 65200, in massa f 95780. Nijman, Heemskerk, voor jschool 31000, voor zusterhuis 66340, in massa 94640. Doedes en Schilder, 't Zand, voor school f 28440, voor zusterhuis 61447, in massa 89887. A. Verbeme, Zuidscharwoude, voor school 31500, voor zusterhuis 61990, in massa 93490. J. Apeldoom, Egmond-Binnen, voor school f 32300, voor zusterhuis 55100, in massa 87400. R. Kuiper, Heiloo, voor school 32075 voor zusterhuis 54990, in massa 87065. C. van Latum, Alkmaar, voor school 27700, voor zusterhuis f 69700, in f 97400. C. Boekel. 't Veld, voor school 29000, voor zusterhuis 63000, in massa 89500. P. Tuifl, 't Zand, voor school 29000, voor zusterhuis f 70800, in massa 99000. J. Hendelman, Limmen, voor whoo 32900, voor zusterhuis 76560, in massa 109000. J. Vlaming, Schagen, voor school 32112, in massa 89998. G. Tromp, Castricum, voor school 29987, voor zusterhuis 64983, in massa 94970. G. Kabel, Castricum, voor school 28900, voor zusterhuis 7^000, in massa 102000. J. W. Parema, Noordwijkerhout, voor school/ 36000, voor zusterhuis f 77400, in massa f 113700. G Koopman, Alkmaar, voor school 30000, voor zusterhuis 75990, in massa 105900. Laagste inschrfjver de heer Joh. Bof, Wer vershoof, voor 86670. De gunning i» aan- gehouden. UIT OUDKARSPEL Gisteravond had in het lokaal van den heer Vis een vergadering plaats, waarin be- sproken werd, wat gedaan kan wprden tegen de aanhangige wijzigingen in de lager on- derwijswet, waardoor verschillende vroeger verkregen verbeteringen weer zouden worden tseniet gedaan. Uitgenoodigd waren de besturen van een tiental plaatselijke vereenigingen, die ook al lem geheell of .ten deele tegenwoord'ig waren. Na uitvoerige uiteenzetting door het hoofc der school werd besloten bij de ingezetenen een adres ter teekening aan te bieden, dat aan de Tweede Kamer zal worden toegezonden. Om deze lijsten aan te bieden gaven zich 2/ personen op, waaruit volkoman blijkt, dat be- grepen wordt wat er op het spel staat. Alvorens ook bij de ingezetenen, behooren- de tot de rechterzijde, de lijst aan te bieden1, zal odderzocht worden of ook van die zijde eenige actie in voorbereiding is. E)e actie gaat tegen de verslechtering van openbaar en bijzonder onderwijs en wel a. het vergrooten van het aantal leerlingen per onderwijzer; b. het ontnemen1 van he recht aan gemeente- en schoolbesturen van het initiatief tot verbetering van het onder wijs; c. het wijzigen van de bestaande rege- len voor scholenbouw, en d. de onderwijzere- opleiding. UIT HDORN, In dte Dinsdag gehouden raadszitting was een verzoek ingekomen van de afdeel'ing Hoom van den Bond' van' Ned. Onderwij zers, om stronger dte hand the bouden aan de verordening toj betuigenis van 't tabaksge- bruik door 'kinderen. Diensvolgens is aan den Commissaris van Politie verzocht stronger toezicht uit te oefenen. Uit de ontwerp-begrooting 1923, die werd ingediend, bleek dat de boofdelij'ke omslag is geraamd op 304,000 tegeni 384,000 over r 1922. Een groot bedrag wordt gevraagd voor het ondcrhoud van straten, pleinen, enz., in totaal 63.150, voor bet aanleggen' van we- gen is 11.000 uitgtetrokken. De maatrege len ter bestrijiding van de werkloosbeid vra- gen een uitgaaf van 8000, terwijl de kosten van steunverleening aan uitgetrokken werk- loozen op 9000 zijn geraamd, tegen 600 tover nadenk dan worden mijn oogboeken nat van verlangen naar mijn jeugd... En niu? Ja, ik ben een rijk man geworden. Ik ben zoo ge lukkig geweest dat de geheele schoone ideate wereld dte ik1 mij toen voorstelde, in klinken- de munt is omgezet. En nu zit iik tusschen bet vele geld' en in bet grootmachtige bedrijf en ik vind mij zelf vaak dwaas en vraag mij af„Waar dient dat nu allemaal voor? Voor mijn inkomen, waarvoor ik vierbonderd dui- zend mark belasting moet beta'en, kain ik mij zelf geen regtelmatigen haxtelag bezorgen, noch mijn maag geregeld baar funciie laten verrichten. En als ik aan bet volgen- ,o- slacbt denk, waarvoor ik spaar, dan vraag ik mij weder af: „Is dat geld bun tot zegen, of is bet bun' ongeluk?" Over d^ze vraag ben ik het zelf nog niet met mij zelf eens ge worden." „Ach, de bewonera van groote steden, zoo als u, zijn alien zenuwachtig en van allerlei stemmingen en zenuwberoeringea afbanke- lijk." „Neen, mijn jongen. Dat zijn geen stem mingen. Ik geloof eerrier dat bet een inner- lijk gevoel van onbevredigdbeid is, dat de menschen' aankleeft, van de erfzonde afikom- stig. Het paradijs was ten slotte niets an- ders dan de gelukkige oorspronkelijike toe- stand, waarin de menschen zich met de na- tuur in barmonie voelde, de schepping was in eens voltooid1 en de menscb zelf was een schoon dier met opgeheven' boofd, met fijner instinct, met nauwkeuriger gewaarwordingien dan de andere schepseten. De slang zat in den boom der Kennis tusschen goed en cwaad, dat wil zeggen ik de bersens van den mensch en met de zelfstandige gedachte ont- waakte dte twijfel en maakte bet verband tus schen' mensch en' schepping losser, verhrak let brooze verbindingslid van het onbewuste feit bij elkaar te behoorea ea toeo1 ontstond opeens die blow, da lediga wuate, bat niei be- vredigd en onbevredigbaar verlangen terug te keeren tot de groote Eenheid." De kapelaan schudde het hoofd. „Niet onbevredigbaar. Over de klova van twijfel en beroeringen der riel leidt een vaste weg: het geloof. En een enkel inaig gtebed' knoopt het verloren contact weder aan." Peter Zevengesternte joeg met zijn strooien hoed een zwerm muggen weg, die hem hin- dterden. „Zou je denken? Ik ben. geen vrijden- ker, een atheist nog minder. Ik ben blij1 dat ik mijn geloof aan de Kerk fateb mogen be- houden in de wereld. Ik heb er zwaren strijd mee gehad. Die blijft uiemand die nadenkt, bespaard. Het zoogenaamde verstand han- teert verduiveld goed den degen en komt met duizend concrete bewijzen, terwijl het geloof slechts met gevoelens en afgetrokken itbeorieen aankomt. Maar met dat al is de godsdienst het breedste en veiligste tondament voor itedere zedeleer, waarmee men mag aanko- men, en geen geloof brengt meer verband tus schen de wereld van het waarneembare en hetgeen daar buhien en boven staat met meer tact en menschelijkbeid dan 't onze. Maar mijn beste, eerwaarde neef, ik ben toch lang- zamerband tot de erkentenis gekomen: de laatste geheime problemen, zoowel voor den mensch op rich zelf, als die der wereld', kan ook de kerk niet oplossen. Zij kan1 de gehei- men onderstroom der mensdhelijke natuur evenmrn tegenh ouden als zij tie sociale pro- blemen in staat is op te lossen. Ik beschouw de Kerk als een groote, maar niet ombegrens- de macht." „Haar macht is grenzenloos wanneer een onwankelbaar en zelfbewust geloof haar ten zijde staat", antwoordde dte jonge priester. Na een oogenblik sffilte voegde hi| er bij1: „Misscbien was het beter voor u geweest als u getrouwd was en een' gezin had. Je spreekt daar een groot woord bedaard uit, eerwaarde. Als, ja, als 'Hail was in in 1028. On cda begrcctlng ta een .post van 10,000 geuracht voor de opriduting van een gemeentelijk binnen-badhuis. Besloten werd1 tot het doen aanleggen van een ondergrondsch electriach kabelnet, ter lengte van ongeveer 15 K.M.; aan B. en W. werd daartoe een krediet verleend tot een bo- drag van 12,500. Aangehouden werd het voorstel tot wljlzS ging van de electrische straatverlichting in een met gas; evenzoo werd uitgesitdd de be- handeling van het vooxsteli om den.1 gasprijs te verlagen. Een nieuwe verordening: werd vastgestteld op de beffing en invordering van scboolgeld voor de vakschool voor meisjes. Adbesie werd betuigd aan het adres, door mevr. Anker c.s.. tot Gedeputeerde Staten ge- richfe betreffende de toestanden in het tiun- bouwbedrijf. Aan den beer F. M. de Leur werd eervol ontslag verleend wegena opheffing van de be- trekking van keurmeester van slach'tvee en vleesch. tevens gemeente-veearts. Aan B. en W. werd een 'krediet verleend ten btehoeve van de inrichting van eenige gebouw- tjes bij bet vroeger hospitaal aan ae Modder- bakken tot noodwoningen. Daardoor zullen de ergste misstanden verdwijnen. Beslo'ten' werd, dat de gemeente toe zal tre- den als lid van't Nederlandscb Instituut voor Votk&huisvesting. UIT CASTRBOUIM. IDe gwneen'teraad heeft btehandeld bet ver zoek van hoogierband om verandering te brengen in de spellingswijze der gemeente. Dte raad beslioot te trach'ten op voorstel van- den beer Schipper de bestaande spelling te behouden. Aan' bet Provinciaal' W'aterlei- dingsbedrijf is vergunning verleend,. door de gemeente buizien te mogen leggen naar bet nieuwe pompstatioo te iBakikum. Ben voorstel van IB. en W. om 3000 uit te trekken voor de Provinrie ter bestrijding der werkloosbeid1 en' tevens tot bebarding van den zeeweg is aangehouden. OBDAM. (October). G e b o r e n Cornelia Maria, d. van Mat- theus Schilder en Geertje Ursem. Nicolaas Johannes, z. van Wilhelmus Bijvoet en Aaltje Stam. Overleden Klasientje de Jong, wed. van Jan van Zelm, eerder wed. van Gerrit Appclman, 50 jaar, overleden te Hoom. Pieter Biersteker, echtgen. van Aaltje van Diepen, 66 jaar. Gemengd Kieuws NEDER'LANDSCH FAB RIKA AT. In de aflevering van 5 November treffen wij o.a. aan: Een artikel „Nationale Industrie Weken", waarin de schrijver, de beer W. Graatdt van Roggen, uiteengezet op welke wijze in Fin land een algemeen plan tot uitvoering werd gebracbt, waardoor op zeer practische, doel- treffende en tocb eenvoudige wijze door sa- meawerking van alien in verschillende plaat sen in Finland in denzelfden tijd Nationale Industrie Weken werden gehouden. De schrijr ver vraagt of betzelfde bier in bet land ook nipt zou kunnen gtebeuren, op dat niet, nu overal plannen worden gemaakt om bet Re- geeringsjubileum van H. M. de Konmgin in 1923 feestelijk te vieren, elke gemeente en elk dorp op zicbzelf zal werken en bierdoor groote trachtsversnippering zal plaats beb ben. In Amsterdamsche Likeurfabrieken" geeft de beer S. Kalff aardige en belangwekkende geschiedikundige bijzonderbeden omtrent dit bedrijf, terwijl (te tegenwoordige toestand evenmin wordt vergeten. Een bijdrage „Iets over Chocolade fabric cage", geeft bet eerste gedeelte van '.■■m be- langwekkend overzicbt van dezen itak van na tionale nijverheid. De rubrieken „Van alles wat" en „Van en voor de Vrouw" geven zooals steeds, tal van aardige korte berichten. Verder wordt in deze afltevering mededee- ling gedaan van den uitslag van drie winkel- weken, resp. te Deveuter? Nijniegen en Sneek gehouden, waarbij in aanmerking ko- mendte uitstallingen van Nederlandsch fabri- kaat, welke winkelweken alle veel succes heb ben gehad1. Van de offideele rubrieken zij nog vermeldi de opgave van dte houders van1 het recht tot het voeren van het Controlemork „V. N. F." der Vereeniging, de rubriek „Arbeidsbemid- deling voor hooger personeel de Export-ru- briek die tal van buitenlandsche adressen van belang voor Nederlandsche exporteuxa het jaar 1874. Ik had juist mijn patent aan- gegeven en wist: htet zal gaan. De zaak moet succes hebben en ik zal een rijk man worden. En na den zwaren arbeid met het hoofd besloot ik veertian dagen met verlof naar huis te gaan, dat wil zeggen naar mijn geboorieplaats. Het was om dezen tijd van het jaar, een1 weinig vroeger missehien, in het begin van Juni. 's avonds tegen zeven uur, dat ik thuis kwam. Toen ik bet hek van1 dlen tuin wou open doen, bleef ik staan als aan den grohd vastgenageld, de oogen gevestigd op een mooi meisje, dat als een beeld tegen de huisdeur stond aangeleund met een wollen laakwerk bezig. Slank als een kaars, met een teint zoo blank en zoo fijn als ik nog nooit meer gezien had, en groote, zachte, heilige Maria-oogen, met een gouden gloed, passend bij het donkerbruine, krullend baar. Ik was geen heilige en heb altijd oog gehad voor een mooi meisje en er veel plezier in gehad ook, maar zoo iets had ik nog nooit gezien en bliksemsnel 'kwam de gedachte bij mij1 op: „Deze en geen andere moet je vrouw wor den." En evenzoo snel bereken ik dat ik voor het gteld van' het patent der Sollerweide koop en daar een huis laat zetten zoo mooi als er aan den heelen Rijn niet een te vindlen is, en dat meisje daar zal de meesteres wezen van mijn kasteelit'je. En ik doe een paar schreden in de richting van het huis en ziende dat het een vriend'innetje is van' Cato of van Agnes, neem ik mijn hoed1 voor haar af. Op dal oogenblik komt mijn breeder Gottlieb, je va- der, het huis uit, slaat zijn arm om het mooie meisje heen en' schuift haar voor rich uit. „Welkom hier Peter!" roept bij. „Kijk, nu kan je d'adelijk kennis maken met je scboonzuster, mijn verloofde, Leentje Seiter uit Bacharach... Dit is mijn brper Peter, Leentje." (Woatt wivol®d).

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5