ALGM.II-HELDERII De Lange De Moraaz. ZONDAG a.s. Aanyang 2 uur. Dublin overgebrgcht. De rebellen hebben opnieuw een aanval op de kazemes in Dublin gedaan, waaxbij veir- schillende personen werden gewond. Een draadloos bericht vermeldt, dat De Valera zich in de nabijheid van Childers be vond en temauwemood vermocht te ont- snappen. DE' KJWEISrriE VANi HET NlAflBIJE OOSTEN. De nieuwe Engelsche premier Bonar Law beeft op eeni feest van den nieuwen Lord Mayor van Londeni gezegd, dat de geallieer- dien tot dusver Optra den in de .volmaaktste eensternmigheid en indien, zooals hij! hoopte en geloofde, deze eendracht voortdmirde, was bij er zeker van, dat de moeilijkheden in den (Levant te boven warenl gekomen, 'De gealli- eerden die een oorlog haddeni gewonnen, moesten nu gezamenlijk optreden) om den vre- de te verzekeren. diem zij; alleem konden ver- zekeren. Bonar Law legde den nadruik op de groote beteekenis van de kameraadsahap met ltalie en de vriendschap met Frankrijk. De gealilieerden, zeide sprier nog, moesten het eenis zijn, of er zou een chaos komen. En tochschijnt Bonar Law niet zoo getrust te zijin als hijl op het feest wilde doen voorkomen. limners een officieel bericht van Donderdagavond noetmt den toestand ver- ontrustend en er is eeni ministerraad gewcesit waar geconfereerd is over militaire maatrege- len. mi kan het ook zijn, dat de premier nog de laatste berichten1 ni«t had ontvangen doordat de Turken de rechistreeksche tele- fraafverbinding Konstantinopel-Londen heb- en doorgesnedert en Engeland voor zajne be richten aus is aangeiwezen op den draadloo- zen dienst met zijn oorlogsschepen in den Bosporus. Deze daad der Tunken is feitelijjk al een oorlogsdaad. iHet optreden der iKemalisten heeft, wat Engeland betreft, ten gevolge gehad, dat, wat het resultaat der verkiezingen ook moge zijn, de Britsche regeering kan reikenen! op den steun van de geheele natie voor alle maatregelen, welke zij! noodig tnocht achten om de Kemalisten op nun plaata te zetten en niet voor hen te wijken. Er is te Londen geen mededeeling bekend gemaakt, maar te oordeelen naar de niet-offi- cieel berichten uit Konstantinopel gelooft men algemeen, dat de emst van den toestand niet is verminderd. Inmiddels is men algemeen van gevoelen, dat de maatregelen, die de na- tionalistis'che Turken in werking hebben ge- steld of bezig zijn in werking te stellen tegen de christelijke minderheden in het Nabije Oosten, er op berekend zijn, een verschrikke- lijken toestand in het leven te roepen. Men achat, dat zich in Oost-Anatolie alleen een millioen christenen bevinden en er zijn vele aanwijzingen, dat de nationalistische Turken voornemens zijn, hen dit gebied geheel te doen ontruimen. Reeds hebben de Amerikaan- sche overheden in Konstantinopel bericht ont vangen, dat de regeering van Angora er op aandringt, dat de christen-kinderen, wier ge heele aantal 12.000 bedraagt, te zamen met de Grieksche en Armenische geemployeerden in de christelijke weeshuizen in Anatolie terstond zullen vertrekken. Een ander bericht aan de Amerikaansche overheden van uit Samsun luidt. dat de Grie- ken en Armeniers zullen worden gedepor- teerd, tenzij zij binnen eene maand vertrek ken. De christenmannen in het gebied der Zwarte Zeekust van 18 tot 45 jaar vyorden gedeporteerd naar het binnenland en het overschot der christelijke bevolking verdre- ven. De christenbevolking van Konstantinopel telt een half millioen en in geval zij vluchto- lingen mochten worden, zou't pnobleem van hun transport en onderhoud, inzonderheid in dezen tijd van het jaar, nagenoeg onoplos- baar zijn. Desniettemin schijnt ae Turksche regeering de verdrijving van de geheele chris telijke bevolking uit Konstantinopel voor te bereiden en reeds wordt een groot aantal Grieken en Armeniers gedwongen te vertrekr ken. De Amerikaansche en geallieerde Hooge Commissarissen hebben gemeenschappelijk geprotesteerd bij de regeering van Angora en verzocht. de ontruiming in AnatoliS en elders op te scnorten en er op aangedrongen, dat deze zaak zou worden besproken: op die vre- desconferentie van Lausanne. Een bericht uit Berlijn spreekt, in strijd met het bovenstaande, van een verbetering in den toestand. De onderhandelingen te Konstan tinopel tusschen de geallieerde hooge com missarissen en Refet en Ismed pacha leidden tot een com prom is, zegt het bericht. Naar uit Parijs gemeld wordt, zal Lord Curzon waarachijnlijk binnenkort daarheen vertrekken, om het vooraf met Poincard en Mussolini eens te worden aangaande de con- ferentle te Lausanne. Deze schijnt, naar uit Londen bericht wordt, definitnef op 20 No vember te zijn vastgesteld. DE COMM1SSIE VAN HERSTEL OVER DE DEUTSCHE VOORSTELLEN. Naar de „Lokal Anzeiger" bericht, zal de Commissie van Herstel zich reeds Maandag met de Duitsche voorstellen bczighouden Het blad ncemt aan, dat in het midden van de volgcnde Week in Parijs de beslissing zal Vfllkn. De „Vorwarts" beweert uit vertrouwbare broii te hebben vernomen, dat de Duitsche voorstellen op de toonaangevende leden in de Commissie van Herstel geen ongunstigen in- druk hebben gemaakt, al wenscht men ook nog meer concrete voorstellen. Alles goed be- schouwd, kan men echter zeggen, dat het ver- blijf van de Commissie van Herstel in Berlijn ten minste de mogelijkheid van een accoord heeft getoond. DE BUITENLANDSCHE SCHEPEN EN HET DRANKVERBOD VOOR DE VEREENIGDE STATEN Mellon, de Amerikaansche staatssecretaris van financien, heeft verordend alle buiten- landsche schepen met alcoholische dranken, Welke buiten de drie mijlsgrens in beslag zijn genomen, vrij te laten, indien er geen bewij- zen zijn, dat er een verbinding met' de kust door bemiddeling van de eigen booten dier schepen heeft plaats gehad. Het betreft onge- veer twintig schepen. STABILISEERING VAN DE MARK. De rijksregeering heeft thans ook het laat- ste rapport van het college van buitenland- sche monetaire deskundigen1, dat door de heeren Vissering, Dubois en Kamenka onder- teekend is, ontvangen. De deskundigen verklaren, dat een duur- zame stabiliseering van die mark niet zal zijn te bereikeu, zoolang de tegenwoordige papie- ren-geld-inflatie voortduurt en zoolang de Duitsche betalingsbalans ten gevolge van de kapitaalvlucht, van het verloren vertrouwen in de Duitsche mark en van de verpliehtingen tot schadevergoeding niet in evenwicht ge- bracht kan worden. De deskundigen behandelen daarop tie Voorwaarden, welke het mogelijk moeten rna- ken de mark te stabiliseeren. De inflatie gaat het rapport voor is ontstaan in den oorlogstijd, toen de oorlog- voerende staten genoodzaakt waren, in plaats van hun enorme uitgaven door belas- tingen te dekken, door middel van oorlogs- leeningen hun financien moesten versterkien. In den na-oorlogstijd is de inflatie toegemo- men, toen, ter verkrijging van gelden voor voedingsmiddelen en tot dekking der devie- zen, de vlottende schuld voortdurend moest worden vermeerderd. De inflatie moet in den wortel aangetast worden de strengste spaarzaamheid moet betracht wordende ver- mindering van staatsambtenaren, alsmede ver- mindering en geleidelijke opheffing van toe- slagen op levensmiddelen moet onvermijdelijk plaats hebben. EEN VERGBFTIGINGSPOGING Er is een poging gedaan tot vergiftiging van den Londenscheu hoofdeommissaris van politie, generaal Horwood. Zijn leven werd net op tijd gered door de onmiddellijke hulp van aen chet-politiedokter. De patient bevond zich Woensdag alleszins wel en had zijn werk op het bureau reeds beeindigd om zich naar het City-banket van den Lord Mayor te begeven. H'ij werd toen plotseling onwel. De politiedokter dr. Rose werd snel ontboden. Deze bevond, dat de toestand van den patent zoo snel erilstiger werd, dat nog twee andere poiltiedoktoren, w. o. de chef-dokter, werden ontboden. Aanvankelijk werd er aan een hartkwaal gedacht en urenlang ve^keerde de hoofdeom missaris in kvensgevaar. Gistermorgen kon hij naar een ziekenhuis worden vervoerd, waar hij thans vooruitgaat. Toen de patient eenmaal buiten gevaar was, wijdden de doktoren hun aandacht aan de oorzaak van de snelle inzinking van den patignt en toen werd het hun duidelijk, dat een en ander het gevolg was van een zeer zwaar vergif, dat in de maag was gekomen. Den geheel en dag hebben de bekwaamsf;e rechercheurs beproefd, het geheim op te los- scn, hoe en door wien het vergif werd toege- diend, (De Londensche politie is dew laatsten tijd zeer ijverig bezig geweest met den strijd' te gcn den sluikhandel in het verdoovingstnid- del coca'fne, en onwillekeurig rijst het vermoe- den, dat de poging, om den hoofdeommissaris te vermoorden, daarmede iets heeft uit te staan, EEN MEXICAANSCHE REBELLEN-GENEI^AAL GESNEUVELD. Generaal Carrasco, de aanvoerder van het leger der rebellen aan de Westkust van Mexi- cbo, is met zeven volgelingen in een gevecht met de federale troepen bij Durango gedood. Dit feit, dat kort volgt op de terechtsfelling van Murguia, heeft weer een vijand van pre sident Obregon "uit den weg geruimd. DE WAPENST1LSTANDSDAG IN ENGELAND. Heden zal in Engeland de vierde jaardag van den wapenstilstand worden gevierd! Draadloos wordt gemeld, dat er hedenoch- tend om elf uur in Engeland en de Domini ons wederom twee miinuten stilte zal h'eer- schen. De Koning, de Prins van Wales en de Hertog van York zullen kransen bij de Ceno taph neerleggen. Een in Vlaanderen vervaardigd popje zal ten bate van den ondersteuningsarbeid aan oorlogsslachtoffers worden verkocht. DE BESPREKINGEN MET DE COM- M1I9S1E VAN' HIERSTEL. Iiie d commissie van buitenlandsche zaken uit dew Rijiksdag beeft de rijkskanselier gis>- terochteod een overzicbt gegevew van de on- derhandelingien met de Commissie van Her stel over den huiidigew politieken toestand. Hiji uitte zichi ook over datgene wat Mj: in zijn regeeringsverklaring, die nij Dinsdag iw dlen Rijksdag zal afleggen, zeggew zal. Waarschijnlijk zal dr. wirtb in d'eze red'e zoo wel den binnenilandschew als buittrtland- schen politieken toestand, alsmede de econo- mische vtraagstukiken behandelen. iNa den rijkskanselier namen ae vertegen- woordigers der par'ijen het woord om hun mstemming met bet gehoorde te betuigen, met ui'izondering van de Duitsch-Nationalen, die eenige zakefijke kritiek op de verklarin- gen van den djikskanselier uitoefenden. DLFUR'TIE-OP STOOTJES TE B EIRLU JIN. 'De commissie voor het vaststellen der le- vensmidd el enprijlzen heeftr den prijs van een liter mielk voor de volgende week op 138 mark gesteld. d. i. het zeven,honderdvoudige van dent vredlesprijs. Het vrije brood kost de volgende week 400 mark, een klein broodje 15 mark. Naar de „Rote Fahne" mededeelt hebben gisteroohtend in Beiiij'n levensmiddelienop- stootjes plaats gehad. De menigte, meer en- deels uit vrouwen bestaande, drong in het Noorden van, Berlijn een levensmiddelenizaa'k binnen en nam het zich aldaar bcyindende brood med'e. BARTHOU OVER D'E DUITSCHE VOORSTELLEN. Barthou heeft aan den correspondent van Havas te Berlijn medegedeeld, dat de Com missie van Herstel er niet in geslaagd is de voorstellen te venkrijgen, waarop zij; recht had. Het verantwoordelijkheidsgevoel ont- wijkt uit Duitschland even snel als het kapi- taal. De nota's der rijksregeering omtrent de stabilisatie der mark gelijken slechts in zeer geringe mate op het pauwkeurige plan, dat zij) had beloofd. Het zijn aanbevelimgen, geen oplossingen. Ik wil niet vooruitloopen op de besluiten der commissie, aldus Bar- tnou, en ik wil vooral ook niets zeggen, dat de eenheid, waarvan de Duitsche regeering bij alle besprekingen de kracht gevoelde, zou kunnen verbreken of zelfs verzwakken. Maar als gedelegeerde van Frankrijk zal ik de rech- ten van mijn land verdedigen. Zij het, dat de schuldeischer zijn debiteur niet moet ruinee- ren, hij behoeft zichzelf ook niet te rumeeren ten behoeve van zijn debiteur. Frankrijk heeft niet zooveel offers gebracht en voorschotten verstrekt, om de noodige waarborgen te zien weigeren of terugnemen. Niemand kan van Frankrijk verwachten, dat het de gematigd- heid zoo ver drijft, dat zij zelfverloocherung wordt. Deze uitlatingen van Barthou zijn niet erg geschikt om optimisme te verwachten ten op- zichte van den uitslag der besprekingen. FASCISME IN POLEN. Uit Warschau wordt gemeld, dat de Hu rler Poranny" opzienbarende onthullingen bevat over fascistische organisaties, welke over belangrijke hoeveelheden wapenen be- schikken. Ter staving van de juistheid dezer onthullingen drukt het bladi legitimatie-kaar- ten af, die elk lid der organisatie ontvangt. iKiORTE BiER'IGHTEN. (De revolutiqnnaire rechtbank te Petro- gradi heeft vijif professoren van de medische faculteit ter dood en acht andere professioren tot langdurige gevangenisstraffen veroor- dteeld. Wat ziji misdneven flebben, meldit het bericht niet. 'Hedien (wapenisitelstandsdag) zal pre sident Harding een krans leggen op het graf van den onbekenden Ameriikaansichen soldaat. Men neemt aan, dat hiermede be- oogd wordt voor volgende jaren een prece dent te sicheppen. Uit Bulgarije komien berichten' van bols- jewistisohe inferiges. Als eeni merkwaardig staaltne van de verwildering in Duitschland mieldeW de bla- den, dat in de buurt van Halle een bertde jongelui in een auto is gearresteerd, die leef- den van het rooven van jonge vrouwen en meisjes. Langs Knigbtbridge (Londeni) trok Woensdagmiddag een auto de aandacht, die allerzondelingst over den weg zwaaide en recht op andere voertuigen aanreed. 'Door botsing met een taxi kiwam die tot staan en toen Week, dat de chauffeur een beroerte had gehad en dood achter het stuurwiel zat. Binnenland. (SCHIRFTE'LIJ'KE YRAGIE'N. Van mevrouw BakkerNbrt aan den mi nister van financien. Is de minister bereid een bepaling voor te bereiden, dlat, wanoeer ook de ongehnwde rijiksam'btenaren 5y9 pet. van .hun salaris zullen moeten storten voor weduwen- en wee- zenpensioen, aan de(n) nabestaande(n) van een ongehuwdie(n) ambienaar (ambtenares), die finandeel afhan'kelijk is (zijn) van de ze (n), biji het overlijded van1 de(in) ongehuw- de(n) aimbtenaar een pensioen zal worden ui'tgekeerd, zooals een wedluwe van ean amb- tenaar zou gemieten? Van den heer Wintermans aan den minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschappen1 1°. Is het den minister bekend, dat Gede- puteerde Staten van Noordhrabant een dr- culaire hebben gericht aan de gemeentebestu- ren, d.d. 19 October 1921, onaerwerp: „Ver- volgonderwiis", met den vo'lgenden aanhef ,yHet is den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen gebleken, dat onze- keiheid bestaat aangaande enkele bepalingen der Lagcr-onderwijswet 1920, betreffende het vervolgonderwijs. De beteekenis van die bepalingen en de wijze, waarop zij in de praetijJc behooren te worden toegepast, woi den' hieronder uiteen- gezet, met net verzoek bij de toepassing der wet daarmede zooveel mogelijk rekening te houden; en dat onder punt 7 dezer tirculatre het •volgende voorkomt: "Rijksvergoeding. Ten aanzien van een ongesplitsten cursus, aan welken jongens en meisjes deelnemen, zal, indien naast een onderwijzer, die aan alle leerlingen gecombineerd onderwijs geeft, een onderwijzeres in de nuttige handwerken de meisjes in dit vak onderwijst, ook de beloo- ning voor deze laatste door het rijk worden Vergoed. In dit geval kan de onderwijzer als hoofd van den cursus worden aangiemerkt." 2°. Is door Gedcputeerde Staten ten aan zien van vonenbed'odd punt de meening van den minister juist weergegeven 3°. Zoo ja, wil de minister dan mededeelen, aan welke onzekerhcid betreffende het hoofd- schap van een cursus als daar bedoeld, in ver- bana met het onderwerp „Rijksvergoeding" een eind moest worden^ gemaakt? 4°. Is de minister niet van oordeel, dat een gemeentebestuur onder den titel „Rijksver- goeding" lezenae, dat de eenige onderwij zer als hoofd van den cursus kan worden „aangemerkt", daaruit moet afleiden. dat hij worden „aangewezen" en mag verwachten, dat voor zijn eventueele belooning op Rijlcs- vergoeding mag worden gerekend? 5°. Is de minister genegen aan de gemeen- tebesturen die, op deze interpretatie steunen- de, geen bezwaar gevonden hebben den hoof den der bedoelde cursussen de gewone belooning voor het hoofdSchap toe te kennen, de Rijksvergoeding, voor zoover nog niet uit- gekeerd, spoedig ter beschikking te stellen DE ARB EIDSV'E RZ E KE RI NO In de Memorie van Antwoord in zake de Arbeidsbegxooting 1923 wordt gezegd, dat aan 's ministers depantement thans plannen in bewer'king zijn betreffende eene algeheele herziening der arheidersverzekering, welke herziening zal zijn gericht op het verkrijgen van vereenvoudiging en bezuiniging. De mi nister hoopt binnen zeer korten tijd een uit- geweddf sdiema van die plannen ten adviez* aan den Hoogen Raad van Arbeid te kunnen doen toekomen. In verband daarmede schijnt het, mede gelet op de moeilijke tijdsomstan- digheden voor het bedrijfslcven, welke ver- zwaring der lasten, vooitvloeiende uit de ar- beidersvereeniging, onraadzaam doen voor komen, gewenscht vooralsnog niet tot invoe- ring der Ziektewet over te gaan, doch de be slissing omtrent de invoering dier wet te doen samenvallen met de beslissing unpens de her ziening der arheidersverzekering in haar ge heel. Daarom meent de minister in afwach- ting van die laatste beslissing voorshands niet tot eene stelselmatige vermindering van het aantal Raden van Arbeid reeds het se- cretariaat door een ambtenaar laten waame- men, meent de minister zich op dit oogenblik te moeten onthouden van het doen van een voonstel tot opheffing van bedoelde betrek- plannen betreffende de herziening van de arheidersverzekering sluiten mede in eene ingrijpende wijzigiing van de betaling der in- gevolge de Invaliditeitswet verschuldigde premien. HiERlZI'ENING VAN DE LAQElR- ONOE'RiWIJSWiET. IDo heer Ossendorp, lidi van' deni Amster- damschen gemeenteraad, stelt deni raad voor, B. en) W. uit te noodigen, zich, namens den raad, per gemotiveerd adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal te wendeni, met het verzoek het wefeontwerp tot tecihnische herziening van de Lager-onderwijlswet 19210 niet aan te nemeni, teniziji art. 28 zoodanig worde gewijizigd, diat de vrijheid! der gemieen- te- eni scbooLbestureni omi meer ondierwijizers te rnogeni aanstellen, dan de wet vereiscbt, blijven gehandhaafa. Gemengd spoorwegpersoneel: Woensdag heeft het hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Bond van spoor- en tramweg- personeel St. Raphael met de afdeelingsbe- sturen te Utrecht vergaderd, ter bespreking van de overeenkomist, door de dkectie der Nederl. Spoorwegen na de onderhandelingen met het Gomite van actie, aan dit comite aan- geboden. De veiigaidering was bezocht door meer dan 600 afdeelingsbestuurdens uit alle deelen van het land. Na een inleidend woord van den voorzit- ter, gaf de secretaris uitvoerig verslag van de onderhandelingen van het Comite van actie met de directie der Nederl. Spoorwegen en met den minister van waterstaat. Een 40 be- stuurders namen deel aan het debat. Buiten de kwestie van het werkplaatsperso- neel werden in het bijzonder vele bedenkingen geuit tegen de voorgenomen nieuwe classifi- catie van de standplaatsen, en het hoofdbe stuur werd opdracht gegeven daaraan zijn meer bijzondere aandacht te schenken. Eenige afgevaardigden hebben onder instem- ming van de geheele vergadering aan het hoofdbestuur lof gebracht voor de duidelijke en objectieve wijze, waarop het de afdeelin- gen omtrent deze aangelegenilieidl en alles wat daarmede verband houdt, heeft voorge- licht, Ten slotte is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen. De vergadering van hoofdbestuur en af- deelingsbesturen van den Nederl. R. K. Bond van spoor- en tramiwegpersoneel St. Raphael, gehoord het verslag van de door het comite van actie gevoerde onderhandelingen over de door de directie der Nederl. Spoorwegen voor- gestelde inkomstenvermindering em andere, voor het pensoneel nadeelige maatregelen, hecht hare goedkeuring aan deze onderhan delingen; stelt haar voile vertrouwen in de leiding van het haofdhestuuF, neemt, waar de onderhandelingen nog niet ten einde zijn, lerzake geen besiuit en machtigt het hoofd bestuur de beslissing te nemen. WETHOUDER VLIBGEN. 'Het iHklbl. vemeemt, dat de heer W. H. Vliegen, onmididellijik na de behandding van het omtwerp gemeentebegrooting voor het dienst jaar 19231, zijn oniislag zal nemen als wethouder. Dat idiit niet eer geschiedde, ligt aan de late behandeling van: het reor^anisatieplan voor het openbaar lager onderwijs. Nu dit is aangenomen, acht die heer VHiegem het zijn plicht, ook die uiitvoeringsmaatregelen te tref- fen. -0Och na het begrootingsdebat zal hij bet wethouderschap er aan ©even. MOORD. Dinsdagavond is te Kaatsiheuvel een boord1 gebeurd. De 19-jarige zoom van een herber- gier werdi dioor een ander, eveneens 19-jarig persoon eensklaps aangevallen en met een mes zoodanig in de hartstreek verwond, dat d'e getroffene eenige minuten later ovedeed. De dader is gearresteerd. Een liefdeskwestie moet bier als drijfveer genoemd worden. 9CHAKING. Door de politie uit 'Koudekerlce, biji Mid- delburg, is, zooals reeds kort gemeld werd, biji het zoetoem naar een; 15 jarig, uit de ou- derlijke woning op't Zand in die gemeente vermist, meisije, dit kind aangetroffen in den militairen stal biji de grens der gemeente Middelburg, waar zij reeds enkele dagen met een soldaat verblijf bield. De soldaat is in arrest gesteld. TOEiPASiSIlNG PEN9IOENWET. De Pensioenraad beeft verklaard, dat werkloozen, tewerk gesteid op de werkver- t schaffingen, uitgaande van het rijk, provin- cien, gemeenten, watersohappen, veenschap- pen en veenpolders, voor de toepassing van de Pensioenwet 1922 geacht worden in les sen dienst te zijn, ook al diuurt bun diensttijd langer dan drie maanden. Telesrrammen ran heden iDEi HARMONIE TE GRIONINiGEN VER,BRAND. GRONINOEN, 1,1 Nov. Hedenmorgen 5 uuir is er brand uitgebroken in de gebou- wen der vereeniging, ,,Harmonie De groote tooieelzaad en eenige aangrenzende lokateni zijn geheel uitgebrand. Er is veel sobade aangericht aan de andere zalen. 'In de bovenzaal gaf juist dezer dagen het nuarionetten-theater Mandhener Kunstler een reeks voorstel lingen. (De meeste pd^jpen waren' reeds opgeborgen, maar de requir sieten zijln verbran. 'Getraoht zal wordeni de voorstellingen ook in andere stedenl met nieuwe decors te geven. De schade door den brand aan de gebouwen veroorzaakt is zeer aanzienlijk. i De eigen a ar was verzekerd. Prorinciaal Nieuws UIT IHEIERIHUGOWAARID. Voordracbt voor hoofd der te opemen open- bare school no. 3 albier: S. Post, onderwijizer alhier; A. Kramer, onderwijzer te Helder en P. Krabbendam, onderwijizer te Sijbekarsipel. Voordracbt voor onderwijlzeres: G. van Hees te Hoorn, T. Visser te Limmen, tijdelijik onderwijzeres alhier eni E. A. Kooy te Haren- karspel. UIT OUDKARSPEL. BEZUINIGING IN ZAKE DE GEMEEN. TEFINAN CleN. De minister van binnenland'sche zaken heeft de volgende circulaire tot Gedeputeerde Sta* ten in de provincies gericht ter verduidelijking van de circulates betreffende bezuiniging in» zake de gemeente.financien: „Bij mijn circulaire van 15 Sept. 1922 mocht ik de commissarissen der Kcningin in de pro< vincien en door hun tusschenkomst de burgee meesters wijzen op de noodzakelijkheid om werkzaam te zijn ter bevordering van spaar. zaam beheer inzake de gemeentefinancien en zoo noodig de bepalingen, die de Gemeente. wet en de Provinciale Wet in de art. 70 en 32 bevatten, aan te grijpen om dat doel te berei* ken. Nader mocht ik bij circulaire van 29 Sept. 1922 de colleges van Ged. Staten aanbevelen, bij de beslissing omtrent gemeentebegrootin* gen er aan indachtig te zijn, presie tot opvoe. ring van salaris te vermijd'en of althans tot uiterste gevallen te beperken. Het blijkt, dat omtrent de strekking van deze circulaires eenig misverstand heerscht, in dien zin, dat zij geacht worden de beteeke* nis te hebben van een aansporing van de re. geering aan de plaatselijke besturen om over te gaan tot verlaging van salarissen. Ik moet er op wijzen, dat aan de bedoelde circulaires zoodanige bedoeling te eenenmale vreemd is. Of er termen bestaan tot verlaging van salarissen, zullen de gemeenteraden in elk voorkomend geval zelf hebben te beoordeelen. Ik heb de eer de aandacht van uw college op een en ander voor zoover noodig, te vestigen en u te verzoeken, de gemeentebesturen in voormelden zin alsnog, nam ens mij, in te lichten." R..K. VERBOND VAN WERKGEVERS. VAKVEREENIGIN GEN. •Deze week heeft het R.K. Verbond van Werk. gevers.Vakvereenigingen te Utrecht een leden. ■vergadering gehouden waarin uitvoerig van ge« dachten werd gewisseld over de wenschelijk. heid van contact met de R..K. Kamerclub. Vooral ten opzichte van de economische poli. tiek oordeelde men overleg tusschen Kamer. club en Verbond bepaald noodzakelijk. Een schema van een program voor d'e economische politiek werd samengesteld en zal aan de Ka« -merclub worden opgezonden met verzoek, daarover van gedachten te wisselen. Nog werden besproken de conferenties van den minister van arbeid met de vertegenwoor. digers der verschillende industrieen, waarbij de noodzakelijkheid van een goed verslag der gehouden besprekingen werd aangetoond. Het plan om te komen tot een Centrale Ka» mtr van Koopbandel, werd algemeen afge. dceurd. In het midden latemd het nut van de plaatselijke of gewestelijke Kamers, meen^e men, dat een Centrale Kamer absoluut overbo. dig is, daar deze slechts zou kunnen werken op een terrein, dat al door vereenigingen en acde« re officieele colleges wordt bestreken. De leden der aangesloten vereenigingen, die tevens lid van een Kamer van Koophandel zijn, zal dan ook worden geadviseerd, de op. richting der Centrale Kamer tegen te gaan. Inzake de werkloosheidsverzekering en werk. verschaffing werd een schema vastgesteld, waarin de desiderata der R.K. werkgevers zijn verwerkt. Algemeen werd de wenschelijkheid uitge. sproken, dat de vakbonden zich zullen bezig. houden met de vraag hoe er meer eenheid te bnengen is in de werking der adviescolleges als daar zijn, Nijverheidsraad, Werkloosheids. raad, Hoogen Raad van Arbeid en andere. Thans wordt veel te omslachtige weg gevolgd, doordat meerdere colleges zich met een zelf. de vraagstuk moeten bezig houden. De vergadering sprak haar oordeel uit, dat de werkgevers niet moeten mcdewerken aan de vakcommissies van advies 'bij do Arbeids. beurzen, voor zoover zij zich met het loon willen bemoeien. In verband hiermede werd een verzoek om medewerking van het gpmeen. tebestuur van Eindhoven afgewezen. Vrijdagavondi hield die Ijsciub „Volhardin.g" haar jaarvergadering in het lokaal van den heer C. Vis. Aanwezig waren 19 leden, O.m. was een schrbvean ingekomen van W. Kos en J. Paarllberg, de kranige rijders van de afdeeling, waarin ze hunne dank betuigden voor de bemoeii'ngen van het bestuur, welke er toe leidden, dat ze in het bezit kwamen van een stel noorsche hardrijders, waarmee hun reeds enkele jaren gekoesterde hartewensch in vervulling kwam. Zij hopen in de komende periode in de ge. legenheid te zijn, de naam van de vereeniging hoog te houden. De secretaris bracht hiema het keurig sa« mengestelde en uitgebreide winterverslag uit, waarvoor hij den dank der vergadering ont. ving. Er zijn in den afgeloopen winter 5 bestuurs. vergadferingen en 12 vergaderingen van be. stuur en commissarissen gehouden, Uit het finantieel verslag bleek, dat de ontJ vangsten hebben bedragen f 1036.95, de uitga. ven 1702.17^, alzoo een nadbelig saldo van 665.22^. Op de spaarbank stond f 375.57%, zoodat het tekort nog 289.65 ibedraagt. Aan arbeidsloonen is uitgekeerd 564.30. Meegedeeld werd nog dat de afdeeling 311 leden telt. Voor het nazien van de volgende rekening werden aingewezen da heeren Jb. Eecen en C. Beeltman.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2